Staatssecretaris Veldkamp tegen een beschermde politiek Ernstig tekort aan landarbeiders dreigt te ontstaan KLANKdORv'] HOOGTE ZIEKENFONDSPREMIE AAN EEN TROS BALLONNEN HET LUCHTRUIM IN! D DONDERDAG 16 SEPTEMEER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 MIDDENSTANDSNOTA IS GEEN TOVERBOEK Gunstig verloop van de credietverlening (Van onze parlementaire redacteur) Het bezwaar, dat de Tweede Kamerleden tegen de overigens verdienste lijke middenstandsnota, die Woensdagmiddag weer onderwerp van debat was, hebben, is, dat zij geen duidelijk beleid voor de toekomst aangeeft. Staatssecretaris Veldkamp antwoordde kort en krachtig op dit algemene verwijt, dat de middenstandsnota geen toverboek is en dat de samenstel lers geen tovenaars zijn. Hij gaf daarmede te kennen, dat ook volgens hem in de nota geen recept gezien moet worden voor alle middenstandskwalen, maar dat er geen beleid in uitgestippeld isNee, dat gaf hij niet toe, want hardnekkig bleef hij in zijn gehele lange rede, waarin hij de afgevaar digden, die Dinsdag en Woensdag aan het woord geweest waren, antwoord de, spreken van het middenstandsbeleid. Hij heeft het niet aan pogingen laten ontbreken aan te tonen, dat werkelijk een bepaald beleid gevoerd wordt. Een van zijn belangrijkste troeven was daarbij de opsomming van de maatregelen die reeds in het belang van de middenstand getroffen zijn of nog worden voorbereid. Niet minder sterk achtte hij blijk baar de kaart, die hij daarna uitspeel de. Het voornaamste doel van een verantwoord middenstandsbeleid, zo zeide hij, is de bevordering van econo mische expansie, het scheppen van gunstige economische voorwaarden voor het tot bloei komen van de mid- denstandsbedrijven. Van een recht streeks beschermende middenstands- politiek wilde de staatssecretaris principieel niets weten. Daaruit vloei de voort, dat hij ook tegenstander was van de hantering van het behoef tecriterium bij het vestigingsbeleid. Om op dit punt vooral niet misver staan te worden droeg hij een heel arsenaal van argumenten aan, die het verderfelijke van 't behoefte-element moesten bewijzen. Zijn bedenkingen regen prijsgaranties liet hij niet min der zwaar wegen. Overheidstaak Deze opvattingen behoeven echter niet tot een negatieve houding tegen over de middenstandsproblemen te leiden. De overheid heeft wel degelijk een taak. De beunhazerij bv. kan zij door middel van de vestigingswet we ren. Door haar conjunctuurpolitiek kan zij gunstige voorwaarden voor de ontwikkeling van de middenstand scheppen. In haar positie streven tot verheffing voert de regering, naast haar algemeen economisch be leid een functioneel beleid, dat gericht is op de afzonderlijke sectoren van de middenstand. Dat blijkt o.a. ook uit de versterking van het directoraat- generaal voor de middenstand met functionele deskundigen. Wat het zg, randbedrijf betreft, dat zijn de micl- denstandsbedrijven met een inkomen van minder dan 3000 per jaar, zal een speciale commissie inzicht geven in de met dit randbedrijf samenhan gende problemen en in de mogelijk heden tot groei naar grotere bedrij ven. De voorlichting en het midden- standsonderwijs schenen de volle be langstelling van dr Veldkamp te heb ben en van het credietbeleid zei hij, dat het soepeler is geworden dan het vroeger was. Hij waarschuwde tegen een te gemakkelijke credietverlening, omdat zij tot ernstige consequenties Vonnis van 2% jaar vernietigd Het Amsterdamse gerechtshof on der presidium van mr. J. C. Brongers heeft met vernietiging van een von nis der Utrechtse rechtbank, die de verdachte 2% jaar had opgelegd, de 62-jarige recidivist A. J. R. uit Utrecht (26 veroordelingen op straf blad) onmiddellijk in vrijheid laten stellen en terstond uitspraak doen de deze man vrijgesproken van de hem ten laste gelegde inbraak in een villa