PR0VIHC1ALE ZEEUWSE COURANT Dulles naar Bonn en Londen voor besprekingen over Duitse kwestie Gerestaureerde St. Jacobskerk in gebruik genomen BILT LESVLIEGTUIG NEERGESTORT LONEN MOGEN 6 PROCENT WORDEN VERHOOGD NEDERLAND NEEMT DEEL AAN BRUSSELSE WERELD-EXPOSITIE Vand aag. 197e Jaargang-No. 218 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintjjn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 16 Sept. *54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3/ Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C- Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 Hjnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes. Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16; Terneusen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. PLOTSELINGE REIS NAAR EUROPA Hij heeft geen tijd voor Parijs Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, wordt hedenmiddag in Bonn verwacht, waar hij besprekingen zal voeren met bondskanselier Adenauer over de plannen voor het. verlenen van souvereini- teit aan West-Duitsland en herbewapening van de bondsrepubliek binnen de Europese Verdedigingsorganisatie, aldus heeft een officiële woordvoerder in Washington bekendgemaakt. Na zyn besprekingen in Bonn zal Dulles naar Londen reizen, waar hij Vrijdagmiddag wordt verwacht. Hier zal hij besprekingen voeren met Chur chill en Eden. De Amerikaanse minister is niet van plan ook Parys aan te doen voor overleg met de Franse premier, Mendès-France. Hij wil Zaterdag terug zijn in Washington met het oog op de opening van de Alg. Vergadering der Ver. Naties op 21 September. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft naar aanleiding van Dul les' voorgenomen bezoek aan Londen, onder meer verklaard dat de minis ter zich aldaar op de hoogte wil stel len van het inzicht van zijn Britse col lega Eden en van de standpunten der betrokken andere ministers van bui tenlandse zaken, zoals deze aan Eden op zyn recente bezoeken aan Europe se hoofdsteden ter kennis zyn ge bracht. Van Amerikaanse ambtelijk zijde wordt verklaard, dat Dulles' bezoek aan Londen vooral ten doel heeft na dere gegevens te verkrygen over het Britse voorstel om West-Duitsland en Italië te doen toetreden tot het in 1948 gesloten verdrag van Brussel, dat on- dert kend werd door Groot-Brittan- Ruim 100 gevallen van paratyphus Het aantal gevallen van paraty- Ehus te Katwijk aan de Ryn bedraagt lans 108 en de plaatselijke medici verwachten dat, nu het ziektebeeld zich bij vele besmetten is gaan ont wikkelen, het aantal in de komende dagen nog wel wat groter zal worden. Nam Soeharno een bijvrouw? Indonesische vrouwen-organisatie protesteert Het dagblad Indonesia Raya in Dja karta reproduceert in fascimiie een brief van het hoofdbestuur van Per- wari (Persatuan Wanita Republiek Indonesia, zynde de grootste en niet- Solitieke vrouwenorganisatie in In- onesië)waarin de leden worden op- feroepen tot een vergadering op 17 eptember ter bespreking van de „berichten, die de ronde doen over het tweede huwelyk van president Soekarno met mevrouw Soewondo uit Salatiga". De brief zegt verder, dat mevrouw Fatmawati Soekarno niet op de hoogte zou zijn geweest van dit on langs gesloten tweede huwelyk en echtscheiding zou overwegen. Het hoofdbestuur van de Perwari ver klaart, dat dit tweede huwelijk de hoogheid van 't ambt van staatshoofd vernedert en „het hart van de vrou wenorganisaties wondt, die strijden voor ae verbetering van de positie van de vrouw en tegen polygamie. De geruchten over het tweede huwelyk van de president deden reeds gerui me tijd ae ronde. Sumber publiceerde een week geleden het bericht, aldus het Alg. Handelsblad. Met de actie van de Perwari komt de gebeurtenis intussen in de politie ke