1 KAPPIE IN WILDWEST Bloedige Duitse wraak na aanslag hele dorp dompelde in rouw De tijd keerde zich om en het was een beetje die avond griezelig C WENNEKER Oude Proever VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 HET DRAMA VAN PUTTEN. „Ga gerust naar de kerk, dan gebeurt er niets" (Van onze speciale verslaggever). Nacht op de weg van Putten naar Nijkerk. Een snel rijdende legerauto, plotselinge schoten uit een mitrailleur, gierende banden, brekende ruiten, geschreeuw van gewonden, een wegrijdende wagen en vluchtende stappen van een aangeschoten officier vormden de ouverture van een tragedie, die als „Het Drama van Putten" in het zwarte boek van Nederland in oorlogs tijd, van vyf jaar gruwel en geweld, in vurige letters opgetekend staat. Op 30 September zal het 10 jaar geleden zijn dat op die naehtelijk-stille weg op een Duitse legerauto een aanslag werd gepleegd door een verzetsgroep, die een der gewonde officieren liet ontvluchten en de kapotgeschoten wa gen op de weg liet staan. Feit en plaats van de aanslag waren dus onmid dellijk bekend en dit werd aanleiding voor een verschrikkelijke vergelding, die in de reeds zo gruwzame geschiedenis van de Duitse terreur in ons land zijn weerga niet vindt. zen ze de kerk op", had één der vrou wen gezegd. De angst steeg met de minuut en ieder vreesde het ergste toen de vrouwen met kinderen bene den 4 jaar het gebouw mochten ver laten. Anderen namen het niet zo zwaar op, noemden het bangmakerij een enkeling lachte, al was het wat nerveus. Dat was de Duitsers te bar deze onmenselijk wrede bangmakerij was Reeds enkele uren na de trokken die Zondagmorgen Duitse troepen naar het Veluwedorp, dat nog in volkomen onwetendheid van het gebeurde te ruste lag. Het dorp werd van drie kanten ingesloten. Op de plaats van de aanslag, bij de Olde- nallerbrug, werden al vroeg enkele boeren die te melken zouden gaan, byeen gedreven om te worden ver hoord. Om 9 uur waren aan de an dere kant van het dorp, op de weg naar Harderwijk, reeds vele gevan genen gemaakt. Maar in het dorp zelf wist men nog van niets. Putten maakte ^ich gereed om naar de kerk te gaan. In de loop van de morgen drongen er echter ge ruchten door in het omsingelde dorp; de mannen werden gewaarschuwd voor een razzia en verdwenen weer uit de kerken. Inmiddels werd de ring steeds nauwer toegehaald; op kruispunten werden mitrailleurs op- festeld; Duitse soldaten patrouilleer en door de straten. Na kerktijd begon de jacht. Kerk gangers, die het dorp wilden verlaten werden opgevangen en in het Ge meentehuis gevangen gezet. Om streeks 12 uur viel de eerste dode in het dorp. Eerder in de morgen waren in de buurtschappen rondom reeds enkele mannefl neergeschoten. Mooi geraakt Als schapen ter slachting trokken honderden Puttenaren met vrouw en kinderen naar de kerk. In een kerk kon immers niets ergs gebeuren Het risico van gehoorzamen leek kleiner dan het risico van wegschuilen of vluchten, zo geraffineerd waren de Duitse dreigementen wel. Boven ver denking staande politieagenten gaven de raad: Ga gerust naar de kerk dan gebeurt er niets. Ze waren er van overtuigd dat dit inderdaad het ver standigste was. Andere politieman nen, met meer zin voor de realiteit adviseerden meteen iedere man de bossen in te vluchten, zo vlug als zijn benen hem dragen konden. Niet allen gingen. Een enkeling kroop in bed er heersten deze Zon dagmorgen plotseling vreselijke ziek ten waarvan men de vorige dag nog niets af geweten had. In de meeste gevallen slaagde de list. Enkelen werden neergeschoten op aun vlucht, zoals het meisje dat zien verzette toen de Duitsers haar moei lijk lonende vader wilde meenemen en trachtte te vluchten toen zij zelf in haar vaders plaats mee moest gaan. Een jongen, die van geen razzia wist, zag zonder enige waarschuwing zijn vriend naast zich neerschieten en hoorde een SS-er zeggen: „Wat heb ben we die mooi in het hart ge raakt!" Duits „grapje" De vrouwen moesten naar de kerk, de mannen naar de school er vlak by. Tegen een muur van een café en een garage werd een groepje