DE MOEILIJKE WEG Amsterdam, 8 pet doch 28 pet der der bevolking studenten WENNEKER JIMMY BROWN bij de Recherche Curie Proever Dit product is 100 SPORT EN WEDSTRIJDEN VOETBALSTANDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1954 JEUGD SNAKT NAAR WIJSHEID (II) Opeenhoping van studiemogelijkheden in het Westen des lands Minerva's voedsel wordt op een wonderlijke wijze verdeeld tn ons dier baar vaderland. Van de dertigduizend studenten, die Nederland telt, vindt men er meer dan achtduizend in de hoofdstad, ruim vijfduizend te Utrecht, een dikke vierduizend te Leiden, goed tweeduizend te Groningen en meer dan duizend te Nijmegen. De overigen z.yn verdeeld over de vier hogescholen waarvan die te Delft meer dan de helft voor haar rekening neemt. Rotter dam en Wageningen schommelen om de duizend, Tilburg haalt de vier cijfers nog niet. (De veelal kleine theologische hogescholen en seminaries laten wjj buiten beschouwing in dit betoog). Anders gezegd: het universi taire onderwijs is voor tachtig procent in dc drie kernprovincies geconcen treerd. Is dat al geen reden genoeg om decentralisatie in studie te nemen Men kan bogen, dat de bestaande toestand historisch is gegroeid. Ac- coord, wij spreken het niet tegen. Onze oudste universiteit, die te Lei den, dateert van 1575. Het is een roemrijke instelling. Die te Groningen en te Utrecht zyn gesticht in 1614 en 1636. Alle drie zijn derhalve ontstaan gedurende de Tachtigjarige Oorlog, m de jaren van het ontstaan en de op gang der Republiek. Overbekend is net feit, dat Leiden zijn universiteit te danken heeft aan de standvastig heid tydens het beleg door de Span jaarden in het begin van de vrijheids oorlog. Prins Willem van Oranje schonk de stad het recht de school op te richten als een blijk van erkentelijk heid voor de daadwerkelijk betoonde trouw a3n de goede zaak. Het komt niet in ons op te tornen aan de juist heid van dit wys besluit van de staats man, die onze natie heeft geschapen. Hij besefte en vellicht was hy één van de weinigen! dat de nieuwe staat academisch gevormden nodig had. Dus kwam daar die universiteit in de toenmalige kemstad van het toenmalige kerngewest der toenma lige Republiek. Wij zeggen niet: breek af. Maar wij stellen de simpele vraag: moet de jongelingschap van Zeeland, van Limburg, van Overijssel thans, bijna vier. eeuwen later, nog steeds de financiële lasten mededragen van een zo oud voorrecht? Afgezien nog van het feit. dat menige andere stad na 1575 eveneens standvastigheid en trouw aan de goede zaak heeft be wezen wij brengen dat niet in het geding, omdat wij dat onder de tegen woordige omstandigheden niet be paald een doorslaggevend argument vinden is het niet juist te redene ren: laat de ouders van de studerende jeugd uit de randprovincies maar bloeden ter wille van een traditie, die zinloos is geworden. Er ligt geen enkel verband tussen onze strijd tegen de Spaanse overheersing en de academi sche opleiding van de hope des vader lands. Al sinas een paar nonderd jaar niet meer. De athenaea De Franse hoogleraar Victor Cou- siri, die in 1836 een reis door Neder land maakte en daarover een jaar la ter een boekje publiceerde (,.De l'in- struction publique en Holland"), maakte toen reeds critische opmer kingen op dit punt. Hij ontdekte be halve de drie universiteiten ook nog drie athenaea. nJ. te Amsterdam, te Franeker en te Deventer. Terloops vertelde hy. dat een soortgeiyke