Volgend jaar grote tentoonstelling in Rotterdam Psychologische mishandeling van de krijgsgevangen militair C J AUSTRALIË OP GOEDE WEG MET V0EDSEL-PR0DUCTIE DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 E SS MANIFESTATIE VAN NEDERLANDS ENERGIE Nationaal evenement, dat Festival of Britain naar de kroon steekt (Van onze speciale verslaggever). Van 18 Mei tot 3 September volgend jaar zal Rotterdam met een ten toonstelling, die een oppvervlakte van 85.000 m2 zal beslaan, de wereld tonen, wat Nederland presteert. Het wordt onder de titel E. 55 een ma nifestatie van Nederlands energie, die z'n weerga in ons land nog niet gehad heeft, en die het beroemde Festival of Britain in Engeland naar de kroon steekt. Met de inrichting van deze tentoonstelling, is een bedrag van vijf mïl- lioen gemoeid, ongeacht de kosten, die de deelnemende bedrijven ervoor denken te maken. Teneinde een denkbeeld te geven hoe gigantisch de opzet zal zijn, memoreren we, dat de organisatoren in de landbouw- en veeteelt sector bijvoorbeeld een Twents löss hoes en een moderne boerde- ry van de Noord-Oostpolder op het terrein willen gaan bouwen. In vergelijking hiermee is de bouw van een zweefbaan van duizend meter over het terrein, die dagelijks 8 mensen zal kunnen vervoeren, een kleinigheid, evenals de bouw van een luchtbrug over de Westzeedijk, om 't uit twee helften bestaande toekomsti- f e tentoonstellingsterrein met elkaar e verbinden. Elk van de facetten, waaruit onze nationale welvaart is opgebouwd, zal aan de manifestatie gaan deelnemen. In uiterst logisch verband, ook ten opzichte van elkaar, en bovendien op een dynamische wijze voorgesteld, zal onderscheidenlijk de betekenis ge toond worden van het wetenschappe lijk speurwerk, 't onderwys, de land bouw in al zijn vormen, de veeteelt, chemische nijverheid, scheepsbouw, zee- en Rijn-vaart, luchtvaart, elec- tro-technische industrie, bouwen en wonen, machinebouw, wegverkeer, kunst, spoorwegen, volksgezondheid, textiel-nijverheid, verzekeringswezen bankwezen, grafische bedrijvigheid, enz., enz. Het nog altijd van de tentoonstel ling Ahoy 1950 overgebleven gebouw, zal benut worden, maar wordt intus sen voor rekening van Rotterdams gemeentebestuur met een Sporthal van 5600 m2 uitgebreid. Het geheel van E 55 wordt gegroepeerd in de om geving van het museum Boymans, het Scheepvaartmuseum, het nieuwe zie kenhuis (dat in Mei 1955 ongeveer 40 meter hoog zal zijn), de Maastun nel, de Maas en de gebouwen links en rechts van de Parklaan. De ten toonstelling wordt als 't ware onder geschoven in het groen. Ze komt te midden van bloemen, waterpartijen en zwaar geboomte te liggen. De tentoonstelling. Het entree-paviljoen wordt ingericht door de Regering. Het zal o.a. een grote wereldbol te zien geven, waar op Nederland maar een stipje vormt, hoewel er 10% millioen mensen wer ken en streven. Het paviljoen Tijd meting laat vervolgens zien, hoe de seconden, minuten, uren, jaren ver vliegen. De gezamenlijke Limburgse mijnen brengen de bezoekers vervolgens in een volkomen natuurgetrouw nage bootste mijngang, die leidt naar het paviljoen van de delfstoffen: kolen, zout, mergel en olie. Vandaar gaat men naar het Won derland der chemie. Dat paviljoen zal een allure krijgen, die z n weerga in de wereld nog niet gevonden heeft. In het Electricïteits-paviljoen krijgt men een volledig beeld van de elec- triciteitssituatie in Nederland, waar bij de kern-reactie natuurlijk niet is vergeten. In aansluiting hierop brengen de Ned. Spoorwegen de electrificatie van ons spoorwegnet in beeld. Er zal zelfs een compleet seinhuis verrijzen. Via de brug, waarover wij eerder spraken, en waarop de drinkwater leiding wordt tentoongesteld, zal men bij de afdeling Haven-, Ryn- en Zee vaart komen; waarvoor Amsterdam en Rotterdam samen de verzorging op zich genomen hebben. Aan Rijn- en zeevaart grenst de Scheepsbouw. Rijkswaterstaat en grote baggerbedrijven zullen vervol gens tonen, hoe Nederland zijn grond aan het water