Derk Janse, 92 jaar, wandelt nog elke dag langs de haven Zeeuwse Almanak EIGEN KERKGEBOUW VOOR DE HERV. GEMEENTE LEWEDORP GARNIZOEN VAN MIDDELBURG IS THANS GOED GEHUISVEST EEN PARKEERPLAATS IS GEEN „AFZONDERLIJK WEGGEDEELTE" Chefarine „4 doei wonderen! Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1954 OUD EN NIEUW OP THOLEN (UI) De barre zomer van 1954 werd in het verleden nog wel geslagen Er is eigenlek niets nieuws in de geschiedenis. Men klaagt over de barre zomer van 1954, de regen en het troosteloze gebrek aan zon. Maar Derk Janse, de oudste inwoner van Tholen, die op 8 Dec. 93 jaar hoopt te worden, weet zich nog best een „zomer" te herinneren, toen de oogst niet eens van het veld afgehaald kon worden. Het brood was toen zó slecht, dat je om een tweede sneetje te eten eerst de helft van het eerste van je mes moest schrappen. Met een bootje ging Derk Janse naar zjjn zwager, want de regen had een ware over stroming veroorzaakt. Dus klagen we, min of meer terneergeslageh door zoveel trieste erva ring, maar niet meer over het weer. Iedere dag maakt de oude baas zjjn wandeltocht langs de haven van Tholen, waar men hard werkt aan de nieuwe beschoeiing. Hij herinnert zich nog wel, dat de oude beschoeiing werd aangelegd. Tot op zyn 73ste jaar heeft Derk Janse bij de boer gewerkt, daarna was hij nog in dienst van de ge meente. Hjj wees de welputten aan op Tholen en men prees hem om zijn kennis van het eiland, dat hy lief heeft' en waar hij nu al zovele iaren woont. Zijn vrouw is 24 jaar geleden festorven. Nu woont deze krasse holenaar bij zijn dochter op de Vlas- markt in. Hij trekt eens aan zijn mooie baard, een fier teken van zijn ouderdom. Een recept voor oud-worden wil hij niet geven. Misschien ligt al de wijsheid wel verborgen in de raad, dat een mens matig moet zijn. De In de haven van Tholen wordt de hou ten beschoeiing vervangen door een betonnen dam/wand. oude tijd had veel goeds, maar Derlt Janse zou die toch niet willen ruilen voor de onze. Thans wordt er gemiddeld goed verdiend en hebben de mensen het veel beter dan vroeger, toen er maar geringe lonen werdén uitbetaald en men met de grootste moeite de eind jes aan'elkaar kon knopen. Nuchtèr blijven, zegt Dirk. Dat is het. En een gezond lichaam. Hij heeft geen bril nodig om de krant te lezen, die hij nog iedere dag na pluist. Werk in de haven. Het is geen wonder, dat de ge dachten in Tholen nog wel eens gaan naar het plan van ir. E. van Konij nenburg, die een compromis zocht ter oplossing van het probleem Schel- de-Rijnverbinding. Reeds vele malen werd overleg gepleegd over een Een- dracht-kanaal. Het is hier niet de plaats om zich nog eens te verdiepen in de ver diensten van dit plan, dat echter door de jongste ontwikkeling is ach terhaald. Maar het zou voor Tholen wel een hele opleving te zien heb ben gegeven. De haven zelf biedt nu het beeld van zovele tij-havens in de Zeeuwse plaatsen. De gemeente-opzichter, de heer A. van Droffelaar, houdt een wakend oog op de werkzaamheden in deze gémeentelijke haven, waar nu maar weinig scheepvaartverkeer is. Eind September wordt er nog wat drukte verwacht in verband met de herverkavelingswerkzaamheden en de aanvoer van hoogoven-slakken. Voorts zijn er wat mosselvaartuigen en aan de overkant is er de loswal van de gemeente Halsteren, waar vlas geladen werd. De houten beschoeiing van de ha ven van Tholen wordt vervangen door een betonnen dam wand. In de totale opzet is enigszins re kening gehouden met