Zeeuws Rode Kruis spreidt grote activiteit ten toon RIJKSVERKEERSINSPECTEUR IN ZEELAND PER 1 OCT. BENOEMD AMERIKAANSE LERARES KOMT EENJAARINGOESDOCEREN TRAGE GANG VAN ZAKEN BIJ HERSTELWERKZAAMHEDEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 14 SEPTEMBER 1034 NOG DIT JAAR 16.000 LEDEN Inzameling bracht ruim halve ton op aantal afdelingen stijgt binnenkort Het Rode Kruis in Zeeland spreidt een grote activiteit ten toon. Een ac tiviteit. die resultaten afwerpt, getuige o.a. de zeer geslaagde jaarlijkse in zameling, getuige de vooruitgang van het ledental en getuige de a.s. uit breiding van de organisatie in Oost-Zeeuwsch Vlaanderen. De inzameling leverde dit jaar namelijk het alleszins respectabele bedrag van 50.768,61 <»P (v-j- 26.621). In 1951 bracht men 54.000 byeen, maar toen gaven veie instellingen en bedryven een bijdrage. Dit jaar heeft het R.K. niet in die richting gewerkt. Tholen zal het zg. „campagnebord" ontvangen voor de afdeling, die procentsgewys het hoogste bedrag byeen brengt. Het ledental in Zeeland is binnen een jaar tijds aanmerkelijk gestegen, uameujk van 14.000 naar byna 16.000. Het laatste cyfer hoopt men dit jaar nog te bereiken. Versteviging en uitbreiding van het Rode Kruis is binnenkort in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen te verwachten. In vier gemeenten worden dan afdelingen opgericht. Voorlopige besturen zyn hiervoor reeds gevormd. Ka- pelle krygt binnenkort een eigen afdeling, los van de afdeling Zuid-Beve land-West. In het cyfer van de inzameling is de opbrengst van St. Philipsland nog niet begrepen. Men zal daar binnen kort collecteren. Met het bedrag van ruim een halve ton hoopt men evenals in 1951 op de eerste plaats van alle gewesten te komen, d.w.z. procentsgewijs. «et bedrag vertegen woordigt 70% van het streefbedrag, een maximum, dat naar de laatste gegevens omtrent het zielental in el ke gemeente wordt berekend. Tholen, dat in onze provincie het best voor de dag kwam, leverde 5.410, terwijl het streefbedrag voor deze afdeling 4.210 was! Oost-Zuid-Beveland bracht 5.124.92 bij elkaar en was met Tholen de enige afdeling, die het streefbedrag overschreed. De Zeeuwse steden gaven het Ro de Kruis als volgt: Middelburg 3117 (v.j. 2700), Vlissingen 3930 (v.j. 3150), Goes 4300 (v.j. 2535), Terneuzen 3250 (v.j. 3325). In het cyfer van Vlissingen is een bijdrage van „De Schelde" Gegrepen, terwijl in Goes de netto-opbrengst van een ba zar mede voor ae toename zorgde. Een gedeelte van het ingezamelde geld gaat naar het hoofdbestuur in Den Haag. De rest blijft bij de afde lingen, die het hard nodig hebben ten einde materialen en verbandmidde len voor de colonnes te kunnen aan schaffen. Binden zeer korte termijn zal het aantal afdelingen van het NRK in Zeeland thans 20 met 5 stijgen. In Hulst wordt een afzonderlijke af deling opgericht, in Jansteen komt een afdeling, die ook Koewacht en Clinge bestrijkt, terwijl Graauw- en Langedam en Vogelwaarde onder de nieuw te vormen afdeling Hontenisse vallen. Sas van Gent krygt eveneens een afdeling, die vermoedelijk ook voor Westdorpe en Philippine be stemd zal zijn. Voorts komt Kapelle los te staan van de afdeling West- Zuid-Beveland. Kapelle wordt zelf standig met Schore en Biezelinge. De reden hiervan is, dat in deze ge meente veel belangstelling voor het Rode Kruiswerk bestaat, zodat men verwacht o.a. spoedig een eigen col- lonne te kunnen vormen. Belangstelling voor korps. Het Zeeuwse Rode Kruis telt 15 RKK-colonnes. Sommige daarvan hebben zich de laatste tijd dermate uitgebreid, dat men onder de collonne- commandanten pelotonscommandan ten moest aanstellen. Zulks is