sfeer, daar de Indonesische vrou wen-vereniging van alle gezindten en politieke richtingen, met uitzondering wellicht van de zeer conservatieve Moslimvrouwenorganisaties, een ac tie voeren voor het monogame huwe lyk en de verzekering van de positie van de vrouw. Indien de berichten juist zijn kunnen zeer ver strekkende politieke reacties verwacht worden. Meer dan twintig personen werden gedood en ruim honderd gewond by een ernstig spoorwegongeval in Zuid- Portugal, by het plaatsje Sadoia, waarbij een aantal rijtuigen van een personentrein uit de rails liep. Onze telefoto geeft een overzicht van de plaats des onheils. nië, Frankrijk en de Beneluxlanden en dat in de eerste plaats was bedoeld als waarborg voor Frankrijk en ande re Westeuropese landen, voor het ge val er een nieuwe Duitse dreiging zou ontstaan. Foster Dulles wil nu in de eerste plaats weten of de door Eden voorge stelde overeenkomst een aanvulling zal zijn van het verdrag van Brussel, of dat het hiervoor in de plaats zou moeten komen. Men acht het in Washingtonse di plomatieke kringen onwaarschijnlijk, dat Frankrijk er mede in zou stem men de krachtige en automatisch van kracht wordende waarborgen tegen een eventuele nieuwe Duitse aanval die het verdrag van Brussel bevat, pry's te geven. Voor een nieuw bond genootschap met voorzieningen tegen een mogelyke Russische aanval, wel ke echter wellicht niet verder zou gaan dan de terzake reeds bestaande N.A.V.O.-waarborgen. V er klaring. John Foster Dulles heeft Woens dagavond, kort voor zijn vertrek uit Washinton naar Bonn en Londen voor besprekingen over de Duitse kwestie verklaard, dat later in de maand waarschijnlijk een Europese bijeenkomst zal worden gehouden waaraan de afgevaardigden van een aantal belanghebbende landen zouden deelnemen. Dulles hoopte dan een verdere en bredere gcdachtenwisse- ling te hebben. Reis uitgesteld opening van de Alg. Verg. van de - Naties. Het staat nog niet vast, of hij later aan de vergadering zal deelne men. Ook de Belgische minister van buitenlandse zaken. Paul Henri Spaak, heeft zijn vertrek naar New York uitgesteld. Conflict tussen leger en premier in Vietnam Nog geen staatsgreep De chef van de Vietnamese genera le staf, generaal Nguyen Van Hinh, heeft een nieuwe order afgewezen van Ngo Dinh Diem, de premier, om het land „voor studie in Frankrijk" te verlaten. Hij zeide een „morele gevangene van het Vietnamese leger" te zyn, hoewel hij voorstander was van ge hoorzaamheid aan de regering. Er was echter niemand om hem op te volgen. Hij zeide geenszins het plan te hebben om een staatsgreep uit te voeren, „al zou ik zulks in een uur tijds kunnen doen". Hij zeide dit, aldus Reuter, terwijl het leger de controle op radio-stati ons en andere „strategische" punten van Saigon versterkte. Zoals gemeld hebben legerofficieren zich verzet te gen zijn vertrek. Dinsdagavond meen de men, dat het conflict gelost zou worden, llllllllllülllllllllllllllllll spoedig op- Meer regen en wind (Van onze weerkundige medewerker) De herfst heeft het hek van de dam gezet, zodat nu de ene depressie na de andere van de Oceaan naar West-Europa trekt. Gisteren maakten wij reeds kennis met de eerste aan val van de herfst, maar ook vanmiddag zal de wind weer gaan toenemen, gevolgd door regen, veroorzaakt door een nieuwe depressie, die met de kern naar Schotland beweegt. - De temperatuur is voor mid- den-September belangrijk te laag. Voorts zullen vooral de landbouwwerkzaamheden door deze regen periode ongunstig worden beïnvloed. Het weer zal vermoedelijk ook de rest van de week een wisselvallig karakter houden, met vrij veel wind. Op de scheidingslijn tussen de koele lucht boven onze om geving en de nog warme lucht van ca. 30 graden Celcius bo