0 KAPPIE IN WILDWEST Bonn in afwachting van de komst van Dulles MIDDELBURG, VLISSINGEN EN GOES KOMEN VOOR HETE VUREN KLOKKEN EN KLOKKENSPELEN IN ZEELAND INTERESSANTE WEDSTRIJD TUSSEN TERN. BOYS EN V.C.K. 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1954 POLITIEKE SENSATIE Washington ongerust over de Britse initiatieven (Van de correspondent van het A.N.P.) De Westduftse hoofdstad bereidt zich in een uiterst gespannen atmosiv,. voor op de verrassende komst van de Amer. minister van buitenlandse zaken. John Foster Dulles zal Donderdagmiddag half drie neerstrijken op het vliegveld Wahn bij Keulen en zal terstond daarna zijn besprekingen met dr Adenauer beginnen. Het telegram uit Washington, dat de komst van Foster Dulles aankon digde, heeft in Bonn alom verrassing gewekt, ook bij hoge ambtenaren van de Amerikaanse hoge commissie zelf. Allcrwege wordt van een politieke sensatie van de eerste rang gesproken en politici, diplomaten en journalis ten pynigen zich met de vraag, wat de Amerikaanse minister van buiten landse zaken tot zijn zo opzienbarende stap kan hebben doen besluiten. Het „Bundeshaus" van Bonn, waar in de parlementsleden zich met tame lijk veel rumoer opmaakten voor het voor vandaag op het programma staande debat over de „affaire-John", is tot een broedplaats van speculaties geworden. Op aller lippen ligt de nerveuze vraag: „Wat komt Dulles doen?". Het reisprogramma van Dulles duidt met dat al, volgens politieke waarnemers in Bonn, m een zekere richting. De Amerikaanse gast heeft meer tijd uitgetrokken voor zijn be sprekingen in Bonn dan voor die in Londen. Amerikaanse kringen in Bonn hadden al voor de aankondiging van het bezoek laten doorschemeren, dat de Europese reis van minister Eden in Washington met een aanzien lijke mate van achterdocht werd ge volgd. Men heeft in deze kringen zelf weinig of geen pogingen gedaan om te verbloemen dat de missie van Robert Murphy een duidelijke illustratie van deze stemming was. Het verslag, dat dr Adenauer van zijn onderhoud met Murphy voor zijn fractie heeft gege ven, wees ook al in die richting. Mur- phv had, aldus dr Adenauer, nog eens met alle kracht gewaarschuwd voor het veld winnen van een isolationisti- Advertentie. Zaterdagcompetitie krijgt 's Maandags zendtijd Op verzoek van de V.V. „Krabben dijke" zal de N.C.R.V. voortaan des Maandagsmorgens, nó, de nieuwsbe richten van 8 uur, de uitslagen van de Zeeuwse eerste klasse van de Zater dagmiddagvoetbalcompetitie doorge ven. Kort geding tussen Rotter dam en H.D.V.S. opge schort. In het kort geding tussen de be roepsvoetbalclub Rotterdam en de Schiedam se voetbalvereniging Her- nies-D.V.S.» dat Woensdag voor de Arrondissementsrechtbank te Rotter dam werd behandeld, is de uit spraak tot a.s. Dinsdag opgeschort. Naar men weet, had de beroeps- voebalclub Rotterdam een dwangsom geëist van 5000 gulden voor elke wedstrijd, waarin Hermes-D.V.S. de speler Osterholt zou opstellen nadat deze Osterholt zijn contract met Rot terdam heeft verbroken. Op voorstel van de president, mr. J. C. van Vollenhoven, zullen Rotter dam en H.D.V.S. trachten nog vóór a.s. Zaterdag tot een vergelijk te ko men. Dinsdag wordt uitspraak ge daan. GYMNASTIEK Technisch weekend Zebra voor leidsters en leiders. Het bestuur van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond zorgt er steeds voor, dat de leiders