Puzzle-rabriek Reeks van ontdekkingen in de paddenstoelen wereld JIMMY BROWN bij de Recherche Het poppenhuis ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1954 PROVIN CI ALE ZEEUWSE COURANT DU1VELSEIEREN EN FOPZWAMMEN Kinderen der duisternis" in het herfstbos Droge zomers zijn In de regel niet gunstig voor het ontwikkelen van paddestoelen. Koude natte zomers evenmin. De meeste van deze „kin deren der duisternis", zoals men ze wei eens noemt, verlangen een „broeikas"teniperatwirtje. Een natte zomer met enkele hete dagen kan de paddestoelen reeds vroegtijdig uit de bodem oproepen en het is mo gelijk, dat zich daaronder soorten bevinden, die onder andere omstandig heden op zich laten wachten of zelfs in 't geheel niet verschijnen. Geheel in styi van onze herfstachtige zomer werd een tochtje naar Hulst ondernomen, waar enkele bosachtige terrelntjes reeds eerder ver rassingen opleverden. De weg er heen staat in het teken van de oogst. Een droge dag, over al zijn de landlieden bezig daarvan te profiteren. De bermen en sloot kanten staan nog onder de Invloed van de maaier, in het korte gras ont breken vele planten, die anders de Zeeuüvsvlaamse wegen zo interessant maken. Zo is tot Hulst toe niets opmer kenswaardigs genoteerd en het eer ste, dat tot noteren noopt is nog te leurstellend. Het bosterrein blijkt al weer ingekrompen en de eerste stap pen binnen het resterende deel zijn ook bepaald ontmoedigend. We heb ben ons tevreden te stellen met het begroeten van oude bekenden, wat op zichzelf toch wel prettig kan zijn. Als vorige jaren blijkt de Fopzwam weer in een flink aantal aanwezig. Dat foppen bestaat hierin, dat deze zwam allerlei gedaanten kan aanne men, sterk kan vergroeien, veel vocht kan opnemen, waardoor h\j bij nat weer een heel andere kleur heeft, dan wanneer de droogte met het vocht ook de kleur doet vervliegen. Kent men die fopzwam echter dooi en door, dan is hij heel gemakkelijk te herkennen, want er staan meestal vele exemplaren bijeen, vooral op bladlagen en dan geeft die variatie in vorm en kleur direct een houvast voor het vaststellen van de naam. Hoe verder we het bos indringen, hoe meer fopzwammen we zien, dit maal in hun diepbruine of ook wel diepvlolette kleuren, want vocht is er genoeg aanwezig. Die diepvlolette variëteit, een van do allermooiste zwammen, heeft om het onzegbaar fraaie van zijn kleur de naam Amo- thystzwam ontvangen, waarmee hjj onder de edelstenen van onze padde stoelen wordt gerangschikt. Laat door BAREND ZWERFMANS. bit ff siM" 2 r - hem echter twee dagen uitdrogen en heel die diepe tintenschat is ver. dwenen. Al heel gauw vinden we een stink zwam, zo een die uit een slljmigc wit te bal ontstaat, die op een ei lijkt. Zo'n „ei" in een bos gevonden, waaruit geen vogel, maar een paddestoel ont staat, die bovendien stinkt en be- stormd wordt door allerlei aasvlie gen, kreeg de naam duivelsei en dat is begrijpelijk. Ontdekking Daar is dan toch een fraai padde- stoeltje, dat wij zelf niet in Zeeland aantroffen. Het is de slanke trechter- zwam. De zwam is doorzichtig. B\j de meeste paddestoelen is het cen trum het hoogste punt van de hoed, maar de trecnterzwam doet het an ders. Deze paddestoelen gelijken veel op een ouderwets borrelglaasje, met schuin ópstaande rand, maar dan zonder het vlakke voetje. Deze vondst vormt de inleiding tot een reeks aardige ontdekkingen. Vooral onder de boleten, dat zijn de paddestoelen, die meest dikke ste len en dik vlees bezitten, terwijl de sporen niet ontstaan op plaatjes, maar in diepe poriën onder de hoed, vooral onder deze vinden we enkele onbekende naast de kastanjeboleet, de prachtboleet en de rosse berken- boleet. Voor vele van deze boleten zijn we reeds te