PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Uitbreiding van Brussels Pact door Eden voorgesteld? Welvaart en volop activiteit op Sint Philipsland BILT ADENAUERS AANHANG IS GEVOELIG VERMINDERD VOORMALIGE S.S.-LEIDERS TE PARIJS VOOR DE RECHTER Vandaag... 197e Jaargang-No. 216 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 14 Sept. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 13. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie* (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 ib.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerljstr. 2: Zierlkzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. OOK WEST-DUITSLAND EN ITALIË Benelux-ministers zouden voorstanders van het plan zijn Anthony Eden, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft Maan dagavond een cocktailparty bygewoond, georganiseerd door de Britse am bassadeur in Italië. Dinsdagavond zal hij een onderhoud hebben met de Italiaanse premier, Mario Scelba, nadat de minister van buitenlandse za ken, Piccioni, heeft gesproken. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen te Londen stelt de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, een uitbreiding van het Brusselse pact voor, dat ook West-Duitsiand en Italië zou moeten omvat ten. Dit voorstel is bedoeld als een inleiding tot Duits lidmaatschap van het Atlantisch Pact. Het werd reeds aan de ministers van buitenlandse zaken van West-Duitsiand, België, Nederland en Luxemburg voorgelegd. zelfde garanties voor zyn grondgebied en dezelfde hulp voor het bereiken van Duitse eenheid als volgens de be palingen van het E.V.G.-verdrag. Adenauer toeschietelijk. Adenauer zou Eden meegedeeld hebben geen bezwaren te zullen op werpen, als de Navo-raad het maxi mum en het minimum van de Duitse troepen-bijdrage vaststelde, mits dit ook voor alle andere Navo-leden zou gelden. West-Duitsiand zou voorts geen bezwaar maken tegen een Na- vo-verbod tot vervaardiging van atoomwapens en geleide projectielen in „vooruitgeschoven strategische ge bieden". Doch naar men gelooft zou de bondskanselier gevraagd hebben ook andere landen bv. de Scandi navische onder deze gebieden te rekenen. Algemeen verwacht men in Bonn, dat Frankrijk zich zal verzetten te- f en toetreding van West-Duitsiand ot de Navo, aoch dat het zal instem men met een, bij een apart verdrag geregelde band tussen West-Duits iand en de Navo-landen, die op het zelfde zou neerkomen. In officiële kringen te Londen be waarde men het stilzwijgen over dit bericht. De leidende gedachte van het Brit se voorstel is, gebruik te maken van een bestaande verdragsorganisatie, waarin Engeland reeds met vier con tinentale mogendheden is verbonden, om Engeland daardoor met de plan nen voor Westduitse herbewapening te associëren. Men erkent te Londen, dat het be staande Brusselse verdrag, dat in 1948 door Engeland, Frankrijk, Bel gië, Nederland en Luxemburg gete kend werd, wijzigingen zou behoeven. Een der doelen van het verdrag is hernieuwing van Duitse agressie te verhinderen. Op dit punt zou het ver drag vermoedelijk gewijzigd moeten worden, indien de vijf ondertekenaars West-Duitsiand zouden uitnodigen toe te treden tot het WestEuropese collectieve defensiepact. De drie ministers van buitenlandse zaken van de Benelux, die Zaterdag jl. door minister Eden geraadpleeg< werden, zijn naar men te Londen ge looft, voorstander van het plan. De tekst van het verdrag van Brus sel voorziet niet in een middel om een Westduitse herbewapening beperkin gen op te leggen. Dit aspect van de kwestie zou moeten worden opgelost binnen het raam van het Atlantisch Pact. Een verklaring. De Westduitse bondskanselier, Adenauer, en de Britse minister van buitenlandse zaken, Eden, hebben Maandag in een gemeenschappelijke verklaring gezegd zich tot het uiter ste te zullen inspannen om tot Euro pese eenheid te komen, waarin ook