PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Frankrijk eist garanties vóór Westduitse herbewapening Bewakingsdienst voor de dijken in Zeeland ingesteld BILT KOMENDE LOONSVERHOGING „RENATE LEONH PERSONENAUTO REED OP GROEP MILITAIREN IN Vandaag... 197e Jaargang-No. 219 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. BallintiJn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 17 Sept. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f L—Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 350300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Br ouwe rij str. 2; Zlerlkzee. N. Bogcrdstr. C 160. telef. 26. GEEN OVEREENSTEMMING TE PARIJS BEREIKT Eind September een negen landen- conferentie te Londen De Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, is Donderdag avond te Londen teruggekeerd na zyn rondreis door West Europa, waar hy Brussel, Bonn, Rome en Parijs bezoch t. Hij verklaarde tegenover de pers, dat er bij de besprekingen een zeer ruime mate van overeenstemming was geweest, maar dat de practische kanten van de zaak verre van eenvoudig waren. Het doel van zijn reis was volgens Ed en geweest, het bespreken van de vraag hoe West Duitsland het best in de kring van de Vrije Westclyke landen kon worden opgenomen. Churchill en Eden zullen Vrijdag de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Foster Dulles, ontvangen, die dezelfde dag nog uit Londen naar Washington zal vertrekken. Premier Mendès-France deelde Don derdag te Parijs na zijn besprekingen met Eden mede, dat waarschijnlijk een conferentie van negen landen op 27 September te Londen zal bijeenkomen om over de Duitse herbewapening te spreken. Mendès-France verklaarde, dat de Britse en Franse standpunten nog na. der tot elkaar gebracht moeten wor den, maar er is in dit opzicht reeds veel bereikt. Volgens Franse functionarissen zou Mendès-France belangrijke garanties eisen tegen het gevaar van een mo gelijke onafhankelijke Duitse militai re politie aleer hij zou willen toestem men in toelating van Duitsland tot de Navo. In het officiële communiqué, dat na het onderhoud van Eden met Mendès- France verscheen, wordt niet gerept van volledige overeenstemming. Er wordt slechts gezegd, dat men het eens was over het fundamentele ka rakter van het werk ter verwezenlij king van de Europese eenheid met volledige deelneming van Groot Brit- tannië. Nauwe en vertrouwelijke sa menwerking met Duitsland wordt in het communiqué „belangryk" ge noemd. De ministers waren het er over eens, dat de huidige toestand snel handelen vereiste, 'en dat binnen kort een conferentie van de Westelijke landen gehouden moet worden. In diplomatieke kringen te Londen gelooft men niet, dat de Parijse be sprekingen van Eden op een misluk king zyn uitgelopen. De meningsver- Eden in gesprek met Mendès-Fra»ice. schillen hebben waarschijnlijk betrek king op de aard van de beperkingen, die Mendès-France aan Duitsland wil doen opleggen alvorens het land toe te laten tot de Navo. In Parijs werd verklaard, dat over deze beprekingen langs de gewone di plomatieke kanalen verder onderhan deld zal worden. Uit Rome wordt gemeld, dat Italië er voor is om Duitsland toe te laten tot de Navo ook indien minister Eden er niet in slaagt Duitsland en Frankrijk te winnen voor zijn nieuwe plan. In West Duitsland is men teleur gesteld over het communiqué van Eden's besprekingen. Men acht het weinig positief. In Brussel merkt men op, dat in het communiqué niets ge zegd wordt van Duitsland's toetre ding tot de Navo. Atoomproef in Sowjet-Unie Volgens het officiële Sowjetrussi- sche persbureau Tass is onlangs in de Sowjet-Unie een „proef met een van de soorten atoomwapens" genomen. Japanse fabrieksmeisjes wonnen een Lippenstift en liefde kwamen er bij te pas Een „vaderlijke" eigenaar van een Japanse zijdefabriek heeft Donder dag met vertegenwoordigers van vak verenigingen een overeenkomst ge tekend, die 13.000 fabrieksmeisjes het recht geeft verliefd te worden en te trouwen, ongeopende