Eeuwenlang al streven vrouwen naar „het ideale figuur"... Onze "Dzoutvenpagina HOEDJES BLIJVEN HOOFDZAAK BIJ HEYMANS MET WOL EN BREIPENNEN VAN VROUW TOT VROUW 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1954 VAN SCHOONHEID EN LIJDEN Uit Griekse en Romeinse lijfgordels groeide het moderne corset Door de eeuwen heen heeft de vrouw er naar gestreefd, haar uiterlijk zo veel mogelyk aan te passen aan het heersende schoonheids-ideaal. Dit viel haar vooral op latere leeftyd wel eens moeilijk, wanneer poeder en kleursels niet toereikend bleken om een met het klimmen der jaren minder goed wor dend figuur aan dit ideaal te doen beantwoorden, en zy schroomde dan ook niet tot straffere maatregelen over te gaan: zij ging een corset dragen. En zo sterk was dit streven naar een figuur in overeenstemming met het heersende schoonheidsideaal, dat jonge meisjes en zelfs kinderen corsetten te dragen kregen (b.v. in de Biedermeiertijd, toen een wespentaille van ca. 40 cm als het mooiste gold), en het ook in latere eeuwen „bon ton" was, dat een meisje van ca. 17 jaar een corset droeg. Wel moeten wy hlerby in het oog houden, dat deze jongedame dan volgens de begrippen van onze voor ouders al ongeveer de huwbare leeftyd bereikt had, maar dit neemt niet weg, dat zy dan toch maar voor haar hele leven tot het dragen van zo'n har nas veroordeeld was. En harnassen waren het! Heel wat anders dan de elastieken geva!' tjes, welke wy vandaag overal kunnen ko pen en waarin de meesten van ons zich veel prettiger voelen dan in een echt corset met baleinen. Deze elas tieken „figuur-corrigeerders" zijn nog niet zo oud, want pas in 1910 werd de eerste step-in geheel van dit materi aal, gemaakt" wat een ware revolutie in de corsetten-industrie betekende. Heeft het jaar 1910 grote verande ringen in de materialen van het corset gebracht, 1842 staat in de annalen op- Êetekend als belangrijk voor de vorm. i dat jaar werd voor het eerst het „corset la Paresseuse" gemaakt, d. w.z. met vetersluiting op de rug, waardoor een grotere bewegingsvrij heid verkregen werd en het harnas gemakkelijker aan- en uitgetrokken kon worden. Een van de voornaamste moeilijk heden, waarmee de huidige corsetten- industrie te kampen heeft, is de non chalance van de cliëntèle. „De dames beseffen de fundamentele waar/de van een goed corset niet voldoende", zeg gen de fabrikanten, „en willen het even gauw in een verloren ogenblik kopen. In de paskamers krijgt men ze met moeite, terwijl het personeel, vooral in de gespecialiseerde zaken, toch volledig voor het passen opgeleid wordt. Een jarenlang voortsukkelen met slecht zittende „foundation gar ments" is het nare gevolg." Eerlijk ge zegd, er zit veel waars in, en nog on geacht het nare gevoel kan men toch onmogelijk verwachten dat de boven kleding goed zit, als de foundation, die de specifieke tekortkomingen van de draagster moet corrigeren, niet in orde is. Dikwijls wordt hierdoor juist onnodig zichtbaar, dat men een corset Modelijnen. Al willen wij hier geenszins bewe ren, dat het nodig is zich ieder seizoen een nieuw corset aan te schaffen, toch wordt de modelijn in de collec ties der grote fabrieken wel degelijk gevolgd. De ontwerpers gaan van tijd tot tijd naar Pary'3, om daar de col lecties te zien, en eventuele verande ringen in hun ontwerpen te kunnen toepassen. Soms echter zorgen de Parijse mo de-ontwerpers voor onaangename verrasingen voor deze bezoekers, al moeten wij voor het jongste voorbeeld tot hèt jaar 1905 teruggaan. Toen bracht namelijk de thans bijna verge ten Paul Poiret een collectie van los- vallende japonnen, waaronder geen corset gedragen werd, voor zyn ver baasde cliëntèle, waarvan de dames alle nog in het „sans ventre" corset met de holle rug geperst waren. Het succes was enorm, en met deze collectie bewees Poiret, juist aangevoeld te hebben, dat de