Nederland krijgt internationaal instituut ten geschenke T)e ^leutel SPORT EN WEDSTRIJDEN DR. ADENAUER WIL PRATEN MET FOSTER DULLES Amsterdamse Beurs OSRAM LAMPEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 15 SEPTEMBER 19M VAN DE KELLOGG FOUNDATION Voor cultuurtechniek, landaanwinning en inpoldering By de Tweede Kanier is ingediend een wetsontwerp tot aanvaarding van een geschenk van de Kellogg Foundation. Aan de memorie van toelichting van de ministers van landbouw, visserij en voedselvoorziening, van verkeer en waterstaat a.i. en van financiën, is het volgende ontleend. Direct na de overstromingsramp van Februari 1953 heeft de Kellogg Foundation zich bereid verklaard mede te werken aan het herstel van de landbouw in de meest ruime zin van het woord. De Kellogg Foundation, gevestigd te Battle Creek, Michigan, in de Verenigde Staten van Amerika, stelt zich ten doel in hot buitenland financiële hulp te verlenen bij het stichten van instituten, hospitalen en dergelijke, welke de ontwikkeling van de desbetreffende) landen of andere landen ten goede komt. De Kellogg Foundation overwoog aanvankelijk, uitgaande van de ge dachte, dat onderzoek van het weaer in cultuur brengen van zoute gron den wenselijk zou zijn, de stichting van een speciaal instituut daarvoor te stimuleren. Met het oog op de reeds aanwezige grote ervaring van Nederland by net m-cultuur brengen van al of niet met zoutwater over stroomde gronden en op het profijt, dat elders in de wereld hiervan zou kunnen worden genoten, heeft de Foundation gezien het internatio naal belang thans de toezegging §edaan een aanzienlijke som gelds eschikbaar te stellen voor de stich ting en exploitatie gedurende een aantal jaren van een Internationaal instituut, dat een meer uitgebreid terrein, en wel dat van cultuurtech niek, landaanwinning en inpoldering zal bestrijken. Het is niet de bedoeling, dat het instituut als ingenieursbureau zal optreden. Indien uit de voorlichtende en explorerende werkzaamheden van het instituut het opmaken van projecten mocht voortvloeien, dan zullen deze opdrachten niet door het instituut worden uitgevoerd, doch zo mogeiyk geleid worden naar binnen- of buitenlandse ingenieursbureaux of combinaties daar van. Ten aanzien van de financiering kan worden medegedeeld, dat de Kel logg Foundation de bouw en inrich ting van liet instituut ten bedrage van f 200.000.— op zich wil nemen. Bovendien heeft de Kellogg Founda tion zich bereid verklaard de exploi tatiekosten, welke voorshands wor den geraamd op f 150.000 per jaar, de eerste Vijf jaren volledig en daar na, volgens een aflopende schaal, voor 80 in 1960, voor 60 in 1961 enz. te dragen. Het instituut zal derhalve eerst in 1964 volledig uit Nederlandse bronnen moeten worden gefinancierd. De Noordpool-route van de S.A.S. Kopenhagen Los Angeles. De Scandinavische luchtvaartmaat schappij S.A.S. heeft vertegenwoordi gers van de koninklijke huizen en van de regeringen van Denemarken, Noorwegen en Zweden uitgenodigd de openingsvlucht Kopenhagen--Los An geles via de Noordpool mee te maken. Zoals reeds is gemeld, zal de ope ningsvlucht op 15 November a.s, wor den uitgevoerd. De afstand van de route Kopenhagen Los Angeles via de Noordpool be draagt ongeveer 8600 kilometer. De huidige route vla New York heeft een afstand van ongeveer 10.200 kilome ter. De reis KopenhagenLos Ange les via de Noordpool duurt 27 uur en 10 minuten en terug 24 uur en 20 mi nuten, bijna drie uur korter door de meestal gunstige wind. De S.A.S.