Te Leiden wordt het gedrag van de muggen zorgvuldig bestudeerd Hans Andersen leeft voort glimlachend Denemarken in DUITS OORLOGSMISDADIGER MET GEJUREL REGR0ET WAS NEDERLANDER SCHMIDT RENDELEIDER NIEUW DUITS PLAN VOOR DE HERREWAPENING RUSSEN BOOS OP ATTLEE VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 BESTRIJDING VAN MALARIA Proefnemingen ook voor Zeeland van belang De Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek heeft onlangs een ruime subsidie toegekend aan het laboratorium voor pa rasitologie, afdeling van het instituut voor tropische geneeskunde, te Lei den voor een onderzoek dat ten doel heeft het gedrag te leren kennen van de muggen die de malaria overbrengen. Zoals men weet, is malaria een van de meest hardnekkige ziekten van de tropen. Wat vele mensen echter niet weten, is dat deze ziekte ook in bepaalde streken van Nederland voor komt. Zo heeft in 1946 een malaria-epidemie geheerst in de Zaanstreek, waarbij zich meer dan 10.000 ziektegevallen hebben voorgedaan. Ook in Friesland, vooral in de streek rondom Franeker en in Zeeland duikt deze derdendaagse koorts af en toe op. het bepalen van verschillen tussen de „aantrekkelijkheid" voor de muggen van twee verschillende mensen of die ren. Dan zal ook kunnen blyken, in hoeverre de vaak gehoorde opmer king dat bepaalde mensen veel meer last hebben van muggen dan anderen reëel is en waardoor dit eventuele verschil veroorzaakt wordt. Zuiver en toegepast wetenschappelijk onder zoek gaan hier dus hand in hand. Hoewel de ziekte in ons land geen levensgevaarlijk verloop heeft, wordt uiteraard alles in het werk gesteld om dergelijke epidemieën te voorko men. Dank zij de D.D.T.-bespuitingen in de huizen met succes. Reeds in 1934 is prof. dr. P. H. van Thiel begonnen met zijn onderzoek naar het gedrag van de malariamug gen bij het voedselzoeken. Later is dit onderzoek voortgezet door zijn hoofdassistent, de bioloog J. J. Laar man. De malaria wordt veroorzaakt door een ééncellige parasiet in het bloed, die wordt overgebracht door de wijf- iesmuggen van het geslacht anophe- es De mannetjesmuggen, die nooit bloed zuigen, zijn geheel ongevaar lijk. De muggen van het geslacht Cu- lex, die hier het meest algemeen zijn, zijn evenmin gevaarlijk, daar de pa rasiet in deze muggen niet het sta dium kan bereiken waarmede de mens te infecteren is. Voor de bestu dering van het gedrag der muggen is een ingewikkelde apparatuur ge bouwd, waarmede men de voorkeur van de muggen voor bepaalde „lucht jes" kan vaststellen. Gebleken is na melijk, dat sommige soorten alleen mensen steken en andere soorten al leen dieren, terwijl er ook soorten zijn die beide groepen steken met een voorkeur voor of de mensen of de dieren. De mug die in Nederland malaria overbrengt, blijkt een voorkeur te hebben voor varkens en konijnen, Doordat de muggen echter bij het overwinteren ook in de huizen ko men, worden in het najaar en de win ter geregeld ook mensen gestoken. Proeven met luchtstromen. Aangezien deze voorkeur van de muskiet behalve door geuren o.a. ook zou kunnen worden veroorzaakt door verschillen in temperatuur of voch tigheid, zijn deze beide laatstgenoem de factoren zorgvuldig uitgeschakeld bij de in Leiden opgestelde appara tuur. Een aantal muggen wordt voor een proef in een kooltje geplaatst, waardoorheen twee luchtstromen worden geleid, die precies dezelfde sterkte, temperatuur en vochtigheids graad hebben. De ene luchtstroom komt direct van buiten, terwijl de an dere wordt geleid langs een proef dier. Doorgaans wordt hiervoor een konijn genomen, aangezien de be schikbare plaatsruimte niet groot ge noeg is