Tweehonderdduizendste meldde zich op Miniatuur-Walcheren MONUMENT OP BEGRAAFPLAATS IN MIDDELBURG ONTHULD Imm AiiiiHiiak mr GESLAAGDE PLOEGWEDSTRIJD TE 'S-HEER-ARENDSKERKE Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 20 SEPTEMBER 1954 MEVR. DE DEKKER UIT 'S GRAVENPOLDER. Heropening volgend jaar in April of Mei? ZATERDAGAVOND het was precies halftien meldde zich de twee honderdduizendste bezoeker van Miniatuur Walcheren op het Middelburgse Molenwater, de tweehonderdduizendste binnen drie maanden nadat deze grootse attractie voor het publiek werd opengesteld. Het was even moei lijk om uit te maken, «de de tweehonderdduizendste was, niet voor het bestuur van de Stichting „Nieuw Walcheren", maar voor de betrokkenen zelf: de familie Den Dekker uit 's-Gravcnpolder was namelijk met acht man sterk naar het miniatuur getrokken, had dus een serie van acht kaartjes gekocht en moest nu kiezen wie van het gezelschap kaartje nr. 200.000 zou krijgenVoor de heer Den Dekker was het echter geen pro bleem, want onmiddellijk wees liij zijn vrouw aan als de gelukkige. Maar omdat er ook nog verrassingen in petto waren voor de 199.999e en voor de 200.0001c bezoeker moest er nogmaals gekozen worden. En met een Sa- lomo's oordeel besliste de heer Den Dekker, dat zjjn buurvrouw als nr. >99.999 zou zy'n, om daarna zelf als 200.001 op te treden Er heerste sinds negen uur merk bare spanning in de omgeving van de controle op Miniatuur Walcheren. In de omgeving van de Schouwburg stonden bestuursleden van „Nieuw Walcheren" gereed om direct bij de hand te zyn als de gelukkige zich meldde. En toen het zover was, werd onmiddellijk voorzitter J. L. Verhagen in Vlissingen opgebeld „opgetrom meld" uit de herdenking van Betje Wolff" zoals hy later zeide om aan de gelukkigen een aanzienlijk be drag aan waardebonnen uit te keren. De lieer Verhagen maakte tevens van de gelegenheid gebruik om een korte beschouwing te geven over Mi- niatuur-Walclieren sinds de opening in Juni j.l. en hij merkte daarbij op, dat het resultaat de verwachtingen van het Stichtingsbestuur verre heeft overtroffen". Toen ons bestuur des tijds besloot om aan de plannen van de heer Wagensveld tastbare vorm te geven met medewerking overigens met do bevolking van geheel Walche ren hadden we niet verwacht, dat deze resultaten zouden worden be reikt", aldus de heer Verhagen. „Ik geloof dat ons bestuur zichzelf mag gelukwensen". Spreker dankte nogmaals in het bijzonder de heer A. sT Wagensveld voor zjjn gelukkig initiatief en voor de wyze, waarop hy de uitvoering daarvan leidde. De lieer Verhagen trok een vergelijking met Maduro- dam, dat dit jaar op 14 April open ging en thans zijn 700.000e bezoeker vernacht. Wanneer men in aanmer king nêemt, dat Madurodam reeds vier Jaar lang een reputatie heeft, in een stad is opgesteld van 600.000 in woners en zich bevindt midden in een toeristencentrum, de randstad Hol land, dan vormen de 200.000 bezoe kers voor Miniatuur Walcheren toch wel een bijzonder gunstig resultaat, dat bovendien een aanwijzing in houdt voor de voortzetting, zo meen de spreker. Door dit grote bezoekersaantal ont staan niet alleen fondsen voor de voortzetting, maar ook fondsen voor het werk van do Stichting Nieuw Walcheren, namelijk de „bevordering vdn Walcherens welvaart". Er zijn nog tal van projecten op ons eiland aan te vatten, projecten, die brood nodig zijn. Daartoe kan een batig saldo van het miniatuur bijzonder nuttig zijn, aldus de voorzitter. Vervolgens overhandigde de heer