-toe- stellen maken tussenlandingen in Sonderstromfiord op Groenland een uur oponthoud en Winnipeg 45 minuten oponthoud. De tussenlanding in Canada zal over enige tgd in Edmonton worden gemaakt. Thanö'is zulks nog niet mo gelijk, omdat de startbanen, geschikt voor DC-6b vliegtuigen, nog niet klaar zijn. In Sonderstromfjord wordt thans een primitief hotel gebouwd, speciaal ten behoeve van de S.A.S.- passagiers. Bü het daartoe gepleegde overleg is komen vast te staan, dat het insti tuut bij voorkeur in of in de directe omgeving van Wageningen moet zijn gevestigd. De ministers achten het een groot voorrrecht dit instituut met een ge voel van dankbaarheid jegens de Kellogg Foundation te aanvaarden. Vliegtuigongeluk in Brazilië Een Braziliaans vliegtuig met 26 inzittenden is Maandag in de Baal van Guanabara neergestort. Er zijn twee doden en vijf vermisten. Negen tien inzittenden konden worden ge red. Koningin op 15 October naar Den Helder. Op 15 October a.s. zal het hon derdjarige bestaan worden gevierd van het Koninklijk instituut voor de marine (Willemsoord) in Den Hel der. Op die dag zal H. M. de Ko ningin in de ochtenduren een bezoek aan het instituut en aan de marine basis brengen. Daarop aansluitend brengt H. M. in de middag 'n officieel bezoek aan de gemeente Den Hel der. Politionele operatie levert voordeel op Zondag 19 September a.s. zal te Bangkok een wedstrijd worden ge bokst om het vacante wereldkampi oenschap in het bantamgewicht tus sen de Fransman Robert Cohen en de Siamese politie-luitenant Songkitrat. Van al degenen, die rechtstreeks bij dit gevecht en bij de organisatie er van betrokken zgn, behoren alleen Cohen, zgn manager, twee van de drie juryleden en de Amerikaanse trainer van Songkitrat niet tot de politie van Thailand, En aangezien men ver wacht dat 70.000 personen, onder wie 't Siamese koningspaar, bg 't treffen aanwezig ztillen zgn laat het zich aanzien dat deze wedstryd de voorde ligste politionele operatie in de ge schiedenis zal worden. Een deel van de recette zal gebruikt worden om in elke provincie van het land een sportvereniging voor de jeugd te stichten. ATHLETIEK Bekend lange afstandloper overleden Tn Londen is op 87-jarige leeftijd overleden Charlie Hart, een bekende lange afstandloper die eerst als ama teur en vervolgens als professional meer dan 500 wedstrijden heeft gë- wonnen. Zo liep hij in 1914 van Brigh ton naar Londen en terug nonstop, een afstand van 245 kilometer, en in 1928 nam hy deel aan de trans-con tinentale Marathon van Los Ange les naar New York over 4S00 kilo meter. Charlie Hart is actief gebleven tot enkele maanden geleden, toen een hardnekkige bronchitis hem dwong een streep te zetten onder zgn carriè re. Verleden jaar, op 86-jarige leef tijd. liep hg nog de 8 mijl (12,8 kilo meter) in 1 uur 42 minuten. 0 De Russische athlete Galina Zybina heeft tijdens de Russische aihïetiekkam- pioenjchappen, welke te Kiev worden ge houden, het wereldrecord kogelstoten verbeterd. Zij bereikte een afstand van 16.28 meter. Het oude record stond sedert 9 October 1953 op haar naam met 16.20 meter. De te Kiev geleverde prestatie be tekende tevens een nieuw Europees re cord. VOETBAL VlissingenBaronie Zaterdagmiddag a.s. De voetbalwedströd Vlissingen Baronie zal Zaterdagmiddag om 5 uur worden gespeeld. Dit in verband met de Zondag te houden wielerwedstrijd in Vlissingen. Op verzoek van de V.C. Vlissingen had de K.N.V.B. uitstel verleend voor het spelen van de wed strijd, met dien verstande, dat de Ba ronie er mee accoord zou gaan wan neer de wedstrgd op de dag van Bel giëNederland zou worden gespeeld. Baronie kon dit niet accepteren. Er bleef dus niets anders over dan de wedstrgd Zondagmiddag om 12 uur of Zaterdagmiddag om 5 uur te spelen. 