mmoRD Critiek op het ontbreken van een vast beleid In Perzië is een nieuw spionnage complot ontdekt NEGEN JAAR GEEIST TEGEN 81-JARIGE GRIJSAARD TWEE LAAGVLIEGERS KREGEN MILITAIRE DETENTIE Een BOEK van WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1954 PROVIN CI ALB ZEEUWSE COURANT 3 TWEEDE KAMER BESPRAK MIDDENSTANDS NOTA Instemming met de credietpolitiek (Van onze parlementaire redacteur) Niet alleen de schriftelijke voorbereiding van het openbaar debat over de middenstandsnota, maar ook by de beraadslaging zelf, die Dinsdag middag In de Tweede Kamer is begonnen, is verschillend over de betekenis van deze nota geoordeeld. Volledige tevredenheid over dit ongetwijfeld be langrijke stuk bestond bij niemand. Van R.K.-zyde was men er nog het meest mee ingenomen, waaraan wellicht niet vreemd is, dat d© nota door de R.K.-staatsseeretaris van economische zaken, dr. Veldkamp, is samen gesteld. Toch gaf de eerste spreker, de heer Hooy van de K.V.P., toen hij de positieve verdiensten van het werkstuk van dr. Veldkamp opsomde, on bedoeld tegelyk het bezwaar ervan aan. Hij prees het namelyk, dat in de middenstandsnota een inventaris van feiten en cijfers en vraagstukken is gegeven en het stemde hem tot voldoening, dat dit materiaal aanleiding is geworden tot nuttige beschouwingen over de problemen, die de midden stand beroeren. Met feiten en cijfers alleen kan men echter niet regeren en dat zy regeren wordt van de minister van economische zaken, prof. Zyl- stra en zyn staatssecretarissen, verwacht. Dat wil zeggen, men verlangt van hen een duidlyk beleid ten aanzien van de middenstand. De heer De Hooy moest de beleids lijnen pijnlijk gemist hebben. De heer V. d. Wetering (CH) klaagde, dat de regering in de nota de mens te wei nig voor ogen heeft gehad. De heer Peschar (P.v.d.A.) achtte de basis van het debat nog niet zo solide als wel wenselijk was. Hij hoopte, dat de regering over enige tijd nog eens met een nota met meer concrete richtlij nen zou komen en de heer Cornelissen (V.V.D.) dit waren de vier spre kers, die des middags aan het woord kwamen gaf als zijn oordeel, dat de nota niet ten volle aan de ver wachtingen had beantwoord en dat daardoor ook geen fundamentele ver anderingen voor de middenstand zijn te verwachten. Daarmede was de spij ker op-'de kop geslagen. Veel verbete ringen zijn door de nota en na het Tweede Kamerdebat erover niet te verwachten. Onbillijk Het zou onbillijk zijn de regering zwaar te vallen, omdat zij nog geen duidelijke richtlijnen heeft uitgestip peld. We weten wel, dat dit haar taak is, doch als sommige afgevaardigden menen, dat de regering te dien aanzien in gebreke is gebleven, dan zou men kunnen verlangen, dat zij zelf enige aanduidingen geven, hoe zij zich een concreet en doelbewust middenstands- beleid denken. Het opvallende in de vergadering van de Tweede Kamer was, dat zij daartoe blijkbaar niet in staat waren. Het bleef bij het verzoek om incidentele maatregelen en verbe teringen. De heer Hooy drong o.m- aan op activiteit van het Rijk in de plaatsen, die zich niet bij een borg stellingsfonds hebben willen aanslui ten. Een credietbeleid, dat ten bate van de middenstand gevoerd wordt, had zyn volle instemming. Trouwens niet alleen van hem. Hij wenste een onderzoek naar de vermogenspositie van de kleine en middelgrote midden- standsbedryven, opheffing van de om zetbelasting op diensten van inkoop verenigingen. Anderen gingen een stapje vender en vroegen een drasti sche vermindering van de omzetbe lasting of zelfs afschaffing hiervan. De heer V. d. Wetering verzocht be staande bedrijfsregelingen te hand haven, totdat een wettelijke regeling is ingevoerd en waarschuwde tegen een crediet-politiek, die dwingend tot