Airbornes vochten verbitterd tegen Duitse overmacht Merkwaardige wiersoorten op het Schouwense strand C Gillette ZIJ STOREN ZICH NIET AAN HET IJZEREN GORDIJN DDD 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1954 HET DRAMA VAN DE SLAG OM ARNHEM Verloren maar niet tevergeefs Op 3 September werd het door de Duitsers aangelegde vliegveld by Deelén zwaar gebombardeerd. Vol vermaak hoorde Arnhem dagen daarna ,l0£ tijdbommen ontploffen tot grote woede en schrik van de bezetters. Het was de tjjd van wilde geruchten over de volkomen Duitse nederlaag, maar de mensen van de Veluwezoom wisten toch wel beter. Hier werd het uit Frankrijk en België gevluchte Duitse leger zoveel mogelijk opge vangen en gereorganiseerd. De zware bombardementen van het vliegveld werden op de Zondagen daarna voortgezet tot aan het begin van de slag om Arnhem op 17 September. Het is nooit geheel met zekerheid uitgemaakt of de Duitsers nu wel dan niet verrast werden door de enorme luchtlandingen. Doel van de gi gantische operatie van Montgomery was het tweede Britse leger in snelle opmars van Eindhoven uit te laten doorstoten naar de Noord-Duitse laag vlakte. De speculatie was dan zo vlug mo gelijk in Berlijn te zijn. Was de slag om Arnhem niet uitgelopen op een volstrekte nederlaag, dan zou de we reldgeschiedenis vermoedelijk wel een geheel andere loop genomen hebben. Dan waren om maar een voorbeeld te noemen de Westelijke Geallieerden eerder in Berlijn geweest dan de Rus sen. Aan de moed en taaie volharding van de Airbornes keurtroepen uit En geland met o.a. Poolse soldaten en an dere geallieerde strijders heeft het waarlijk niet gelegen. De eerste Britse Airborne divisie en de eerste Poolse parachutisten-briga de hadden een operatieplan meegekre. gen, dat op de kaart voortreffelijk uitgestippeld was. Maar er was niet gerekend op de verwoede Duitse tegenstand, na een aanvankelijke verwarring, die daarbij gebruik kon maken van een S.S.-pant ser corps, bestaande uit de Hohen- staufen- en de Frundsberg-divisie, die ijlings opdracht gekregen hadden zich naar Arnhem te begeven. De Hohen- staufen-divisie moest op bevel van ge neraal Model de Rijnbrug van de En gelsen zuiveren. De Frundsberg-divi sie werd de Betuwe ingestuurd om het tweede Britse leger te houden. S.S.- bataljons in Oosterbeek moesten Arn hem aan de Westzijde verdedigen. Christiansen en Rauter zonden alle beschikbare troepen naar de Grebbe- berg en de omgving van Ede. Kol. b. d. Boeree, die te Ede de slag meemaakte, heeft na de bevrij ding een voortreffelijke studie ge maakt van de slag om Arnhem en tal van interessante punten naar voren gebracht, die ook voor de Engelsen zelf in zekere zin nog een openbaring genoemd moeten worden. Drama begon. In Arnhem beleefde men op deze Zondag 17 September het merkwaar dige schouwspel, dat eerst des mor gens de Britse jagers en bommenwer pers een geducht offensief inzetten. Voor zover de toen zwakke Duitse luchtafweer zich liet horen, werd zij onschadelijk gemaakt. Reeds in de eerste ogenblikken van het offensief werd het Arnhemse centrum zwaar getroffen door bommen en het vuur van de jagers. In de namiddag kwa men de talrijke gliders met de Air bornes neer bij Ginkel, Wolfheze, Ren- kum en Oosterbeek. Het gelukte aan een groep van En- felse parachutisten nog dezelfde dag oor te dringen tot de markt en de Arnhemse Rijnbrug, die zij op dat mo ment onbeschadigd in handen kregen. In feite was hiermede aan de opdracht voldaan. Het bevel luidde de brug ge durende minstens twee dagen en twee nachten in handen te houden, totdat het tweede Britse leger zou zijn ge arriveerd. Men kan zich voorstellen, dat dit in de gegeven situatie onmo gelijk bleek. Niet alleen werden deze dapperen van hun hoofdmacht afgesloten maar zjj konden niets beginnen tegen de zware tanks van de Duitsers, die bo vendien hun gesehut op de heuvels rond Arnhem hadden geplaatst en systematisch het centrum