PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Aardbeving maakt Orléansville, bij Algiers, met grond gelijk Materiaal uit de Braakmankreek via railspoor in Westerschelde BILT NOG MEER AANVALLEN OP STELLINGEN TE AM0Y INSCHAKELING DUITSLAND IS ONMISBAAR DE VERWACHT... 197e Jaargang-No. 213 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn: Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 10 Sept. 1954. ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Minimum p. advertentie 1 3.--. Inrf? mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P Z.C, Middelburg. Bur. VUsslngen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Flnlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerljstr. 2; Zlerlkzee. N. Bogerdstr C 160. te lef. 26 ALS EEN GEBOMBARDEERDE STAD Officieel al 450 doden geteld en 5 tot 6000 gewonden De ergste aardbeving sinds 40 jaar in Noord-Afrika heeft in de nacht van Woensdag op Donderdag de stad Orléansville, 32.000 inwoners, 160 km ten W. van Algiers, vrijwel met de grond gelijk gemaakt. Geen enkel huis bleef onbeschadigd. Officieel zijn er al 450 doden geteld en vermoedelijk bedraagt het aantal gewonden 5 a 6000. In twaalf seconden tyds voltrok zich de ramp, waardoor ook in dorpen en steden enorme schade werd aangericht. De mensen sliepen toen de be ving zich voordeed. De grond scheurde en de gehouwen stortten als kaar tenhuizen in elkaar. Door gebroken gasleidingen ontstonden hier en daar branden. De mensen vluchtten in paniek de straat op in hun nachtkleding. Zij zochten hun heil in het vrije veld, buiten de stadsmuren. Er speelden zich hartroerende tonelen af. De Franse regering heeft voor vandaag een dag van nationale rouw afgekondigd. Onmiddellijk werd van uit Algiers een hulpactie georganiseerd. Elk kwartier steeg er een vliegtuig op met gewonden. Alle overlevenden zijn inmiddels uit Orléansville geëvacueerd. Solda ten zrjn met bulldozers de puinhopen aan het doorzoeken. De overlevenden, van wie duizenden een shock en verwondingen hebben opgelopen, werden ondergebracht in tenten, ziekenhuizen en dorpen in de omgeving, waar de schade wat min der groot is. De eerste gewonden, die te Algiers werden binnen gebracht, hadden over het algemeen schedel breuken opgelopen. Tot in de och tenduren deden zich nog schokken voor, die overigens veel minder krachtig waren. Zelfs in Spanje, in het gebied van Carthagena, werden enkele aard schokken waargenomen, hoewel er geen slachtoffers te betreuren zijn. Belastingverhoging in Denemarken De Deense minister van financiën heeft een aantal verhogingen van di recte en indirecte belastingen voorge steld teneinde hierdoor het tekort te gen te gaan op de buitenlandse be talingsbalans van liet land, waardoor de stabiliteit van de Deense kroon wordt bedreigd. De nieuwe belastingen omvatten een aanvullende inkomstenbelasting voor inkomens van 20.000 kronen per jaar af, volgens glijdende schaal, van 4 tot 8 procent; een aanvullende belasting op winsten van vennootschappen van 30 procent; hogere accijnzen op klei ne sigaren, doch geen accijnzenver- hoging voor sigaretten of gewone si- ?aren, alsmede een extra accijns van öre per fles bier, alsmede verho- Tng der accijnzen op andere dran- ging ken. De benzinebelasting wordt verhoogd met 5 öre per liter. De wegenbelas ting- voor motorvoertuigen wordt voor 1954-1955 verhoogd met 50 pet. en voor 1955-1956 met 150 procent. „Bij 40 begint het leven" Stichting opgericht In huize „Westeinde" te Amster dam is opgericht de stichting „by 40 begint het leven". Vele personen ga ven zich ter vergadering als lid op. Het doel der vereniging is „in krin gen van werkgevers de gedachte te verbreiden, dat ook oudere admini stratieve krachten recht hebben op arbeid en de werkgevers op te wek ken, waar maar enigszins mogelijk is, oudere krachten te werk te stel len". De vereniging zal zich beraden of het mogelijk