D Vlamingen en W alen verwikkeld in een voortdurende strijd Vrijgezellen uit acht landen komen naar Grèvenbicht VOORLOPIG GEEN SPRAKE VAN DALENDE PRIJZEN COMMUNISME VERSPREIDT ZICH SNEL IN INDONESIË REORGANISATIE VAN LANDBOUW BRENGT GEEN OPLOSSING WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 „GEEN VLAAMS, GEEN CENTEN" Gecompliceerde kwestie met politieke achtergrond (Van onze Brusselse correspondent). Ongeveer een eeuw geleden schreef een romantische rijmelaar het be kende refrein „Flamands. Wallons, Ce ne sont la que des prénoms; Beige est notre nom de familie" (Vlaming, Waal, "het zijn slechts voornamen; Belg is onze achternaam). De lier van de brave dichter Clesse is reeds lang verstomd, maar af en toe worden de gevleugelde woorden nog wel geci teerd door temperamentvolle patriotten. Ofschoon men niet mag beweren, dat Vlamingen en Walen in alle opzichten als kat en hond met elkaar le ven, kan evenmin worden ontkend dat de tegenstelling tussen de beide be volkingsgroepen van België zich nog steeds doet gevoelen. Dezer dagen kreeg een meisje te Brugge de eerste prijs bij een opstel wedstrijd, uitgeschreven door een or ganisatie voor internationale samen werking. Bij de ontvangst van de prijs een bedrag, dat haar in staat moest stellen een reis te ondernemen naar het buitenland begaf de vader zich „stande pede" naar het bureau van de organisatie te Brusselom zich te beklagen. Het enthosiasme van zijn dochter voor de internationale samen werking, zo zei hij, was sterk afge koeld, omdat er op het girobiljet „voyage astond in plaats van „reis naar door dr. THEO F. A. BOGAERTS. Nu kan men zich als Nederlander vrolijk maken over dit geval en oor delen, dat men een gegeven paard niet in de bek moet zien. Men kan ook van mening zijn, dat een meer con sequente Vlaming het geld zou heb ben moeten weigeren, het biljet terug sturend naar de afzendersna er het beruchte etiketje „Geen Vlaams, geen centen" op te hebben geplakt (het papiertje, dat de kordate Vla mingen gebruiken wanneer zij een Franstalig document ontvangen, waar in hun een geldelijke bijdrage wordt gevraagd). Op zich zelf is het echter een doodgewoon feit in het raam van de vele conflicten en conflictjes. die Vlamingen, Walen en de doorgaans noch vlees noch vis zijnde Brusselaars geregeld tegenover elkaar in het har nas jagen. Achtergrond. Bij het beoordelen van de even ge compliceerde als delicate Vlaamse kwestie mag men nooit de achter grond uit het oog verliezen, namelijk het historische feit, dat de Vlamingen, die in de Belgische Staat steeds de meerderheid der bevolking uitmaak ten, lange tijd als tweede-rangs-bur- gers werden behandeld. Oorspronke lijk vond zulks zijn verklaring in de reactie van de Franssprekende krin gen tegen de Orangisten, toen de Bel gische Staat nog in de kinderschoe nen stond. De Vlaamse beweging was aanvankelijk een beweging van ro mantische letterkundigen, waarvan J. F. Willems, een wegens „collaboratie" met de Nederlanders gestrafte func tionaris-taalkundige, de geestelijke vader en Hendrik Consience,, „de auteur van „De Leeuw van Vlaande ren", de bezielers waren. Gedurende tientallen jaren hebben de Vlaamse voormannen gevochten om de toestanden in de Belgische Staat te saneren en geleidelijk kwa men de wetten tot stand ter ontvoog ding van de meerderheid der Belgi sche bevolking. Toch kwam het nu en dan nog tot ernstige crises, vooral tijdens de eerste wereldoorlog, toen de Vlaamse soldaten in de loopgraven werden