Verhagen aan mevrouw P. den Dek kerFierloos uit 's-Gravenpolder acht waardebonnen van 25, aan me vrouw C. WalravenNieüwdorp eveneens uit 's-Gravenpolder en aan de heer Dèn Dekker ieder een waar debon van 25. De heer N. Th. de Jong uit de St. Pieterstraat te Mid delburg had voor de tweehonderddui zendste bezoekster een horloge be schikbaar gesteld, dat de heer De Advertentie. Advert rrittr: Brandend znnr op Dw maag dooft prompt mat een of twee Ren nies. Geen wonder, dat iedereen Rennies kent enroemt. Niet zonder reden hebben acht van de tien mensen Rennies steevast bij de hand. Voor eigen gebruik of om bij te springen als 't lot van zuurbranden anderen treft. Water of wat ook komt er niet aan te pas. Gewoon, als was 't een snoepje, laten smelten op de tong. En Rennies zijn nog smakelijk ook. Driemaal 500 Het bestuur van de Stichting „Nieuw Walcheren" was zo in genomen met de voortreffelijke resultaten, welke op Miniatuur- Waicheren waren bereikt, dat Zaterdagavond laat nog werd besloten aan drie belangrijke instellingen on Walcheren een verrassing te bereiden: de Ver eniging „Kinderzorg" te Mid delburg, 't zcehospitlum „Zon neveld" te Oostkapelle en het Rhcumaeentrum van „Bethes- da" te Vlissingen kregen elk 500. Een mooi gebaar! Jong aan mevrouw Den Dekker over handigde. De heer Verhagen deelde nog mede, dat liet miniatuur op 80 September sluit en dat het in de bedoeling ligt om zo mogelijk in April of Mei volgend jaar te her openen. Met allen, dié bij het miniatuur be trokken zijn geweest, zal nog een spe ciale feestelijke bijeenkomst worden belegd. Tenslotte richtte de heer Ver hagen zich tot het muziekcorps, dat deze avond medewerking had ver leend, namelyk „Arne's Genoegen", gecombineerd met „Onda" uit Nw. en St. Joosland. Hij dankte de muzi kanten voor hun medewerking en be trok daai'in alle corpsen, die de afge lopen maanden bereid waren op mi niatuur te spelen. Tijdens een opgewekte reünie van oud-leerlingen va n de De Rug ter- school" te Vlissingen werd aan do directeur, de heer Vijn, het cre-voor- zitlerschap aangeboden. De voorzit ter, de heer Kiviet, had ook voor me vrouw Vijn een verrassing in de vorm van een fraai boeket. (Foto P.Z.CJ IN EENVOUD INDRUKWEKKEND. 'n Nieuw Record: Due George Record (Extra Mild) 18 ct GROET Dé verstrooide dame, die by het nemen van een bocht in Goes een hand uitstak en waar wij onlangs over schreven, staat in haar ver strooidheid niet alleen. Een liarer sexegenoten, een statige dame, eveneens wandelend door Goes, en winkelend, waartoe zij uitgerust was met een boodschappentas, ont moette vele kennissen. Het teas een vriendelijke dame, weshalve zij vele malen minzaam knikkend groette, somtijds zelfs met een lichte arm zwaai. Welke gedachten er tydens dxe wandeling in de dame zijn omgegaan, zullen wij wel nooit te welen komen, maar ongetwijfeld zijn het diepe ge dachten geweest. Héél diepe. Want toen zij wederom een kennis ontmoette, groette zy op een andere dan de voor dames gebruikelijke wxj- Ze'zii nam in een plechtig gebaar de hoed van het hoofd.... Voor uit Zeeland omgekomen Joden. Met eeii in haar eenvoud indruk wekkende plechtigheid is Zondag middag op de Joodse begraafplaats aan het Seisplein te Middelburg een monument onthuld ter nagedachte nis van de in de oorlogsjaren 1940 1945 uit Zeeland omgekomen Joden. In sobere, maar treffende bewoor dingen gewaagden enige sprekers van de grote beproevingen, welke de Joden in de laatste wereldoorlog hebben getroffen en er werd op ge