is, reeds direct haar le den te steunen door het oprichten van een bureau voor uitzending van oudere administratieve krachten en typisten. Het bestuur wordt ge vormd door de heren: W. Lau, eig. woninginrichting „Romi", tijd. voor zitter; M. de Wilde, alg. procuratie houder, penningmeester; A. van IJzendijk, commissaris van politie b. d.; C. J. M. van Eysden jr., sales promotor, Alex. Boersstraat 11 te Amsterdam-Z., secretaris en J. A. Booltink. In Orléansville is een groot hotel verwoest. Een veertigtal gasten werd onder het puin bedolven. Het gebouw van de postergen en de gevangenis hebben hetzelfde lot ondergaan. De bestuursgebouwen, twee grote flats, het ziekenhuis, het station en de oude cathedraal zijn eveneens ingestort. In de omgeving van Orléansville is het dorp Vauban van de aardbodem verdwenen. De dorpen Rouina, Car- not en Montenotte zijn ernstig ge troffen. Het merendeel van de boerde rijen in het gebied is verwoest. De dam te Amont de Ponteba is gedeeltelijk gescheurd waardoor het nabijgelegen terrein van het dorp is ondergelopen. In het district Miliana zijn drie Arabische tentendorpen, waarin en kele honderden personen woonden, verwoest. Nog twee andere dorpen zijn met de grond gelijk geworden, n.1. Flat ters en Hanoteaux. Ooggetuigen Een handelsreiziger uit Algiers, die in een hotel te Orléansville logeerde, zegt, van ooggetuigen te hebben ge hoord, dat op het moment van de aardbeving een vuurbal in de lucht te zien was, omgeven door zware wol ken. De maan werd roodachtig en er stak een krachtige wind op. De vleugel van het hotel waar de reiziger sliep, is gespaard gebleven. Hij vertelt: „Ik werd mijn bed uitge worpen door een reeks enorme schok ken. Stukjes van het plafond vielen naar beneden en er was een ver schrikkelijk lawaai". De Franse minister van binnen landse zaken, Mitterand, heeft de fouverneur laten weten, dat een be- rag van 15 millioen frank voor eer ste hulp aan de zwaarst getroffenen ter beschikking is gesteld. Lord Ismay, de secretaris-generaal van de Navo, heeft de Franse rege ring alle mogelijke hulp van de Navo aangeboden. Nieuwe ontwikkeling in de zaak-Montesi De rechter van instructie van de zaak-Montesi heeft opdracht gege ven om de paspoorten van prins Mau- rits van Hessen, Peiro Piccioni, zoon van de Italiaanse minister van bui tenlandse zaken, en Saverio Polito, gewezen chef van politie van Rome, in te trekken. De pas van de markies van Mon- tagna was reeds eerder ingetrokken. Zoals gemeld werd Wilma Montesi in dertijd dood in het water aangetrof fen en de verdenking bestaat, dat zij tengevolge van een „bedwelmings- orgie" om het leven is gekomen. Het is de eerste maal, dat de naam van prins Maurits van Hessen in ver band met het Romeinse schandaal is genoemd. Prins Maurits heeft ook, deelgenomen aan de tocht van de „Agamemnon". Weer atoomproeyen In Stille Oceaan De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, Lewis Strauss, heeft Donderdag verklaavd, dat „naar alle waarschijnlijkheid" de Verenigde Staten volgend jaar zul len doorgaan met het nemen van proeven met atoom- en warmtekern- wapens in het gebied van de Stille Oceaan. GROEPEN JONKEN UITEENGESLAGEN Dulles had „aangenaam" onderhoud1 met Tsiang In kringen van de nationalistisch- Chinese luchtmacht op Formosa is^ Donderdag verklaard, dat golven van bommenwerpers en gevechtsvliegtui gen even na zonsopgang zijn opge stegen om de aanvallen op commu nistische stellingen op het eiland Amoy en het Chinese vasteland voort te zetten. In een later door de Chinese natio nalisten uitgegeven communique wordt gezegd dat vloot- en lucht macht eenheden Donderdag opnieuw hevige aanvallen hebben uitgevoerd op artillerie-stellingen der communis ten te Amoy en in een aantal 'tegen over het eiland Quemoy gelegen dis tricten van het Chinese vasteland. In de omgeving van de baai van Amoy zgn groepen jonken uiteen ge