om met varkens te experi menteren. Nauwkeurig worden nu de reacties van de muggen gadegesla gen. Aantrekkelijkheid Uit de genomen proeven is reeds gebleken, dat de insecten gaan rond vliegen zodra de luchtstromen door him kooi worden geleid, terwijl ver reweg het grootste deel zich begeeft naar de opening waaruit de „konn- nenlucht" stroomt. Een zelfde resul taat wordt bereikt, wanneer in plaats van een konyn de arm van een mens als proefobject wordt gebruikt. Nog steeds worden verbeteringen aange bracht in de opstelling van de appara tuur. Het ligt in de bedoeling, wan neer men een nog grotere graad van nauwkeurigheid bij de proeven heeft kunnen bereiken, over te gaan tot Nee, dit is geen man die een paard heeft gekregen en het tegen alle re gels van fatsoen toch in de bek staat te kijken. Dit is dr. G. H. Keown van het Washington State College, die een nieuw apparaat demonstreert dat dienen moet om de bek van een paard open te houden tijdens behandeling van keel, tong of tanden. Het nieuwe „paardenmiddel" werd gedemon streerd in Seattle, waar vele Ameri kaanse dierenartsen in congres by een waren. „M uggenfabriek" Voor het houden van deze proeven is het uiteraard noodzakelijk, dat men steeds de beschikking heeft over voldoende muggen. Daarom is in één van de kamers van het labo ratorium een complete „muggenfa- briek" ingericht. Uit tientallen ga zen kooien klinkt hier de bezoexer bet gegons van duizenden muggen tegen, terwijl in bakken met water ettelijke larven drijven, die te zijner tijd ook volwassen muggen hopen te worden. Het is niet eenvoudig, dit hele insectarium in leven te houden. Voor een bakje met bloed halen de muggen hun „neus" op, zij willen slechts bloed waarvoor ze eerst moe ten steken. Een deel van de insecten kan men tevreden stellen door hun een konijn te presenteren. Dierenbe schermers behoeven zich hier niet ongerust over te maken, zo deelde men ons mede, want het konijn wordt onder een lichte narcose ge bracht, zodat het de steken niet voelt, terwijl deze dieren in de ge lukkige omstandigheid verkerén, dat ze na afloop geen jeukende plekken overhouden. Moeilijker wordt het echter by de muskietensoorten, wier enig voedsel mensenbloed is, zoals een in het labo ratorium gekweekte Afrikaanse soort. Hiervoor zoekt het laborato- ium steeds vrijwilligers, die met wa re heldenmoed een ontblote arm in een kooi steken en geduldig toela ten, dat een paar honderd muggen zich aan hun bloed tegoed doen. Naderhand wordt de gestoken arm zorgvuldig ingewreven met een prae- paraat dat de ergste jeuk moet voor komen. Meestal zijn 'het medische studenten die zodoende letterlijk hun bloed (althans een deel ervan) ge ven ten dienste van de wetenschap. Op deze manier werken onderzoekers en proefpersonen samen ter bestrij- j:yan malaria, die in de tropen vaak „volksvijand wordt genoemd. nummer één" NIETS GELEERD Erepoorten en indrukwekkende cadeaux Het «dorpje Niederkriichten, even over de Nederlandse grens by Roer mond, was Woensdagavond in jube lende feeststemming ter gelegenheid van de terugkeer van de vroegere commandant der S.S.