o.a. het geval in Domburg, Zierikzee, Zuid- Beveland West, Middelburg, Borssele en Heinkenszand. De sterkte van het mannelijk R.K.K. korps is thans 150 helpers en 150 leerling-helpers. Er zijn 17 collonne- commandanten en 6 pelotons-com mandanten allen artsen terwijl liet kader 50 man sterk is. Voorts heeft men een toegevoegd officier, 2 administrateurs en een fourier. Voor het vrouwelijke korps bestaat eveneens grote belangstelling. Er zijn thans 20 helpsters le klasse, 20 help sters 2e klasse, 100 helpsters 3e klas se, 100 leerling-helpsters, 5 verpleeg sters en 9 leidsters. Vermeldenswaard is nog, dat thans alle korpsleden, be halve de leerlingen, van rubberlies- laarzen voorzien zyn. Hulpverlening. Enkele maanden geleden kon ge meld worden, dat tussen het Zeeuwse Rode Kruis en het Belgische een be spreking werd gehouden over de ver betering van de regeling tot weder zijdse bystand in geval van nood. De ze bespreking wierp goede resultaten af, die in het hyzonder voor Zeeuwsch Vlaanderen van belang zijn. Er is thans ook regelmatig contact tussen de kringcommissarissen van de drie Zuidelijke Nederlandse provincies met de aangrenzende gewesten in België. Dergelyke regelingen bestaan ook tussen de afdelingen op de Zeeuwse eilanden onderling. Na de ramp heeft men in deze verhoudingen nog vele verbeteringen gebracht. Bovendien beschikt het Zeeuwse Rode Kruis thans in verschillende plaatsen over totaal 16 buitenboord motoren, die hun diensten kunnen verrichten bij eventuele overstromin gen. In het kader van dit streven naar een zo groot mogelyke hulpver lening bij calamiteiten wordt thans druk gewerkt aan de registratie van de zg. buitendykse schepen, teneinde deze vaartuigen in de toekomst ge- makkelykcr te kunnen inschakelen. Van belang is hierbij, dat de beman ningen van de schepen terzake zullen worden verzekerd. Overzicht. Indien zich een ramp voor doet wordt het gewestelijk commando voor Zeeland onmiddellijk in het bureau van het kringsecretariaat te Middel burg gevestigd. De heer A. D. Con- standse, kringsecretaris, die ons dit alles vertelde, toonde een hulpmiddel dat in geval van nood aan dit com mando uitstekende diensten kan be wijzen. De chef-staf van het RKK, dokter M. Huygens uit Westkapelle, vervaardigde namelijk in zijn vrije tyd een groot bord, waarop men direct kan aflezen wat en hoeveel elke Zeeuwse afdeling het getroffen gebied aan mensen en materiaal kan leveren. De beschikbare colonnes, teams, licht- aggregaten, draagbaren en allerlei andere hulpmiddelen zijn door symbo len op hout voorgesteld Men kan deze verzetten, waardoor aangegeven wordt of zij „uit" dan wel „m zijn. ^Zodoende wordt een voortreffelijk overzicht van de stand van zaken verkregen. Hl? J. LATER. met vreugde naar Zeeland VAN <3.H) in TOT De in de rampgebieden getroffen melkhandelaren hebben besloten een blyk van waardering te geven als dank voor de actie, welke destyds in het leven werd geroepen door de Bon den van Melk- en Zuivelhandelaren, EEN CONSUMPTIE Het bejaard Walchers echtpaar, dat in Goes de restauratiewagen van de trein betrad, had klaarblijkelijk niet de bedoeling zich in welk opzicht dan ook te restaureren. Het wilde alleen maar zitten, samen met een knaapje, dat vermoedelijk de kleinzoon van het echtpaar vormde. De N.S. denken daar evenwél anders over en vragen van hun klanten het gebruik van tenminste een bescheiden consumptie, wanneer die klanten zich in de restauratieioagen vestigen. Opoe en opa voelden daar mets voor. Jets gebrtike? Nee, daer gaen we niet an beginne", sprak opa beslist tot de kellner, alsof de man hem een oneerbaar voorstel had gedaan. De