KAPPIE IN WILDWEST "De leutel Uitgebreid programma cultuur technische werken WINNER-SIM 1 „ROMAN HOLIDAY" BRENGT KOSTELIJK AMUSEMENT DOUWE EGBERTS De zachte geurige Amerikaanse shag die U het rookgenot geeft van de beste Amerikaanse cigaret WIELERWEDSTRIJDEN IN OOSTBURG EN VLISSINGEN 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1954 JAARVERGADERING NED. HEIDE MIJ. Afsluiting zeegaten opent een nieuwgroot arbeidsveld In Groningen heeft de Nederlandse Helde Maatschappij gisteren haar 64e jaarvergadering gehouden. In zijn openingsrede zeide de voorzitter, mr S. Baron van Heemstra, dat de strijd tegen de verzilting en verdro ging, waardoor onze landbouw zoveel schade ondervindt, met de voltooiing van de afsluiting in het Zuiden van het land een afsluiting zal hebben gevonden, die vele nieuwe mogelijkheden voor agrarische ontwikkeling schept. Het groots opgezette onderzoek betreffende de waterhuishouding van Nederland zal naar verwacht mag worden de cultuurtechnici in staat stellen het door de afsluiting te vormen zoetwaterbassin op de meest ef ficiënte wijze aan de agrarische productieverbetering dienstbaar te maken. Voor de Noordelijke provincies te kenen zich op dit gebied ook moge lijkheden af. Inpoldering van net Waddengebied vormt reeds een on derwerp van ernstige studie. W erkgelegenheid De president-directeur, ir H. J. A. Hendrix, besprak de werkgelegen heid. Het opheffen van- de D.U.W. noemde hij een gebeurtenis van groot belang. Voorts wijdde hij aandacht aan de mechanische middelen. Het was vooral het herstel van de oor logsschade op agrarisch gebied, en het aanvankelijk gebrek aan arbeids krachten, dat dragline en bulldozer ingang deed vinden op de cultuur technische werken. Daarna kon ook op de ruilverkavelingswerken op steeds grotere schaal met mechani sche middelen ervaringen worden op gedaan. Uit proefnemingen bleek, dat Dij gebruik van de meest geschikte machines, bezet met deskundig per soneel en toepassing van de meest Eindhoven's bevrijding Onder Vandaagmeld< gisteren, dat het op die dag t geleden was, dat Eindhovei bevryd. Eén onzer lezers oi meldden wij tien jaar /en werd levrijd. Eén onzer lezers oud-Eind- hovenaar maakt oris er echter op attent, dat de Lichtstad eerst op 18 September de geallieerde ".troepen kon begroeten; onderdelen daarvan waren de dag t< de stad uit 3 dag tevoren in de buurt van uit ae lucht „gedropt". Amsterdamse wisselmarkt. AMSTERDAM, 17 Sept. Contante prijzen. Londen 1061%10.62%, New York 3.79—3.79%, Montreal 3.90%3.91%, Parijs 1.0845—1.0865, Brussel 7.587.59, Frankfurt 90.42— 90.52, Zürich 86.97—87.07, Zürich (vrije francs 1 88.41—88.51, Stock holm 73.30—73 40. Kopenhagen 54.64 —54.74, Oslo 53.00—53.10, Braz. dol lar 3.79%3,80%. Argentijnse ver rekeningsdollar 3.82%—3.83%, Ja panse verrekeningsdollar 3,79%— 3.8OV2. Turkse verrekeningsdollar 3.80%3.81%. juiste werkmethoden, steeds meer werkzaamheden op het gebied van cultuurtechnisch werk met goede re sultaten mechanisch konden worden uitgevoerd. Zeer zeker heeft ook de ramp, die ons land In 1953 trof een sterke sti mulans in deze. richting gegeven, om dat slechts met inzet van vele ma chines een snel tempo der werkzaam heden kon worden bereikt. De vraag doet zich voor welke po litiek gevolgd zal worden indien bij onverhoopte