Handvest van de •Stille Oceaan te Manilla ondertekend Communistische stakingsgolf over Nederland RIJKSAMBTENAREN KRIJGEN LANGERE VACANTIE Een BOEK van DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NA CONFERENTIE VAN DRIE DAGEN Hongkong en Formosa uitgesloten Na een conferentie van drie dagen is te Manilla het handvest van de Stille Oceaan ondertekend door Australië, Engeland, Frankrijk, Nieuw- Zeeland, Pakistan, Philippijnen, Thailand en de V.S. In dit verdrag voor collectieve veiligheid verbinden de landen zich tot een verenigd optreden tegen iedere agressie in Z.O.-Azië of het Westelijke gedeelte van de Stille Vceaao. In een apart protocol wordt een voorziening gemaakt voor Laos, Cam bodja en Vietnam. Hongkong en Formosa zijn van een en ander uitgesloten. De deelnemende landen verbinden zich o.a. samen te werken ter ver sterking van defensiemaatregelen en >er ontwikkeling van economische maatregelen voor het sociaal welzijn, fir wordt een raad ingesteld om het verdrag toe te passen met voorzie ning voor plannen op militair of an der gebied, die van tijd tot tijd nodig kunnen zijn. Andere staten, die kunnen bijdra gen tot de doeleinden van het verdrag kunnen lid worden bij algemene goedkeuring. Het verdrag blijft voor onbepaalde tijd van kracht. De V.S. hebben verklaard, dat zij zich slechts Internationaal congres van aardappel-groothandelaren De „Europese Unie van Groothan delaren in aardappelen" houdt op het ogenblik een gesloten werkcongres in het Scheveningse Kurhaus. Uit Frankrijk, Italië, Engeland, W-Duits- land, België, Denemarken, Zwitser land en Nederland zijn kleine delega ties aanwezig om onder presidium van de heer A. Huyghe (België) zich te beraden over het opstellen van inter nationaal te aanvaarden handelsvoor- waarden voor de groothandel in aard appelen. Gezien de grote diversiteit van het product aardappel en de opvattingen over kwaliteiten en sorteringen, die in ieder land anders zijn, is dit een zeer moeilijke materie. In de loop van de besprekingen is men echter reeds een eindweegs tot elkander gekomen. N.V. Spar-centrale opende 2000-ste vestiging. Dezer dagen heeft het vrijwillig filiaalbedrijf „de Spar" in Breda zijn 2000ste vestiging in Nederland ge opend ter gelegenheid waarvan gis teren aldaar een feestelijke vergade ring werd gehouden. De 2000 Spar-winkels in Neder land voorzien in ruim 16 van de totale verzorging der bevolking met „kruidenierswaren", zo deelde men ons van de zijde der centrale mede. Het principe van het „vrijwillig fili aalsysteem" door samenwerking van zelfstandige ondernemingen, zowel in het eigen als in het algemeen be lang, tot een meer efficiënte en ra tionele uitoefening van de distribu- ententaak te komen, werd in 1932 door de oprichter van „de Spar" in Nederland geïntroduceerd. Jongetje tengevolge van noodlottig spel gedood. De 5-jarige R. A. K. te Gouda is onder het achterwiel van een oplegger terecht gekomen en tijdens het ver voer naar het ziekenhuis overleden. Het knaapje had een touw over de straat gespannen, het ene einde vast gemaakt om een lantaarnpaal en het andere einde om zijn middel geslagen. Dit touw werd in gespannen toestand door een passerende vrachtauto ge grepen met het genoemde ongelukki ge gevolg. Het slachtoffertje brak zijn nek. Ava. De filmster Ava Gardner is er in geslaagd haar aangeboren be scheidenheid op grandioze wijze te overwinnnen. Ze zal namelijk een standbeeld, dat de Bulgaarse beeld houwer Assen Peikoff van haar maak te, in haar eigen tuin te Hollywood plaatsen. Peikoff was nogal trots op het ge val. Hij vindt, dat het beeld goed ge lijkend is alleen heeft hij de slanke leden een beetje aangedikt. Peikoff is tegen de slanke lijn. Keizer. In Tokyo heerst thans een rage om het personeel van het keizer- lijk paleis te interviewen. Laatst was de kapper van de keizer aan het woord: „Met die snor van de keizer is weinig te beginnen steeds weer uit het model". Daarvoor was de keizerlijke schoen maker aan het praten geweest: „Van nieuwe schoenen heeft de keizer een afkeer. Hij laat zijn oude