met de be leende Eusebius-kerk in puin schoten. Drie dagen en drie nachten hebben deze helden de verbitterde, ongelijke strjjd volgehouden. Toen waren nage noeg allen dood of zwaar gewond. Maar ook met de hoofdmacht ging het al niet veel beter. Generaal Urqu- hart, de bevelhebber, kon niet direct bij zijn hoofdkwartier komen en moest zich enige tijd schuil houden in de omgeving van Arnhem bjj Ne derlandse burgers. Bij Ginkel, Ren- kum en Wolfheze werden de gealli eerde troepen aangevallen door de Duitsers, die een gunstige positie in namen langs de hoge Veluwerand. Weliswaar kwamen ook in de dagen daarna de nodige versterkingen maar het werd een herhaling van de eerste dag van het offensief. Des morgens als de geallieerde jagers en bommen werpers overkwamen, zweeg het Duit se afweervuur nagenoeg om in volle hevigheid los te barsten toen des mid dags vrijwel altijd op precies de zelfde tijd de onbewapende Ame rikaanse vrachtvliegtuigen en de gli ders getroffen werden. Verbindingen verbroken Later hebben de geallieerden nim mer meer gliders en vrachtvliegtuigen uitgezonden zonder directe bescher ming van jagers en bommenwerpers. Bovendien waren de verbindingen ver broken of functionneerden niet. Alle hulde aan de Nederlandse verzets strijders. die zich in de slag om Arn hem niet onbetuigd gelaten hebben en o.a. via de telefoonverbindingen van de provinciale eleetriciteitsmaat- schappij ongeweten door de Duitsers, contact hadden met het Britse hoofd kwartier in Nijmegen. Fout op fout werd helaas gemaakt met het afwerpen van de voorraden Toen door de Duitse tegenstand ver schillende punten al lang niet meer bruikbaar waren, regende het toch containers, en andere vQQCDtógp. Ten slotte werd de toestand uiterst be nard. Ooggetuigen vertelden verder: „Het voedsel, het water en de mu nitie raken op en de verliezen aan manschappen worden steeds groter. De „Rode Duivels" leven in een voort durende hel van schrikwekkend la waai. Het slagveld wordt verlicht door de laaiende vlammen der in brand ge schoten buitenwijken van Arnhem en Oosterbeek en door de vlammenzee aan de overkant, waar het dorpje Driel in de as wordt gelegd. Maar midden in die hel leveren de mannen van de Airborne-divisie stuk voor stuk staaltjes van zeldzame dapper heid en moed. Een Poolse generaal neemt een da mesfiets en rjjdt recht op een huis af waarin Duitsers zitten verschanst twee tanks volgen hem, maar er moet iemand vooruit rijden, omdat de tank commandant vreest dat er mjjnen zjjn gelegd. En aangezien er op dat moment verder niemand in het Poolse hoofdkwartier aanwezig is, doet de generaal het even zelf. T erugtocht. Tenslotte wagen de Britten en Po len des nachts de oversteek over de rivier. „Op een gegeven ogenblik ko men we in een ondiepe kuil terecht", schrijft een Poolse oorlogscorrespon dent. „We kunnen geen meter voor- of achteruit. Aan alle kanten zijn we omringd door explosies, die zich met een tergende eentonigheid aldoor op dezelfde plaats herhalen. Onze gids gaat voorop, maar even later valt hij, getroffen door scherven. Iemand an ders neemt de leiding, maar onder gaat direct hetzelfde lot. Bij twee en drie tegelijk springen we uit de kuil en rennen we recht Ernstige waarschuwing voor HAAR Roos is een onheilspellend sigr dat haaruitval aankondigt. Wat te doen? Onmiddellijk ingrijpen! Silvi- krin gaan gebruiken! SÜvikrin de bio logische haarvoeding, bevat de 14 op bouwstoffen voor de haargroei waar van ook de natuur zich heeft bediend toen zij U haar gaf. Het zijn de na tuurlijke stoffen uit de aminogroep, zoals Tryptofaan, Tyrosine en Cysti ne. Maar deze wetenschappelijke ter men zeggen U misschien weinig. U wilt van uw roos af. U wilt uw haar behouden. U wilt weer prachtig nieuw haar hebben! Neem dan direcl de enige juiste maatregel: Begin nog heden met Puur Silvikrin, de natüür- lijke haarvoeding. op die ring van vuur af. Een blind In stinct drijft ons