gecommandeerd door officie ren, die enkel Frans spraken. Dit gaf dan aanleiding tot de activistische be weging onder het motto „Hier ons bloed, wanneer ons recht?". Uit die tijd dateert ook het beruchte zinnetje waarmee de langste proclamaties in een handomdraai werden vertaald „Pour les flamands la même chose" (Voor de Vlamingen hetzelfde). Kentering, maar Sedert 1918 heeft zich, zowel onder de implus van de strijdende „Flamin ganten", als met de hulp van verstan dige staatslieden, die inzagen, dat de achteruitstelling van de sterkste bevol kingsgroep het bestaan van de Belgi sche Staat zelf zou kunnen aantasten, een hele kentering voltrokken. Toch is men het er van Vlaamse zijde vrij wel algemeen over eens, dat de ob jectieven van de Vlaamse beweging nog niet helemaal werden verwezen lijkt. In de meeste ministeries zijn nog steeds meer Frans- dan Nederlands talige hoge ambtenaren. De Vlamin gen, die de grootste contingenten dienstplichtigen opleveren, zijn nog niet voldoende vertegenwoordigd in het officierencorps. Te Brussel wordt de door de wet voorgeschreven twee- talligheid niet altijd op bevredigende wijze toegepast. De oprichting van Vlaamse klassen in de hoofdstad loopt niet steeds van een leien dakje. Deze problemen en nog vele an dere worden geregeld door de Vlaamse leiders en de pers te berde gebracht. In het brandpunt van de be langstelling staat momenteel echter een voorval, dat niet alleen een Vlaam se, maar ook een politieke tint be zit. Vervalstetalentelling. In de gemeenten, die aan de Belgi sche „taalgrens" liggen, wordt om de 20 jaar een officiële talentelling ge houden. Deze operatie heeft grote ge volgen. omdat het percentage Neder lands- of Franssprekenden richting gevend is voor de administratieve diensten van de gemeente, die in één van beide of in beide nationale talen kunnen functionneren. De laatste ta lentelling had plaats in 1947, maar de resultaten ervan werden slechts twee maanden geleden officieel gepubli ceerd! Wat was er gebeurd? Officieus wist men al lang, dat de resultaten van 1947 op een gevoelige achteruitgang van het Nederlands wezen. Volgens de Vlamingen bood de manier, waarop de telling geschiedde, geen waarborgen. In bepaalde gevallen zou door de ambtenaren, die huis aan huis gingen, druk zijn uitgeoefend ten voordele van het Frans- Wat er ook van zij, zolang de Christelijke Volkspartij in de re gering was in de C.V.P. geven de Vlamingen de toon aan werden de resultaten met de sluier der discretie bedekt. Een van de eerste daden der linkse regering (waarin de Fransspre kende minderheid goed vertegenwoor digd is) was echter de bekendmaking van de uitslagen. Niet minder dan 27 gemeenten zouden naar het tweetali ge of eentallige Franse „taairegime" moeten overgaan en aldus verloren gaan voor Vlaanderen Poppen aan het dansen. Toen kreeg men de poppen voor goed aan het dansen? Van Vlaamse zijde regende het en regent het nog steeds protesten. Vanzelfsprekend roerden de Katholieke Vlamingen hierbij de grote trom. De twee groot ste linkse cultuur verenigingen, het liberale Willemsfonds en het socialis tische Vermeylenfonds lieten zich echter evenmin onbetuigd. Dit laatste protest dat in de socialistische pers zo goed mogelijk werd gecamoufleerd was alleszins merkwaardig! De socialistische organisatie draagt de naam van August Vermeylen- Nu is de publicatie van de resultaten der talentelling het werk van niemand an ders dan de zoon van de grote Vlaam se voorman, de huidige