Groot-Brittannië een volledige rol kan spelen. Naar in gezaghebbende kringen in Bonn verluidt, is West-Duitsiand be reid beperkingen van zijn herbewape ning als Navo-lid op dezelfde grond slag als voor andere leden te aan vaarden. Voorts wenst Duitsland de- Vrouw overleden door gas verstikking. De 51-jarige mevr. M. J. Dekker uit de Uiterwaardenstraat te Amster dam is Zondagavond tengevolge van politie vermoedt, dat de vrouw, die reeds veertien jaar ver lamd, dus zeer slecht ter been was, in de keuken van haar woning is ge struikeld en in haar val de slang van het gascomfoor heeft gegrepen, die meegaf. Daarna stroomde het gas uit de openstaande hoofdkraan vry de keuken binnen. Het was bekend, dat de vrouw zonder hulp na haar val niet kon opstaan. Toen enige uren later haar man thuiskwam en de dokter waarschuwde, bleken de le vensgeesten te zijn geweken. Geen Amerikanen naar Quemoy. De republikeinse senator Alexan der Smith, die de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Fos ter Dulles, op zijn reis naar het Ver re Oosten heeft vergezeld, verklaar de Maandag op een persconferentie te Washington onder meer, dat de Verenigde Staten zich niet verplicht hebben het eiland Quemoy te verde digen. Hij voegde hieraan toe; „Ik ben persoonlijk van mening, dat wii de Chinese nationalisten bij de verdedi ging van Quemoy, indien nodig, moe ten helpen, doch alleen met zee- en luchtstrijdkrachten". Op 1 September heeft de jeugd van St. Philipsland al bezit genomen van de moderne en uitstekend ingerichte la gere school. Op 2Jf September volgt de officiële opening. (Foto P.Z.C. De Suez-kanaalzöne. Van Britse zijde wordt vernomen dat er „zeer goede hoop bestaat" dat tussen 20 en 23 September een Brits- Egyptische overeenkomst over het ontruimen van de Suez-kanaalzöne door de aldaar gelegerde Britse strijd krachten, zal worden ondertekend. De berging van de „Triton" Bergingsdeskundigen hebben Maan dagavond een instrumentenpaneel van de Triton, vermoedelijk van de boordwerktuigkundige, geborgen. Dinsdagavond is op een eiland 25 km van net vliegveld Shannon het stoffelijk overschot aangespoeld van William G. Tulier, een Amerikaans ingenieur. Hij zag het portret van zijn moeder Een arbeider der gemeente La ren heeft Zondagmiddag de verrassing van zyn leven ge had. Hij bezocht de jubileum tentoonstelling van werken van de schilderes Loes Meeles-van Groningen in de kunstzaal Hamdorff te Laren en onder de tentoongestelde werken zag hn ook het geschilderde portret van zijn moeder. Lang stond hij stil er naar te kijken en slaakte ten slotte de verzuchting, dat hij nog eens in staat mocht zijn dit te kunnen kopen. Daar op werd hem medegedeeld, dat het schildery zijn eigendom was. Iemand, die onbekend wenste te blijven, had de 400 voor het schilderij gestort en verzocht het doek aan de ge meentearbeider ter hand te stellen. VERKIEZING SLEESWIJK-HOLSTEIN Bijna een derde deel verloren In Sleeswijk-IIolstein zijn Zondag verkiezingen gehouden, die resulteer den in een overwinning voor de soci aal-democraten en een nederlaag voor de Christendemocratische partij van dr. Adenauer. De sociaal-democraten zullen in het landelijk parlement van Sleeswijk- Holstein thans 25 zetels hebben en dc Christendemocraten eveneens 25. De Vluehtelingenparty verwierf tien ze tels en twee conservatieve groepen tezamen negen zetels. De sociaal-democraten hadden voordien 20 zetels en de Christende mocraten 26. Uit dit verschil in ze tels blijkt echter niet de omvang van de nederlaag der C.D.U., want het Duitse kiesstelsel is nogal ingewik keld en het laat partyen afvallen, die minder dan 5 van het stemmen- totaal behaalden. Beter komt de werkelijke situatie aan het licht wanneer men de stem menverhoudingen vergelijkt. De C.D.U. verwierf bij de vorige stemming 47.1 van hèt totaal uit- febrachte stemmen en thans slechts 2,2 hetgeen neerkomt op een ver