schoenen verzolen totdat ze totaal gebarsten zgn". Recht. In sommige Amerikaanse stadjes lopen rechters bijzondere ri sico's. Zo ook in Phoenix, waar meneer Fred Reed moest terechtstaan. Hij be weerde onschuldig te zijn, maar de rechter geloofde hem niet en veroor deelde hem. Toen daarop de magis traat zich het hoofd met een strohoed sierde en het gerechtsgebouw wilde verlaten sloeg Fred hem de hoed over de oren en gaf hem een schop voor z'n achterste. De rechter heropende de zitting en gaf Fred veertien dagen gevangenisstraf. Dierenliefde. De dierenliefde van de jeugd, die in het miniatuurstadje Madurö-dam op bezoek komen, is zo groot gebleken, dat ze uit de minia tuurdierentuin alle apen, drie giraffen en vyf zebra's hebben meegenomen. Een Haagse dame heeft nu een op roep tot de jeugd gericht: „Jongens en meisjes, brengt die dieren terug niemand zal je iets verwijten en je krijgt aan het loket nog een hand- druk en een bedankje". in geval van een communistische aanval verplicht achten tot actie over te gaan. In geval van een andere aanval zal overleg worden gepleegd met de mede-ondertekenaren. Australië heeft zich bereid ver klaard een aanzienlijke economische bijdrage te leveren. Men verwacht, dat Groot-Brittannië er in de eerste plaats naar zal streven het commu nisme in Malakka te beteugelen. Frankrijk zal hulp blijven verlenen aan de Verenigde Indochinese staten. De Philippjjnen zullen hun land strijdkrachten hergroeperen. Met Amerikaanse hulp wordt de burger lijke verdediging van de Philippijnen gereorganiseerd. Twee Amerikaanse vlootbases op de Philippijnen worden uitgebreid om een groter hoofdkwartier te vormen voor de Amerikaanse zevende vloot. Foster Dulles begeeft zich vandaag naar Formosa om de schermutselin gen tussen nationalisten en commu nisten te bestuderen. Prins Bernhard op Farnborough De voornaamste gast van de pre sident van het genootschap van Brit se vliegtuigbouwers was gisteren Prins Bernhard. De Prins was met luitenant-kolonel Gerben Sonderman, test-invlieger van Fokker, in een re- geringsdakota op het militaire vlieg veld Blackbush dichtbij Farnborough gearriveerd. De weersomstandighe den waren abominabel: regen en laag hangende bewolking. Tegen half drie juist toen het voorvliegen van de vliegtuigen een aanvang nam, arri veerde ae Prins per auto bij de spe ciale tent van de president van het genootschap. De Prins zat naast de chauffeur van de auto. H|j was gekleed in een sportcostuum, en droeg een witte anjer. Het \teer verbeterde daarna aan merkelijk, en hoewel er later nog wel een enkel buitje viel, kregen de op klaringen toch de overhand. Prins Bernhard was er o.a. getuige van, dat Nevil Duke met de Hawker „Hunte- ro" (de nieuwste uitvoering van de Hunter) een serie van vier keiharde knallen bij elkaar dook, toen hij twee maal in dezelfde duikvlucht sneller dan het geluid vloog. PER I JANUARI 1955 Ook een gunstiger jeugdregeling. (Van onze parlementaire redacteur). Naar wij vernemen, krijgen de Rijksambtenaren volgend jaar een langere vacantia. Naar gelang van de loongroep, waarin zij ingedeeld zijn, hebben de overheidsdienaren op het ogenblik recht op een vacantie van 12 dagen, van 15, van 18 of van 24 dagen per kalenderjaar. Met ingang van 1 Januari 1955 krijgen ae laagste drie groepen er twee dagen per jaar bij, zodat de verdeling wordt: 14 dagen, 17 dagen, 20 dagen en 24 dagen vacantie. Bovendien wordt een gunstiger regeling getroffen voor de jongelui, die kort van school af zijn en een betrekking in een overheidsdienst hebben aanvaard. Voor hen is de overgang van de lange schoolvacan- tie naar de korte vacantie als amb tenaar wel heel erg sterk. Dat geldt trouwens niet alleen voor het amb tenarencorps, maar voor alle betrek kingen. Vandaar dat het streven be staat in het algemeen de vacanties voor de jeugdige arbeidskrachten te verlengen. Zilveren jubileum van mr. W. G. J. Veenhoven Mr W. G. J. Veenhoven heeft Woens dag zijn zilveren jubileum gevierd als secretaris van de vereniging „De Ne derlandse Dagbladpers 1945". Honderden kwamen