een voortdu rend gebruik van de haven. Het totale project kost een hon derdduizend gulden en het laat zich aanzien, dat men weldra gereed zal zijn. Er is behalve dit karwei nog an der werk in Tholen, dat de aandacht VAN <^.14)1 in TOT c3.ijpi In verband met onderhoudswerken aan de veerboot „Koningin Emma" wordt de veerdienst TerneuzenHoe- dekenskerke thans onderhouden met de „Prins Willem I". De aanzienlijk grotere capaciteit van deze veerboot maakt het onderhouden van de veer dienst thans in aanmerkelijke mate gemakkelijker. Naar wij vernemen is deze voorziening echter slechts van tijdelijke aard en zal over ongeveer vier weken de „Koningin Emma" op nieuw in de vaart komen. Men vreest thans, dat het „schip per mag ik overvaren" wel weer va ker herhaald zal moeten worden ZWART KATJE De man herkende het kléine zwarte katjedat armelijk en verregend weg gedoken zat tegen de muur van zijn woning, met een schokje van verba zing als het huisdier, dat hem en zijn echtgenote al bijna twee jaar veel on schuldig vermaak had geschonken. ,ÏHoe kom jij nou op straat?" sprak hij vertrouwelijk tot de poes, en be klom even later, de kat onder z'n arm, de trappen van het Vlissingse flat gebouw. ,Jïee"zeieven later z'n vrouw aarzelend, „nee, k\jk maar"! En ach ter haarin de gang, zat hun eigen, kleine zwarte katje, dat de nieuweling argwanend bekeek Het was hem niet, maar gelukkig wist de vrouw des huizes van wie de dubbelwel was. „Van de mensen hier schuin boven vertelde ze en trok meteen bedrijvig haar jas aan. ,,'k Breng hem wel even", en wég was ze, met kat. De buurvrouw ,pchuin boven was thuis, gelukkig, maar beide vrouwen stonden elkaar een weinig dwaas aan te staren. Want achter de buurvrouw, in de gang, zat een klein zwart kat je, dat de sprekend gelijkende nieuwe ling argwanend bekeek Het tvas hem weer niet. Maar gelukkig wist de buurvrouw onmiddellijk van wie de zwervende, verwarring brengende poes wél was. Van die mensen schuin beneden", zo sprak ze, waarop de buurvrouw van schuin beneden onder veel hilariteit verklaarde, dat ze dat zélf was Enfin, die kat is er nog steeds en voor hét geval u het dier zoekt: het is een klein, zwart katje, met op de linkervoor poot een litteken Maar dat is dan ook het enige, wat hem onderscheidt van alle andere kleine zwarte katten in uw en onze omgeving! NIEUW ORGEL. Het nieuwe orgel in de Ned. Her vormde kerk te Axel zal vermoede lijk Zaterdag 25 September, des avonds om 19.30 uur, ingebruik wor den genomen; een bericht, dat vele gemeenteleden ongetwijfeld met vreugde zullen begroeten! OP HOL. Te Oud-Vossemeer sloeg een paard op hol. De bestuurder van de ledige landbouwwagen, P. de K., verloor het evenwicht en werd van de wagen ge slingerd, waarbij hij ongelukkiger wijs een wagenwiel over zich heen kreeg. Hoewel overbrenging naar 'n ziekenhuis noodzakelijk was, bleken de door hem opgelopen kwetsuren ge lukkig niet van ernstige aard te zijn. ZAND/KLEI. Voorts meldt men ons uit Oud- Vossemeer, dat aldaar op een perceel bouwgrond van 4 ha het herverkave- lingswerk is begonnen. Daartoe wordt het vermoedelijk tengevol- fe van een overstroming met zand edekte terrein eerst van dat zand ontdaan, teneinde de 1.50 meter die pe kleilaag weer aan de oppervlakte te brengen. KERMIS. De jaarlijkse kennis in Nieuw-Na- men heeft zeer vele bezoekers ge trokken, hetgeen niet in de laatste plaats te danken was aan het feest comité, dat iong en oud „elck wat wils" heeft bezorgd! Naast de