Herman Heijliger ontvangt prijs van ir. Maas Geesteranus-fonds WALCHEREN POPENT °oqp' ."V.1* 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen REÜNIE OUD-LEERLINGEN VAN „DE RUYTER"-SCH00L MAANDAG 20 SEPTEMBER 1954 PROVINCIALE Z EE UWSE COURANT 7 HEUGELIJKE DAG VOOR „DE SCHELDE" Bijzondere aandacht voor werk op de bedrijfsscholen Het was Zaterdag een heugelijke dag voor de N.V. Kon. Mjj „De Schelde" te Vlisslngen. Niet alleen kon aan 29 geslaagden van de bedrijfsscholen het diploma worden uitgereikt, bovendien ontving Herman Heijliger een prijs van het ir. Maas Geesteranus-fonds. Dit is een bijzondere onderscheiding, wanneer men bedenkt dat slechts aan 8 van de 2800 candidaten van uit het gehele land, verdeeld over 750 verschillende ondernemingen, een prijs werd toegekend. Ir. C. Kapsenberg, directeur van de Kon. Mij. „De Schelde", die de diplo ma's uitreikte en in het bijzonder Heijliger feliciteerde, wees er op dat veel aandacht wordt geschonken aan de vorming en scholing van jeugdige wer kers. In zijn welkomstwoord kon ir. Kapsenberg behalve de ouders en de leerlingen ook verwelkomen me vrouw Maas Geesteranus, echthge- note van wyien ir. Maas Geestera nus, de heer Hardebeck, secretaris van de stichting Bemetel en be stuurslid van het ir. Maas Geeste ranus-fonds, alsmede wethouder Poppe, die het gemeentebestuur van Vlissingen vertegenwoordigde. Vorig jaar werd deze uitreiking gehouden in de hall van het hoofd gebouw, doch thans had men daar voor het „Scheldekwartier" gekozen, daar ook de leerlingen, die nog in opleiding zijn waren uitgenodigd. Ir. Kapsenberg zelde voorts, dat de vrees voor een te eenzijdige oplei ding op de bedrijfsscholen ongegrond is. Met de opleiding is in het bijzon der belast Ir. Ch. J. A. Bax, voorts is er de samenwerking met de Stichting Bemetel in Den Haag en met de directeur en leraren van de gemecntelilke dagschool voor de nij verheid. Spreker dankte allen voor de bereikte resultaten, waarover de directie tevreden is. Ir. Bax memoreerde, dat men voor het eerst begonnen is in 1938 met 14 leerlingen, thans zijn er 286 in opleiding. In totaal werden er tot en met heden 807 leerovereenkomsten afgesloten en konden tot nu toe 400 diploma's worden uitgereikt. Dit jaar hebben d. bedrijfsscholen van de K.M.S. deelgenomen aan de landelijke examens, waarbij de werk stukken van alle deelnemende bedrll- ven centraal ziin gekeurd. Met vol doening vermeldde ir. Bax de be haalde resultaten. Vakleer belangrijk. Toch is de tevredenheid niet in al le opzichten groot. Slechts 29 van de 39 candidaten krijgen een diplo ma. By de tien niet-geslaagden zijn er 8 afgewezen voor de vakleer. Reeds eerder heeft ir, Bax er op ge wezen, dat de vakleer een zeer bij zondere factor is en het is helaas een feit, dat teveel jongelui de vak theorie beschouwen als een onbe langrijk onderdeel van hun examen. Bjj het theoretisch onderwijs gaat het niet alleen om de technische vak kennis maar om de vorming tot mens. Het rijn de persoonlijke eigen schappen, die uiteindelijk bepalen in welke mate de Jongeman waardering zal ondervinden in het productiepro ces. Ir. Bax onderstreepte dat meer dan gewone intelligentie nodig is voor de vorming van bekwame vak lieden. In dit verband zeide hij o.m., Minister Cals opent school van St. Philipsland. Minister Cals zal op 1 October a.s. te St Philipsland de Koningin Juli- anaschool openen. De plechtigheid zal