man nen apart gezet. „Als er 12 zijn wor den jullie doodgeschoten, werd er ge zegd. Het werden er 12, het werden er 15, 20, 30 en nog steeds stonden die mannen daar, met het vooruit zicht elk ogenblik te kunnen worden gefusileerd. Maar het gevreesde mo ment bleef uit, De spanning werd tot het ondraaglijke opgevoerd. Later op de dag werden ze opgesloten in de Eierhal, nog steeds apart en nog im mer met de dood voor ogen. De kwelling werd voortgezet. Maandag, toen de andere mannen al op het Marktplein stonden om te worden weggevoerd, werden zy weer bijeengedreven op de stoep in de Dorpsstraat. Ze moesten knielen. Links en rechts kwamen mitrailleurs en voor hen een rij militairen met de teweren in de aanslag het execu- epeleton. „Als er geschreeuwd wordt: „Schieten", val je maar alle maal één kant uit, commandeerde een officier, „dan blijft er misschien wel één van jullie in leven". Er werd nog dikwijls geschreeuwd, maar er werd niet geschoten. Het was maar een Duits grapje, ontsproten aan een duivels-sadistisch brein. Later moesten zij zich by de ande ren aansluiten, maar steeds werd het groepje apart gehouden, tot in de trein en net kamp Amersfoort toe. En al die tijd genoten de beulen van him angstige vrees. Stenguns in de kerk. Ook in de kerk heerste een sfeer van martelende angst. „Straks bla- MIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM „We waren evacué in Putten. Mijn man was des Zondags even de buurt ingegaan en met teruggekomen. Maandags ging ik des morgens naar de kerk, maar ik kon niets over hem te weten komen. Ik ging in de deur staan. Rij na rij trok mij voorbij; allemaal onbekende ge zichten. Het was een lange, lan. ge stoet; de hoop kwam weer boven: Teun is er niet bij". Tothet allerlaatste gelid daar liep hij; vlak voor de karabijnen der soldaten. Ik heb hem nooit weer gezien". voor hen een ernstige zaak en dus moest iedereen bang zijn en vooral niet lachen. Een soldaat kwam con troleren, dicht met zjjn gezicht voor iedere vrouw of er misschien nog iemand lachte Op de gaanderij werd met stenguns gekletterd en op de gevangen vrouwen gemikt. Zo werd de spanning tot het uiter ste opgevoerd. Tot plotseling ieder een naar huis mocht met het consig ne: 's avonds niet meer buiten komen en de volgende morgen om 10 uur present, met eten voor de mannen. Door de donkere avond trokken de vrouwen naar huis zij waren vei lig, voorlopig, maar de kwellende onzekerheid over de toekomst en over het lot van hun mannen en zoons bleef bestaan. Zij gingen een slapelo ze nacht in. Dodentransport. De school was overvol. Mannetje aan mannetje stonden de bijeenge dreven Puttenaren daar, zonder eten, zeker 100 in een lokaal. Nieuwe ge vangenen werden met de geweerkol ven naar binnen gestoten. De nieuwe dag bracht niet veel goeds. In de kerk besteeg ds. Holland bij het ochtendgloren het spreekge stoelte. Hij wees katholiek en protes tant op de hoge hand des Heren die Trieste cijfers Op 2 October 1944 zijn^iit Put ten 631 mannen weggevoerd naar Amersfoort. Üït dit kamp zijn er 29 teruggekeerd, 12 sprongen uit de trein op weg naar Duitsland en 44 kwamen in 1945 uit de concentratiekam pen terug; 534 mannen hebben de martelingen en ontberingen in de kampen niet overleefd. Van hen waren 414 inwoners van Putten; de anderen waren evacué's, onderduikers, pen siongasten en toevallige voor bijgangers. Na hun terugkeer in het dorp zijn nog 5 mannen overleden. Tydens de razzia op 1 October waren reeds 7 Puttenaren neer geschoten, zodat het totale do dencijfer 546 bedraagt. Op de avond van 2 October werden 84 woningen en boerde rijen platgebrand. Ook enkele café's en werkplaatsen gingen in vlammen op. Putten telde in die dagen circa 2500 woningen en 10.000 inwoners. VVVVVVVVWW*\*A\A'V\VVVVV de mannen ook in deze benauwde ogenblikken tot hulp zou zyn en droeg allen in een diep bewogen ge bed op in de genade en goedertieren heid Gods. Gezamenlijk zongen de mannen, velen met tranen in ogen en stem, Psalm 84 vers 3 en 4. Nooit hadden de woorden voor hen een zo diepe betekenis als