te Soest. De procureur-generaal achtte te veel twijfel aanwezig en durfde niet te zeggen, dat R. pertinent actief aan de inbraak heeft deelgenomen. R. heeft 7 maanden in voorarrest door gebracht. SMAAKJE. Noorwegen werpt thans lippenstift met ananas-smaak op de wereldmarkt. De Noorse fabri kanten stellen zich heel wat van deze export voor. FLIRTEN. De politie in Cairo heeft maatregelen genomen tegen het flirten op straat. Teveel gehuw de mannen proberen knipoogjes te geven naar aardige jonge meisjes. e politiemaatregel bestaat daarin dat de namen van de knipogers wor den genoteerd. De namen worden doorgegeven aan derespectieve echtgenoten. Die laatsten zorgen dan wel voor het toepassen van ze kere sancties! JACOB. Men leidde de Russische ambassadeur Jacob Malik rond over een Schotse tentoonstelling, waar ook een antitankkanon opgesteld stond. Hg draaide het kanon de rug toe en zei: ,,Ik wil dat ding niet zien... ik ben een man des vredes." Wel was Jacob bereid een bundel ge dichten van Robert Burns te aan vaarden als geschenk. EEN BEETJE ZUUR. Jean Coc- teau, de bekende Franse toneelman, schreef aan het zangeresje Mick Mi- cheyl: „Op het toneel zie je er uit als een gedresseerde mier, die een' fabel van Lafontaine speelt." OOK DAAR. Op de Kilometerslange stranden van Rio de Janeiro opere ren thans drie politiebrigades, die niet anders doen aan verliefde paartjes ■waarschuwenwanneer ze elkaar al te lang omarmen. zou kunnen leiden. De normen zijn thans overigens zo ruim, dat aan alle financiële moeilijkheden, die buiten de schuld van de ondernemer zijn ont staan tegemoet gekomen kan worden, wanneer het tenminste levensvatbare bedrijven betreft. Optimisme Optimistisch toonde de staatssecre taris zich over het hypothecaire- en het inrichtingscredie't, omdat in de tegenwoordige regeling ruime moge lijkheden zitten. Hg verzette zich te gen inschakeling van andere banken dan de Nederlandse middenstands- bank bij het verlenen van midden- standcredieten van boven de 2500 (behalve in plaatsen, waar geen borg stellingsfondsen zijn) e'- de borgstel lingsfondsen verlenen edieten van beneden de 2500. Er lopen op het ogenblik 4725 credieten van minder dan 2500 en 2831 van meer dan 2500. De staatssecretaris heeft nog meer op zijn hart, doch daarover zal hg in de Tweede Kamervergadering van vandaag spreken. Kabinetscrisis op komst in Ned. Antillen In de Ned. Antillen bestaat de mo gelijkheid, dat hei nog voor de verKie- zingen van dit najaar tot een ka binetscrisis zal komen. De fractielei ders van de katholieke volkspartij en de Curagaose onafhankelijke partij in de staten der Ned. Antillen hebben aan de voorzitter van de regerings raad, dr. M. F. da Costa Gomez, een brief geschreven waarin zij wijzen op het feit, dat de regeringspartijen thans to[ driemaal toe niet fn staat zijn gebleken, voor de vergaderingen der staten een quorum te vormen. Zij geven dr Da Costo Gomez in hun brief de raad, het ontslag van de regerings raad in te dienen, opdat tot na de verkiezing van de nieuwe staten, een zakenkabinet, dat aanvaardbaar moet zijn voor alle nolitieke groeperingen in de Ned. Antillen, de lopende zaken zal kunnen afhandelen. ADVIES ZIEKENFONDSRAAD Uitbreiding van de verstrekkingen In de laatstgehouden vergadering van de Ziekenfondsraad is èen be langrijk besluit genomen. Het heeft betrekking op de hoogte van de zie kenfondspremie voor het jaar 1955 en op de uitbreding van de verstrek kingen ten behoeve van de verplicht verzekerden, aldus „De Gids", het orgaan van het C.N.V. Het besluit is in de vorm van een ZITTEND OP EEN STOEL Tenslotte geverbaliseerd. In de gevangenis van Albany, in de Amerikaanse staat New York, zit op het ogenblik een avontuurlijk aange legde jongeman opgesloten. Emge dagen geleden bevestigde deze jonge man zeventig rode