om 3 uur beginnen. In de kerk van de Oud-Gerefor- merde Gemeente zal tevoren een kerk dienst worden gehouden, waarin voor gaan ds. Mieras en ds. Honkoop. De school zal Zaterdag 2 October ter be zichtiging opengesteld zijn. weer. De Coöperatieve Suikerfabriek te Sas van Gent zal de campagnewerk zaamheden aanvangen op 27 Sep tember a.s. De aanvoer van bieten voor verwerking zal omstreeks 23 September aanvangen, waardoor voor velen weer drukke weken voor de deur staan. Franse dompteuse ziek geworden. In de nacht van Zaterdag op Zondag is te Goes de Franse dompteuse, Marf- fa la Corse, die in het circus Van Be ver met vier Bengaalse tijgers op treedt, plotseling ziek geworden. Dok toren hebben een onmiddellijke opera tie voorgesteld. De patiënte wil ech ter trachten de plaatsen, waar haar komst/is aangekondigd, eerst nog af werken om de reputatie van het cir cus hoog te houden. Pas daarna wil zij naar Frankrijk vertrekken teneinde aldaar geopereerd te worden. Mocht haar toestand echter Inmiddels verer geren, dan zal zij onmiddellijk naar Frankrijk afreizen. Werk van „De Driestar" wordt voortgezet. Het bestuur van de Chr. kweek school „De Driestar" te Gouda, deelt mee dat de adoptie van de school door een andere kweekschool geen door gang vindt. Besprekingen met autori teiten op onderwijsgebied hebben het bestuur echter gerustgesteld over de gang van zaken met betrekking tot de onlangs van Krabbendijke naar Gouda overgeplaatste schooL Wat in Gouda is aangevangen, zal volgens het bestuur op dezelfde voet worden voortgezet. dat er drie dingen nodig waren: 1. Het nijverheidsonderwijs het leer lingenstelsel Inbegrepen dient een grotere aantrekkingskracht uit te oefenen op ouders en leerlingen en op het lager onderwijs; 2. De loop baan van de lagere technici moet at tractiever worden door een promo tie-stelsel, dat de graden en uitloop mogelijkheden, mede door kenmer ken van vakbekwaamheid bepaalt en er vooral voor zorgt niet achter te blijven bij de promotielijnen in de administratieve beroepen; 3. Het be drijfsleven meet zorgen voor goede voorlichting op ruime schaal voor ouders en onderwijzers. Reorganisatie. De plannen tot reorganisatie van de bedrijfsscholen zijn in een verge vorderd stadium. Reeds is het mo gelijk gebleken de afdelingen scheepsbouw, plaatwerkerij, koper slagerij en de lasschool in één ge bouw onder te brengen. Het ligt ver der in de bedoeling de bedrijfsscho len bankwerken, draaien, frezen en scheepsbeschieten in één ruimte te combineren en hen te voorzien van een modern machinepark. Voorts zeide ir. Bax, dat thans de basis is gelegd met de opleiding, waarop men zyn bekwaamheden ver der zal kunnen ontwikkelen. Ook Heijliger werd door spreker van har te geluk gewenst met de behaalde resultaten. De heer Hardebeck vertelde daar na het een en ander over het ir. Maas Geesteranus-fonds. Hy wees er met nadruk op, dat het na de oplei ding er op aan komt de verantwoor delijkheid te tonen voor de eigen da den. Vervolgens reikte hy het diplo ma uit aan Heyiiger alsmede de bronzen legpenning, eD heer Harde beck memoreerde nog, dat de K.M.S. in 1938 mede behoorde tot de op richters van de Bemetel, die daarme de het'voorbeeld gaf aan andere be dreven, Nadat wethouder Poppe op geesti ge wyze de gelukwensen van het ge meentebestuur van Vlissingen had overgebracht, brak het grote mo ment aan voor de leerlingen, waarop ir. Kapsenberg de