ker- mis-attracties was er gelegenheid tot dansen, werd er een schieting ge houden en zorgde „De Scheldezonen" 't plaatselijk fanfaregezelschap, met een muziekfeest voor weer andere ontspanning. Aan dit feest namen muziekverenigingen deel uit Graauw, Clinge, Lamswaarde en Kieldrecht. CIRCUS. Heeft men in Nieuw-Namen ker mis gevierd, in Vlissingen is het cir cus in aantocht. Op het terrein aan de Van Dishoeckstraat worden de voorbereidingen reeds getroffen en binnenkort zal de tent wel verrijzen! Advertentie. In dt bloei van Uw leven - Toeb al aan Uv stoel gekluisterd door slopende Bheamatiek Daar brengt Kruschen redding en uit komst. Wonderlijk, die weldadige werking van de kleine dagelijkse do sis. Kruschen's zes minerale zouterr stimuleren de bloedzuiverende orga nen tot krachtiger werking en nemen zo de oorzaken weg van uw kwellen de pijn. Neem dan toch Kruschen. Tot heil van uw gezondheid en de zuiverheid van uw bloed. trekt. Het tehuis voor ouden van da gen, een instelling van alle gemeen ten van Tholen en Sint Philipslanci, vordert al uitstekend. Voorts wordt gewerkt aan het laatste deel van de provinciale rondweg op Tholen. Alom biedt het eiland een beeld van grote activiteit, dat zijn weer klank vindt niet alleen In Tholen zelf doch ook in de andere plaatsen van dit deel van Zeeland, waar de gevol gen van de ramp zich niet meer zó sterk doen gevoelen. Derk Janse, 92 jaar, heeft nog wel andere zomers meegemaakt. Geslaagde opmaakwedstrijd in vlas te Eede Grote belangstelling In het parochiehuis te Eede werd Dinsdag een vlasopmaakwedstryd ge houden, welke was georganiseerd door de vereniging van oud-leerlingen van de vlassersschool te Eede. Vlas- opmaken is de laatste bewerking van vlas, zoals het daarna in de handel wordt gebracht. De leiding berustte bij J.I.C. Butler, directeur van het Nederlands Vlasinstituut. Dergelijke wedstrijden worden ge houden in de vier centra van de vlas industrie in ons land, nl. Oost- Zeeuwsch Vlaanderen, W.-Zeeuwsch Vlaanderen, West-Noord Brabant en de Zuid-Hollandse eilanden. Voor de wedstrijd bestond een grote belangstelling: o.a. waren aan wezig het college van B. en W. van Aarttenburg, de bestuursleden van de Vlassersscholen van Koewacht en Eede, het lid van G.S. de heer L. Loc- lcefeer, als plaatsvervangend land- bouw-consulent, en vlashandelaren, onder wie uit België. Met interesse werden de wedstrijden gevolgd. De uit slag luidde: 1 M. Snouwaert, St. Kruis 268 punten van de firma Paridaen uit St. Kruis; 2 G. Dhont, Eede 252% p. van de Coöp. Vlassersvereniging; 3 H. Daenen 240% punt; 4 M. de Smet, 228 punten; 5 P. Laridaen 227 pun ten; 6 D. v. d. Broecke 224 punten; 7 A. Verschaeve 222 punten; 8 W. Standaert 221% punt. De overige deelnemers in totaal waren er vijftien kregen een troostprijs. De prijsuitreiking ver richtte burgemeester J. M. A. C. van Dongen. De acht prijswinnaars ont vingen een vaantje, alsmede een geld prijs. Vervolgens reikte ir. Butler de diploma's van de dagcursus van de vlasserschool uit en "de heer Locke- feer reikte de diploma's van de zwin- gelcursus uit. Lijk van slachtoffer watersnood aangespoeld. Bijna 18% maand na de watersnood ramp, is Dinsdag het stoffelijk over schot van één der slachtoffers aan gespoeld. Het lijk kon worden -geïdentificeerd als dat van mevrouw Van de W. uit Nieuwerkerk. NA JARENLANGE VOORBEREIDING Plannen zijn gereed. Na jarenlange voorbereiding is men thans met de bouwplannen van een eenvoudig kerkgebouw voor de Her