school te Harderwijk in 1818 was op geheven. Was hij tien jaar later ge komen, dan zou hy ook 't einde van 't instituut te Franeker in 1843 hebben kunnen vennelden. Het zou nog tot 1866 duren eer Deventer de deuren van zijn hogeschool sloot. Het verval had daarmee zyn diep tepunt bereikt, want het enig over- genleven atheneum, dat te Amster dam, werd in 1876 omgezet in een universiteit; thans de grootste des lands. Van dat ogenblik af gingen de zaken crescendo. In 1886 ontstond de Vereniging voor Hoger Onderwijs op Gereformeerde Grondslag, eigenares se van de Vrije Universiteit te Am sterdam, in 1864 opende de Polytech nische School te Delft, die in 1905 de Hoges haar poorten. In 1913 werd de Econo- Advertentie. ZEER OUDE GENEVER mische Hogeschool te Rotterdam ge sticht, in 1913 de Landbouwhoge school te Wageningen. In 1923 werd de St. Radboudstichting, die de R.K. Universiteit te Nymegen beheert, op- ;ericht. terwijl de R.K. Economische te Tilburg, van 192' teert. Een tweede Technische Hoge school, die waarschijnlyk te Eindho ven zal worden gebouwd, is in voor bereiding. Iedereen studeert maar Er zat in het begin van deze eeuw zoveel groei in het universitaire on derwijs, dat men er over begon te mopperen. Het ongeluk is, zo hoorde men in die dagen, dat tegenwoordig iedereen maar studeert die er vroeger niet aan gedacht zou hebben. En het Ryk werkt dit dan nog in de hand door Het militair eerbetoon op Prinsjesdag Ter gelegenheid van de opening van de zitting der Si neraal door H.M. de Koningin op Dinsdag 21 September a.s. zal de ko ninklijke stoet onderstaande route volgen: Koninklijk paleis aan het Lange VoorhoutLange Voorhout (over het zogenaamde Schelppad) Kneuterdyk Lange Vijverberg Korte Vijverberg naar de Ridder zaal op het Binnenhof. Langs dezelf de route zal Hare Majestei naar het paleis aan het Lange Voorhout terug keren. Het ere-escorte zal bestaan uit een detachement Koninklijke Marechaus see, de Koninklnke Militaire Kapel en de grenadiers drumband, een ere- compagnie van het garderegiment grenadiers met vaandelwacht en een ere-escorte van de Rijkspolitie. Voor het paleis Lange Voorhout zullen 100 man van het garderegi ment jagers onder commando van een kapitein de erewacht betrekken. Hier by zijn tevens ingedeeld het vaandel van dit garderegiment, de vaandel- wacht en het muziekcorps van de Koninklijke Luchtmacht. Voor de Ridderzaal wordt de erewacht gele verd door 70 man van het korps ma riniers onder commando van een ka pitein, waarbij zyn ingedeeld het vaandel van dit corps, ae vaandel- wacht en de marinierskapel van de Koninklyke Marine. Verder zullen op het Binnenhof ongeveer 100 man van het garderegiment fuseliers Prinses Irene onder bevel van een kapitein voor de ere-afzetting zorgen. Bij deze ere-compagnie is het vaandel van dit regiment met de vaandelwacht inge deeld. De volgende troepen zyn bestemd voor de afzetting langs de door de koninklijke stoet te volgen weg: Een detachement genietroepen (112e pontonniers bataljon) ter sterkte van 350 man; twee detachementen met een totale sterkte van 400 man van 901 L.V.K. (luchtdoelartillerie)een detachement ter sterkte van 100 man van de Koninklijke Marine en een de tachement Nationale Reserve ter sterkte van 200 man. Behalve de reeds genoemde muziek korpsen bevinden zich nog langs de route: het muziekkorps van de genie troepen (by paleis Kneuterdijk), de drumband van de 901 L.V.K. (hoek