-divisie „Hitler- jugend", Kurt Meyer. Meyer is twee dagen geleden door de Britse bezet ting vrij gelaten uit de gevangenis Werl, waar hjj sedert 1945 als oor logsmisdadiger was opgesloten. Hij werd in December 1945 tot de doodstraf veroordeeld door een Brits militair gerecht, dat hem verant woordelijk had geacht voor moorden geallieerde krijgsgevangenen. Het dvonnis werd in Januari van dit jaar gewijzigd in gevangenisstraf. Bij de terugkeer van Meyer in het kleine dorp Niederkriichten was een jube lende massa van duizenden mensen op de been om hem te verwelkomen. Smokkelauto door doua niers beschoten: chauffeur gewond Door de Belgische grenswachters is een verlaten personenauto ontdekt te Zondereigen (Merksplas) waarin 640 kg Nederlandse boter was geladen. De wagen vertoonde verschillende sporen van schoten langs de zijde waar de bestuurder zat en de zitkus sens waren geheel met bloed door drenkt. Volgens de Nederlandse douane ambtenaren, die dicht bij de betrok ken plaats werken, zouden zij in de loop van de nacht een auto gesom meerd hebben te stoppen. Toen deze weigerde, werd het vuur geopend met automatische geweren. Verschillende kogels raakten de motor, terwijl an dere in het koetswerk drongen en de bestuurder kwetsten. Deze laatste is spoorloos verdwenen. Te Baarle-Hertog werd Woensdag eveneens 270 kg Nederlandse boter aangeslagen, terwijl bovendien een inwoner uit Weelde door de douaniers bekeurd werd, omdat hij 160 kg Ne derlandse boter vervoerde, die gela den was onder de dakbedekking van zijn wagen. Onder erepoorten en andere versie ringen, die in de straten waren aan gebracht, werd Meyer in fakkelop tocht naar een villa gebracht, die hem door bekenden ter beschikking was gesteld. De plaatselijke muziek vereniging, de brandweer en de turn vereniging liepen in de optocht mee. Vertegenwoordigers van oudstrij- dersverenigingen spraken de vroege re S.S.-generaal toe. Ook uit het bui tenland waren telegrafische geluk wensen aan hem gericht. Een grote Duitse automobielfabriek schonk Meyer een automobiel. Een firma uit Hagen liet weten, dat zij voor Meyer een goedbetaalde baan had open ge houden. Meyers vrouw en vjjf kinderen woonden sedert zijn gevangenneming in Niederkriichten. Nehroe tegen Zoavo „Zeer ongelukkig" luidde Donder dag het commentaar van de Indiase premier Nehroe op het bericht over de totstandkoming van een Zuidoost- Aziatische verdragsorganisatie. Ook in Indonesië is men niet enthousiast over het verdrag. In regeringskringen te Djakarta is men van mening, dat het Zuidoost- Aziatische verdedigingsverdrag de spanning tussen Oost en West zal vergroten Een hoge ambtenaar achtte het niet waarschijnlijk, dat Indonesië een verzoek tot toelating zelfs maar in beschouwing zou nemen. 0 By Logokpoeloes (ln de omgevln* %-an Garoet zijn de lijken van 27 terroristen gevonden. Men vermoedt, dat deze ben deleden de hongerdood zijn gestorven. De Intensieve zuiveringsacties maken het de benden ln dat gebied moeilijk om te pro vianderen. zo voegde men er van gezag hebbende zijde aan toe. Deze mijnenvegers van de Chinese Nationalistische vloot op Formosa lig gen in de haven van Kachsiung ge reed om onmiddellijk tn de strijd te worden geworpen, als de strijd tussen de Chinese communisten en nationa listen groter omvang zou aannemen. LANDGERECHT TE DJAKARTA „Getuigen zijn rovers en moordenaars". Het Landgerecht te Djakarta heeft een begin gemaakt met de rechtszaak tegen de heer H. C. J. G. Schmidt uit Bandoeng, de meest genoemde per soon in de reeks arrestaties van Ne derlanders, (lie dit jaar werd verricht. Er bestond voor de rechtszaak een enorme belangstelling. Ruim een uur voor de aanvang van de zitting ver drong het publiek zich om een plaats te bemachtigen. Uit de dagvaarding bleek, dat Schmidt ervan beschuldigd wordt, te hebben meegeholpen aan wapendrop pings ten behoeve van benden. Voorts wordt hij ervan beschuldigd de Ten tara Islam Indonesia te hebben ge leid bij verschillende aanvallen op eenheden van T.N.I. en politie. Sub sidiair wordt hij beschuldigd van het leiden van bovengenoemde aanvallen als leider van de N.I.G.O. (Nederlands Indische