minnebrieven te ontvangen, lippenstift te gebruiken en ochtendbijeenkomsten, waarop als dagopening Boeddhistische gezangen worden gezongen, niet bij te y/onen. De fabrieksmeisjes hadden drie maanden gestaakt, uit protest tegen de „feodale" beperkingen, die de di recteur van de grote Omi-zijdefabriek Matsoekawa, oplegde. Een der meis jes pleegde zelfmoord om de aan dacht van de openbare mening op het geschil te vestigen. Matsoekawa zelf houdt vol, dat zijn optreden niet feodaal was. Hij wilde slechts „een vader voor de meisjes" zijn en ze beschermen door ze apart te houden van de duizenden jonge mannen, die op de fabriek werken. De Donderdag getekende overeen komst voorziet tevens in verbetering van de werktijden, lonen, vacantie- regeling en sociale voorzieningen. De meisjes behoeven nu niet meer voor een Boeddhabeeld te beloven: „Van daag zal ik niets vragen waarop ik geen recht heb. Vandaag zal ik niet klagen. Vandaag zal ik geen leugen vertellen". 0 India zal niet voor de candidatuur van mr Van Kleifens voor het voorzitterschap van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties stemmen. Eisenhower zendt groeten aan Nederland President Eisenhower heeft de le den van bond van oud-leden van de 101-ste Amerikaanse luchtlandings divisie. die in Eindhoven de viering van de bevrijding gaan bijwonen, een boodschap gezonden. Deze divisie heeft tien jaar geleden deelgenomen aan de bevrijding van Zuid-Nederland. De president geeft de mannen zijn beste wensen mee. „Tien jaar geleden deelden de dappere mannen van de 101ste luchtlandingsdivisie met het kranige Nederlandse volk de hel van oorlog en veldslagen. De glorieuze doch langzame vorderingen van die dagen, waaraan ook plaatsen als Nij megen en Arnhem herinneringen be waren. kunnen en mogen niet worden vergeten". „Nu gij eer gaat bewyzen aan een geestelijke dapperheid en een moedige doelbewustheid, die nationa le grenzen overschreed, verzoek ik U aan onze Nederlandse vrienden de warme gevoelens van bewondering en eerbied van het Amerikaanse volk jegens hen over te brengen", aldus president Eisenhower. Koningin Juliana bracht een bezoek aan het revalidatiecentrum ..De Hoog. straat" te Leer sum. Foto: Tijdens de rondgang op de afdeling arbeidsthe- rapie. Begeleiders van H.M. maren de geneesheer-directeur, dr J. J. Miede- ma (rechts) en dr J. II. J. v. d. Kamp orthopaedisch chirurg (in \citte jas.) EEN HUUREGALISATIEFONDS De realisatie in de metaalindustrie. De heer A. Vermeulen, secretaris van het N.V.V., gaf een overzicht van de gevoerde besprekingen, waarbij bleek, aldus een communiqué van 'het N.V.V. dat er in de Stichting van de Arbeid niet alleen overeen stemming is bereikt over een ver gunning tot loonsverhoging, maar dat aan de regering ook zal worden gead viseerd een beginselbesluit over d< huurverhoging te nemen. Deze zal door belastingverlaging en/of loons verhoging gecompenseerd moeten worden. Tevens kwam tot uiting, dat een huurverhoging zonder instelling van een hum-egalisatiefonds voor het N. V.V. onaanvaardbaar is. Verwacht mag worden, dat de regering in de komende week nadere mededelingen over haar plannen inzake de huur verhoging kenbaar zal maken. Het is overigens duidelijk dat de loonsverhoging ook consequenties moet hebben voor de sociale uitke ringen, zoals de noodwet-Drees, de kinderbijslag, enz. De besprekingen hierover zullen zo spoedig mogelyk beginnen. Tot zover het N.V.V. communiqué. Naar wij vernemen zal de vakraad van de groot metaalindustrie Maan dag a.s. in het gebouw van de vak- n Augustus 1911 werd bij het Molengat in de buurt van Texel I een geheimzinnige zwarte vrachtboot, de Renate Leon- hardt", door een Engelse duikboot getorpedeerd. Over dit schip deden vreemde verhalen de ronde. Men be weerde dat het goud en edelstenen aan boord had. In 1987 kwam de heer P. Visser met verschillende personen in aanraking, die hem meer over dit goudschip vertélden en tevens spoelden in dat jaar cacaoboter aan, een lading, die ook