vermindering van de werkgelegenheden grotere aantallen arbeiders voor het normale arbeids proces zouden worden uitgeschakeld. Ten aanzien van de uitbreiding van de cultuurtechnische werken merkte spreker op, dat thans per jaar een bedrag van rond honderd mlllioen gul. den wordt verwerkt. Het meest vol ledige complex van cultuurtechnische maatregelen, dat men aanduidt met de naam ruilverkaveling, staat nog slechts aan het begin van zjjn toe passing. Er liggen nog honderdduizenden hectaren op ruilverkaveling te wach ten. Met de uitvoering daarvan zul len ondanks de bij ae cultuurtech nische dienst op het programma, staande opvoering van de productie, nog vele tientallen jaren gemoeid zijn. En dan zijn er de steeds vaster vor men aannemende plannen tot afslui-1 ting der zeegaten. Dit gigantische werk geeft aanleiding tot de ver wachting. dat er op cultuurtechnisch gebied zich een nieuw, groot arbeids veld zal openen. FILMS IN ZEELAND Glansrol van Audrey Hepburn De voortreffelijk geslaagde en reeds eerder in deze rubriek besproken film „Roman Holiday" met de intussen wel zeer populair geworden actrice van Nederlandse afkomst, Audrey Hepburn, draait thans in Electro (Middelburg), Het isJiet verhaal van een prinses, die het hofleven ontvlucht, in kennis komt met een journalist en tezamen met hem gedurende een dag een ro mance in Rome beleeft. Naast Audrey Hepburn schittert in deze kostelijke rolprent Gregory Peck als de journa list. die „het verhaal van zyn leven denkt te schryven, maar er nadat Cupido zijn pylen heeft afgeschoten, van af ziet. De avonturen van de prinses tijdens haar vacantiedag, de pogingen van de journalist en een fotograaf om „pakkende" platen te maken, de Eeu wige Stad als bijzonder bekorende achtergrond, het zijn alle factoren, die van „Roman Holiday" een der ge- slaagdste amusementsfilms der laat ste jaren maakten. Regisseur William Wyler was de man achter de scher men. Een onderhoudende hoeveelheid on zin is bijeengebracht in „De gevange ne van Zenda" (Alhambra, Vlissin- gen), waarin de koning van „Rurita- nia" tijdelijk vervangen wordt door een dubbelganger, die tijdens zijn „ambtperioae" prompt verliefd wordt op een bekoorlijke prinses. Een half broer van de echte koning heeft bo ze plannen, maar die worden uiter aard verijdeld. In de hoofdrollen aan schouwt men Stewart Granger, Ja mes Masoit en Deborah Kerr. Een kleurrijk Oosters sprookje-voor- grote-mensen werd „Sluiers van Bag dad" (Grand, Goes)een wat verwar rend, maar niettemin als pretentie loos amusement wel geslaagd ver haaltje over het mysterieuze Bagdad ten tijde van Suleiman de Grote. Pascha's en danseressen, paleizen en goudtransporten, bandieten en dap pere kerels, ge vindt het allemaal achter de sluiers van BagdadIn -kleuren, vanzelfsprekend. Zondagmiddag gaat in Grand de vemikkelyke,, griezelklucht" „Abbott en Costello en ar. Jekyll en mr. Hy de", met Boris Karloff als de „grote griezel". Lachen, onbedaarlijk lachen zelfs, én griezelen, voor ééri geld! „Tanzende Sterne" (Schouwburg- bioscoop) zijn dansende meisjes, die raad weten met carioca's, bolero's en boogie-woogie's. Michael Jary schreef de opgewekte muziek, die aantrekke lijker is dan het onzinnige verhaaltje, dat rond de revue-scènes is geweven. Luxor (Vlissingen) tenslotte brengt de oorlogsfilm „Luchtslag om Japan", waarin •>ommenwerpers .van het type B29 ais het ware de hoofdrollen ver vullen. Een schril beeld van moderne oorlogsvoering. Knap óp die onogelijke schuur met Amsterdamse Beurs 16 Sept. 17 Sept. Nederland 1951 (3%) 102% Nederland 1948 (3%) 100% Nederland 1947 (3%) 3 100% 100 Nederland 1937 3 97% 97% Dollarlening 1947 3 pet. 94% 94% Investerlngscertiflcaten 3 100% 100% Nederland 1962-64 3 101* 101* Nederland NW.S. 2% 78% 78% Ned. Indië 1937 A 3 99% 99% Grootboek 1946 3 93% 98% Nat. Handelsbank 149% 147 Ned. Handelmlj. 188% 188% AJC.U. 228 232% Bergh's en Jurgens 299 299% Calvé-Deïft 201% 203 Kon. Ned. Hoogovens 239% 238% Unilever 371% 371% Ned. Kabelfabrlek 223% 221 Philips 276% 275% Wilton-Feijenoord 212 212% Billiton 340 340 Kon. Petroleum Mij. 424% 425 Amsterdam Rubber 87% 85% Holland Amerika Lijn 159% 160% Kon. Paketvaart 134% 135% Rotterdamse Lloyd 132 132% Ned. Scheepvaart Unie 141% 143% Stv. MIJ. Nederland 150% 151% H.V.A. 122 121% Deli Mij. 115% 115% Bank van Ned. Gem. 4% 108% 108% Centrale Suiker 190 189 Kon. Mij. De Schelde N.B. 145% 145% Baltimore-Ohlo 26% New York Central 20% S Pennsylvania 17% 17% Anaconda 41% 42% Bethlehem Steel 76 76% General Motors 83% 83% Intern. Nickel •48% 48% Kennecott 84% 85 North American Cy. 24% 24% Midconllnental 89% 90% Shell oil company 50% 51% Tide Water 21% 21% A.K.U. 4% 155 PREMIELENINGEN. A'dam premielening 1951 136% 136% 's-Gravenhage 1952 I 126% 126 's-Gravenhage 1952 II 126% 125 Rotterdam 1952 I 128% 128 Rotterdam 1952 II 128% Utrecht 1952 123% Breda 113% 115% Eindhoven 1954 112% 112% Enschede 109% 109% H Deskundige en objectieve H beleggingsadviezen. J.STROEVE Bz. 0 Ao. 1818 Commisslonnairs in effecten 0 Prinsengracht 1005 Amsterdam F.I.D.E.-schaaktournooi De uitslagen van de wedstrijden, ge speeld in de vyfde ronde van het F.I.- "D.E.-schaaktournooi in Amsterdam, luidden: Winnaarsgroep; Nederland- Zweden 21 (voorlopig). Dr. Eeuwe won zijn partij tegen de Zweedse schaakmeester Stahlberg, terwijl Cortlever het niet tot winst bracht tegen Lundin. Kramer won van Goode en de partij PrinsHorberg werd af gebroken. De verdere uitslagen wa ren: IJslandArgentinië 3%, ZuidslaviëHongarije Vi(voor lopig), TsjechoslowafyijeGroot Brit- tannië 21 (voorlopig), West-Duits- landIsraël 21 (voorlopig). Sovjet UnieBulgarije 10 (voorlopig). 23. „Ellendel" jammerde de Maat. „We zijn verdwaald in dit wilde land! En de zon gaat al onderl Wat moeten we doen?l" „Kalm blijven", zei Kap- pie rustig, „en een kamp vuur aanleggen Morgen, als de zon op is, kunnen we ons wel weer oriënteren. Wat drommel, een zeeman is zo gauw niet van de kaartI Vooruit, hout zoeken". Schu we blikken in het rond wer pend volgde de Maat Kap- pies voorbeeld en begon hout te sprokkelen, tot zij voldoende hadden voor een Hink vuur. De gloed en de warmte kalmeerden hem weer een beetje en met een zucht kroop hij zo dicht mogelijk bij de gezellig knetterende vlammetjes. In tussen bekeek Kappie eens aandachtig de lasso, die nog steeds aan de zadelknop van Snuiver hing. „Met die dingen zijn ze hier drommels handig" dacht hij, „revolvers en lasso's: wie daar mee kan omgaan is in dit land een bolleboos. Hm. ik houd niet van revolvers, maar met zo'n touwtje zal ik wel kunnen omspringen; als zeeman heb ik mijn hele leven