Dr. Drees: Voltooiing Economische Unie komt in zicht De Bijbel als „reisboek" voor ons, trekkers door dit leven GUNSTIGER FISCALE REGELING VOOR AFTREK BIJ SCHENKINGEN f m/moRD1 MINISTER BEEL ONTHULDE JAN VAN H00FM0NUMENT ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HERDENKING VAN BENELUX IN RIDDERZAAL Er zijn nog moeilijkheden te overwinnen In de met vele bloemen op stemmige wijze versierde Ridderzaal in Den #aag, werd Vrijdagmiddag een plechtige bijeenkomst gehouden ter her denking van het feit, dat 10 jaar geleden de Belgisch-Nederlands-Luxem burgse douaneovereenkomst werd ondertekend. De plechtige bijeenkomst werd ingeleid door minister-president dr. XV. Prees. Hy noemde de gebeurtenis, die zich in een recent verleden heeft af gespeeld er een, die ongetwijfeld van grote historische betekenis zal blyken. Pr Drees uitte zyn diepe erkentelijkheid jegens de staatslieden die toen- dertijd de durf en liet initiatief toonden om de Benelux-conceptie naar voren te brengen. Zjj allen hebben een vooruitziende blik getoond. Gelei delijk konden de doelstellingen van de douane-overeenkomst verwezenlijkt worden: het gemeenschappelijk tarief van invoerrechten was een feit en de invoerrechten in het onderlinge hande lsverkeer werden afgeschaft. In het vervolg van zijn rede zette dr Drees uiteen, dat, naar mate de economieën der drie landen verder naar elkaar toegroeiden, het mogelijk is gebleken nieuwe vorderingen te ma. ken op het gebied van de coördinatie van het economische, sociale en mo netaire beleid en van de buitenlandse politiek. „Zo zijn wij voortgeschreden on danks moeilijkheden en teleurstellin gen en thans zyn wjj zo ver gevor derd, dat de voltooiing van de econo mische unie in zicht komt. Er zyn nog moeilijkheden te overwinnen en onverwachte tegenslagen kunnen zich steeds voordoen, doch bij de huidige stand van zaken is optimisme ge rechtvaardigd", aldus dr. Drees. De minister-president betoogde ten slotte, dat de Benelux een realiteit is gewonden, welke algemeen aanvaard Hinderpalen De Belgische minister van Econo mische zaken, de heer Jean Rey, stel de vast, dat de resultaten van de sa menwerking der drie landen voor eer ieder duidelijk zichtbaar zijn. Behal ve economisch heeft de Benelux er ook toe bijgedragen, dat de drie lan den politiek veel sterker zijn gewor den. Als hinderpalen voor de econo mische unie noemde hij de loonver- schillen en het ontbreken van een hoge autoriteit. Als de grote verschillen tussen de economieën en de lonen niet worden weggeruimd, zal het moeilijk blijken, de economische Unie te ver wezenlijken, aldus de Belgische minis ter. De Luxemburgse minister vin eco nomische zaken, de heer Rasquin, die vervolgens het woord voerde, hoopte dat de verschillen in de toekomst zul len worden weggenomen. Nadat de Nederlandse minister van economische zaken, prof. Zijlstra, de aspecten van Beneluxuitvoering had belicht, werd het slotwoord gespro ken door dr Drees. De herdenking werd bijgewoond door de ministers en staatssecretarissen en vele buiten landse gasten. Bakkersknecht onder kantelende oplegger Een bakkersknecht te Hilversum die rustig rechts van de weg naast zijn kar stond heeft door een triest ongeluk de dood gevonden. Op de hoek Van Minckelerstraat en Ka- merlingh Onnesweg botste een bus van de N.B.M. tegen een zwaar met stenen beladen oplegger. Deze kan telde enige malen en kwam tenslotte bovenop de bakker, de 27-jarige P. van Klaveren uit 's Graveland te recht. Deze is kort daarop aan de op gelopen verwondingen overleden. TWEEDE KAMER NEEMT WETSONTWERP AAN Onaannemelijk verklaarde amendementen werden ingetrokken (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft Vrijdagmiddag zonder hoofdelijke stemming een wetsontwerp aangenomen, dat een gunstiger regeling invoert voor