de jubilaris persoonlijk gelukwensen; een hoge stapel telegrammen en brieven uit al le delen van de wereld prijkte op zijn tafel in het gebouw aan de Heren gracht te Amsterdam. Tijdens de receptie gleed een gro te zolderschuit met een kleine band (De Broadway Serenaders) tot voor Herengracht 268. Voor deze „serena de" hadden de gezamenlijke hoofd stedelijke dagbladondernemingen ge zorgd. Met een feestbanket in Carlton werd de jubileumviering besloten. Prinses Wilhelmina terug Prinses Wilhelmina is gisteren van haar vacantie in Noorwegen in ons land teruggekeerd. Zij maakte de te rugreis per vliegtuig. Prinses Wil helmina is vier weken in Noorwegen geweest. Zij bezocht het fjordenge- bied. De afgelopen vier dagen logeer de zij in het Bristol hotel te Bergen. Van het vliegveld nabij Bergen ver trok zij naar Nederland. Met ingang van 1 Januari 1955 krijgen de jeugdige werknemers in dienst van de Rijksoverheid er één of twee dagen vacantie bij. Dat is niet veel, maar alle beetjes helpen en de juistheid van de Verlenging van de vacantie van jeugdige werk nemers is er officieel mee erkend. Motorrijtuigenbelasting De A.N.W.B. bericht, dat als ge volg van het feit, dat de wet van 16 Aug. 1951 waarbij de motorrijtui genbelasting voor vier jaar werd ver hoogd op 1 Sept. 1955 niet meer van kracht zal zijn, deze belasting op het oude bedrag zal worden terugge bracht. Bij het aanschaffen van jaar- belastingkaarten, welke van 16 Sept. a.s. geldig zijn, kan men reeds van het oude tarief profiteren, hetgeen op een aanzienlijke ^belasting-verla ging neerkomt. Uiteraard geldt deze verlaging nog niet voor kwartaal- belastingkaarten. 0 De gouverneur vao de staat New York. Thomas Dewey, heeft tijdens een televi sie-uitzending gezegd, dat het ogenblik voor hem gekomen was zich uit het open bare leven terug te trekken. Op de Haagse departementen gaat het getekend mopje rond, dat we hier boven afbeelden. Het is zeker niet van de best bezoldigde ambtenaren af komstig, maar van hen, die van een lager salaris moeterondkomen. Een laag salaris betekent veel werken, zeggen zij, en weinig vacantie. Dan hebben de hogere ambtenaren het heel wat beter Over verantivoordelijk- heid spreken zij wijselijk niet. Maar daarom is de tekening ook als een grapje bedoeld. Woensdagmorgen is.de gezagvoerder van de verongelukte „Triton", com modore A. Viruly, in ons land terug gekeerd. Foto: de commodore tijdens de begroeting door officials van de K.L.M. Recept voor tandelozen. Een oud deel van de Rotter damse binnenstad is een groot febouw rijk, waarin een tan eninstituut gevestigd is dat vooral in België reclame maakt. Als de mensen in de grote pauze echter door de stad wan delen, is de lunch natuurlijk een heel probleem. Een eethuisje in de buurt van het instituut meent er echter wat op gevon den te hebben. Met grote let ters liet de eigenaar in zijn éta lage in het Frans de medede ling plaatsen die vertaald al dus luidt: „Voor hen die zonder tanden lopen hebben wij puree en Amerikaanse biefstuk voorra dig". Naar verluidt zou een concurrent er nu aan denken om karnemelksepap te gaan aanbevelen, maar nij aarzelt vanwege de vrees, dat hij met zijn „bouillie de lait de beurre" bl|jft zitten, omdat na het trek ken van een gebit de lust tot eten meestal overgaat. vwwv*wwwwv*\<vvvv*v Ongeveer 51 personen zijn gisteravond gewond bij eer botsing tussen twee elec- trische treinen op een traject met en kel spoor in een voorstad van Hamburg. Toen een trein dichtbij een station was gestopt en een tweede de stilstaande trein laiigzaam naderde, reed een derde trein in volle vaart op de tweede in. E.V.C. VIST IN TROEBEL WATER Speculatie op komende loonronde (Van onze parlementaire redacteur) Het aantal eisen en verzoeken om loonsverhogingen en het aantal ar beidsconflicten is de laatste tyd groter dan we het sinds de bevrijding in ons land gewend waren. Nederland heeft zich, dank zjj de algemene over tuiging, dat alleen een voortgezette gezamenlijke krachtsinspanning Ijet weer een vooraanstaande plaats op economisch gebied kan verschaffen