minister van Binnenlandse Zaken, Piet Vermeylen! Het linkse protest is ook in zoverre interessant, dat het schijnt te wijzen op een mogelijke politieke hergroepe ring in de Flamingantische gelederen. Vrijdenkers hebben de eerstè stoot ge geven aan de Vlaamse beweging. De fel anti-orangistische geestelijkheid stond er allesbehalve sympathiek te genover. (Guido Gezelle werd door de geestelijke overheid gestraft wegens zijn Vlaamse overtuiging). Geleidelijk gaven de Katholieken echter hoe lan ger hoe meer de toon aan. Sommige tekens wijzen er evenwel op, dat de linkse Flaminganten ontwaken. De meest gloedvolle redevoering op het jongste Gulden Sporenfeest, de hoog dag der, Vlamingen, werd uitgesproken door dé socialistische burgemeester van Antwerpen. Voor een deel komt heir misschien ook wel politieke bere- Tsjechoslowaakse leiders in Moskou. In welingelichte kringen te Moskou is gezegd, dat de voornaamste lei ders van Tsjecho-Slowakye zich op het ogenblik in de Russische hoofd stad bevinden, o.m. de president en het hoofd van de regering. Zij zouden daar „om gezondheidsredenen" ver toeven. Men acht het evenwel moge lijk, dat de werkelijke reden van hun verblijf de kwestie Duitsland is en herinnert er aan. dat Polen onlangs in een nota aan Frankrijk zijn stand punt te dezer zake heeft uiteengezet. kening bij. Sedert de laatste verkie zingen. zijn de socialisten immers van oordeel, dat er voor hen vooral in het Vlaamse land nieuwe successen te oog sten zijn Het rumoer om de voorgenomen toe passing van de resultaten der talen telling op de gemeentelijke admi nistraties duurt voort. De vraag mag echter worden gesteld of de Vlaamse socialis tische parlementariërs wel bereid zul len zijn de linkse regering op dit ge bied in een lastig parket te brengen. Vermeylen Jr. zit waarschijnlijk wel wat in met deze zaak. Hij heeft ver klaard, dat hij na het reces maatrege len zal voorstellen, die een pleister zouden leggen op de wonde der Vla mingen. OVER KOFFIE, THEE EN CACAO Antwoord op vragen uit het publiek. (Voor onze economische medewerker). De berichten over koffie, thee en cacao volgen elkaar snel op: valu tamanipulaties en overstromingen in de productielanden beïnvloeden de prijzen op de wereldmarkten en het publiek, dat de laatste jaren alleen maar die prijzen hoger heeft zien worden, vraagt zich af wat er nu gaat gebeuren: Nog hoger of einde lijk een daling? Laten wij beginnen met ons kopje thee. De prijzen op de markten van Londen, Calcutta en Colombo stijgen voortdurend, hetgeen zich moet weerspiegelen in een verhoging van de detailprijzen in Engeland. Het ligt voor de hand, dat de Engelsen, die voornamelijk India- en Ceylon- thee plegen te kopen, thans hun ogen richten op Java- en Surriatrathee. Deze theesoorten, die in Nederland Praten, feestvieren en dansje om vrijgezellenkoningin (Van een speciale verslaggever). Woensdag j.l. is de eerste vrijgezel, die zijn zinnen gezet heeft op het van 17 tot 21 September te houden vrijgezellencongres, in het Limburgse dorp Grevenbicht aan de Maas aangekomen. Het is een Haags heer, Loo- man genaamd, die de beschikking heeft over een caravan en die daarin ook woont. Als de ruim zevenhonderd andere vrijgezellen, die zich tot nu toe meldden voor het congres, behoeft hij géén beroep te doen op de gast vrijheid van de 2600 Grevenbichters. De laatsten wonen in 430 woningen en het zal dus een hele toer voor hen worden, om iedereen onderdak te bezorgen. Dat men er slagen zal met het