door de „Renate Leonhardt" teas vervoerd. Het schip werd een obsessie voor de man uit Wijde Wormer. In Nederland en ver daarbuiten verzamelde hij gegevens en zo kwam vast te staan, dat de (Renate Leonhardt" in 1917 inderdaad met 454 kistjes goud aan boord uit de haven van Rotterdam was vertrokken. Een van de personen, die de mening van de heer Visser nog eens extra bevestigde, was de heer George Wolf uit IJmuiden, die één dag voordat de „Renate Leonhardt" werd getorpe deerd van het schip deserteerde en zo aan een bijna zékere dood ontkwam. De heer Wolf .woont nog steeds in IJmuiden en heeft een vrij regelmatig contact met de heer Visser gehad, die zal proberen het goud te bergen. Hij is er tevens vast van overtuigd, dat de kistjes nog rusten op de bodem van de zee. Het verhaal van Wim Hornman, waarmede wij op pagina 9 een begin maken, vertelt de levensgeschiedenis van deze man, vanaf het moment, dat hij hoorde, dut de oorlog tussen Duits land en Rusland was uitgebroken tot het moment, dat hij in IJmuiden van de „Renate Leonhardt" deserteerde. U zult er het Duitsland van 1911) uit kunnen proeven. IJ maakt in een flits de gasoorlog in Polen mee en u zult met gespan nen aandacht de avonturen van donkeyman Wolf op de my sterieuze zwarte vrachtboot volgen. raad te Den Haag bijeenkomen ter bespreking van de nieuwe loonsver hoging. De verwachting bestaat, dat de zes procent loonsverhoging in de metaalindustrie volledig zal worden gerealiseerd. Ook in de klein metaalindustrie zal de kwestie van de loonsverhoging spoedig ter hand worden genomen. In de klem metaalindustrie werken on geveer 150.000 mensen. Door de ingevoerde werk-classifi- catie in de groot metaalindustrie gaan velen hier naar over, hetwelk moei lijkheden geeft voor de klein metaal industrie. Er worden besprekingen gevoerd met het college van rijksbe middelaars om door het invoeren van een werkclassificatie ook in de klein metaalindustrie genoemde moeilyk- heden op te vangen. Hierdoor zouden de inkomens van de vaklieden boven de 6 procent ver hoogd kunnen worden. Nieuw zendergebouw voor Wereldomroep Aan de Biezendijk onder de ge meente LJsselstein is gisteren een ge denksteen geplaatst in de muur van het in aanbouw zijnde nieuwe zender gebouw voor de Wereldomroep. De korte plechtigheid werd ingeleid met een toespraak van prof. mr P. S. Ger. brandv, voorzitter van de raad van beheer van de N.V. „Nozema", eige naresse en exploitante van de radio zenders. Prof. Gerbrandy zeide o.m., dat de gedenksteen wordt geplaatst ter her innering aan het besluit van de re gering tot stichting van het gebouw, dat weldra het gehele zenderpark zal bevatten, dat nodig wordt geoordeeld voor het uitoefenen van de taak van de Wereldomroep. Hjj releveerde de geschiedenis van het zenderpark van de Wereldomroep, in herinnering brengende, dat de Wereldomroep tot dusver met bescheiden hulpmiddelen heeft moeten wei-ken, maar dat de regering de afgelopen jaren machti ging heeft verleend, twee nieuwe zen ders te houwen, twee van de vier die nodig worden geoordeeld. Ook gaf zij toestemming voor de bouw van het zendergebouw, dat. naar prof. Ger brandy meedeelde, tegen Kerstmis zover klaar zal zijn. dat met de mon tage van de zenders kan worden be gonnen. Dit gebouw zal te zijner tijd vier zenders kunnen huisvesten. Drie boerderijen afgebrand Een uitslaande brand in het dorp Teeffelen (gemeente Lith) heeft Don derdagmiddag twee boerderijen ver woest. In beide boerderijen gingen de hooi-oogst en een deel van de land- bouwinventaris verloren. Zeven var kens kwamen in het vuur om. Cbk in het Friese plaatsje Fochtels brmdde een boerderij af. Vermoedt wjrdt dat kinderen in of nabij de fcierderij met lucifers hebben ge peeld. OP RIJKSWEG ROERMOND—WEERT Een dode en twaalf ernstig gewonden Een personenauto, bestuurd dour op slag gedood Onder de twaalf M. uit Reuver i« gisteravond plm. gewonden waren er veracheidenen. die acht uur in volle valrt Ingereden op h.dden „„„.in. een groep militairen