PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Over komende loonsverhoging overeenstemming bereikt Regenzomer bracht veel schade voor de Zeeuwse landbouw BILT AMERIKA VERLAAGT ZIJN MILITAIRE UITGAVEN MINISTER EDEN PLEEGDE OVERLEG TE ROME Vandaag... 197e Jaargang-No. 217 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 15 Sept. '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum o. advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 15 regels f L—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C„ Middelburg. Bur. Vllsslngen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Flnlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zlerlkzee. N. Bogcrdstr. C 160, telef. 1 IN DE STICHTING VAN DE ARBEID Dinsdagochtend hebben vertegen woordigers van de Stichting van de Arbeid ten departemente van Sociale Zaken en Volksgezondheid een be spreking gehad met de ministers Suurhoff en Zijlstra in verband met de loononderhandelingen, welke Uians in de Stichting van de Arbeid aan hangig zijn. Bij deze gelegenheid zijn van rege ringswege enige mededelingen ge- Vrijdag a.s. wordt beslissing aan regering medegedeeld Dinsdagmiddag heeft het bestuur van de stichting van de Arbeid te 's Gravenhage het beraad over de toonhoogte hervat. De bespreking heeft tot een gemeenschappelijke conclusie inzake een voorstel geleid, dat de vertegenwoordigers van de centrale organisaties ieder in hun eigen kring zullen verdedigen. Verwacht mag worden dat aanstaande Vrijdag een beslissing ter kennis van de regering kan worden gebracht. daan, welke voor het verdere verloop van de loononderhandelingen van nut zouden kunnen zijn. De bespreking van Dinsdagochtend heeft niet het Karakter gehad van een bemiddeling. Daartoe werd geen aanleiding aanwezig geacht. Tot zover het communiqué. Naar van andere zijde werd verno men hebben de ministers Suurhoff en Zijlstra de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers inge licht over de plannen tot doorvoering van een derde huurverhoging en de te verwachten voorstellen tot belas tingverlaging. Deze plannen zullen, naar aangeno men mag worden, in de troonrede op 21 September a.s. aangekondigd wor den. Zy waren echter van betekenis voor de beslissing, die de Stichting van de Arbeid thans reeds moet ne men over de komende loonsverho ging. Zoals men weet boden de werk- evers een vrije loonsverhoging van aan, terwijl de vertegenwoordi gers der werknemers een hoger per centage verantwoord achtten en 7 A 8 noemden. Geen typhus, maar paratyphus Een onderzoek heeft thans uitge wezen, dat de besmettelijke ziekte, die in Katwijk aan de Rijn verschei dene personen heeft aangetast, para typhus is en geen typhus. In Katwijk aan de Rijn zijn thans ongeveer negentig paratyphus-patiën ten. Ook in het nabij gelegen Valken burg (Z.H.) is deze ziekte bij twee personen waargenomen. Provincie H et provinciaal bestuur heeft in Zeeland altijd wat meer in de belangstelling gestaan dan in de rest van Nederland. Dat had deels historische oorzaken de glorie van de edelhoogmogende heren staten uit de zeventiende eeuw straalde nog wat na en deels practische oorzaken. Tot die practische oorzaken be hoorde het isolement van Zeeland en de grote betekenis in Zeeland van waterschapswezen, waarop de Gede puteerde Staten toezicht houden. Maar alles bijeen mocht toch ook In Zeeland niet van warme interesse voor de provincie en het provinciaal bestuur gesproken worden. Dat kon ook moeilijk, want de hoofdtaak van de provincie was het toezicht houden op gemeenten en waterschappen