diploma's uitreik te. De volgende leerlingen hebben een diploma behaald: B. Brasser. C. v. d. Wo.es.trjne, C. Snoep. C. J. Wiele- maker. R. Moes, C. Dekker. J. L. v. d. Burght, J. L. van Cadsand, C. D. Davidse, W. de Ferjter, J. M. Koo- le, J. H. Kosten. M. Milot. F L. PaU- li, H. P. C. Pundke. M. J. van Riet. A. P. Schuit. J. .Selen, P. A. Som- meiler. C. Snonsêlee, J. W. Tlssink, L. Vader. M. Balmakers. H. Heijli ger, H. Blokpoel, J. G. Vervest. M. A. Moens, P. A. Smit, M. Goedege- bure. Daarna volgde er nog een gezellig samenzijn, waarbij men in de gele genheid was de verschillende werk stukken te bezichtigen. Middelburg „Miniatuur Walcheren" brengt twee concerten. Deze week worden op „Miniatuur Walcheren" in Middelburg twee avondconcerten gegeven. Dinsdag 21 September treedt de muziekvereni ging „Onda" uit Ritthem op en Za terdag 25 September concerteert „Apollo" uit Domburg. Het programma, dat „Onda" on der leiding van dirigent J. A. Vlek ken zal uitvoeren luidt: 1. Death or glory, mars, B. B. Hall; 2. Ouverture pour une opérette, R. Clérisse; 3. Baptême montagnard, G. Gad enne; 4. Variété sur „Martha", opera Flotow, G. Gadenne; 5. Marche des parachu- tistes, P. Leehians; Pauze; 6. Paris— Bruxelles, L. Purnotte; 7. Selectie „De Vogelkoopman", oper. C. Zeiler, arr. S. P. van Leeuwen; 8. Fantaisie sur l'Opéra „Guillaume Teil" de Ros sini, arr. J. Martin; 9. Wiener Prater- leben, S. Translateur, arr. A. Dreis- sen; 10. Sons of the'\brave, T. Bid- good. Dit concert vangt om 19.30 uur aan. „Apollo", dirigent Piet Broerse uit Vlissingen. voert het volgende pro gramma uit: 1. Marche officielle des parachutistes beiges, P. Leemans; 2. Bonne Fortune, ouverture, P. S. van Leeuwen; 3. Les flots du Danube, sui te de valses. Ivanovici; 4. Partita Pic- cola, G. Boedijn; 5. Wiener Praterle- ben, wals, S. Translateur; 6. Sons of the brave, mars, T. Bidgood; Pauze; 7. With sword en lance, mars, H. Starke; 8. Selection de Rosamunde, F. Schubert, arr. F. Jakma; 9. Marche Solennelle, E.Grieg, arr. Molenaar; 10. Menuet, L. Boccherini; 11. Men of might, mars, L. van Meretta. Dit op treden begint oni 20 uur. „Nijverheid en handel". De jaar-vergadering van het depar tement Zeeland van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Han del op Donderdag 23 September te Middelburg zal niet, zoals gemeld, in hotel „De Burg" worden gehouden, maar in hotel „St. Joris". Vlissingen Oogst-colonnes in Zeeuwsch-Vlaanderen. In verband met het tekort aan ar beidskrachten voor de landboow, dat met name problemen schept, nu het bietenseizoen voor de deur staat, is door de plaatselijke commissie te Axel van de Stichting voor de Landbouw een oproep tot de landbouwers gericht om het aantal gewenste arbeidskrach ten op te geven. Getracht zal nu worden om zoge naamde „Oogstcolonnes" te vormen, die assistentie zullen verlenen op die plaatsen, waar men het dringendst om personeel verlegen zit. Ook op de Axelse scholen is reeds de mogelijk heid geopend voor zgn. „landbouw- verlof", hetgeen inhoudt, dat leerlin gen van 12 jaar en ouder een week vrij van school kunnen krUgen, om hulp te verlenen by het binnenhalen van de oogst. A. Vingerling f Zondagnamiddag is to Goes na een langdurige ziekte op de leeftyd van bij na 60 jaar overleden, de heer A. Vin gerling, Zeeuws hoofdbestuurder van de Nederlandse Christelijke Landar- beldersbond. Vanaf de bevrijding was de heer Vingerling