op lossen van het logiesprobleem is voor hen, die in het dorp in deze dagen van voorbereiding bezoeken, geen vraag. Letterlijk iedereen is er druk doende om de gemeente een feestelijk aanzien te geven. De schooljeugd, die deze week nog een dag vrij had, be stormde het secretariaat van het con gres in de Raadhuisstraat om de aan plakbiljetten te bemachtigen, die op auto's en staldeuren in de wijde om trek geplakt moesten worden. Fol ders met de rode V van vrygezel en met de aanmoediging, om naar Gre venbicht „het vrijgezellenparadijs" te komen. TIRO ZET CAMPAGNE VOORT P.K.I. kan kabinet ten val brengen. Hasan Muhammad Tiro, die zichzelf heeft uitgeroepen tot „gevolmach tigd minister van de Islamietïsche republiek Indonesië", heeft zijn campag ne tegen de Indonesische regering onder minister-president Ali Sastroa- midjojo, vervolgd met een Ingezonden stuk in de „New York Times". Hierin zegt hij o'.a. „weinig Amerikanen weten, hoe snel het communisme zich in Indonesië heeft verspreid. Het kabinet bestaat bij de gratie van de Indone sische communistische party, de P.K.I., die het ook weer ieder ogenblik ten val kan brengen". „De communisten weten zeer goed, dat de eilanden van Indonesië ge bruikt kunnen worden als spring planken naar de Philippynen en Australië. Zij weten ook, dat een In donesië, dat verzwakt is door econo mische druk en een onbekwame re gering, een ryke buit is: 80 millioen mensen, het op zes na grootste land ter wereld en op drie na rijkste in natuurlijke hulpbronnen. Zo ervaren wij Indonesiërs, negen jaar, nadat wij onszelf bevrijd hebben van de koloniale overheersing van de Nederlanders, dat wy bedreigd wor den door koloniale overheersing van Moskou en Peking. Maandenlang hebben de Islamietische troepen in In donesië militaire operaties uitge voerd. Wy hebben Atjeh, grote delen van West- en Midden-Java, haast ge heel Zuid- en Midden-Celebes en een groot deel van Borneo bezet. Op 21 September 1953 hebben de Islamietische leiders in bovenge noemde gebieden de Islamietische re publiek Indonesië uitgeroepen. Wy zyn de defacto regering, met het be duur over 16 millioen mensen". Tiro maakt dan gewag van het ultimatum, dat hij op 10 September naar mr. Ali Sastroamidjojo heeft gezonden. Vervolgens verklaart hij, aat de „president van de Islamieti sche republiek Indonesië" Daud Beu- reuh is en vice-president Kartosuwir- jo. Ten aanzien van de mogelijkheid om zijn zaait voor de Verenigde Na ties te brengen, zegt Tiro, dat hij ge bruik zal maken van „alle mogelijk heden en wegen, die hiertoe kunnen leiden, inbegrepen de bijstand van „een derde macht", zonder daarbij speciaal een te noemen. De jongelingschap en 't maagdendom begroeten er elkaar met het V teken, dat door Churchill populair gemaakt werd en toen Victory betekende, doch nu „vrijgezel". En de eerste vrijge zellen-insignes zijn op straat versche nen: verzilverde speldjes, met de V alweer en de naam Grevenbicht erop en als middenstuk: de vrijgezel aller eeuwen by uitstek: de torenhaan! De 26 café's die er zijn (één op el ke honderd inwoners) worden nog ge zelliger gemaakt, dan ze volgens Lim burgse begrippen van nature reeds zijn. In een vroegere boomgaard gaat men beginnen met het opzetten van de Feesttent (20 bij 45 meter en toe gankelijk voor iedereen) en een hou ten Congrestent (27 bij 17 meter en alléén te betreden met een inschrij vingskaar t óf een briefje van de pas toor of dominee, dat men vrijgezel is) Gemeentesecretaris Ger Greijn re