slagen. Duiker J. J. Korsten komt weer bo ven water in de Braakmankreek, na zijn eerste (vergeefse) pogingen om het railspoor zandvrij te maken. Een doorbraakje in de provisorische ring dijk bracht enige stagnatie in het overzetten van materiaal uit de kreek in de Wester schelde, waarmede men momenteel bezig is. (Foto P.Z.C.) De nationalistisch-Chinese autori teiten bestuderen thans het resultaat der acties te land en ter zee, welke nationalistische strijdkrachten tegen rood-China hebben ondernomen. John Foster Dulles, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, heeft in Taipeh een „aangenaam on derhoud gehad met de president van nationalistisch China, Tsiang Kai Sjek. Hierna is hg per vliegtuig naar Tokio vertrokken. Hier werd hij verwelkomd door de Japanse minister van buitenlandse zaken, Okazaki. Verwacht wordt, dat Dulles Vrijdag een onderhoud zal heb ben met premier Josjida en andere vertegenwoordigers der Japanse re gering. Vrijdagmiddag verlaat hij Japan. Premie van 30.000 In de 524ste Staatsloterij vierde klasse zestiende lijst, is op lot no. 1064 een prys van 1000 met een premie van f 30.000 gevallen. Gelderland heeft een nieuw provinciehuis De Koningin zal Zaterdagmiddag Gelderlands nieuwe provinciehuis ope nen De plechtigheid zal worden ge volgd door een buitengewone verga dering der Staten van Gelderland. De koningin en de prins arriveren 's middags om kwart over twee in de Gelderse hoofdstad. Voorts worden verwacht de ministers van binnen landse zaken, van financiën, van on derwijs en van wederopbouw. Zoeken naar „Bontekoe" tijdelijk gestaakt Wegens het ruwe weer moesten de schepen, die ook Donderdagmorgen zijn uitgevaren om te zoeken naar wrakstukken van de ..Willem Bonte koe". het werk tijdelijk onderbreken en naar IJmuiden terugkeren Het is op 't ogenblik niet mogelijk, boeien te plaatsen. Een opname te Manilla gemaakt: de Philippijnse en Amerikaanse delega tie bij de S.E.A.T.O.-conferentie be spreken de laatste bijzonderheden van het te sluiten pact. De Philip pijnse vertegenwoordigers zijn aan de linkerkant van de tafel gezeten, de Amerikanen rechts. „Triton"-wrak onder water verdwenen Wrak kan uiteen vallen Het wrak van het verongelukte K. L.M.-vliegtuig „Triton" is gisteren, nadat 't in de nacht van Woensdag op Donderdag aanhoudend had gestormd, onder water verdwenen. De Dergings- werkzaamheden zijn opgeschort. Men vreest, dat het wrak mogelijk uiteen zal vallen. Er doen tegenstrijdige geruchten de ronde over de partij diamant, wel ke zich aan boord van de „Triton" be vonden zou hebben. Volgens verschil lende schattingen bedroeg de waarde daarvan 200.000 3.570.000 gulden. Volgens een bericht van Woensdag was de partij diamant reeds uit het wrak geborgen. Gisteren werd door een woordvoerder van de K L M. te Shannon ontkend, dat op de vracht lijst van het toestel een partij dia mant voorkwam. Volgens hem was er ook niets uit het wrak gehaald. Er is evenwel navraag gedaan door iemand uit New York, die meende dat er zich wel een partij diamant aan boord van de „Triton" bevonden zou hebben. De twee op de Shannon zoekge raakte politiemannen, die in een barkas de wacht bij het wrak van de „Triton" moesten houden, zijn Don derdag in veiligheid gebracht. Hun boot was door de krachtige wind af gedreven. Nieuwe spelling wordt nog niet ingevoerd In aansluiting op het bericht, dat het Koninklijk Besluit 'houdende voorschriften met betrekking tot de schrijfwijze van de Nederlandse taal nog zal worden aangevuld mét een bepaling omtrent de inwerkingtre ding van dit besluit, deelt 't ministe rie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen mede, dat bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat eerstgenoemd besluit op een nader door de Kroon te bepalen dag, echter uiterlijk op 1 September 1955, in werking zal tre den. STANDPUNT ONGEWIJZIGD Voor verdediging N:O.