vrouw grotere lichamelijke bewe gingsvrijheid nodig had voor haar nieuwe maatschappelijke positie, voor haar sport en haar werk. Zo werd de heerschappij van het cor set onderbroken, na in een periode van ca. vierhonderd jaar het vrou welijk figuur in allerlei vormen ge modelleerd te hebben. Maar ook zijn overige creaties mogen er zijn! In de kleine toonkamer van de Am sterdammer Max Heymans heeft de zer dagen een onwaarschijnlijk groot aantal toeschouwsters en toeschou wers kunnen genieten van de bUzon- der fraaie collectie, waarmede deze hoedenkunstenaar het najaarsseizoen heeft ingeluid- De collectie bestond ditmaal niet alleen uit hoedjes; er waren ook man tels, pakjes en japonnen, eveneens van de hand van Heymans, die zich met deze creaties opnieuw lauweren heeft verworven! Het publiek kwam ogen te kort om de vele mooie ensem bles, dikwijls uit Nederlandse stoffen vervaardigd, in zich op te nemen. Nederlands ster-mannequin Maud Taytelbaum, die als eerste binnen trad, oogstte onmiddellijk groot suc ces met een fraaie pot-turban van helder-bruine wollen stof, gecombi neerd met een nauwsluitende koker japon van dezelfde stof en een beige met bruine tweedmantel, waarop een enorme kraag van lichtgrijze vos. De hoeden blijven echter hoofdzaak bij deze ontwerper. De pothoed en de cloche hebben nu definitief (en te recht!) de ereplaats in Heymans col lectie veroverd. Soms staan deze mo delletjes rechtop en lijken ze wat op helmen; soms worden ze achterover Een goede zestig jagr geleden nog maar streefde iedere zichzelf respec terende vrouw naar een buste-omvang van 90 cm, een taille van 55 en een heup van 100, daar dit als de ideale maat gold. Al moest zjj dit bereiken met styve corsetten en insnoeringen, zy gaf geen karrip en stoorde zich aan geen vergroeiingen van borstkas en anderé skeletdelen. Is het een wonder, dat de corsettenmakers uit die tijd trots waren op hun nieuwe vinding: een corset, waarin de vrouw zonder al te veel moeite kon bukken Vermake lijk is daarby de verontwaardiging over de ingesnoerde voeten van de Chinese vrouwen! De voorbeelden van in onze ogen aan waanzin grenzende modeslaafs heid in de geschiedenis zyn leeio. Be halve beschryvingen en exemplaren van corsetten uit de loop der eeuwen zyn er ook talryke uitspraken van de heren der schepping bewaard geble ven, waarin sommigen het slanke middeltje van hun aangebedene roem den, dat zij met beide handen konden omspannen, terwyl anderen zich juist daartegen verzetten. Zo moet Karei X van Frankrijk gezegd hebben: „Vroe ger kwam men nog wel eens een Dia na, een Niobe of zelfs een Venus te gen, doch thans zijn het alleen nog maar wespen" De historie verhaalt echter ook van corsetdragende mannen, die maar wè.t trots waren op hun slanke taille! Herfstmodeshows in Zeeland In de komende weken zullen diver se Zeeuwse modehuizen weer hun najaarscollecties tonen. Te Goes wordt op Woensdag 15 September, des middags en des avonds, een mo deshow gehouden in hotel „De Ko renbeurs". De combinatie „Mode show Middelburg" brengt op Dins dag 21 September, eveneens des middags en des avonds, een collec tie herfst- en winterkleding met ac cessoires in de Concert- en Gehoor zaal te Middelburg. In het Vlissing- se Concertgebouw worden op Donder dag 23 Septemeber een middag- en avondshow gehouden van najaars- en winterkleding met bypassende hoed jes. Ceintuurs worden komende winter niet meer gedragen. Door de ene ontwer per wordt de taille verdoezeld, de andere geeft de taille aan door een langgerekt (sweater-) lijfje, dat het middel toch weer accentueert. Dior mag korte rokken brengen, de meeste ontwerpers(sters) houden zich de normale lengte tot óp de kuiten. Redingotes ziet men bijna niet: half- wijde mantels met dubbele-, gedrapeer de-, of fantasie-kragen, des te meer. In alle collecties vragen de mantelkragen de