gistreert inmiddels de aanmeldingen, uit acht landen tot dusver bijgestaan door Zef Rademakers, de secretaris en door oud-wethouder Max Mulder, een der tweede comité-voorzitters. Zef is een jonge knaap van 24 en bij de pinken. Max Bulder niet minder het laatste, maar overigens is hij de zestig reeds gepasseerd. En vrygezel is hij allerminst. Maar er zijn maar weinig vrijgezellen in het dorp, die in staat zijn een dergelijk groot feest te organiseren. Ook de feestleider Rang Savelkoul, de man, die op verzoek van het co mité, voor de muziek en het gang maken zorgt, is eerzaam gehuwd en vader van twee kinderen. Waaruit men kan opmaken, dat „verstandige" mensen in Grevenbicht een vinger in de pap hebben. - Wie ontbreken. Wie ontbreken zijn zy, die na elk aar op het congres van vorig jaar gevonden te hebben, in de loop van deze zomer zyn gehuwd. Zoals dat Engelse paar, dat meende, dat Gre venbicht een huwelijksbemiddelings bureau was. Dat was het niet, maar de vrijgezellen vinden er, wat ze er zoeken. Is dat een man of vrouw, dan kunnen ze die daar vinden. Is het ont spanning, plezier of ernstige discus sies, dan zijn die er ook. De Engelse meneer en mevrouw schreven elk afzonderlijk en zonder dat ze het van elkaar wisten natuur lek, een brief naar Grevenbicht met precies hetzelfde verzoek. Zy zyn, op het congres met elkaar in contact Stockholm, Parijs en Hardegaryp zyn gekomen en ditmaal kwam er geen aanmelding voor het congres, aoch wel een zéér dankbare brief. Deze week huwden een heer uit Bern en een jonkvrouwe uit Tudde- ren, die elkaar aan Grevenbicht dan ken. Een Rotterdamse combinatie kwam eveneens deze week tot een hu welijk. Het verhaal van de jongeman en de jongevrouw uit Overveen, die daar buren waren, doch elkaar in Greven bicht voor het eerst en toen voor goed zagen, is al zo dikwijls verteld, dat wij het niet herhalen. Die komen dus ook niet. De enveloppen. Maar overigens: het kleurengamma van de postzegels op de aanmeldings enveloppen is zeer bont. En het ver toont staatshoofden van vele staten. Rumpford, Hannover, Birmingham, worden gedronken, trekken hierdoor automatisch aan, zij het dan nog niet in die mate als de thee uit India. Nemen wij als voorbeeld een goede Sumatrathee: gebroken Oranje Pec- co; die kostte ae theepakkers begin van dit jaar plm. 2.60 per Kg en eind Aug. plm. 2.85. Een goede Javathee steeg van 2.55 tot f 2.75. En hier zit dan nog een prijsdaling tussen van Mei tot en met Juli, die echter meer dan ongedaan werd ge maakt door de prijsstijging in Augus tus. De naaste toekomst is dus niet al te hoopvol. En het kopje koffie? De prijzen in Brazilië zyn toch sterk gedaald In derdaad. De regering aldaar is met haar valuta aan het manipuleren ge gaan, waardoor exporteurs 20 van de ontvangen deviezen op de vrije markt mogen verkopen. Zij ontvan gen voor vrije dollars meer cruzeiro's dan voor niet-vrye dollars en zij kun nen hierdoor goedkoper aanbieden. In het midden van Augustus be gonnen hierdoor de noteringen van koffie op de termijnmarkt te New York te dalen, hetgeen nog in de hand werd gewerkt door de afwach tende houding van de kopers. Al met al daalde die koffieprijs met 30 doch nadien trok hy weer met 10 aan. Men realiseerde zich namelyk, dat al dat gescharrel met die valuta niets afdeed aan het feit, dat op het ogenblik de vraag naar koffie nog steeds veel groter is dan het aanbod. En thans verschijnt het bericht van het Amerikaanse departement van Landbouw, dat in 1955 de schaar