Vlissingens sluizen zijn gereed voor de opening VICTORIA WATER CADZAND ZAL ZIJN HAVEN THANS SPOEDIG VERLIEZEN Zeeuwse Almanak KERKEN IN WEMELDINGE EN DE OPENING SPORTVELD Agenda 9 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1954 TOEKOMSTMUZIEK Tussen sluizencomplex en station zijn echter nog vele voorzieningen nodig Aan cle nieuwe sluizen te Vlissingen zijjn enorme hoeveelheden materiaal verwerkt: 1826 stuks betonnen heipalen, 27.000 m3 gewapend beton, 1000 ton graniet, 3300 ton stalen damwand aan de bouwput en 2600 ton als blij vend werk. Hot grondverzet bedroeg ruim een half millioen m3, terwijl aan de oude sluizen 30.000 m3 werd gesloopt Het zijn duizelingwekkende cijfers, die enig inzicht geven in de omvang van dit grootse project. Maar het merkwaardige is, dat het eigenlijk nog niet helemaal gereed is, want in de omgeving van de sluizen moet nog allerlei gebeuren, zoals bijvoor beeld het in orde brengen van het grote plateau tussen sluizen en het station. Het ligt in de bedoeling, dat hier een soort „veerplein" komt, waar de auto's voor de provinciale boot een plaats kunnen vinden. Boven dien zal de Prins Hendrikweg een andere indeling dienen te krijgen: men denkt zelfs aan 'twee rybanen met parallelwegen, terwijl het voorts niet uitgesloten is, dat vergaande voorzieningen noodzakelijk zijn aan de aan- leginrichting van de boot. Dit laatste zou weer verband houden met een eventuele bouw van nieuwe veerschepen van honderd meter lengte. Doch dit alles is nog toekomstmuziek, voor het heden staat in elk geval vast: de sluizen zyn gereed! Dank zij de Rijkswaterstaat waren wij in staat een rondgang over het complex te maken, waarbij ir. A. de Graaff en de heer R. van de Pol be reid bleken van voorlichting te die nen. Daarbij werd onder meer gede monstreerd hoe de bediening van de sluizen geschiedt via een ingewikkel de apparatuur, die de grootst moge lijke veiligheid geeft. Er kan prac- tisch géén fout worden gemaakt, doordat alle schakelingen „op elkaar zijn gekoppeld". Ze kunnen de scheepslichten alleen op groen worden gezet, als de sluizen inderdaad geopend zijn. Voorts wordt door een ingenieus apparaat aange geven of de stand van het water in de sluiskolk en het buitenwater gelijk is, het sein dus om de deuren te ope nen. Overigens bleek tijdens deze korte excursie, dat de functie van sluis wachter niet eenvoudig is. Het gaat er niet alleen om de apparatuur op de juiste wijze te bedienen, maar ook om de te schutten schepen zo effici ent mogelijk door diverse sluiskolken te helpen. Voor het geven van aan wijzingen aan de schippers heeft men de beschikking over een geluidsinstal latie, zodat de sluiswachter niet zijn toevlucht behoeft te nemen tot luid roepen en heftig gesticuleren. Het is nog de vraag, hoe groot het aanbod van schepen zal zijn. Voor de oorlog werden er per jaar door de kleine sluis ongeveer 12.000 schepen verwerkt en door de grote sluis 300. Nu echter de sluizen zb lang buiten werking zijn geweest valt niet te verwachten, dat dit aantal onmiddel- lük weer zo hoog zal zijn. Bovendien is het aanbod bij andere sluizen, o.a. in het kanaal door Zuid- Beveland, nog niet op het vooroor logs peil, zodat het nog wel enige tijd zal duren voordat ook hier weer de vooroorlogse 12.000 schepen per jaar door de kleine sluis zullen gaan. Voorlopig zal er alleen overdag worden geschut, waarbij dan door de grote sluis schepen van het Liber ty-type kunnen worden verwerkt. Advertentie. Drinkt |«rigelii gevraagd* NATUURLIJKE BRONWATER Dat wil niet zeggen, dat er geen gro tere schepen kunnen worden doorge laten: er kan immers ook gebruik worden gemaakt van de buitenkeer sluis aan de zijde van het Eiland, doch vanzelfsprekend moet men hier op gunstig ty wachten. Men is thans druk bezig de laatste voorzieningen te treffen aan de slui zen met het oog op de officiële ope ning. Nog enkele dagen en Vlissingen heeft