meeste, en de mouwen de minste aan dacht. Bij de japonnen worden de mou wen laag ingezet, zijn glad en strak van lijn en reiken veelal weer tot de polsen. Bovenstaand mantelpak, gebreid uit tweedwol, is een van de vele mo dellen, welke te zien waren op een show van handgebreide kleding, dezer da gen voor de mode-pers in het Amsterdamse Carlton gehouden door het „Internationaal Wol Secretariaat", de wereldomvattende organisatie van wolproducenten. Het I.W.S. bracht op deze show een bont allerlei van hand- gebreide modellen, van de meest sportieve truien tot verfijnde, geklede mid dagjaponnen. Een verzameling, welke liefhebsters van de breikunst in ver rukking en tegenstandsters van het werken-met-wol-en-pennen tot inkeer zal kunnen brengen! Natuurlyk kan men dergelyke fraaie producten niet in enkele ver loren uurtjes in elkaar breien. Grote stukken, zoals een japon of het hier boven afgebeelde mantelpak, eisen van de maakster een perfecte brei techniek en het nodige uithoudings- vèrmogen! Maar wie over deze beide voorwaarden beschikt, kan zelf Minder fraai waren, jammer ge- sredragén, in welk geval ze vaak een noeg, de vilten kappen met zywaarts fanee tameiyk wijde luifel hebben. Er over de oren afhangende punten, be zon turban-variaties en baret-achtige stikt met grote hoeveelheden parels modellen; kleine „pilledoosjes" en van verschillende kleur. Zy leken op puntige kapjes. In C- hoeden zyn koptelefoons en hadden even weinig prachtige melusine, vilt en wollen gratie als deze apparaten. j. .Ani.4 man- nnV u«o1 T»r>nt VranÏA pffftot.fin heeft r. Stoffen verwerkt, maar ook veel bont: luipaard, breitschwanz en persianer. .mn hlkLnoni Fraaie effecten heeft Heymans be- aiVt rreikt door het combineren van mate- Do' luipaardbaret van bijstaande rialen, onder meer van blauwe, ge- foto was een van de meest opval- ruwde melusine met blauw vilt. Een lende creaties. Deze baret bedekte hoedje hiervan werd gedragen boven de linkerzijde van het hoofd, en een prachtige blauwe mantel met ca- werd met een platte uitloper naar pe-kraagHet geheel was eenvou- de rechterzyde vastgehouden. dif -een droom!" Zodra de kalender de laatste dagen van Augustus begint af te tellen, bekruipt u waarschijn- lijk zo goed als my een enigs zins plechtig gevoel. Zoiets van Nu moet het maar eens uit zijn met die Franse slag en dat rondhangen en improviseren, metéén September wordt het weer menens. Ddn is de wereld weer in zijn voegen geschoten, het tred-molentje draait lustig, de day heeft zijn vaste indeling en wy zullen het nu eens opge legd móói gaan doen. Wdtf Ja, daarover zullen de meninnen wel heerlijk uiteenlo pen. Héérlijk, omdat er geen twee vrouwen gelijk zijn en ie der zo haar eigen idee over aan pakken en zoden aan de dijk zetten heeft. De een zal nu toch eens echt die knipcursus van de radio be stellen en de ander zal eens een degelijk lijstje aanleggen van boeken, die zij in de winteravon den hoopt door ie werken. Nummer drie zoekt het meer in de richting van pitriet of raffia en nummer vier overlegt dat aan typen en eventueel steno nooit geld weggegooid is. Een vyfde wil eindelijk haar school-Fruns zover oppoetsen, dat zij volgend jaar in Parijs tenminste weet wat zij eet en hoe ze in de Rue de Rivoli moet komen. De zesde denkt: Nu ga ik toch écht dat alphabetische plakboek eens in orde maken met al die knipsels van de laat ste jaren. Mag Saskia van de tribune geestdriftig applaudiseren by al deze nobele voornemens en daarna bescheiden informeren of er misschien ook een num mer zeven is, wier gedachten zich bewegen in de richting van een gymnastieklokaal In dat geval kon zij er mis schien wel eens een kolom aan wagen om nog een groepje waaghalzen achter die dappere eenling aan te sturen. Want werkelijk, gymnastiek voop huisvrouwen is een liefhebberij, die men zélf moet beoefenen om te