vooruit. Nog een stap, een paar stappen en de spook achtige muur van vuur ligt achter ons". Zo is het op hun hele weg een dodenmars naar de Ryn. Dekking zoe kend achter bosjes, onder omgevallen bomen en onder dode koeien in de modder van de door granaten door ploegde uiterwaarden, rennen ze naar de rivier naar de reddende boten, achtervolgd door een kogelre gen. Over de rivier ratelt machine geweervuur lichtspoormunitie rood, violet, geel en blauw. De dood vliegt over hen heen in dreigend ge gier en gefluit. Velen worden getrof fen, sommigen op slechts enkele me ters afstand van de andere oever, maar vele anderen bereiken veilig de overkant waar het tweede deel van de Poolse parachutisten-brigade het reddende bruggehoofd wanhopig ver dedigt tegen een overmacht van Duit se troepen. Niet tevergeefs. De slag om Arnhem is verloren," maar niet vergeefs geweest. De ge allieerden zijn over de Maas en de Waal en hun opmars vanaf de Belgi sche grens zou zonder de actie van de Airborne-mannen niet mogelijk zijn geweest. Maar voor Arnhem is het verlies van de slag een geweldige te leurstelling. Arnhem, dat zich al vrij waande, komt opnieuw in de greep van de bezetter en nu is zijn lot schrikwekkender dan ooit. Arnhem stad met bijna 100.000 inwoners moet evacueren, tot de laatste man. Niemand mag achterblijven wie nog wordt aangetroffen wordt neer geschoten, zonder pardon. Srote groepen gliders (zweefvliegtui gen) kwamen op de heide in de om geving van Arnhem neer op 17 Sep tember en nog vele dagen daarna. De slag begon maar de Airbornes konden het niet bolwerken tegen de Duitse overmacht aan troepen en materiaal. WILDE EN TAMME WOLVEN IN TIROL. Bruintje onder bescherming van de Staat (Van een medewerker). INNSBRUCK. In Oost-Tirol worden tegenwoordig drijfjachten ge houden op troepen wolven, die onder het vrij grazende vee op de berg weiden, vooral onder de schapen, grote schade hebben aangericht. Men heeft reeds enkele rovers onder schot gehad, maar de kogels troffen geen doel. Ook in de Karawanken in Karinthië kwam het reeds verschei dene keren tot verrassende ontmoetingen met wolven. Zelfs in het grensgebied van Neder-Oostenrjjk, langs het IJzeren Gordyn, meent men wolfssporen gevonden te hebben. Alsof dit nog niet genoeg was, stonden twee douanier» in Karinthië tydens een patrouille plotseling oog in oog met een kleine beer, die ze, waarschijnlijk omdat hij niet van smokkel werd verdacht, ongemoeid lieten. Maar in een ander dal is Bruin tje Beer al in indrukwekkende grootte opgetreden, hoewel hij zich aan de begroeting onttrok door op de vlucht te slaan. De Oostenrijkse houtvesters ma ken uit het optreden van deze „ro vers" op, dat In de volksdemocra- tische staten, waarvan de landbe volking door verdrijving naar het Westen, door deportaties en ver sterkte industrialisatie gedecimeerd is, het wild zich onbelemmerd ver meerdert. In de Kleine Karpathen tussen Moravië en Slowakije is het waarschijnlijk tegenwoordig een do rado voor vossen, marters, wolven en beren. De boeren aan de Oosten rijkse kant van het Bohemerwoud weten geen raad meer van de vos sen. Het zou niet te verwonderen zijn, als beren en wolven ook in de bossen aan de Beierse grens rond zwierven, daar vele dorpen in Zuid- Bohemen ontvolkt en talrijke een- Waar komt het Riemwier vandaan? Koude, stormachtige dagen hebben voor badgasten vrijwel geen waarde. Op zulke ogenblikken is het bepaald een voorrecht natuurliefhebber te zijn. Immers, al waait het zand rond je oren, al is de lucht gedrenkt met het stuifwater van woest-brekende golven, al doet de wind de ogen tranen en heb je een jas al nodig om het lichaam voor te sterke afkoeling te behoe den, er is meestal wel wat te zien op het strand. Wat we zagen ontdekten we bloot toevallig. Schouwen biedt bij ruw weer voldoende beschutte plekjes om te botaniseren. Voor de normale bad gast de laantjes en de bosjes; voor de meer bevoorrechte