deze morgen. Maar weldra verbraken schreeu wende soldatenstemmen weer de stilte in het kerkgebouw. Oberst Fullriede sommeerde ieder, die iets van de overval wist, zich te melden, want anders zouden ernstige repre sailles worden genomen. Niemand meldde zich. Fullriede beklom nog maals de galerij, ditmaal om het oor deel van ae „wehrmachtbefelhshaber in den Niederlanden" over Putten uit te spreken: het dorp zal worden plat gebrand; de mannelijke inwoners tus sen 18 en 50 jaar worden naar Amersfoort getransporteerd; Putten moet binnen 2 uur volledig geëvacu eerd zijn; aan het station zal gele genheid bestaan om kleding mee te geven voor de mannen. Korte tijd later vertrok het doden transport; alle gevangen genomen mannen, 631 in totaal, werden op de trein naar Amersfoort gezet. Putten brandt In de loop van de dag werd Putten geëvacueerd. In enkele uren tijds moest het hele dorp zijn ontruimd. Ieder trachtte nog te redden wat er te redden viel, maar veel kon dat niet meer zijn. Sommigen gunden zich zelfs de tyd niet iets mee te nemen Sinds die 2e October hebben in Put ten enkele honderden vrouwen ver geefs op hun mannen en zoons geivacht. AMSTERDAMS PODIUM. Hoe bekend is dit.... ik heb het al eens beleefd IK had die avond vrijgehouden voor een concert, waarop muziek zou worden uitgevoerd van een door mjj ten zeerste geliefde oude meester. Aan het loket van de zaal hoorde ik dat het concert besproken-uitverkocht was; er bleek met geen mogelijkheid meer aan een kaart te komen. Het was jammer. Ik doorliep het lijstje van de die avond in Amsterdam draaiende films. Het bleken goeddeels films van vacantiemaand-kwaliteit en U weet wel wat dat betekent. Op enkele na. Op een daarvan viel de keus, ondanks het feit dat het een vry oude was: „Het Tweede Gezicht". Ik vermoed dat ve len van U bij het lezen van die naam denken: „O ja, die herinner ik me ook nog". Men moet wel zonder een grein verbeeldingskracht over deze Planeet wandelen, indien men kans ziet zo'n film helemaal te vergeten. Niet vanwege het verhaaltje, en evenmin vanwege Michael Redgrave, die de centrale figuur in deze film is en nu niet bepaald met zijn spel een geniale prestatie leverde. Wel vanwege het feit, dat ieder mens zo nn en dan zelf zulke vreemde, wonderlijke, onbegrijpelijke ervaringen heeft. Wel niet zó sensationeel als in die film. niet zó ontstellend, niet zó tra gisch. Maar wie van ons kent niet de ervaring van het „déjè. vu", de ondervinding, het gevoel van: „dat heb ik toch al eens eerder gezien", of „wel, waar maakte ik dat toch eerder mee!". Wie van ons komt af door ANTHONY VAN KAMPEN. en toe niet voor een situatie te beleefd". Het overkwam mij die avond, en hoewel ik vry lang heb geaarzeld erover te schryven op deze plaats (omdat je er nooit zeker van bent, of dat wat jezelf ten zeerste inte resseert ook anderen belang inboe zemt) meende ik toch dat niet te moeten nalaten. In „De Uitknk" aan de Prinsen- ;racht liep die film. Het was er vol. )at is het daar meestal, want het is een der kleinste bioscopen van de hoofdstad. Van te voren liet de di rectie een langspeelplaat draaien van Tschaikowski's Zesde Sympho- nie bijgenaamd de Noodlots-Sympho- nie. Er gaat een verhaal, dat dirigen ten die haar doen uitvoeren moeten sterven. Spoedig sterven, wel te ver staan. Dit is natuurlijk nonsens; wat niet wegneemt, dat deze muziek pas sages bezit, die suggesties oproepen aan een peilloos noodlot en een De zeten, verscheurde ziel. Daarna kwam de film, waarvan ik me vrijwel alles, tot in onderdelen, bleek te kunnen herinneren. Hij maakte opnieuw indruk op me. Om dat deze dingen bestaan, omdat ze mogelijk zijn, omdat ze onder ons voorkomen. Hoezeer ze bestaan, bleek my nog diezelfde avond in Amster dam, j. Dat was na afloop op het Leidse- plein; in het restaurant, waar een deel van uitgaand Amsterdam zich pleegt te verenigen. Het was het drukste uur daar van de dag. Het uur na de bioscopen, na de concerten, na de theaters. Het was toen ik ging zitten; toen ik om me heen keek, toen de kellner de koffie voor me