Korte- en Lange Vijverberg) en de drumband van de Nationale Reserve (Plein). De minuutschoten worden afgevuurd door een battery veldartillerie be staande uit zes stukken. Deze batte ry is opgesteld op het Malieveld. Ook ditmaal zullen de mariniers in groot tenue zyn gekleed, terwijl de militairen van de garderegimenten grenadiers, jagers en fuseliers Prin ses Irene, van de Koninklyke Mare chaussee, de Koninklyke Militaire Kapel en de Luchtmachtkapel de ce remoniële tenue dragen. veel te veel beurzen en vrystellingen te geven... Prof. mr J. C. van Oven schreef er (in het Haagsch Maandblad, jaar gang 1925) een artikel over, waarin hy toegaf, dat er meer studenten wa ren op dat ogenblik dat er een maat schappelijke positie konden verwer ven in overeenstemming met de kos ten en de moeite aan hun opleiding besteed; en ook meer dan waarop de toenmalig bestaande organisatie der universiteit was berekend. Op 't stra mien voortbordurend stelde hy verder droog-weg vast, dat er in Nederland óók meer auto's waren dan de slechte en smalle wegen k nden verwerken... De hoogleraar onderschreef derhalve niet het gemopper, dat hy naïef en on- practisch noemde. Hij wilde ook niet horen van selectie e.d. Aan de wegen heeft men sedertdien heel wat gedaan en beslist niet alleen in het Westen. Voor 33 mille opgelicht Maximum-straf geëist De 51-jarige kleermaker Leib F., Pool van geboorte, thans zonder vas te woonplaats heeft gisteren de ma ximumstraf voor oplichting tegen zich horen eisen toen hij terecht stond voor de Haagse rechtbank. De officier van justitie requireerde tegen F. deze straf van 3 jaar met aftrek van voorarrest omdat hy het een belangryke oplichting vond het ging om een bedrag van ongeveer 33.000 en omdat er geen enkele verzachtende omstandigheid voor F. kon gelden. Verdachte, die door de officier van justitie een lid van een internationale oplichtersbende werd genoemd, was het vorige jaar illegaal ons land bin nengekomen. Tezamen met een zeke re Leib W. hebben zij toen de heer H. Cohen opgelicht. Aan de heer Cohen vertelde men, dat men uit Oost-Duitsland kwam en een schip wilde kopen om naar Pa lestina te emigreren. F. had geen geld maar wel gouden plaatjes. De heer Cohen kocht deze plaatjes, waarvan er enkele werden getaxeerd en deze verkoop bracht 25.300 op. De getaxeerde plaatjes waren van 18 karaat goud. De hele verdere voor raad was echter van geel koper. Twee horlogemakers, de 34-jarige A. D. de J. en de 48-jarige C. W. ae B. beiden uit Den Haag hebben ieder een gevangenisstraf van twee jaren met aftrek van voorarrest tegen zich horen eisen, omdat zy de 46-jarige koopman M. Berghuis uit Rotterdam hebben opgelicht voor een bedrag van 38.500. Deze zaak hield verband met de vorige oplichting. Officiële publicaties VLISSINGEN Geen beklimming meer van de St. Jacobstoren B. en W. van Vllssingen maken bekend, dat er vanaf 12 September tot nadere aan kondiging voor het publiek geen gelegen heid meer zal zijn tot het beklimmen van de Sint Jacobstoren. Het schaaktournooi in Amsterdam In de vierde ronde van het F.ID.E. schaaktournooi te Amsterdam werd gespeeld de wedstrijd RuslandNe derland. Momenteel leidt Rusland met 21, de party KotovPrins werd afgebroken. Op voorstel van Botwinnik eindigde de party tussen de wereldkampioen en dr Euwe in re mise. De party SmyslovDonner le verde eveneens een verdeling van het punt op (op voorstel van Smyslov). Bronstein