de diepe duin pannen hem door het bezit van een toegangskaart geopend. Geen van beide gelegenheden werd aangegrepen; de gierende vlagen de den de wens opkomen het doen en la ten van de zee in ogenschouw te ne men. Vanaf het duin viel het schouwspel niet tegen. Een kleine vissersvloot danste over de golven op korte afstand van het strand. Het den. De branding vertoonde zich als een zevenvoudige kanten strook langs een vaalkleed en toen viel het oog op de donkere wierhopen en volg de een nieuwsgierig afdalen naar het winderige strand. door BAREND ZWERFMANS. Niet vergeefs. Reeds de eerste wierhoop bleek belangwekkend. Hij bestond uit een ineengestrengelde massa van lange glibberige banden, de meterslange „bladeren" van het Riemwier! Waar komt dit wier vandaan. Uit het Kanaal? We weten nog heel wei nig af van de groeiplaatsen. Het spoelt niet overal aan en niemand heeft ooit dit rieihwier ergens voor onze kust van de bodem opgevist, zodat men wel moet aannemen, dat ze niet op onze kust voorkomen. En tochals dit plotseling stormpje, dat slechts de nacht had geduurd, iets te maken had met de neergeleg de wierhopen moet m.i. dit riemwier ook voor onze kust groeien. Boven dien, stonden de aanspoelingen in verband met de vissersvaartuigen, die met hun netten de wieren hadden losgesleept? Ingewijden beweren, dat juist, waar die vissers voeren een brede wierbank moet liggen. Misschien kunnen de vissers van Brouwershaven en Zierikzee ons uit de droom helpen en daarom wordt het riemwier (als jonge Elant en dus veel te klein) hier- y afgebeeld. Het is een interessante plant. Hij ontstaat als een zich wat naar boven verbredend steeltje, dat uitgroeit tot een beker. Binnen die beker ontsprin- §en dan een of meer banden (meestal die zich tijdens de groei voortdu rend vertakken, telkens gaffelvormig of zoals dat heet: dichotoom. By gewone planten is de stengel, die alles draagt het dikst by de aar de, bij de wieren, die door het water gedragen worden, behoeft dit niet zo te zijn. Op een heel dunne stengel froeien vaak steeds breder wordende laderen. Die éne wierstengel draagt soms een plant, die zoals wy consta teerden, een kleine korf kan vullen. Tussen de riemwieren lagen ook stengels van Veterwier, die rolrond zijn, overal even dik en die zich niet vertakken. Ook deze kunnen meters lang worden, ze zitten echter slechts met een hechtschyfje vast. Verder was Hauwwier aanwezig: een meer vertakte soort, waaraan schynbaar kleine boontjes groeien. Was dit wier ook talrijk vertegenwoordigd, er wer den slechts twee ex. gevonden van een fijn vertakt wier, dat dicht bezet is met eivormige blaasjes en dat Ve zelwier heet. Deze blaasjes bewerken dat de wieren op de bodem kunnen groeien als een woud van rechtop staande planten. Met deze vondsten is de rijkdom van aanspoelingen niet uitgeput. Riemwier kan zich hechter op ste nen, maar een schelp is ook een hard, steenachtig voorwerp. Het loont de moeite de aangespoelde kluwens te ontwarren om de oorspronkelijke stengel met het voetje terug te vin den. Deze hecht zich vaak op de aar dige, in ons land vrij' zeldzame, scnaalhoren (Patella) en ze staan bij na nooit alleen. Men vindt er vaak kleine roodwieren op (pas goed te be kijken onder het microscoop) en ook vaak kalkwieren. We vinden drie van die-Patella's en daarop vier voor ons nieuwe wiersoorten, waaronder de harde kalktakjes van het Koraal wier (Corallina). Daar dit wiertje ook op Helgoland groeit, kan het best op onze kust groeien. Een van de riemwieren draagt dik ke, zwarte knopen, en ook dit blijkt een wiersoort te zijn, die andere wie ren tot groeibodem verkiest. Bepaald opvallend is het grote aantal Zeevin£ers, die tussen de wieren liggen. Dit zijn kolonies van lagere dieren (denk bijv. aan de sponzen) die er als plan ten uitzien. Dubbel opvallend door het groot aantal vormen, waardoor ze de Indruk geven tot vele soorten te behoren. En als bijzondere