lussen om bolders gegooid". Hij maakte de lasso los. zwaaide hem boven zijn hoofd enwierp de lus handig om een rotsblok. „Ha", mompelde hij tevreden, „op het gebied van touwtjes heeft een zeeman niets van landrotten te leren I" Hij werd uit zijn overpeinzingen opgeschrikt door een trillende kreet van de Maat. Zich omkerend zag hü, hoe de stuurman verstijfd van schrik bij het kampvuur zat.... een pijl stak dwars door zijn zuid wester! AANTREKKELIJK SPORTWEEK-END Piet v. d. Lijke en Jan van Osta starten in de Scheldestad Dit weekend worden er in Zeeland twee wielerwedstrijden gehouden vandaag in Oostburg en Zondag in Vlissingen welke ongetwijfeld tal van wielersportliefhebbers zullen trekken. Het programma Is dan ook de moeite waard, want ^oals bekend komt in Vlissingen de volledige Neder landse Tour-ploeg rijden. Ook de Zeeuw Piet van de Lyke lüt Groede en de Brabander Jan Osta, twee jeugdige profs, zullen acte de presence geven. In de Scheldestad, waar voor de eerste maal in Zeeland een wedstrijd op een sintelbaan wordt verreden, is er een afvalrace over 33 ronden, met elke ronde een afvaller, een kleine Tour de. France, waarin zijn opgeno men allé étappes van de Tour en een koppelcourse over 100 ronden; 45 ki lometer. De liefhebbers kunnen er van verzekerd zijn, dat het program ma zo aantrekkelijk mogelijk is sa mengesteld. Om half drie zal de Tour-ploeg met ploegleider Kees Pellenaars wor den gehuldigd, waarna burgemeester mr. B. Kolff het startschot zal geven. OOSTBURG. In Oostburg komen hedenmiddag om half drie vele prominente profs aan de start. In deze West-Zeeuwsch- Vlaamse gemeente wordt het Vijfde Criterium gehouden over een afstand van 100 km (100 ronden). Jan Pronk vier jaar geleden wereldkampioen stayeren en dit jaar tweede in de spe cialiteit. verschijnt aan de start. De winnaar van vorig jaar. Piet van As, die Zondag in Eede vele renners te snel was, komt eveneens. Voorts zijn er de Nederlandse Tour-repners Thijs Roks. Hein van Breenen, Adri Suykerbuyck en Nico van Est. Jam mer is, dat de nieuwe Zeeuwse profs Piet v. d. Lijke uit Groede en Eddy de Wael uit Kloosterzande niet heb ben ingeschreven. Niettemin zullen de vele sport liefhebbers, die ongetwijfeld naar Oostburg zullen komen, van een spannende en felle strlid kunnen ge nieten. Het Kroonwijksirigel-parcours leent zich bij uitstek voor felle jach ten en enerverende demarrages. Hier geeft burgemeester mr. K. Hoelczema het startsein. Handbalprogramma Het handbalprogramma voor Zon dag luidt: District Zuid eerste klasse heren: DES IIGeel Blauw; HellasHEW; MarathonPSV II; WoenselAgres- sive. Eerste klasse Dames: DESSwift; Hellas—RPC; Marathon—PSV II; LEWEindhoven. Tweede klasse B: Dames SOA Geel Blauw; Were DiPTT; EBHV VOLT. Tweede klasse B heren: Fortse Ma rathonTonido; EBHVVOLT. Afdeling Zeeland dames eerste klasse A: EMMMarathon II; Wal cheren IIWalcheren I. Dames eerste klasse B: Volhar ding—Luctor II; ODI-Tonido; Kloos terzandeHellas II. Meisjes junioren A: De Zeeuwen n Walcheren. Meisjes junioren B: Kloosterzande Hellas. Heren eerste klasse: Tonido II Marathon IITonido IIIVolharding. Jongens junioren: TonidoMara thon. FEUILLETON ~k door PATRICIA WENTW0RTH •k 5 „En u ook niet, meneer, is het wel „Ik geloof van niet. Hoe dan ook, ze zyn naar bed gegaan. Maar de se