laat. Ze zijn aangetast door schimmels en andere ziekten, die er vieze onooglijke resten van hebben nagelaten. Russula's zijn er ook al, de braak- russula, die onpasselijkheid teweeg brengt en de grofplaatrussula, die bij het afsterven pikzwart wordt. Van dè melkzwammen, die bij aanraken melkdruppels uit de plaatjes stuwen vinden we nog maar één soort, de rode melkzwam. Over het algemeen is het soortenaantal dus beperkt tc noemen. Do aardigste verrassing levert een inspectie van het terrein van waar we het bosje binnendron gen. We zijn er bepaald reeds voorby gelopen. Dit is noch dom, noch kortzichtig. Do kleur van het aardige bosproduot is zuiver een aardkleur, zodat de vorm af moet steken tegen een verdord lichtblad om liet als een padde stoel te herkennen. Ook deze paddestoel is een eerste vondst op onze Zeeuwse tochtjes en uitermate welkom. Het kommetje op het steeltje, dat naam kreeg: Gesteelde beker- zwam, ziet er uit als een stukje fijn bestoven gummi. De sporen vormen zich hier noch op plaatjes, noch in fijne poriën, maar op een vlies, dat de binnenzijde van het kommetje be kleedt. Kleine temperatuursverande ringen (de beroering door de mense lijke adem bijvoorbeeld), doen de spo ren als wolkjes opstuiven. Moet men er soms enige moeite voor doen om dit te zien te krijgen, dit paddestoel- je demonstreert net stuiven onge vraagd tijdens het plukken. Tegen de donkere achtergrond van de bosbo- dem tekent zich het voortplantings- stof heel duidelijk af. Al deze belevenissen hebben de geest zo bezig gehouden, dat de be schikbare tijd is omgevlogen. Als we nog één poging wagen om een vroe- gor geconstateerde zeldzame vondst i hervinden, wordt ons zooken wreed onderbroken door het verschijnen van een dienaar des gerechts, die zich zeer ongerust toont over ons onbe voegd betreden (overigens ongewe ten) van verboden terrein. Het doet heel aangenaam aan te bemerken dat niet alle ambtenaren bureaucratisch optreden. Als de noodzakeliike uitlee- van de aanwe zigheid in het bosje is verstrekt, ont popt de Ijverige agent zich in een be langstellend persoon, die gaarne in lichtingen geeft, waar de vereiste permissie is te bekomen en die zelfs mooie plekjos weet aan te wijzen. Hoewel de bewolking de zomerdag te snel in een herfstavond verandert, kan de tocht droog worden volbracht. Zal het eind van Augustus nog en kele echte zomerdagen brengen Het zou èn voor ons èn voor de padde stoelen van groot belang zijn. Laten we proberen te durven er op te blij ven hopen. f. 1.25 per grote gezinsflacon natuurlijke glans De opgave van bovenstaande puzzle luidt: Horizontaal1 voorwerp van veraf goding, 5 byna, 10 gelijk, 12 vrouws persoon, 13 blad papier, 14 bergrand, 16 munt, 17 bijwoord, 18 meneer (Sp.), 20 voorzetsel, 21 muziekstuk, 5o. Jimmy legde met i i gebai iebet 1 gehoopt had. Miebet had hem ge- zega, aai zy. toen a(j zélf griep had gehad, géén Weg Hoest-tabletten had gebruikt. Wel later. Zij had het buisje met nog een een stuk of zes van die hoesttablet- ten in het kamertje van Jackie gevonden en omdat zij het „zonde" vond deze dingen weg te gooien, had zij ze zelf opgezogen. Alle zes. ja, dat wist ze héél zeker.... Jimmy had Miebet op het hart gedrukt hier met nie mand over te spreken en toen had hij tegen commissa ris Pakaan gezegd: „Meneer de commissaris, ik weet het niet zeker, maar ik gelóóf, dat ik een begin van een spoor heb". Hij had de oommissaris daarna deelgenoot gemaakt van zijn veronderstelling, dat het deze hoestta- bletten waren die de snoepziekte In Wilgenwolde had den ontketend en nog gaande hielden. De commissaris luisterde aandachtig toe. „Dan zouden die dingen dus onder de mensen gebracht worden om de banketbakkers en alle andere