kellner gaf uitleg. Opoe was ronduit verontwaardigd. Wa gaen we noe beleve, man f 'k Heb al veel beleefd, maar da'ze je tege je wil iets wille late drinke nog nooit. Bovendien he'km'n buuk vol. We ben- tie d'hele dag bie femielje geweest!" De kellner kon de gulheid van de femielje waarderen, maar handhaaf de de voorschriften. Opa capituleer de. Een biertje moest het dan maar worden. Opoe ddcht er niet aan. ,&e je 't ooit gehoord? As je niet drienke wil, da'se 't er in wille perse t" riep ze opstandig. Opa greep in. Hij beval een glas li monade, waarop de kellner bemid delend voorstelde het maar aan klein zoon te geven. Een voorstel, dat »n- gang vond. ,Hier Jantje", zei opoe opgelucht, maar Jantje kreeg er ver moedelijk plezier in, want hyver klaarde „glad geen trek te hebbf Waarop opoe vertwijfeld zelf het glas greep, alsof het een gifbeker vjas, en ...de helft over haar rokken goot. ,J)an krieg je 't nog over je lief ook' riep ze woedend. En juist op dat ogen blik kreeg ze een kennis in het vizier. Buurman, wil je wat drinke?" vroeg ze uitnodigend, maar buurman voelde niets meer voor een consumptie en toen het echtpaar in Middelburg de trein verliet, stond de rest van de con sumptie verlaten op het tafeltje Opa en opoe waren een ervaring rijker. waardoor de getroffen melkhandela ren aan nieuw materiaal geholpen werden. Welk blyk van waardering is nog niet bekend. Dat blijft een verrassing tot Vrijdag 17 September a.s.. wan neer de besturen van melkslrjtersbon- den en anderen bijeen zullen komen in Rotterdam. Er is een comité gevormd, met melkhandelaren uit Oosterland, Brui- nisse, Sommelsdyk en St. Philipsland, dat een en ander voorbereid heeft. En nu bij een glaasje melk maar afwachten! VLIEGERS Ondanks het in Terneuzen bestaan de verbod om binnen de bebouwde kom vliegers op te laten, geschiedt zulks nog steeds, hoewel die vlieger eigenlyk niet op gaat. Hetgeen nog onlangs bleek, toen in de Axelsestraat de antenne van een auto via een vlie gertouw sneuvelde. Ook voor brom- en trapfietsers is dat vliegeren by- zonder hinderlijk! ZELDEN Een ongeluk komt zelden alleen. Dat ondervond men met name nog in Driewegen, waar op de hoek Dorps- straat-Smidsweg de bromfietser A. enkele schrammen opliep bij een aan rijding met een auto, en zijn rijwiel gehavend zag. Voorts geraakte het knaapje K. onder een auto waarbij het licht gewond raakte, en viel de jongeman N. van een stapel gedorste erwten. Een gebroken pols was het onplezierige gevolg. Oppassen is ook in Driewegen de boodschap! PLEZIER RITJE Te Axel is zekere W. K. er weder om op betrapt, dat hij een plezier- ritje maakte, hetgeen niet toege staan is wanneer men het op zijn Engels kan aanduiden als „.jay- riding". Ditmaal reed K., wiens rijbewys is ingetrokken, in de au to van zijn papa zonder hiervoor toestemming te hebben. Het uitzit ten van een voorwaardelijke straf, zal het gevolg van dit plezierritje zijn COÖPERATIEVE AFZET Onder auspiciën van de internatio nale federatie van agrarische pro ducenten („I.F.A.P.' en de Stich ting voor de Landbouw worden thans studiedagen gehouden over coöperatieve afzet. Dezer dagen zal mr. S. G. Nooteboom, directeur van de Krabbendijkse veiling, voor een internationaal gezelschap in Den Haag het woord voeren over de technische uitrusting van coö peratieve veilingen. Alle inleidin gen worden geïllustreerd door ex cursies naar veilingcomplexen. Raad Landbouwvoorlichting onderzoekt coördinatie Bij landbouwkundig onderzoek In de twce-maandelykse vergade ring van de Raad voor de Landbouw voorlichting in Zeeland werden twee belangrijke onderwerpen aan de orde gesteld. Het eerste betrof