versloeg Cortlever. In de vierde ronde won Tsjecho- Slowakiie met 31 van Italië. De uitslagen van de vijfde ronde luiden: Groep C: DenemarkenIsraël IV2 2Va', ZwedenFrankrijk 2Val'.V De uitslagenrvan de zesde ronde luiden: Groep C: IsraëlZweden 11 (voorlopig)Joego-SlaviëDenemar ken 2%V6 (voorlopig); Saargebied Noorwegen lVé2Vi- Groep D: Groot-BrittanniëWest Duitsland 12 (voorlopig)Honga- ryeLuxemburg 40; Zwitserland —Columbia 2V&1%. t Strijd om Zeeuwse titels (persoonlijk) begint weer In de week van 20 tot 25 Septem ber wordt weer begonnen met de wed strijden om het persoonlijk schaak kampioenschap van Zeeland hoofd klasse en eerste klasse. In de hoofdklasse spelen S. San ders (Middelburg), M. J. Quakkelaar (Terneuzen), P. J. v. d. Sande (Ter- neuzen) en W. J. Plinsinga (Vlissin- gen) een dubbelrondige competitie om de titel „kampioen van Zeeland". Voör het kampioenschap eerste klasse wordt een voorronde gespeeld in vier groepen, die een dubbelrondi ge competitie spelen. De vier win naars komen dan in de finale, die eveneens dubbelrondig zal zijn. De in deling voor de voorronde luidt als volgt: Groep A: J. Wielemaker (Middel burg), I. Kense (Souburg), Clir. Schipper (Koudekerke) en Gabe Woudstra (Middelburg). Groep B: G. Klap (Koudekerke), L. J. Woudstra (Middelburg) en A. J. Scheele (Breskens). Groep C.: L. A. de Vlieger (Bres kens), D. Joziasse (KoudeKerke), A. J. Niemarkt (Souburg) en A. Florus- se (Middelburg). Groep D.: L. J. Verkerk ('s Gra venpolder), A. J. de Coninck (Ter- neuzen) en A. Marinusse (Koudeker ke). Ik heb geconstateerd dat Castella tÖd- Castella Parels strooit men Parels een enorm product is, nim mer ben ik zo snel klaar geweest met mijn was en het goed is spier- het water en direct ontstaat verruk- kelyk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuil wit. Dit product is 100%! Steeds ge- ste viekken. Eén maal spoelen is ge bruikte ik andere wasmiddelen, noeg Door de veei kortere behande- maar deze kunnen niet in de scha duw staan. U zult begrijpen dat ik in het vervolg voor de was Castella Parels gebruik! Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re ling gaat het j veel langer mee: hier is nu eindelyk eens een 100 veilig wasmiddel. En U staat ver steld van de blank heid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog sultaten die zij bereiken met Castella vandaag Castella Parels (47 cent per Parels, het wasmiddel van de nieuwe pak) in huis! ATHLETIEK Grote belangstelling voor boulevardloop Voor de negentiende internationale boulevardloop te Vlissingen, welke Zondag a.s. wordt gehouden, blykt grote belangstelling te bestaan, voor al van de zijde der Belgische athleten. Momenteel hebben 35 senioren en 21 junioren ingeschreven. Ruim van nen komt uit België. HANDBAL Programma voor Zondag Zondag a.s. begint in Zeeland de handbalcompetitie. Het programma luidt: Dames eerste klasse A: Marathon IIDe Zeeuwen IIOlympusWal cheren I. Dames eerste klasse B: Klooster- zandeLuctor I; ODILuctor H. Meisjes junioren A: MarathonDe Zeeuwen I. Meisjes junioren B: Kloosterzan- deLuctor II; VolhardingHellas. Heren eerste klasse: OlympusMa rathon II; Tonido HlHellas m. Jongens junioren: TonidoHellas; Wy publiceerden in ons blad van Zaterdag j.l. een staat een gehele pagina waarop belangstellenden de voet- balstandenlyst van de eerste klasse K.N.V.B. en van de Be- ^roepsvoetbalbond zelf kunnen bijhouden. De Provinciale Zeeuwse Courant