7)e Lc JIMMY BROWN bij de Recherche »jV# miyjflF3ytÊ 11 '41 •jttmtt „MIJN NICHT RACHAEL" NAAR ROMAN VAN DU MAURIER GROTE BELANGSTELLING VOOR DE „VIER VLAANDEREN RIT" 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 14 SEPTEMBER 1954 Advertentie. FILMS IN ZEELAND Boeiend filmwerk. Regisseur Henry Koster, die al ve le malen bewezen heeft te kunnen filmen, voerde ook de regie over „Mijn nicht Rachael" (Alhambra, Vlissingen), een boeiend filmwerk, naar de roman van Dnpline du Man- rler. In deze film bewijst Henry Kos ter zijn vakmanschap nogmaals: alle mogelijkheden, welke dit beklemmen de verhaal boden, werden door hem op een even zorgvuldige als verant woorde wyze benut. „Mijn nicht Rachael" is dan ook een voortreffelijke speelfilm gewor den, waarin met name Olivia de Ha- villand (als de mysterieuze Rachael) en Richard Burton als haar neef Phi lip excelleren. Olivia de Havilland gaf de figuur van de schone, maar onbetrouwbare Rachael prachtig ge stalte en regisseur Koster woekerde met de entourage-mogelijkheden, die het Cornwall rond 1840 hem bood. Een bijzonder boeiende film was het resultaat. Een deel van de Ierse vrijheids strijd was het gegeven voor .Mensen jacht" (Electro, Middelburgen deze politieke achtergrond maakte van deze film méér dan zo maar een ver haaltje. Regisseur Basil Dearden ver filmde het verhaal op de juiste wijze en John Mills en Dirk Bogarde geven uitstekend spel te zien. De liefdes geschiedenis, die bij wijze van con cessie aan het publiek werd toege voegd, stoort niet. Een avonturenfilm met een tik keltje moraal is „De schat van de Gouden Condor" (Grand, Goes), die tin dele speelt in het Frankrijk ten tijde van de horigheid en waarin een soort pleidooi wordt gevoerd voor „vrijheid voor iedereen". De moraal KERKNIEUWS. 25-jarig jubileum mr. J. J. Hangelbroek. Een bekende figuur in de kring van het bijzonder onderwijs, mr. J. J. Han gelbroek te 's-Gravenhage, viert Woensdag a.s. zijn zilveren jubileum als secretaris van de schoolraad voor de scholen met den bijbel en van de unie „Een school met den bijbel". De heer Hangelbroek werd op 15 October 1902 te Vijfhuizen geboren. De jubilaris is behalve secretaris van de schoolraad, waarbij 1940 Chr. Lagere Scholen zijn aangesloten en secretaris van de Unie met haar on geveer 1000 locale comité's ook di recteur .van de Bond van Chr. Scholen voor M.O. en V.H.O., waarbij alle Prot. Chr. H.B.S'en, enlycea en gym nasia zijn aangesloten. Daarnaast heeft dc jubilaris zich ook op politiek gebied bewogen. Hij was lid van de nationale adviescommissie onder leiding van wijlen prof. mr. Paul Scholten, toen Nederland na de be vrijding nog geen volksvertegenwoor diging bezat. Na het aftreden van de noodgemeenteraad bracht de A.R. partij de jubilaris in 1945 in de Haagse gemeenteraad die hem al spoedig tot wethouder koos voor wel ke benoeming mr. Hangelbroek ech ter bedankte. De moderamina van schoolraad en unie bieden mr Hangelbroek op zijn gedenkdag a.s. Woensdagmiddag in et parkhotel te 's-Gravenhage een reoeptie aan. Predikant van „Maasoord" Ds. C. C. H. de Loos te Rotterdam, voorheen predikant in de Ned. Herv. Kerk, is benoemd tot geestelijk ver zorger van de inrichting voor gees teszieken „Maasoord" te Rotterdam. Ds. de Loos werd in 1907 geboren en in 1934 candidaat in Zeeland. Op 3 Maart 1935 aanvaardde hij te Kor- tenhoef het predikambt. In 1940 vertrok hij naar