de verhouding tus sen de Verenigingen voor Bedrijfs voorlichting en de Landbouworgani saties enerzyds en die tussen deze verenigingen en de Overheid ander- zyds. De Raad was van oordeel, dat de Verenigingen voor Bedrijfsvoorlich ting een nuttige functie vervullen, maar dat het niettemin gewenst zou zyn met de besturen van deze vereni gingen van gedachten te wisselen om trent haar plaats in de agrarische sa menleving. Omtrent de wenselijkheid het land bouwkundig onderzoek in de provincie te coördineren en te verbreden liet de Raad, bijgestaan door daartoe uitge nodigde vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven en Hoofden van Dienst zich inlichten door ir J. D. Dorst. De daaropvolgende gedachtenwisse- ling leidde tot het besluit om deze voor landbouwend Zeeland belangrijke aangelegenheid verder in studie te nemen. Op de eerstvolgende vergade ring van de Raad zal daarom deze kwestie nogmaals aan de orde worden gesteld. Minister Staf naar Middelburg Jaarvergadering Verbond van Nederlandse Werkgevers. Naar wij vernemen zal op 21 en 22 October te Middelburg de jaarverga dering worden gehouden van het Ver bond van Nederlandse Werkgevers. De vergadering wordt gehouden in de Concert- en Gehoorzaal te Middel burg. Het ligt in de bedoeling, dat tij dens deze bijeenkomsten het woord zal worden gevoerd door minister Staf en jhr. II. F. L. C. Vredenburoh. plaatsvervangend secretaris-generaal van de N.A.V.O. Voorts zal de voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkge vers, de heer T. J. Twynstra, de jaar rede uitspreken. OPVOLGER MR. J. L. N1EUWENHUIS J. Later: nu inspecteur in Rotterdam. Naar \vy vernemen is met ingang van 1 October a-s. benoemd tot Rykslnspecteur voor het Verkeer in het district Zeeland de heer J. Later, thans inspecteur voor het Verkeer te Rotterdam. Met ingang van dezelfde datum is eervol ontslag ver leend aan mr. J. L. Nieuwenhnis, die zoals 'bekend 1 October zyn functie van directeur der Prov. Stoombootdiensten in Zeeland zal aanvaarden. De nieuw benoemde Rijksinspecteur werd 29 December 1905 te Breda ge boren Zijn jeugd bracht hij door in Amsterdam en Hilversum, in welke laatste plaats hij zijn H.B.S.-oplei- dino- ontving. Aan de Amsterdamse Universiteit studeerde de heer Later een drietal jaren aan de economische faculteit, waarna hij sinds 1928 in Rotterdam in de scheepvaart werk zaam was. In 1940 werd hy hoofdagent van de Auto Bevrachtingsdienst te ;s- Hertogenbosch en in 1945 volgde zijn benoeming tot Rijksinspecteur voor het Verkeer in Brabant. Na ook nog ten departemente van verkeer en wa- Zeeuwse Rode Kruisteams kampen 9 October om beker Zaterdag 9 October a.s. zal een groot aantal Rode Kruisteams uit Zeeland weer uitkomen in de jaarlyk- se wedstrijden om de door het gewes telijk Rode Kruiscommando beschik baar gestelde beker. De wedstrijden worden gehouden in het Middelburgse Schuttershof, by gunstig weer in de tuin, bij slecht weer in de grote zaal. Aan deze kamp om de trofee, die thans in het bezit van de afdeling Arnemuiden is, wordt zowel door dames- als door herenploe gen deelgenomen. De totaaltelling van beide ploegen is beslissend Koot de plaats, welke elke afdeling in de eind stand inneemt. 