ontrukt, en het land de vervaardiging van grote zink- stukken demonstreren. Via de metal lurgie van de Hoogovens komen we bij de metaalnijverheid in de ruimste zin. Logisch sluit hier weer op aan de afdeling Bouwen en Wonen. Nationaal paviljoen. Zo komt de bezoeker tenslotte in het Nationale Paviljoen, dat onder de hoogst eigen leider van onze Tweede Kamer-voorzitter, dr. Kortenhorst, worden ingericht, en een beeld zal geven van de geleidelijke terugkeer van onze volkshuishouding naar nor male toestanden sinds de Hongerwin ter van 1945. Op en om een zo genoemd Elf Pro- vinciënplein zal men kunnen zien, hoezeer bruggen en wegen verwoest waren, maar allengs weer hersteld werden. In het Park aan de overzijde van de West-Zeedijk komen de akker- en weidebouw en alles wat daarmede verband houdt. De afdelingen tuibouw en visserij sluiten hier bij aan, evenals de voed selindustrie. Vanzelfsprekend zal, wie aan het einde van „de aanschouwelij ke les" nog lust daartoe gevoelt, de nodige ontspanning kunnen vinden. Bijzonderheden hierover zijn nog niet bekend gemaakt. Alleen, dat het een zeer aantrekkelijk centrum wordt dat „In de Lusthof" zal heten. Hadden we teveel gezegd in het be gin van dit verhaal, dat E 55 een na tionale manifestatie wordt, die z'n weerga nog niet heeft gevonden. Nederlandse Zuivelbond Bezwaar tegen export gemengde boter In de veemarkthal te Nijmegen heeft de heer J. A. Geluk, secretaris van de Koninklijke Nederlandse Zui velbond, na 38 jaar deze functie be kleed te hebben, afscheid genomen. De voorzitter, de heer Van Waes, wees in zijn openingswoord op het vraagstuk van de bestuurders der coöperaties, die zelf bedrijven hebben en zich dus veel offers, moeite en stu die moeten getroosten om him taken te vervullen. Het gevaar ontstaat hierbij, dat de druk bezette bestuur ders te veel zullen afgaan op de me dedelingen en meningen van directeu ren en secretarissen der coöperaties, die in feite uitvoerders zijn van het bestuursbeleid. Voor het levend hou den van de zuivelcoöperaties is hpt dringend nodig, dat de bestuurders zich in beleidsvragen verdiepen en ook het beleid vormen zoals hen door de leden is opgedragen. Aan het slot van zijn toespraak zeide de voorzitter het ernstig te be treuren, dat vermenging van boter en margarine by uitvoer naar Enge land is toegestaan. De goede naam van de Nederlandse boter op de En gelse markt lijdt er onder. Onder ap plaus der aanwezigen zeide hij te ho pen, dat aan deze menging spoedig een einde zal worden gemaakt. Gevecht in Tunis Maandag zijn in de omgeving van Gafsa 20 opstandelingen door mili tairen aangevallen. De rebellen, die zich al vechtend terugtrokken, lieten zeven doden achter. Bij de soldaten viel een dode. Vier man liepen lichte verwondingen op. Een groot aantal verdachten in die streek is aangehou den. Uit alle delen van het land komen aanmeldingen binnen voor het kam pioenschap voor bromfietsers, dat door de Nederlandse bromfietsbond op 3 October in de omgeving van Soest wordt gehouden. Ook voor de kleintjes in Rusland komt eens de dagwaarop zij voor het eerst naar de grote school gaan, zij het dan ook gestoken in een „kloek" uni form, compleet met platte pet Deze kleintjes hier zijn op weg naar de 613e school in Moskou. Wij vragen ons af, iaat deze kleintjes in hel speelkwartiertje zullen spelen Zeshonderd jonge boeren naar de V. S. Op uitnodiging van de „American Farm Bureau Federation en het Ame rikaanse bureau voor buitenlandse werkzaamheden zullen 600 jonge boe ren een jaar op een aantal landbouw bedrijven in de Verenigde Staten ver blijven. Het programma wordt uitge voerd in nauwe samenwerking met de landbouworganisaties in de deel nemende landen. Het ligt in de bedoe ling dit experiment ook in de volgen de jaren voort te zetten met de steun van organisaties in de betreffende landen. Aan het programma zullen ilattelandsjongeren uit Oostenrijk, Jelgië, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Italië, Luxemburg, Neder