ook enkele jaren lid van de gemeenteraad van Goes voor de afdeling van de A.R. partij. Veertigjarig bestaan. In de zaal van de A.N.M.B. te Vlissingen werd Zaterdagavond het veertig Jarig bestaan gevierd van de afdeling Vlissingen van de Algemene Nederlandse Grafische Bona. De voorzitter, de heer L. J. Florusse, heette in het bijzonder welkom de vier oprichters, die nog ln het vak werkzaam zijn, namelijk de heren J. C. Wisse, W. Klopmeyer, belden uit Middelburg en de heer K, Wever uit Amsterdam. Spreker schetste de lot gevallen van de afdeling in de begin periode en richtte zich m het. hijzon der tot de initiatiefnemer van de op richting. De bondsvoorzitter, de heer M. J. van den Booga'art, wenste bestuur en de jubilerende leden geluk eri herin nerde er aan dat de bond in 1957 zyn 90-jarig bestaan zal vieren. De vier jubilarissen en hun echtgenoten stel de hg een week vacantie in een van de Troelstra-oorden in uitzicht. Aan de heren J. H. Buising en J. de Jonge reikte hij het insigne met oorkonde voor het 25-jarig lidmaatschap uit. Voorts werd nog gesproken door de heer J. C. Wisse namens de Zeeuwse afdelingen, waarbjj een enveloppe met inhoud werd aangeboden, de heer J. van Wagtendonk namens de Vlis- singse Bestuurdersbond, waarbij hij een bloemstuk overhandigde en de heer K. Wever uit Amsterdam. De voorzitter dankte de sprekers. De avond werd voorts opgeluisterd met cithermuziek door mevrouw M. Flo- russe-Csrencko uit Middelburg en met verscheidene films. Tenslotte sprak de voorzitter een slotwoord. Oostkapelle Ongeval. Vorige week geraakte nabij Iepen oord te Oostkapelle een aanhangwa gen los van een vrachtwagen van de gebr. G. uit Serooskerke. De aan hangwagen zwenkte de weg op, waar door de bestuurder van een personen auto die uit tegenovergestelde rich ting kwam, moest kiezen tussen een botsing of in de sloot rijden. De be stuurder koos het laatste. De auto liep slechts lichte schade op. Oost- en West-Souburg „Stee" opende seizoen. Zaterdagavond gaf de Souburgse toneelvereniging „Stee" haar eerste uitvoering-in dit seizoen. In de con certzaal ,7De Zwaan" werd opgevoerd „Vrijdag de dertiende", een kluchtig spel in drie bedryven door J. W. v. a. Heiden en Henk Bakker. De talryke aanwezigen hebben kunnen genieten van goed amateur-toneel. De combi natie Vrijdag en dertien wyst er ui teraard op, dat het bygeloof hoogty viert. Hierdoor ontstaan de dolste situaties, waarbij de lachspieren van de toeschouwers danig op de proef worden gesteld. Zonder de overige spelers te kort te willen doen, ver dienen een extra vermelding Chris Verbaak, een rentenier in goeden doen (F. Schuyt), Jaap Holting, een vriend van Verbaak (B. Reyerse), Achmed Ritzibi, een Oosterse helder ziende en vroeger loodgieter (I) (J. Lammers) en Dorus Karreman (C. Vertregt), die zyn rol van dronke man-schoenmaker uitstekend ver tolkte. De regie was in handen van de heer A. C. Jansens, grimeur de heer Iz. A. Lorier. De voorzitter van „Stee", de heer B. Reyerse, sprak een openings- en slotwoord. HOOG EN LAAG WATER 21 September U.H-N.A.P. U.+N.A.P. U.N.AJP. U.