Guerilla Organisatie) en meer subsidiair van het leiderschap van de NIGO, welke organisatie ten doel heeft „ondergronds verzet te ple gen tegen de wettige Indonesische re gering en van andere misdrijven, zo als moorden, brandstichten en het ver wekken van onrust, met het doel het vertrouwen van het volk en de buiten wereld in de Indonesische regering te ondermijnen. Schmidt verklaarde tijdens de zit ting. voor zijn arrestatie nooit van de NIGO gehoord te hebben. Naar aanleiding van voor hem bezwarende getuigenverklaringen zeide verdaeh- „Ik heb de indruk dat deze getui gen rovers en moordenaars zijn. Ook alle andere beschuldigingen werden door hem ontkend. Op een verzoek van de verdediger, mr. C. J. Boegheim, werd tenslotte de verdere behandeling van deze zaak, tijdens welke 32 getuigen k charge worden opgeroepen, waarvan zich een groot deel in arrest bevindt, uitge steld tot 23 September. Op een ver zoek van de verdediger, te kunnen spreken met andere gearresteerde Ne. derlanders. die in het dossier herhaal delijk worden genoemd en waarschijn lijk belangrijke verklaringen kunnen afleggen, kon de rechter nog geen uit sluitsel geven. Tien branden te Orvelte. Vermoedelijk brandstichting Te Orveite, gemeente Westerbork, (Drenthe), heeft Woensdag een he vige brand gewoed, waardoor negen korenmijten alsmede 200 pakken stro een prooi der vlammen werden, niettegenstaande het feit, dat de brandweren van Emmen, Wester bork, Zweelo en Nieuweroord op het terrein van de brand aanwezig wa ren. Voorts werd de dorpspers door het vuur vernield. Gedurende de laatste maanden heb ben in de gemeente Westerbork niet minder dan tien branden gewoed. Men vermoed, dat hier van opzette lijke brandstichting sprake is. We liswaar doet de politie alle moeite klaarheid te brengen in deze duistere geschiedenis, maar dat is tot heden nog niet mogen gelukken. MEMORANDUM IN BEWERKING Wat wil Engeland aanbieden Uit kringen van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken te Bonn deelde men mede, dat er nog steeds gewerkt wordt aan de opstel ling van een memorandum, dat de regering van Bonn aan Groot-Brit- tannlë, zal aanbieden. In dit memo randum zal uiteengezet ivorden hoe naar Duits inzicht de West duitse divisies ln het verdedigings front van de Navo moeten worden opgenomen. Men verwachtte, dat dit HET LAND VAN GRATIS CHAMPAGNE Ondanks geldzorgen maken Denen zich niet druk De oude, doch zeer modern ingerichte democratische landen van Noord- Europa verheugen zich zeer terecht in een grote internationale vermaard heid. Het veelvuldig wisselend landschap, de gemoedelijke aard der bevol king en niet in de laatste plaats de hoge levensstandaard, die men zelfs in de kleine plaatsjes aantreft, zijn tegenwoordig algemeen bekend. De enige onaangename verrassing in Denemarken, Noorwegen en Zweden is de ge brekkige bediening in de hotels, die In opmerkelijke tegenstelling staat tot de uitstekende maaltijden. Nog moeilijker dan een maaltijd te bestellen, is het, hem ook te betaler Kopenhagen zou men de stad van de glimlach kunnen noemen, Stock holm die der dromen, terwijl Oslo even diep en ondoorgrondelijk is als zijn fjorden. Anders gezegd hebben de Denen meestal het karakter van Hans Andersen, de Zweden dat van Strindberg, terwijl de Noren de aard van Ib sen hebben. Na jarenlang touwtrekken tussen de partijen werden in de laatste tijd twee veranderingen op «le Deense grondwet aangenomen. Het tweeka mer-systeem werd opgeheven, zodat het parlement nu nog slechts uit één kamer bestaat. De andere verbetering maakt ook de vrouwelijke troonop volging mogelijk. Misschien was hier