lies van 14,9 der uitgebrachte stemmen. De sociaal-democraten gin gen vooruit met 6,7 van het aan- ;al uitgebrachte stemmen en kwamen Engels kapitaal voor staalindustrie in India? Zowel Engeland als de Sowjet-Unie houden zich bezig met de bouw van nieuwe staalfabrieken in India. Vol- fens het tweede vijfjarenplan van ndia, dat in 1956 begint, zullen een vierde en mogelijk ook een vijfde gro te staalfabriek in het land worden gebouwd. Onderzocht wordt, of er eventueel Engels kapitaal gevonden kan worden voor een gezamenlijke particuliere onderneming. De Sowjet-Unie zal een technische delegatie naar India zenden ter be studering van de mogelijkheid van samenwerking met de regering van die h"*-J- staalfabriek, op 33,2 van het aantal uitgebrach te stemmen. Adenauer's aanhang daalde van 636.000 stemmen tot 385.000 stem men. De verkiezingen verliepen ui terst kalm. De voornaamste strijdvraag in de verkiezingsvergaderingen was de kwestie van Adenauer's buitenlandse politiek, die volgens zijn tegenstan ders op een mislukking zou zijn uit gelopen. Hoewel de sociaal-democraten me nen, dat zij recht hebben op het vor men van een regering, pogen thans de Christen-democraten tezamen met de Vluchtelingenpartij een parlemen taire meerderheid te vormen om een coalitieregeling te formeren. Ook N.V.V. wil meer dan 5 procent Communiqué over loonronde. Het dagelijks bestuur van het N.V. V. deelt het volgende mede„Door de werkgeversorganisaties in het overleg in de stichting van den arbeid is me degedeeld. dat zij bereid zijn mede te werken aan het tot standkomen van een verhoging van de richtlijnen voor de lonen met 5 pet. op grond waar van het in het bedrijfstaksgewijze overleg vergund is de rechtens gel dende lonen met een overeenkomstig percentage te verhogen. Dit aanbod is door de vertegen woordigers van het N.V.V. als onvol doende afgewezen. Het dagelijks be stuur van het N.V.V. is van mening, dat op grond van de nota van de so ciaal economische raad een hoger percentage noodzakelijk is om de ach terstand van het arbeidersdeel in de staging van het nationale inkomen in te lópen. Waar inmiddels de afspraak is ge maakt dat de besprekingen Dinsdag middag in de stichting van den arbeid I worden voortgezet, acht het dage- I lrjks bestuur van het N.V.V. verdere I persmededelingen prematuur", aldus het communiqué. Dieter Erbs, een 17-jarige Westber- l\jnse knaap, beantwoordt vragen van geallieerde, Westelijke en communis tische journalisten tijdens een door de communisten belegde persconferentie in de Sovjetsector van Berlijn. Erbs is een van de zeven Westelijke ,,jeugd- agenten", die na de persconferentie door de communisten naar hun ouders loerden teruggezonden. Wereldcongres voor gebrekkigenzorg geopend Rede van minister Suurhoff. Maandagmorgen heeft de minister van sociale zaken en volksgezond heid, de heer J. G. Suurhoff, in het Kurhaus te Scheveningen het zesde wereldcongres van de internationale vereniging voor gebrekkigenzorg ge opend. In zijn rede wees de minister op de veelzijdigheid van het probleem. De zorg voor de minder-validen ligt niet op een afgerond werkgebied, het is niet een bepaald onderdeel der so ciale- of gezondheidszorg. Hier moet met factoren op zeer uiteenlopende terreinen rekening worden gehouden. Belangrijk zal zonder twy'fel in de eerste plaats zijn de medische zorg, die het immers mogelyk moet maken de gehandicapten zoveel als doenlijk is van hun lichamelijke of geestelrj- ke handicap te ontlasten en nen weer zoveel mogelijk valide te maken, al dus de bewindsman. Minister Suurhoff noemde het ook belangrijk, dat het de betrokkenen mogelijk wordt gemaakt hun plaats in net productieproces in te nemen. In Nederland ligt de zorg voor de minder-validen bij de particuliere or ganisaties, waarbij de overheid in Hoofdzaak een aanvullende taak heeft, meestal in de vorm van subsi dieverlening, een