1 Men koos het laatste. ZWEMMEN RuslandNederland in April 1955 De laatste bespreking tussen de voorzitter van de K.N.Z.B., de heer J. de Vries, en enkele vertegenwoor digers van do sectie zwemsport van het sportministerie van de Sowjet- Unie, hebben nog geen definitieve da ta voor de landenwedstrijd Rusland- Nederland (zwemmen en waterpolo) opgeleverd. Zoals bekend was reeds eerder in principe tot het houden van een officiële landenwedstrgd tussen beide landen besloten. Naar wij ver nemen is de waarschgnlgkheid groot, dat de wedstrijd tydens de Paasdagen 1955, 10 en 11 April of op het week einde, dat daarop volgt, te Moskou of Kiev zal worden gehouden. De kans bestaat, dat het waterpo- lozevental reeds in November a.s. in Moskou zal uitkomen. Ter gelegen heid van de opening van een overdekt zwemstadion in de Russsiche hoofd1 stad zal n.l. een internationaal lan- dentournooi worden gehouden, waar voor ook Nederland een uitnodiging zal ontvangen. SCHAKEN Het toumooi in Amsterdam De uitslagen yap afeejprokeü, wed strijden van het FIDE-schaaktour- fcooi te Amsterdam luidde»: twee rpn- de: Zweden-Zuid-Slavië Engeland-Sowjet Unie Vé—3%; Hon- gargeBulgarije 22; eerste ronde: HongargeArgentinië 2-2. Derde ronde: Tsjecnoslowakge-Nederland 2-0 (voorlopig)IJsland-HongarQe 0-3 (voorlopig)BulgarijeArgenti nië 1%1M> (voorlopig); Sowjet Unie-Israël Slavië-Groot- lopig)West-Duitsland-Zweden (voorlopig) Betty Meljado in neutraal gezin. De voogdijraad te Amsterdam deelt ons het volgende mede: Reeds geruime tgd geleden besloot de voogdgraad het voorlopig aan haar zorg toevertrouwde 14-jarige Joodse weesmeisje Betty (Rebacca) Meljado te plaatsen in een rooms katholiek milieu. De voogdijraad heeft dit besluit tot nog toe om aller lei redenen niet kunnen uitvoeren. Na zeer ampele besprekingen is de voogdijraad tot de conclusie gekomen, dat het wenselijker Is Betty te bren gen in een milieu, dat geen bepaald godsdienstig stempel draagt doch wel positief staat ten opzichte van alle religieuze waarden, opdat Betty de volledige mogelijkheid heeft zich naar alle kanten te ontplooien. Over enige tgd zal nu tot plaatsing in een dergelijk milieu worden over gegaan. Dit betekent dus alleen, dat Betty in bedoeld milieu zal komen doch niet dat dit gezin meteen de voogdij, d.i. dus alle zeggenschap over Betty zal krijgen. Betty, die reeds geruime tgd geleden tijdelijk is opgenomen in een gezin in een der provincies, biyft voorlopig nog aan de zorg van de voogdgraad toever trouwd. Wervelstorm in Japan. Thans In richting van Hokkaido. De wervelstorm die Japan bedreigt en bekend is onder de naam „Jane", heeft het grootste Japanse eiland, Hondo, links laten liggen en gaat thans in de richting van het Noorde lijkste eiland, Hokkaido, aldus is Dinsdagochtend uit Tokio vernomen. De kracht van de storm neemt af. Er bestaat nog gevaar voor overstromin gen. In het Zuiden van Japan zyn ten gevolge van de storm achttien per sonen omgekomen en 83 gewond, er worden zestien mensen vermist. Van de z(jde van de kustwacht is vernomen, dat 33 vaartuigen zijn ge zonken en 73 beschadigd of op drift geraakt. Minstens 45 personen zijn Dinsdag om het leven gekomen bij een aard verschuiving in het dorp Mizoekami op het Japanse eiland Kioesjioe. DROEVIG BEELD VAN EUROPA De Europese eenheid Bondskanselier Adenauer heeft te Bonn medegedeeld, dat h\j spoedig een onderhoud zou hebben met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Foster Dulles. Hij lichtte niet toe of dit een gedaehtenwisseling tussen hen beiden zou zijn, of dat hij verwachtte Dulles op een internatio nale conferentie te zullen ontmoeten. De VVestduitse bondskanselier