is bereid van deze staat afdrukken te verstrekken op beter papier gedrukt. Die af drukken worden indien er voldoende interesse voor be staat tegen betaling van 9,30 franco toegezonden. BESTELBON. Zendt my ex. voetbalstandenlyst §L 0,30 per stuk franco aan: Naam: Adres: 54. Jimmy stond vol aandacht naar de leuke étalage van de drogist Dorus Drop te kijken. Op de winkelruit zat een groot stuk papier geplakt, waarop deze slagzin te lezen was: „Als uw Hoest dank zij de snel wer kende WegHoest -tabletten W e g is, biyft dan Weg- Hoest-tabletten gebruiken, dan blijft uw Hoest ook W e g." Jimmy stond een tijdlang na te denken. „In elk geval heeft Jackie deze^Veg Hoest-dingen geslikt", mij merde h(j. „Van Miebet weet Ik dat niet zeker...." Hij stapte naar binnen en kocht net als de vorige keer zo'n buisje Weg Hoest-tabletten. „Verkoopt u er nog altijd veel van, meneer Drop" vroeg hij de drogist die hem zelf hielp. „Dat gaat best", antwoordde deze. „Ze zijn ook voortreffelijk. Ze werken inderdaad feilloos. De meeste mensen komen er op terug". Jimmy liep de win kel uit. zonder verder tets te vragen. Dit zou het kun nen zijn! Die snoepziekte was uitgebroken tijdens en na de griepepidemie, die een tijd lang in Wilgenwolde had geheerst en het stond in elk geval vast. dat hij zelf die tabletten niet had gebruikt. Jimmy stapte een kwartier later het politiebureau binnen en vroeg belet bij commissaris Pakaan. Toen hij tegenover de com missaris zat, vroeg hij verlof even een kort telefoon gesprek te mogen voerenJimmy belde zijn huis op. „Miebet", zei hij op strenge toon, „denk eens even góed na. Ik heb, toen Jackie griep had, een buisje met die Weg Hoest-tabletten meegebracht. Jackie heeft die din gen geslikt. Maar heb jij ze óók gebruikt?" AUTOMOBILISME Gonzales gewond Froilan Gonzales heeft tijdens de training voor de internationale T.T.- race in een S-bocht van het circuit van Dunrod een ongeluk gehad. Hy werd uit zyn wagen geslingerd en kreeg daarby schaafwonden aan zijn benen. In het ziekenhuis, waar hij verpleegd wordt, hoopt men dat hij Zaterdag 11 Sept. a.s. toch aan de race zal kunnen deelnemen. zy'n Ferrari werd zwaar bescha- WIELRENNEN Bekende profs zullen in Wilhelminapolder starten Naar wij vernemen, zal de wieler- wedstryd voor profs in de Wilhelmi napolder Zaterdagmiddag in ieder ge val doorgang vinden. Er werden reeds meer dan 20 Nederlandse profs ge contracteerd. Het zijn Wout Wagtmans, Hein van Breenen, Gerrit Voorting, Henk Faanhof en Adri Suykerhuyk, allen leden van de Tourploeg, verder Ger rit Schulte, Peters, Cor Bakker, Harm Smits, Schoenmakers, Dielis sen, Ab Koch, Witteveen, Piet van As, Cor Byster, Brinkman, Slinger land en Piet van der Lycke, die pas naar de onafhankelijken is overge gaan en dus hier als prof debuteert. Men hoopt nog een zelfde aantal Bel gen aan de start te zien. De start van de 160 km lange wed- stryd over 40 ronden, is om 14 uur. Middelkamp Jr. eerste De zoon van de oud-wereldkampioen wielrennen op de weg, Theo Middel kamp, veroverde in een wielerwed strijd voor nieuwelingen in 't Vlaam se dorpje Melsene een fraaie eerste plaats. Vier en twintig renners namen aan de wedstrijd deel. De winnaar legde de 70 km af in 1 uur en 55 mi nuten. Waar zijn onze schepen Aigenib. p. 8 Vüss. n. Antwerpen. Blitar 8 v. Antwerpen n. Bremen. Joissevain 9 v. Singapore te Honkong Congostroom 8 v. Havre 9 te A'dam. Heemskerk 9 v. East London