de af trek van giften aan kerkelijke, charitatieve, culturele, wetenschappelijk en het algemeen nut beogende instellingen voor de heffing van de inkomsten belasting, de loonbelasting en de vennootschapsbelasting. De Kamer was met deze gunstiger bepalingen ingenomen, maar geheel voldaan was men er niet over. De heer Lucas van de KVP sprak dat niet alleen uit, de indiening van een aantal amendementen belees, dat men nog enkele verbeteringen aange bracht wilde zien. Die amendementen waren afkom stig van de heren Lucas, v. d. Heuvel (AR) en van Leeuwen (WD), die aanneming er van aanbevolen. Ook de heren V. d. Wetering (CH) en Hofstra (PvdA) mengden zich in het debat en de Staatssecretaris van Fi nanciën mr dr V. d. Berge deed zijn best het onjuiste van de amendemen ten aan te tonen. Alleen dat van de heer V. d. Heuvel nam hij over. Met de nog iets betere regeling, die het brengt, kon hij zich verenigen. Enkele andere amende menten werden bij zitten en opstaan verworpen en enige werden er inge trokken. WREVEL Die intrekking door de heer Lu cas was het gevolg van een onaan- nemelijk-verklaring door de Staats secretaris. Deze houding van de be windsman in een niet principiële kwestie wekte kennelijk wrevel bij de LEEG. Plet landhuis van Bernard Shaw in Ierland heeft na zijn dood leeggestaan. Hij had het vermaakt aan een Britse vereniging, in de ver wachting, dat men er wel een mu seum van zou maken, maar de Brit se vereniging had geen geldzelfs niet voor het onderhoud. Nu heeft een Amerikaan het verwaarloosde geval gehuurd. Hij laat het opknappen Hy is een vereerder van wylen Shaw. WITTE RAAF. De staatspresident van Israël, de heer Ben Zwi is boos... ontstellend boos. Hij heeft al enige maanden lang zyn salaris niet opge nomen. Bjj wyze van protest, omdat het Israëlische parlement zijn salaris en dat van de ministers heeft ver hoogd. Ben Zwi was daartegen Hy vond heb geldverkvvisten 1 NALATENSCHAP. De heer Julius Lehman, een Duits immigrant in de Verenigde Staten, stierf op 92-jarige leeftijd. Zijn vrouw was hem al enige Jaren voorgegaan en kinderen had ..ehman niet. Daarom liet hij zyn geld na aan de regering van de Verenigde Staten en hij liet in zijn testament zetten, dat hy zoveel aan Amerika te danken had, waarom hij zijn dank wilde bewijzen via het erfenisje 70.000). Ofschoon de regering van de Verenigde Staten niet om dit be dragje verlegen zat, vond ze het toch zo aardig, dat ze het verhaal van het arfenisje in de kranten liet zetten. ROOS. Om de hoop van de Weste- lyke wereld op vrede tot uitdrukking te brengen zond een bloemistenorga nisatie uit Californië aan de Sowjet- premier Georgi Malenkow en 16 an dere Russische functionarissen elk een witte roos. Kamer. De heer Lucas vroeg althans, of het de bedoeling van de'neer V. d. Berge was de praktijk van het op rui me schaal onaannemelijk verklaren, die voor het recès scheen in te burge ren, te handhaven. En prof. Oud vroeg zeer instante- lijk, wat in dit geval „onaannemelijk' betekent. Is de Staatssecretaris van plan het wetsontwerp in te trekken, wanneer de amendementen worden aangeno men? Of stelt hij zijn ambt misschien ter beschikking van H.M. de Konin gin. Kunnen we verwachten zc voegde de liberale fractievoorzitter**er onder hilariteit van de vergadering aan toe dat het eventuële aftreden van de Staatssecretaris mede het af treden van de minister van Financiën, die we trouwens toch al niet vaak in de Kamer zien, omdat hij veel aan de Staatssecretaris overlaat, betekent? Mr dr V. d. Berge antwoordde kort en zakelijk, dat hij het wetsontwerp zou intrekken, als de Kamer zich met de voor hem onaanvaardbare amende menten zou verenigen. Wat bleef de heer Lucas anders over dan de amendementen terug te nemen. Een zelfde lot onderging een amendement van mr Van