cretaresse bleef op. Tegen half twaalf werd ze werkelyk ongerust. Ze nam een zaklantaarn en liep naar het dorp. Geen spoor van Harsch te bekennen. Toen klopte ze de koster op en vroeg hem, met haar mee naar de kerk te gaan. Misschien zei ze. zou Harsch onwel geworden zijn. Welnu, ze von den hem liggen by het orgel, met een schot door het hoofd de revolver juist op de plaats waar ze uit zijn hand kon zyn gevallen. Toen ik te Bourne kwam, scheen iedereen zeker te geloven, dat hij zelfmoord had ge pleegd. Maar ik ben overtuigd, dat hij het niet heeft gedaan". „Waarom is u daarvan overtuigd?" vroeg Garth Albany. Sir George legde het potlood neer. „Omdat ik het eenvoudig niet ge loof. Hij had een afspraak met mij gemaakt en hij was op het stuk van afspraken altijd heel nauwgezet. Hy zou me de formule en zijn aanteke ningen overhandigen. Ik zou er niet alléén zijn heengegaan, maar Burlton en Wing hebben meegenomen. Ik weet zeker, dat hij ons niet op die manier zou zyn ontlopen". „Ja, maar misschien heeft hy een soort aanval gehad. U wéét dat som mige mensen zo iets kan overkomen". „Zelfmoord in een ogenblik van geestesgestoordheid?" zei sir George ironisch. „Dat zal ook wel de uit spraak zyn by het onderzoek". Hy sloeg met de vuist op tafel. „Welnu, het mag dan verdraaid waarschijniyk, ja onomstotelyk zyn, maar het is tóch en tóch niet waar. Harsch is ver moord. Ik wil ontdekken, wie hem vermoord heeft en zorgen, dat de da der zich niet uit de voeten maakt. En als ik dit zeg, is dit niet slechts uit natuurlyke reactie op een moord, neen, het gaat heel wat dieper. Als Harsch werd gedood, was dit, omdat iemand hem juist nü uit de weg wilde ruimen. Niet zes maanden geleden, toen „harschite" nog in het onstabie le stadium verkeerde, niet voor een maand, toen hy goede hoop had, die onstabiliteit te hebben overwonnen en alleen nog maar de proef op de som moest nemen, maar enkele uren na dat die proef geslaagd was en kort voor hij mij het succes zou tonen. Is dat een ogenblik om zelfmoord te ple gen ofwel een om door vy'anden te worden vermoord Er was vast groot belang in het spel om de overdracht van .inarschite" aan ondergetekende te verhinderen". Majoor Albany keek op. „Ik weet het niet, meneer. Hy had een hele tyd aan het goedje gewerkt, zoals u zegt. Ik denk. dat die arbeid hem op de been heeft gehouden en dat hij, toen het werk klaar was, het gevoel kreeg, nu nergens meer voor nodig te zyn. En wat betreft uw me ning, dat hij vermoord zou zyn, opdat u de formule niet in handen zou krij gennu, u krygt ze toch wel, niet waar?" Sir George nam het potlood weer ter hand. „Dat, beste Garth, is nu juist wat niet zal gebeuren. Drie jaar geleden heeft Michael Harsch een testament gemaakt, waarin hij Madoc tot zijn enige executeur-testamentair en zijn enige erfgenaam verklaart. Harsch had geen andere nalatenschap dan zijn aantekeningen, zijn papieren, de resultaten van eventuele ontdekkin gen of uitvindingen. Maar dat is nog al wat, zoals je ziet". „Maar Madoc zal toch zeker Sir George lachte schamper. „Ik zie wel, dat je Madoc niet kent. Hij is een zonderling, die zich liever zou laten ophangen dan maar een ti tel of jota van zijn principes te laten vallen, eigenlyk zou hf heel graag de martelaar spelen. En als niemand zo vriendelijk is, hem aan de