van de gymnastiekverenigingen op de hoogte blyven van de techniek van het turnen. Daartoe worden elk jaar in het gehele land technische weekends georganiseerd onder lei ding van de technische bondsbestuur- ders. De ondervinding heeft geleerd, dat deze technische herscholing door de leiders en leidsters zeer op prtfs wordt gesteld en groot nut afwerpt. Zaterdag en Zondag wordt in Vlis singen een technisch weekend voor de Zeeuws Brabantse Turnkring ge houden. De leiders en leidsters van de turnverenigingen uit West Bra bant en Zeeland zullen op deze da gen van bekwame leraren les krijgen in rhythmische gymnastiek, oefenin- aan 'ile brug met ongelyke leggers, op de lange mat en in het sprmgen. De deelnemers en deelneemsters zo wel als de leraren zullen overnach ten in de jeugdherberg „De Schel- destroom' sche invloed in Amerika als gevolg van de Europese impasse. Kennelyk hebben de rapporten van Murohy, zo meent men hier uit de loop der din gen te mogen afleiden, in Washington de indruk versterkt, dat de door Eden naar het vasteland overgebrachte suggesties de weg voor een nieuw en langdurig palaver over de wijze der Duitse bewapening zouden inleiden De vrees, dat daarbij de Britten het initiatief volledig aan zich zouden houden en de Amerikaanse stuw kracht niet langer voldoende tot zijn recht zou komen, zou Dulles tot zijn bliksemreis hebben doen besluiten. Dat deze vrees bestond wordt in Amerikaanse kringen in Bonn grif toegegeven. Engeland eist schade vergoeding van China Voor neerschieten vliegtuig Engeland heeft Continentaal China een eis tot schadevergoeding ten be drage van ongeveer vier milTioen gul den gesteld in verband met het neer schieten van een Brits passagiers vliegtuig bij het eiland Hainan, op 23 Juli f.l. De eis betreft alle inzittenden, on- feacht hun nationaliteit, het vlleg- uig en de vracht. Bij het neerschieten van het vlieg tuig, eigendom van de Britse maat schappij „Cathay Pacific Airways", kwamen in totaal tien personen om het leven Er werden zes Amerikanen gedood of gewond. NOG WEINIG KLAARHEID IN VOETBALCOMPETITIE Zierikzee heeft iets goed te maken; AxelR.C.S. en HontenisseCorn Boys zijn interessant. Met nog slechts de uitslagen van één wedstrijddag voor ons, uitslagen waarop vaak niet veel peil valt te trekken, vraagt het komende voetbal- programma onze aandacht. Vooralsnog kunnen we niet aannemen, dat Dosko zonder meer zijn positie tussen de prominenten in de tweede klas se zal prijs geven, zodat Goes gewaarschuwd naar Bergen op Zoom zal moeten gaan. Ook ten aanzien van de wedstrijden van Vlissingen en Mid delburg zijn we niet helemaal gerust op de uitslag. In de derde klas heeft Zierikzee iets goed te maliën na de minder gelukkige start. De uitslag van AxelRCS is van veel belang en met belangstelling wachten we op de verdere verrichtingen van Luctor, waarbij het bezoek van Breskens aan Heinkenszand ons wat houvast zal kunnen geven. Voor Middelburg II is de thuiswedstrijd tegen NAC II vastgesteld, terwijl het treffen tussen de reserves van Terneuzen en Vlissingen niet zonder betekenis is. We vrezen voor MOC dat het be zoek aan Oosterhout weinig winst zal opleveren. Roosendaal, zo goed begonnen, krijgt een vuurproef in de vorm van een bezoekje van Internos. Geheel kansloos zijn de Roosendalers o.i. niet. Middelburg trekt ook naar Roosendaal, waar Alliance even eens