Parrega en in 1947 naar Garijp. Hier werd hem op 1 October 1950 eervolle ontheffing uit het ambt verleend, met bevoegd heid van emeritus. is er overigens nogal met de haren bijgesleept, om het zo maar eens te zeggen. wanneer het carnaval is in Texas en wanneer daar Esther Williams en Red Skelton bij betrokken zijn, wel, dan kunt ge van een opgewekt schouwspel verzekerd zijn. Het be hoeft geen betoog, dat Esther ook in „Carnaval in Texas" (Luxor, Vlissin gen) in zwempak triomfen viert, ditmaal in een „onderwater-ballet". Bijzonder luchtig amusement. DONDERDAG. In de serie speciale Donderdag avondvoorstellingen brengt Electro (Middelburg) een ontroerend ver haal, dat onder de simpele titel „His- toire d'amour" op hef witte doek werd gebracht. Het is de laatste film van wijlen Louis Jouvet, die er de rol van inspecteur Plonche in vervult. Hij maakte er een unieke creatie van Een charmant filmwerkje werd „Mr. 880" (Grand, Goes); het ver haal van een goedaardige, bejaarde valse munter, die de genegenheid van velen wist te winnen. Veelal een tik keltje onwaarschijnlijk, maar plezie rig verfilmd en genoeglijk om te aanschouwen. Een luchtige comedie ls „Moeder is studente" (Alhambra, Vlissingen), met in de hoofdrollen Lorettta Young en Van Johnson; een onbekommerde geschiedenis met veel onschuldige vrolijkheid, met vaart en verve ver filmd en gespeeld. BOKSEN K. v. d. Gruyter won van Zuid-Hollands kampioen In gebouw „Odion" in Rotterdam werden Maandag bokswedstrijden ge houden, waaraan twee Vlssingers, de licht-welter K. v. d. Gruyter en de zwaar-welter H. Dik, beiden A-klas- sers deelnamen. K. v. d. Gruyter won zijn partij te gen de kampioen van Zuid-Holland, F. v. d. Hooft, door opgave van zijn te genstander in de derde ronde. De Vlis- singer had een prachtig gevecht ge leverd, waarbij v. d. Hooft harde sto ten kreeg te incasseren. De wedstrijd was bepaald over vier ronden van drie minuten. Henk Dik bokste onbeslist tegen A. v. d. Berg. De Scheldestedeling ging in de eerste ronde neer door een harde leverstoot van v. d. Berg. maar in de tweede ronde herstelde hij zich prach tig en bracht de ronde op zijn naam. Het publiek beloonde de boksers na afloop met een hartelijk applaus. Suyckerbuyck won in Zuidzande. In Zuidzande werd Zaterdag een wielercourse voor nieuwelingen ge houden, waarin de Zeeuwse renners weer een eerste viool hebben ge speeld. Toch lieten zij in de eindsprint de kaas van hun brood eten, want Suijkerbuijck toonde zich hierin de snelste. Piet Rentmeester was lange tijd de grote animator van deze course. Pas zes ronden voor het einde, toen Rent meester lange tijd alleen op kop had gelegen en pech had gekregen, werd hij ingelopen en voorbijgestreefd door een groep van zes man tw. Suijker- buyk, De Roo, Huissoon, Verstraten, v. d. Broek en Frythof. Bij dit zestal, dat zich nu definitief aan de leiding plaatste viel eerst Huis soon wegens een lekke band terug. Een felle achtervolging gaf hem ech ter weer aansluiting. Toen was het de beurt aan De Roo, die de andere koplopers moest laten gaan wegens pech. De Roo kreeg aan zienlijke achterstand, maar bezat nog zoveel reserves om het verloren ter rein te herwinnen, zodat de groep van zes man weer compleet was en op de finish afstormde om uit te maken wie de bloemen in ontvangst zou mogen nemen. 