vormde Gemeente Lewedorp zo ver gevorderd, dat binnen afzienbare tiid met de bouw een aanvang gemaakt zal worden. Het bestek van |>efj gebouw, dat voor kerk en vererii- glngslokaliteit zal dienen, wacht op de bouwvergunning van do gemeente 's Heer Arendskerke en na aankoop van de bouwgrond zal dan tot aan besteding worden overgegaan. „Het wordt geen fraai gebouw" j vertelde ons de heer D. W. Linden- bergh, lid van de kerkvoogdij te 's Heer Arendskerke, „daarvoor ontbre ken ons nu eenmaal de geldelijke middelen, doch de hoofdzaak is, dat het Hervormde deel van de bevolking van Lewedorp een eigen gebouw krijgt". Op het ogenblik zijn er onder handelingen gaande over de aankoop van de bouwgrond in de Noord West hoek van het nieuwe bouwplan te Lewedorp. De bedoeling is, dat zo spoedig mo gelijk met de bouw zal worden begon nen. Voorlopig is het gebouw bestemd voor het houden van kerkdiensten en als verenigingslokaal, maar in de toe komst hopen we ook de kleuterschool er in onder te bréngen". Reeds langë tijd bestond er een gro te behoefte aan een kerkgebouw in Lewedorp. Nadat men eerst enige tijd Nederland mét België tegen Frans „vlas-protectionnisme" De minister van landbouw heeft de Ned. Federatie van Vlasverenigingen toegezegd op korte termijn de kwes tie van het Franse protectionnisme in Benelux-verband met België te zullen opnemen. Op Frankrijk zal druk worden uitgeoefend om een fat soenlijker en loyaler vlaspolitiek te voeren. De minister ontving de voorzitter en de secretaris van de Federatie in audiëntie om over het probleem der Franse protectie en dumping in de vlasindustrie te spreken. Namens de Federatie werd de mi nister gevraagd stelling te nemen tegen de grote gevaren, die de Fran se politiek inhoudt voor de Neder landse vlasteelt en vlas-industrie. In het door het Economisch Tech nologisch Instituut voor Zeeland over deze kwestie uitgebrachte rap port, werd de grote discriminatie op dit terrein duidelijk aangetoond. „Jaarvergadering Schoolmuseum". Donderdag 30 Sept. houdt de ver eniging „Schoolmuseum Middelburg" haar jaarvergadering in het Schut tershof te Middelburg. De morgen is bestemd voor het huishoudelijk gedeelte. Ir. M. de Vink houdt voor de le den en het onderwijzend personeel in de provincie Zeeland een inleiding over „Het Delta-plan in zijn sociaal economische betekenis." Na de pauze volgt de opvoering van het poppenspel „Reïnaert de Vos met een korte inleiding door de heer H. Zoutendijk uit 's-Gravenhage. Aan de vergadering is een uitgebrei de expositie verbonden van leermid delen. Naast de aftredende en herkiesbare leden van het algemeen bestuur wordt voorgesteld mr. L. G. Wolf, inspecteur van het L.O. te Goes, in iet bestuur op te nemen. in de school kerkdiensten had gehou den stelde de Gereformeerde Kerk welwillend haar gebouw iedere Zon dag éénmaal beschikbaar. Daar beide mogelijkheden slechts een voorlopige oplossing boden, zal met het nieuwe gebouw zeker in een behoefte worden voorzien. Het gebouw zal ongeveer aan honderd personen plaats kunnen bieden. De totale kosten," worden ge raamd op 30.000. Minder moeilijkheden voor mosselkwekers. Aan de mosselkwekers, die mos selen bestemd voor export komende van de Waddenzee vervoeren, zal voortaan het vereiste certificaat van onbesmetheid, worden afgegeven op de sluizen te Kornwerderzand. Voorheen werd dit door een der opzichters uit Harlingen verstrekt. De nieuwe regeling is uit de aard der zaak gemakkelijker. Faillissement. Uitgesproken is het faillissement van C. Rijnberg, oliehandelaar in St. Annaland. Rechter-commïssaris is mr. J. A. E. Rink te Middelburg, curator mr. C. M. Kegge te Goes. „OPVANGCENTRUM" EN „DOORGANGSHUIS" Op „Modderoord" verblijven 150 C.O.A.K.