1 Overwegwachter in Kapelle in 't zilver Vandaag wordt er in Kapelle 1 een zeldzaam jubileum gevierd. Het zal dan namelyk 25 jaar geleden zijn, dat mevrouw H Tramper-Dominicus in dienst trad bij de Nederlandse Spoor- wegen als overwegwachtster. Vyf en twintig jaar lang heeft mevrouw Tramper borg ge- staan voor de veiligheid, welke H de N.S. zich tot een devies heeft n gemaakt. Uiteraard kon de jubilaresse haar ambt niet de gehele dag uitoefenen, want dit Let haar H taak in de huishouding niet toe. ff Het was dan ook enkel in de ochtenduren, dat men mevrouw Tramper in actie kon zien by haar wachthuisje, wachtend op m het klok sein om de spoorbomen neer te laten. De jubilaresse, die 's Heer Arendskerke als stand- plaats had en de laatste negen jaar in Kapelle werkzaam is, denkt er nog niet aan de dienst te verlaten. Ongetwijfeld za! dit zeld- j= zaam jubileum niet ongemerkt n aan haar collega's en de Kapel- lenaars voorby gaan. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll terstaat werkzaam te zijn geweest, kwam de heer Later in 1951 als in specteur voor het. verkeer in Rotter dam. Naar hij ons in een kort telefonisch onderhoud verklaarde, ontving hij1 zijn benoeming in Zeeland met vreug de. Niet slechts omdat hij in onze provincie hoofd van het district wordt, maar vooral ook in verband met de bijzondere aspecten, die het vervoer in Zeeland tengevolge van de geografische verdeeldheid biedt.. „Een blik in toekomst is, ge zien de plannen tot verbetering van de bestaande verbindingen, boven dien erg interessant", zo zeide de heer Later nog. Zeeland is voor de nieuwbenoemde Ryksinspecteur geen onbekend gebied; meermalen bracht hij er zijn vacanties door, o.m. in Cadzand. Koelhuis te Kortgene Donderdag a.s. zal aan de Torendijk te Kortgene de officiële eerste steen legging geschieden voor het daar in aanbouw zijnde coöperatieve koelhuis. Het koelhuis, dat hoofdzakelijk be stemd is voor de opslag van aardappe. len, hoewel er ook uien en fruit be waard zullen worden, krijgt een ca paciteit van 4000 ton. Het zal naar verkiezing mechanisch of met buiten lucht gekoeld kunnèn worden. WILKES GESPREK MET MRS. WILKINSON In kader van het Fulbri ghtpro gram". In de hal van hotel „De Koren beurs" te Goes ontmoetten wij me vrouw Wilkinson, een vlotte en aardige Amerikaanse, die voor een jaar haar Amerikaanse lessenaar in het North West Michigan College gaat verwisselen voor die van ue Goesse Lycea. En nadat we de hand van Myn heer Wilkinson geschud hadden, een forse hand mogen we wel zeggen, zaten we even in de lobby van het hotel en voerden een kort gesprek met mevrouw Wilkinson. MRS. WILKINSON interesse voor Nederland Nieuw pierement speelt op „Miniatuur Walcheren" Middelburg is dezer dagen een nieuw pierement rijker geworden. Dit draai orgel, in feite een geheel gerestau reerd Instrument komt in de plaats van het oude. dat zyn klanken reeds jaren in de Zeeuwse hoofdstad deed horen. Deze week kunnen de Middelbur gers en zij niet alleen met het geluid van de nieuwe aanwinst ken nismaken. Een uriieke gelegenheid daartoe wordt Donderdagavond ge schapen. Dan zal de exploitant, daar toe door „Nieuw Walcheren" uitgeno digd, zyn instrument op „Miniatuur Walcheren" „bespelen". Hij is in het bezit van ruim 20 draaiboeken, inhou dende velerlei soort müziök. Het zal dus zeker een gezellig gebeuren wor denHet begmt om 20 uur. Voorts is er Zaterdagavond op de muziektent van het miniatuur nog een concert. Het wordt een gezamen lijk optreden van de muziekvereni gingen „Arne's Genoegen" uit Arne muiden en „ONDA" uit Nieuwland. Dirigent J. Meliefste heeft de leiding van dit concert, dat om 19.30 aan vangt. Ernstig gewond na val met pak stro Maandagmorgen is de landarbeider G. d. B. uit Rilïand-Bath ernstig ge wond geraakt, toen hij met een pak stro kwam te vallen. Met een zware hersenschudding, bloedingen en ver moedelijk een schedelbasisfractuur moest hij in het ziekenhuis Oostwal te Goes worden opgenomen. De B. was by de landbouwer F. N. bezig met het dragen van pakken stro naar een klamp en moest daarbij