1 C. SutJckerbuhck te Nispen, 70 km in 1 uur en 59 min.; 2 E. Verstraete, Eede; 3 J. Huissoon, Yerseke; 4 J. de Roo. Schore: 5 H. van den Broek, Roo sendaal; 6 Theo Sijthof, IJsselmonde; 7 L. van Gastel. Roosendaal; 8 W. Talboom. Zuiddorpe; 9 P. van Over- veld, Kruisland; 10 P. Rentmeester, Yerseke; 11 K. Duinkerke. Borssele; 12 W. de Bruijn, Oud-Gastel; 13 A. van Meel. Wouw; 14 F. C. van Doese laar, Sluiskil; 15 H. Fernoy, Sluiskil. HANDBAL Vele wedstrijden afgelast. In de handbalcompetitie van de af deling Zeeland werden Zondag slechts drie wedstrijden gespeeld. Al le in Vlissingen vastgestelde wed strijden moesten worden afgelast, daar de velden door de vele regens in een slechte toestand verkeerden. O.D.I. begon de competitie in de eerste klasse B dames goed. Deze ploeg startte met een 20 overwin ning op Luctor II. Tonido III in de eerste klasse heren behaalde een fraaie 107 overwinning op stadge noot Hellas III. Bij de jongens junioren toonde Hel las zich met 75 de baas over Toni- do. In Eindhoven werden afdelings wedstrijden, waaraan ook Zeeland deelnam, gehouden. De uitslagen wa ren: DamesW est-N oord-Brabant Oost-Noord-Brahant 18; Zeeland-- W.N. Brabant 33; ZeelandO.N. Brabant 25. Heren: W.N. BrabantO.N. Bra bant 11—11; Zeeland—W.N. Brabant 10—13; Zeeland—O.N. Brabant 9— 13. Zevenhandbal: Meisjes Adspiran- ten: Tonido VlugHellas Panters 43; Tonido LenigHellas Tijgers BRIDGE Om de Europese titel. In Montreux worden momenteel wedstrijden gespeeld om het Euro pees kampioenschap bridge heren. In de derde ronde won Denemarken van Nederland met 10 matchpunten en de vierde ronde versloeg Italië Nederland met 13 matchpunten. Na de vierde ronde leidde Enge land met drie overwinningen in drie wedstrijden, gevolgd door Oostenrijk, eveneens drie overwinningen in drie wedstrijden, maar met een lager puntengemiddelde, en Denemarken met drie overwinningen in vier wed strijden. KAARTLEESRIT OVER 255 KM 99 De Zaterdag voor de Zeeuwsch- Vlaamse Automobielclub gehouden „Vier Vlaanderen Rit" heeft zich, evenals dit bij vorige door de Zevac georganiseerde ritten het geval was, wederom in een grote belangstelling mogen verheugen, terwijl ook thans weer de regeling bij de sportcommis- sie in goede handen bleek te zijn. In totaal namen 48 teams, namelyk 20 In Djakarta begon eind vorige week een proces tegen de Nederlander C. J. G. Schmidt, die er van wordt beschul digd te hebben deelgenomen aan ter roristische activiteit tegenover de Indonesische bevolking. Foto: De ver dachte bij de aanvang van de eerste zitting. Zestien spelers voor centrale training. De volgende spelers zijn door de technische commissie van de K.N.V. B. uitgenodigd deel te nemen aan de centrale training, welke vandaag op Houtrust te Den Haag begint: Steiger (P.S.V.), Van der Wint (V. S.V.), Wiersma (Donar)Tebak, (Eindhoven), Kuys (Haarlem), Odenthal (Haarlem), Klaassens (V. V.V.), Van der Hoek (Feyenoord), Bennaars (Dosko), Brooymans (R.A. C.), Terlouw (Sparta), Luyten (D.O. S.), Timmermans (A.D.O.), Rijnvis (A.D.O.). Cor van der Gijp (Emma), en Van Beurden (B.V.V.). 