een zekere mate van ordening leidt. Sanering De heer Peschar gaf de regering in overweging om meer maatregelen BROEDERS. Jack Tanner, president van het Britse vakverbond: „Of schoon we geloven, dat alle mensen broeders zijn, hebben we er ernstig bezwaar tegen, dat een of andere gro te broer de baas over ons speelt". NIET ZO BEDOELD. De gemeente raad van het dorp Omgar in Essex (Engeland) klaagde er overdat de districtspolitie van Essex haar neus nooit eens in het dorp liet zien. De raad voelde zich verwaarloosdDe reactie van de Essex-pölitie was prompt. Tijdens de daarop volgende raadsvergadering stormde zij het dorp binnen en verbaliseerde vrijwel alle vroede vaderen, die hun auto's bij het gemeentehuis hadden geparkeerd waardat parkeren verboden was. PROOST! Jaarlijks consumeren de Fransen voor vijf milliard gulden aan alcoholische drankenoftewel 7,3 Êrocent van het nationale inkomen.... ovendien veroorzaakt het alcoholis me nog anderhalf milliard gulden kosten voor ziekenhuisverpleging en andere sociale voorzieningen. Dit zyn geen cijfers van drankbestrydings- organisaties maar van het Franse bu reau voor de statistiekZe zijn dus „water"-dichtü RECORD. In deze dagen van produc- tiviteitsvergroting is het wel aardig te herinneren aan een Australisch re- oord. Men heeft daar eens een schot afgevuurd om een wedstrijd in snel scheren van schapen te laten begin nen. Direct daarop ging de wol in de machines en in ijlvaart werd een costuum van de stof gemaakt. Drie en vijftig minuten nadat het eerste schaap geschoren was droeg een man een costuum van die wolDat is vlug, hé!! EN MAAR ZWEMMEN. De zwem mer Marcel Abras, die Zondagmorgen 1.1. te water was gegaan in een bad te Doornik, is blijven zwemmen tot Maandagavond. Hij is 34 uur en 10 minuten in het water geweest, wat naar het schijnt een nieuw officieus wereldrecord voor een gesloten cir cuit betekent. Marcel Abras heeft de helft van de premies, welke hij tijdens deze geslaagde recordpoging verdiend heeft, bestemd voor de familie van Ted May, de onlangs verdronken Brit se Kanaalzwemmer. te treffen bij sanering van het randbe- drijf en om de sociale zekerheid van de middenstanders te verhogen. De heer Cornelissen tenslotte zag voor de ver betering van de positie der midden standers in de eerste plaats een taak weggelegd voor de middenstanders en hun organisaties zelf. Als overheids maatregelen beval hij o.m. aan ver laging van het rentepercentage voor middenstandscredieten en verminde ring van de vereveningsbelasting. Nog meer Brits bezoek aan Sovjet-Unie Zestien leden uit beide huizen van het Britse parlement zullen een dele- fatie vormen van alle partijen en aan et eind van deze maand Moskou be zoeken. De uitnodiging voor het be zoek is uitgegaan van de Opperste Sowjet. De Britse delegatie vertrekt 29 September en zal ongeveer 18 dagen in de Sowjet-Unie blijven. De laatste keer, dat een dergelijke officiële parlementaire delegatie een bezoek bracht aan Rusland was in 1945. Zij werd toen door maarschalk Stalin ontvangen. In de avondvergadering betoogde de heer N. van den Heuvel (KVP), dat het middenstandsbeleid nieuwe stijl nog maar min of meer aan zijn begin staat. De heer De Ruiter (CH) sprak een woord van hulde aan het adres van de opstellers der nota. De regering heeft ten aanzien van de middenstand meer gebouwd dan de middenstand zelf, dit in tegenstelling tot de land- en tuin bouw, aldus spreker. De heer Van Eysden. (AR) betoog de, dat de nota heeft doen zien, dat er nog een breed veld voor eigen activi teit der ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf aanwezig is. Met de algemene doelstellingen, in de nota aangegeven, kon spr. instem men. Om ruim elf uur werd de vergade ring