GERESTAUREERDE ST. JACOBSKERK IN GEBRUIK GENOMEN WALCHEREN PLANNEN VOOR BOUW VAN NIEUW GEMEENTEHUIS ix eex NOTEDOP BIJDRAGE IN RESTAURATIE KERKTOREN TE ST. ANNA WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK LEIDT TOT NIEUWE RADI0GIDS DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 (Slot van pag. 1). Ook uit dit oogpunt kan met vreugde gewag gemaakt worden van de ge slaagde restauratie. Nadat de heer Stam namens de mi nister van Wederopbouw gesproken had was het woord aan het lid van Ged. Staten van Zeeland, de heer A. Schout, die feliciteerde namens de Commissaris der Koningin en het pro vinciaal bestuur. Spreker herinnerde aan de blijdschap na de bevrijding, maar ook aan de smart om de totaal verwoeste stad. Er was echter één vreugde in die dagen: wy kunnen de St. Jacobskerk weer gebruiken. Hier was geen stad zonder haar kerk. De heer Schout noemde het een dag van ongekende vreugde niet alleen voor de Hervorm de gemeente, maar voor geheel Vlis- singen, dat de kerk weer zó gerestau reerd is. Burgemeester Kolff sloot zich bij deze woorden aan. Er is wel eens zorr Seweest om de toekomst van de St acobskerk, maar op een gegeven ogenblik was er de zekerheid en het vertrouwen, dat de kerk weer hersteld zou worden. Verheugd toonde spreker zich over dit herstel, ook voor de stad Vlissingen in haar geheel. Mr. G. J. H. ter Linde merkte op, dat thans nog het wachten is op Aardenburg en dan is de gehele provincie, voor wat de Hervormde gemeenten betreft, van oorlogsschade hersteld. Hjj gaf de verzekering, dat het moderamen van de Generale Synode van harte in de vreugde deelt. Namens de Provinciale Kerkverga dering de praeses ds A. W. M. Odé kon niet aanwezig zijn sprak ds Hulsbergen. Hij sprak de verwachting uit, dat men na het herstel zou voort gaan als een gemeenschap zoals de Here God dat van ons vraagt. Voorts spraken de heer Van Oeve- ren namens de vereniging van Kerk voogden, die in het bijzonder wees op de grote liefde van de gemeentenaren voor de kerk, ds Vossers, oud-predi kant te Vlissingen, thans te Leiden. Men was te Leiden diep getroffen, dat Vlissingen de uitnodiging zond om op deze avond aanwezig te zjjn. Veertien jaar geleden verliet ds Vos sers de Scheldestad. Vlissingen breidt zich steeds meer uit, zo constateerde deze spreker, die vreesde dat de St. Jacobskerk aan de rand zou komen te staan en zijn oud- gemeentenaren opwekte trouw te blij ven aan deze kerk. Gelukkig is er nog altijd de oude kern, zoals spreker die ook gisteravond bijeen zag. Ook ds A. de Voogd, die 23 jaar geleden uit Vlissingen ging en nu sprak namens de classis Delft, was daarover ver heugd. Hij memoreerde dat men het een en ander heeft kunnen doen na de watersnood en hij sprak tenslotte een persoonlijk woord tot de oude'ge- meentekem en de jongeren, waarvan hij hoopte, dat allen m grote trouw aan het woord van God zouden vast houden. De rij van sprekers werd besloten door ds Kloosterman, de oudste predi kant der Hervormde gemeente te Vlissingen. Met het woora „Het zal in gloed toch niet verteerd worden" schetste deze predikant de ware bete kenis van het herstel, omdat aldus tot uiting kan komen het grote ontzag voor de heerlijkheid Gods. De heer Moll beantwoordde vervol gens in het kort de sprekers. Ds J. Kwast betrad hierna als voorzit ter van de Kerkeraad de kansel om het gebouw voor de kerkdiensten op nieuw in gebruik te nemen. trek, die het leven heet, neemt ieder mens zjin verleden mee, en ook hij er vaart, dat God meegaat als zijn red der en Heiland. Daarom dient het venster naar de Hemel altijd open te staan in welke