weer als vanouds zijn sluizen! Wie wordt de 200.000e op Miniatuur Walcheren Degene, die het geluk te beurt valt, als 200.000ste de toegangshekken van Miniatuur Walcheren te passeren, zal zeker niet teleurgesteld van dit be zoek terugkeren. De Stichting „Nieuw Walcheren" heeft n.l. besloten deze bezoekster of bezoeker een bedrag van f 200 in waardebonnen te schenken. Deze bon nen dienen bil Waicherse zaken te worden besteed. Uiteraard zal het voor de 199.999e en ook voor de 200.001e bezoeker een grote teleurstelling ztfn te vernemen, aat hjj of zy juist achter of voor het net vist.Om deze teleurstel ling enigszins te verzachten stelt de Stichting voor hen troostprijzen be schikbaar, elk ten bedrage van f 25, eveneens in waardebonnen en onder dezelfde voorwaarden. Wanneer deze mijlpaal zal worden bereikt, is thans nog niet te voor spellen, maar getuige de stand van dit ogenblik ruim 190.000 is het niet onmogelijk dat de 200.000e reeds in de loop van de volgende week verwelkomd kan worden. Vermeldenswaard is nog, dat Woensdagavond een groep van 75 ar beiders van de dienst Aanvullende Cultuurtechnische werken een bezoek aan het Miniatuur bracht. Heden avond zal wederom zulk een groep naar het Middelburgse Molenwater trekken. Tenslotte zal het Miniatuur dezer dagen door een aantal Zeeuwse blinden worden bezocht. Met begelei ders, maar zonder honden, zullen de ze de gelegenheid krijgen om de ma quettes te betasten. MAKEN NIEUWE ZEEWERING AANBESTEED Te leggen dijk doorsnijdt oude havenbassin Ten kantore van de directie Zee land van de Rijkswaterstaat in Mid delburg, werd Woensdag aanbesteed het maken van twee gedeelten zeedijk met steenglooiingen in Cadzand, Dit werk omvat het leggen van twee djjk- lichamen, welke ten Noorden en ten Zuiden op de in aanbouw zijnde grote uitwateringssluis aansluiten. Nu de aanbesteding is gehouden, zal zo spoe dig mogelijk met de uitvoering van het bestek begonnen worden. Deze nieuwe zeewering, die een groot deel van Cadzand-Haven tegen de zee zal beveiligen, krijgt een hoogte van 9 meter. Het gedeelte ten Zuiden van de sluis wordt ongeveer 125 meter lang en het Noordelijk deel ongeveer 200 m. Het op te werpen dijklichaam sluit in het Zuiden aan op de bestaande dui nen en in het Noorden op het profiel van een reeds herstelde dijk. Doordat de nieuwe dijk een res pectabele hoogte verkrijgt, zullen de ter plaatse staande hotels en wonin gen zoals bekend een deel van hun uitzicht op de zee moeten missen. Een andere consequentie van dit werk is, dat het oude haventje, dat veelal ligplaats van jachten was, zal verdwynen. De dylc doorsnijdt dit wa ter namelijk. Naar alle waarschijnlijk heid zaï Cadzand-Haven in de toe komst dan ook geen haven meer be zitten. Tenslotte brengt de uitvoering van dit werk met zich mee, dat een mate- rialenloods en de looas van de redding boot niet op de huidige plaatsen ge handhaafd kunnen worden. Beide ge bouwtjes worden naar het Zuiden ver plaatst. De reddingbootloods komt in VAN in TOT zS.ifyi De harmonie „Concordia" te Tho- len zal in uniform worden gestoken. Voor dit goede doel is er een comité gevormd, dat onder leiding van burge meester mr. A. J. v. d. Hoeven de be nodigde vijfduizend harde guldens bijeen zal trachten te brengen. OPBOUW. Gunstige berichten bereiken ons uit Ouwerkerk, waar de eerste her bouwde boerderij gereed is gekomen. De eigenaar is de neer H. de Vlieger, In het kielzog van hun echtgenoten waren de beide mannen vastgelopen voor de Goesse viswinkel. Hun conver satie, die ongetwijfeld over „de zaak" had gehandeldbrak moeizaam af en gedwee onderwierpen ook zij de ge bakken, gerookte en rauwe vissen tn de etalages aan een by hen semi-cri- tisclie beschouwing. ,J7ou, wat willen jullie nou sprak een der vrouwen bits. Ze kénde de geestelijke afwezigheid van man nen, die voor een etalage gevangen ge houden worden en was vastbesloten het ijle staren