verdaagd tot hedenmiddag één uur. OPNIEUW ONTKEND Vriend met wandelstok doodgeslagen? In hoger beroep heeft gisteren voor het Amsterdams gerechtshof de zaak gediend tegen de 81-jarige J. L. uit Nijmegen, die in eerste instantie door de Utrechtse rechtbank tot 12 jaar met ter beschikkingstelling van de regering is veroordeeld wegens moord op zijn vriend, de 58-jarige, ietwat invalide H. W. van Hooff, in woner van het bestedelingenhuis „Assuptio" te Nijmegen. Juist als Voor rampslachtoffers De Nederlandse regering heeft be sloten een bedrag van f 75.000 beschik baar te stellen voor de slachtoffers van de natuurrampen in India, Paki stan en Algiers, f 25.000 gaat naar de door de watersnood getroffenen in In dia. f 25.000 naar die in Pakistan en f 25.000 naar de slachtoffers van de aardbevingen in Algiers. EEN „ROL" EN EEN „LAZY EIGHT" Voorlezing vonnis op vliegvelden Het hoog militair gerechtshof te Den Haag heeft Dinsdagmiddag twee zaken behandeld tegen straaljagervliegers, die boven steden gevaarlijk hadden ge vlogen. De advocaat-fiscaal by dit gerechts hof requireerde tegen de 20-jarige re serve-korporaal J. H., die te laag bo ven Den Haag had gevlogen op 18 Maart J.I., een maand militaire deten tie en uitlezing van het vonnis op alle vliegvelden in ons land. Tegen de 22-jarige reserve sergeant- vlieger J. de R., die van zijn orders was afgeweken en een „rol" had ge vlogen boven Beverwijk, requireerde hij een militaire detentie van drie we ken. In beide gevallen verzocht hij on middellijke gevangenneming. Korporaal H. had, in een impuls, zo zeide hij ter zitting, te laag boven Den Haag, waar zijn ouders wonen, gevlo gen en een „lazy eight" gedraaid. Sergeant De R. had zijn ouders in Wijziging telefoonnummer informatiedienst. Ingaande 20 Sept. zal in het te lefoondistrict Utrecht het informa tienummer voor het publiek: „008", komen te vervallen en worden ver vangen door „0081" voor het verkrij gen van inlichtingen over aangeslo tenen op de netten Utrecht en Am sterdam, Den Haag en Rotterdam en „0082" voor inlichtingen over aange slotenen op alle overige netten. Het ligt in de bedoeling een der gelijke wijziging te zijner tijd ook in de andere telefoondistricten in te voeren, want ook daar is het aantal gevraagde informaties zodanig groot dat splitsing noodzakelijk zal zijn. Beverwijk willen laten weten, dat hij in de straaljager vloog, maar was niet lager dan de minimum hoogte van 1500 voet gekomen. De president van het hoog militair gerechtshof vond deze manier van vliegen verbazend gevaar lijk en meende dat straaljagervliegers, desnoods met de dreiging van gevan genisstraf, gedwongen moeten worden zich aan de orders te houden. De verdedigers van beide beklaag den vestigden de aandacht op het feit, dat H. en De R. bekend stonden als uit stekende vliegers. Zij vroegen clemen tie. Na raadkamer veroordeelde het hof beide beklaagden conform de eis van de advocaat-fiscaal. voor de rechtbank ontkende de kras- se grijsaard echter ook voor het Hof iedere schuld. Het in verregaande staat van ont binding verkerende lijk van de onge lukkige man werd pas omstreeks 2 maanden later in een bosje op het verboden schietterrein op de Leusder- heide bij Amersfoort door een naar strikken zoekende jachtopziener aan getroffen. De verdachte had een zwart straf blad met 6 veroordelingen. In 1940 was hy o.a. veroordeeld, omdat hy een vrouw met touwen had vastge bonden en haar drie dagen in die be narde positie gevangen had gehou den. Hem was hiervoor 5 jaar opge legd met ter beschikkingstelling van de regering. President Van Scnaeck Mathon stak zijn verontwaardiging over het feit, dat de verdachte niet temin enkele jaren later weer op vrije voeten was gesteld, niet onder