omstandigheden die mens ook leeft en werkt. Na het wijdingswoord zong het Hervormd Kerkkoor Gezang 303: „O, Heer die daar des hemels tente spreidten vervolgens gezang 135, vers 1: „Dankt, dankt nu allen God". De gemeente viel daarna in met het tweede vers, waarna het koor het derde vers deed horen. Gezamenlijk zongen gemeente en koor tenslotte vers 1 van dit gezang. De dienst werd besloten met de ze genbede en orgelspel mineur van J. S. Bacfr. Fantasia in g Na afloop van de dienst kwamen de genodigden bijeen in het Chr. militair tehuis „De Meerpaal" in het Bella- mypark. Hier bood de heer Moll, na mens het college van kerkvoogden der Herv. Gemeente aan de Kerke raad der Geref. kerk twee pla ten aan, voorstellende het H. Avond maal, een reproductie naar een schil derij van Rembrandt en een reproduc tie van de „Emmaüsgangers". De Verschoor dankte voor deze gift, die werd aangeboden als blijk van erken telijkheid en dank voor de verleende huisvesting aan de Herv. gemeente sinds Maart jl. KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. Beroepen te Lexmond: J. W. de Bruin te Harderwijk. Aangenomen naar Eemnesbuiten, M. Bergsma, cand. te Putten, die bedankte voor Langerak en voor Nieuw Beierland; de benoeming tot vicaris te Kollum: W. Ch. Jansen, cand. te Angerloo. GEREF. KERKEN. Tweetal te Schoonoord: P. Graven deel, cand. te Rotterdam en G. de Zeeuw, cand. te Nijkerk. Beroepen te Andijk, vac. Ij. van der Wouue, W. Feenstra te Dokkum. GEREF. KERKEN, ART 31, K.O. Beroepen te Zwartsluis: J. J. van der Hoek, te Den Ham. Aangenomen naar Zwagerveen-Zwaagwesteinde K. D. van DQk, cand. te Groningen, die bedankte voor Sappemeer en voor Tiel-Zaltbommel. CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Apeldoorn, B. van Sme den te Rotterdam-Z, en C. Verhage te Broek onder Akkerwoude. Beroe- g;n te Zwaagwesteinde: J. W. de ruin, cand. te Apeldoorn; te Arn hem: W. F. Laman te Rotterdam-W. BAPTISTENGEMEENTEN. Aangenomen naar Workum-Mak- kum: G. Visser te Harlingen. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Watenburg: A. de Blois te Rotterdam-Z. De kerkdienst De organist bracht de variaties over het Hernhutters Avondlied van Jac. Kort ten gehore, waarna het Her vormd Kerkkoor het bekende gezang „Wilt heden nu treden..." aanhief. Na het votum zong de gemeente psalm 150: „Loof God, looft Zijn naam alom". Ds Kwast ging voor in gebed en sprak daarna het wijdings woord uit aan de hand van Genesis 28, vers 17: „Hoe ontzagwekkend is deze plaats, dit is niet anders dan een Huis Gods, dit is de poort des He mels". In zijn toespraak wees ds Kwast zijn gehoor op het leed van de vluchtelingen, waarvan velen in bun kers wonen. Hier zfln geen vensters maar alleen een sombere vochtige woonruimte. Doch de mens heeft ven sters nodig, waar Gods zon in kan doordringen. Nodig is, dat in ons hele bestaan ae vensters er zijn naar alle kanten, waardoor wij gemeenschap kunnen hebben. Dit hebben we ge voeld in de bezettingstijd toen vele vensters dicht waren. Maar het gaat geheel mis als het venster dat naar boven uitziet, gesloten is. Ds Kwast schilderde het ervaren van Jacob, die op zijn grote trek toch door God ach terhaald wordt en beleeft dat God hem niet vergeten heeft. Op die grote Marktberichten VEILING MIDDELBURG 15 Sept. Bintjes bonken 7.20—7.80, grote 6 206.70, Blauwe eigenheimers 10.50. Koopmans blauwe 12.40. Meerlanders 5. Eerstelingen 6.707.10. Aanvoer 18.000 kg. Tomaten A 21—44. B 32—41, C 20—33. Frankenthalers 1.06—1.18. Ananas meloe nen 3360. suikermeloenen 53, netmeloe- nen 16—59. Perziken per stuk 18—26. Pruimen: Reine Cl. d'AIthan 