bij het goede voorbeeld van Engeland en Nederland mede doorslaggevend, hoewel ook het feit, dat het Deense koningspaar drie bekoorlijke jonge dochters, maar geen enkele zoon heeft een hartig woordje zal hebben mee gesproken. In ieder geval is nu de veertienjarige prinsese Margareth. een opvallend knappe jongedame, de officiële troonopvolgter geworden. Denemarken staat er economisch zeer moeilijk voor. Vijf jaar Duitse be zetting veroorzaakten een financiële ineenstorting, die het land slechts moeizaam te boven is gekomen. De na-oorlogse problemen van Groot-Brittannië oefenen eveneens een nadelige invloed uit op de Deen se economie, daar veertig procent van alle uitvoergoederen naar Engeland gaat; er waren tijden, dat het Engel se aandeel 70 procent bedroeg. Drie vierde van de Deense boter en negen tig procent van het spek worden naar Engeland verkocht. Wanneer Groot- Briitannië de ingevoerde levensmid delen goed betaalt en op zijn beurt naar Denemarken kolen, textiel en machines uitvoert, bloeit de Deense economie. Reeds lang is echter het te gendeel het geval en bevindt de Deen se economie zich automatisch in een crisis. Gelukkig land Afgezien echter van de zorgen be treffende de buitenlandse handel is Denemarken een zeer gelukkig land. Reeds enkele jaren achtereen is er een gode oogst geweest, zodat de De nen in 1954 in staat waren, deviezen uit te sparen, die anders voor de im port van levensmiddelen gebruikt zoud enmoeten worden. De inkomsten uit de zeescheepvaart die in 1951 en 1952 recordcijfers be reikten, zijn nog steeds zeer groot. De Marshallhulp en in de laatste tijd ook de toetreding tot de Europese Beta lingsunie komen het land zeer ten goede, en de toestand van 's lands schatkist is de laatste tijd sterk ver beterd. Sinds de oorlog werden in Kopen hagen verschillende nieuwe hotels ge bouwd, maar er zijn er nog steeds meer nodig. Een van de modernste is de „Richmond", waaraan de rustteloze eigenaar W. Kesby door vele originele invallen meer bekendheid tracht te ge ven. Zo maakte hy bekend, dat hij ge durende de eerste maand na de ope ning van zijn hotel aan iedei pasge trouwd echtpaar uit Denemarken, Noorwegen of Zweden gratis een fles champagne zou aanbieden, wanneer het de wittebroodsweken in de „Rich mond" doorbracht. Op de vraag van een verslagge ver. hoe hij kon weten, of deze paartjes werkelijk getrouwd waren en of hij om het trouwboekje vroeg antwoordde Kesby boos. dat hü ge noeg mensenkennis had, om niet tot dergelijke maatregelen te moe ten overgaan. Verder zou hij een niet getrouwd paartje graag twee flessen champagi.e aanbieden, om dat zij het nog veel meer nodig zouden hebben... In Kopenhagen is, zo lezen wij ver der in de „Wochen-Zeitung", rijkelijk gezorgd voor verstrooiing in concert zaal en schouwburg, en het Koninklijk Ballet is schitterend om te zien. De Denen zijn een vrolijk slag mensen, zij werken hard, m^ar weten ook van het goede der aarde te genieten. Nacht op nacht zijn de ontelbare café's en bars stampvol mensen, die een aan stekelijke vrolijkheid met zich bren gen. Steeds wanneer zij een fles Carls- berg. of Tuborgbier voor zich hebben staan, gieten zij niet slechts een ge liefde drank door het dorstige keelgat, maar brengen gelijktijdig by deze gro te firma's geld in het laatje, dat door de reusachtige ondernemingen wordt gebruikt voor financiële steun aan universiteiten en instituten voor de volksgezondheid. Het gehele kapitaal memorandum niet voor het weekein de gereed zou zjjn. Reuters correspondent Harold King meldt uit Parijs, dat de Franse premier, Mendès-France, ofschoon hy op korte termijn "-en