ven Italië en de Balkan, valt in Zuid-Frankrijk en de Alpen veel regen, plaatselijk meer dan 60 mm. OP WEILAND BIJ DEN BOSCH Een dode en een zwaar gewonde Woensdagmiddag om vyf over half drie is in de gemeente Empel, ten Noorden van 's-Hertogenbosch, een lesvliegtuig van de vliegbasis Gilze- Rijen neergestort. De bestuurder kwam om het leven, de tweede inzit tende werd zwaar gewond. Het toestel, een tweepersoons Har vard lesvliegtuig, kwam volgens oog getuigen in glyvlucht naar beneden, raakte de grond, sprong weer op en kwam ongeveer 50 meter verder weer op de grond waarna het in brand vloog. Het kwam terecht op een wei land. Enkele boeren die op het land aan het werk waren, snelden toe en slaagden er in, de tweede inzittende uit het brandende toestel te bevrij den. Pogingen om ook de piloot te redden, mochten niet baten. De brandweer van 's Hertogenbosch was snel ter plaatse en bluste met een nevelapparaat het brandende wrak. De zwaar gewonde inzittende, de 25-jarige H. C. J. van Wyck uit Gilze- Rijen, is overgebracht naar het zie kenhuis St. Joannes te Deo te 's Her togenbosch. Zyn toestand is zeer ern stig. De omgekomen piloot is de 36-jarige adjudant onderofficier-vlieger J. N. Vermey uit Gilze-Rijen. Hij was ge huwd en had twee kinderen. Prins Bernhard naar Johannesburg Wanneer Prins Bernhard op 7 Oc tober naar Johannesburg komt. zal zowel in Rhodes Park als in de stads- zaal de rode loper voor hem worden uitgespreid. Na de officiële maaltyd zal in het Rhodes Park een open lucht-uitvoering worden gegeven, die door 2000 gasten zal worden byge- woond. Het stadsorkest van Johannesburg onder de dirigent Jeremy Schulman zal voor de muzikale omlijsting van de feestelijkheden zorgen. Om half negen in de avond zal net „festival ballet" de tweede acte van ..Giselle" opvoeren. Om 10 uur begint bet volksdans- programma, gevolgd door een „braai- vleis". De avond zal worden besloten met een Zoeloe oorlogsdans, uitge voerd door 300 Zoeloe s. Attlee over Malenkow Hij is geen Stalin De Britse Labour-leider Attlee, die kortelings een ontmoeting met Ma lenkow, de Sowjet-premier, heeft ge had, heeft te Wellington (Nieuw Zee land) verklaard, dat de Sowjet-pre mier een „behoorlijke bekwaamheid en intelligentie" heeft „doch niet in de positie van Stalin verkeert". Stalin had tegen het einde „een beetje grootheidswaanzin", aldus Attlee. Volgend jaar huurverhoging van vijftien procent Zoals gisteren reeds gemeld, heeft de bespreking in de Stichting van de Arbeid over de loonhoogte tot een ge meenschappelijke conclusie inzake een voorstel geleid, dat de vertegenwoor digers van de centrale organisaties ieder in hun eigen kring zuilen ver dedigen. Nader wordt vernomen, dat voor gesteld zal worden de lonen maximaal 6 procent te verhogen. In de afzon derlijke bedrijfstakken zal moeten worden onderhandeld over de toepas sing van dit percentage. Naar verluidt zou voorts zijn me degedeeld, dat reeds aan het begin van het volgend jaar een huurverho ging van 15 procent voor de vóór oorlogse woningen zal worden door gevoerd. Deze huurverhoging zal worden gecompenseerd door belas tingverlagingen en een aanvullende loonsverhoging van circa 2 procent. De loonsverhoging op kortere ter mijn wordt niet gekoppeld aan deze huurverhoging. Verwacht wordt, dat de regering na het uitbrengen van het advies zeer grote spoed zal be trachten. Deze loonsverhogingen zouden dan ook reeds voor het einde van de volgende week kunnen ineaan. De verbondsraad van het C.N.V. 0 De wervelstorm van Maandag en Dins dag heeft in het £uid-Westelijk deel van Japan de dood van 63 personen veroor zaakt. Het aantal gewonden bedraagt tweehonderd, het aantal vermisten 74, ai- dus deelde de Japanse politie Woensdag