gaf als zyn mening dat do voorgestelde Europese Verdedigingsgomeensehap thans na de verwerping van dit plan door de Franse nationale vergade ring) als dood en begraven moet wor den beschouwd. Hu achtte daarom opneming van West-Duitsland in de Navo wenselijk. Adenauer zeide verder dat de be zetting van West-Duitsland het best zou kunnen worden beëindigd door een verklaring der Westerse drie be zettende mogendheden en niet door een verdrag, daar dit weer door de Amerikaanse, Britse, Franse en Westduitse volksvertegenwoordigin gen moet worden bekrachtigd. West-Duitsland zal vrijwillig de be perkingen nakomen, welke de voorge stelde Europese verdediglngsgemoen- schap voor zyn herbewapening zal be vatten. Adenauer liet zich voorzichtig uit over toetreding tot de Navo daar naar hij zeide, ook deze oplossing door een Frans veto verydeld kan worden. In geval van toetreding tot de Navo zou West-Duitsland alles in het werk stellen om te bevorderen dat de zeg genschap over de Europese legers zou komen te berusten bij een verenigde organisatie der Europese landen. Over de besprekingen, die hg Maan dag en Dinsdag met de Amerikaanse deskundige in Duitse aangelegenhe den, Robert Murphy, had. gevoerd, zeide Adenauer, de indruk gekregen te hebben dat het droevige beeld, dat Europa thans in politiek opzicht bood een stimulans zou kunnen zgn voor isolationistische stromingen in de Verenigde Staten. Ook ait was een 13 Sept. 14 Sept. Nederland 1951 (3%) 102% 102% Nederland 1948 (3%) 99% 101% Nederland 1947 (3%) 3 997» 100* Nederland 1937 3 97% 97% Dollarlening 1947 3 pet. 94% 94% Investeringscertificaten 3 100% 100% Nederland 1962-64 3 101 101 Nederland N.W.S. 2% 78% 78% Ned. Indië 1937 A 3 99% 99% Grootboek 1946 3 98% 98% Nat. Handelsbank 147% 149% Ned. Handebiiij. 189% 188% A.K.U. 220 224% Bergh's en Jurgens 299 293Vj Calvé-Delft 197 200% Kon. Ned. Hoogovens 236% 239% Unilever 367% 373% Ned. Kabelfabriek 216 220% Philips 270% 277% W i ltön-Feijenoord 212 213 Kon. Petroleum Mij, 424% 427% Amsterdam Rubber 87% 87% Holland Antbrika Lijn 157 159 Kon. Paketvaart 136% 131% Rotterdamse Lloyd 138% 139% Ned. Scheepvaart Unie 146% 148 Stv. Mij. Nederland 126 Beter licht voor huishouding en industrie Amsterdamse wisselmarkt. AMSTERDAM, 14 September. Con tante prijzen. Londen 10.61—10.62; New York 3.78%—3.79%: Montreal 3.90&—3.90H: Parijs 1.0845—1 0865; Brussel 7.57%—-58%; Frankfurt 90.48—90.58: Zurich 86.97—07.07; Zurich (vrije francs) 88.37—88.47; Stockholm 73.27—73.37; Kopenha gen 54.84-54.74; Oslo 52.98—53 08; Braz. dollar 3.79%3.80%; Argen tijnse verrekeningsdollar 3.82% 3.83%; Japanse verrekeningsdollar 3.79%3.80%; Turkse verrekenings dollar 3.79—3.80. VWAWWWWWWVVVWW H.V.A. 123 123% Deli Mij. 112% 112% Bank van Ned. Gem. 4% 108% 108 Centrale Suiker 190% 190% Kon. Mij. De Schelde N.B. 143 140% Baltimore-Ohio 25% 26 New York Central 20% 20% Pennsylvania 17- Anaconda 40% 41% Bethlehem Steel 75% 78% General Motors 80% 81% Intern. Nickel 47% 48% Kennecott 84 85 Republic Steel 62% 64% U.S. Steel 54% 55 North American Cy. 24% 24% Midcontlnental 90 91% Shell Union 50 51% Tide Water 21% 21% dringende reden om voort te gaan met de politiek ter bevordering der Europese eenheid. Te Bonn is men in politieke kringen van mening dat 't Murphy was, die Adenauer heeft uitgenodigd een on derhoud te hebben met de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Foster Dulles. Eerste Kamer behandelde leeftijdsgrens notarisambt De Eerste Kamer heeft Dinsdag een begin gemaakt met de behande ling van het wetsontwerp tot invoe ring van een leeftgdsgrens voor het notarisambt en oprichting van een notarieel