en wanneer men toe zicht moet houden op zulke licha men, die zich zo autonoom mogelijk willen gedragen, dan is dat geens zins een dankbare taak. "Men wordt er zeker niet populair door. Zelfs niet als men door bemoe digende adviezen bepaalde plannen van die lagere lichamen stimuleert. Nu is dan enkele weken geleden het rapport van de commissie- Prinsen verschenen, waarbij een nieuwe Provinciewet wordt voorge steld, die aan het provinciaal be stuur wat ruimer armslag wil geven en daardoor het eigen gewestelijk leven wil bevorderen. Dat laatste was ook de bedoeling van Thorbecke, toen hij hondera jaar geleden de thans bestaande pro vinciewet maakte, maar in de prak tijk verliep dat allemaal anders. De centraliserende krachten in het landsbestuur waren te groot om aan de provincie een toereikende mate van zelfstandigheid te laten. De commissie-Prinsen wil nu om te beginnen de Provinciale Staten wat meer laten vergaderen. De tijd, dat men moeizaam per schip en koets naar de zomer- of de winter vergadering van de Staten trok is voorbij. Het verkeer is heel wat een voudiger geworden en men kan dus gemakkelijk meer dan twee maal per jaar bijeenkomen. Dan wil de com missie aan de Provinciale Staten ge legenheid geven ook de controleren de taak van de Gedeputeerde Staten in hun discussies te'betrekken. Zij mogen aan Gedeputeerde Sta ten in zekere zin verantwoording van die controle vragen. Een derde belangrijke wijziging is, dat de Sta ten commissies mogen instellen, waarin niet alleen Statenleden, maar ook deskundige niet-Statenleden be noemd kunnen worden. Dit kan voor de provincie Zeeland, waar toch altijd nog een vry grote provinciale saamhorigheid bestaat, van veel betekenis worden. Ook het feit, dat de Commissa ris der Koningin door de voorgestel de wijzigingen wat meer „hoofd van de provincie" wordt en wat minder „rijksambtenaar" kan waardevol zijn. Eén ding komt evenwel in de nieu we Provinciale Wet niet aan de orde namelijk de financiën. Men kan aan een bestuurslichaam slechts een bredere armslag geven, wanneer men aan dat lichaam tege lijk een zeker belastinggebied toe wijst of uit anderen hoofde ruimere inkomsten toewijst. Nu behoorde die financiële kant van de zaak weliswaar niet tot de bemoeienis van de commissie-Prin sen, maar hij is er toch onverbreke lijk mee verbonden. Gehoopt moet daarom worden, dat minister Beel in de jaren, die er nog zullen verlopen voordat de nieuwe Provinciale Wet in de Staten-Gene- raal komt, voor die financiële kwes tie een oplossing zal vinden. Dat er jaren zullen verlopen is nu reeds zeker, want de nieuwe Provin ciale Wet is gekoppeld aan een Grondwetsherziening die nog heel lang op zich kan laten wachten. Dit laatste is misschien ook de re den, waarom de aankondiging van de nieuwe Provinciewet weliswaar vriendelijk, maar niet enthousiast is begroetMen heeft de aankondi ging kalmpjes opgenomenmen zal over enige jaren wel eens zien hoe de plannen uitpakken en maakt er zich nu nog weinig druk overl I Amerikaanse steun aan Quemoy? Volgens de „New York Herald Tri bune" heeft de Amerikaanse zevende vloot opdracht gekregen aan de Chi nese nationalisten „volledige logistie ke steun" te verschaffen voor de ver- De betekenis van het woord „logi stiek" is rekbaar. De opdracht bete kent in feite het verlenen van alle mo gelijke huln behalve actieve deelne ming van Amerikaanse strijdkrach ten aan de strijd, aldus het blad, dat onder „logistieke steun" o.m. levering en aanvoer van uitrusting en straal vliegtuigen verstaat. De opdracht aan de zevende vloot