Herdenking van Bet je Wolff en Aagje Deken te Vlissingen IVOROL Zeeuwse Almanak Elke land. een brillant REQUEST TEGEN AFSLUITING WEG DRAAIBRUG-DE LITER IR. MINDERHOÜD 1 OCTOBER DIRECTEUR N.0.-P0LDER BELGIE GEKANT TEGEN AFDAMMING ZWINGEUL Agenda 2 PROV^NCI ALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1954 OP 18 SEPTEMBER Speciale bijeenkomst in het Concertgebouw Zoals gemeld zal op 18 September a.s. te Vlissingen een herdenking van Betje Wolff en Aagje Deken worden gehouden. In het Concertgebouw zal 's middags in een speciale bijeenkomst om 3 uur mej. dr. H. C. M. Ghijsen uit Domburg spreken over de Vlissingse periode van Betje Wolff en de culturele omgeving van haar jeugd. Vervolgens behandelt dr. P. J. Meer- tens het culturele leven in Zeeland in de tweede helft van de achttiende eeuw, waarna dr. J. D. Brand Corstius spreekt over de betekenis van Wolff en Deken voor onze tijd. Deze voordrachten worden voorafgegaan door een korte Inleiding door mr. W. de Bruine, gemeente-archivaris van Vlissin gen, over de economische omstandigheden van die tyd. In het Stedelijk Museum wordt om 2 uur de „reizende tentoonstelling" die later naar Den Haag, Leiden, Amsterdam enz. gaat, officieel ge opend. Des avonds wordt een toneelstuk opgevoerd, dat dr. Gliüsen samenstel de uit de roman „Willem Leevend" pnder de titel „Daatje Leevend". Het Is een blijspel, dat wordt opgevoerd door het Onderwyzerstoneel Vlissin gen onder regie van de heer Ooster ling. De voorstelling wordt 's Maan dags herhaald. In Den Haag zal op 9 November een herdenkingsplechtigheid worden gehouden in de aula van het gemeen temuseum. Het woord zal daarbij wor den gevoerd door de heer J. A. Hö- weler, over „De wereld van Betje Wolff en Aagje Deken", mei. dr. Ghysen over leven en werk der beide dames en mevr. dr. A. Romein—Ver schoor over de betekenis der schrijf sters voor de Nederlandse letterkun de. Deze voordrachten zullen worden onderbroken en besloten door het uit voeren van 18e eeuwse muziek en voordracht uit het werk der schrijf sters door de voordrachtskunstenares jkvr. Witsen Elias. J aarvergadering „Kinderzorg" op 28 Sept. in Middelburg De vereniging „Kinderzorg" houdt haar 47e jaarvergadering op Dinsdag 28 September a.s. in het gebouw „Kinderzorg" aan de Veerse Smgel te Middelburg. Nadat in de morgenvergadering verslagen zijn uitgebracht en be stuursverkiezing is gehouden, zal des middags drs H. A. van Wylen spre ken over „Theoretisch paedagogisch werk" en de directeur der vereniging, de heer T. J. Kolk, over „Practiscn paedagogisch werk". Het is de bedoeling, dat afgevaar digden van de kerkeraden van de Zeeuwse Hervormde gemeenten de jaarvergadering bezoeken. Myxomatose in Belgisch Zwin. Het biykt dat de konijnenziekte myxomatose zich thans ook heeft uit gebreid tot het Belgische gedeelte van het Zwin. Vele konijnen te Heist- Oosthoek zijn aangetast en ook langs het Boudewijnkanaal, waar talrijke wilde konynen voorkomen, worden zieke dieren aangetroffen. Ook van de konynen, die ingeënt zijn tegen myxomatose, sterven er nog onge veer 35 tot 40 procent in deze Vlaam se streek. Advertentie. Andere byzonderheden (samenstel ling van het werk-, ere- en aanbeve lingscomité, enz. enz.) zyn te vinden in een circulaire, die nog deze week wordt verzonden. Voorts wordt uit gegeven een gedenkboek van ca. 200 bladzijden, rijk geïllustreerd, waarin de belangrykste gehouden voordrach ten en andere opstellen, die tezamen een volledig beeld in alzijdige belich ting geven van leven, werk en tijd der schryfsters, gevolgd door een uitvoe rige bloemlezing van met zen fragmenten. geko- Oostburgse garagehouder voor het Haagse Hof De procureur-generaal by het ge rechtshof te 's-Gravenhage eiste te gen de garagehouder