stoelen of banken. De procureur-generaal, mr. J. F. Hoeffelman, achtte de ten laste ge legde moord, subs, doodslag niet wet tig bewezen, omdat met name niet vaststaat of de verdachte inderdaad de bedoeling heeft gehad Van Hooff te doden. Wegens diefstal met ge weldpleging eiste hij 9 jaar met ter beschikkingstelling van de regering. Als raadsman voerde mr. H. G. Ku- perus uit Utrecht aan, dat op de kle ding van de verdachte ondanks een minutieus onderzoek geen bloedspo ren zijn aangetroffen. Volgens pleiter bleven er te veel punten van twijfel in deze zaak over om verdachte te kunnen veroordelen. Het hof zal op 28 September a.s. uitspraak doen. Canada zal stemmen op mr. E. N. v. Kleffens Uit welingelichte bron wordt te Ot tawa vernomen, dat Canada de candi- datuur van mr E. N. van Kleffens voor het voorzitterschap van de aanstaande zitting der algemene vergadering der Verenigde Naties zal steunen. De Canadese minister van buiten landse zaken, Lester Pearson, zal de Canadese delegatie op de algemene vergadering leiden. Ter gelegenheid van de jaarlijkse bij zondere najaarskaasmarkt te Bode graven werden de veteranen, die reeds veertig jaar of langer de kaas markt bezoeken op charmante wijze gehuldigd. Foto: De oudste veteraan de Sl-jarige Van Leeuwen, die reeds 1)1 jaar op de kaasmarkt niet heeft ontbroken, proeft met kennelijk ge noegen de hem gepresenteerde kaas. Bouwkundig opzichter met vals getuigschrift Wilde gemeente-architect worden „Het hele getuigschrift is mij een raadsel. Ik begrijp er niets van. Het is ongevraagd opgemaakt en mij per post toegezonden". Dit zei Dinsdag middag ae 33-jarige bouwkundig op zichter F. L. M. B. uit Bussum voor de Amsterdamse rechtbank. Het ging over een attest met gegevens betref fende de bekwaamheid en duur van zrjn betrekking als bouwkundig op zichter in dienst der gemeente Ber gen (N.H.), ondertekend door de bur gemeester en de gemeente-secretaris dier gemeente. De man was ten laste gelegd, dat hy dit getuigschrift vals had opgemaakt. De als getuigen ge hoorde burgemeester van Bergen en de gemeente-secretaris verklaarden eenstemmig, dat de handtekeningen niet van hen afkomstig waren en dat zij het getuigschrift nooit tevoren hadden gezien. Als getuigedeskundige werd ook gehoord de schriftkundige dr W. F. Hesseling uit Den Haag, die in zijn rapport tot de conclusie kwam, dat het getuigschrift vals is en dat het niet met de schrijfmachine geschre ven gedeelte op het attest afkomstig is van de hand van verdachte. Verdachte had het getuigschrift f gebruikt bij het solliciteren naar de unctie van architect der gemeente Nieuwkoop. Hij was reeds in deze functie benoemd, doch na het ontdek ken van de vervalsing werd de aan stelling ingetrokken. De officier van justitie, mr G. R. Nube, achtte de vervalsing wettig en overtuigend bewezen. „Het verhaaltje over het ongevraagd toezenden van verdachte is moeüyk te geloven, om dat hij ook B. en W. der gemeente Nieuwkoop heeft medegedeeld, dat hij in het bezit zou zijn van het M.T. S.-diploma, hetgeen later niet juist bleek te zijn", aldus de officier. Hij eiste zes maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf. De rechtbank zal op 28 September a.s. vonnis wijzen. RUIM 400 OFFICIEREN IN ARREST Communisten beschikten over vliegtuigen In Perzië is een nieuw spionnage-complot ontdekt. Generaal Bakhtiar, de militaire gouverneur van Teheran, heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat 130 communisten, leden van de technische staf en het administratieve per soneel van de olieraffinaderij te Abadan, zijn aangehouden. De gearresteerden stonden in verbinding met communistische cellen in Koiveit, aan de overzijde van de Perzische Golf. Zy beschikken over