land, Noorwegen, IJsland, Portugal, Spanje, Engeland en Joego-Slavië deelnemen. De eerste groep zal in Ja nuari en Februari van het volgend jaar in de Verenigde Staten aanko men. NAAR BETERE PRODUCTEN Tabaksindustrie moet vooral verbeterd SYDNEY De Australische landbouwraad in de federale hoofdstad Canberra heeft enige buitengewoon belangrijke cijfers gepubliceerd over de volkshuishouding in dit zich zo snel ontwikkelende werelddeel. Uit deze cijfers blijkt, dat de totale productie van voedingsmiddelen In de zes Australische staten met liefst 22% of bijna een kwart is toegenomen sinds het begin van de laatste wereldoorlog. Dit cijfer ligt slechts even beneden de 24%, welke de raad zich had voor gesteld in het seizoen 1957'58 te bereiken. Onvoorziene omstandigheden daar gelaten, zal het in dit vijfjaren-plan gestelde doel dus aanzienlijk worden overschreden. Deze toeneming mag er indruk wekkend uitzien, doch zij ligt altrjd nog beneden de bevolkingstoene ming welke Australië's bevolking sinds 1940 van iets over de 7 mil lioen tot p bracht heeft „PRIKKELDRAAD-COMPLEX" De Maas Nog steeds een probleem voor het Amerikaanse leger (Van onze correspondent in New York) De „hersenspoelingen", waaraan de Chinese communisten geallieerde en Amerikaanse militairen, in Korea krijgsgevangen genomen, hebben blootgesteld, vormen voor de hoogste Amerikaanse militairen nog steeds een ernstig disciplinair probleem. Vooropgesteld z(j, dat de vijand, die deze hersenspoelingen toepast, in eerste instantie de Geneefse conventie heeft overtreden. Waar erkenning van de waardigheid van de individu onder de Aziaten geenszins een aan vaard begrip is, hebben Amerikaanse militairen het geval-Schwable aan gegrepen als een „test-case", o.a. om na tc gaan in hoeverre een Ameri kaans militair blank of zwart verplicht kan worden zich aan de mi litaire reglementen te houden, ook onder de pressie van psychologische mishandeling als door de Chinese communisten toegepast. Voor de Amerikaanse mariniers een militaire organisatie waarin slechts plaats is voor mannetjesput ters is de oplossing van dit vraagstuk verre van eenvoudig gebleken. Men heeft tenslotte kolonel Schwable niet voor de krijgsraad gedaagd; men heeft hem zijn rang laten houden en het gelaten bij de Verklaring, dat hij van nu af aan „voor minder verant woordelijke taken zou worden ge bruikt". Doch een week na deze uit spraak ontving kolonel Schwable, voor het front van de mariniers een hoge Amerikaanse medaille, die hij vóór zijn krijgsgevangenschap als piloot had verworven. Het Corps Ma riniers toonde daarmee duidelijk aan, hoezeer men met dit geval wel in de maag zat. De pressie waaronder de kolonel was bezweken werd als bo venmenselijk erkend, maar toch moest men de man straffen met een repri mande, welke echter weer zo snel mo. gelijk verguld werd door de demon stratieve wijze waarop de onderschei ding wend verleend. De Amerikaanse luchtmacht heeft in een aantal vergelijkbare gevallen aangetoond evenzeer moeite te heb ben een grenslijn te trekken tussen menselijkheid en militaire discipline. Het Amerikaanse leger, de strijd kracht welke uiteraard het nauwste bij dit viaagstuk is betrokken, is ech ter nog steeds verwikkeld in ver schillende processen tegen soldaten en officieren, die in krijgsgevangenschap met de vijand zouden hebben „ge heuld". Deze gevallen lopen uiteraard niet parallel. Er doet zich b.v. een typische zaak voor van een militair, die noch vóór zijn dienstneming noch daarna in zijn militaire omgeving bij zonder aanzien genoot. De commu nisten hadden echter op zijn minder waardigheidscomplex „gewerkt", hem tot zegsman van een groep krijgsge vangenen benoemd, telkens zijn „ad vies gevraagd en hem de illusie van belangrijkheid gegeven. Geen wonder, dat een dergelijke figuur geneigd was de communistische levensbeschou wing door een zacht-rose bril te be zien, zelfs waar hem gevraagd werd jegens zjjn mede-krijgsgevangenen verraad te plegen. Tot tweemaal toe zfln