met een nederlaag gestart als gastheer zal optreden. Dat de gastvrijheid zich zo ver zal uitstrek ken, dat de volle winst naar de Zeeuwse hoofdstad zal worden mee- fegeven, nemen we echter niet aan. ien lastige partij wacht ook Vlissin gen. Baronie, zonder twijfel even als vorig seizoen één der ernstig ste kampioenscandidaten, heeft ver re van aangename herinneringen aan de wedstrijd tegen de rood-witten van vorig jaar. Toen scoorde Vlis singen een half dozijn doelpunten en Baronie geen enkel. Wanneer de Vlissingers ditmaal met de hakken over de sloot zouden komen, zijn we dik tevreden. Zoals gezegd, nemen we niet aan, dat Dosko op de inge slagen weg zal voortgaan en aat wordt dus een zware, waarschijnlijk zelfs tè zware, opgave voor Goes. Rood Wit zal moeten proberen RAC de voet dwars te zetten. DERDE KLASSE C. Evenals Zierikzee begon ook BSC, de komende tegenstander van de Schouwenaren, met een nederlaag. Aan voorspellingen van de hier vast gestelde wedstrijden wagen we ons maar niet. DERDE KLASSE D. Het ziet er niet naar uit dat Hulst de erezetel lang zal houden. De ex- kampioen heeft een dagje rust, om dat RKFCHulst reeds vooraf werd gespeeld en de naaste concurrenten hebben goede kans de Hulstenaren voorbij te streven. Het is alleen maai de vraag, wie dat zullen zijn. Ter- neuzen, dat het verzwakte Biervliet partrj gaat geven, heeft o.i. heel wat meer kans dan RCS, dat een visite faat maken in Axel, vooral omdat e Axelploeg eveneens belanghebben de is. Nieuw Borgvliet is trouwens evenmin kansloos, omdat een over winning op Zeelandia niet tot de onmogelijkheden moet worden gere kend. De Zeeuwen achten we wel in staat minstens een deel van de buit bij Meto weg te kapen. Een aardige krachtmeting is die tussen Honte nisse en Corn Boys, waarbij we de benjamin de eerste.winst toekennen. VIERDE KLASSE F. De Schutters en Halsteren ontlo pen elkaar niet veel. Grenswachters ontmoet RSV. We zyn benieuwd wat Burgh tegen NSV zal uitrichten. Ook het verdere optreden van SC Gastel en Steenbergen, ditmaal beide goed voor de volle winst, wachten we met belangstelling af. RKVVU krijgt het tegen Kaaische Boys weer zwaarte verduren. SCHAKEN Het F.I.D.E.-Iandentournooi De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld in de vierde ronde van de winnaarsgroep van het FIDE-landen- tournooi te Amsterdam luidt: Winnaarsgroep: BulgarijeIJsland uitgesteld tot hedenmorgen. Argenti niëNederland 1%—% (voorlopig); ZwedenTsjechoslowakije 0-1 (voor lopig); IsraëlZuidslavië 13. Groot BrittanniëWest-Duitsland 1% (voorlopig); HongarijeSovjet Unie 12 (voorlopig). De afgebroken wedstrijd tussen Ne. derland en Tsjechoslowakije uit de derde ronde eindigde in een gelykspel 2—2. VIERDE KLASSE G. We vrezen dat Ria het tegen Aar denburg niet zal kunnen klaren. We zijn benieuwd hoe Breskens het er in Heinkenszand zal afbrengen en ook of EMM in staat zal blijken tegen Steen een dragelijk resultaat te boe ken. Yerseke krijgt tegen Clinge ge legenheid te tonen dat de eerste ne derlaag een vergissing is geweest, al vrezen we dat de grensbewoners, daarvoor weinig zullen voelen. Oost burg mag proberen Hoofdplaat de voet dwars te zetten en Sluiskil kan tegen Koewacht tonen dat het meer in zijn mars heeft dan uit de eerste nederlaag moet worden afgeleid. RESERVE le KLASSE. Middelburg n krijgt bezoek van de N.A.C.