57. Neen. Kitty Kifterink ging in elk geval geen brood of melk halen. Zij stapte snei voort en liep regelrecht naar de Wfllems Buitensingel. Bij de garage van de fir ma Vleugelmoer hield zij stil. Zij keek even nieuws gierig naar binnen cn riep ietsJimmy was op enige afstand ook blijven staan, er wel voor zorg dragend, dat Kitty Kifterink hem niet zou kunnen ontdekken als zij omkeekHet volgende ogenblik reed een auto de garage uit. De chauffeur stopte even, liet juf frouw Kifterink instappen en stoof daarna in snelle vaart weg! Jimmy rende nu op zijn beurt de garage binnen. „Is er nog een auto vrij?" vroeg hij aan Victor Vleugelmoer, die bezig was iets in een boekje op te schrijven. „Nee. meneer", antwoordde de man beleefd, „tot mijn spijt niet. Ik heb maar drie taxi's en die zijn alle drie bezet. Als u nu even eerder was gekomen. want u hebt de laatste vrije taxi net kunnen zien weg rijden". Jimmy knikte „Ja, dat zag ik" zei hij. Met was mij juist om dat meisje te doen, dat er in weg reed. Dat is een kennisje van mij en ik had haar graag ingehaald, want ik heb haar iets heel belangrijks te vertellen. Het is jammer, dat zij me net nog is ont glipt". De garagehouder schudde zijn hoofd. „Ja", zei hij, „er is niets aan te doen, maar probeert u een taxi bij een andere garage te krijgen. Ik weet wel, waar die juffrouw naar toe is gereden". Jimmy spitste zijn oren. „Zo?" vroeg h(j, quasi onverschillig. „Waar is ze dan naar toe gegaan?" De garageman zag Jimmy even onderzoekend aan. Toen antwoordde hij: „Ze laat zich één of tweemaal per week naar de Heuvel Hoeve bren gen. Daar zal ze nu ook wel heen zijn". VOETBAL Hoe de junioren speelden GROEP Ai Amemuiden A IVlissingen A I 14; Middelburg A IVlissingen A 2 afg.; Middelburg A IIZeelandia A I afg.; R.C.S. A IZeeuwen A I 2—2. GROEP A H. Goes A IKapelle I 40; Goes A nPatrijzen A 113. GROEP B L Breskens B ISluis B I afg.; Mid delburg B IVlissingen B I afg.; Oostburg B IZeelandia B I 21; R.C.S. B IZeeuwen B I afg. GROEP B H. Vlissingen B IIE.M.M. B I afg.; Vlissingen B IIIMiddelburg B li 09; Zeeuwen B IIMiddelburg B 3 afg.; Serooskerke B IR.C.S. B II 80; Oostburg B IIZeelandia B n 4—2. GROEP B m Patrijzen B IGoes B I 35; Ka pelle B IGoes B II 33; Wemeldin- ge B I's H. Arendskerke B I afg.; Lewed, Boys B IKloetinge B I afg. GROEP B IV. A.Z.V.V. B I—A.Z.V.V. B H 10—0; Hoek B ITerneuzen B I afg.; Tern. Boys B IZaamslag B I 60; Zaam- slag B IICorn Boys B I afg.Sluis kil B ICorn Boys B I afg.; Sluis kil B IAxel B I afg. GROEP B V. Clinge B IHontenisse B I 60; Hulst B IHulst B II afg. Uitslagen K.N.V.B. afd. Zeeland: RES. EERSTE KLASSE A Steen II—Goes III 4—2. RES. EERSTE KLASSE B. Middelburg HIBiervliet H afg. Uitstel Vlissingen Baronie Voor de a.s. Zondag vastgestelde competitiewedstrijd VlissingenBa ronie is zoals bekend uitstel gevraagd in verband met de wedstrija van de tourploeg in Vlissingen. De K.N.V.B. heeft tegen dit voorstel geen be zwaar, mits ook Baronie zich er mee kan verenigen en de wedstrijd zal worden gespeeld op Zondag 21 Octo ber, de dag van de wedstrijd België Nederland. de A-klasse en 28 in de B-klasse aan de rit deel. De start van deze kaartleesnt over een afstand van 255 km, vond des ochtends plaats op de Markt te IJzen dijke en hiervoor bestond een grote publieke belangstelling. Bij het star ten werd ditmaal gebruik gemaakt van een startsignaalinrichting door middel van gekleurde lichten, die uit stekend bleek te voldoen. Het parcours van de rit, die mee telde voor de kampioenschappen van R.A.C. Zuid, liep via vele binnenwe gen van IJzendijke over Biervliet, Breskens, Nieuwvliet, Zuidzande, Sluis, Aardenburg. Maldeghem. Kap rijke, Bouchoute, Philippine, Sas van Gent, Overslag, Koewacht. Stekene, St. Gilles, Clinge, Hengstdijk, Bosch- kapelle naar Terneuzen, waar