Nederlandse deskundigen in deze processen ge hoord. De eerste, een voormalig Ne derlands psychiater, dr A. M. Meer- loo, die thans te New York practi- seert; de tweede dr Philip Bloemsma, oud-militair van het K.N.I.L., thans als arts te Washington gevestigd, die in verband met zyn ervaringen, als krijgsgevangene van de Japanners en dwangarbeider aan de beruchte Bir- ma-spoorweg opgedaan als deskun dige is opgeroepen. Voedsel - een pre-occupatie. In een gesprek met dr Bloemsma bleek ons, dat hij oog had voor het conflict, dat zich kan voordoen bij het bepalen van een officiële militai re gedragslijn ten aanzien van dit vraagstuk en de problemen, die zich in krijgsgevangenschap voordoen voor de individuele militair. „De Amerikaanse militairen, met de beleidspolitiek belast zyn", vertelde dr Bloemsma ons, „zijn nog nie doordrongen als wij dat door onze bittere oorlogservaringen wer den van de betekenis van het „prik. keldraadcomplex" waaraan nagenoeg elke krijgsgevangene lijdt. Het is voor de krijgsgevangene vaak moei lijk. ook na zijn terugkeer in eigen land, zich daarvan snel los te maken en zij die hem, bij terugkomst, on dervragen hebben vaak moeite de door 'ROBERT KIEK. geestesgesteldheid van de krijgsge vangene te doorgronden". Dr Bloemsma beschreef de sympto men, die tot het prikkeldraadcom plex aanleiding geven: de Westerse militair, die in handen van Aziaten valt, ondervindt eerst de reactie, dat de gevaren van de strijd over zijn; maar dan volgt de vrees voor pijnigin gen en martelingen, de angst voor de onzekerheid van de toekomst; naar mate hij het feit, dat zijn bewegings vrijheid is beperkt door het prikkel draad. waarachter hij is opgesloten, meer beseft, begint hij in zichzelf te keren. Voedsel wordt een pre-occupatie. Hij ondervindt spoedig, dat het ver standig is zich tegenover zjjn tijde lijke heersers dociel en volgzaam te betonen; het verhoogt zijn kansen om er het leven af te brengen. Vaak zal een dergelijk slachtoffer van een prik keldraadcomplex geneigd zijn zich te keren tegen een mede-krijgsgevange ne, die poogt te ontsnappen. Niet al leen is er de kwestie van jalouzie je gens hem, die de kans heeft zich te levrjjden, maar er doet zich tevens de angst voor van represailles, die de vijand als gevolg van de ontsnap ping zou kunnen waarnemen tegen hen die achter het prikkeldraad ble ven. ..De gemeenschap achter prikkel draad wordt, na .verloop van jaren, gevaarlijk explosief", aldus dr. Bloemsma. „De taak van de barak leiders of de officieren om de moraal Dr Philip Zloemsma. van krijgsgevangenen op peil te hou den is verre van eenvoudig, waar geen karaktertrek op de duur ver borgen blijft, is er onmiddellijk sprake van een ineenstorting van de moraal, indien b.v. zou blijken, dat de oudste officier, door een schildwacht om te kopen, zoveel te eten krijgt als hij maar op kan, terwijl de troep zelf op een strict gerantsoeneerd dieet is ge steld". Slechte behandeling. De implicatie hiervan is o.a., dat krijgsgevangenen die de indruk heb ben door landgenoten in de steek te zijn gelaten, eerder geneigd zijn voor vijandelijke pressie te bezwijken. Een ander punt, dat dr. Bloemsma in dit verband aanvoerdde, gold het feit, dat Amerikaanse krijgsgevangenen reeds gedurende de tweede wereld oorlog door Aziaten vaak slechter jehandeld dan andere nationa- ruim 26 procent, zodat de toene ming van de voedsel-productie nog altijd iets achter loopt bij de gewel dige bevolkingsaanwas. Waar Australië voor de oorlog hoofdzakelijk een voedingsmiddelen exporterend land was, behoeft dit echter niet de minste ongerustheid te wekken. Even» verheugend is de tendens om de kwaliteit te verbeteren. Niet dat men dit over de gehele linie reeds heeft bereikt, doen het stre ven naar betere kwaliteit is onge twijfeld aanwezig en is reeds bij verschillende producten duidelijk merkbaar. De Australische landbouwraad heeft een programma opgesteld voor de verbetering van de productie, de verkoop en de kwaliteit van een