te Durban, Indrapoera 8 3 Om W. Minikoi n. Aden. Kota Baroe p. 8 Guardafui n. Djakarta. Molenkerk 9 v. Penang te Aden. Oranjestad 8 270 m. N.O. Barbados naar Madeira. Alnati 8 te Hamburg. Annenkerk 8 v: Alexandrië n. Port Said. Arendskerk 7 te Yokohama. Caltex Utrecht (t) p. 8 Kp. de Gata naar Rotterdam. Gaasterkerk 7 te Melbourne. Jagersfontein 9 te Kaapstad. Japara krl. p. 8 Perim n. Suez. Kota Agoeng 9 te Priok. Lawak 8 v. Port Ell v. East London 9 te Durban. Mariekerk 8 v. Singapore n. Honkong. Stad Leiden nacht 7-8 v. Beira n. Mozam bique. Stad Maassluis nacht 8-9 te Middlesbrough Willemstad p. 8 ten W. Fayal n. Trinidad. Zuiderkruis 8 390 m. WH.W Kp. Race n. Rotterdam. Batavier I, 6, 15 m. Z. v. Belle He, naar Casablanca. os, 6, v. Famagusta te Izmir. Polydorus, 4, v. A'dam n. Djakarta, Coasters: Marcella. geen opgave ontvangen. Noordster, geen opgave ontvangen. FEUILLETON „Ik vrees, dat je boos bent, omdat lk me met je particuliere leven heb bemoeid, Jill, maar geloof me, ik deed het om bestwil. Als ik tien iaar jonger was geweest, zou ik de hulp van je stiefmoeder niet hebben inge roepen, maar ik begreep, als ik zelf er op uit ging, ik weer. een hartaan val zou krijgen. Misschien zou ik je telegram niet geopend hebben, maar „Moeten we er nog langer over praten, mevrouw Angell?" viel Jill op een voor haar doen ongewoon formele manier de oude vrouw in de rede. „Ja, ik vrees van wel, kindlief. Want zie je, al ben ik veel van je gaan houden en dankbaar voor wat Te hier allemaal gedaan hebt, toch kan ik je tot myn spyt niet langer laten blijven dan tot het einde van de maand". Jill zette grote ogen op van te leurstelling. Ze was helemaal uit het veld geslagen en had het gevoel, on rechtvaardig behandeld te worden. Welk recht had mevrouw Angell om haar te ontslaan, zelfs al zou zy het weekeinde „Heus, het spijt me erg", ging de oude dame voort, „maar onder de gegeven omstandigheden heb ik geen keus. O, ik zal je natuurlijk een goed getuigschrift geven en verzoek je, een cheque voor zes maanden te ac cepteren..." „Liever niet, dank u wel meVrouw Angell", viel Jill haar koel ln de rede. „En als u er geen bezwaar te gen hebt, zou ik liever tegen 't einde van deze week vertrekken". Daarop verliet ze met het hoofd ln de nek en een hoge kleur van verontwaardi ging de kamer, want bij langer blij ven zou ze, dit besefte zij zelr, of al le berken te bulten zyn gegaan of in tranen zyn uitgebarsten. Tegen etenstijd was haar boosheid door BARBARA STANTON geluwd, maar een gevoel van diepe ellende overgebleven. Mevrouw An gell zou nu zeker Peter hebben ver teld, waarop ze haar had ontslagen. Zou hy nu óók denken, dat ze niet langer onder één dak met hen thuis behoorde Ze had er over gedacht, hoofdpyn voor te wenden en te vragen, of ze op haar kamer eten mocht, maar wat had het voor zin, 't noodlottige ogenblik uit te stellen Ze moest Pe ter toch eenmaal ontmoeten, al was 't alleen om hem vaarwel te zeggen. De ontmoeting viel gelukkig mee, want Peter deed alsof er niets Bijzon ders aan de hand was. Zyn houding was precies als de laatste zes of ze ven weken: vriendelyk, maar op een afstand. Gedurende de maaltyd werd Jill's stemming er intussen niet beter op. Misschien voor het eerst besefte ze, hoe gelukkig ze het laatste jaar ge weest was en hoeveel het haar zou kosten, afscheid van Meadowlake te nemen. Peter en zijn „oma" nooit terug te zien! En nu weg te gaan op