wezen, dat dit monument tevens een waarschuwing wil zyn om waakzaam te blijven, opdat hetgeen geschiedde niet herhaald zal worden. Nadat rabbijn L. S. Israëls van de Ned. Israëlitische Hoofdsynagoge te Middelburg een gebed had uitgespro ken, hield de voorzitter, de heer M. Polak, een inleiding, waarin hij een woord van welkom sprak tot het lid van Gedep. Staten, mr. A. J. van der Weel, de burgemeesters van Middel burg en Vlissingen, resp. mr. N. Bol- kestein en mr. B. Kolff, de garni zoenscommandant van Middelburg, luitenant-kolonel A. Kornet en tot vertegenwoordigers van kerkgenoot schappen. De neer Polak wees er op, dat de gemeente Middelburg een droeve, maar ook dankbare taak had te ver vullen met de onthulling van dit monument. Droevig in verband met de herinnering aan zoveel leed, dank baar omdat ae nagedachtenis van de gevallenen geëerd werd. Na zijn in leiding verzocht hij opperrabbijn A. Schuster van het synagogale ressort Noord-Brabant het monument te onthullen, hetgeen geschiedde door het wegnemen van een zwart doek. Opperrabbijn Schuster wees vervol gens in een toespraak o.m. op de schrijnende realiteit, welke de wer ken van Israëls dichters in de ja ren '40'45 had gekregen. „Nooit hadden wij kunnen bevroeden, dat Jeremia's Klaaglied vrijwel woord voor woord op ons allen van toepas sing zou worden, zo sprak hij, en zei vervolgens, dat het monument tevens een waarschuwing wil zijn voor de wereld hoe een volk verworden kan. „De strijd is weer geëindigd met een nederlaag van de onmens, maar niet dan tenkoste van zes millioen slacht offers", aldus opperrabbijn Schuster, die besloot met op te merken, dat de levenskracht niettemin niet ge broken is, getuige de geboorte van de staat Israël. Namens het provinciaal bestuur voerde vervolgens mr. Van der Weel het woord. Hij zeide o.m. het goed te achten, dat op een morgen als deze gerealiseerd wordt hoe niet al les zoals materieel geschiedde hersteld kan worden en hij getuigde van de gevoelens van medeleven, die bestaan bij het provinciaal bestuur. Nadat nog de burgemeesters Bolke- stein en Kolff hadden gesproken, dankte rabbijn Israëls de sprekers en allen, die hier tegenwoordig had den willen zijn. Tot besluit van deze plechtigheid werd namens de Vereniging „Han delsbelang" te Middelburg een krans gelegd aan de voet van net eenvou dige, maar stijlvolle monument, waarop in het Nederlands en in het Hebreeuws boven de namen van de 72 gevallenen staat gebeiteld: 5700-5705/1940-1945: „Ter nagedach tenis aan hen, wier namen hier zijn vermeld, de Joden van Zeeland, kin deren van ons volk, die in de jaren 19401945 door de vijand meedogen loos weggerukt en omgebracht wer den. omdat zij waren van Joodse stam. Mogen hun zielen rusten in des Almachtigen Schaduw." Advertentie. Uw figuur gezondheid Om te bereiken, dat deze elastische CEINTUUR COMFORT voldoet alle medische eisen, is dit tot stand gekomen in samenwerking met de me dische wetenschap, welke o.a verklaart, dat voor tallozen steun en correctie gebiedend is Bij vele takken van sportpaardrijden - tennis voetbal - wandelen - wielrijden motorrijden enzekerniette vergeten de bromlietsgebruikers. Bij veelvuldige en langdurige autoritten (vooral ook op vrachtwagens) verslappen de buikspieren Bij staand ol zittend werk. Bij sterke verma gering - na zware ziekten langdurige bed rust of operaties hangbuik door vet of inge wanden verzakking van maag. nieren enz ouderdom. De CEINTUUR COMFORT is zó gevormd, dat deze zich volkomen richt naar Uw