van de tweede pagnte vai npagnie van het regiment „Oranje Gelderland", die op de rijksweg Roer mond-Weert tussen Roermond en Hom marcheerde. De gevolgen waren ontzettend. Een militair werd op slag gedood en twaalf anderen werden ernstig gewond. De militairen, honderd in getal die in Roermond zijn gelegerd, keerden terug van een oefening op de Beeg- derheide. Zij liepen aan de rechterzij de van de weg. Volgens de bestuurder van de personenauto en ook volgens de militairen, hadden de achteraan lopende militairen geen licht bij zich, hoewel de schemering reeds was Inge vallen. De autobestuurder zou van de lichten van een tegenligger hinder hebben ondervonden en zelf met ge dimd licht hebben gereden, toen hfl op de soldaten inreed. Soldaat A. van der M. uit Goor arm- en beenbreuken hadden opgelo pen en langs de kant van de weg la gen. De gewonde militairen zyn naar het ziekenhuis te Roermond overge bracht. Sluiting parlementair zittingsjaar. Ter sluiting van het parlementaire zittingsjaar wordt Zaterdag 18 Sep tember a.s. des namiddags te kwart vóór drie een verenigde vergadering van de beide Kamers der Slaten-Ge- neraal gehouden in het gebouw van de Eerste Kamer. Zusterschip „Kungsholm" besteld De Zweden-Amerika-Lijn te Go thenburg heeft bij de Ansaldowerven te Genua een zusterschip besteld van de 22.000 ton metende „Kungsholm", die bij de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen werd gebouwd. Het nieu we passagiersschip, dat „Gripsholm" zal heten, zal over 2 jaar gereed zijn. SCHEMA OPGESTELD Ressorteert thans onder de Provinciale Vater staat Naar wij vernemen is tans ingesteld de „Bewakingsdienst Zeedijken Zeeland" (B.Z.Z.), welke rssorteert onder de Provinciale Waterstaat. Zo als bekend werd destijds ia de ramp een bewakingsdienst ingesteld door de Rijkswaterstaat, doch u de normale toestanden zijn teruggekeerd op het gebied van het dijksbeeer, moet deze dienst worden uitgeoefend na mens de provincie. Gedepu?erde Staten hebben aangew ezen als hoofd van de B.Z.Z. de hoofdingenieuidirecteur van de Provinciale Waterstaat, ir. H. D. J. Swaters. Er is thans ien schematisch overzicht van de B.Z.Z. opge steld, dat aan alle waterschps- en polderbesturen zal worden toegezonden. Er is nog niet beslist, waneer de waarschuwingen bij gevaa zullen uitgaan. Deze aangelegenhei is niet in de eerste plaats een prcnnciale, doch een landelijke zaak, zoat hier over contact is opgenomen iet de directeur-generaal van de rjkswa- terstaat, het Koninklijk Mterolo- ;isch Instituut e.a. Zodra eenm an- ier is geregeld en dus vaststat in welke situatie waarschuwinstele- grammen zullen worden verznden, gaat van Ged. Staten een instuctie aan de polderbesturen uit, hoi zij dienen t£ handelen. Overleg wordt thans ook nog ge pleegd over de „rampendepóts", i-el- ke zich in verscheidene delen van 'ee- land bevinden. Destijds werden eze voorraden voor dijkcalamiteiten an- gelegd door de rijkswaterstaat, dch ook hier zullen de polders en watr- schappen in hun ouae rechten woren hersteld. Met de betrokken poldr- en waterschapsbesturen wordt thas overleg gepleegd over de aankop van de voorraden. In beginsel neeit het provinciaal bestuur de depós over, waarna de waterschappen tege ongeveer de halve prijs de voorraden kunnen overnemen. DE ORGANISATIE. De organisatie van de Bewakings dienst Zeedijken is als volgt inge deeld. De leiding berust bij ae hoofd ingenieur-directeur, ir. H. D. J. Swa ters, plaatsvervangend hoofdinge nieur ir. C. Koning. Aan hem is toe gevoegd ir. L. A. van de Berg in Middelburg, terwijl in de staf de tech nisch ambtenaar J. Marinissen en op zichter G. Koelmans belast zijn met de regeling van materialen, materi eel en transporten. De bureau-ambte naren A. C. van Riel en J. J. van de Sande verzorgen de administratie. Onder deze staf ressorteren vier dis tricten: 1. Schouwen-Duiveland, Tho- len en St. Phihpsland, waar ir. W. de Beyl uit Zierikzee de leiding heeft; 2. Noord- en Zuid-Beveland, onder ir. A. B. J. de