snoepwinkels er de voordelen van te ia- ten plukken", zei hij tenslotte. Jimmy knikte. „Dnt wil zeggen", zei hij, Meneer Dikkerdeeg heeft de laatste tijd nagenoeg alle banketbakkerijen opgekocht en als u het m ij vraagt, zit dit heerschap er achter". „Ik kan dit laatste bijna niet geloven. Brown", antwoordde de com missaris. „Dirk Dikkerdeeg is een handig zakenman, een vrij goede banketbakker, maar hij is zeker geen mis dadiger. Neen, daarvoor staat hij veel te goed be- 22 boom, 24 uithangbord, 27 vogel, 29 voornaam, 30 voorspoed, 32 telwoord, 33 grillig, 35 munt, 36 zeden, 37 per adres, 38 werktuig, 39 kledingstuk, 40 afkeuren, 41 kledingstukken, 42 lang, 43 haardracht, 44 verslagen, 46 bergruimte, 47 noot, 49 wijze, 51 mo tormerk, 52 transport mij., 54 ondiep te, 55 span, 56 rivier, 58 specerij, 59 grensgebied van Himalaya, 60 kleur ling. Verticaal: 1 vruchteloos, 2 voorzet sel, 3 achting, 4 voegwoord, 6 jon gensnaam, 7 gier, 8 vlek, 9 ook, 11 speer, 14 overvloed, 15 onderwijs, 18 ontspanning-, 19 noot, 21 niet geslo ten, "23 opschik, 25 bloedvat. 26 man, 28 kleine baas, 30 draad van vlas, 31 bevrijd, 33 deel van de melk, 34 in hetzelfde land geboren, 36 getemd, 37 gemene vent, 38 getroffen, 39 eni- ?e tijd, 40 linker (afk.), 41 spelonk, 2 zoogdier: 43 kwetsuur, 45 deel van de bijbel, 46 verrichting, 48 rivier, 50 militair onderdeel, 51 orgelmuziek, IH -Fr.), 55 vallei, f" luropese staat. De oplossing van onze vorige puzzle luidt: Horizontaal: 1 lork, 5 rob, 9 telg, 11 ore, 13 e.v., 15 meerkoet, 18 rea., 20 Fik, 21 N.N.W.. 22 grif, 25 si, 26 Adèle, 28 par., 30 d.i., 31 alikruik, 33 ënk., 34 moiré, 35 re, 38 snel, 39 ega, 41 nog, 43 ene, 44 negenoog, 47 en, 48 lis, 49 melk, 51 opa, 52 soms. Verticaal: 2. O.T., 3 rem, 4 klef, 6 ook, 7 bron, 8 vergaderen, 10 geit, 12 ééns, 14 Verdi, 16 r.k., 17 twinkelend, 19 die, 23 flank, 24 karos, 27 elk, 28 p. km-, 29 ruïne, 32 Irene, 36 egel, 37 toom, 40 agio, 41 N.N., 42 Goes, 45 esp, 46 g.l.o. 50 k.m. 53 politieke party (Fr.), 5S*vallei, 57 onder anderen, 58 Eui Ik heb een poppenhuisje gekregen van mijn pa. Hij heeft het zelf ge- maakt haov! En niemand doet dat na. Het heeft èeh eigen voor- [deur met bel en brievenbus. Daarachter komt een [lange gang, gezellig en heel knus. Er is een echte loper, een kapstok en een bank. Een spiegel met een [lampje, een trapje oh, zo slank. Daarnaast de grote ka- geheel gei Met tafels, stoelen, [kasten, van hout, mooi bruin [gekleurd. Een klok staat op de [sohoorsteen, de wijzers draaien rond. Het is een klein horloge, dat papa laatst eens [vond. En ook de schilderijen zijn van de hand van Pa. Zelfs in de kleine tafel zit nog een kleine la. Van klei maakte pa [bordjes met bloemetjes er op. En in de kleine leunstoel, daar zit een mooie pop. De kast staat vol servie- [zen, het vloerkleed is ge- f haakt De radio speelt echt, [daar is een speeldoos in ge- [maakt. De slaapkamer is mooi [beplakt met keurig net behang. Er staat een snoezig [bedje ln (tien centimeter lang). En ook een leuke [linnenkast met spiegel aan de kant De kast is helemaal ge- [vuld met linnen, allerhand. Een matje op het vloer tje, een tafeltje, een stoel. Als je die kamer ziet, krijg je een slaperig gevoel. En achter in'mijn pop- [penhuis, daar is het mooiste wel. Je kunt het niet gelo- [ven als lk het je vertel. Een keukentje, met dl [er in, om maar eens wat te [noemen: Een pracht fornuis, [glanzend en mooi, je hoort de oven zoemen. Een koffiemolen en een [stel van alle maten pannen. Een keukenkast vol [eetgerei, vol potten en vol kannen. De kraan loopt echt, [draai er maar aan. En oók het licht kan [branden. En kijk dit kleine [krukje eens, pak het eens in je [handen. Het is twee centimeter [hoog, het tafeltje is vier. Er ligt zeil in mijn [keukentje en echt hoor, kijk [maar bier. Er is ook nog een [badkamer, het badje kan je vullen. Je ziet, het is een [heerlijk huis, vol allerhande spullen. Nu, heb je ooit zoiets [gezien Is dót niet knap van pa Ik heb de allerknapste [pa, want memand doet dit [na. RA RA WAT IS DAT? Weten jullie het ant woord op de volgende zeven vragen Schrijf deze dan onder elkaar op en onderstreep de eerste letters, want deze vormen tezamen een woord. Dit woord is het ver schil tussen drie weken aan dagen, en je hand zonder je duim. Ra ra wat is dat??? 1. Het vliegt in de lucht, maar het heeft geen motor. Ra-ra wat is 2. Het is een dikke soep die je 's winters eet. Ra-ra hoe heet die soep? 3. Iemand die hier on bekend (vreemd) is noe men we een? 4. Op school is het de laagste klas en in de trein de duurste. Ra-ra welke klas is dat? 5. Met deze balk bouw je geen huizen, maar schrijf je muziek. Wat is dat voor een balk? 6. Ra ra hoe heet het electrische vervoermid del in de stad? 7. Een roodhuid die zich met veren tooit. Ra ra hoe heet die man? 8. Er loopt een denk beeldige lijn rond de aar de. Je ziet 'm niet, maar hij is er wel. Hoe heet die lijn? 9. Ra ra welke machi ne gebruikt je moeder als je kleren kapot zijn? Oplossing: 21-4 s 17. Z weefvliegtuig E rwtensoep V reemdeling E erste klas N otenbalk T ram indiaan E venaar N aaimachlne. DIE MOGEN HET WEL Jongens en meisjes, vóórdat ik jullie ga uit leggen wat voor een leuk spel dit is, moet ik e nodig zeggen dat het lelemaal niet netjes is om je tong uit te steken. maarvoor deze éne keer mogen de jongen en het meisie dat ik ge tekend heb, net wel, om datze maar van pa pier zijn. Vind 'lijk om het je het tweetal moeilijk na te tekenen? Wel, trek dan met een pot lood dunne lijntjes over de tekening heen vanaf de streepjes die langs de kant staan. Je krijgt dan ruitjes op de tekening te staan en die kunnen je het tekenen veel mak kelijker maken. Je moet dan ook op je tekenpa- _i._j._- ru-jtjes tier deze ;en. Hoe grott ruiten maakt hoe groter oter trek je 's Avonds vond ons klei ne Muisje by de deur de (nieuwe krant ,yHa", riep ze, „die ga ik lezen, wat is er zo aan de (handt" ,2o, een kleine muis ge boren, en het weer is (morgen goed. En de rechter heeft een kater voor zijn slecht ge- (drag beboet!" En ze bladerde de krant door en ze las van alles wat. Tot ze plotseling de nieu we kinderkrant gevonden (had. Miesje zag haar eigen plaatjes, las haar eigen avontuur En hoe verder ze ging le zen des te meer kwam ze vol vuur. En tenslotte moest ze lachen. Oh, wat had die (Mies een schik!.' a-ha-ha", riep ze vol Vreugde„Wat een leuke (Muis ben ik.'!" de tekening wordt. Op de met een stip pellijn aangegeven plaat sen maak jo nu met een scherp mes een inker ving. Ook de twee mond jes snijd je met het mes open, zodat later de ton getjes er doorheen kun nen. Nu gaan we de strook maken, óók van teken papier. Je ziet dit is niet moeilijk. Je moet er al leen goed om denken dat de plaatsen van de ogen en de tongetjes precies op de juiste hoogte komen, anders zou de strook niet in de tekening passen. Je kunt de tekening natuurlijk mooi kleuren. Misschien is het beter geen voorbeelden te ge ven. Maak er naar eigen inzicht maar iets moois van. De tongetjes wor den in ieder geval rood en de ogen blauw. De bedoeling van dit werkje begrijpen jullie natuur lijk al. De strook wordt door de tweo spleetjes ln de tekening gehaald, de tongetjes gaan dan precies door de mondjes, en door de strook dan te verschuiven gaan de ogen en de tongen heen en weer. Een kostelijk gezicht! Jullie zullen er vast véél plezier van beleven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 11