-ers De hulsvesting van het Middelburgse garnizoen is sinds 26 Augustus belangrijk verbeterd. Op die datum werd namelijk het barakkenkamp op „Modderoord" aan de Nadorst door de le C.O.A.K. in gebruik genomen. Er kwam toen een einde aan de grote decentralisatie, die ontstaan was als ge volg van het gebrek aan goede legeringsruimte buiten de nog steeds te kleine Berghuyskazerne. Naast deze kazerne vindt men de G.O.A.K.-ers thans in het barakkenkamp. Het Militair Hospitaal herbergt thans nog slechts de Militair Geneeskundige Dienst. Ook daarin zal spoedig verande ring komen, wanneer waarschijnlijk op het Molenwater een nieuw M.G.D.-gcbouw verrijst. Het kamp „Modderoord" uiteraard als tijdelijk bedoeld is oen uiterst doelmatig geheel, waarvan de inrichting gezien mag worden. Het fungeert thans al6 „opvangcentrum" en „doorgaanshuis" van de le C.O.A.K. „Opvangcentrum" is het, omdat al le militairen, die na de eerste oplei- dingstijd van 2 maanden vernemen, dat zij bij de C.O.A.K. zijn ingedeeld, in dit kamp hun intrek nemen. En het is een „doorgangshuis", omdat zij er slechts twee maanden blijven. Na afloop van die termijn komt een nieuw contingent hier de eerste C.O. A.K.-opleiding ontvangen. De nieuwbakken C.O.A.K.-ers be treden het kamp als recruut, kers vers ontslagen van de „primary trai ning". Zij verlaten 't weer als „echt" soldaat. Maar voor het zover is, wordt hen een behoorlijke dosis ken nis toegediend. Kennis van de infan- terie-vakken zowel als van de veelomvattende militaire admini stratie. Het gevreesde R.V.A. (Regle ment van Administratie) is hen na die tijd al enigszins vertrouwd ge worden Een rondgang door de houten ge bouwen leert, dat de huisvesting al leszins redelijk is te noemen. Er is een groot aantal eenvoudige, doch zeer hygiënische en gemakkelijk schoon te houden slaapzalen, er zyn keurige waslokalen en een gemeen schappelijke eetzaal. Verder telt het kamp tal van les lokalen, enkele kantoorbarakken, waar in zich werkkamers voor de of ficieren, het kader, de administratie, de sergeant van de week enz. bevin den. Een cantine zal binnenkort nog worden ingericht. Alles bijeen een legeringsplaats, waar het wel uit te houden is! NIET SLECHTS THEORIE. Tegelpaden verbinden de barakken onderling. De gebouwen scharen zich in een vierkant om een binnenplaats, die o.a. als appèlplaats wordt ge bruikt. De rest ligt thans nog braak, maar zal binnenkort worden inge- Het Juliana-ziekenhuis te Terneuzen in gebruik Oud gebouw voor P.Z.E.M. In de loop van de volgende week zullen de patiënten van het Protes- tanse Ziekenhuis aan de Axelsestraat te Terneuzen worden overgebracht naar het nieuwe Julianaziekenhuis aan de Van Steenbergenlaan. De dag waarop dit geschiedt, zal afhangen van de röntgenapparatuur, de verlichting van de- operatiekamer enz. In ieder geval zal echter aan het einde van de volgende week de ver huizing een feit z\jn. Daarmede zal dan aan een voor de Terneuzense ziekenhuisverpleging vrijwel onhoudbare toestand een ein de komen. Het oude ziekenhuis komt daarna ter beschikking van de Pro vinciale Zeeuwse Electrieiteitsmaat- schappij, die het reeds eerder heeft aangekocht. Naar wjj vernemen, zal dit zieken huis, dat reeds vele jaren in een zeer slechte