via een piank lopen. Hij gleed daarbij uit en viel, gebukt onder een pak stro, voorover op de plank. Nadat genees kundige hulp was ontboden werd De B. naar huis vervoerd, doeli de arts achtte naderhand overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. „NIEUW SCHOUW EN-DUIVEL AND" MEENT: Opdrachten voor aannemers blijven uit. In de vergadering van de stichting Nieuw Schouwen-Duiveland kwam ter sprake de trage gang van zaken bij het herstel van door het water be schadigde woningen. Men acht het een merkwaardig verschijnsel, dat de ambtenaren bij de particulieren op spoedige afwikkeling van zaken moeten aandringen doch het blijkt inderdaad nodig te zijn. De ambtenaren staan gereed alle voorkomende gevallen zo spoedig mogelijk af te werken. Merk waardig is voorts, dat In vele gevallen de plaatselijke aannemers gelegen heid hebben de herstelwerkzaamheden te verrichten, doch dat opdrachten uitblijven. Dit acht men een ongewenste toe stand, daar vele woningen, die thans nog onbewoond zijn, indien zij spoedig hersteld worden nog voor de winter betrokken zouden kunnen worden. Daardoor komen weer andere wonin gen vry, hetgeen dus een verruiming van de woongelegenheid met zien brengt. Ook het belang van de eigena ren is met spoedig herstel gebaat. In dien de woningen wederom een win ter onbewoond blijven wordt de scha de groter en worden de woningen steeds vochtiger. In de meeste gevallen stuit het her stel af op de kosten. De schade is over het algemeen door de taxateurs be hoorlijk opgenomen, doch een feit is, dat by het herstel meestal lang ver langde verbouwingen wenseiyk of no dig zijn, die echter kosten met zich brengen, welke niet door de schade vergoeding betaald worden. De stichting Nieuw Schouwen-Dui veland wijst er met nadruk op, dat langer wachten met herstellingswerk zaamheden een ziunighcid is, welke de wysheid bedriegt. Immers niets wyst er op, dat de kosten in de toekomst lager zullen worden. Integendeel, in de eerste plaats wordt de schade door het uit stel zeker groter, in de tweede plaats zal de rijksbijdrage niet worden ver hoogd en ten derde is het mogelijk, dat er weer een nieuwe loonsverho ging komt Indien het herstel onno dig wordt uitgesteld is de kans wel uitgesloten, dat het rijk de gevolgen van deze loonsverhoging op de pryzen en het uitstel voor zijn rekening zal nemen. Men moet er voorts rekening mee houden, dat in het voorjaar van 1955 de nieuwbouw in volle gang zal zyn, zodat de aannemers geen tijd meer zullen hebben voor herstelwerkzaam heden. Het is om bovenstaande reden, dat de stichting Nieuw Schouwen-Duive land meent in het belang van de be volking van het eiland de betrokke nen te moeten aanraden zo spoedig mogeiyk tot herstel van beschadigde woningen over te gaan. Mevrouw Wilkinson werd in Wil liamsburg, Michigan geboren en na aan de University of Michigan ge- gestudeerd te hebben, stond ze met haar 19e jaar voor de klas. En als het „fulbrightprogram" er niet ge weest was, dan was er zeer waar schijnlijk geen mogelijkheid voor haar geweest, om Nederland eens te bezoeken. „Nederland", zo vertelde mevrouw alleen maar, dat de leerlingen me het met hun vragen niet te moeilijk zullen maken." Drie weken geleden is mevrouw Wilkinson, „heeft nog wel wat oor logsschuld aan de Verenigde Staten en om die schuld nu wat te vermin deren is het „fulbrightprogram" op- festeld. Ieder jaar worden ongeveer 0 Amerikaanse leraren en lerares sen in de gelegenheid gesteld in een bepaald land les te gaan geven aan middelbare scholen. „Ik heb Nederland gekozen, omdat Uw land me erg interesseert. Na- tuuriyk had ik ook Engeland kunnen kiezen, maar