vlieg tuigen en illegale landingsterreinen voor het onderhouden van hun verbin dingen. De Perzische minister van oorlog, generaal-majoor Haydayat, heeft Dinsdag in de Madjlis, de Perzische Tweede Kamer, medegedeeld, dat door de recente arrestaties een einde is ge maakt aan een communistische sa menzwering van dertien jaar in het leger, bij de politie en de luchtmacht. (Dertien jaar geleden, in Augustus 1941. werd Perzië door de Sowjet- Unie bezet). Sommige gearresteerde officieren hebben reeds hun misdaad uitgewist met hun eigen bloed, zo zei hij. De meeste van de 434 gearresteerde of ficieren hebben „bekend en om cle mentie gevraagd". Brigade-generaal Azmoedeh, de openbare aanklager van 't leger, ver klaarde, dat hij binnen veertien dagen hoopt te beginnen met het proces te gen de officieren. Er zullen slechts 2 uitspraken mogelijk zyn, doodstraf of onschuldig, zo zei hij. Het Nederlandse zwemstertje Geert je Wielema, die erin slaagde, tijdens de Europese zwemkampioenschappen te Turjjn voor Nederland op het num mer rugslag dames, een gouden me daille te veroveren, is Maandagavond door een Hilversum in jubelstemming ingehaald. Foto: Geertje Wielema terug in Hilversum zwaait tijdens de rijtoer de verzamelde menigte toe. Lonen en prijzen in Benelux-Ianden Dinsdag is te Luxemburg een com missie byeengekomen, bestaande uit vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties, die in de economische en sociale raden van België, Nederland en Luxemburg zyn vertegenwoordigd. De commissie zal het vraagstuk van lonen en prijzen bestuderen, alsmede het landbouw vraagstuk. In haar laatste byeen- komst van 7 September jl. heeft de bijzondere commissie van ministers besloten binnen drie maanden dit vraagstuk in bijzonderheden te bestu deren en over te gaan tot de oprich ting van een bijzonder instituut, dat belast zal worden met de vaststelling van de agrarische kostpryzen in drie Beneluxlanden. CAMERON HAWLEY. Een typisch Amerikaans onder werp: de geschiedenis van een mil- lioenenconcern, dat op zekere dag zonder directeur geraakt omdat de „big boss" plotseling sterft, nog juist voordat hy een opvolger heeft aange wezen. De strijd om de macht, die dan volgt tussen de onderdirecteuren, een stryd, die slechts drie dagen duurt, is door de auteur op waarlyk virtuoze wijze geschetst. Raak zyn de karak tertyperingen en uitstekend wist de schrijver ook de gehele sfeer in en rond het „hoofdkwartier" van het concern, een reusachtige wolkenkrab ber, dominerend in een provinciestad, te treffen. „De man aan de top" is een uiter mate vlot en boeienn geschreven ro man, met de spanning van een detec- tivestoiy en voerend naar een knap uitgebalanceerde climax. Deze Amerikaanse best-seller werd in Nederland uitgegeven bij „Het Spectrum" (Utrecht-Antwerpen) in de Prismareeks. Binnenkort zal ook in Nederland M.G.M.'s filmversie van deze roman worden uitgebracht. Het Wereldgebeuren Standpunt President Eisenhower in de Vere nigde Staten heeft een nieuwe auto. De wagen is speciaal voor hem geconstrueerd met veel plexi glas, opdat iedereen hem goed kan zien en met een stevige metalen leu ning. waaraan de president zich Kan vastklemmen als hy in de auto moet staan. Erg prettig voor de president, zeg gen de grappenmakers, want hy heeft geen standpunt. Een beetje zuur is dat grapje wel. maar er zit iets in. want dc regering van de Verenigde Staten is de laatste tijd nogal vaag geweest in haar be slissingen. Zo bijvoorbeeld in de kwestie van de Europese Verdedigingsgemeen schap, die door Mendès-France met behulp van de Franse Nationale Ver gadering werd getorpedeerd. Iedereen verwachtte na die verwer ping. dat Washington zou ingrijpen. Het was Immers Washington ge weest, dat deze Verdedigingsgemeen schap met kracht had gepropageerd en dat daarvoor millioenen dollars aan wapenhulp zou uitgeven. Miar Washington deed niets. Het wachte alleen mdar af en toen uiteindelijk de Britse minister Eden zijn reis langs de (voormalige) EV.G.