-Nederland De regering staat nog steeds op het standpunt, dat een inschakeling van Duitse strijdkrachten onmisbaar is voor een verdediging van het Noordoos telijke deel van Nederland, en dat het benutten in geallieerd verband van de mankracht en militaire capaciteiten der Duitsers voor de veiligstelling van geheel Nederland en van West-Europa eveneens van vitaal belang is. Zij is de opvatting toegedaan, dat de enorme betekenis van deze aangele genheid voor het Nederlandse volk no opt tot een consequente politiek om deze inschakeling op korte termyn te verwezenlijken. Dit hebben de minister van buiten landse zaken a.i., mr. J. M. A. H. Luns, en de minister van oorlog en van marine, ir. C. Staf, geantwoord op schriftelijke vragen van het Eer ste Kamerlid de heer Rugs de Beeren- brouck. De ministers achten het niet rechtvaardigd om aan te nemen, het onmogelijk zou zijn om met alle betrokken landen, met inbegrip van Frankrijk, tot overeenstemming te geraken over een regeling vari de 'uitse herbewapening op andere ba sis. Integendeel, zij achten het van het grootste belang, dat Frankrijk, gezien de bijzondere positie, welke dit land op militair en ander gebied in Europa inneemt, bij het tot stand brengen van een zodanige, regeling wordt betrokken. De vraag, welke der vele denkbare modaliteiten voor de Duitse herbe wapening in plaats van de E.V.G. het meest in aanmerking komt, zal beter kunnen worden beantwoord, indien het thans plaats vindende internatio-: Maj. Salem geschorst Majoor Salah Salem, de Egyptische minister van voorlichting, is voor on bepaalde tijd in al zijn functies ge schorst krachtens een besluit van de revolutionnaire raad. Luitenant-kolonel Hoessein Sjafei zal Salem voorlopig vervangen. In welingelichte Kringen is te ken nen gegeven, dat Salem onenigheid had met zijn ambtgenoten. Hij eiste de portefeuille van buitenlandse za ken op en de leiding in de buitenland se politiek. NASPEL VAN DICHTING Dijkdoorbraakje stagneerde karwei In de Braakmankreek, zoals het boezemmeer in het Noord-Oostelijk deel van de polder sinds kort officieel heet, heerst sinds ongeveer een week weer enige activiteit. Er werden namelijk voorbereidingen getroffen om het in de Braakman sinds de afsluiting in Juli 1952 achtergebleven materiaal „over de dijk te zetten"; materiaal baggermolens, zandbakken, zuigers e.d. dat nog gebruikt is by de aanleg van de Middenweg en bij het uitdiepen van Isabella- en Philippinekanaal. Donderdagmiddag by hoog water om 12 uur zou de eerste zand bak „overgezet" worden, maar helaas ontstond er stagnatie tengevolge van een miniatuur-dijkdoorbraak Het overzetten van het materieel, bestaande uit 5 zandbakken, 3 bag- fermolens, 2 zuigers, 5 zolderschuiten sleepbootjes en 1 motorvlet eiste vele voorbereidende maatregelen. Vo rige week Maandag begon men met het aanleggen van een helling over de afsluitdijk (Wevelswaaldijk), waar toe de dijk na verkregen toestem ming van Rijkswaterstaat twee meter uit de kruin uitgegraven moest worden. Via deze „uitholling" is een railspoor aangelegd, dat begint in de Braakmankreek en dat over de dgk tot in de Westerschelde voert. Teneinde het railspoor in de kreek te kunnen aanbrengen was het nood zakelijk een droge werkput te vor men, waartoe een ringdijk werd aan gelegd. Nadat de rails gelegd waren, werd er weer water in de put ge perst. In de nacht van Woensdag op Donderdag brak het provisorische ringdykje door. Het binnenstro mende water voerde het zand van dijkje met zich en weldra was het railspoor over twee meter met een zandlaag van 25 centimeter be dekt en onbruikbaar geworden. Gistermorgen stonden de „karren" een bijzonder zwaar soort lorrie, dan ook renteloos op de helling en in de kreek dreven de zandbakken en zol derschuiten, die op de karren gevaren moesten worden, waarna het trans port met behulp van een lier over de Wevelswaaldijk getrokken zou wor den, nog