figuur, ongeacht of U rust. wandelt, sport beoefent, of welke arbeid gij ook verricht •De CEINTUUR COMFORT verlicht Uw arbeid, bevordert Uw goed humeur. Uw zelfvertrou wen. Uw prestatie- en uithoudings vermogen en doet gevoelens van vermoeidheid bij de dagelijkse arbeid verdwijnen. P,a..n I. 10.90 14.50 CEINTUUR yyj 1 comfort:/ Verkrijgbaar bij: Bevahuis W. Bos, Lange Vorststraat 64-66, Goes. Maison Van Westen, Lange Vorststraat 100, Goes. F. van Zee Zonen, St. Adriaanstraal 5a, Goes. Old Engeland, Lange Delft 38, Middelburg. „Peca", Lange Delft 59, Middelburg. Herenmode „Ventevogel", St. Jacobsstr. 25, alleenverk. voor Vlissingen. L. J. G.-er A. van Dijke werd weer winnaar. De Provinciale ploegwetlstrijcl, die de Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland en de Chr. Jonge Boeren en Tuindersbond Zaterdagmiddag orga niseerden, trok vrij veel belangstelling. Ook van de zyde van de ouderen, die er zich van konden overtuigen, dat de toekomstige boeren ernst willen inaken met het zich verwerven van een goede technische kennis.'In wed- strydvorm hebben jongeren uit'vrijwel alle delen van Zeeland hun capaci teiten gemeten met trekkerploegen en paardenploegen. De L.J.G.-er A. van Dijke uit 's-Hcer Arendskerke, die reeds op grote wedstrijden de Zeeuwse kleuren heeft verdedigd, werd ook nu weer winnaar. >e heer J. P. Lindenbergh had evenals een vorig jaar een perceel grond met stoppelklaver beschikbaar gesteld. Iedere deelnemer kreeg een ilok ter bewerking toegewezen, waarvoor een uur tijd werd gegeven. Trekkers van allerlei merken, met rondgaande ploegen en wentelploe- ;en, trokken ronkend hun 'voren door Ie kleigrond, naast de paardenploe gen. De drie juryleden, de heren H. C. de Kater uit Wissekerke, J. G. van Liere uit Goes en A. H. Zandee uit Nieüwdorp bestudeerden nauwkeu rig het geleverde werk. >eze verschillen kwamen duidelijk uiting - in de puntenwaardering, alhoewel deze overigens niet beslis send is voor het werk van de deelne mers in het algemeen. Immers, ook bij een wedstrya als deze, spelen ver schillende factoren een rol, die Öe re sultaten in gunstige of ongunstige zin kunnen beïnvloeden. UITSLAGEN. Na een korte bespreking van het werk, maakte de heer Van Liere na mens de jury de uitslag bekend. In de rubriek paarden verkreeg A. van Liere uit Oostkapelle 203 pt. (Het maximum dat bereikt kon wor den was 290 pt.), J. Nijsse, Nisse ver kreeg 184 pt. en H. Timmerman, Kat- tendyke alsmede J. C. Douw, Kam perland, elk 166 pt. Rubriek trekkers: Rondgaande ploegen: A. van Dijke, 's-Heer Arendskerke, 208 pt., A. Dekker, Kle- verskerke, 204 pt., P. de Looff, Geers- dyk, 195 pt., A. Verkru\jsse, Schoon- dijke, 194 pt., L. Groenewege, St. Maartensdijk, 192 pt., F. Klaassen, Kats, 189 pt. en A. Kunst, Zuidzande, 188 pt. Wentelploegen: G. op 't Hof, Ka- pelle, 172 pt. De winnaar, A. van Dijke uit 's-Heer Arendskerke, kreeg naast de hoofdprys van 30.twee zilveren bekers, resp. als eerste van de trek kerploegen en de rondgaande ploe gen, terwijl hij tevens uit handen van ae heer' D. W. Lindenbergh, voor de tweede maal de wisselbeker van de Z.L.M. voor de beste L.J.G.-er ont ving. Een zelfde beker van de Zeeuw se C.B.T.B. voor de bestgeplaatste C.J.B.T.B.-er, kon door de heer J. de Jager uit Kapelle uitgereikt worden aan A. Dekker uit Kleverskerke, die tevens de 2de prijs (miniatuur-trek ker) in de rubriek trekkerploegen Won. De beste paardenploeger, A. van Liere uit Oostkapelle won de 25.