aan het „Schuttershof" bij de Axelse brug de finish was. Na een gezamenlijke maaltijd wer den des avonds in Grandhotel „Rot terdam" door de burgemeester van IJzendijke en voorzitter van de Zevac, jhr. mr. L. E. D. S. von Bönninghau- sen tot Heringhaven de prijzen uitge reikt. Daarbij werd het woord ge voerd door de voorzitter en door de voorzitter van de sportcommissie van R.A.C. Zuid, de heer C. A. Schade, die beiden onder meer wezen op het wel slagen van de rit en dank brachten aan allen die daaraan medewerkten en in het bijzonder aan de sportcom missie van de Zevac. De uitslagen luiden als volgt: Klasse A: 1 Luc. van den Bergh, Veghel en J. Smulders, Breda, 0 straf- punten en 5 min. tijdafw.; 2 dr. J. van Dam en kapt. B. B. v. d. Hoorn Bre da, 0 strafp. en 7 min. t.a.; 3 Jac. Louisse, Middelburg en R. Arnoldi, Vlissingen, 0 strafp, en 7 min. t.a.; 4 M. A. J. van Rooy, Eindhoven en C. Verlaan, Breda, 0 strafp. en 7 min. t.a.; 5 A. Ramondt en J. Scheele, Terneuzen, 0 strafp. en 8 min. t.a.; 6 P. J. Jetten en D. Jetten, Boxmeer, 0 strafp, en 8 min. t.a.; 7 A. A. v. d. Zwaard en W. Wal thuis, Breda, 4 strafp.; 8 H. A. M. v. d. Vijver en mevr. J. v. d. VijverMeddens, Bier vliet, 4 strafp.; 9 D. Meeusen en G. Siegers, Terneuzen, 7 strafp.; 10 dr. H. P. de Jong, Oostburg en J. Bak ker, Aardenburg, 15 strafp. Klasse B: 1 J. Woldrjk Jr. en J. J. Harms. Wassenaar, 0 strafp. en 9 min. tijdafw.; 2 mr. C. C. Wabeke, Terneuzen en C. J. Schieman, Axel, 0 strafp. en 10 min. t.a.; 3 A. Scheve, Groeae en J. Boidin, Oostburg, 0 strafp. en 13 min. t.a.; 5 P. vanHjjf- te en mevr. M. van HijfteGoovaert, Schoondijke, 0 strafp. en 18 min. t.a.; 6 G. H. E. M. van Waes en mevr. G. van Waes, Westdorpe, 0 strafp. en 18 min. t.a.; 7 L. Muller en ir. J. A. Hofwegen, Terneuzen, 0 strafp. en 20 min. t.a.; 8 A. de Hullu, Groede en D. Kotvis, Breskens, 5 strafp.; 9 J. Ament, Sas van Gent en J. Schoonis, Sas van Gent, 9 strafp.; 10 L. Diele- man, Axel en P. C. de Feyter, Zaam slag, 60 strafp. De wisselbeker voor het best ge plaatste lid van de Zevac viel ten deel aan de heer A. Ramondt te Sluiskil, die als kaartlezer had de heer J. Scheele te Terneuzen. Voor de clubteamprijs van de Zevac was de uitslag: 1 team H. A. M. van de Vijver, Biervliet, dr. H. P. de Jong, Oostburg en H. C. Rozemejjer, IJzen dijke; 2 team dr. C. D. Binkhorst, Ter- neuzen, G. F. van der Steen, Terneu zen en A. Ramondt, Sluiskil. De merkenklasseprijs ging naar „Opel" en werd uitgereikt aan de heer Jac. Louisse te Middelburg. SCHAKEN Het tournooi in Amsterdam eD uitslagen van de wedstrijden in het FIDE-schaaktournooi in Amster. dam, welke nog niet waren beëindigd luidden: Winnaarsgroep: HongarijeArgen tinië 1 172 (voorlopig), Bulgarije Israël 13, Sovjet-UnieZweden 3 y23 V2, West-DuitslandTsjecho- slowakHe 13. De uitslagen van de tweede ronde luidden: ArgentiniëTsjechoslo wa- kjje 31, NederlandWest-Duitsland 2Vz—2% (voorlopig). FEUILLETON -k k k door PATRICIA WENTW0RTH -k In het centrum van Marbury, waar de 2 hoofdverkeerswegen elkaar krui sen, zijn z.g. stoplichten. Toen Mi chael Harsch bij de rand van het trottoir kwam. floepte het oranjelicht juist aan. Daar hij het grootste deel van zijn leven onder Duitse heer schappij had doorgebracht, probeerde hij in het geheel met, de weg nog over te steken voor het licht rood werd. In tegendeel, hij wachtte geduldig tot „groen" zou verschijnen en de