uit Oostburg, A. J. de Z.. bevestiging van het von nis van de Middelburgse rechtbank: 8 weken gevangenisstraf, waarvan 6 voorwaardelijk met drie jaar proef- tyd en 100 boete, subsidiair 20 da gen hechtenis. De Z. was ten laste gelegd overtreding van het deviezen- besluit. Hij had aan de inzittenden van een Belgische auto 700 kilo boter verkocht en daar hy geen betaling in ontvangst had genomen aldus een vordering op het buitenland in het le ven geroepen. Zijn verdediger zeide dat zyn cliënt tot deze daad was ge komen door grote financiële moeilyk- heden waarin zyn garagebedrijf was komen te verkeren. Iiy vroeg een al gehele voorwaardelijke veroordeling, daar Z. niet in zijn bedrijf kon worden gemist. Het hof zal over 14 dagen uitspraak doen. COLLECTE De collecte voor de kankerbestry- ding in de gemeente Nisse bracht 102,70 op. Advertentie. GOLDEN LEAF VIRGINIA Polderbenoemingen Benoemd tot gezworenen van De Breede Watering bewesten Yerseke, de heren J. C. van 't Westeinde. 's-H. Abtskerke, M. H. van Liere, 's-Heer Abtskerke en K. M. Straub, Kloetin. ge, uiteriyk tot het einde van het zit tingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zrin geworden: gezworene van het water schap Poortvliet, de heer C. J. M Hage, Tholen; gezworene van het waterschap Ooster- en Sir-Jansland, de heer L. Deïst, Oosterland; plaats vervanger van de dijkgraaf van de Mairepolder, de heer J. M. Krijger. Rilland-Bath; lid van de dykraad voor de waterkeringen calamiteuze polders Oost-Beveland en Wilhelmina (Z.-B.), de heren F. A. Bom, C. Bur ger en A. Walrave, allen Wilhelmina- dorp; gezworene van de calamiteuze Wilhelminapolder (Z.-B.), de heer C. Burger, Wilhelminadorp en lid van de dykraad voor de waterkering van de calamiteuze Zimmermanpolder, de heer B. J. Bonte, Rilland-Bath. In Hansweert-Oost wordt druk ge werkt aan de, nieuwe woningenwel ke de door de stormramp onbewoon baar gemaakte panden aan de Ja- lianastraat zullen vervangen. (Foto P.Z.C.) Verkeersongeluk in Gorcum Op de Ryksweg by Gorcum is de 43-jarige lastechnicus G. Stam uit Vlissingen bij een ongeval om het le ven gekomen. Het ongeval gebeurde by de Lingebrug, waar een auto. be stuurd door de heer L van D. uit Schoonhoven, plotseling linksaf sloeg, waardoor de heer S. met zyn motor- tegen de auto opreed. Hy was op slag gedood, terwyl de achttienjarige duo- rijder, 'n zoon van de heer S., slechts licht gewond werd. De overledene was op dienstreis naar Groningen ge weest. Hy was onder zyn collega's een zeer geziene figuur. De teraarde bestelling is bepaald op Zaterdag middag 2 uur. VAN trim M TOT In Biervliet wordt Zondag een spe ciale schieting gehouden voor de 88- jarige Frans Oubrie, die al zeventig jaar een trouw schutter van de maat schappij „Prins Hendrik" is. Frans, die nog heel goed meekan, heeft vele malen in zijn lange schut- tersloopbaan de koningstitel veroverd en nog onbreekt hy bij geen enkele sehietwedstrijd. Wij vermoeden, dat het hem bij zijn zeventigjarig jubi leum wel niet aan belangstelling zal ontbreken. DE WEG.. De man was een vreemdeling bin nen de muren van Temeuzen en MJ zocht de Nieuwstraat. Aarzelend blik te hij rond en sprak vervolgens een man met een bereidwillig uiterlijk aan. Nieuwstraat I", vroeg deze, dan zullen we es even de kaart er b'\j lul len, want ik ben hier zelf ook vreemd, ziet u." De andere vreemdeling zag het en wachtte geduldig, totdat zijn plotse linge metgezel een omvangrijke kaart krampachtig hield geheven en deze met fronsende wenkbrauwen had be studeerd. Nelemadl duideWk is het niet, maar als u recht doorloopt, de tweede links neemt en dan de derde rechts, dan bent u er naar mijn me ning", zo sprak de kaartlezer uitvoe- Tl^Waarop de zoekende, na het betui gen van zyn dank, verdween en recht doorliep. Alvorens zich echter uit de aooruep. Aivorvns amn »niw rechtdoorlopende straat te verwijde ren, blikte hij nog eenmaal opwaarts en ontdekte het straatnaambordje. etnnfi er nr> ORGEL. De Christelyke School te Ooster land heeft weer een orgel! Dit dank zij de leerlingen van de Christelijke Banisschool in Rijssen, die net zo lang gespaard hebben tot zij hun Schou- wense collega's dit vorstelyke cadeau konden aanbieden. Hulde aan de Overijsselse jeugd! COSTUUMS. De brandweer van Biervliet heeft speciale B.B.