891.04. Reine Victoria 3779. Jefferson 5468. Appelen: James Grieve A 3544. BC 28 —34. I 17—30. K 10—23. Manks Codlln BC 15—17. I 11—14. H 6—9, K 6—10. Glorie van Holland I 2125. Transp. de Cronsel I 15—17, K 10—14. Peren: Souvenir du Congres 1 25. K 10—13. Bonne Louisse I 23. II 15, K 24. Fr. Hardy I 32, K 19—25. Tr. de Vienne BC 35, I 35—46, H 20—33, K 19—28. Rode kool 518, Sav. kool 815, Witte kool 6—8, Spitskool 8, Bospeen 2543, Waspeen 2953. Breekpeen 810, Boskro- ten 16—19. Uien per kg 1115, Uien per bos 3—8, Sla 4—11, Snijbonen 42—80. Dubb. Princessebonen 5387, Prei 1621. Spina zie 21—39, Postelein 2245. Pronkbonen 4662, Bloemkool A 2982, B 951, C 17—36, Komkommers A 8—14, B 8—10, C 8—9, Augurken A 50—108, B 39—93, C 29—57, D 21—44, E 10—24, Rentegevers 78—94. VISMIJN VEERE 15 Sept. Export garnalen, aanvoer 1597, prijs per kg 182229. Schar 17, 56—70. Bot 140, 40—57. Wijting 2. 42. Middel tong 95, 176—359. Rog 98, 4062. Wulken 6, 39. On> Middelburg Geref. Vrouwenverenigin gen van Walcheren bijeen. Onder leiding van mej. E. Boon uit Arnemuiden vergaderden Dinsdag avond de Geref. Vrouwenverenigin gen van Walcheren in de Middelburg se Bogardzaal. Tijdens deze bijeen komst hield mevrouw dra De Kam Bouma, psychologe bij het Chr. Bu reau voor School- en Beroepskeuze in Zeeland, een causerie over „School en Beroepskeuze". Aan de hand van voorbeelden uit de practijk verklaar de spreekster de noodzaak van het bureau. Zij wees er op, dat niet alleen het verstand, maar ook het karakter en de ontwikkeling belangrijke facto ren vormen bij het bepalen van de juiste keus. „Wij moeten woekeren met de talenten, die God ons gaf", al dus dra De Kam. „Laten wij deze ta lenten zo goed mogelijk In de maat schappij gebruiken". Hierna volgde een geanimeerde discussie. Het overige deel van de avond werd gevuld met declamatie, die verzorgd werd door de Arnemuidse vereniging. Een collecte, gehouden ten behoeve van de slachtoffers der rampen in Al geria, bracht f 24.87 op. De vergade ring was zeer druk bezocht. Zwemexamens K.N.Z.B. In de gemeentelijke zweminrich ting te Middelburg werd een groot aantal leerlingen met goed gevolg geëxamineerd door de K.N.Z.B. Zij werden opgeleid door mevrouw Si- monsePoerstamper. De examinato ren waren de heren J. de Jong uit Vlissingen en F. B. Meyers uit Sou burg. De namen der geslaagden zijn: Diploma I meisjes: L. van Loo, I. v. d. Ven, E. Tevel, E. Jonkheer, N. Bakker, R. de Bruyn, M. Sanstra, Sanstra, I. van Luyk, B. de Leeuw, W. van Halen, T. Bruggeman, N. Roelse, A. Mets, A. van Boven, I. Cornelisse, H. Dekker, I. Castel, N. Sturm, W. Fey, S. Verhage, M. Boo ne, E. Hendrikse, M. Wisse, T. Gillis sen, J. Cornelisse, A. de Wit, M. Fuk- ke, L. Jansen, P. Moens, L. Peene, E. Meister, C. de Nooyer, R. van Ka mer, A. Dronkers, R. Verspoor, S, den Hollander, N. den Hollander, A. Boender, E. Bueninck, A. Midavaine, N. Dingemanse, A. Prinse, A. de Lange, B. de Leeuw, R. Luykx, M. de Visser, D. Geuze, R. Goverse, W. Ver hage, W. Labruyere, C. Vader, C. Moens, B. Geerse, E. Geuze, R. van Schaik, R. Roelse, A. Rotte, F. Jeske, P. van Moolenbroek. Diploma I jongens: W. Roelse, H. Jongepier, P. de Wolff, F. Walraven, A. Booy, S. van Kleven, K. Geuze, A. Verschoor, K. Boender, K. de Jager, C. van Herwijnen, R. Mol, W. Veen- hoven, J. dc Lusannet, K. Baan, L. Marfls, F. Ooms, J. Hoogesteger, P, Wevers, C. de Zutter, J. Sanderse, J. v. d. Ven, B. Hamming, D. Vermeu len, B. J. Jonker, W. Bakker, R. La- bruyère, W. Kunst, J. Ultee, H. J. ter Bak, J. Looise. Diploma II meisjes: H. Hamming, S. Oosters, N. van