ongehinderd rond Duiker in actie „Rails zandvrij maken" luidde het garool en hiertoe kwam duiker J. J. :orsten uit Rotterdam in actie. Ge wapend met een waterpomp ver dween hij onder het wateroppervlak, maar na een tiental minuten moest hij uitvoerder D. van Elzelingen van de firma H. Hageman Zoon uit Zwolle melden, dat de capaciteit van het pompje te gering was. Er zou zwaarder geschut moeten komen om de rails schoon te spuiten. Intussen was het tij verlopen; voor het over zetten van het zware, 40 tot 130 ton wegende materiaal, is hoog water vereist en op het werkterrein zijn dan ook primitieve lichtmasten opge richt, want er wordt dag en nacht doorgewerkt! Donderdagmiddag heeft men een zwaardere spuit laten aanrukken en gisteravond was de „weg" inderdaad vrij voor het overzetten van de eerste zandbak. Een legertje bestaande uit een vijftigtal werklieden zal voorlo pig in touw blyven om alle bakken, zuigers en molens over te zetten, waarna het materiaal naar Slledrecht gesleept zal worden. Ook het naspel van de Braakman dichting zal dan ge speeld zijn! Tweejaarlijks onderzoek van leerkrachten Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat de wet en het besluit bescher ming leerlingen tegen besmettingsge vaar op 1 October 1954 in werking zullen treden. Dit betekent, dat van laatstgenoem de datum af de leerkrachten en het overige personeel van alle inrichtin gen van onderwijs zich moeten onder werpen aan een periodiek, tweejaar lijks onderzoek op tuberculose van de ademhalingsorganen. naai overleg tot een duidelijker in zicht zal hebben geleid omtrent de waarde, welke de verschillende landen hechten aan de voor- en nadelen, wel ke aan ieder dezer modaliteiten zijn verbonden. Voordien menen de ministers zich te moeten onthouden van enige cate gorische uitspraak dienaangaande. Derhalve geven zij er de voorkeur aan evenmin een oordeel uit te spre ken over de door de steller der vra gen gedane suggestie, Amerikaans- Duitse respectievelijk Brits-Duitse eenheden te velde te brengen in de plaats van een Europees leger. Besmettelijke kinder verlamming in Oostenrijk In Neder-Oostenrijk zijn een kind van zeven jaar en een van 18 maan den om het leven gekomen en meer dan 25 personen ziek geworden aan een bijzonder besmettehjke soort kin derverlamming. Aanvankelijk wist men niet precies te zeggen met wel ke ziekte men hier te doen had. Een speciale medische commissie is uit Wenen vertrokken voor een on derzoek ter plaatse. De symptomen van de ziekte zgn, hoofdpijn, overgeven en moeite bij het slikken. In ernstige gevallen heeft de patiënt behoefte aan slaap. Slachtoffers van Stalinon Een nauwkeurig onderzoek heeft uitgewezen, dat in Frankrijk 52 pati ënten overleden zijn tengevolge van het innemen van stalinon „een middel tegen steenpuisten". Er zijn 62 personen in mindere of meerdere mate ziek geworden van dit middel. Inmiddels zijn alle voorraden in beslag genomen. Er is echter nog niemand in staat van beschuldiging gesteld, hoewel 'n gerechtelijk onderzoek tegen „x" is begonnen. Weer in buitenland De weerrapporten van Donderdagavond 19 uur luiden: Temperatuur Stockholm: zwaar bewolkt 18 gr. Oslo: zwaar bewolkt 17 Kopenhagenzwaar bewolkt 11 Londen: zwaar bewolkt 20 Parijs: regen 21 Bordeaux: licht bewolkt 22 Grenoble: licht bewolkt 21 Nice: half bewolkt 25 Genève: licht bewolkt 22 Zürich: zwaar bewolkt 22 Locarno: vrijwel onbewolkt 25 Berlijn: licht bewolkt 22 Frankfort: half bewolkt 22 Mtinchen: vrijwel onbewolkt 20 AJaccio: licht bewolkt 25 Wenen: licht bewolkt 26 Innsbruck: half bewolkt 24 Rome: half bewolkt 28 WISSELENDE BEW OLKING. Wisselende bewolking met slechts enkele verspreid optredende buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Weinig verande ring in temperatuur. ZON EN MAAN. 11 September: Zon op 6.06 onder 19.06 Maan op 18.10 onder 4.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1