pensioenfonds. De lieer Diepenhorst (AR) achtte de schadeloosstelling voor de oudste notarissen te royaal. Zij hebben de vetste jaren meegemaakt en zouden met een aanvullend pensioen ook ge holpen kunnen zgn. Principieel ver werpelijk vond spreker het ontwerp niet, doch allerongelukkigst achtte spreker de koppeling van de leeftyds- grens aan de schadevergoeding en de sociale voorzieningen. De heer Molenaar (VVD) achtte het wetsontwerp moreel onaanvaardbaar. Spr. ontwikkelde ernstige bezwaren tegen de voorgestelde regeling met be trekking tot het notarieel pensioen fonds. De wet zet de 70-jarigen er uit. maar over een pensioenfonds be slist de wet niets, aldus de heer Mo lenaar. Mr. Kolff (CHU) deelde mede, dat de meerderheid van zijn fractie voor het wetsontwerp zal stemmen, zg het dan. dat deze meerderheid niet ten volle accoord gaat met het ontwerp. Mr Wltteman (KVP), mr G. J. I. Cam. melbeeck (Arb.) en J. Brandenberg (Comm.) verklaarden eveneens, dat hun fracties voor het wetsontwerp zouden stemmen. Vandaag zal minis ter Donker de sprekens beantwoorden. De wetsontwerpen administratieve rechtspraak bedrijfsorganisatie en tuchtrechtspraak bedrijfsorganisatie werden zonder stemming goedge keurd. Aansporing voor arbeiders in Oost-Duitsland. Voor de eerste maal sedert het Oost- Duitse en Oost-Berlijnse oproer van 17 Juni 1953 heeft 't bestuur van de S.E.D., de Oost-Duitse communisti sche partij, Dinsdag de arbeiders aan gespoord tot grotere prestaties. De arbeidsproductiviteit per arbeider in de staatsbedrgven moet voor verwe zenlijking van de economische plan nen voor volgend jaar, het laatste jaar van het eerste vgf-jarenplan, tot 106,7 procent worden verhoogd. In ae motivering wondt gezegd, dat de levensstandaard van de Oost- Duitse bevolking alleen verbeterd kan, worden, indien het genoemde percen tage wordt bereikt. PREMIELENINGEN. A'dam premielening 1951 's-Gravenhage 1952 I 's-Gravenhage 1952 II Rotterdam 1952 I Rotterdam 1952 II Utrecht 1952 Breda Eindhoven 1954 Enschede 128 126% 128 120% 129% 129% 129% 129 124% 129 113% 113 112% 112% 110 110 BE URSO VERZICHT. Op één grote uitzondering na heeft de markt Dinsdag een vast verloop gehad. Die uitzondering was Hoogovens die maar liefst 17 punten duikelde en van 256% op 239% kwam. Hoewel het jaarverslag nog niet is gepubliceerd was ter beurze toch uitgelekt dat het dividend over het ver streken boekjaar onveranderd, 10 procent, zou bedragen. De verwachtingen waren de laatste tijd veel hoger gespannen (een percentage van 12 procent werd genoemd en ook dachten velen aan een mogelijke bijstempeling) en dit onofficiële nieuws kwam dan ook als een ijskoude douche. Reeds Dinsdagmorgen daalde de note ring met sprongen van 257 tot 242 en deze daling werd Dinsdagmiddag onverkort overgenomen. Tegen slot volgde zelfs een verdere reactie tot 239%. De beurs is al lesbehalve te spreken over de manier waarop dit dividend wereldkundig is ge maakt. Zoals gezegd was de stemming elders vast, in navolging van de vriendelijke houding van Wallstreet, Philips en Unj- lever boeketn een winst van bijna 7 pun ten. Kon. Olie en AKU avanceerden cir ca 4 punten. Ook op de Incourante In- dustriemarkt werden overwegend koers- verbeteringen genoteerd. De ondertoon op de scheepvaartafdeling was Dinsdag aanzienlijk verbeterd, mede in verband met de gunstige indexcijfers van de vrachtenmarkt. De koersverbeteringen waren weliswaar niet groot n.l. circa 1 2 punten, maar vrijwel alle scheepvaartpa pieren wisten toch een kleinigheid te stij gen. Cultures zeer stil doch overwegend iets beter. Op de belegglngsmarkt be» reikte de conversielening weer de