Wiltenburg, In. Bosdijk, R. Visser, K. van Kleven, I. Barendsen, J. Vroegop, J. Cornelis se, E. Bueninck, B. de Leeuw, T. Franse, L. Izeboud, B. Coolman, C. Castenmiller, L. Heyse, M. Mesu, L. Jillema, W. van Halen, B. Geerae, R. Goverse. Diploma II jongens: R. van Schalk, R. Roelse, A. Kleyn, J. Boone, W. Roelse, G. Ossewaarde, A. Ossewaar- de, W. Caljouw, L. Geldof, M. Visser, R. Okker, K. Geuze, K. Boender, H. van Sabben, R. Fukken, H. van 't Hof, J. van Helman, L. Marijs, F. Dooms, J. Hoogensteger, P. Wevers, C- de Zutter, J. v. d. Ven, P. Dinge manse, K. Baan, D. Boon, J. Corne lisse, B. Bruggeman, H. Pierhage, J. Ultee, F. Walraven. Diploma IV jongens: P. Rotte, H. Goeabloed, J. Dirkse. Diploma VI meisjes: C. Voogd, A. Geldof. Diploma VI jongens: W. Verstelle, A. Bosdijk. Concert op Miniatuur Zoals bekend, zullen „Arne's Genoe- Sen" uit Arnemuiden en „ONDA" uit 'ieuw- en St. Joosland Zaterdag avond om 19.30 uur een gezamenlijk concert op „Miniatuur Walcheren" feven. Tevoren trekt het gezelschap oor de stad. De route van deze muzi kale wandeling luidt: Plein 1940 - Gortstraat - Gravenstraat - Markt - Lange Delft - Korte Delft - Dam - Nederstraat - Breestraat - Oostkerk plein - Verwerijatraat - Molenwater. Op de muzielckiosk van het minia tuur zal het volgende programma worden uitgevoerd: 1 Feestmars, J. R. v. d. Glas; 2 Bonne Fortune, A. C. van Leeuwen; 3 le Strauss walsen- gesorteerde vis 7, 56—71. Paling 9, 46—251. potpourri, arr. A. J. Maas; 4 Partita piccola, G. Boedijn; 5 Koning Voetbal, mars, W. Schootemeyer; pauze; 6 St. Triphon, A. Ney; 7 Een mooie herfst dag. P. B. Bisselink; 8 Euterpe, A. L. Doyen; 9 2e Strauss walsenpotpourri, arr. A. J. Maas; 10 Officer of the day, R. B. Hall. J Vlag op „winkelgalerij". De bouw van het complex winkels en woonhuizen op de hoek van de Lange Delft en de Segeerstraat is in de afgelopen weken met rasse schre den voortgegaan. Dezer dagen kon dan ook op een deel van deze z.g. win kelgalerij de vlag worden gezet, ten teken, dat het hoogste punt werd be reikt. Men hoopt het gehele project op 1 December a.s. voltooid te heb ben. Oogst van de straat. Op het Middelburgse politiebureau zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de vol gende in het tijdvak van 7 tot en met 12 September gevonden voorwerpen: een aantal portemonnaie's m. en z. inh., huls- en andere sleutels, armbanden, broches, biljetten van f 2.50 en f 1, capuchons, kniptang, scharn. soksleute'i, dop v. benz. tank, nummerb. K 11006, rijbew. m. kent. bew. en wegenbel. kaart, bl. str.. moer- si'eutel, goudkl. herenpoishorl., rd. kinderv. garn. m. mesjes, pet Prov. Stoombootd., gr. parkiet, br. étui met vulpotl., pl, re- genkapje. zakagenda, zakm. in étui. haark., lïppenst., bl. regenj. en gr. hoed, ceint. v. regenj., zakd., veelkl. wollen doek. vuïp. m étui, rode slipover, ger. kindertasje. Vlissingen GEEN SPREEKUUR. De wethouder van Volkshuisves ting te Vlissingen is verhinderd deze week spreekuur te houden. Arnemuiden Plotseling overleden. De heer F. Buys uit Arnemuiden wilde zich dezer dagen per bus naar zijn werk in Vlissingen begeven, toen hij plotseling onwel werd. De man keerde daarna naar huis terug waar hjj enige ogenblikken later overleed. De heer Buys was o.m. voorzitter van de Arnemuidse Bestuursdersbond en voorzitter van de afdeling Arnemui den van de Algemene Nederlandse Metaalbedrijfsbond. De overledene, die werkzaam was op de timmerfabriek van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schel de" te Vlissingen, bereikte de leef tijd van 63 jaar. Westkapelle Collecte. De collecte, die te Westkapelle gehouden