verrassing treffen we een dertigtal schildjes van de Slanke Inktvis aan, die dit jaar door een lezer ook in Zoutelande werden gesignaleerd. Opeens horen we boven ons een angstig vogelgeschreeuw. Een zilver meeuw wordt achtervolgd door een even grote zwarte vogel. De breed- wigvormige staart van de laatste doet vermoeden, dat hier een Grote Jager zijn roofbedrijf uitoefent. Dit wordt zekerheid als hij de meeuw dwingt zijn maaginhoud uit te braken, die hij in de vlucht opvangt. Dan scheiden de vogels en kiezen ze leder hun ei gen weg om dra üit het oog verloren te raken. Zeldzame waarneming, die eigenlijk veel te kort duurt en zich niet herhaalt. Mochten vissers ons mededelingen kunnen verstrekken omtrent 't voor komen van Riemwier op de wierban- ken in het Brouwershavense Gat, dan zou dit muisje nog een waardevol staartje kunnen hebben. En wie weet brengt het ene weer het andere mee. zame boerensteden al lang weer in een oerwoud van onkruid zijn on dergegaan. Dergelijke toestanden heersen ook in Joego-Slavië, waar de industria lisatie de boeren onophoudelijk naar de steden trekt. In de Karst, in Ma cedonië, in de ravijnen van de Cen trale Balkan tot aan de Zwarte Zee en in de dobroedsja zijn wolven en beren tegenwoordig nog een nor maal bestanddeel van de fauna. Ze hebben sinds de oorlog meer vrij heid en zwerven, naar de ervaring leert, nu ook in de Oostenrijkse Al pen rond. De verspreiding van wolven is schadelijk voor de economie, omdat de zo belangrijke bergveeteelt ge troffen wordt. Minder bedenkelijk is het optreden van beren, die ge woonlijk geen mensen aanvallen. Als ze niet al te zeer in aantal toene men, zijn ze eerder een verheugende verrijking van onze reeds zo arm geworden natuur. Onder bescherming. In Joego-Slavië en Bulgarije staat Bruintje zelfs onder bescherming van de staat. Het verbod om beren te schieten is in de beide landen na de oorlog zelfs nog strenger ge worden. De beren zijn precies ge teld en worden verzorgd. Toch wordt er wel gestroopt, maar het dier moet dan met stenen gedood en als „cadaver" zonder schietgat naar huis gebracht worden. Om het verbod te ontduiken zegt men dan dat de beer van een rots gevallen en al dood gevonden was. De Oostenrijkers behoeven nog niet bang te zijn voor wolven. Zeker niet de kinderen uit het opvoedings instituut Kleinvolderberg in Tirol, die met een tamme wolf spelen. Het hoofd van het Instituut Moser kocht in 1952 in Frankfort een jong „teef je" van echt Russische ouders als speelgoed voor zijn tweejarig kind. Al gauw stoeide het tamme dier ook met de nupillen van het gesticht rond. Vorige winter „verkoos het de vryheid". Tien dagen lang werd de wolvin gezocht, verscheidene keren werd ze in het bos gezien en ten slotte in de Inn gedreven, waar ze zich berouwvol overgaf. Haar baas leest alle berichten over het optre den van wolven met bijzondere aan dacht. Want het kan op een dag ge beuren, dat ook ztfn wolvin de ber gen ingaat, om onder haar wilde soortgenoten een echtgenoot te zoe ken. Dan zou ze nooit meer terug keren. 0 Ter gelegenheid van zijn zilveren professiefeest heeft de leider van de Bond zonder Naam, pater Willem Loop s.m.m., in het kantoor van de bond te Haarlem een receptie gehouden. Onder de vele aanwezigen was ook pater Henri de Greeve, de vroegere leider van de bond. Ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De Jeuk be daart, de ziektekie men worden gedood en de huid geneest. BALSEM ZEEP Al zoudt V V kunt sieh de rykste man van de wereld sjjn niet beter scheren dan met Gillette! Het Gillette precisie-scheerapparaat *32 met 2 Blauwe Gillette mesjes, kost slechts Met Gillette schejert U zich perfect en snel. Gillette mesjes zijn de hardste en scherpste ooit geslepen. Daarom gaan ze ook langer mee. *n „goeie morgen BLUE GILLETTE 75 cent per 5 uraat iedeAe&t op a^oÊeyi: MetHnteressant» vllegtulgplaatjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 12