-hoof dsteden begon om een nieuwe vorm voor de militaire sa menwerking met Duitsland te vin dentoen wist Washington niet beter te doen dan yilngs ae Ameri kaanse onderminister Robert Murphy het voetspoor van Eden te laten vol gen in de E.V.G.-landen. De heer Murphy heeft een veelzij dige diplomatieke carrière achter de rug. Zijn grootste bekendheid echter verwierf hy toch als adviseur van de Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland. Hy maakte zich ook nogal druk vóór de E.V.G. en hri deelde waar schuwingen uit aan Tanden, die hun defensie-inspanning niet in de door Amerika-gewenste richting stuwden. Toen Murphy enkele dagen geleden in Londen arriveerde om daar even te vernemen, wat Eden nu wel pre cies in de E.V.G.-hoofdsteden deed, maakten Engelse couranten scham pere opmerkingenin de trant van „deze man wil Eden in de gaten houden". Die opmerkingen waren er vermoe delijk niet zo ver naast. Prompt na het overleg tussen Eden en Adenau er te Bonn klopte Murphy aan by de Westduitse bondskanselier, die zo als men weet nogal gevoelig is voor Amerikaanse adviezen. Men neemt in Bonn aan, dat Adenauer na het gesprek met Murphy zich plotse ling in stilzwijgen heeft gehuld en geen openbare verklaring wilde af leggen over zyn gesprek niet Eden. En dat niettegenstaande het Duitse volk met spanning op die verklaring wachtte, terwyl bovendien Adenauer s verzwakte positie door zo'n verkla ring vermoedeiyk heel wat verste vigd zou worden. Het moet dus wel, dat Murphy zich erg nadrukkelijk tegenover Adenauer heeft uitgelaten. Wat ligt meer in de verwachting, dan dat Murphy de betekenis van Eden's reis in Adenauer's ogen heeft teruggebracht tot een soort opiniepeiling en aan Adenauer heeft verzekerd, dat de Verenigde Staten zich nog in geen enkel opzicht gebonden hebben aan de denkbeelden van minister Eden? Over die denkbeelden is intussen slechts weinig bekend geworden. Eden zou het sluimerende verdrag van Brussel tot nieuw leven willen wekken en in die vriendenkring West- Duitsland willen opnemenHet scheve feit, dat het verdrag van Brussel oorspronkelijk tegen Duits land was gericht zou dan even recht getrokken moeten worden. Geruchten te Londen willen ook, dat Eden een nieuw plan had voor de Duitse herbewapening. Hij zou met negen divisies willen beginnen in- plaats van met de 12 divisies, die in het E.V.G.-verdrag voorzien waren. Nu zegt dat niet zo heel veel, want West-Duitsland kan zijn nieuwe leger waarlijk niet uit de grond stampen en het zal een lange aanlooptijd no dig hebben voordat het de negen of 12 divisies bereikt. Veel belangrijker is de vraag of West-Duitsland een geheel zelfstan dig leger krijgt en of de zware wa pens en de vliegtuigen voor dat leger geleverd worden door Engeland en Frankrijk, dan wel door de Verenigde Staten. Daarbij willen de Verenigde Staten een vinger in de pap houden, ook wat Italië betreft. Dit zou dan een ver klaring kunnen zijn van de Ameri kaanse nieuwsgierigheid naar Eden's reisook al heeft men dan in Washington geen standpunt met be trekking tot de militaire samenwer- werking in West-Europa. Roüfi'v .iiUrpuy.gccii ..a.iupiiiit, wel op de hoogte blyven. Treinongeluk in Portugal eiste 34 doden By de ontsporing van de sneltrein Aigarve-Lissaoon in Portugal zijn Maandag volgens de jongste berichten, 34 personen om het leven gekomen en 34 gewond. De twee machinisten en de stoker van de trein bleven ongedeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5