werd ten bate van „De Fakkels bijeen", bracht 54,25 op. Biggekerke Interkerkelijke herdenkingsdienst. Vrijdagavond zal in de Nederlands Hervormde Kerk te Biggekerke een interkerkelijke herdenkingsdienst worden gehouden, welke om 8 uur aanvangt. Deze dienst wordt gehou den in verband met het feit, dat het door de oorlog zwaar getroffen dorp op 17 September a.s. 10 jaar is bevrijd. De dienst staat onder lei ding van ds. A. D. H. Roscam Ab- bing. Als spreker treedt op de heer C. Stuy. Tentoonstelling van visserijproducten. Te Amsterdam zal op 15 September de tentoonstelling „Simato" geopend worden. Op deze tentoonstelling zal een keur van Zeeuwse visserijproduc ten zoals oesters, mosselen, en diver se mosselproducten enz. worden ge toond, met het doel de populariteit van deze producten groter te maken. De tentoonstelling, die gehouden wordt ter gelegenheid van de opening van de nieuwe vishallen van de stad Amsterdam, zal geopend zijn tot en met 18 September. Van onze adverteerders. KAPPERSZAAK v. d. MEER. Dinsdag heeft de heer L. v. d. Meer te Vlissingen zijn nieuwe kap perszaak aan het Bellamvpark 34 betrokken. De heer v. d. "Meer had tot voor kort een kapperszaak in het Groenewoud 45, maar deze bleek te klein voor de steeds toenemende cliëntèle. De nieuwe zaak van kap per v. d. Meer is fraai ingericht en voldoet aan de eisen des tyds. En kele bloemstukken sierden de winkel, waarin twee ruime étalage's zijn aangebracht. Gemeenteraad van Hoedekenskerke accoord met voorlopig plan Scheepvaartberichten. Vlissingen aangekomen: 14/9 ATbisola Rotterdam. Kitty van Londen. Capt. Gior- gis van A'dam. Themistocles van New Orleans. 15/9 Ines Corrado van R'dam. Netta van Antwerpen. Vlissingen vertrokken: 14/9 Fairwood Elm naar Rouen. Anna Sylvia naar Glas gow. Albisola naar Huelva. Kitty naar Antwerpen. 15/9 Caltex Wellington naar Bahrein. Themistocles naar R'dam. Ines Corrado naar Huelva. Capt. Giorgis naar Piraeus. Gepasseerd naar Antwerpen: 14/9 Bar bara van Millom. Martje van Rafsö. Arendsdljk van R'dam. 15/9 Arnedijk van Le Havre. Meike van Dublin. Gré van Londen. Breda van A'dam. Gepasseerd van Antwerpen: 14/9 Rljn- kerk naar A'dam. Elmina naar Dakar. Zeeland naar Londen. Mirzam N naar R'dam. Nelly G naar Le Havre. Da Capo naar R'dam. 15/9 Citadel naar R'dam. Slo- terdijk naar R'dam. Woensdag vertrokken 1430 onzer land genoten. op de kade nagestaard en nage wuifd door honderden betraande, druip natte. achterblijvende familieleden, ken nissen en vrienden, uit Amsterdam met de „Johan van Oldenbarnevelt" naar Austra lië. Bij een hevige ontploffing in een Zweedse wapen- en springstoffenfabriek, de B'oforsfabriek te Kariskoga (200 kilo meter ten westen van Stockholm) zijn Woensdagodhtend drie personen gedood en zes gewond. De brandweerheden hebben het gebouw waarin de ontploffing plaats vond, nog niet betreden, omdat nog meer ontplof fingen worden gevreesd. De premier van Japan, Josjida, vertrekt 26 September voor een reis door Europa 'en Amerika, zo is door zijn ministerie van buitenlandse zaken medegedeeld. Hij zal een bezoek brengen aan de Verenigde Staten. Canada, Frankrijk. West-Duits- land, Italië, het Vaticaan en Engeland. Op 14 November keert hij weer naar zijn land terug. De gemeenteraad van Hoedekens kerke heeft zich in zHri Woensdag avond gehouden vergadering, na een uiteenzetting van de heer J. H. Valk, directeur van de Centrale Dienst Be- velanden, accoord verklaard met het door deze architect ontworpen voor lopige plan voor de bouw van een nieuw gemeentehui». De heer Valk was bij zijn vooronderzoek tot de conclusie gekomen, dat