-reserves met o.i. weinig kans op succes. RES. 2e KLASSE C. De reserves van Corn Boys en Hontenisse gaan, in navolging van hun grote broers, eikaars krachten meten waarbij we toch niet zonder meer de volle winst aan de bezoe kers toekennen. Goes n lijkt ons te sterk voor De Zeeuwen n. Bij RCS nAxel II en Terneuzen IIVlissin gen II zal het krachtsverschil wel niet heel groot zijn en de uitslag dicht bij een puntenverdeling blijven. Duel om P.Z.C.-beker Zaterdag in Middelburg. Zaterdag 18 September a.s. wordt in Middelburg de jaarlijkse wed strijd gespeeld tussen de voetbalelf tallen van de PZC (Vlissingen) en de fa. G. W. den Boer (Middelburg). De inzet van dit duel is de beker, die indertijd door de directie beschik baar werd gesteld. Deze trofee is thans in het bezit van het Middel burgse bedrijf, dat uiteraard niets ongemoeid zal laten om het kleinood in de Zeeuwse hoofdstad te houden. Men verwacht dan ook een spannen de strijd. De ontmoeting wordt gehouden op het terrein „Modderoord Zij vangt om 14.30 uur aan. Middenstandsnota leverde een motie op Kamer bepleit verlichting van belastingdruk Het debat in de Tweede Kamer over de middenstandsnota heeft Woensdagmiddag toch nog een motie opgeleverd. Zij werd ingediend dooi de communistische afgevaardigde, de heer Haken. Zij verzoekt de staats-se- cretaris voor de middenstand te ver vangen door een speciale minister en plannen uit te werken voor een gun stiger belasting en sociale wetgeving voor de middenstand. Veel kans om aangenomen te worden heeft zij ech ter niet. Prof. Lemaire van de K.N.P. bleef meer met zijn tenen op de grond staan. Hij drukte de staatssecretaris op het hart te zorgen voor een doel matig georganiseerde middenstands voorlichtingsdienst en verzocht om overheidssubsidie voor de midden standsopleiding. Voorts wenste deze afgevaardigde inschakeling van de banken bij de verlening van credieten en geen bevoorrechting van de mid denstand op fiscaal gebied, maar wel de wegneming van onbillijkheden en de invoering van verzachtingen. Tot deze laatste rekende hij evenals lr Van Dis (SGP) het toestaan van een aftrek bij de berekening van de in komstenbelasting, wanneer de echt genote van de aangeslaagde mede werkt. De heer Van Dis vroeg boven dien verlaging van vereveningshef fing. Koningin op congres voor lichamelijk gebrekkigen. Gistermiddag heeft H. M. de Ko ningin een bezoek gebracht aan het internationale congres voor lichame lijk gebrekkigen, dat in Schevenin- gen wordt gehouden. Tijdens de lunch, die de Koningin na afloop van de algemene vergadering van het congres werd aangeboden, werden de leden van de bestuursraad van het internationale genootschap en van de Nederlandse vereniging, alsmede de winnaars van de eerste Albert Las- ker onderscheiding, aan haar voor- festeld. De Albert Lasker prijs wordt it jaar voor het eerst verleend voor bijzondere diensten, bewezen aan de lichamelyk gebrekkigen. In aansluiting op haar bezoek aan het congres voor lichamelijk gebrek kigen heeft Koningin Juliana Woens dagmiddag een bezoek aan het revali datiecentrum „de Hoogstraat" te Leersum gebracht. Bij het betreden van het gebouw werden de Koningin bloemen aange boden door de vijfjarige Gerard Fran ken, een patiëntje van de inrichting. VAN BEYERMANNEN EN VOORSLAGEN De „Klokken van Arnemuiden" al 50 jaar in Amsterdam Het gieten van een klok was In vroeger eeuwen een