en dank zij een vruchtdragend overleg tussen de werkgevers- en de werkne mersorganisaties, sinds 1945 gekenmerkt door een weldadige arbeidsvrede. Het rustige water Is echter aan het kabbelen geslagen door de wind van de zich wijzigende economische omstandigheden. Tot dusver hebben de ge bonden Ionen en de gebonden prijzen voor een aantal artikelen nog al tijd geeft de staat niet onaanzienlijke subsidies op enkele levensmiddelen gunstig gewerkt. Nederland heeft zich hierdoor een sterke positie ver worven in de internationale concurrentie, doch naarmate de schaarste plaats maakte voor een voldoende en zelfs een zekere overvloed van "goe deren, nam het streven naar een grotere vrijheid toe. Vrijheid ook op het gebied van de loonbepaling. Reeds het vorige jaar stond het vraagstuk van cle vrijere loonvormihg bij de behandeling van de Rijksbegroting voor 1954 in de Tweede Kamer in het middelpunt van de belangstelling. Verwacht mag worden, dat de re gering, vasthoudende aan haar tot dusverre gevolgde loon- en prijspoli tiek, het advies van de S.E.R. zal vol gen en een nieuwe loonronde zal aan kondigen. Dit betekent dan tevens, dat hoezeer correcties van bepaal de lonen mogelijk blijven eisen om min of meer drastische loonsverho gingen voor afzonderlijke categorieën van arbeiders afgewezen moeten wor den. Zelfstandige loonacties dienen met enige voorzichtigheid, zo niet met wantrouwen beschouwd te worden. De E.V.C. maakt op het ogenblik gretig gebruik van de situatie, die is ontstaan door de verbreking door het N.V.V. van de samenwerking met de R.K. en Christelijke vakcentrales; zij provoceert stakingen of probeert de leiding erin te nemen. Zij heeft daarbij een tweeledig doel: 't communisme in de kaart spelen en het zich scheppen van de kans om straks, als de regering op grond van het S.E.R.-advies tot een nieuwe loonronde besluit, zich op de borst te kunnen kloppen, omdat de regering voor de algemene aandrang van de door de E.V.C. geleide arbeiders om loonsverhoging „gezwicht" is Uit enkele willekeurige nummers van het communistische dagblad „De Waarheid" hebben we een aantal be richten over stakings- en loonacties genoteerd, die duidelijk aantonen, dat op het ogenblik van communistische zijde systematisch gepoogd wordt de arbeidsvrede te verstoren. Lange lijst. In „De Waarheid" van 23 Augus tus j.l. lezen we, dat de arbeiders van de Hollandse Betonmaatschappij van de werf Distelweg in Amsterdam een prestatietoeslag hebben verlangd van f 7.50. Het nummer van 24 Augustus ver meldt: De electriciens van de firma Elec- tra, die op burgerwerken aan de slag zijn, zijn een staking begonnen ter on dersteuning van hun collega-electri- ciëns bij de nieuwbouw. De Haagse loodgieters zetten hun staking voor hoger loon in grote eensgezindheid voort. „De Waarheid" van 31 Augustus publiceert: Vrijwel alle arbeiders van de Alba tros Superfosfaatfabriek in Amster dam hebben op 30 Augustus één uur het werk neergelegd om kracht bij te zetten aan hun eis van 10 loons verhoging. Onder leiding van de E.V.C. be spraken de straatmakers in Amster dam een actie voor onderbrenging in een hogere loongroep. Er zal een de legatie naar het Stadhuis gaan. Het personeel van de N.V. Plaat- wellern in Beverwijk dringt aan op 10 loonsverhoging. Dit aantal berichten zou gemak kelijk met vele anderen aan te vullen zijn. Het recht der arbei ders om te Ijveren voor verbete ring van hun loon moet volledig worden erkend. De communisti sche agitatie heeft daarmede echter weinig te maken. Zij heeft andere oogmerken. Het zal goed zün, daarv oor de ogen w|jd geo pend te houden! Het Wereldgebeuren Een machtig schouwspel op de na tionale paardententoonstelling te Den Bosch. Kanongebulder De Chinese kanonnen bulderden toen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles in Manilla arriveerde. Dc kanonnen stonden echter zo ver weg, dat de minister het gebulder niet hoorde. Ze stonden namelyk op het Chinese vasteland nabij Amoy en ze beschoten het Tsjang-Kai-Sjek-ei- landje Quemoy, dat een dikke tien ki- lometer uit de