restauratie van het bestaande gemeentehui» moeilijk zou zijn in verband met de beperkte ruimte. Er is nu een plan ontworpen voor een nieuw genieentehuis op een per ceel grond aan de toegangsweg van het dorp Hoedekenskerke, naast het PZEM-transformatorhuisje. Ook was nog de mogelijkheid onder ogen ge zien voor een eventuele bouw te Kwadendamme, doch daar is stede bouwkundig geen geschikte plaats beschikbaar. Het plan, dat voor wijziging op de tailpunten vatbaar is, bevat een hall van 5.70 meter lang en 3.60 meter breed met daarnaast aan de voorzijde een burgemeesterskamer, waaronder een kluis van 26 vierkante meter is geprojecteerd. Voorts is er o.m. se cretariekamer van ongeveer 38 vier kante meter, waarin een afgesloten ruimte voor de secretaris. Op de bo venverdieping is een commissiekamer alsmede een raadszaal, trouwzaal van 6 bij 12.50 meter gedacht. De kosten worden op plm. f 87.500 geraamd. Al gemeen vond het voorlopige plan in stemming bij de raadsleden. B. en W. zullen zich nu in korte termijn be raden over de nader te nemen stap pen. In de eerste plaats moet goed keuring van G.S. worden verkregen. Burgemeester mr. H. J. M. Stieger deed vervolgens voorlezing van een brief van de raad van Terneuzen in zake de stagnatie op de veerdienst TerneuzenHoedekenskerke. Beslo ten werd adhaesie te betuigen aan de door deze raad aangenomen motie, waarin bij G.S. gepleit wordt voor een uurdienst en een groter schip. Met de door G.S. voorgestelde her ziening van de bezoldiging van de i vera gemeenteontvangers accoord egaan. Op voorstel van de heer C. Franse (K.v.P.) werden de presentie- felden voor bijgewoonde raadsverga- eringen van- f 5.op f 7.50 ge bracht. Hoewel onder protest, werd voorts besloten, met de stemmen van de heren M. Steijn en J. Boogaard te gen, om een heffing van straatbelas ting van ongebouwde eigendommen van 3 van de belastbare opbrengst te gaan heffen. Ingaande 1954 zal de gemeente namelijk een verhoogde rijksuitkering ontvangen, doch daar aan was de voorwaarde verbonden, dat bedoelde heffing zou worden in gevoerd. Daar deze verhoogde uitke ring voor 19541955 een totaal be drag van ruim f 21.000 uitmaakt, nam men, zij het node, het besluit de- zo heffing van straatbelasting in te voeren. BEGROTING. Voorts werd de begroting voor 1955 aangeboden. In de toelichting werd met voldoening vastgesteld, dat de begrotingspositie aanzienlijk is verbeterd, dank zij de verhoogde GEMEENTERAAD SLUIS Ook subsidie voor kerkgebouw Tydens de Woensdagavond te Sluis onder voorzitterschap van burge meester P. F. van Hootegem gehou den gemeenteraad werd besloten de toren en het kerkgebouw van de Ned. Herv. kerk te St. Anna ter Muiden te laten restaureren. De restauratie van de toren kost 75.440. Het rijk draagt hierin 50 procent bij, de provincie 5.272 en de gemeente 32.448. De restauratie van het kerkgebouw komt geheel ten iasto van do kerk voogdij. 3e gemeente draagt echter hierin 10 procent van de restauratie kosten van 40.000 bij. Het waterschap „Het Vrije van Sluis" verzocht medewerking van de gemeente voor verbetering van de af watering aan de St. Annastraat. Het graafwerk wordt gedaan door het waterschap, de gemeente zal de bui zen ter waarde van 250.aanschaf fen en de belanghebbenden hebben onderhoudsplicht. De gemeente zal de werkplaats bij de woningwetwoning Hoogstraat 33 van de heer F. A. Cop- pens overnemen voor een bedrag van f 1500.en verhuren voor een be- Een uitvoerig onderzoek, verricht door het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie (NIPO) in opdracht van de VARA, heeft opmerkelijke dingen aan