Leeuwen. Zo kreeg de Staatssecretaris zijn wetsontwerp dus ongeveer aangeno men in de vorm, waarin hy het inge diend had. Adrocatenstand in ernstige s'tuatie geraakt Jaarvergadering volgend jaar in Middelburg In de stadsschouwburg te Maas tricht werd Vlij dagochtend de alge mene vergadering van de Nederland se orde van advocaten geopend met een toespraak van de deken van de orde, mr. A. F. Visser van Yzen- doorn. Volgens de persoonlijke mening van de heer Visser van Yzendoorn, is de advoeatenstand in een ernstige situ atie geraakt. Vele van haar leden zijn niet meer in staat het niveau van de stand te handhaven. In de groep van 30—60 jaar, met een ervaring van tenminste 7 jaar, verdient 45 nog geen 12.000, ne venverdiensten inbegrepen. Niet kun nen zorgen voor de oude dag. niet voor universitaire opleiding van zijn kinderen, niet de financiële ruimte genieten, die nodig is om ook eens buiten de enge kring van het kantoor te kunnen kijken, dit alles is volgens spr. erg. Hy vroeg zich af, hoe de toe stand zal zijn na een volgende en een daarop weer volgende loonronde. Mr. Visser van Yzendoorn wekte zijn confrères op. af en toe rust te nemen om zich te geven aan de pro blemen. waarvoor de balie zich thans geplaatst ziet, niet in overhaasting maar in rustige bezinning. Met een minuut stilte werden de in het afgelopen jaar overleden leden van de orde herdacht. Op voorstel van hel: bestuur zal de jaarvergadering in 1955 te Middel burg eventueel met assistentie van VLissingen voor de logiesruimte worden gehouden. Koningin bezocht congres in Haagse Dierentuin Koningin Juliana heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan het congres „Vrijheid en gebondenheid der we tenschap" in de Haagse Dierentuin. Dit congres is georganiseerd door het college van rectöres magnificl dei- universiteiten en hogescholen in Ne derland. Het Wereldgebeuren Te Goes is Vrijdagavond de jaarlijkse Ned. My voor Tuinbouw en Plantkun de geopend. In hotel .J)e Korenbeurs" was een ware kleurenpracht te be wonderen, die klaarblijkelijk ook de waardering kon wegdragen van deze beide bezoeksters! (Foto P.Z.C.) Aan de Singelstraat in Middelburg wordt thans een bunker gesloopt, die tijdens de oorlogsdagen o.m. dienst deed als onderkomen voor leden van de Luchtwachtdienst op de Koepél- kerk. Het verdwijnen van dit ontsie rend obstakel in het stadsbeeld zal wel door niemand betreurd worden. Voor de werkzaamheden toont de jeugd grote belangstelling (Foto P.Z.C.) BEVRIJDINGSHERDENKING TE NIJMEGEN Minister Beel heeft Vrydag naby de Waalbrug te Nymegen het Jan van Hoofmonument onthuld. Tienduizen den hadden zich by de Waalbrug ver zameld om getuige te zyn van de plechtigheden, die o.m. ook werden bijgewoond door de ambassadeurs van Engeland, Amerika en Canada, ver gezeld van hun attaché's. Voor de onthulling stak een depu tatie van het zevende Amerikaanse legercorps het bevrijdingsvuur aan. De burgemeester nam dit vuur over en ontstak daarmee het vrijheidsvuur in de bronzen schaal van het oude oor logsmonument, dat staat naast het nieuwe Jan van Hoofmonument. Minister Beel herinnerde er in zijn toespraak aan, dat op de plaats aan de Waalbrug, waar het monument staat, fel gestreden is. Nijmegen heeft hier een hoge prijs moeten betalen voor de bevrijding, maar na 10 jaar is met Gods hulp weer veel opgebouwd. Lof bracht spreker aan Amerika, aan Engeland en aan Canada voor hun liulp en hun offers in de strijd voor de bevrijding van Nijmegen. Namens H.M. de Koningin en na mens Prins Bernhard legde vice-ad- 'miraal N. A. Rost van Tonningen een grote krans aan de voet van het mo nument. Minister Beel deed dit na mens de regering en vervolgens de Engelse, Amerikaanse en Canadese ambassadeurs namens hun regerin gen. Na een kort ogenblik van stilte werd de „Last Post "geblazen. De plechtigheid werd besloten met een grote parade. De president van de Ned. Spoorwe gen, ir F. Q. den Hollander, heeft Vrij dag een krans gelegd aan de voet van het monument bij de administratiege bouwen te Utrecht ter gelegenheid van het feit, dat 10 jaar geleden de spoorwegstaking begon. Mevrouw Janet Jagan veroordeeld Mevrouw Janet Jagan, de echtge note van de voormalige eerste minis ter van Brits Guyana, is Vrijdag tot drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld daar zij in het bezit werd bevonden van verscheidene nummers van het Russische blad „Sowjet News". Het Russische blad mag niet in Brits Guyana ingevoerd worden. Me vrouw Jagan verkoos 3 maanden ge vangenisstraf boven 150 dollar boete. STEMMEN UIT DE KERKEN. Actie „De Grote Trek" begint „De Bijbel is niet alleen liet verhaal van een grote reis door de woestijn en door de wereld. Hij is ook een echt reisboek, een Baedeker, die ons een reisplan voorlegt en ons onderweg met raad bij staat. Men kan gerust zeggen, dat de Bijbel geen boek is voor huiszittende lieden. Hij hoort niet in een boekhandel, in mooi leer en verguld op snee maar in het reisbureau, in een practische omslag en met veel bladwijzers." Met deze aanhaling van prof. G. v. d. Leeuw begint het boekje over „De Grote Trek", waar men op de omslag een foto van een paar sandalen heeft afgedrukt, als beeld van het rusteloze trekken van de mensheid in het algemeen en van ieder mens in het bijzonder. We zyn altijd op pad. Ook al zouden we een zittend leven hebben en ons slechts bewegen in een enge lering, dan zijn we nog op pad. Vanaf onze geboorte is het voort gegaan, naar de school, naar de werkplaats, naar het kantoor. Het gaat voort door het huwelyk en het ouderschap naar ja, waarheen? Naar de oude dag? En houdt dan de reis op Of gaat het dan nog voort Op deze reis hebben we nodig een reisboek dat ons wijst op allerlei din gen die we kunnen tegen komen. Dit is in het kort de bedoeling van de actie waarvan u vooral in de ste den, maar ook wel op de dorpen, de raambiljetten reeds ziet hangen die morgen begint met een kanselaf kondiging in de Hervormde Kerken, om de aandacht te vragen voor de Bijbel als reisboek voor ons trekkers door dit leven. Een reisboek moet je leren lezen. Het wordt anders gelezen dan een studieboek en ook anders dan een ro man. Je kunt een reisboek van te vo ren doorbladeren en er allerlei din gen in aantekenen, maar het beste en meest vruchtbare gebruik is toch dat je het op reis bij je hebt en er tel kens weer eens even in kykt. Zo is de Bybel ons gegeven en zo heeft dit boek sinds de Kerkhervorming ons volk, en niet alleen het orize, bege leid. De kerkhervorming is niet denk baar zonder de Heilige Schrift. Daar uit is ze ontstaan, terwijl daarnaast ook allerlei andere factoren een woord hebben meegesproken. En op die Heilige Schrift heeft men nadien zo zeer de nadruk gelegd, dat er, tot in kleine dorpen toe, scholen zijn ge sticht, opdat iedereen de Bijbel zou kunnen lezen. Zelfs is de eerste hoge school van ons land. die van Leiden, opgericht met als eerste doel, predi kers van het Evangelie op te leiden. De kerken, die uit de Kerkhervorming zijn voort gekomen, zijn niet te den ken zonder de Bybel. In de kennis en het rechte gebruik van de Schrift, heeft men hier zijn kracht gezocht. Maar, waarom nu zo'n bijzondere actie, die men over enkele maanden wil laten lopen Waarom al die acti viteiten van bijzondere kerkdiensten af tot lekespelen toe? De Bijbel is i immers het meest verkochte boek over heel de wereld Enorme aantal len Oude en Nieuwe Testamenten ko men er ieder jaar weer opnieuw van de drukpersen en vinden hun weg on der de mensen. Wanneer ge ziet het zeer grote aantal Bijbels dat alleen al door het Nederlands Bijbelgenoot schap