pari stand. De activiteit ter beurze scheen Dinsdagmiddag iets groter te zijn dan de laatste tijd het geval is en gesloten werd op vrijwel het hoogste punt van de dag. Prolongatie 2% pet. FEUILLETON k -k ■k door PATRICIA V/ENTW0RTH k „Wacht even!" riep de man ln de tweedjas uit „Als je teruggaat, kun je te weten komen, wat hg over my denkt. Hij is opgeschrikt, hij twijfelt, maar jg moet zien uit te vinden, hoe hg de zaak bekijkt als z'n eerste schrik voorbg is. Wanneer hg gevaar lijk is, moeten er dadelgk stappen worden gedaan. In elk geval is het hoog tyd, maar als het zonder te veel risico mogelijk is, moet hy zijn proef nemingen eerst voltooien. Ik laat het aan jou over". Ondertussen zat Michael Harsch op een bank van het station Marbury, en wachtte tot zgn trein kwamZijn hoofd was overvol en zgn hersens werkten nauwelgks. Hg was erg moe. HOOFDSTUK H. Michael Harsch kwam uit de hut waar hy gewerkt had en keek over de glooiende vlakte naar het huis Prior's End. Zijn werk was gevaariyk en er bestond steeds de mogelijkheid, dat deze arbeid en hijzelf plotseling in een rookwolk zouden verdwynen; van daar, dat het huis bijna een kwart mgl (een Engelse mgl is 1609 meter) ver derop lag. De hut was lang en laag, een verwaarloosd uitziend gebouwtje, van buiten ruw geteerd om c^e weers invloeden beter te kunnen doorstaan. Met dat al had ze een extra stevige deur en waren de vensters niet alleen met staven beschermd, maar boven dien van binnen afgesloten met ster ke, zware grendels. Harsch sloot de deur achter zich, stak de sleutel in zyn zak en keek toen opnieuw naar nu tot voorby het huis naar de laan, die de helling volg de en de rij wilgen, die de grillige loop van de Bourne aanwees. Het dorpje Bourne was niet te zien, de top van zyn vierkante kerktoren uitgezon derd. Met mooi weer kon nien het haantje in de zon zien glinsteren. Van avond was er echter geen zon. Don kere wolken vlogen door het lucht ruim. waar het in de bovenlagen he vig woei, terwyi er, vreemd genoeg, noch ln de heggen, noch in de wilgen, ook maar een blaadie bewoog. Mensen worden aoor onzichtbare krachten gedreven. Deze gedachte kwam bij Michael op, gekleurd voor zover het bij iemand van zijn karak ter mogelijk was, met iets, dieper dan melancholie, sterker dan sarcasme. Mensen worden voortgedreven door onzichtbare niet voelbare krachten, tot in duisternis en verwarring, de storm uitbreekt, Michael lichtte het hoofd op en keek naar de drijvende wolken. Hg was iemand van middelbare grootte, die wat gebogen stond wegens zyn in 'n concentratiekamp verminkte been. Zyn gebogen schouders vielen minder op nu hy opwaarts keek. Door zgn vrij lang en nog zeer donker haar liep een gryze lok, die de lijn van een lit teken volgde, zyn gezicht had geen uitgesproken Joodse uitdrukking. De gelaatstrekken waren zo fyn gete kend dat men ze ongetwgfeld in vroe ger laren mooi haa kunnen noemen En de ogen waren dat nog altyd bruine, van vastberadenheid getuigen, de ogen die veel gezien hadden en goedgevonden, maar ook veel hadden afgekeurd. Op dit ogenblik zagen ze naar de hemel en naar de jagende wolken en eensklaps richtte zyn ge stalte zich op. In dit moment schenen tien jaren uit zyn leven weg te val lenhy was even weer een jonge man. Er was macht in de wereld en hg bezat de sleutel ertoeToen be gaf hg zich over het veld huiswaarts. Janice Meade zat in de kleine ka mer, die achter aan het huis was ge bouwdwellicht honderd-twintig of honderd-vyftig jaar geleden. Die kamer sprong vooruit in de tuin en had aan drie zijden vensters, open slaande vensters, elk voorzien van een met kussens belegde vensterbank. De rest