enkele maal ook ad viserend en coördinerend. Tenslotte constateerde de minister dat de organisatie in ons land nog in vele opzichten in een stadium van op bouw verkeert. Aan het congres nemen ongeveer 500 vertegenwoordigers van nationa le organisaties uit 26 landen deel. NA TIEN JAREN Groot zondenregister In een zaal van de militaire gevarn genis van Cherche Midi te Parys, is, na tien jaar van pogingen der verde digers om hun cliënten door de ma zen van de wet te loodsen het proces begonnen tegen twee voormalige lei ders der S.S. in Frankrijk, namelijk de 59-jarige gewezen S.S.-generaal Karl Oberg, die het hoofd was der Duitse politietroepen in Frankryk, en zijn vroegere plaatsvervanger, kolonel Helmuth Knoehen. Oberg was sigarenverkoper, voor hij steeg tot de positie van derde man in liet Nazi-driemanschap, dat over het verslagen Frankryk heerste. De uitstekend Frans sprekende Knoehen verklaarde journalist van beroep te zijn. Beiden worden er van beschuldigd mede te hebben gewerkt aan het weg voeren van omstreeks honderdduizend politieke krijgsgevangenen, van wie meer dan de helft in Duitse concen tratiekampen is omgekomen, het de- Orkaan in V.S. en Canada eiste 19 doden Millioenen dollars schade Een orkaan heeft in de Verenigde Staten achttien doden en in Canada één dode geëist. De materiële schade loopt in de millioenen dollars. Acht van de achttien doden vielen in de staat Maine. Allen kwamen door verdrinking om het leven. De gouver neur van deze staat schat de mate riële schade op meer dan zeven mil- lioen dollar. Zware schade wordt ook gemeld in de visserijstreken van Massachusetts en op boerderijen in de staat New York. TEVREDEN IN NIEUWE WONINGEN Actief gemeentebestuur zorgde voor bouw van school en huizen Sint Philipsland, ééns rampgebied, is thans een voorbeeld van Zeeuwse activiteit en een centrum van welvaart. Dit is niet In het minst te danken aan een voortvarend gemeentebestuur, dat doelbewust de belangen van de bevolking op de voorgrond plaatste. Hier zijn enkele cyfers: voor rekening van de gemeente kwamen gereed 35 woningwetwoningen, waarvan er 25 werden verkocht aan rampslacht offers of andere gegadigden, 6 Oostenrijkse en 5 Deense geschenkwoningen. In de particuliere sector kwamen gereed 13 woningen, exclusief de zaken- panden; in aanbouw zijn 17 woningen. Bovendien omvat het woningbouw programma van de gemeente nog andere plannen, die o.a. verband hou den met de sanering van het oudste deel van het dorp, het z.g. Karreveld. Op 24 September wordt de prachtige en voortreffelijke ingerichte lage re school officieel geopend. Verwacht wordt, dat eind van dit jaar dc ge meentebergplaats annex brandweergarage in gebruik genomen zal kunnen worden. Op Sint Philipsland met zyn ruim 2100 inwoners werden 58 woningen verwoest alsmede de gemeentewerk- plaats, annex brandweergarage en 6 boerderijen. In het kader van de „Küstenraü- ming" werden tijdens de Duitse be zetting in de Anna Jacobapolder meer dan 30 woningen afgebroken. Toen ook dit deel van Zeeland door de ramp getroffen werd, waren de herbouwplichten ten dele vervuld. Gelukkig werden hier geen woningen als gevolg van de stormvloed ver nield. In de Anna Jacobapolder werd een 20 hectare boomgaard gerooid. Na de stormvloed kwamen in de Anna Jacobapolder gereed: een nieu we aanlegsteiger voor de verbinding met Schouwen-Duiveland 'met brede toegangswegen. Voorts 6 woningen, 2 landbouwschuren met woningen als een vervanging van de oorlogsscha de. De in de Willemspolder ontstane kreken werden gedicht en de doorge broken binnendijk hersteld. Het over- gespoelde zand werd verwijderd. Er zijn plannen om de gerooide boomgaarden ten dele nog dit najaar i in te planten. In aanbouw is hier nog een land- bouwschuur met woningen en 3 wo ningen, ook een vervanging van de oorlogsschade. De wens voor de Anna Jacobapol der is een dorpshuis. Gewezen kan