is geleverd, vooral sinds de nieuwe vertaling gereed kwam, dan mag men toch niet ontevreden zijn. Een Bijbel in ieder huis, is vroeger eens de leuze geweest van de vereni gingen voor Bijbelverspreiding. Die leus is blijkbaar wel ingeslagen. In hqeveel gezinnen ziet men dit boek niet op de schouw of op een boeken plank, ook in gezinnen waar men hem niet direct zou verwachten V ervreemd ing. Toch, ondanks deze feiten, moeten we vaststellen dat ons volk bezig is van de Schrift te vervreemden. Het Boek der Boeken is nog wel in huis, maar men doet er verder eigenlijk niet veel mee. Het is soms wel eens ge makkelijk voor kruiswoordraadselen om een Bijbel in huis te hebben. Ik ken iemand, die vóór 1940 prac- tisch nooit met de Bijbel in aanraking was gekomen. Hij had er natuurlijk wel van gehoord, maar zijn werkelij ke kennis was nihil. In de oorlog, door allerlei omstandigheden, werd er bij hem een zekere belangstelling wak ker. Hij schafte zich een Bijbel aan en begon er ijverig in te lezen. Dat liep op teleurstelling uit, omdat hij, evenals de kamerling uit Handelingen 8, niet verstond wat hij las. Toen hy een kinderbybel in handen kreeg, ging hem enigszins een licht op. In zo'n kinderbybel hebben we, tussen het verhaal door, hoe eenvoudig ook, een bepaalde uitleg van de Schrift. Deze belevenis van mijn goede ken nis hoevelen zyn er niet brj wie het evenzo gegaan is laat ons duide lijk zien dat een kerk niet tevreden mag zyn als er maar een Bijbel in huis is en evenmin kan ze tevreden zijn wanneer er wel eens in gelezen wordt. Nodig is dat de mensen in dit boek wegwijs worden gemaakt en dat ze het leren gebruiken als de reisgids voor hun leven. Zoals de reisgids be paalde reizen beschryft, langs de spoorwegen of de grote wegen en van daaruit op allerlei bezienswaardighe den links en rechts van de weg wor den gewezen, zo moeten we by het le zen van de Bijbel toch wel weten van enkele «rrote lijnen en van daar uit kunnen we bykomstige dingen gaan Een test De enthousiaste heer Nixon, die vice-president is in de Verenig de Staten zoekt van die functie te maken wat er van te maken is. Nu is dat niet veel. want de vice-presi dent heeft in het Amerikaanse staats bestel geen werkelijke taak. Hij doet wat aan representatie en voor de rest is h(j de man, die moet invallen wan neer de president onverhoopt ziek zou worden of zou overlijden. Om in deze „afwachtende functie" wat afwisseling te brengen houdt de heer Nixon zich druk bezig met poli tiek. Hij nam gedurende de laatste maanden deel aan de voorbereiding van de republikeinse verkiezingscam pagne in de staat Maine, waar men een nieuwe gouverneur en een reeks parlementariërs zou kiezen. Die par lementariërs omdat in de Verenigde Staten halverwege de vierjaarlijkse termijn, welke voor het president schap geldt een deel van ae Senaat en het Huis van afgevaardigden wordt afgelost. De heer Nixon dan verkondigde luid, dat de verkiezingen ln de staat Maine de eerste grote „test" zouden zijn voor het Eisenho- wer-bewind. In het verleden was ge bleken, zo zei hy, dat de verschuivin gen in het kiezerscorps van Maine re presentatief waren voor de verschui vingen in 't gehele Amerikaanse kie zerscorps. De verkiezingen in Maine zijn thans achter de rug. maar men hoort de heer Nixon met meerHij zwijgt als het graf. Het volk van Maine heeft namelijk voor het eerst in 20 jaar inplaats van een republikeinse een democratische gouverneur gekozen. Het heeft bovendien angstig ge knabbeld aan de stemmencijfers van zeer populaire republikeinse parle mentsleden, die tussen de 13 en 20 procent van de stemmen verloren, welke ze bij vorige verkiezingen be haalden. Naar deze maatstaf gemeten is de verkiezing in Maine een harde slag geworden voor de republikeinse partij en voor de republikeinse president