weten hoe genoeglijk en stimulerend deze bezigheid is. Ja, nee, nu moet u nog even blijven luisteren. Ik wéét na tuurlijk dat u het ongelofelijk druk hebt. Maar daar kan heus wel één uurtje per week voor uw eigen bescheiden persoon af. Onbekend maakt onbemind, en voor een genoegen weet ieder een wel listig tijd te maken. Wij nemen het tijdsgebrek dus even voor kennisgeving aan. Nog meer bezwaren? U is in de loop der jaren enigszins aan de mollige kant verzeild. U hebt moeite met bukken en als u met een klein Weer een Fath-collectie naar ons land? De Paryse ontwerper Jacques Fath heeft dit voorjaar groot succes ge had met een show van lente-model len, welke in ons land op het fraaie kasteel Oud-Wassenaar gehouden werd. Ook de najaarsmodellen van deze modekoning zal Nederland ver- moedeiyk te zien krygen. Men spreekt over een herfst-show, welke Fath op 2 en 3 October, wederom op kasteel Oud-Wassenaar, zou ge- spurtje een bushalte op tijd moet halen, laat u toch liever die bus maar schieten. Anders zit u met een rood hoofd nog minstens een kwartier uit te hijgen. En dan aan gymnastiek gaan doen? PrAót me or niet van, u krijgt al hartkloppingen by de gedachte. Nu moet u natuurlyk, stel dat ik u zou bepraten, met dat kloppende hart naar uw dokter gaan. Wanneer die echter zegt dat het tikkertje in prima staat verkeert, moet u my beloven om nog een rukje verder te le zen. Het ergste hebben wij al bijna achter de rug~ Wanneer uw hart dus niet ontzien behoeft te worden, is het juist vanwege dat lastige bukken en dat mislukte hardlo pen de hoogste tijd, dat u eens aan uw lichamelijke conditie gaat denken! Want naarmate u steeds smakelijker gaat koken en steeds gretiger gaat snoe pen, neemt uw omvang gestadig toe en de neiging tot inspan ning evenredig af. U zult steeds meer en voldaner gaan zitten, steeds minder lopen, laat staan draven, steeds stijver en logger worden. Ja, neemt u my die griezelige termen niet kwalijk, maar hoe veel klachten over steunzolen en eksterogen, over knellende corsetten en elastieken kousen, over kortademigheid en ver moeidheid zijn niet terug te voe ren tot: gebrek aan beweging? Als de vergelijking n niet grieft neemt u dan eens een hond, 'n gezéllig exemplaar, la ten wy zeggen: een fox-terrier. Geeft u hem een maand lang de ruimte om te hollen, te spe len, te delven naar een begra ven bot, de kat van uw buur vrouw of zijn eigen staart na te zitten. Geef hem matig maar stevig voedsel dat by zyn aard en gestel past, precies zoals de hondenspecialist u dat heeft voorgeschreven. Bekijk het beest na die maand dan eens goed, aai hem over de rug en constateer met genoegen, dat hij er juist uit ziet als zyn ideale portret: glanzend vél, héldere ogen, ste- O. /Z /9 *6. gj. 4™ Jl vige spieren en dat hij over een levenslust en uithoudingsver mogen beschikt,genoeg voor drie exemplaren. Bindt u nu vervolgenseen maand lang, datzelfde beest aan een tafelpoot vast. Geef hem zoveel vette kostjes en snoeperijtjes als hij maar naar binnen kan krijgen. Leg hem op een zacht kus sentje en sta hem hoogstens toe in de schemer aan een lijntje een kwartier met u rond te wandelen. De stumper is aan het eind van die maand aardig op weg een kortademige rol- mops te worden, met troebele ogen en dof vel, ternauwernood energiek genoeg om met de staart te kwispelen Wilt u zich op het rolmops- stadium voorbereiden: la bon ne heure, bindt u zelf aan de tafelpoot van het gemakkelijk leven, het vermijden van bewe ging. Die kivaaltjes worden u straks wel erbij gepresenteerd. Maar wilt u lekker fit en vi taal blijven, soepeler lopen, nog met mate kunnen hardlopen, trappen klimmen, bukken en rekken, meldt u dan voor een les in huisvrouwengymnastiek. Zeg nu niet: ik heb al lichaams beweging genoeg in mijn huis houden. Het komt niet op de hoeveelheid aan, maar op de systematische