legerballonnen die voor seinen enz. worden gebruikt, aan een stoel en maakte een vlieg- tochtje van vijftig kilometer. Hij werd aangeklaagd en in hechtenis ge nomen voor het vliegen zonder bre vet. Hij had niet voldoende geld om de borgstelling van 100 dollar te be talen. Garrett Cashman, een 27-jarige dansleraar en hypnotiseur, bouwde zijn „vliegtuig" van legerballonnen, een stoel, een scheepsanker en een fietswiel en ging daarmee de lucht in. Maar voor hrj zijn tochtje boven de hoofdstad begon, kreeg hg van zijn vrouw nog een afscheidszoen en een broodje met vlees. Op de begane grond wreven honderden personen hun ogen uit en waarschuwden de politie. Ze meldden „een man aan 'n ballon", „een man aan een rode pa rachute" en een „wat-dat-nu-toch-wel -mag-zijn". Aan beide zijden van de Hudsonrivier maakten politieagenten jacht op mijnheer Cashman. Een pi loot rapporteerde, dat de „parachu te" of „ballon" in de lucht zweefde, 7000 voet boven Albany en zich voortbewoog in Oostelijke richting. Er zat voor 43 dollar aan explosief fas in de ballonnen, die aan de stoel evestigd waren, doch de heer Cash man zat rustig in die stoel en at zijn broodje op. „Het was uitstekend", zei hij later, en hij bedoelde hier het broodje mee. „Ik kon heel Albany en de rivier overzien. Maar toen ik in de wolken kwam werd ik wel een beetje bang. De zon werd zo heet dat enkele bal lonnen klapten, Tk had een parachu te omgegespt en daarom was ik niet al te ongerust, maar ik gooide toch wat zand naar beneden, dat ik als ballast had meegenomen". Toen hij er genoeg van kreeg, maakte de heer Cashman een paar balonnen los en begon langzaam te dalen. „Eindelijk was ik dicht genoeg bij de grond om mijn anker te kunnen gebruiken", zei hij. „Het anker ploeg de eefst nog een veld mais en een veld tomatén om,' maar toen kon ik me dan toch uit de stoel laten rollen". Twee politiemannen haastten zich naar hem toe. „Waar komt U vandaan?" vroegen ze. „Van Albany", antwoordde mijn heer Cashman. Hij vertelde, dat hij een heerlijke tocht had gemaakt. Hun antwoord was, dat ze hem voor de vrederech ter brachten, die hem liet arresteren wegens het vliegen zonder brevet. Zijn zaak kwam 17 September voor. Hg zou voorlopig in vrijheid gesteld worden als hij een borgsom van 100 dollar stortte. Daar hg het geld niet kon betalen werd hij naar de gevan genis van Albany overgebracht. advies ter goedkeuring aan de minis ter van Sociale Zaken en Volksge zondheid voorgelegd. Voor wat de premie betreft is er volgens ,,De Gids" geadviseerd de ze voor 1955 op 4 procent te houden. Ondanks de uitbreiding der verstrek kingen en ondanks het feit, dat de huidige premie onvoldoende is om daaruit ae jaarlijkse uitgaven te be kostigen. Maar het kan, dank zg de reserve in het Vereveningsfonds. Over de uitbreiding van de ver strekkingen is het volgende geadvi seerd A. Tot bijdrage in de kosten van de sanatorium-verpleging te stellen op 75 procent van de totale verpleeg- kosten. Thans wordt een bijdrage ver strekt van. 75 procent der kosten met een maximum van f 6.per dag. B. Invoering van een vergoeding voor brilleglazen en voor de indirect-ver- zekerde kinderen van een vergoeding voor brilmonturen, C. Verstrekking van een vergoe ding voor gehoorapparaten voor indi- rect-verzekerde kinderen beneden 16 jaar. D. Verhoging van het aantal zie- kenhuis-verplegingsdagen van 42 tot 66 dagen per geval. Brandweer-conflict in Voorthuizen Woensdagmiddag brak te Voorthui zen brand uit in de hooiberg van de landbouwer D. Meernink. De brand weer uit Voorthuizen, die destijds door het gemeentebestuur van Barne- veld werd ontslagen, omdat zij de nieuwe spuit niet wilde aanvaarden, was spoedig ter plaatse. Het vuur. dat oversloeg naar een schuur en .een tweede hooiberg, werd door de brand weer. geholpen door