te doorbreken en een beslissing te forceren. ,Jiaring is ook lekker", mummelde een der mannen afwezig. „Ja, en paling ook" gaf de vrouw terug. ,Maar wy willen weten wat jullie wiOen!" ,JSven was er een stilte, waarin slechts gedacht werd. De man, die over haring had gesproken, keek wat dromerig do straat in, wèg van de etalage, en zei toen grinnekend: „Geef mij die bakvis maar". Twee vrouwen hoofden icerden met een ruk zijwaarts gewend en geconfronteerd met een heupwiegende, achttienjarige blonde schoonheid Vis is er die avond niet meer gege ten. de architect de heer L. de Jonge en de aannemer de heer J. Roersen. KANJER. De heer A. Bakker uit Ovezande ontdekte in zijn boomgaard tijdens de ochtendwandeling een appel van het soort Cox Orange, die niet minder dan 420 gram woog. De middellijn be droeg ruim zeven centimeter en de hoogte tien centimeter. Wie lust er nog appelmoes? OP DE FDETS. Nog steeds zijn de reizen en uit stapjes niet afgelopen. Nu was het weer een dertigtal kinderen uit Ter- neuzen, dat onder leiding van de heer A. Holvast het stalen ros besteeg voor een negendaagse fietstocht door Utrecht en Gelderland. Er werden bezoeken gebracht aan Arnhem, Eist en Utrecht, terwijl ook enkele kaste len en het Airborne Museum werden bezichtigd. ZEE-WEE. Ten slotte moeten wij met leed wezen kennis geven van de slui ting van het Vlissingse badseizoen. Met ingang van Maandag a.s. zul len de vrolijk gekleurde strand stoelen weer voor een jaartje „in het .'et" worden gezet en het strand afgesloten. Dan zal er of ficieel een einde gekomen zijn aan het dit jaar eigenlijk nooit be gonnen badseizoen, tijdens welke bijna evenveel badpakken tussen de motteballen zijn blijven liggen als in de «inter de toekomst westelijk van de sluis, uiteraard dicht by het water. In de loods zal een rail worden aangebracht teneinde de boot gemakkelijker in zijn element te brengen. Rond het gebouw tje wordt een asfaltplateau aange legd. De uitslag van de aanbesteding luidde: 1 N.V. tot Aanneming van Werken v-h. H J. Nederhorst, Gouda 536.900; 2 N.V. Hillen en Roosen, Amsterdam, 542.000; 3 Th. P. Cam- bier, Breskens. 261.975; Aann. Be drijf E. Blok, Rotterdam, 398.000; 5 fa. Gebr. Hakkers en G. Schermers, Werkendam en Nieuwendyk 384000; Eén inschrijving was ongeldig. De gunning werd aangehouden. Grote belangstelling voor bakkers wedstrijd Goes Voor de Provinciale Zeeuwse Bak kersvakwedstrijd die op Woensdag 29 en Donderdag 30 September in zaal „Krijger" te Goes wordt gehou den bestaat onder de Zeeuwse bak- Iedere dag aan uit de fehele provincie, zodat de jury estaande uit deskundigen van de be kende Koninklijke Ned. Gist- en Spi ritusfabriek te Delft voldoende werk zal hebben om alle inzendingen te beoordelen en de prijswinnaars aan te wijzen. De vakwedstrljd staat onder goedkeuring van de Permanen te Wedstrijd Commissie van de Bak kerijwedstrijden en de winnaars ont vangen voor de inzending in iedere klasse een diploma. Een speciale attractie zal zijn de toegezegde medewerking van de leer lingen van de bakkerscursus van de Ambachtsschool, onder leiding van hun leraar de heer Meijer. Behalve met een afzonderlijke stand zullen de leerlingen ook proeven afleggen van hun reeds verworven bekwaamheid. Door de handel is reeds beslag ge legd op alle beschikbare standruimte; vrijwel alle vooraanstaande fabrie ken, grossiers en handelaren zullen met de allerlaatste nieuwigheden op bakkerijgebied vertegenwoordigd zijn.. Ir. Ferguson naar Mexico Het Nederlands adviesbureau voor ingenieurswerken in het buitenland, „Nedeco", heeft begin Juli 1954 een opdracht van de regering van Mexi co gekregen voor een algemene tech- nisch-economische studie over de ontwikkeling van de Mexicaanselia- vens. Ten behoeve van deze studie heeft zich onlangs een missie van Neder landse deskundigen naar Mexico be geven, voor de bestudering ter plaat se van de verschillende met