-costuums gekregen. De zer dagen werden zy door het kring- hoofd van de B.B., de heer A. I. Cats- man, uitgereikt. De wethouders A. Hamers en A. Dijk waren tijdens de ze uitreiking, die in café Van der Sande werd gehouden, ook van de party. Wethouder Hamers sprak een openingswoord. BALEN. Terwijl de vrachtauto van de heer C. van Helsland door de Wilhelmina- straat te Sint Jansteen reed, viel een vijftiental balen gezwingeld vlas van dê auto. Een en ander geschiedde, zonder dat zich persoonlijke ongeval len voordeden. De balen wogen elk 100 kilo. RAAD AARDENBURG Wegens druk verkeer in bietencampagne De gemeenteraad van Aardenburg zal in een request aan Provinciale Staten verzoeken, de weg Draaibrug- de Liter niet af te sluiten. De raad zal er op aandringen slechts de helft van de weg tegelijk te behandelen, en het verkeer op de andere helft door middel van verkeerslichten te rege len, dit in verband met het te ver wachten drukkere verkeer tydens de bietencampagne. Wanneer dit niet mogeiyk zou zijn, adviseert de raad, het verkeer langs de kortere route Langeweg, Jokweg en Isabelladijk om te leggen en tij dens de werkzaamheden by de Liter zelf het verkeer vry te laten of des noods een omweg via de Bakkersdam voor te schryven. Dit besluit werd genomen in de raadsvergadering van Donderdag avond, die onder leiding stond van burgemeester J. M. A C. van Don gen. In de vergadering werd voorts be sloten, geen gebruik te maken van de mogelykheid, de presentiegelden der raadsleden te verhogen. Burgemeester en Wethouders wer den door de raad gemachtigd, voor de aansluiting van de onrendabele ge bieden op het electriciteitsnet een subsidie te verstrekken van 200 per aansluiting. Wegens vertrek naar Amsterdam van de onderwyzeres aan de Open bare Lagere School, mej. W. E. J. T. van Waegeningh, werd haar op haar verzoek eervol ontslag verleend, terwyl in haar plaats als tijdelyk on derwyzeres benoemd werd mej. J. M. Koussemaker te Aardenburg. Tot ty- deiyk handwerk-onderwyzeres werd benoemd mevrouw G. Bakker te Aar denburg. De reinigingsrechten werden vast gesteld op 3.50 per jaar. De raad machtigde het college van B. en W. een kasgeldlening aan te gaan tot een bedrag van 600.000. Teneinde de rust voor wandelaars in het „Verloren Kostje" te waarbor gen, werd besloten aan de ingang van het terrein bordjes te plaatsen. De Wandeldreef zal verboden worden voor alle verkeer met rij- en voertui gen, trekdieren en vee, met uitzon dering van het gedeelte Brouwery- straat-R.K. Jeugdcentrum. Aanvragen om subsidie van de Dienst voor Geestelyke Volksgezondheid in Zeeland, de Centrale voor R.K. Mili taire Tehuizen en „Sobrietas" werden afgewezen. Aan de Bond tegen het Schenden van Gods Heilige Naam werd een subsidie toegekend van 5 p. jaar en aan de Commissie voor de Hygiëne van het Kind in Zeeland een subsidie van 25 per verzorgingsgeval. Voor het houden van een vlasopmaakwed- strijd werd 100 beschikbaar gesteld voor de Vereniging van Oud-Leerlin gen en Oud-Cursisten van de Vlas- sersschool te Eede. NA AFSCHEID IR. SMEDING Geboren te Wilhelminadorp Op Woensdag 29 September zal te Emmeloord officieel afscheid wor den genomen van dr. ir. S. Smeding, die wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd eervol ont slag heeft verkregen als directeur landdrost van de Noord-Oostpolder. Hij wordt, zoals bekend, opgevolgd door ir. A. P. Minderhoud. De heer Minderhoud werd op 3 Maart 1902 te Wilhelminadorp gebo ren. Na de HBS te Goes te hebben bezocht, studeerde hij aan de land bouwhogeschool te Wageningen en behaalde in Juli 1925 de ingenieurs titel. Na enige jaren werkzaam te zyn f eweest bij het trekpaardenstamboek e Den Haag volgde op 1 Mei 1927 zijn benoeming tot secretaris van de Groningse Maatschappij van Land bouw te Groningen. Daarnaast be kleedde de heer Minderhoud te Gro ningen vele andere functies. Hy was o.a. werkzaam als directeur van de N.A.K. (Ned. Algemene Keurings dienst voor Landbouwgewassen) in de provincie Groningen, secretaris van de Landbouw-Crisis-Organisatie en plv. voedselcommissaris. Feestvergadering van het „Groene Kruis" te Axel. Nadat het nieuwe consultatiebu reau van het Groene Kruis te Axel officieel was geopend, werd een bui tengewone vergadering gehouden ter viering van het 40-jarig bestaan van de vereniging. Hierbij waren o.m. tegenwoordig het college van B. en W. van Axel en een der oprichters van de afdeling „Axel" van het Groene Kruis, dokter J. C. Blom. In zijn feestrede zeide de voorzit ter, de heer A. E. C. Kruysse, die reeds 40 jaar de voorzittershamer hanteert, dankbaar te zijn dit jubi leum te mogen vieren. Spr. wees er op, dat de vereniging momenteel in grote bloei verkeert. De heer Kruysse herdacht de medewerkers, die in de loop der jaren waren overleden. Met dankbaarheid" denken wy terug aan hen, die zoveel voor de vereniging hebben gedaan, aldus spreker. Ten slotte gaf de voorzitter nog een over zicht van hetgeen in de loop der ja ren tot stand was gebracht. Burgemeester P. L. D. J. van Oeve- ren van Axel betuigde namens de ge meente zyn erkentelijkheid voor het vele en goede werk, dat de afdeling Axel van het „Groene Kruis" haa verricht. Hij wenste de voorzitter ge luk met dit jubileum. Na de pauze werd het poppenspel „Zo of Zo" opgevoerd. In dit spel werd in twaalf taferelen duidelijk ge maakt, hoe het wel en hoe het niet moet ten opzichte van de diverse bieden, die het Groene Kruis strijkt.. De opvoering van dit spel werd door de ongeveer 200 aanwezi- met grote aandacht gevolgd. 'enslotte dankte de voorzitter de medewerksters van het poppenspel, waarna deze feestvergadering werd besloten. Examens Voor het voorlopig machinistendi ploma slaagde te 's-Gravenhage L. P. J. Kosten te Vlissingen, leerling van de machinistenschool te Middel burg. LIEVER INTERNATIONALE DIJK Beroep op de Unesco Verschillende Belgische kranten hebben Donderdag melding gemaakt van de byeenkomst van het water schap „Het Vrije van Sluis" te Oost- burg, waar gesproken is over een volledige afdamming van de geul in het natuurreservaat Het Zwin. Van Belgische zyde wordt er op gewezen dat indien deze afdamming van de geul op Nederlands gebied verwezenlijkt wordt, dit zonder twij fel het einde zou betekenen van de zo typische fauna en flora van Het Adv. tentie. Zwin, die jaarlijks duizenden natuur liefhebbers trekken. Deze fauna en flora zouden namelijk slechts voort bestaan indien de gronden van het natuurreservaat geregeld door zout water worden overspoeld. De burge meester van Knokke is voornemens krachtig te protesteren tegen de Nederlandse plannen. Men wyst er van deze zyde ook op dat door het versterken van de z.g. internationale dijk, waartoe België en Nederland in principe reeds zou den hebben besloten, de polders vol doende tegen vloedgolven beschermd zouden zyn, terwijl de schorren van Het Zwin dan nog regelmatig door zeewater bevloeid zouden worden. Het blad „Le Soir" schrijft