ste aan koffie verdwenen zal zijn. Dit is zeer wel mogelijk meent men in handelskringen, omdat al een paar jaar geleden overal extra kof- fiestruiken zyn geplant, die eens hun vruchten zullen afwerpen. De jonge Zef Rademakers en dc oud- icethouder Max Mulder, bezig met het nagaan van de inschrijvingen voor het vrygezellencongres in Grevenbicht. Op langere termijn gezien zal de koffieprijs bijzondere calamiteiten natuurlijk niet buiten gesloten dan ook zeker zakken. Doch wat er binnen die tijd zal gebeuren is een groot vraagteken. De meeste Nederlandse branderijen moeten echter over uiterlijk vier maanden haar voorraden aanvullen. Wat zy nu hebben, is tegen hoge prijs gekocht maar de huidige wereldprys ligt daar al behoorlijk onder. Kan men dus in de komende maan den goedkoper kopen, dan is het niet uitgesloten, dat zulks in de detailprij zen tot uiting komt. Zeker is dat echter geenszins. Cacao. En ten slotte cacao. Ook hier heeft de Braziliaanse valutamaatregel voor de vlam in de pan gezorgd. Zelfs heeft de prijsdaling van Bahla- cacao de prijs van Afrikaanse Ac- cracacao mee naar beneden getrok ken. De British Marketing Board, die de Afrikaanse prijzen beheerst, moest dan ook de prijzen verlagen, mede door de druk der speculanten, die zich op de termynbeurzen kun nen dekken. Desondanks blijft de toestand on zeker, totdat men zal weten, hoe de oogsten zullen worden. Dit doet ech ter niets af aan het feit, dat Ne derlandse fabrikanten thans lager kunnen kopen: plm. 60 70 per 100 kg minder dan twee maanden geleden. Laten wij echter niet vergeten dat de huidige prijs nog altijd plm. 100 hoger is dan verleden jaar; de prijs verlaging betekent voor de fabrikant dan ook alleen maar een verlichting van zijn precaire positie. In handels kringen is men daarom de mening toegedaan, dat de consument bly mag zijn als de huidige prijs van cho coladeartikelen gehandhaafd blijft Is het wonder, dat de fabrikanten naarstig blijven zoeken naar choco ladevervangingsmiddelen en dat en kelen de sprong al hebben gewaagd, waardoor zy hun repen goedkoper in de winkel kunnen brengen? En dit is dan de jonge vrouw aan wie de vrij gezellen van Grevenbicht hun stem gaventoen zy een „vrijge zellen-koningin" moesten kiezen: mej. Annie Hompes, die jaren lang met haar ouders op een Rijnaak het land doortrok en thans, aan het kanaal tussen Born en Grevenbicht ,jaan de wal" woont. zo enkele namen, die we op envelop- pe-achterzyden lazen. Alle briefschry- vers verklaren naar eer en geweten, nimmer gehuwd te zyn geweest en ook nu met gehuwd te zijn. Zy heb ben de vragen over het logies en de maaltijden die in het Patronaatsge bouw bereid worden, alle even trouw beantwoord. De bus van en naar het Station van Sittard daar moet u uitstappen als u er per trein heengaat rijdt gedurende de congresdagen dubbele diensten. Ieder een die zich meldde, heeft nu de deel nemerskaart met foto, alsmede het programma, dat zeer uitvoerig is. Het vermeldt des avonds immer uit bundige vrolijkheid naast diepe ernst. OVERBEVOLKING IN ITALIË Zeven millioen meer in twee decennia (Van een bijzondere medewerker). Tot ruim 48 millioen is het inwonertal van Italië In de jaren na de tweede wereldoorlog gestegen. Zeven millioen alleen al in de laatste twin tig jaar. Er wonen gemiddeld 160 mensen op een vierkante kilometer. Door de bergachtige bodemgesteldheid staan lang niet alle 300.000 vler kante kilometer voor menselijke bewoning ter beschikking. Zo wonen er in sommige