mede. waarin alle bij het C.N.V. aangeslo ten organisaties zijn vertegenwoor digd, heeft Dinsdag vergaderd. De raad heeft zich uitvoerig beraden over de alsnog in de Stichting van de Arbeid bereikte overeenstemming. Met algemene stemmen heeft de raad besloten de getroffen overeen komst te bekrachtigen. Over enkele detailpunten achtte de verbondsraad echter nog nader overleg gewenst. Tijdens de rondgang over de grote vismarkttcntoonstelling te Amster dam, nam de minister van Landbouw, Visseni en Voedselvoorziening de ge- tegenheid te baat aan een van de stands een harinkje te verschalken. Amsterdams burgemeester, mr. A. J. d'Aiily bood de minister het zeebanket aan. Mendès France is aan het zuiveren Premier Mendès-France heeft be sloten Hervé Alphand. een vooraan staand aanhanger van de E.V.G., als permanente Franse vertegenwoordi ger in de Navo-Raad te vervangen, zo wordt te Parijs vernomen. Alphand heeft een voorname rol gespeeld bij het opstellen van het E. V.G.-verdrag. IN HET JAAR 1958 In Benelux-verband Na Luxemburg is Nederland een der eerste landen, die officieel zullen deelnemen aan de van half April tot half October 1958 te houden algeme ne wereldtentoonstelling te Brussel. Dit werd meegedeeld door baron Moens de Fernig, dc commissaris- generaal van de Belgische regering voor de algemene wereld-tentoon stelling te Brussel 1958. Baron Moens de Fernig, oud-mi nister voor de buitenlandse handel, bracht Woensdag een bezoek aan ons land. Hij had een onderhoud met mi nister-president dr. W. Drees en met VOOR DE TWEEDE MAAL IN DEZE EEUW Heuglijke dag voor Hervormde gemeente én stad Vlissingen De Hervormde gemeente te Vlissingen heeft gisteravond in een indruk wekkende dienst in tegenwoordigheid van tal van genodigden en zeer vele anderen de gerestaureerde St. Jacobskerk weer in gebruik genomen. De president van het College van Kerkvoogden, de heer J. Moll, noemde het een blijde dag voor de Hervormde gemeente te Vlissingen, dat dit schone kerkgebouw weer in de dienst kon vvo rden opgenomen. „Al het goede komt van God. Lof en dank zij Hem allereerst gebracht, dat Hij de arbeid tot het welslagen van dit geheel heeft willen zegenen", zo zeide de heer Moll in^zijn welkomstwoord, waarin hy er voorts aan herin nerde dat het nu voor de tweede maal In deze eeuw is, dat de St. Jacobs kerk in gebruik wordt genomen. Namens de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wees mr R. Hotke op een ander facet van dit gebeuren: de restauratie van een his torische kerk, die iedere Nederlander kent, omdat eens Michiel de Ruyter in de toren klom. Het kerkgebouw was vrijwel geheel fevuld toen de organist de heer roerse het Entrée pontificale inzette van M. E. Bossi. Daarna "deed het Hervormd Kerkkoor zich horen met Gezang 146, vers 1, 2 en 3: ;,Komt nu met zang van zoete tonen Onder de officiële genodigden be vonden zich o.a. de vertegenwoordi- ger van de minister van Onderwys, iunsten en Wetenschappen, mr R. Hotke, de vertegenwoordiger van de minister van Wederopbouw, de heer D. Stam, het lid van Ged. Staten van Zeeland, de heer A. Schout namens de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, burgemeester B. Kolff en de wethouders van de ge meente Vlissingen, mr G. H. J. ter Linde namens het moderamen van de generale synode der Ned. Herv. Kerk, ds S. J. M. Hulsbergen namens de provinciale kerkvergadering, de heer C. A. van Oeveren namens het hoofd bestuur van de vereniging van kerk voogden, ds D. J. Vossers namens de Herv. Gemeenten te Leiden en Leid- schendam, evenals ds A. de Voogd namens de clasis Delft, beide oud predikant te Vlissingen, leden van de Kerkeraad van de Geref. Kerk te Vlissingen, kapitein ter zee N. W. Sluijter, commandant maritieme mid delen