zes tal producten, te weten graan, wfln, honing, melkproducten, pluimvee en tabak. Dat de Australische wijnen ln het buitenland nog zo weinig ingang vinden, is grotendeels te wijten aan gebrek aan ervaring op het gebied van het op de markt brengen van een dergelijk product. Wie nier xn Australië zijn weg weet, heeft over de kwaliteit van de Australische wijnen allerminst te klagen. Goede rode landwijnen als de populaire ..Claret" een wijn van het Bordeaux-type en witte wij nen als Sauterne, Chablis en droge „hoeks" kosten hier ongeveer een rijksdaalder per fles in de kleinhan del. Gezien het enorm hoge Austra lische basisloon is wijn voor derge lijke prijzen binnen Ieders bereik. Er is hier eerste klas honing op de markt, ook al heeft dit product van de bij, door de andere flora een wat andere smaak dan wat de byen uit de Europese bloemen halen. WEINIG HOMOGENITEIT. liteiten, omdat de tegenstander be vreesd is voor, en jaloers is op kracht en de welvaart van de V. enigde Staten. Dat was de achtergrond, waartegen naar het oordeel van dr. Bloemsma, de psychologische pressie van her senspoeling, versterkt door physieke wreedheden, moest worden gezien. Voorzover men kan generaliseren, as zyn opvatting, dat de individu, die onder dergelijke, verzwarende om standigheden voor pressie van de vijand bezwijkt niet in aanmerking kan komen voor verdere krijgsraad actie, wanneer hy te lange leste uit krijgsgevangenschap is gerepatrieerd. Dr. Bloemsma staat in deze opinie zeker niet alleen. De Amerikaanse leger-instanties zien zich echter voor het probleem gesteld ervoor te moe ten waken, dat militairen die in eni gerlei toekomstige campagne krijgs gevangenen zouden worden genomen, uit angst voor hersenspoeling en physieke wreedheden a priori al ge neigd zouden zyn geheel naar de pij pen van de vyand te dansen. Welke formule als uitweg uit dit dilemma kan worden gevonden, is op dit ogenblik zelfs de deskundigen no°" verre van duidelijk. Wellicht dat de afloop van de huidige processen daar omtrent binnenkort meer klaarheid zal schenken. Er Is echter te weinig homogeni teit in wat hier op de markt wordt gebracht, zodat men ook licht de naam van de Australische honing op de buitenlandse markt kan be derven. Australië is met zijn bloeiende eucalyptus-wouden, welke zo rijk aan bijzondere goede honing zijn, een paradijs voor imkers. In de bloeitijd van de goede honing voortbrengen de „gums'1 gaan de imkers er met grote vrachtauto's vol bijenkorven op uit. Ze brengen de honing niet bij de bijen, doch de bijen Dij de honing. Bij de pluimvee-teeit wreken vooral de fantastisch hoge Austra lische lonen zich. Weliswaar zijn de eieren hier altijd nog een stuk goed koper dan in Europa gedurende de wintermaanden, doch in een land met een gezegend klimaat als Australië zouden ze nog veel goed koper behoren te zijn. CONSERVEN. Op het gebied van geconserveerd voedsel lijdt de Australische indus trie nog te zeer onder de oude „het- is-wel-mooi-zo"-mentaliteit. Wan neer men de afschuwelijke grote erwten ziet, waarmee de Australi sche huisvrouw -enoegen neemt en die meer van Schokker-erwten dan van doppertjes weg hebben, dan vraagt men zich in wanhoop af, hoe zoiets mogelijk is. De tabak heeft wel het meeste behoefte aan voorlichting en hulp van officiële zijde, want van het verbouwen van eerste klas tabak heeft de doorsnee Australische ta- baksboer nog niet het minste ver atand. De tabaksindustrie in Australië is nog zeer jong, en verscheidene tabaksboeren denken, dat een veld je met tabak beplanten zoiets is als een veldje bloemkool of voederbieten. Zo ziet men op de tabaksmarkt t3? ,°°k klei°e hoeveelheden prima tabak naast enorme hoeveelheden waardeloze rommel, die zelfs voor de voor Europese smaak onrookbare Australische sigaret nog niet in aanmerking kan komen. De Tsjechische staatsfilmmaatschappy te Praag heeft bekend gemaakt, dat zij het leven zal verfilmen van Emil Zatopek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7