dat in dien de Nederlanders hun plannen toch willen verwezenlijken, men van Belgische zyde een beroep op de U.N.E.S.C.O. zal doen om het natuur, reservaat te redden. Collecten In het Luxor-theater te Terneuzen gehouden collecte ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds bracht f 200,15 op. Gedurende de oorlog was hy enige jaren werkzaam als voedselcommis saris in de provincie Friesland. Na de oorlog fungeerde hij o.a. als voedsel commissaris in de provincie Gronin gen. Sinds 1 Januari 1946 is de heer Minderhoud werkzaam als hoofd van de sociaal-economische afdeling en tevens als plaatsvervangend direc teur van de Noord-Oostpolder-werken te Zwolle. De heer Smeding werd op 6 Fe bruari in Witmarsum geboren. Na zijn studie te Wageningen werd hij benoemd tot rijkslandbouwconsulent voor Noord-Holland. Op grond van zyn studies over het probleem der zoute gronden werd hij lid van de in 1922 ingestelde Zuiderzeecommissie. De regering heeft de heer Smeding en zijn dienst ook ingeschakeld bij het weer in cultuur brengen van de herhaaldelijk met zout water geïnun deerde gebieden in Zeeland, evenals bij de inpolderingen van het Sloe, de Braakman en andere soortgelijke plannen elders in Nederland. Ook voor projecten in het buitenland werd op zyn deskundig inzicht herhaalde malen een beroep gedaan. Nieuwe ceramiekfabriek te Terneuzen aangeki voormalige staalfabriek. Wij verne men thans, dat het hier een fabriek van ceramiek betreft, die zich zal toeleggen op enkele specialiteiten. De maatschappij, die de fabriek zal ex ploiteren, is thans in oprichting, ter wyl opdracht is gegeven tot het ma ken van bouwplannen voor het be drijf. Het laat zich aanzien, dat de nog aanwezige schoorstenen van de staalfabriek eedeeltelyk benut kun nen worden. Het ligt In de bedoeling om begin volgend jaar de opdracht voor de bouw te doen uitgaan. HUISVESTING VREEMDELINGEN. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zy, die nachtverblijf verstrekken aan buitenlanders gehouden zijn daarvan binnen 24 uur aangifte te doen bij het plaatselyke politie bureau onder volledige opgave van de personalia. Het is gebleken, dat men zich de laatste tijd in Zeeland niet strikt ge noeg aan dit voorschrift houdt en dat kan aanleiding geven tot moeilijkhe den. Advertentie. ZELFS IN DE OUDSTE GSCHIEDENISBRONNEN treft men voortdurend aanwijzingen, dat wyn ter versterking aan zieken en herstellenden werd aangeboden. De faam van de wyn is zo oud als de wereld. Meer dan veertig ja ren brengen wij de be kende PLEEGZUSTER BLOEDWIJN in de han del, waaruit tienduizen den kracht en energie putten. Waardevolle opbouw stoffen zyn aan een heerlijke wyn toegevoegd. Voor zieken en herstellenden een be langrijke factor in het genezingspro ces. Voor ouden van dagen net dat opkik- kertje dat ze nodig hebben. PLEEGZUSTER BLOEDWIJN werkt sterk bloedvormend en zenuwversterkend. In het jachtige tempo van van daag ook voor U een bron van extra energie. Vraagt vandaag nog aan uw apotheek of drogist zo'n fles vol levenskracht. Middelburg Molenwater: „Miniatuur Walcheren". 9—23 uur, muziekkiosk: concert Mand. ver. „TOVIDO" (Vlis singen), 20 uur; Electro: „Achter ge sloten gordijnen", (18 jr 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „De jacht op de misdaad", (18 jr.), 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Een circus vluchtte" (14 jr), 19 en 21 uur. Luxor: „Ivanhoe" (14 Jr.), 20 uur. Goes Grand: „Woestijnratten" (14 Jr), 20 uur. Veere „Het Lammetje": Schilderijen expositie J. Lodelzen, 1012.30 en 13.30—17 uur. IJzendijke Gemeentehuis. Schilderijen expositie „Nederland-Waterland". Brouwershaven Stadhuis: Schilderijen- expositie (Haagse School),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2