te Vlissingen en anderen. De heer Moll herinnerde er in zijn welkomstwoord en toespraak aan, dat de kerk door brand in 1911 verwoest werd en in 1915 weer werd opge bouwd. Oorspronkelijk werd de kerk in 1308 gesticht en in de daarop vol gende twee eeuwen vergroot en uit- febreid. Uitvoerig schetste de presi- ent van het college van kerkvoog den daarna het herstelwerk en ae daarbij van zo vele kanten ondervon den medewerking. Hy bracht dank aan de Rijksdiensten voor de prettige samenwerking, o.w. de heer E. A. Canneman van Monumentenzorg als mede aan de architecten, de heren Trappenburg en In 't Hout. In het bijzonder vermeldde hij de door ons reeds geschilderde medewer king van de vrijwilligers na de ramp nacht, waarna hy dank zegde aan de Herv. gemeenten t4 Leiden en Leid- schendam alsmede aan de clasis Delft voor de ondervonden steun na de be vrijding en na de ramp. Spreker toon de zich zeer erkentelijk voor de wijze waarop de Kerkeraad der Geref. Kerk te Vlissingen sinds Maart jl. huisvesting verleende toen het niet mogelijk was de diensten in de St. Ja cobskerk te houden. De heer Moll wees er voorts op, dat er buiten het herstel van het gebouw nog wel het een en ander te doen is, o.a. met betrekking tot de halve ruïne van kantoor en vergaderlokalen. Hij memoreerde de bijdrage van ne gentig procent van het rijk en sprak de hoop uit, dat de gemeente gespaard zou blijven voor een nieuwe ramp. Historische betekenis Mr. R. Hotke, die de gelukwensen overbracht namens de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap- Een, noemde het eveneens van groot elang dat de gemeente besloot de tien procent voor haar rekening te nemen. Daarby komen dan nog de ve le kosten van niet gesubsidieerde her- stelwerken. Deze kerk is van beteke nis voor geheel Nederland, daar zij van historische waarde is, omdat zo als iedere Nederlander weet, ééns Mi chiel de Ruyter op de toren klom. .(Vervolg op pag. 5), de mfriister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra. Dr. Drees deelde hem mee, dat Ne derland de uitnodiging tot deelne ming aan de wereldtentoonstelling heeft aangenomen en officieel zH deelnemen. In het kader van Benelux heeft Baron Moens de Fernig zich het eerst tot Luxemburg en België gericht. Beide landen nebben de uitnodiging aanvaard Ook anderzijds zal van de economische samenwerking der drie landen (in de Benelux) op de we reldtentoonstelling worden blijk ge geven. De strijd bij Quemoy Eenheden van de nationalistische zee- en luchtmacht hebben Woensdag de aanvallen op communistische stel lingen hervat. Schepen beschoten communistische troepen op het eiland Tsjinjoe. ten Zuiden van Amoy en vliegtuigen bestookten troepencon centraties te Tatoer, ten Zuidoosten van de stad- Drie militaire jonken werden tot zinken gebracht, aldus een communiqué van het nationalistische ministerie van oorlog te Taipeh. viert Nijmegen de 10e ver jaardag van zijn bevrijding o. m. met de landing van Ame rikaanse parachutisten, een pa rade van een geallieerde leger macht, concerten door de bands van het zevende Ameri kaanse leger en van de Royal Canadian Engineers, de Kon. Militaire Kapel en de Kon. Luchtmachtkapel. Voorts zal minister prof. dr. L. J. M. Beel een monument onthullen, ter nagedachtenis van de gevallen Amerikaanse parachutisten; viert Mexico hankelijkheidsdag. onaf- DE VERWACHT. VOLOP NAJAAR Over het algemeen veel bewolking met tijdelijk, vooral in het Noorden van het land enige regen of motregen. Matige tot krachtige mogelijk tijde lijk harde wind tussen West en Zuid west. Ongeveer dezelfde middagtem- peraturen als gisteren. ZON EN MAAN. 17 September; Zon op 6.16 onder 18.52 Maan op 20.40 onder 12.49

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1