Chinese kust ligt. Dit dan was de kanonade-waar- schuwing, die het rode China richtte tot de Amerikaanse minister bij de aanvang van z|jn arbeid voor het op richten van de Zoavo. Er zijn mensen in Azië. die denken, dat de Chinees-Amerikaanse span ning een bedreiging voor de vrede vormt. Tot die mensen behoort pre mier Nehroe van India. Hij meent, dat de (rode) Chinezen ernstig verontrust zijn door de bedoe lingen van Amerika en dat de rege ring van China de activiteit van de Amerikaanse ministers met groot wantrouwen gadeslaat. Die rode Chinezen verdenken de Amerikanen er van, dat zij een blij vende invloedsfeer willen scheppen in Azië om te z|jner tijd het huidige Chinese bewind omver te werpen. Volgens de mannen van India be staat er ook aan Amerikaanse zijde wel een levendig wantrouwen jegens het rode China, maar men is er niet beducht voor het Chinese communis me. want China beschikt niet over zeestrijdkrachten van betekenis. Het gevaar is echter niet denkbeel dig, dat door uitdagende Amerikaan se acties de vrees der Chinezen zoda nig wordt geprikkeld, dat ze tot agressieve daden overgaan. Dan zou volgens de theorie van de India-mannen een grote oorlog niet meer tc vermijden z|jn, waarbij Amerika vermoedelijk ge bruik zou moeten maken van atoom bommen om zijn positie te handha ven. Teneinde zo'n grote oorlog te ver mijden zal het naar Indiase mening nodig zyn, dat zowel Rood-China als de Verenigde Staten zich onthouden van activiteiten in een gebied, dat men als „neutrale zóne" zou moeten beschouwen. Over welk gebied die ,,buffer"-zóne zich zou moeten uitstrekken vertelt men in Delhi niet. maar men kan het wel raden. De grens zou zo ongeveer van het huidige Si am moeten "lopen naar Japan als Westelijke afbake ning en van het eiland Guam tot aan de Philippijnen als Oostelijke af bakening. Vrij ernstig teleurgesteld was en is men in India over de jongste actie van Foster Dulles tot stichting van de Zuid-Oost Aziatische verdedigingsorganisatie Men vindt dat nu juist een manier om China te prikkelen en de mogelijkheden van het vreedzaam-naast-clkander-leven te verkleinen. Premier Nehroe heeft dan ook zijn speciale vertegenwoordiger Krisjna Menon naar Londen gezonden om de Engelse regering te bewegen zich niet door de ijver van Foster Dulles te laten meeslepen. In Londen vond Krisjna Menon ver. moedel|jk weinig gehoor, maar nu de bepalingen van het Z,O.A.V.O.-ver drag bekend zijn geworden moet men toch wel veronderstellen, dat de waarschuwing van India zowel in En gelse als in Amerikaanse regerings kringen heeft doorgewerkt. Het verdrag, dat uit de bus geko men is, kan nauwelijks 'n verdrag ge noemd worden. Het is meer een anti communistisch manifest, waarbij al leen de Verenigde Staten het woord communisme durfden te gebruiken en de andere verdrag-sluitende partyen dat woord zorgvuldig hebben verme den. De garanties, die men elkaar we derzijds geeft zijn zwak. Men heeft zomin Hontrkong als Formosa binnen de Z.O.A.V.O.defensiesfeer durven be trekken. Kortom het Is allemaal even slapies wat daar in Manilla is klaar gemaakt. En intussen bulderen de kanonnen bij Quemoy als waarschuwing aan Foster Dulles, dat China desnoods wil vechten ook al heeft het geen atoom bommen en geen vloot. Bang behoeft men daarvoor niet te zyn maar onprettig is het wel! Krisjna Menonde vrede in Azië kopen met een bufferzone? BENGT BERG. De liefdesgeschiedenis van 'n wilde ^ans. Vert. Rinke Tol man. Uitg. N.V. H. P. Leo polds. Den Haag. De boeken van Bengt Berg, vooral door de begeleidende instructieve en zeer vakkundig genomen foto's, boei en van het begin tot het eind. Dit is speciaal het geval met bovenstaand boek, dat naast een interessante vo gelgeschiedenis ons inwijdt in onge dachte bijzonderheden over de trek van wilde ganzen en de individuele as pecten, die zich daarby kunnen voor doen. Zo verhaald, als alleen Bengt Berg dat kan. Tolman gaf een goede vertaling, die de Nederlanders in staat stelt een boek te kopen, waarvan men kan smullen. z.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5