hoewel de kans om in Nederland les te geven aanzienlijk geringer was, heb ik het toch ge probeerd. wy worden in Nederlands geld betaald en die guldens kunnen we niet omwisselen in Amerikaanse pj uro jyotidaaA snp ufiz om "S-ienop onze verdiensten in Nederland weer te besteden, begrypt U?" Op onze vraag of er ook Ne derlandse leraren naar Amerika gaan, antwoordde mevrouw Wil kinson ontkennend. Op het North West Michigan College, waar zij doceert, wordt haar plaats thans ingenomen door haar collega's, die haar aldus in staat stellen een prettig jaar te gaan doorbrengen. Aanstaande Maandag begint me vrouw Wilkinson in liet Goesse lyceum, maar zij zal ook les ge ven aan het Christelijk lyceum. „Les geven is eigenlyk het juiste woord met", vertelde ze verder, „het is meer vragen omtrent Amerika proberen te beantwoorden en iets te vertellen over de geschiedenis, de grammatica van de taal en over de Amerikaanse letterkunde. Ik hoop Wilkinson samen met haar echtge noot in Nederland aangekomen. Eerst heeft ze nog enige tyd in Noordwyk aan Zee vertoefd, waar leden van de Fulbrightorganisatie gepoogd hebben haar en haai* collega's m tien dagen wat Nederlands by te brengen. „Ik hoop over een jaar wat meer van uw taal te weten zei Mevrouw Wilkinson. En wy twyfelen er niet aan of volgend jaar kan zy by haar vertrek ons in behoorlyk Nederlands te woord staan! Wethouder Waterland kerkje na ongeval overleden De heer W. Vermeulen, wethouder en waarnemend burgemeester van de gemeente Waterland kerkje is Zon dag in het St. Antonius ziekenhuis te Oostburg overiede„ aan de ver wondingen, welke hy had opgelopen bij een val van een schuur. De overledene, die een vooraan staande plaats innam in het gemeen televen, was ontvanger van de Ne derlands Hervormde kerkvoogdy, voorzitter van de plaatselijke afde ling van „Het Groene Kruis" en 1:3 van de stichting tot instandhouding van de plaatselijke kleuterschool. De heer Vermeulen, die de leeftyd van 50 jaar bereikte, heeft destijds mede geijverd voor de bouw van 'n Dorps huis. „D.E.L." en Zuid-Nederlands Sanatorium collecteren De comité's van „Draagt Elkan ders Lasten" (het CNV-tbc-fonds) en van de Interkerkelijke Protestantse Stichting „Zuid-Nederlands Sanato rium" hebben in vele plaatsen van Zeeland de handen ineen geslagen. Zij houden namelyk deze week, op verschillende data, een straatcollecte, waarvan de opbrengst gelykelijlc tus sen de beide instanties wordt ver deeld. „DEL" bestemt de opbrengst van deze collecten uiteraard voor de tbc- bestryding. Het „Zuid Nederlands Sa natorium'' zal er verschillende doel einden mee dienen, o.a. het ondersteu ningsfonds ter bestryding van de on gedekte kosten van sanatoriumver- pleging en om het mogelijk te maken, dat familieleden, verloofden e.d. ver pleegden buiten Zeeland kunnen be zoeken. KUNT U DE MOEILIJKHEDEN niet meer aan? PLEEGZUSTER BLOEDWIJN helpt U deze overwin nen, want deze versterkende wijn werkt in hoge mate bloedvormend en zenuw versterkend. Vraagt PLEEGZUSTER BLOEDWIJN by uw apotheek of drogist. MIDDELBURG. Vandaag Molenwater: „Miniatuur Wal cheren". 923 uur; Electro: „Mensen jacht", (14 jaar), 19 en 21.15 uur. Vlissingen Alhambra: „Mijn nicht Ra- chael" (14 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Carnaval in Texas" (14 jr.), 20 uur. Goes Grand: „De schat van de gouden Condor" (14 jr.), 20 uur. Veere „Het Lammetje": Schilderijen- expositie J. Lodeizen. 1012.30 en 13.30 17 uur. Brouwershaven Stadhuis: Schilderijen- expositie (Haagse School). IJzendijke Gemeentehuis: Schilderijen tentoonstelling „Nederland—Water land".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2