—N.A.P. Vlissingen 8.54 1.30 21.48 1.40 2.37 1.52 15.23 1.48 Temeuzen 9.21 1.50 22.11 1.60 2.56 1.68 15.41 1.66 Hansweert 9.40 1.63 22.30 1.75 3.32 1.84 16.13 1.82 Zierikzee J.59 1.06 22.49 1.20 3.12 1.30 16.01 1.32 Wemeldinge 10.17 1.21 23.07 1.35 3.35 1.49 16.16 1.50 VWWWVWVWNA Hoofdprijs viel in Goes „Betaal ook even twee kwart jes voor my, want ik heb geen geld by me" zei onlangs de electrlsche lasser J. v. a. Lin de uit Goes tegen zyn collega, - toen zy elk twee lootjes koch ten van de lotery georgani seerd ter financiering van het Bchaakolympladetournooi 1954. Het enige wat de heer v. d. Linde ooit gewonnen had, was een kinaerportemonnaietje, maarJe kon immers nooit weten en daarom Zondagavond luisterden de heer en mevr. v. d. Linde naar de A.V.R.O. toen de uitslag bekend gemaakt werd. Om tot hun grote verrassing te ver nemen, dat de hoofdprys ter waarde van 15.000. een reis om de wereld, een huls en der- geiyke op één van deze loten was gevallen. Het was haast niet te geloven, voor twee kwartjes opeens bezitter van 15.000 te zijn geworden! Zo overweldigend was dit grote nieuws, dat het gelukkige echt paar een paar uur later by een radio Interview nog maar moei lijk de vraag kon beantwoor den, hoe men dit bedrag zou besteden. Maar dat stond al vast: het wordt morgen trac- teren! Jaarvergadering K.N.V.B. Op de Zaterdag jl. in Middelburg gehouden vergadering van de afd. Zeeland van de K.N.V.B. memoreer de voorzitter Imanse in zijn openings woord de promotie van Hontenisse I en H, Hoofdplaat en Middelburg U. Hij gewaagde met vreugde van het ingebruikstellen van enkele nieuwe of verbeterde terreinen waar bij hij vooral de kleinere gemeenten hulde bracht. Hij wees op de in het leven ge roepen jeugdcursus en kondigde maatregelen aan ter dekking van het financieel tekort. Het minder succes vol optreden van de elftallen, die uitkwamen in het tournooi om de Moorman- en Weekenstroobeker weet hij aan het lagere spelpeil. Op kor te termyn zullen plannen worden uit- Eewerkt om dit peil op te voeren. >hr Imanse meende, dat de aanne ming van de te enge amateursbepa lingen, destijds in Mirierva te Am sterdam, mede geleid heeft tot de onzalige ommekeer. Men werd toen in een te nauw kéursiyf gewrongen, waaruit men wel moest worden ge drongen. Dat het bondsbestuur, z.i. door angst voor de N.B.V.B. gedwon gen, overijld overstag was gegaan, noemde hij een misdaad tegenover de jeugd. Dat men daarby de belangen van tienduizenden had geofferd voor die van honderden, was onbegrijpe lijk. Hy voorzag dat vele eerste klassers, die, zonder exploitatiereke ning deze stap in het duister waren I gevolgd, straks voor een bankroet zullen komen te staan. Ook dc Be roepsbond had naar zijn mening hoe genaamd geen kans van slagen. De afdelingsclubs zullen als indi rect betrokkenen, wellicht de moei- I liikste tijd van hun geschiedenis in- gaan. In hem. aldus spreker, zullen ze echter steeds een voorvechter bly- ven vinden tot aan het moment dat men ook hem zal heenzenden. De vergadering liet er geen twijfel over j waarschuwen tegen elke avond Weelc om.de andere vergadering liet er geen twijfel over I Drink in de iodp van elke dag enkele bestaan da! men hef met z«n Betoog S.Ké.' N.™p5?,r;jKi-,","oor eens was. De agenda werd hierna tw0e carter's Leverpilleti. vlot afgewerkt. Uit opvoering van de elke avond één. 3e Week - post reiskosten met 600 gulden werd een tipie opgelicht van de nlannen tot spefpeilverbetering. Balans, ver lies- en winstrekening werden onver anderd goedgekeurd evenals het plan tot reorganisatie Zondagvoetbal, na intrekking van een drietal amende menten daarop door de vereniging Schoondyke. Een geanimeerde rond vraag besloot deze rusuge Jaarver gadering. Herdenking Betje