Provincies, in Lombard ije, in Ligurlë en ln de Canipagna 300 mensen op een vierkante kilometer. De fascistische regering ver bood de emigratie naar vreemde landen, om de kolonisatie in dc Afri kaanse koloniën te bevorderen. Na de tweede wereldoorlog begon de emigratie weer op grote schaal op gang te komen. Maar noch vóór noch na 1945 was dit ventiel voldoende om het bevol kingsoverschot op te nemen. Van 1946 tot 1951 emigreerden er 616.000 Italianen, maar de bevolking ver meerderde met twee millioen. Zo houdt de bevolkingsdruk niet alleen aan, hy wordt voortdurend groter en de industrie is niet bij benadering in staat hieraan tegemoet te komen. Het is dan ook begrijpelijk, dat men in Italië in de landbouw een tweede ventiel hoopte te vinden. Nog onder de zo juist overleden De Gas- peri werden er in 1950 twee land- bouwherzieningswetten aangenomen, waarbij de verdeling van het groot grondbezit boven 300 hectare werd besloten. Sindsdien is de aankoop en de verdeling van deze grote be zittingen met alle energie ter hand fenomen. 3000 eigenaars hebben een eel van hun lana, in totaal 600.000 hectare,,moeten afstaan, anderen met bijna 400.000 hectare hebben zich Want: er zijn heel serieuze vrijgezel len, die alleen komen om te praten, resoluties over hun staat op te stel len en te requestreren aan vorsten en parlementenAls zij zich om acht uur des avonds in sectievergadering te rugtrekken, gaat de rest van het con gres de feesttent opzoeken. Er is nog iemand, die zich voorbe reid op het feest. Dat is Annie Hom pes, die, enige weken geleden door de vrijgezellen van Grevenbicht tot „vry- gezellenkoningin" werd gekozen. Zy vormt een soort stralend mid delpunt van het hele feest, omringd als ze zal zijn door vier hofdames en getooid met het fraaiste uit het beste Heerlense modehuis! Eén der pro grammapunten luidt: „dans der vrij gezellen om de vrijgezellenkoningin vrijwillig hierby aangesloten. Zodoen de is er een millioen hectare ter ver deling gekomen, ongeveer 5 procent van de totale landbouwoppervlakte van Italië. De eigenaars kregen een vergoeding ten bedrage van onge veer 500 gulden per hectare in staats obligaties met een looptyd van 25 jaar. De regering moest dus bij de onteigening slechts over minimale bedragen in contant geld beschikken. Wat betekent deze landbouwherzie- ning. die wegens gebrek aan land over enkele jaren uiteraard moet worden stopgezet, uit een oogpunt van bevolkingspolitiek? 70.000 nieu we kolonisten in vier jaar tijd, mét hun gezinnen misschien 350.000 men sen, dus evenveel als de bevolkings toename in één jaar bedraagt. Zeker, een merkbare verlichting van de be volkingsdruk, zolang bovendien de emigratie naar overzeese landen en de opnamecapaciteit van de industrie aanhoudt. Maar met meer dan 2 procent zal de uit 18 millioen mensen bestaande plattelandsbevolking van Italië nau welijks vermeerderd kunnen worden. En hoe ver gaat de opnamecapaci teit van de Industrie? Wat dan, als ook deze tot aan haar uiterste grens gekomen is? Italië staat voor ernstige proble men. Het experiment van een fascis tische oplossing kostte Italië veel bloed, verwoestingen en de koloniën. De Italiaanse communisten bieden met luider stem hun patent-oplossing aan, die op nog erger wiize tot bloed, verwoestingen en honger zal leiden. Welk programma houden de Christe lijke Democraten gereed? Zullen ze zonder de hulp van de overige vrije wereld hun taak aan kunnen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7