toestand verkeert en waarvan ook de indeling veel te wensen over laat, tot de grond toe worden afge broken. Hierna wordt een nieuw bouwwerk opgetrokken. RECHTBANK SPRAK CHAUFFEUR IN APPèL VRIJ Op Rijksweg in Zuid-Beveland De Middelburgse arrondissements-rechtbank heeft in hoger beroep uil- spraak gedaan in een zaak, die een principieel karakter droeg. Tegen M. A. G., chauffeur uit Goes, werd op 2 December 1953 proces-verbaal opge maakt, toen hij in Kloetinge zijn vrachtauto liet stilstaan op de Rijksweg en niet op het z.g. afzonderlijk weggedeelte voor stilstaande motorrijtuigen. Volgens de tenlastelegging waren deze gedeelten aan weerszijden van de weg aanwezig. De kantonrechter in Middelburg had G. tot 6 of 2 dagen veroordeeld. De rechtbank vernietigde dit vonnis en sprak verdachte vrij, concluderende, dat ter plaatse geen afzonderlijke weggedeelten voor stil staande voertuigen worden aangetroffen. De officier van justitie had be vestiging van het vonnis geëist, maar zonder strafoplegging. Verdachte werd beide malen door mr. P. C. Adriaanse uit Middelburg verdedigd. De verdediger had aangevoerd, dat verdachte overtreding van een wacht- verbod tenlastegelegd had moeten worden en niet overtreding van een verbod stilstaan. Volgens hem be vonden zich aan weerszijden van de weg geen „afzonderlijke weggedeel- terr'. Bovendien zouden onder deze weggedeelten slechts parkeer strokeu en parkeerplaatsen moeten worden begrepen, hetgeen uit de leden 1 en 3 van art. 32 wegenverkeersreglement blijkt. De kantonrechter zag niet in, waarom overtreding van een wacht- verbod had moeten worden tenlaste gelegd. H\j wees er verder op, dat de gehoorde deskundigen eenstemmig van oordeel waren, dat onder het be grip „afzonderlijke weggedeelten voor stilstaande voertuigen bestemd", mede parkeerplaatsen moeten wor den begrepen. Aan de terzake afwij kende terminologie in de leden 1 en 3 van artikel 32 Wegenverkeersre glement, waarop de verdediger zich had beroepen, hechtte hy geen bij zondere betekenis. NIET BEWEZEN. De rechtbank achtte niet bewezen, dat zich op de plaats, waar verdach te met zijn wagen stilstond, een „af- zonderlijk weggedeelte voor stil staande motorrijtuigen bestemd" be vond. Zij beschouwt de bermverhar ding, die zich op Zuid-Beveland op onderlinge afstanden van ongeveer 500 m aan weerskanten van de Rijks weg bevindt en die op een enkele uit zondering na door een blauw bord met een witte P zyn aangeduid, als parkeerplaatsen in de zin van artikel 32 lid 3 van het Wegenverkeersregle ment. Dit voorschrift maakt ten aanzien van parkeerplaatsen een uitzondering op het in het eerste lid van dit arti kel vervatte verbod om voertuigen, rij- of trekdieren of vee te doen of te laten stilstaan anders dan op het af zonderlijke weggedeelte. Deze uitzon dering zou overbodig zijn, indien deze parkeerplaatsen reeds vielen onder „afzonderlijk weggedeelte voor stil staande voertuigen bestemd". Zulks werd ook door de raadsman van ver dachte opgemerkt. Do rechtbank leidde hieruit af, dat het laatst bedoelde begrip „afzon derlijk weggedeelte" niet do ge noemde parkeerplaatsen omvat. Zy concludeerde derhalve, dat op de plaats, waar G. werd bekeurd, geen afzonderlijk weggedeelte voor stil staande motorrijtuigen aanwezig is. zaaid om als sportveld te dienen. Want de cursisten worden niet dag in dag uit met theorie bezig gehou den. Lichamelijke oefening is een be langrijk onderdeel van het lesrooster. Gedurende 78 lesuren doet men aan