een manier, alsof ze schuldig stond aan een of ander schandeiyke daad. „Je bent erg stil, kindlief", merkte mevrouw Angell ten slotte op. Ja, wat had ze dan in vredesnaam anders verwacht? dacht Jill. Dat ik ln de wolken zou zyn over mijn aan staand vertrek? Wat was het toch een eigenaardige vrouw. Had ze soms geen geloof gehecht aan Jill's mededeling, dat het weekeinde met Dick niet was doorgegaan? Of kon het zijn... maar wat «wam het er fei- telyk op aan? „Ik heb hoofdpyn", antwoordde ze. „En als u mij na het eten niet meer nodig hebt, wilde ik liever straks naar bed gaan". „Natuuriyk, beste kind, het spyt me". Het klonk heus alsof het ge meend was, dacht de steeds meer in verwarring gebrachte Jill. En ze vond het nu maar een opluchting, naar haar eigen kamers, aie ze zo op prys had leren stellen, te ont snappen. Ze had het wel kunnen uitschreeuwen van verdriet Nauweiyks was ze vyf minuten boven of in de gang klonk het ge luid van haastige voetstappen, daar na een harde klop op de deur en voor ze nog „binnen" kon roepen stormde Peter al op haar af. Hy was zo opgewonden, dat JlU'a eerste ge dachte was: „Lieve help, zyn groot moeder heeft weer een hartaanval gekregen", maar Peter liet haar niet lang in het onzekere en vroeg drif tig: „Wat betekent dat verhaal van grootmoeder, dat je tegen het einde van de week weggaat?". Jill kreeg een ondraagiyk droog gevoel in haar mond en moest twee maal slikken voor ze kon antwoor den: „Wat heeft ze je precies ver teld, Peter?" „Dat je niet wilt biyven omdat je je baantje te vervelend, en het huis te stil vindt. Die reden had je haar tenminste genoemd, zegt ze, maar ze gelooft, dat er wat anders achter steekt en schynt te denken, dat het in hoofdzaak myn schuld is. Dat ik je boos heb gemaakt, je gevoelens op de een of andere manier heb ge kwetst? Is dat waar, Jill?" Jill staarde hem sprakeloos van verbazing aan. „Ik geef toe, dat ik de laatste weken niet bepaald het zonnetje in huis ben geweest", ging Peter voort, „maar als je weten wilt waarom, dan was het omdat..." hier zweeg hij even, kreeg een kleur en stiet er toen haastig uit: „Nu ja, omdat ik razend jaloers ben geweest". Peter jaloers! Jill voelde haar hart sneller kloppen. Had hij dat wérke lijk gezegd? „Op wie, Peter", fluisterde ze. „Op Dick Crawlaye natuurlijk. O. ik had al dadeiyk toen hy in het Plaza naar ons tafeltje toekwam, vermoed, dat hy de man was van wie je me verteld had. Je hele ge zicht straalde toen je hem zag. En jelui dansten samen op een manier, die me woedend maakte", ging hy grimmig voort. „Zie je, Jill, ik had je die avond ten huwelijk willen vragen, maar na je ontmoeting met Crawlaye wist ik, dat het tot mets zou dienen. Toen je aan het tafeltje terugkwam, was je een ander meisje geworden". Peter op haar verliefd, Peter van plan met naar te trouwen... Jill kon haar oren nog nauweiyks geloven. „Misschien was 't nogal laf, dat ik alle hoop liet varen zonder ook maar te proberen, of ik hem jou weer kon afnemen", vervolgde Pe ter, „maar je moet bedenken wat ik al heb ondervonden. Al tweemaal in myn leven was ik vreseiyk teleur gesteld, de eerste maal toen ik myn ouders terug verwachtte en de twee de keer met Phyllis. Is het te ver wonderen dat ik aan een soort nood lot dat op my rustte begon te gelo ven? Dat ik dacht, niet gelukkig te mogen zijn. 't Was nu immers op nieuw gebleken. (wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 8