genoem de haven-ontwikkeling samennangen- de vraagstukken. In genoemde mis sie, die ongeveer 2 k 2% maand in Mexico zal verblijf houden bevindt zich o.a. ir. H. A. Ferguson (water bouwkundige problemen) uit Vlissin gen. Reünie oud-leerlingen „De Ruyterschool" Het ligt in de bedoeling, dat op 18 September de eerste reünie ge houden zal worden van de vereni ging van oud-leerlingen van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. In het restaurant „Unitas" te Vlissingen zal op die dag een bijeenkomst worden belegd, tijdens welke een definitief bestuur zal worden gevormd. Hierna zal men gezamenlijk aan een maal tijd aanzitten. Waar alleen het beste goed genoeg is. daar wordt firpr King's Cross gerookt. Daarom is King's Cross de sigaret met het grootste aantal vaste rokers! in luxe Joien van 50 «n 100 stub zonder prijsverhoging Order van een millioen voor Zeeuws bedrijf. Aan de brelgoederenfabriek „Jan Steen" te St. Jansteen is door de iniiiisteries van oorlog en marine een opdracht tot een millioen gulden verstrekt voor het vervaardigen van pullovers. Het is een van de groot ste door defensie geplaatste textiel- orders. In Middelburg werd een scooterclub- opgericht Tijdens een bijeenkomst van scooter- berijders in restaurant Wöhler te Mid delburg werd een scooterclub opge richt. De naam van deze nieuwe club luidt S.C. „De Kolibrie". Men stelt zich voor in de toekomst clubritten te organiseren en andere scooterclubs te ontvangen en te bezoeken. „De Kolibrie" telt momenteel reeds ruim 20 leden, afkomstig zowel uit Walcheren als uit Zuid-Beveland. Het voorlopig bestuur werd samen gesteld uit de heren H. A. F. G. Wöh ler, voorzitter, Middelburg; Van Mis- pelaere, secretaris, Vlissingen en J. J. van Hesselingen, penningmeester, Middelburg. Stand werkloosheid in Zeeland op 1 September. Blijkens opgave van het Districts Arbeids Bureau te Middelburg ston den op 1 September bij de onder dit bureau ressorterende Gewestelijke Arbeidsbureau's in totaal 886 werk zoekenden ingeschreven. Van de 775 ingeschreven mannen waren 431 geheel werkloos, 185 werkzaam op objecten voor aanvul lende werkgelegenheid en 159 te werkgesteld op Gem. Soc. werkvoor zieningsobjecten. Er waren 762 aanvragen van werk- evers voor mannelijke arbeidskrach- en. Er stonden 111 vrouwelijke werk zoekenden ingeschreven. Geheel werkloos waren 74 en niet-werkloos 37. Hier werden 321 aanvragen van werkgevers geboekt. Benoeming De heer J. H. Tamminga uit Goes is benoemd tot directeur van de zangvereniging „Tot Oefening en Ontspanning" te Borssele. TELEURSTELLING UITGESPROKEN Adres tot gemeenteraad en feestcomité. In verband met het komend feest ter gelegenheid van de opening van het nieuwe sportterrein te Wemeldin ge op Zaterdag 11 September a.s. nebben de Herv. Gemeente, de Vriie Evang. Gemeente, de Gereformeerde Kerk en de Geref. Gemeente te We- meldinge zich in een gezamenlijk adres gericht tot de gemeenteraad en het feestcomité. In dit adres spreken de kerken him teleurstelling en be zorgdheid uit over het feit, dat in het feestprogramma een „Openlucht- bal" werd opgenomen. Zij merken op, dat aldus aan een niet onbelangrijk gedeelte der bevol king de mogelykheid is ontnomen op een vreugdevolle wijze de feestelijk heden bij te wonen, aangezien de sa menstelling van het programma met veler godsdienstige overtuiging niet heeft gerekend. Zy weigeren het dansen een on schuldig volksvermaak te noemen, daar ook in Wemeldinge de practijk reeds meermalen heeft aangetoond, dat besloten- en publieke dansgele- iheden tot zedelijke excessen aan- ling geven en het drankmisbruik bevorderen. Zy wijzen er op, dat Gods Woord vermaant tegen elke verzoeking tot L- JlAZtI-»tOCtN,EN.MAI»ASUNJAMieKtN.ItrZIVtNI{*(HN IflfFOOH H.Ai het kwade met kracht te strijden. Wij kunnen niet meer vrijmoedig 'bidden: „Leid ons niet in verzoeking, maar verlos ons van de boze", indien wij zelf