betekent echter niet, dat „op een later tijdstip de Amerikaanse strijdkrach ten geen actievere rol" zouden kunnen gaan spelen. In geval van een commu. nistische invasie van Quemoy zouden de Verenigde Staten het wellicht no dig achten actief deel te nemen aan de verdediging van het eiland, aldus dit bericht. Moeder en kind in kanaal verdronken Dinsdagmorgen omstreeks elf uur heeft men in één der zijwijken van het Scholtenskanaal te Klazienaveen-Nrd. nabij Emmen een levenloos lichaam pje aangetroffen van een ruim één jarig kind. In de nabijheid trof men een pakje brood aan, hetgeen aanlei ding gaf tot een verder onderzoek. Ruim een uur later werd het leven loze lichaam van de moeder opgehaald alsmede een fiets. De moeder, de 19- jarige mevrouw M. G. Strijker-Her- bers, is voor zover nagegaan kan wor den, haar ruim één-jarig kind voor op de fiets, 's morgens om zeven uur van de ouderlijke woning vertrokken om te gaan aardappelrooien. Onderweg moet zij met het kind in de wijk zijn geraakt en verdronken. 2 MILLIARD DOLLAR MINDER Een gedeelte van de romp van de Tritonkomt boven water, opgelicht door een aantal luchtzakken. Tekort op begroting 4,7 milliard dollar De Amerikaanse regering heeft Dinsdag vermindering van de defen sie-uitgaven bekendgemaakt, doch te vens verklaard, dat de herziene uit gaven voldoende zyn voor strijdkrach ten, machtiger en doelmatiger dan het land ooit in vredestyd heeft ge kend. De uitgaven voor de commissie voor atoomenergie, in Januari door presi dent Eisenhower geraamd op 2.42 milliard dollar, zijn verminderd tot 2.2 milliard. Dit laatste bedrag ligt nog 307 millioen hoger dan de werke lijke uitgaven in het afgelopen jaar. Als gevolg van grotere niet-militai- re uitgaven en minder inkomsten zal het tekort in het afgelopen belasting jaar (1954/1955) wellicht 4.7 milliard dollar bedragen. De directe militaire uitgaven, door Eisenhower in Januari geschat op 37.5 milliard dollar, zijn verminderd tot 35.5 milliard. De militaire hulp aan bondgenoten, waarvoor de president in Januari 4.1 milliard dollar vroeg, is verminderd tot 3.3 milliard (verleden jaar 3.5 milliard). Voor het aanleggen van Onmiddelijk na de aardbevingsramp in Algiers stroomde van alle kanten hulp toe. De foto toont een hoeveel heid voedsel, welke door padvinders en vrjjicilligers verdeeld wordt onder de getroffenen te Oued Chelif. voorraden is op het begrotingsont- werp 900 millioen dollar uitgetrokken 300 millioen meer dan Eisenhower in Januari nodig achtte. Merr. Locatelli op vrije voeten. Mevr. Giulia Locatelli, de vriendin van Fausto Coppi, is op vrije voeten gesteld. Zy was verleden week ge arresteerd op grond van een aan klacht wegens overspel en schending van de gezinsverantwoordelijkheid, ingediend door haar echtgenoot. Coppi had verklaard, aat hij een s tot onmiddellijke vrijlating zou indienen als mevr. Locatelli niet voor middernacht in vrijheid was gesteld. Hij voerde aan dat de arrestatie on wettig was volgens de Italiaanse grondwet die eist, dat, alvorens tot preventieve inhechtenisneming wordt overgegaan, het bewijs wordt gele verd van de bedoeling om zich daar aan te onttrekken. Mevr. Locatelli zal haar intrek ne men bij een van haar zusters te An- cona, waar zij zich voor onbepaalde tijd elke Zondag zal moeten melden bij het politiebureau. Ze zal de stad niet mogen verlaten. Tijdens haar gevangenhouding had ze elk voedsel geweigerd. Fausto Coppi, die Zondag jl. aan de ronde van Latium had deelgeno men maar de strijd halverwege de course had gestaakt, is naar Nova Ligure