Eisenhower. Men is het er nog niet geheel over eens hoe het komt. dat zovelen in Maine de republikeinse vaan in de steek gelaten hebben. Er moeten nogal wat locale oorza ken in het spel geweest zijn. maar er is toch tenminste één landelijke oor zaak bij: de boeren zijn ontevreden over Eisenhower's landbouwpolitiek. Zij willen meer steun voor de prij zen van de landbouwproducten en Ei senhower is daar niet scheutig mee. Dit belooft weinig goeds voor de republikeinse partij ok uit andere Amerikaanse sta ten en met name uit het Zuiden komen berichten, die niet be paald wijzen op grote waardering voor het Eisenhower-bewind. Bij de verkiezing van Eisenhower was destijds een der meest opvallende verschijnselen, dat hij in het democra tische Zuiden een soort landverschui ving had veroorzaakt ten bate van de republikeinen. Welnu het Zuiden is snel bezig van die verschuiving terug te komen. Het noodlot heeft gewild, dat onder de re gering Eisenhower de volledige ge lijkstelling van de negers en de blan ken op onderwijsgebied werd doorge voerd. Men moet nu op alle scholen negerkindertjes toelaten, wanneer de ouders dat vragen. Dat heeft in de Zuidelijke Staten een storm doen opgaan. De bevolking van die staten is bezig snel terug te keren van de tijdelijke republikeinse dwaling en zjj wil de honderdjarige traditie voortzetten, die eist, dat de Zuidelijke staten democratisch zijn. enslotte bestaat in vrijwel geheel Amerika een lichte teleurstel ling over Eisenhower's buiten landse politiek, die niet tot de specta culaire resultaten heeft geleid, wel ke men daarvan verwachtte. En daarnaast heeft het verschijnsel Mc. Carthy evenmin tot de populari teit van de republikeinse partij bijge dragen. Men heeft de indruk, dat Mc Carthy bij zijn communistenjacht zo wel hét prestige van de republikeinse partij als dat van de Senaat heeft verminderd. Dat ziet er dus voor de republikei nen en voor Eisenhower weinig roos kleurig uit. Sommigen menen zelfs, dat Elsenhower's ster even snel aan het zinken is als ze twee jaar geleden aan de politieke hemel opkwam. 0° rp1 e bezien. Daarom is het het beste met anderen tezamen eens over een stuk van de Schrift gebogen te zitten en te vragen: wat wil ons dat nu zeg gen In de actie van De Grote Trek, zal dan ook nadruk worden gelegd op het vormen van Bijbelkringen. Vruchtbaar? In vele gezinnen wordt nog gere geld in de Bijbel gelezen. We mogen daarvoor dankbaar zijn. Maar we zijn er toch niet helemaal gerust over of het waarlijk vruchtbaar is. om alleen naar oud gebruik de maaltijd met een kapittel te besluiten. Ook hier de vraag: op welke wyze wordt dit woord tot een levend Woord, dat ons onderricht in de heilige leer; dat ons ontdekt aan en bedroeft over ons zelf; dat ons vertroost door te spreken over de verzoening; dat ons op de rechte weg houdt door de prediking van het gebod; dat ons bewaart voor hoogmoed in voorspoed; dat ons be moedigt in tegenspoed? Er kunnen geen omstandigheden in het leven zijn, of er is een woord van God dat ons wil begeleiden. XX'ie zo zijn Bijbel leert lezen, zal hem met steeds meer vrucht lezen en dat laatste is vooral de bedoeling van De Grote Trek. In 1635 is er in Amsterdam ge drukt: Het Reysboeck der Heyligher Schrift, van Hendrick Buntingh. In het voorwoord tot de „christelijcken en goedhertighen leser", haalt de auteur de Conincklijke Propheet Da vid aan, „dat hrj de tijdt sijns levens bij een pelgrimagie verghelijckt". Hij wenst zijn lezers toe dat zij „haer pel grimagie ende reysinghe godtvree- sentlijck moghen voleynden" en dat daartoe zijn reysboeck hen van dien ste moge zijn. Te meer wensen we dat van Het Reisboek bij uitnemendheid en hopen dat de actie van De Grote Trek in dezen vruchtbaar moge zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5