heel bijzondere ge beurtenis. Dat bemerkt men b(j het doorbladeren van de rekenboeken van steden en kerken. Daarin staat nauwkeurig opgetekend hoeveel mannen de meester-gieter terzijde stonden en wie dus dagelijks recht had op enige kannen hier en een naar maaltijden. Daar vindt men ook vermeld, welke in grediënten er gebruikt werden om een goede klokkespys te vormen en hoe veel karre\Tachten hout en schepen turf er nodig waren om de vuren te stoken. Niet altijd gelukte het gieten de allereerste keer. Soms was de klok „mls- riket" en moest men opnieuw beginnen. Tot in stuivers en duiten is dit alles berekend en zodoende is het gehele proces van het klokkegieten te volgen. Elke keer vinden wij een post ver meld, die niet zo gauw thuis te bren gen is, namelijk een of meer ponden was. Die was werd gebruikt „totten boeekstave ander kloeke", dat wil zeggen, voor de letters van het rand schrift, die aan de klok was aange bracht. Geen klok was volmaakt zonder op schrift, geen klok was ook naam loos. De zware nood- en luldklokken, die hun bronzen stemmen alleen lie ten horen, als er brand was uitge broken of als er oproer dreigde en alle burgers te hulp moesten snellen, waren vaak genoemd naar Roeland, een van de twaalf paladynen van keizer Karei de Grote. ,Jklyn naern is Roelant, als ick kleppe dan ist brand, Als ick luye, dan ist storm in Vlaenderlandt" stond op de luidklok van de machtig ste der Vlaamse steden, de „kloeke Roelant" op het Belfort te Gent. Op de luidklok van Sluis, die in 1394 werd gegoten door Johannes Leemknecht uit Aalst, stond: ..Victor es minen name", maar omdat de letters in verkeerde volgorde waren gegoten, las men het geheimzinnige opschirft: eman nenim se rotciV. Meer dan een halve eeuw later, in 1458. werd het luidklokje van Tholen rechts van de toren tussen de kan telen gehangen. „Peter is myn naem" was hier het opschrift. In de vijftiende eeuw, toen de Vlaamse en Zeeuwse steden een tijd perk van weergaloze bloei doormaak ten, hadden zij reeds hun beiaardiers ZATERDAGVOETBALPROGRAMMA Arnemuiden speelt met drie elftallen op winst. In de eerste klasse van de Zaterdagmiddagvoetbalcompetitie is Arnemui den I te gast bij Rillandia I. We geloven niet, dat de Rillandianen er In zullen slagen de Walcherse ploeg de voet dwars te zetten. Wolphaartsdijk I heeft wat goed te maken na de 101 nederlaag van vorige w eek, maar tegeir Krabbendijke I zal dit nog wel niet gelukken. Terneuzense Boys I gestart met een zege krijgt V CK I op bezoek. Voor deze interessan te wedstrijd zullen wij ons niet aan een voorspelling wagen. Nleuwdorp I heeft in eigen huis een goede kans op winst tegen Mevo I. 2A: Wemeldinge II en Kapelle II zullen elkaar waarschijnlijk niet veel ontlopen, zodat een puntenver deling tot de mogelijkheden behoort. Rillandia II mag geen illusies koes teren ten aanzien van de wedstrijd tegen de Arnemuiden-reserves. Krab bendijke II zal zonder veel moeite de baas blijven over Wolphaartsdijk n, terwijl Nieuwdorp II het Zierikzeese Mevo II wel met een nederlaag naar huis zal sturen. 2B: Bevelanders I schijnt dit Jaar ernstige plannen te koesteren, getui ge de 121 overwinning op Nieuw land I vorige week. De ploeg is daar om favoriet in de wedstrijd tegen Oostkapelle I. RCS IV zou een goe de beurt maken, wanneer van EMM IV werd gewonnen. Veere I start deze competitie wel met een over winning op Meeuwen I, hoewel laatst genoemde ploeg voor een verrassing kan zorgen. 