Wolff en Aagje Deken. rsiot van pag. l). klanken doen horen. VliBsingen was weliswaar een kleine stad met alle gebreken en deugden van dien, zo zeide zij,' maar de intelligentla was „ld JSLwei» suict, u 7e„%C^g^dm7grf,Taa700rdi!torln er nu een manier om er van af te komen. e ..7®". ao magistraat, aoctoren, 88 van de 100 personen lukte het: i het ook. dn wel zo avond één. Daarna niets meer. want Carter's Leverpilletjes stellen uw inge- wanden In staat weer op eigen kracht te uitvoerig Stil. werken, zonder laxeermiddelen. r>- y--r Wanneer 2orgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ->wanden tiidelUk vertragen, neem dan ijdelük Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen* Zo raak! u uw verstopping kwijt en ver valt u niet In de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carters Leverpilletjes, f 12) per flacon. 63 kunt i predikanten, rectoren van de Latyn- i se school en vertegenwoordigers van I de koopmansstand met letterkundige 1 of wetenschappeiyke belangstelling. I Bovendien waren er do rcfugié's die met name in het milieu van Betje Vereniging heropgericht. Op 16 September van het vorig jaar tijdens de viering van het 50- jarlg bestaan van de zeevaartschool „Do Ruyter" te Vlissingen, kwam spontaan de wens naar voren de ver eniging van oud-leerlingen weer op le richten. Zaterdag werd tydens een reünie in „Unltas" daartoe het offi ciële bestlult genomen. In een vergadering voorafgaande aan een gezamenlijk diner en een ge zellig samenzijn, werd kennis geno men van de werkzaamheden van het Officiële publicaties VLISSINGEN. GEMEENTERAADSVERGADERING. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat op Vrijdag 24 September 1054 des namiddags te 2.00 uur, een openbare vergadering van de ge meenteraad zal worden gehouden. Vlinslngen, 17 Septomber 1954. ZUID-BEVELAND Goes Grafische studieclub opgericht. Tydens de Vrydagavond in de zaal „De Landbouw" te Goes gehouden af delingsvergadering van ae Algemene Nederlandse Grafische Bond werd een studieclub voor de afdeling Goes op gericht, Er hebben zich reeds 27 le den aangemeld. Het bestuur bestaat uit de heren A. Snoek, voorzitter, H. Cremer, secretaris en J. van Liere, penningmeester. De eerste byeen- komst voor deze studieclub is vast gesteld op 1 October 1954. Wegens plaatsgebrek moest de strip „Kappie in Wildwest" aange houden worden. voorbereidend comité. Thans heeft men 102 leden en 12 donateurs. De statuten werden voorlopig goedge keurd. Later zal hierop de koninkiyke goedkeuring worden gevraagd. Het financieel verslag werd even eens aanvaard en bij acclamatie werd het volgend bestuur gekozen, be staande uit de heren M. J. Kievit, voorzitter, G. Bosveld, secretaris, (Parklaan 4, Vlissingen), W. L. Hof man, penningmeester. C. L, van Op pen en W. van der Plank, leden. De contributie werd bepaald op zes gulden per jaar, alsmede op vyf- tig cent, af te dragen voor een fonds waaruit de onkosten worden bestre den voor de uitgave van een perio diek. De heer Bosveld zal zich in het bijzonder met deze zaak belasten, waarvoor veel belangstelling bestond in de vergadering. De ledenwerfactie zal zich voor een belangrijk deel ook moeten richten op de pas geslaagde leerlingen van de zeevaartschool. Vastgesteld werd, dat men voortaan op de eerste Zaterdag in October een reünie zal houden, die In de komen de Jaren zeer aantrekkeiyk belooft te worden. Onder veel bHval