er toe bijdragen om- die verzoe king door middel van een „Open- luchtbal" op te roepen en actief te maken, aldus het adres. Tenslotte herinneren de kerken er aan, dat rampen als die van de wa tersnood, waaraan Wemeldinge nau welijks ontkwam en die van de alles- vernielende hagel; waardoor het dorp zo zwaar werd geteisterd, wel oor zaak mochten zijn om met verdub belde aandacht te luisteren naar het Woord van Hem, Die bezinning en inkeer van ons vraagt. Internationaal gezelschap in gemeentehuis ontvangen. Dinsdagavond werden in het ge meentehuis te Sluis de leden van het Congres van de Union Internati onale des Jeunes Démocrates Chré- tiens ontvangen. Dit congres wordt van 612 September in Brugge ge houden in samenwerking met net Europa-College aldaar. Burgemees ter P. F. van Hootegem sprak in de voor dit grote gezelschap te kleine raadszaal een welkomstwoord. De K. R.O. maakte een bandreportage. Er waren vertegenwoordigers uit 18 verschillende landen. Nederland was politiek vertegenwoordigd door de J - A.R. en de Chr. Hist. Unie. K.V.P., de J Collecte De collecte voor het Koningin Wil- helminafonds bracht in Ouwerkerk 20.63 op. De collecte voor de Kankerbestrijding heeft in Zierikzee opgebracht 650,65. De te Kapelle gehouden collecte ten ba te van de Kankerbestrijding heeft opge bracht i 338,46. Grootse paardenshow trok duizenden (Slot van pag. 1) en Ninette van de Stallen de 1 laere werd reserve-kampioene^ De strijd was gestreden en luide toege juicht maakten de kampioenen hun ererondje. Hoge belangstelling De middag bracht tenslotte het spectaculanre en feestelijke be sluit van deze geslaagde dagen: de grote demonstratie. Do tribu nes waren dicht bezet en op de eretribune mocht het bestuur ditmaal o.m. de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening, de heer S. L. Mans- holt en de Commissaris der Ko ningin in Noord-Brabant, prof. dr J. E. de Quay, verwelkomen. De Bosse Harmonie liet haar vro lijke tonen over het veld klinken, de kampioenen en andere prijswinnaars presenteerden zich voor de eretribu ne en zoals ieder jaar vormde voor al het voorbrengen van de vierspan nen een der imposantste momenten van dit paardenfestijn. Zelfs de ..jon ge" moeder Jenny ontbrak niet. al nam zy met haaf zusters niet deel aan het ererondje in galop. De vier spannen werden tot achtspannen ge koppeld^ tot zestien- en twintigspan- ncn. Een machtig schouwspel, dat zelfs de niet-paardenkenners tot ex tase wist te brengen. En zoals de laatste jaren gebruikelijk is, vormde ook de bekendmaking van de uitslag van de prijsvraag „Wie wordt kam pioen?" een der aantrekkelijke pro- frammapunten. De heer Alph, v. d. utte uit Nederasselt werd de ge lukkige en mocht uit handen van de voorzitter van het Kon. Ned. Land- bouwcomitoé, ir Knottnerus, de leid sels van een mooi stamboekveulen in ontvangst nemen. In schier onafzienbare rijen para deerden daarna nogmaals de honder den paarden over net demonstratie- veld, totdat in de namiddag het ein de kwam van dit grote festijn. Schatter "benoemd voor aanleg Middenweg Braakman De eigenaren van de voor de aan leg van de Middenweg aanslui tende aan de Braakman aan te ko pen gronden hadden reeds tot schat ter benoemd de heer F. Dekker uit Zuidzande. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben thans tot tweede schatter aangesteld de heer C. H. M. Plasschaert uit Hulst. Middelburg Molenwater: „Miniatuur Walcheren", 9—23 uur; Electro: „En core", 19 en 21.15 uur. Vlissingen Alhambra: „De gele ballon" (18 jr.), 19 en 21 uur. Luxor: „Terug tocht der helden" (14 jr.), 20 uur. Goes Grand: „Ontwrichte Jeugd" (14 Jr.), 20 uur. Veere „Het Lammetje": Schilderijen expositie J. Lodeizen, 10—12.30 en 13.3017 uur. IJzendijke Gemeentehuis: Schilderijen expositie „Nederland—Waterland". Brouwershaven Stadhuis: Schilderijen- expositie (Haagse School).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2