weg dus vrjj zjjn. Een van de twee wegen gaat recht- toe-recht-aan en wordt omzoomd door pompeuze winkelhuizen uil de tijd van koningin Victoria. De andere daarentegen loopt in een gebogen lijn op het kruispunt af en vertoont een wonderlijke mengeling van huizen, winkels, kantoren, met ter afwisse ling een kerk en een benzine-station. Enige gebouwen stonden er al in de tijd, dat de z.g. Onoverwinnelijke Vloot werd verslagen, maar sommige hadden nieuwe pralende gevels ge kregen, terwijl andere op een koople in elkaar gezet schenen. Alles bij elk aar heeft Ramford Street zekere be koring en een individueel cachet, dat High Street te enenmale ontbreekt. Terwijl Michael Harsch daar zo stond te wachten, keek hy onwillekeurig die onregelmatige rij huizen langs. Een ervan was hoog, smal en had een ver ticaal dakvenster als bekroning van de vier verdiepingen. Dan was er de vierkante gevel van een haveloos uit ziend hotel welks verroeste uithang bord met een ram prijkte, aldus de naam van het établissement rondom verkondigend. Iets verderop zag hy een klein, plomp huis van twee ver diepingen, 't oude houtwerk groen geschilderd en boven de straatdeur in gulden letters van twee voet hoog 't woord „Teas". Hier kon de dorstige, wie hij of zij ook wezen mocht, zich aan Engeland's meest nationale drank, de thee. te goed doen. Toen Harsch zyn blik weer naar de stoplichten wendde, bleken ze op „groen" te zijn gesprongen. Als hij nu de weg was overgestoken, zouden er heel wat dingen anders gebeurd zijn. Toch kwam en verliep dit ogenblik zonder dat iets het van andere ogen blikken onderscheidde. Michael wei felde tussen het doel, waarmee hij zich naar het kruispunt had begeven en de overweging, dat, moe en dor stig als hij was, een kop thee hem goed zou doen. Als hy nu overstak, zou hy de trein van vier uur vijf-en- veertig nemen tot Perry's Halte en verder de bus naar Bourne pakken. Wachtte hy daarentegen omdat hjj eerst thee wilde drinken, dan zou hij zowel trein als bus missen en heel laat avondeten krijgen, want hij zou van de halte af dwars door het land moeten lopen Zyn aarzeling duurde zó lang, dat de lichten inmiddels weer verander den. Toen. een besluit nemend, keerde hij 't kruispunt de rug toe en sloeg Ramford Street in. Zonder het te weten, had hij de meest gewichtige beslissing van zijn leven genomen. Immers, omdat juist op dit ogenblik het licht van groen weer oranje werd, zouden drie men sen moeten sterven, terwijl het leven van vier anderen een grondige, ingrij pende verandering zou ondergaan. Toch was er geen innerlijke stem, die hem waarschuwde. En misschien wie zal het zeggen zou een waar schuwing ook vergeefs zijn geweest. Na een eind de straat te zyn afge lopen, stak hy ze over. Hier moest op nieuw een besluit worden genomen, maar ditmaal dacht hij er nauwelijks over na. De kleine groene theesalon had hem wel aan thee doen denken, maar oefende verder geen aantrek kingskracht op hem uit. Hy ging drie treden op en betrad via een mozaïekvloertje de donkere nauwe „hall" van de „Ram". Men had zich niets ongezelligers kunnen den ken. Michael zag een trap, een kan toortje, twee barometers, drie bakken met opgezette vissen en het grijnzen de maslcer van een vos. Ook was er een oeroude klok. even somber tik kend als ze er uitzag, dan een tafel met marmeren blad en vergulde po ten, die een kwijnende aspidistra in een lichtrose pot