teruggekeerd. Naar verluidt zou hij voornemens zijn zich buiten Italië te vestigen. MEN W4S HET MET ELKAAR EENS Wel of geen verdrag van Brussel Het Italiaanse persbureau Ansa meldt, dat tussen de ministers Eden en Piccioni volledige overeenstemming is bereikt over het Britse voorstel om het verdrag van Brussel tot Italië en West-Duitsland uit te breiden, ten einde het probleem van de souvereiniteit en herbewapening van West- Duitsland in het raam van een Europees verdedigingsstelsel op te lossen. Berichten volgens welke de kern der besprekingen van Anthony Eden in de Europese hoofdsteden zou lig gen in de mogelijkheid van een uit gebreid en hervormd pact van Brus sel, worden in geallieerde kringen in Bonn niet bevestigd. Naar van Brit se zijde wordt opgemerkt zijn bi- de besprekingen veeleer een aantal mogelijkheden geopperd, waarbij men ervan uitging, dat tussen de Europe se landen een band „in de geest van die van het pact van Brussel" kan worden gelegd. Ingelichte kringen merken evenwel op, dat er generlei reden is om op deze ene mogelijkheid uit vele bijzondere nadruk te leggen. Een mogelijkheid, die te Bonn door Amerikaanse kringen naar voren ge schoven werd, is een hervorming van de'Navo in die geest, dat een opne- ACHTERSTAND IN HET BOERENWERK Voorlopige dorscijfers der granen overigens niet slecht De „winterse" zomer van 1954 heeft de Zeeuwse boer lelyk parten ge speeld. Van week tot week heeft men gehoopt dat er toch eindelijk wel eens een eind aan het slechte weer zou komen, doch behoudens dan de en kele dagen waarop het zonnetje scheen, is het ook in de oogsttijd niet bijzonder gunstig geweest. Hierdoor is er op de akkerbedryven een ach terstand in het werk van ongeveer drie weken ontstaan en op bepaalde bedrijven, met name in de VVilhelminapolder, zelfs vier weken! En tijd is nu eenmaal geld. Er staan hier ook meevallers tegenover zoals de kilo- opbrengsten van de granen, waarover men, volgens de voorlopige dors cijfers, niet te klagen heeft. Een van de voornaamste pylers van de Zeeuwse landbouwbedrijven vormt echter nog steeds de suikerbiet. Het wortelgewicht en het suikergehalte blijft tot op heden laag, zodat wan neer deze in de komende weken niet meer verbeteren de kans hierop is niet groot het extraatje van de granen hierdoor wel teniet gedaan wordt, De erwtenoogst is momenteel voor 96 binnen. De gemiddelde op brengst van de tot dusver gedorste schokkers en kleine groene erwten nog slechts een klem gedeelte kan op rond 4000 kg per ha gesteld worden, hetgeen dus zeker niet slecht is. De kwaliteit van de kleine groene schynt echter iets meer van net slechte weer geleden te hebben, dan bij de schokkers. Van de zomergerst en haver moet nog 2 gemaaid worden, terwijl 7 op het land staat. In de droge gebie den heeft de zomergerst volgens de tot dusver bekende gegevens, gemid deld 4400 kg per ha opgeleverd, waarover men dus tevreden kan zijn. De kwaliteit van de korrel is goed, terwijl tot op heden ook weinig of geen schot voorkomt. Ook in de ge ïnundeerd geweest zijnde gebieden, waar vorig jaar reeds werd inge zaaid, gaf de gerst een vrijwel nor male oogst. Alleen op .Schouwen- Duivelana, Kruiningen en Waarde komen afwijkingen voor, hoewel ook daar de resultaten beter zijn dan de taxateurs hadden durven vermoeden. De opbrengsten lopen in deze voor de eerste maal na de ramp ingezaaide gebieden uiteen, van 1500 tot 2500 kg per ha, met verschillen naar boven en beneden. De wintertarwe is vrij wel overal gemaaid, alleen staat er nog ongeveer 10 buiten. Indien de ze niet beschut