het licht gebracht. Opmerkingen en wensen van VARA-leden, reeds in afdelingsvergaderingen naar voren gebracht, kregen hiermee de wetenschappelijke vorm en bevestiging. De resultaten van dit on derzoek gaven de doorslag bij de totstandkoming van een nieuw pro grammablad, dat thans geheel is afgestemd op de luistergewoonten van do Nederlandse luisteraar. De Radiogids is nu nieuw, is nu anders, is nu beter. Méér foto's en gezellige nieuwtjes omtrent uitvoerenden en mede werkers, geen verdoezeling meer van de populaire programma's der ande re Omroepverenigingen, duidelijkerU vindt onmiddellijk wat U het meest interesseert. De VARA bracht reeds vele graaggehoorde radio-programma's als „In Holland Staat Een Huis", het Aethorforum, de Showboat, hoorspelen en concerten. De VARA brengt nu ook het pi'ogrammablad dat de Neder landse luisteraar „op het ljjf werd geschreven". Koop er eens een bij kiosk of boekhandel of vraag een gratis nummer rechtstreeks bij de VARA (postbus 175, Hilversum). U zult dan zelf zien, dat de nieuwe Radiogids ook het best bij uw luistergewoonten past en dat de nieuwe Radiogids met één slag hèt programmablad werd, óók voor U! Als het programma blad U bevalt en U wordt lid-abonné, dan kunt U óók meedingen in een wedstrijd, naar prachtige prijzen drag van 3.per week. De heer C. Dekkers meende, dat men op dit ter rein voorzichtig moet zijn, daar an ders het hek van de dam is. Een ver zoek van de B.P.M. om gebruik van gemeentegrond voor de bouw van een benzineservice-station werd ingewil ligd; een gelijkstrekkend verzoek van de heer W. Hoegen werd afgewezen. Afgewezen werden een verzoek van het Nederlandse Congres voor open bare gezondheidsregeling om voor 5.— per jaar lid te worden en van de heer O. J. Murijn om gebruik van gemeentegrond voor het bouwen van ee nkantoor. De geluidsinstallatie van het plaatselijk Oranjecomité werd voor 800.door de gemeente overgenomen. De stichting bevorde ring en exploitatie R. K. Vlassers- scholen in Zeeuwsch Vlaanderen had om 50.subsidie gevraagd. De heer P. F. van Daalen stelde voor er f 25 van te maken en daar de stemmen staakten, komt dit verzoek de volgen de vergadering nogmaals aan de or de. Geen bijdrage verkreeg de Chris telijke Vereniging voor verpleging van lijders aan vallende ziekte. De stichting 1940-1945 kreeg 10 als subsidie. De interim-regeling ziektekosten gemeentepersoneel voor 1954 werd vastgesteld. Na enkele stemmingen wera besloten het presentiegeld der leden van de raad te brengen van 5.— per vergadering op 7.50. Bij de realisering van het uitbreidings plan kon men van verschillende mo gelijkheden uitgaan, waarbij mei ten slotte het oorspronkelijke uitbrei dingsplan, dat reeds eerder Is vastge steld niet meer wijzigde. De geloofs brieven van het nieuw benoemde raadslid de heer F. H. Dusardujjn werden onderzocht en in orde bevon den. De l^eer Dusarduijn komt in de vacature van de heer A. C. v. d. Horst. Tevens werd afscheid genomen van wethouder A. C. v. d. Horst. De heer v. d. Horst dankte voor de samenwer king. De heer M. van Winsberghe wees op de hopeloze toestand van het herbouwgeval van de heer Bauer. Hij kreeg de toezegging, dat dit nog na der in het college van B. en W be- Srok en zal worden. De heer P. F. van Talen zag op de markt graag enkele papiermanden geplaatst. Examens Geslaagd voor Scheepswerktuigkun- dige. diploma A: de heren J. M. J. Wortman en J. Vreke, leerlingen der „De Ruyterschool." uitkeringen uit het gemeentefonds. B. en WT achtten daarom de tijd aan gebroken het algemeen verzorgings- peil. dat in voorgaande jaren nood gedwongen veel