2C: Cortgene I ontmoet op eigen veld het gedegradeerde Kloetinge I. Een zware opgave voor de Noord- Bevelanders! Vóór Goes V geldt het zelfde voor de wedstrijd tegen SVD I. 's-Heer Hendrikskinderen I en Wissekerke I kunnen de buit delen. Kats I speelt op winst in de wed strijd tegen Yerseke II. 2D: Het productieve Arnemuiden EU reist naar Driewegen om SVD HOOG EN LAAG WATER 17 September Vlissingen Terneuzen Hanswee rt Zierikzee Wemeldinge 4.37 5.09 5.55 6.10 6.25 U.+N.A.P. U.+N.A.P. 2.37 17.00 2.31 17.33 18.13 18.29 18.51 2.53 2.57 1.78 2.01 2.48 2.52 1.72 1.93 11.01 11.29 0.00 11.23 12.03 1.83 2.00 2.51 1.30 1.57 U.—N.A.P. 23.39 2.02 12.10 23.54 2.18 1.54 II partij te geven. Met belangstel ling zullen wij de prestaties van het derde elftal van Arnemuiden volgen, dat reeds bewezen heeft in staat te zijn doelpunten te maken. Kloetinge II moet in staat worden geacht Nieuwland II met een nederlaag huis waarts te sturen. Yerseke III en Serooskerke II beide gestart met een grote zege zullen elkaar waar schijnlijk niet veel toegeven. 2E: Spui IDriewegen I eri Hoek IZaamslag I zijn de wedstrijden, welke in de tweede klasse A worden gespeeld. Aan voorspellingen willen wij ons deze keer niet wagen. 2F: Driewegen IIZaamslag II en Beren IHoek II zyn wedstryden, waarin de thuisclubs de beste papie ren hebben. AZW II is o.i. niet in staat Terneuzense Boys II een ne derlaag toe te dienen. Het programma luidt: le klasse: Wolphaartsdijk IKrab bendijke I; Terneuzense Boys I VCK I; Nieuwdorp IMevo I; We meldinge IKapelle I; Rillandia I Arnemuiden I. 2A: Krabbendijke IIWolphaarts- dtjk II; Nieuwdorp IIMevo II; Wemeldinge IIKapelle IIArne muiden II—Rillandia II. 2B: Oostkapelle IBevelanders I; RCS IVEMM IV; Veere I—Meeu wen I. 2C: Cortgene IKloetinge I; Goes VSVD I; 's-Heer Hendrikskinderen IWissekerke I; Kats IYerseke II. 2D: Yerseke UtSerooskerke II Kloetinge IINieuwland II; SVD II Arnemuiden II. 2E: Spui IDriewegen I; Hoek I Zaamslag I. 2F: AZW n—Tern. Boys H; Be ren IHoek II; Driewegen II Zaamslag II. of „beyermannen", in plaats van ge won e klokkenluiders. Deze beyermannen sloegen met een houten hamer op de wand der klok ken of deden hen beurtelings klin ken door middel van touwen, die aan de klepels gebonden waren. Dat deden zii niet alleen bn fees telijke gelegenheden, maar ook vóór dat de grote klok het uur aangaf, om de aandacht van de burgers op het slaan der klok te richten. Deze korte inleiding, waarbij enkele ac- coorden ontlokt werden aan een drie- of viertal klokjes, die in een der to renvensters hingen, opdat hun roep duidelijk gehoord zou worden, noem- JACQÜES R. W. SINNINGEB de men een voorslag en deze naam ging over op de klokjes zelf. Veere en Arnemuiden, Sluis en Zie rikzee bezaten zulk een voorslag, evenals Middelburg. In de zestiende eeuw ontstonden de carillons, waarby lichte en zwaardere klokken tezamen konden klinken, omdat de beiaardier ze bespeelde door middel van een klavier. Inplaats van het wat eentonige getingel van een voorslag, wist de beiaardier nu afwisseling te brengen in zyn melo- diën. De speeltorens ontstonden. Peeter van den Gheijn, die In Mechelen een. eigen bedrijf had, goot in het jaar 1550 de eersto klokke: voor de beiaard van Zierikzee. Deze klokken, die meer dan drie eeuwen lang be