particulieren, aangepakt met emmers, teilen en blikken water. De brandweer uit Voorthuizen wist de schuur te behou den. Na ongeveer twintig minuten kwam de brandweer uit Barneveld met een tankwagen. Voorthuizens brandweer rukte meteen in, toen Bar neveld verscheen. Barneveld moest zich beperken tot het nathouden van het schuurtje dat door Voorthuizens brandweer gered was. De twee hooi bergen gingen verloren. De eigenaar was niet verzekerd. Trots en vreugde spreken er uit de blikkenwaarmee Prinses Ragnhild v. Noorwegen en haar man, Erling Lo- rentzen naar hun zoon kijken. Het jongetje, dat geen prins zal zyn, is ge boren op 23 Augustus j.l.. Deze opna me werd gemaakt op het slot Skau- gum bij Oslo, de residentie van de kroonprinselijke Jamilie. Leeftijdsgrens voor notarissen. Wetsontwerp door Eerste Kamer Minister Donker heeft Woensdag in de Eerste Kamer bij de voortzet ting van de behandeling van het wetsontwerp inzake een leeftijds grens voor notarissen de sprekers beantwoord. Hg constateerde, dat niemand een regeling heeft aangegeven, die in deze gecompliceerde materie in ie der onderdeel zou bevredigen. Gezien het feit, dat er tussen het Rijk en de notarissen geen financiële band bestaat, kan van Rijkswege geen schadeloosstelling worden gegeven. Het ontwerp gaat van de gedachte uit, dat de sterken iets moeten doen voor de zwakken. Dit wetsontwerp biedt de enige kans. dat er ooit iets van een pensioenfonds terecht komt, aldus de bewindsman. De Eerste Kamer nam daarna met 23 tegen 7 stemmen het wetsont werp aan. Tegen stemden de leden der WD, de katholieken Kropman en Ruys de Beerenbrouck, de heren Reyers èn Hellema (AR). Montgomery spreekt voor Nederlandse radio In een klankbeeld, dat de N.C.R.V. Vrijdagavond a.s. ter gelegenheid van de herdenking van de slag om Am- hem 2al uitzenden, zal generaal Lord Montgomery van Alamein het woord richten tot het Nederlandse volk. Hij zal daarin van zijn dankbaarheid ge tuigen voor de hulp, die ons volk aan de geallieerde troepen heeft verleend bij de slag om Arnhem en daarna in de verdere strijd en ook thans nog door de verzorging van de graven van de gevallenen. De toespraak van de generaal is in het N.A.V.O. hoofd kwartier te Parijs op de plaat vast gelegd en per koerier naar Hilversum gebracht. ONDERZOEK INGESTELD In weidegebieden en in enkele zeekleigebieden De afdeling streekonderzoek van het landbouw-economisch instituut heeft een rapport uitgebracht over de landarbeiders in Nederland. De vrees, welke in landbouwkringen veelal bestond, dat de landarbeiders stand gaandeweg in aantal vermindert en wel in zodanig tempo, dat in tal van agrarische gebieden een tekort aan arbeidskrachten zal optreden, is de directe aanleiding geweest tot het instellen van een onderzoek naar de landarbeiders in Nederland. Aan de Nijmeegse zijde van de grote brug over de Waal is Dinsdagmiddag het Jan van Hoof f-monument ge plaatst, dat a.s. Vrijdag door dr Beel, minister van binnenlandse zaken zal worden onthuld. Het monument is ontworepn en vervaardigd door Ma rinas van Beek. Foto: De kunstenaar legt de laatste hand aan zijn werk stuk. Het onderzoek heeft uitgewezen, aldus het rapport, dat de afvloeiing van landarbeiderszoons direct na de lagere school en op latere leeftijd in de loop der jaren is toegenomen, ondanks de geringe voorlichting die hierbij ge geven wordt. Op zichzelf is de afvloei ing van de natuurlijke aanwas uit de landarbeidersgroep gezond. De werk gelegenheid in de landbouw is immers beperkt en zal zeer waarschijnlijk in de toekomst nog kleiner worden. Er moet echter worden gevreesd vooral als men in de toekomst de wij ze van afvloeiing gaat verbeteren, een verbetering, welke op zichzelf zeer fewenst is dat met name in de wei- e-gebieden en in enkele zeekleige bieden een ernstig tekort aan land