galg te brengen, zal hij er zelf wel een vin den of. nog mooier, eigenhandig zyn brandstapel ontsteken. Hij is een van de meest fanatieke pacifisten in En geland. Natuurlijk wil hy niets te maken hebben met de oorlogsmaatre-» gelen en zet hij zijn inderdaad be langrijke onderzoekingen wat betreft geconcentreerde voeding slechts voort omdat hij het als een plicht gevoelt, voorbereid te zijn op een tijdvak van hongersnood, die zrjn inziens het vas teland na de oorlog zal teisteren. Denk je heus, dat hy ons de formule van „harschite" zal ter hand stellen „Gelooft u, dat hy het niet zal doen?" „Zo is het, beste Garth". HOOFDSTUK IV. Garth Albany ging naar zijn hotel en belde juffrouw Sophy Fell op. Dat wil zeggen: hy vroeg haar nummer aan, maar de stem, die haar ant woordde, was veel zwaarder dan de hare. „U spreek met juffrouw Brown de gezelschapsdame van juffrouw Deze gezelschapsdame herinnerde hij zich niet. Die hij kende heette niet Brown en had een piepstem. Juffrouw Brown en haar stem riepen gedach ten op aan een marmeren zaal met een katafalk en grafkansen. Droef geestige muziek op de achtergrond. Niet byster prettig voor tante Sophy. Intussen stelde hij zyn vraag: „Kan ik juffrouw Fell even spreken?" „Ze rust, kan ik de boodschap ook aannemen?" „Och, als ze niet slaapt zou u me misschien met haar kunnen doorver binden. Ik ben haar neef Garth Al bany en wil haar komen bezoeken". Na een pauze, waarvan het afkeu rend karakter tot hem doordrong, hoorde hy een „klik" en toen de stem van tante Sophy, die vroeg: „Hallo, met wie?" „Met Garth. Hoe is het met u? Ik heb verlof en wilde naar u toe ko men. Kunt u me ontvangen?" „Natuuriyk, beste jongen. Maar wanneer kom ie?" „Ja, verlof duurt niet eeuwig, dus hoe eer hoe beter. Ik kan bij u zijn voor het middagmaalof is het avondeten?" „Och, we noemen het middagmaal, maar het is alleen soep en een goed kope schotel, zoals eieren met boter zonder de eieren of met imitatie-vis „Wat is dat in 's hemelsnaam?" „Ik geloof zoiets als rjjst met wat ansjovis-saus. Florence is heus heel knap in zulke dingen". „Het klinkt prachtig. Ik zal mijn spek-rantsoen en de rest meebrengen en u kunt profiteren van myn vlees rantsoen als ik by u kom. Tot ziens, tante Sophy". Bourne heeft geen eigen station. Men moet uitstappen bii Perry's Hal te en dan twee-en-een-nalve myi lo pen als men de weg volgt, maar pre cies de helft dwars door het land. Het enige wat veranderd was sinds Garth hier als jongen kwam, waren de hoge palen en gespannen draden van het electrische net, lelijke maar ongetwij feld nuttige dingen. Het dorp zelf zag er nog precies uit als vroeger. Nog altyd stroomde het beekje langs de ene kant van de dorpsstraat en werd het by elk hek overbrugd door een vlakke steen af komstig van de ruines der priory. De villa'tjes, met hun kleine vensters en lage daken, waren nog altijd even on- geriefelyk en schilderachtig en de voortuinen schitterden in de pracht van dahlia's, Oost-Indische kers, phlox, zonnebloemen en stokroos, ter- wyl de achtertuinen netjes waren be bouwd met wortelen, uien, rapen, bie ten en de hele koolfamilie, omzoomd door oude, nu rijkbeladen vruchtbo men: appelen, peren en pruimen. Garth zag, dat het een goed fruit- jaar zou worden. (wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 8