werd spontaan de naam vastgesteld voor de vereniging: „Oude De Ruyter". Hoogtepunt van de avond was de aanbieding van het erevoorzitter- schap aan de heer P. vyn. direc teur van de zeevaartschool. Het ere lidmaatschap werd aangeboden aan de heren J. C. Anker. H. J. Schot, J. Schouten en J. Spaanderman, op grond van hun verdiensten voor de vorige vereniging. De dames werden in de huldiging betrokken: zij kregen een fraai boeket aangeboden. De stemming was zeer geanimeerd en het spreekt wel vanzelf, dat men op deze reünie sterke zeemansverha len te horen kreeg. De verschillende oud-leerlingen toonden zich vol enthousiasme voor de heropgerichte vereniging en af gaande op de plannen voor de toe komst mag men het beste verwach ten, zodat net nu nog beperkte leden tal ongetwijfeld sterk zal stijgen. Bekker grote invloed uitoefenden. Bij l deze laatste groep stond mej. Ghijsen I De heer L. W. de Bree uit Vlls- singen las de causerie voor van dr. P. J. Meertens uit Amsterdam, die wegens ziekte was verhinderd. De rede van dr. Meertens ging over het culturele leven in Vlissingen in de tweede helft van de achttiende eeuw, waarby hy herinnerde aan dc op richting van het Zeeuws Genoot schap aer Wetenschappen in Vlissin gen. „De Middelburgers hebben zich echter steeds afgevraagd of deze op richting in Vlissingen geen histori sche vergissing was" merkte spre ker opHy herinnerde er aan, dat Middelburg in cultureel-weten- schappeiyk opzicht Vlissingen over vleugelde en dat de officiële waar dering voor Betje Wolff in haar tijd wel in Middelburg, doch niet in Vlissingen bestond. Tenslotte behan delde dr. Meertens verschillende tijd genoten-literatoren van Betje Wolff, o.a. Coosje Busken, Daniel Rade- macher, Bellamy e.a. Dr. J. C. Brandt Corstlus uit Utrecht besprak de betekenis van Wolff en Deken voor onze tyd. In hun romans wordt het leven niet „verliteratuurd", aldus deze spreker. Zij hebben de juiste verhouding ge troffen tussen leven en litteratuur en loste daardoor een probleem op, waarmede ook de moderne schryvers nog worstelen. vermeld zy nog, dat Zaterdag door het gemeentebestuur van Vlis singen een krans werd gelegd by de Wolff-Deken fontein in het Bellamy- park. De toneelvoorstelling, die 's avonds werd gegeven, wordt elders in dit blad besproken. „DAATJE LEEVEND." Nadat het talrijke publiek Zater dagavond in het Concertgebouw door een langdurig applaus van zyn ent housiasme over het door het Vlis- sings Onderwyzers Toneel gebrachte „Daatje Leevend" had blijk gegeven, sprak burgemeester mr. B. Kolff een dankwoord tot mej. dr. Ghysen en tot alle medewerkenden. De laatsten verraste hy door namens het ge meentebestuur een ieder als herinne ring en als uiting van dankbaarheid voor de spontaan verleende mede werking een exemplaar van dr. Ghij- sen's boek „Dapper Vrouwenleven" (handelend over Wolff en Deken) ten geschenke te geven. Mej. Ghij- sen mocht bloemen in ontvangst ne men, evenals mevrouw v. d. Berg Oosterwyk. Ook mr. Kolff, die aan het begin een kort inleidend woord had gesproken, kwam in zijn dank woord tot de conclusie, dat het de moeite waard ls zich af te vragen of deze opvoering niet meermalen her haald zou kunnen worden. Hij sprak zijn byzondere waardering uit over net bijzonder cachet, dat dank zij de opvoering van .JDaatje Leevend" aan het slot van de herdenkingsdag gegeven kon worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7