arbeiders zal ontstaan. Deze trek uit de landarbeidersstand, welke voor de arbeidsvoorziening in de landbouw ernstige consequenties mee kan brengen, houdt volgens het rapport nauw verband met de lage sociale positie, welke het beroep land arbeider in de beroepshierarchie en in de plattelandssamenleving inneemt. Om een verbetering van de sociale po sitie te bewerkstelligen, zal men de aandacht moeten richten op een ver betering van de arbeidsvoorwaarden, de werkomstandigheden, de promotie kansen, de ontwikkeling en geschoold heid, de huisvesting en de zekerheid van werk. Radiomusicus Kistemaker verongelukt Doordat hij met zgn scooter slipte, is de 52-jarige radiomusicus M. Kis temaker Woensdagmiddag door een met stenen beladen vrachtauto over reden en enkele uren later overleden. De heer Kistemaker was oud-violist van het Metropole-orkest, maar bo vendien de stuwende kracht van de organisatie der musici. Rassenconflict op Amerikaanse school Woedende ouders en stakende blan ke schoolkinderen hebben in White Sulphur Springs in de Amerikaanse staat West-Virginia beëindiging van de opheffing der rassenscheiding op de openbare scholen in Greenbrier County geëist. Vijf dagen gele den was de scheiding van blanken en negerkinderen op de openbare scho len in dit district opgeheven. Het Wereldgebeuren Staatsman Een op sandalen lopende en in een witte trui gehulde Mcndès-Fran- ce ontving kort geleden in een jachthuis bij Parijs de Amerikaanse ambassadeur, die in een plechtig cos- tuum was gestoken. Men was in Parijs nogal verbaasd over deze nonchalance van de heer France en men zei, dat hij zo heel an ders was dan de meeste vroegere be stuurders van Frankrhk, maar men vergaf het hem omdat h(j zo hard werkte en zoveel te confereren had. Over dat harde werken was ieder een in Frankrijk het wel eens. Min der was men het echter eens over de betekenis van Mendès-France als staatsman. Het is nog niet gebeurd, dat men hem in Frankrijk een „groot" staatsman noemde. Dat is dezer dagen wel in Madrid geschied, waar men met zuidelijk temperament Mendès-France zo on geveer tot „de" staatsman van Frankrijk heeft uitgeroepen. Een beetje eigenbelang voor Span je was daar wel bg, want Mendès- France is bezig de Spaans-Franse betrekkingen te verbeteren. ie betrekkingen zijn sedert Fran co in Spanje aan het bewind kwam altijd wat stroef geweest. Frankrijk was meer geporteerd voor het democratische Spanje, dat door Franco geofferd werd op het altaar van zijn dictatuur. Frankrijk bood ook een wijkplaats aan duizenden Spaanse republikei nen, die tegen het bewind van de Ma- drileense dictator waren. Die republikeinen wisten via cor respondentie en ook wel via de radio zender van de republiek Andorra an ti-Franco propaganda te spuien op het Iberische schiereiland. Daardoor vormden deze heren een constante bron van misnoegen voor de Caudillo in Madrid. Dit en andere kleinigheden verweet de Caudillo ook aan de Franse rege ringen, die zich daarvan overigens niet al te veel aantrokken. Totdat Mendès-France aan het be wind kwam. Hij wilde met Madrid tot positieve samenwerking komen. Daartoe begon hij met schadeloosstelling aan te bieden voor een affaire, die zich in 1945 aan de Spaanse grens af speelde. De Fransen overvielen toen een Spaans Frontstrijderstransport. Vervolgens gaf hij aan de Spaanse verlangens toe voor wat betreft het toezicht op de radio-uitzendingen van Andorra, net kleine herdersrepubliek- je, dat zich hoog in de Pyreneeën staande houdt als smokkelaarsnest. Bovendien liet Mendès-France weten, dat hij zo omstreeks begin October tijd heeft om met Franco te praten over de Marokkaanse kwestie. Zoals men weet heeft Franco in het Spaanse deel van Marokko nogal heftig geageerd tegen bepaalde Fran se daden in het Franse stuk van Ma rokko. Franco was het met