— van de Kon. Ver. Het Ned. Trek paard. afd. Zeeland. Voorts was er een wisselbeker voor C. op 't Hof uit Kapelle, als eerste prijswinnaar in de categorie wentelploegen, terwyl P. de Looff uit Geersdijk als derde pry's in de categorie trekkerploegen een mi niatuurtrekker ontving. De voorziter, de heer L. v. d. Linde uit Kortgene sprak tenslotte een dankwoord. De heer Har&ebeck, lid van het be- stuur van het ir. Mees Geesteranxis- fonds, reikt aan Herman Heijliger de prijs van dit fonds uit. (Foto P.Z.C.) VANDAAG. Middelburg Molenwater: „Miniatuur Walcheren", 9—23 uur: Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie wer ken Claire Bonebakker, 918 uur; Electro: „Roman Holiday", (a.l.), 19 en 21.13 uur; Schouwburg: „Tanzende sterne", (a.l.), 20 uur. Vlissingen Alhambra: „De gevangene van Zenda", (14 Jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „De luchtslag om Japan", (14 Jr.), 20 uur. Goes Grand: „Sluiers van Bagdad", (14 jr.), 20 uur. IJzendlJke Gemeentehuis: Schilderijen tentoonstelling „Nederland—Water land". Oostburg Beeldententoonstelllng. Brouwershaven Stadhuis: Schilderijen- expositie (Haagse School). KUNST „Daatje levend" VHsisngen, Concertgebouw; Daatje Leevend, een voor velen on getwijfeld verbleekte figuur jiit de roman „Willem Leevend" van Betje Wolff en Aagje Deken; een figuur uit onze letterkunde, die in vele gevallen nog slechts een bloedarmoedig bestaan leidt in vergeelde exemplaren van het boek „Willem Leevend", vergeten weggestopt in een hoekje van een boe kenkast, Daatje Leevend is Zaterdag avond op de planken van het Concert gebouw-toneel in Vlissingen weer springlevend geworden. Het geestes kind van Wolff en Deken beleefde in al zijn ontwapenende charme, scherp vernuft, coquetterie en voor die dagen gedurfde vooruitstrevendheid een ver rassende wederopstanding, bewerkstel ligd door mej. dr. H. C. M Ghijsen als samenstelster van het blijspel „Daatje Leevend" uit de roman „Willem Leevend" en door mevrouw v. cL Berg—Oosterwijk als de hoofdvertolk ster in dit door het Vlissings Onder- wijzers-toneel onder regio van de heer J. Oosterling gebrachte sthk. De grote verdienste van dr. Grijsen is, dat zij er in slaagde uit de 18e eeuwse roman-in-briefvorm een goed speelbaar blijspel samen te stellen, soms met gebruikmaking van comple te dialogen uit het boek, dat dit mees terwerk uit onze litteratuur opnieuw onder de aandacht brengt, op een frisse en oorspronkelijke wijze. Het Vlissings Onderwijzers-toneel komt de eer toe er in geslaagd te zijn, ongetwijfeld vooral ook dank zij de bekwame regie van de heer Oosterling, hét blijspel waarlijk tot leven te hebben gebracht. Dit brokje achttiende eeuw werd en kele uren realiteit en bleef niet be perkt tot een „kijkspel", waartoe ge zien ook de waarlijk schitterende costumes, wel enig gevaar bestond. Dit gevaar heeft men weten te be zweren. Mevrouw v. d. BergOoster wijk zette een sprankelende Daatje Leevend op de planken, tot in details raak getroffen en gespeeld met een respect afdwingende overgave. Naast haar spel dient onmiddellijk dat ge noemd te worden van de heer D. Roo- denburg, als de pleegvader Van Olden burg en voorts dat van mevrouw Den HamerBos als de volkse, goedharti ge en een beetje snibbige tante Mar tha. Voor een kostelijk vervulde bijrol zorgde de heer Roodenburg nog als Jan, de bootsman. Mevrouw GillissenTielrooy vol deed uitstekend als een bezadigde, be middelende mevrouw Leevend; broer Willem (J. Leeflang) kwam iets min der uit de verf. hetgeen ook geldt voor de figuur Bram