te laag was, geleide lik te gaan opvoeren. Voor aankoop van een moderne brandspuit wordt voorgesteld een be drag van f 5000.te reserveren. De omschakeling van gewone straatver lichting op kwikverlichting voor bel de dorpen willen B. en W. ten spoe digste voltooien. Voor het eerst is ook een subsidie op de begroting ge plaatst voor één aoor een kruisver eniging te stichten badhuis. Voor verbetering van een vijftal woningen wordt het geven van een premie voor- gesteld. Voor verbetering van de iwadendamse weg wil men wederom f 2000.reserveren, waardoor deze reserve dan f 10.000.zal bedragen. Voorgesteld wordt voorts o.m. het subsidie voor de kleuterscholen van f 900.— of f 1800.— te brengen. Ook de subsidies aan de plaatselijke ver enigingen wil men iets verruimen. Voor subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur wordt f 5000.voorge steld. Het eigen kapitaal bedraagt bijna f 15.000.terwijl een verho ging uit de dienst 1954 met tenminste f 5000.tot de mogelijkheden be hoort. Voorts beschikt men over een conjunctuur-reserve van ruim f 31.000.De woningbouwreserves belopen ruim f 12.000.en de haven reserve is gestegen tot f 1500. Hoewel het algemeen verzorgings- fieil der gemeente het normale pla- ond nog niet heeft bereikt, is er een aanmerkelijke stijging te bespeu ren. die een gematigd optimisme rechtvaar digd. Bij de rondvraag vroeg de heer J. C. J. Boone (S.G.P.) mede in verband met een verzoek van de burgemees ter om tijdelijk in een andere gemeen te woonachtig te mogen zijn, of de raad nog niet van oordeel was, dat men op net besluit moet terugkomen en alsnog zal dienen te besluiten een bureemeesterswoning in Hoedekens kerke te bouwen. Op verzoek van de burgemeester werd een daartoe strek kend voorstel van de heer Boone aan gehouden. Voorts wees de heer C. Franse (K. V.P.) o.m. nog op het feit, dat het des Zondagsavonds na sluitingstijd van een café te Kwadendamme wel eens rumoerig is. Hij vroeg maatregelen hiertegen. BOKSEN Vlissingers naar Rotterdam. Maandagavond zullen weer drie Vlissingse boksers te gast zijn in „Odeon" in Rotterdam, waar zjj in de ring zullen komen tegen ama teurs uit het district Oost. Het zijn de nieuwelingen W. Stroo (midden gewicht), J. Njjhuïs (licht gewicht) en G. Elve (zwaar wel tergewicht). Nagekomen advertenties. In het ziekenhuis te Utrecht overleed tot jnze diepe droefheid nog onverwacht onze geliefde en zorgzame Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer CORNELIS VAN DER VLIET ln de ouderdom van ruim zestig jaar. Biezellnge: J. VAN DER VLIÉT- VAN DE KREEKE F. C. VAN DER VLIET en Verloofde N. P. HUNDERS- MARCK-v. d. VLIET M. A. HUNDERS- MARCK Wemeldinge: P. VAN DER VLIET A. N. v. d. VLIET— DE PUIT Biezelinge: Ca. VAN DER VLIET en Verloofde C. v. d. VLIET P. N. v. d VLIET M. J. v. d. VLIET en Kleinkind Biezelinge, 15 September 1954. Noorastraat 59. De begrafenis zaJ plaats hebben Zaterdag 18 September te 13 uur vanaf Noordstraat 59. Met diepe ontroering namen wij kennis van het heengaan van onze ïooggeachte voorzitter, de Heer C. VAN DER VLIET. die vele jaren onze ver eniging trouw heeft ge diend. Znn nagedachtenis zal brj ons in dankbare herinnering blijven voortleven. De tuin bouwvereniging .Kapelle-Biezeiinge7'. Kapelle, Z. B.. 15 September 1954. Het bestuur en per soneel der Chr. school te Kapelle-Biezelinge geeft met leedwezen kennis van het overlij den van haar secreta ris, de Heer C. VAN DER VLEET, op de leeftijd van ruim zestig jaar. Zijn beginseltrouw blij- ve ons steeds ten voor beeld. 15 September 1954.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3