torste. Een enorme parapluie-standaard, geflankeerd door een kleine eikenhouten kast, vol tooide het ameublement. Licht ont brak en de aanvoer van verse lucht was zo gering als niemand zou kun nen voorstellen. Op de hall kwamen zes deuren uit. Eén ervan droeg het opscshrift: „kof fiekamer". Toen Harsch naderbij trad, ging deze deur open om een man door te laten. In de kamer was meer licht dan in de hall. Het licht streek over een oor, een kaak en een met tweed bedekte schouder, maar bescheen ten volle Michael Harsch' gezicht. Als de man, die uit de koffie kamer kwam, even stilhield, duurde het toch niet langer dan iedereen zou hebben gedaan om een botsing te ver mijden. Zeker week hij niet achteruit, want bijna onmiddellijk was hy Harsch voorbij en in het donker ver dwenen. Michael, van zijn kant, bleef stok stijf staan. Hij meende een geest te hebben gezien, maar was er niet ze ker van. Inderdaad, wie over zulk een ontmoeting spreekt, mag wel heel vaste grond onder de voeten hebben! Kortom, Michael had een schok ge kregen, maar wist niet, waaraan zich te houden! Hy keek de kamer in zon der ze eigenlijk te zien! Daarop draai de hij zien om en liep Ramford Street weer op. Daar gekomen, keek hij de straat m beide richtingen af, maar zag niemand, die hij ooit te voren had ontmoet. Geesten plegen niet overdag te verschijnen. Hij kwam tot de slotsom, dat hij zich vergist moest hebben en dat zijn zenuwen hem par ten hadden gespeeld. Hij was over werkt, de zenuwen, het schuin vallen de licht hadden hem een poets ge bakken. En dan: hij had zóveel her inneringen, zóveel gedachten, die hem bij de eerste, de beste gelegenheid 't verleden met het heden konden doen verwarren! Toen hij zichzelf overtuigd had, dat fcen bekende figuur te zien was, liep ij terug naar de stoplichten. Hij had vergeten, waarom hij de „Ram'r was binnengetreden. Zijn enige wens was nu, Marbury te verlaten, zijn trein te halen. Hij had echter te veel tijd verspild en vond bij zijn komst aan het station geen trein meer. Nu dien de hij andehalf uur te wachten en had een lange wandeling dwars door het veld in het vooruitzicht. Gelukkig was juffrouw Madoc erg vriendelijk en zou ze wel iets voor hem laten op warmen. Michael trachtte zich met zulke alledaagse kleinigheden bezig te houden omdat zijn gedachten niet naar ernstiger zaken zouden afdwa len. Toen hij de weg was overgestoken en zich op veilige afstand bevond, kwam een man m tweedjas en een gry'ze flanellen broek uit een kleine kranten- en tabakswinkel naast de „Ram". Hij zag er precies uit als do zijnen mannen van middelbare leeftijd op het platteland. Met een avondblad in de hand liep hy het hotel weer bin nen. Ieder die er belang in stelde mocht weten, dat hy uitgegaan was, om de krant te kopen. In de koffie kamer gekomen, sloot hij zorgvuldig de deur. De enige andere aanwezige zag hem van over een goedkoop ge ïllustreerd blaadje aan en vroeg: „Heeft hij je herkend?". „Ik weet het niet. Vermoedelijk wel, maar achteraf scheen hij er niet zeker van. Ik ben de tabakswinkel ingelo pen en heb door het venster gezien wat hij uitvoerde. Hij kee kalle kan ten op en toen hij niemand zag, was hy niet meer zeker van zijn zaak, dat kon ik op zijn gezicht lezen. Jou heeft hy toch niet opgemerkt, wel?" „Dat geloof ik nietIk hield de krant voor my'n gezicht." (wordt vervolgd)]

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 4