van het huis was veel, vcél ouder. Een deel ervan moest er al geweest zijn voor de oude Priory was verval len of tot een ruïne, gemaakt. Uit die lang vervlogen dagen was de naam van het huis afkomstig. Het was en was altgd geweest: Prior's End. De laan, die erheen leidde, liep naar een ander huis en eindigde juist voor het hek. Michael Harsch ging naar binnen, boog zyn hoofd ter plaatse waar een lage balk een bochtige gang kruiste, draaide de knop van de zitkamerdeur om en betrad alt vertrek met iets in zg'n uiterlijk-van de man, die thuis- komt. Janice zat in een vensterbank, in elkaar gedoken als een muls hield haar boek dicht by de ruiten om het licht op te vangen. Ze herinnerde hem altyd aan een muisdat klei ne bruine ding met die heldere ogen. Toen ze hem zag, sprong ze op. „O, meneer Harschik zal wat thee voor u zetten". In een luie stoel achterover liggend, sloeg hg haar gade. Al haar bewegin gen waren vlug, licht en beslist. Het water in de ketel was al warm en er bleek niet veel tijd voor nodig om het opnieuw aan de kook te brengen bo ven de blauwe vlam van het spiritus- toestel. Hij nam een biscuitje en nipte dankbaar aan een kop juist naar zijn smaak opgediende thee: heel sterk, met veel melk. Toen hg opkeek, zag hy, dat ze hem aanstaarde met ogen vol vragen. Op een andere manier zou zy dat wist hg wel hem geen vraag stellen, maar ze was niet bg machte haar ogen in bedwang te hou den. De glimlach, die zijn antwoord vergezelde, maakte hem jonger en gelukkiger. „Ja, het is goed-gegaan. Dat wilde je immers weten?" Zijn stem had een diepe, aangename klank, met een on miskenbaar buitenlands accent. Hij boog zich voorover om zijn kopje neer te zetten. „Het is zó goed gegaan, dat ik geloof klaar te zijn". „O, meneer Harsch!" „Ja, ik geloof, dat het werk af is. Natuurlijk bedoel ik niet in zijn ge heel. Voor mijn gevoel lgkt het op het ter wereld brengen van een kind. Het is je eigen kind zonder iou zou het er absoluut niet zgn. Het is vlees van je vlee3, of, zoals in dit geval, ge dachte van mgn gedachte en voor de geboorte van dit mgn kind zijn vele jaren verlopen. Vijf jaar heb ik het, nacht en dag, in mijn gedachten ge had en heel die tgd heb ik uit alle macht gestreefd naar dit ogenblik, waarop ik zou kunnen zeggen: Hier is mijn werk! Het is klaarhet is prachtig. Bekijk het gerust! Als het. volgroeid is, zal het doen waarvoor ik het ter wereld heb gebracht. Nu ech ter moet het verzorgd worden, groeien en sterk zijn. Het moet geschoold en geleid worden". Zijn hand weer naar het theekopje uitstrekkend, ging hg voort: „De af gezant van het ministerie van oorlog komt morgen hier. Zodra ik myn thee heb gedronken, bel ik hem op. Ik zal hem zeggen: „Welnu, sir George, het is zover. U kunt hier komen en u zelf overtuigen. U kunt deskundigen mee brengen. Ze kunnen zien en onderzoe ken. Ik geef u de formule, mgn aan tekeningen en het procédéik geef u myn „harschite". U kunt er mee doen wat u wilt. Mgn werk is afge daan". „Hindert het u, om het zo uit han den te geven?" vroeg Janice snel. Hij glimlachte weer. „Een beetje misschien". „Drinkt u nog wat thee". „Heel graag". Hij sloeg haar gade en las vriende lijkheid in haar ogen toen ze zijn kop je aannam en het vulde. Ze wenste iets te kunnen zeggen, dat hem zich minder treurig zou doen gevoelen. Ze kon echter niet de juiste woorden vin den, en ze mocht geen vergissing be gaan. Nu kon ze hem alleen thee in schenken zonder te weten, dat haar gedachten werden vertolkt door ogen en lippen, door hogere gelaatskleur en het beven van haar handen. .(wordt vervolgd);

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 8