speeld zijn zag ik zwijgend in de hal van hef stadhuis hangen. Dezelfde meester goot ook de door het lied zo beroemd ge worden „klokken van Arnemui den". Sinds meer dan vijftig jaar hangen ze in de Oostelijke toren van het Rijksmuseum en laten nog ieder kwartier him lichte, hoewel niet meer zo zuivere, stemmen horen. Op het laatst van zyn leven ver vaardigde Peeter nog een derde bei aard, die bewaard is gebleven voor een der Zeeuwse steden: het stille, vergeten landstadje Sint Maartens dijk op Tholen, dat eens een belang rijke naven was. Dat geschiedde tijdens het twaalf jarig bestand, toen de Zeeuwse ste den zich eerst recht van hun rijk dom en welvaart bewust werden. Zy' lieten dan ook niet na om dit door hun klokkespelen te laten verkondi gen. Over Zierikzee, dat zo lang de voor naamste stad van het gewest was geweest, en over Middelburg, dat naar overvleugeld had, zongen de bronzen stemmen van drie carillons. Branden Vele beiaarden zyn verloren ge gaan tydens de branden die torens en stadhuizen in de as legden. Zo smolt in 1712 bij de brand van de Abdytoren te Middelburg, de bei aard, en ook het „steeckspel van mannekens ende peerden", dat aan het speelwerk was toegevoegd, ging in vlammen op. Het klokkespel van Hulst, dat in de brand van 1663 ver loren ging, werd door de beroemde Pieter Hemony zes jaar later weer overgegoten, maar ook deze klokken smolten by een brand in 1876. Zo zouden wij nog lang door kun nen gaan, want veel is er niet be houden gebleven. Sluis bezat nog tot voor kort een voorslag van vier klokjes, vervaar digd door een lid van het bekende klokkegietersgeslacht der Van der Gheyns, die drie eeuwen lang de Zeeuwse steden en dorpen van klok ken voorzagen. Zoals men in Goes de klanken van het carillon van Andreas kan horen, in Veere van het stadhuis de bei aard van Pieter-de-tweede, zo kon men in Sluis luisteren naar de voor slag van Hans van der Gheyn. Er waren in de bloeitijd natuurlijk ook Zeeuwse klokkegieters, maar slechts het werk van een van hen, Michael Burgerhuys uit Middelburg, kan men nog horen van de stadhuis toren te Tholen, als is ook de oor spronkelijke beiaard door het weg nemen van het klavier, tot een sim pele voorslag gedegradeerd. 21. „Help!" krjjgste de Maat, „ik ben aangeschoten! Ik ben dood! Ik ben...." „Stil. klont!" riep Kappie, „Je bent helemaal niet ge raakt; alleen je zuidwes ter!" Weer floot een kogel uit Billy's revolver griezelig dicht over hun hoofden. De Maat gaf een angstkreet, die luide echo's langs de berg wanden opriep en klemde zich krampachtig aan Kap pie vast. „Laat los!" riep Kappie, „het ls al erg genoeg om als doelwit voor een revol ver-piraat te dienen, zonder daarbij nog eens door Jou verstikt te worden!" Gelukkig maakte de weg nu een bocht, zodat zij even aan het gezicht van de wraakzuchtige bandiet werden onttrokken. Vlak bij zag Kappie een wijde spleet in de rotswand en, een plotselinge ingeying vol gend, stuurde hij Snuiver daar binnen. „Wat doet U?" hijgde de Maat, „waarom stoppen we?! Nu haalt die griezel ons in!" „Stil!" snauwde Kappie en tegelijkertijd hield hij zijn hand voor de neusgaten van Snuiver, om het gesnuif van het dier wat te dempen. Het volgende ogenblik stormde Billy de Beer voorbij, zonder de rotsspleet op te merken, waarin onze vrienden ver borgen waren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 8