oefening van Al le spiergroepen. En misschien maakt u alle bewegingen wel glad verkeerd O ja, ik weet heus wel uw laatste gefluisterde bezwaar: dat u, met uw jaren en maat acht en veertig, toch kwalijk in een minimaal costuum aan het huppelen kunt slaan. Ach kom: het is volslagen een aan gelegenheid: Alleen voor Da mes, gelooft u my. Er zit we zenlijk geen jury voor een sclioonheidsweastryd bij de zaaldeur. En u staat in dit ge zelschap heus niet alleen met uw heimelijke tobberij: of dit nu niet iets geks is voor een vrouw en moeder op weg naar de vijf kruisjes. Het is niet gek, gelooft u mij integendeel. Het is heerlijk ontspannend en bevrijdend voor het geplaagde middelpunt van een huishouding, om eens een uur lang alleen maar zorgeloos een bal te vangen of hup-twee- je-drie met haar armen te zwaaien. En als ik u na deze kolom nu nóg niet omgepraat heb: gelooft u mij dan niet. maar ga een avond zélf kijken, zo u een dergelijk lesuur in de buurt hebt. Over een maand huppelt u mee in shirt shorts, op mijn woord! SASKIA. prachtige dingen maken voor een naar verhouding gering bedrag aan geld. Zoals dat rechte truitje, dat wy op deze show zagen, en dat gebreid was in fyne witte en gryze streepjes, om de heupen sloot en bekroond werd door een blauwe matrozenkraag. Of een lichtblauw exemplaar met een rechthoekig, wit inzetstuk van voren, dat met een rood biesje was omge ven en overging in een opstaande kraag. Bijzonder gekleed waren de truien met boothalzen, zoals een cock tailtruitje in grijs met een rose rand langs de boothals, gedragen op een grijze rok in open breiwerk. Zeer de moeite waard waren ook de mantelpakken en trois-pièces, sommi ge gebreid van ruwe tweed wol, ande re van effen materiaal met hier en daar een gekleurd accentje. Wanneer deze kledingstukken met de machine in elkaar genaaid worden en met stof gevoerd, blijken ze in hoge mate te voldoen. Het spreekt vanzelf, dat geen onregelmatig steekje zo'n zelf gebreid costuum mag ontsieren Zy, die van mooi breiwerk houden en deze verzameling van het I.W.S. wel eens willen zien, zullen daartoe in de gelegenheid zyn van 11 t/m 16 October, wanneer dezelfde show ty- dens het „Heure des Dames" in het Doelenhotel te Amsterdam wordt ge houden. Jersey-vesten voor onze grote dochters. Krygen onze grote dochters het een beetje koud in 't zomerse bloes je of jurkje, dan grypen ze gewoon- ïyk vlug naar een gebreid vest of pullovertje. Ter afwisseling is ech ter een exemplaar van jersey of an dere wollen stof als hier afgebeeld niet minder practisch en zeker even aardig. Het maakt een jurkje met korte mouwen in een oogwenk tot een warmer overgangsjaponnetje. Het knippatroon is dat van de pullover met de ceintuur in dezelf de stof, en manchetten aan de drie kwartsmouwen. Het vraagt ca. 1 m stof van 130 breedte. U stikt de figuurnaadjes in voor-, rugpand en mouwen, en sluit de zij- en schoudernaden. In de linkerzij- naad laat u aan de onderkant een splitje van 8 cm open, dat u van drukknoopjes of een rits voorziet. De halsrand en onderkant werkt u af met schuine repen stof. De mouwnaden sluiten en de onderkant tussen de dubbele stof van de man chet zetten. De mouw wordt over de kop ingehouden met de naad een paar cm voor de zynaad in het armsgat genaaid. De ceintuur maakt u 4 h 5 cm breed van dubbele stof met een inlegsel van vlieseline. Des gewenst kunt u ze aan het rugpand vasthechten. Het andere model toont u, dat u het ook met gebreide boordjes kunt maken. De tailleboord breit u 8 cm breed 2 recht, 2 averecht op taille- wydte, de mouwboorden neemt u 4 i 5 cm breed. De figuurnaadjes in het lyfje en de mouwen stikt u niet in. De boordjes worden gerekt aan de onderkanten genaaid, zodat de laatste op de, juiste maat ingerim- peld worden. ELLA BEZEMER y w dig „een droom!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 8