plan voor de herbewapening van West-Duitsland wenst, klaarblijkelijk toch, in over eenstemming met Bonn, van mening is dat men tijd nodig heeft om een redelijk voorstel op te stellen. Men dès-France zou, voordat een formele conferentie wordt gehouden, eerst willen weten wat Groot-Brittannië wil doen anders dan alleen maar in stemmen met de onvoorwaardelijke toelating van Duitsland tot de Navo. Met dit laatste zou Frankrijk niet kunnen instemmen en ook Canada heeft zich daartegen verklaard. van de Carlsbergbrouwerijen werd bij testament vermaakt aan de Deense koninklijke academie, waarvan de be kende atoomgeleerde professor Niels Bohr voorzitter is. Opgewekte mensen De Denen zijn verstandig genoeg om hun tyd niet met tobberhen en zorgen te bederven. Zij gaan lachend door het leven en zijn het minst conventionele volk van de wereld. Zo kan men de ko ning, die een enthousiast muzieklief hebber is, in hemdsmouwen 't Radio- symphonie-orkest zien dirigeren. Of men komt hem met de koningin en de drie prinsessen tegen op de wande ling of op een fietstocht. Van de on geveer een millioen inwoners van Ko- keersmiddel, waar iedereen op rijdt, van de koning en de eerste minister tot de schoorsteenveger, van de ele gante toneelspeelster tot de loopjon gen. Ik heb zo besluit de schrjjyer van het artikel in de „Wochen-Zei tung" slechts één bezwaar tegen de Denen: wanneer ik ergens in hun mode en vrolijke hoofdstad een straat of plein wil oversteken, lykt het of alle vijfhonderdduizend fietsers ook juist daar zyn en van alle kanten op mij afstormen. Maar wanneer zjj ie mand aanrijden. lachen zy tenminste -r- en dat is meer dan de mensen tn andere landen doen. HIJ WERD NIET BEKEERD Commentaar van „Prawda" De Prawda, het orgaan der Sow- jetrussische communistische partij, heeft Donderdag een eerste en te leurgesteld commentaar op de ver klaringen van de Britse Labourleider Clement Attlee gepubliceerd. Attlee, zo zegt het blad, heeft na zijn bezoek aan de Sowjet-Unie en „na nauwe lijks de grens van China, waar hij zo goed ontvangen is, overschreden te hebben" zich uitgesproken voor de „Amerikaanse politiek van bewape ning der meest agressieve strijd krachten van Europa en het Verre Oosten". Attlee durfde niet de woorden van president Mao Tse Toeng te weer spreken, dat de essentiële voorwaar den voor het behoud van de vrede „de stopzetting van de herbewape ning van West-Duitsland en Japan en de terugtrekking der Amerikaanse troepen van Formosa" zijn. „Gepraat over Sowjet-bewapening is voor Attlee en zijn Amerikaanse bondgenoten nodig om de aandacht van de internationale openbare me ning af te leiden van het gevaar dat in de herleving van het Duitse en Japanse militarisme schuilt". Het is bekend, aldus de Prawda, dat Attlee een ..verwoede aanhan ger" van de bewapening van West- Duitsland is. Westerse waarnemers te Moskou zijn van mening dat de openhartige wijze, waarop Clement Attlee, leider der Britse socialistische party, te Moskou en Peking zijn mening naar voren heeft gebracht, de hoop der Sowjetrussische leiders heeft teniet gedaan dat Attlee's reis door de Sow- Tet-Unie en communistisch China hem meer toegankelijk zou maken voor het standpunt der communis ten. Deze waarnemers hebben zich er over verwonderd, dat het Kremlin reeds zo spoedig na zjjn aanvankelijk streven, om tegenover de leiders van het Britse socialisme de nadruk te leggen op de wens der communisten tot een „vreedzaam naast elkander leven van communistische en niet- communistische staten", ongunstig op Attlee's uitlatingen heeft gerea geerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7