name niet eens met het afzetten van de vorige Marokkaanse sultan en hij heeft de nieuwe sultan Ben Arafa niet laten erkennen door zgn Spaans-Marok kaanse onderdanen. Daarover wil Mendès-France nu praten en deswege noemt men hem in Madrid zo ongeveer de grootste Franse staatsman van deze eeuw. p zichzelf zou deze Frans-Spaan se toenadering niet zo belang rijk zijn, wanneer ze niet was samengevallen met een zwakke ver andering van mentaliteit in de mili taire kringen, die het Spaanse re- geerkasteel beheersen. Men speelt in die kringen met het denkbeeld, dat politieke partijen in het huidige bpanje weer actief moeten worden. De Caudillo zelf heeft verklaard, dat men tegenover de gevluchte republi keinen met uitzondering van de communisten vergevensgezind moet zijn. „Spanje", zo zei hij, „moet een huis zijn, waarin iedereen behalve een communist rustig kan wonen". Op 23 Augustus j.l. verklaarde Franco: „Wij willen geen arbitrerende en dictatoriale sthatwij willen een staat, waarin ieder invloed kan uit oefenen en samenwerken op een juis te en evenwichtige wijze". De vakverenigingsleider Solis, die tot op heden nog niet door de Caudil lo op de vingers getikt werd, heeft zelfs de moed gehad te beweren, dat het in Spónje voor mannen van iede re politieke schakering met uit zondering alweer van ae communis ten mogelijk moest zijn zitting te nemen in het parlement. Sommigen nebben uit die verkla ring afgeleid, dat er mogelgk een ar beiderspartij in Spanje gevormd zal worden, die zal deelnemen aan de verkiezingen en die niet door de poli tieke recherche weggevaagd zal wor den. Misschien is dat wat optimistisch gezien, maar het feit blijlt bestaan, dat men in Spanje heel zwakjes de democratische kant op wil. Men be hoeft het niet meer met Franco en zijn mannen geheel eens te zijn om voor een goed Spanjaard door te faanMen kan ook een goed panjaard zijn zonder dat. Dat is een betekenisvolle verandering in Spanje! Of Vrijgelaten Amerikanen uit China in Hongkong Liegen om vrij te komen In Hongkong zijn Woensdag de Ame rikaanse journalisten Applegate en Dïxon en de kapitein Krasner aange komen, die in Mei 1953 met hun jacht door de communistische Chinese ma rine waren aangehouden. Op een persconferentie verklaarden zij gedurende hun gevangenschap van 16 maanden niet slecht behan deld te zyn. Wel werden zij herhaaldelijk met de dood bedreigd als zij niet wilden toegeven de Chinese territoriale wa teren te hebben geschonden. Apple gate verklaarde echter, dat hun jacht werd aangehouden, toen zij zich pre cies vijf mijl ten Zuidwesten van het eiland Lantea, een Britse bezitting bevonden. Applegate zei, dat hij na verschei dene maanden gevangenschap besloot een „bekentenis" te schrijven, doch zijn verklaringen kwamen niet over een met de mededelingen van zijn met gezellen die afzonderlijk gevangen ge houden werden, zodat hij verscheide ne malen de „bekentenis" moest her schrijven aan de hand van de verkla ringen van de anderen. Ook was hij ondervraagd over de bacteriologische oorlogsvoering in Korea. Na aanvan kelijk gezegd te hebben, dat de Chi nese beschuldigingen hierover aan het adres van Amerika vals waren, had hij later leugens verteld, omdat liegen de enige manier scheen te zijn om ooit uit China weg te komen. „Het enige verse vlees, dat ik kreeg waren vliegen en kakkerlakken, die in mijn eten zaten" aldus Applegate. President Tito van Joego-Slavië heeft uitnodigingen voor een bezoek aan India en Birma aangenomen, aldus is Woensdag te Belgrado bekendgemaakt. Radio Pjongjang (Noord-Korea) heeft bekend gemaakt, dat het eerste contin gent Chinese troepen Dinsdagavond uit Pjongjang naar China is vertrokken. Waarschijnlijk zouden zeven divisies Chinese „vrijwilligers" gerepatrieerd wor den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5