gymnastiek, volleybal, hindernisbaan e.d. Het kamp kan 320 man herbergen. Thans verblijven er echter slechts 150 militairen. Meer heeft de C.O.A. K. er ook niet nodig. Dit getal van 160 cursisten wordt verdeeld in 6 klassen van 25. Als de twee maanden verstreken zijn, ver huizen de kampbewoners naar de Berghuyskazerne om aan het volgen- do stadium te beginnen. Daar worden zü na twee maanden tot soldaat.eer ste klasse bevorderd. Op dat moment volgt een selectie. Ongeveer de helft van de 150 blijft in de kazerne om de verdere oplei ding tot korporaal en uiteindelijk tot sergeant te volgen. Het andere deel vertrekt naar vlissingen waar thans de cursus voor korporaal-schrijver is gevestigd. Zij leren daar ook machi- neschrijven en stenografie en enkelen van hen worden personeels-schrijver, in de rang van sergeant. Voor zy de C.O.A.K. verlaten, zijn 8 maanden verstreken. In die tussen tijd zal het kamp „Modderoord" reeds weer drie ploegen „verwerkt" hebben en een vierde verwachten. Dijkwater binnen drie weken dicht Men is thans bezig het gat in de afsluitingsdyk van het Dykwater tus sen Dreischor en Sirjansland te slui ten volgens de traditionele methode van „opzinken". Zoals men zich zal herinneren werd destijds een van de gaten, die liet eerst gesloten werden na de ramp op Schouwen-Dulvelarid, nl. dat van Oosterland, op dezelfde wyze gedicht. Men verwacht, dat de sluiting van het Dijkwater binnen drie weken een feit zal zyn. Regenzomer bracht veel schade (Slot van pag. 1). riode afsluit. Het gewas dat ook voor een groot deel zal bepalen hoe uit eindelijk de financiële resultaten voor de boer zullen zyn. Er kómt weer vergelingsziekte in de biëten voor, doch zij breidt zich niet onheil spellend uit. De loofontwikkeling is fantastisch groot, doch het wortelgewicht en het suikergehalte zijn momenteel laag. Wanneer het weer zou verbeteren, zou dit nog ten goede kunnen wer ken, doch hierop moet niet teveel meer gerekend worden. Het ziet er dus wel naar uit, dat de voordelen van de goede kilo-opbrengsten van de granen en mede de noge prij zen van de schokkers voor een groot deel, zo niet geheel teniet zul len worden gedaan door het tegen vallen van de bieten. Met de duizenden vacantiegangers, die him vacantie verregend zagen, zullen dus ook de boeren over het al gemeen niet met veel genoegen aan de zomer 1954 terugdenken. Alleen voor de veehouders, heeft de regen nog veel goed gemaakt. Men zal zich herinneren hoe in het droge voorjaar een tekort aan gras ontstond, zo zelfs dat men moeilijkheden in de ko mende winter vreesde. Er kon veel gekuild worden en nóg is er zeer veel gras in de weiden. Zoveel, dat wan neer het weer gunstig zou zijn, ver schillende boeren nogmaals tot hooien zouden overgaan. De vrees van een veevoedertekort is daarom nu wel van de baan. TEGEN PIJNEN GRIEP. 20TABLETTEN 85e» VANDAAG. Middelburg Molenwater: „Miniatuur Walcheren", 923 uur; Electro: „Men senjacht", (14 jr.), 19 en 21.15 uur. Vlissingen Alhambra: „Mijn nicht Ra- chaei" (14 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Carnaval in Texas" (14 jr.), 20 uur. Goes Grand: „De schat van de gouden Condor" (14 jr.), 20 uur. Veere „Het Lammetje"; Schilderijen- expositie J. Lodeizen, 10—12.30 en 13.30 17 uur. Brouwershaven Stadhuis: Schilderijen expositie (Haagse School). IJzendijke Gemeentehuis: Schilderijen tentoonstelling ..NederlandWater land". Oostburg Beeldententoonstelling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2