staat, bijv. vlak ach ter een boomgaard, komt ook hierin practisch geen schot voor. De kilo- opbrengst is gemiddeld brjna 4400 kg, met zeer noge uitlopers. By de zomertarwe met een tot dus ver gemiddelde opbrengst van 4250 kg kan eveneens van een goede oogst gesproken worden. Er is nog 10 niet gemaaid, terwijl 40 nog in schoven op het land staat. Het meeste graan is dus reeds geborgen, doch ongeveer 40 van het combi ne-stro ligt nog op het land, zodat de kwaliteit hiervan door de vele re gens er niet op zal verbeteren. De stand van de stambonen is uit gesproken slecht. Naast een sterke aantasting door vet- en vetvlekken ziekte, hadden de ongunstige weers omstandigheden tot gevolg, dat ook de bloei en het vullen van de peulen zeer slecht verliepen. Er moeten daarom zeer minimale opbrengsten worden verwacht. De Walcherse witte bonen staan er wat kleur be treft, nog net zo bij als in het begin van de groeiperiode. Wat hiervan uit eindelijk de resultaten zullen zijn, is niet te voorspellen. De uien hadden ook een lage kilo opbrengst, doch hier kan de prijs veel goed maken. Er worden thans pryzen van plm. 17 cent per kg betaald. Aardappelen. Over de aardappelen kan men ook al geen gunstige geluiden beluisteren. De aantasting door phytophthora is plaatselijk zeer sterk. Het percentage door deze aardappelziekte aangetas te knollen loopt uiteen van 5—95, waarbij men het gemiddelde wel op 1520 kan stellen. Wanneer het weer de komende weken niet verbe tert, zal deze schade zeker verder toenemen. Overigens is de kilo-op brengst vry goed. Tenslotte ae suikerbieten, het ge-116 September- was waarmee de boer de oogstpe- Zon 'op 615 (Vervolg op pag. 2) iMaan op 20.00 ming van West-Duitsland kan wor den uitgevoerd. Zulk een hervorming zou, zo wordt opgemerkt, een beperking van de Duitse bewapening mogelijk moeten maken zonder nochtans discrimina ties te doen ontstaan. Bondskanselier Adenauer heeft Dinsdag tot ziin parlementaire aan hangers gezega, dat de Britse minis ter van buitenlandse zaken, Anthony Eden. zijn aanspraak op volledige Westduitse attWMnjMÉM* gesteund. souvereiniteit geheel had vieren Costa-Rica, Guate mala, Honduras, Nicaragua en Salvador hun onafhankelijk heidsdag. (1821). is het 40 jaar geleden, dat de populaire Zuid-Afrikaanse boerengeneraal J. H. de la Rey (bijgenaamd „Oom Koos") tij dens onlusten te Johannesburg door een schot van een politie agent werd gedood. Inbraak in Amerikaanse ambassade In de nacht van Maandag op Dins dag is ingebroken in het gebouw van de Amerikaanse ambassade in Den Haag. Uit een brandkast werd een bedrag, men spreekt van f 2000.ont vreemd. 1400 slachtoffers geborgen Te Orleansville en omgeving zyn tot nu toe 1460 lijken geborgen. 59 der omgekomenen zijn blanken. Theo Baijlé aangereden. Op de Geldersekade te Amsterdam vond een aanrijding plaats tussen een tramtrein van lyn 11 en een perso nenauto. bestuurd door de operazan ger Theo Baijlé. Deze. alsmede zijn echtgenote en twee andere inzitten den. de opera-regisseur dr. Walter Poll en de Duitse chirurg W. Klin ker, liepen lichte verwondingen op. ■y werden met de geneeskundige dienst via het Binnengasthuis naar hun woning overgebracht. De heer Baijlé kreeg een lichte shock. De auto werd zwaar beschadigd. DE VERWACHT... ENIGE REGEN. Toenemende bewolking met in de loop van de middag van het Westen uit enige regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid west. Weinig verandering in tempe ratuur. ZON EN MAAN. onder 18.55 onder 11.26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1