neerzette. Dat alles wds al eens geweest. Ge zult tegen werpen dat dit waarlijk niets, bijzon ders was Dat was het ook niet. Maar het was tè precies hetzelfde als die andere keer. Die keer vond niet vo rige week plaats, of vorige maand, of het vorige jaar, hoewel er nauwelijks een week voorbijgaat, dat ik niet een maal daar kom, omdat niets zozeer het hart, het centrum van Amster dam is al3 dat plein en dit koffie huis. DERTIG JAAR GELEDEN. Die keer was dertig jaar geleden. Het was de keer, dat ik door iemand voor de eerste maal werd meegeno men naar dat koffiehuis. Door een neef, die veel ouder was dan ik. Een zeer welbespraakt; zeer bereisd, zeer belezen familielid. Ik bewonderde en idealiseerde die neef, zoals men dat als kind kan doen. Omdat hij in mijn ogen „een-man-van-de-wereld" was. Hij was de wereld. Een wereld, die mij ver en onbereikbaar leek. Een fel-begeerde wereld. De beste wereld. Later kom je op dat soort dingen wel terug, maar dat is een andere kwes tie. Dit familielid wees mij die avond de grote figuren aan, die daar ver eend waren. Hij kende ze bij hun naam en sommigen persoonlijk. Het waren een toneelspeler en een dich ter, een danseres en een schrijver. Ze gingen in het zwart gekleed en leken mij de mensen waarom de wereld draaide. Hun namen had ik al eens gehoord of gelezen in de krant. En ze zaten daar zo maar in dat restau rant koffie te drinken. En ik was er vlak bij. Deze avond, die waarover ik u nu schrijf, waren ze er weer: de toneel speler en de schrijver, de dichter en de danseres. Geen van hen kende ik ook nu persoonlijk, maar ik kende ze alle vier, van naam en reputatie. Ik wist nu ook iets.meer van hen: dat in hun haast om dit dorp der ver schrikking te ontvluchten. Van verre zagen velen, verscholen in het bos, die nacht hun huizen en bezittingen opgaan in een vlammen zee. Omstreeks 9 uur werd de eerste brandbom in een houten huis gesme ten. Het stond onmiddellijk in Echter- laaie. Een tweede en een derde volg den en weldra stond een groot aantal huizen in brand. De bedreiging werd echter niet in volle omvang uitge voerd „slechts" 84 huizen werden een prooi van het vuur. Toen de eerste Puttenaren zich de volgende morgen t» alle vroegte weer in hun zwaar getroffen woonplaat waagden, vonden si; zwart-geblaker de, nog rokende ruïnes. Advertentie. Een lange lijst Sinds die tweede October hebben in Putten enkele honderden vrouwen vergeefs op hun mannen en zonen gewacht. Er kwamen er terug in de loop van die maand; 29 werden ont slagen uit het Amersfoortse kamp en 12 sprongen uit de trein naar Duitsland, maar de anderen bleven weg. Het werd 5 Mei Bevrijdingsdag; het werd 10 Mei Hemelvaartsdag. In Putten arriveerde een Hollandse officier uit het Canadese leger, die in Duitsland op informatie is uit ge weest. Hii haa een lyst bij zich van 13 Puttenaren die levend zyn aange troffen in het kamp Sandbostel. maar ook een Hjst van mannen die zijn overleden In gevangenschap. Het was een lange, lange lijst, op nieuw trokken de vrouwen en de nog aanwezige mannen van Putten naar de kerk en "opnieuw besteeg ds. Hol land de kansel op een dramatisch, het moeilijkste wellicht uit zyn lange ambtsperiode. Met rouw en deernis in zijn. stem Isa jdj de n&tyea .voor en in de kerk sloeg een golf van onstel- tenis over de Puttenaren heen. Zo weinig nog in leven zo velen dood. In Putten Is het droeve drama van 10 jaar nog steeds geen verleden tijd. In meer dan 500 gezinnen schrij nen nog steeds de wonden, die een omnenselUke terreur er heeft gesla gen. De Dorpsstraat van Putten is ook nu nog een Straat der Weduwen en ook nu nog zyn de vele lege plaat sen in de boerderijen ten Noorden van de Straatweg bij de Oldenaller- brug een dagelijkse herinnering aan het geleden leed. ze niet zó groot waren als ik toen meende. Dat ze niet zó gelukkig zijn als wat ik er toen over fantaseerde. Dat ze maar mensen onder de men sen waren. Het was alsof die vier niet waren weggeweest. Alsof ze er al die tijd gezeten hadden, alsof ze niet ou der waren geworden. Het leek alsof ik zelf