Koning; 3. Walcheren, on der de hoofdingenieur, ir. C. Koning; en 4. Zeeuwsch-Vlaanderen, onder ae hoofdingenieur, ir. J. A. Hofwegen. Het district van ir. de Beyl valt in drie delen uiteen, namelijk Schou wen-Duiveland, waar de technisch hoofdambtenaar J. P. Overbeeke en opzichter J. Dekker zijn ingescha keld. Noord- en Zuid-Bevelana vallen uiteraard eveneens uiteen, waarby op Noord-Beveland technisch ambtenaar J. A. Salomé in Kortgene optreedt en op Zuid-Beveland de technisch hoofd ambtenaar K. Flipse, opzichter J. P. de Meester, opzichter L. J. Lagendijk en opzichter B. G. C. Kegge, allen te Goes. Op Walcheren treden op de technisch hoofdambtenaar J. B. Dek ker, Middelburg en de opzichter M. Passenier, Domburg. Ook het district van ir. Hofwegen is verdeeld, waarbij in West-Zeeuwsch-Vlaanderen optre den de technisch hoofdambtenaar Q. A. van der Linde, Oostburg, opzich ter L. F. Kayser, Oostburg en op zichter J. A. de Nooyer te Groede; in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen de tech nisch hoofdambtenaren J. W. Mazure en opzichter I. C. Wieland, Terneuzen en opzichter P. Wullems, Walsoor den. Voor administratie en inlichtingen zijn voorts ingeschakeld de heren D. Hanse, Zierikzee, P. Krijger, Goes en I. P. Toussaint, Terneuzen. Op het schema zyn voorts aangegeven enke le posten van de Bescherming Burger bevolking. is het-10 jaar geleden, dat Eindhoven werd bevrijd. S Vliegtuig in botsing met twee gieren Twee gieren zijn Donderdag nabij Bombay, op 1000 meter hoogte, in botsing gekomen met een Dakota van de Birmaanse luchtvaartmaat schappij. De vogels sloegen door de ruiten en kwamen in de cockpit te recht. De vlieger en de radio-telegra fist liepen verwondingen op, de gie ren kwamen om het leven. Het vliegtuig, dat 21 passagiers aan boord nad, kon veilig landen op het vliegveld Dum-Dum bij Bombay.1 Veel slachtoffers door instorten van flatgebouw Tp Rio de Janeiro is een uit acht verdiepingen bestaand flatgebouw In gestort. Er zijn 7 doden en 10 gewon den. Het wordt mogelijk geacht, dat nog 20 personen onder het puin be graven zijn. Zweeds toerist geld afgeperst Twee broers, de 23-jarige soldaat E. Ch. van D. en de 22-jarige matroos R. M. van D.. hebben gisteren voor de krijgsraad te velde West en de zeekrrjgsraad terecht gestaan omdat zij in .de nacht van 17 op 18 Juli 1.1. een Zweeds toerist bedreigd hadden met een alarmpistool en hem zijn geld, ongeveer veertig gulden, hadden afgenomen. Na een zitting in raadkamer, welke bijna de gehele ochtend in beslag na men heeft de zeekrygsraad ae ma troos van D., conform de eis, veroor deeld wegens afpersing en diefstal matroos van D. had diezelfde avond ook een fiets gestolen tot 'n gevangenisstraf van twaalf maan den met aftrek, waarvan zes maan den vooi-waardelrjk en een proeftijd van drie jaren. Voorts werd matroos van D. ontslagen uit de dienst zonder ontzetting uit het recht bij de gewa pende macht te dienen. Soldaat Van D. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar, met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaren. Tegen deze beklaagde had de auditeur-militair een gevangenis straf van negen maanden met aftrek waarvan zes maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd gerequireerd. Weer in buitenland De weerrapporten werden Donderdag avond te 7 uur ontvangen: Stockholm regen 16 gr. Oslo regen 13 Kopenhagen, onbew 16 Londen onbew. 19 Luxemburg regen 15 Parijs regen 21 Bordeaux zw. bew. 23 Grenoble, onbew. 22 Nice onbew. 24 Genève half bew. 21 ZQrich zw. bew. 20 Locarno licht bew. 23 Berlijn regen 19 Frankfort regen 18 München zw. bew. 21 Wenen zw. bew. 23 Innsbruck zw. bew. 23 Rome onbew. 28 DE VERWACHT... AFNEMENDE WIND Wisselend bewolkt en bijna overal droog weer. Krachtige tot matige Westelijke vind. langs de Wadden- kust evenwel aanvankelijk nog hard. Iets lagere middagtemperaturen. ZON EN MAAN. 18 September: Zon op 6.18 onder 18.50 Maan op 2L32 onder 14.02

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1