Rijzig (P. Cornells) die iets dynamischer, energieke^ had gekund. Mejuffrouw M. Lems was een statige schoonmoeder, beheerst ge bracht, en de heer H. Heyt een bij uit stek sullige neef Kobus. Een udelo tante Geertruida wist mej. Modder- kreeke te scheppen; een Ietwat té sterk aangezette, maar overigens alleszins geslaagde kapitein Frerijk de Harde was de heer S. Lace. Mejuffrouw J. v. d. Ende gaf goed gestalte aan de fi guur van de conventionele, wat zoeti ge vriendin Pietje Renard. De bijrollen tenslotte bleken 3tuk voor stuk zwak bezet, uitgezon derd die van de beide buurvrouwen dames Modderkreeke en V. d. Ende) en van Johan, de bediende (M. J. A.Bil), zij het, dat de heer Bil zich voor enige overdrijving in het „houtenklazerige" dient te hoeden. Doctor Töller (de heer Bil), Louis Basta baron de Friderac (A. F. Rosendaal) en Cornelis Everaards (A. Waesdorp) misten overtuigingskracht. De rol van leeg hoofdig bon-vlvant schijnt een zware opgave te zijn Samenvattend kan overigens niet anders dan met grote waardering ge sproken wofden over de wijze waarop het Vlissings Onderwijzers-toneel er in is geslaagd van „Daatje Leevend" een boeiende, gave opvoering te geven en het is de moeite waard te over wegen om dit stuk dat vanavond herhaald wordt voorlopig op het re pertoire te houden en her-opvoerin gen zo mogelijk ook elders voor te bereiden v. B. Claire Bonebakker. Kunstzaal Van Benthem Jutting, Middelburg; Claire Bonebakker, de Veerse schil deres, is o.m. naar het schone Spaan se eiland Majorca, of Mallorca zo ge wilt. getrokken en heeft haar im pressies vastgelegd in een aantal werken, welke tot 9 October a.s. te zien zyn in de kunstzaal van de bock handel Van Benthem Jutting N.V. te Middelburg. Uit deze en andere geëxposeerde aquarellen, tekeningen en gouaches spreekt een frisheid, een vernieuwing zouden we welhaast willen zeggen, die de bezoeker overrompelt, ver rast i Met name de tintelende kleuren in de bijzonder expressieve Mallorca- aquarellen wijzen op een sprankelen de vitaliteit en bovendien getuigen deze werken van een verdieping, die weldadige, rustbrengende ontspan ning verwekt. Zulks geldt voor alle Mallorca-impressie in waterverf. Bruisender nog. gedurfder in kleur en compositie en fors van lijn is het stilleven „Gladiolen", dat opvalt te midden van de overige, evenwichti ger werken, die alle getuigen van een bezonken, verfijnde visie. Dit laatste geldt met name ook voor de tekeningen, waarin Claire Bonebakker een verrukkelijke tile toon weet te binden aan een strakke nuancering waardoor zij een respect afdwingend niveau bereikte. Haar zwart-witten zHn soms van een licht voetige volmaaktheid, dan weer inge togen, beheerst tot in hot geringste detail, en altijd in klare taal getui gend van haar onmiskenbare talen ten. Uit al de thans geëxposeerde wer ken, zo kan men tot besluit conclu deren, spreekt het vermogen van deze schilderes om telkens opnieuw de blij vende waarden in deze wereld te ont dekken envast te leggen, zowel met de tekenstift als met het penseel. Zaterdagmiddag is deze expositie in tegenwoordigheid van talryke be langstellenden geopend door de ac teur Cruys Voorbergh, dia in een kor te toespraak o.m. constateerde, dat Claire Bonebakker „geen kind der lauwe Westerstranden is" en die voorts zeide met vreugde haar verde re ontwikkeling tegemoet te zien. na de confrontatie met de verrassende ontwikkeling van haar talenten op deze tentoonstelling. v. B,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2