verder worden op her beplanting in dit najaar van de be graafplaats alsmede op de beplan ting bij de Beatrixstraat en in de omgeving van de school. Rondgang. In deze opsomming is een belang rijk deel verwerkt van de resultaten op Sint Philipsland, maar een goede indruk verkrijgt men zeker ook op een rondgang. Vijf gezinnen van getroffenen wo nen thans in de Deense straat. Hun splinternieuwe huizen kregen de na men van de Deense koningskinderen: Ingrid, Margrethe, Frederik, Anne- Marie, Beneaikte. Onder lachend toezien van de vriendelijke bewoonster, die er een eer in stelde om haar leuke, frisse huis te laten zien, hebben wij en de heer L% M. Sinke, gemeente-ontvan ger, die ons vergezelde, onze schoe nen buiten de deur gelaten. De zwerftocht door de Zeeuwse klei had er zijn sporen op gezet en dus bezagen we het geheel op wat onconventionele wijze. De werkelijkheid overtreft hier de verbeelding. In de slaapkamers rose, groen en crème behang, centrale verwarming, parketvloer "in een heer lijk ruime huiskamer, badkamer met douche, overal practische kasten, 'n royale flinke schuur. Kortom: een droomhuis Ze kosten dan ook het lieve bedrag van f 25.000 per stuk maar de hum- is allerminst evenredig. Dubbele ra men, heerlijk koel in de zomer en goed warm te stoken in de winter. (Vervolg op pag. 5) porteren van ongeveer 140.000 Joden van wie er slechts tienduizend le vend zijn teruggekeerd het doen uitvoeren van terreur-overvallen en massaterechtstellingen en het gelas ten van vernietigingen van gebou wen, dorpen enz. Ook worden z$ ver antwoordelijk gesteld voor het mar telen van gevangenen en het zonder aanzien des persoons doen schieten op samenscholingen. Men is Maandag niet gereed geko men met het voorlezen der tenlaste legging. Heden Dinsdag wordt hiermede voortgegaan. Behandeling Haags protocol te Djakarta Val Indonesisch kabinet. De voormalige Indonesische minis ter van arbeid, ir. Tedjasoekmana, van de Partai Boeroe heeft gezegd er 250.000 roepiah onder te verwedden, dat het kabinet in October bij de be sprekingen over het Haagse protocol zal vallen, aldus onthult het P.N.I.- orgaan „Soeloeh Indonesia". Het blad scErijft, dat de groep van Tadjoeddin Noor in de Partai Indonesia Raya en de groep van Tedjasoekmana in de Partai Boeroe koste wat het kost, het huidige kabinet ten val willen bren gen. Politieke kringen in Djakarta hou den er rekening mee, dat behalve de Partai Boeroe die zulks reeds of ficieel heeft bekend gemaakt ook de P.I.R. de progressieve fractie en de Parindra tegen het protocol zullen stemmen, indien het parlement het resultaat van de Unie-bespx-ekingen in Den Haag in behahdeling neemt. Volgens anderen zullen ook de Partai Moerba en de Partai Soeialis Indo nesia hoogst waarschijnlijk tegen stemmen. De houding van de Masjoe- mi wordt onzeker genoemd. „Rollins" over de grens gezet. Günther Fischer, alias David Sa muel Rollins, de „Amerikaan", die aan geheugenverlies lijdt, is Maan dagmorgen door de koninklijke mare chaussee van de brigade Clanerburg by de doorlaatpost aldaar over de grens gezet. is het 10 jaar geleden, dat Maastricht als eerste Neder- landse stad werd bevrijd, nadat de Duitsers de Sint Servaasbrug S hadden vernield, die eind 1947 J weer geheel was hersteld. vwvw^vvw^wwwww Weer in buitenland Stockholm, regenbui 17 gr. Oslo, licht bew. 18 Kopenhagen, licht bew. 17 Londen, regenbui 17 Parijs, regenbui 19 Bordeau. regen 20 Grenoble, regen 17 Nice, licht bew. 26 Zürich. zwaar bcw. 19 Locarno, onweer 23 Berlijn, zwaar bew. 18 Frankfort, zwaar bew. 13 ■Venen. 2waar bew. 21 Innsbruck, zwaar bew. 21 30 Rome, onbewolkt DE VERWACHT... BUIEN*. Wisselend bewolkt met enkele re gen- of onweersbuien. Overwegend matige Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. 15 September: Zpn op 6.13 onder 18.57 Maan op 19.30 onder 9.58

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1