niet was weggeweest. Alsof ik al die tijd. dertig jaren lang, naar ze had zitten kijken. Alleen de koffie die nu voor me stond klopte niet. En die neef was weg. De rest was volmaakt hetzelfde gebleven. Toen ik me koffie opdronk was die steenkoud. In dit soort ervaringen steekt na tuurlijk niets sensationeels, niets op windends, niet iets dat men bijzonder exclusief zou kunnen noemen. Omdat ik weet dat ieder mens ze beleeft, van tijd tot tyd. Ik aarzelde er over te schryven, omdat ik bang was (en dat nóg ben), of het wel de moeite waard was. Dat ik het tóch deed heeft alleen maar deze reden: dat dit beel<J te rugkwam, dat de tijd zich die avond omkeerde, in minder dan een uur na het zien van die film in „De Uitkijk". Het was voor my tenminste wèl een beetje griezelig. Griezeliger dan de obsedérende passages in Tschaikowski's „Pathétique" en die film van vier regisseurs. ZEER OUDE GENEVER Tweede slachtoffer van vliegongeluk overleden. In de nacht op Donderdag is in het ziekenhuis Sint Joannes de Deo te Den Bosch overleden de 25-jarige ser geant-vlieger H. C. van Wjjck uit Gilze-Rrjen. Hjj liep zoals reeds is gemeld een schedelbasisfractuur op toen een lesvliegtuig, waarin hij was gezeten, bij EmpeT neerstortte. Sergeant-vlieger Van Wyck was ge huwd en vader van twee kinderen. E. H. Vinke overleden. De oudste firmant van Vinke en Co te Rotterdam, de heer .E. H. Vin ke, is Woensdagmiddag te Rotterdam in de ouderdom van 78 jaar plotseling overleden. In 1906 heert hij Vinke en Co Rottefdam opgericht eöTin 1910 de N.V. Houtvaart. De heer Vinke was lid van de di recties van de N.V. Stoomvaart-maat schappij „Oostzee", de N.V. Stoom boot-maatschappij „Hillegersberg", de N.V. Houtvaart" en de N.V. Ne derlandse maatschappij voor de wal visvaart. De heer Vinke was officier in de Orde van Oranje-Nassau, De begrafenis zal a.s. Maandag ge schieden op de algemene begraaf plaats „Crooswyk" te Rotterdam. ZELFS EN DE OUDSTE GSCHIEDENISBRONNEN treft men voortdurend aanwijzingen, dat wijn ter versterking aan zieken en herstellenden werd aangeboden. De faam van de wijn is zo oud als de wereld. Meer dan veertig Ja ren brengen wij de be kende PLEEGZUSTER BLOEDWIJN in de han del, waaruit tienduizen den kracht en energie putten. Waardevolle opbouw stoffen zijn aan een heerlijke wijn toegevoegd. Voor zieken en herstellenden een be langrijke factor in het genezingspro ces. Voor ouden van dagen net dat opkik kert je dat ze nodig hebben. PLEEGZUSTER BLOEDWIJN werkt sterk bloedvormend en zenuwversterkend. In het jachtige tempo van van daag ook voor U een bron van extra energie. Vraagt vandaag nog aan uw apotheek of drogist zo'n fles vol levenskracht. 22. Met een zucht van ver lichting keek Kappie Billy de Beer na. ..Tjonge", zei hij, „dat scheelde een haartje, of die landschuimer had ons in de grond geboord I Ik hoop ja. dat hij niet gauw in de ga ten krijgt, dat hij ons is voorbijgereden". „Maar hoe komen we nu op de Kraak terug?!" jam merde de Maat. „Als we de weg volgen komen we die boef tegen. Hij zal vast om keren zodra hij merkt, dat we niet meer voor hem uit rijden!" „Tja", zei Kappie, „het is beter, dat we die weg niet volgen. Maar het zal niet meevallen om hier dwars door ongebaand land te trekken, het landschap ziet er ja uit als de oceaan bij een orkaan!" HIJ stuurde Snuiver van de weg af en nu ging het voorzichtig voort tussen heuvels, rotsblokken en struikgewas. De Maat keek af en toe angstig om, of Billy de Beer hen niet opnieuw volgde, maar geluk kig dook de boef nergens op. Langzamerhand werd het landschap vlakker en minder moeilijk begaan baar. .Zo", zei Kappie tevreden, „dat is beter. Een zee man moet de ruimte hebben!" En nu koers Zuid West.... ofhmof moeten we Noord West?" „Ik weet het niet", antwoordde de Maat, „met al dat gedraai door die heuvels ben ik da richting kwijt geraakt". .Ik ook", erkende Kappie, ..deksels, ik geloof, dat we verdwaald zijn. Jcmg!" Besluiteloos keken zij rond. Reeds begon de zon onder te gaan....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 11