PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geen uitnodiging uit Londen voor een conferentie van negen Limburg en Zeeland deelden de eer in 's-Hertogenbosch BILT DEN HAAG ROEPT HULP IN VAN DE GEALLIEERDEN SKYMASTER VERVOERDE DROEVE LAST NAAR SCHIPHOL DE VERWACHT... 197e Jaargang-No. 212 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 9 Sept. '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 13.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t 1—Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goès, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerljstr. 2; Zicrikzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. OPLUCHTING IN FRANKRIJK Bonn verwacht concreet initiatief van Franse zijde Opluchting1 in Parijs en instemming- in Washington is de reactie op het besluit van Londen om voorlopig geen uitnodigingen te verzenden voor een conferentie van negen over de Europese defensie. Het Britse voornemen was niet gunstig opgenomen in het Witte Huis en in Bonn vindt men, dat er eerst maar een concreet initiatief van Franse zijde moet komen. De officiële overweging in Londen is, dat medio September niet schikt voor Foster Dulles en voorts, dat dr. Adenauer van mening is, dat er meer tijd nodig is om zo'n conferentie voor te bereiden. In kringen van de Navo overweegt men thans de mogelijkheid van een bijeenkomst van de Navo-raad, al of niet voorafgegaan door een vóór-con ferentie te Londen in October. Het grote debat in de Westduitse Bondsdag over de buitenlandse politiek wordt op 14 September gehouden. Eden is niet voornemens met de Franse regering te twisten over de verwerping van de E.V.G. Het voor stel tot het houden van een confe rentie van negen was ingegeven door de wens een constructieve uitweg te vinden uit de impasse in de verde diging van het Westen. Het Britse standpunt is, dat West- Duitsland lid van de Navo moet wor den. In officiële kringen in Engeland is men geprikkeld en teleurgesteld over de Franse houding. Eden is de mening toegedaan dat het standpunt van ar. Adenauer volledig gehoor moet vinden. Bonn wacht af De Westduitse regering heeft de politieke toestand van het moment besproken. De bespreking werd gehouden on der het motief van Adenauer, dat niemand kan weten, hoe de toestand morgen is. Volgende week komt de Bondsdag bijeen om te luisteren naar de Bondskanselier, die de grondsla gen van de Duitse politiek nog eens zal uitstippelen. Hierbij worden geen concrete voor stellen verwacht, omdat Bonn wil af wachten wat Parijs gaat doen. Het onderhoud tussen de Bondskanselier en de socialistische oppositieleider Ol- lenhauer, heeft nog niet plaats ge vonden. Waarschijnlijk zullen beide politici elkaar volgende week ont moeten. Zg hebben dan door de ver kiezingen in Sleeswijk-Holstein een indruk gekregen van de publieke re acties op hun standpunten. In een in terview voor de Amerikaanse televi sie hebben zowel Adenauer als Men- dès-France verklaard, dat Westduits- land en Frankrijk moeten samenwer- Thans schuitenvoerders in staking Conflicten in Amsterdam Gisteren hebben de havenarbeiders het werk hervat in de Amsterdamse haven. De directies der scheepvaart maatschappijen hebben mede gedeeld, dat zij over de gestaakte uren geen loon uitbetalen. Gisteren zijn de schuitenvoerders, ongeveer 110 man, in staking gegaan voor 24 uur. Zij vragen een weekloon van 65 gulden. Volgens de algemene bedrijfsbond transport aangesloten bij de E.V.C. werd door de schui tenvoerders een ultimatum aan de werkgevers gesteld. Intussen werd 'n commissie van schuitenvoerders ge vormd, van leden bij de E.V.C., N.V. V., K.A.B. en C.N.V. alsmede van on georganiseerden. Deze commissie neemt contact op met de scheep vaartvereniging „Noord". Volgens de centrale bond van trans portarbeiders (N.V.V.) is in principe tussen werkgevers en werknemers overeenstemming bereikt over de hoogte van de lonen in de nieuwe c.a.o. Dit zou bedragen 65,28 per week. De schuitenvoerders hadden echter bezwaar tegen de verdeling van de arbeidstijden over een periode van vier weken. De Zeeuwsch-Vlaamse merrie „Mir za van Mina" werd nationaal kam pioene bij de merries. ken om een verenigd Westelijk de fensiestelsel tot stand te brengen. Volgens de Bondskanselier is West- Duitsland bereid, ook na het herstel der souvereiniteit, een deel van deze zelfstandigheid aan een verenigd Eüropa op te offeren. Westduitse bijdrage De Franse premier is er zeker van, dat vóór 1955 een nieuwe overeen komst tot stand zal worden gebracht, waarbij de strijdkrachten van een souverein West-Duitsland in een Europees defensiestelsel geïntegreerd worden. Hij geloofde, dat er een meerderheid in het Franse parlement is, welke voor een Westduitse bijdra ge tot de Westelijke verdediging is. Beide leiders waren van mening, dat een conferentie met de Sowjet- Unie op dit ogenblik geen goed zou doen, tenzy de Sowjet-Unie duidelijk zou makeri, dat zij haar politiek se dert de laatste dergelijke bijeenkomst had veranderd. Operaties tegen Amoy voortgezet De Nationalistisch-Chinese militaire autoriteiten te Taipeh hebben Woens dag medegedeeld, dat „Grootscheep se operaties van de lucht- en zee- strijdkrachten tegen Amoy en nabij gelegen kustgebieden van het Chine se vasteland voortduren. Er nemen bgna honderd vliegtuigen aan deel. Generaal Tsjang Kai Tsjek heeft na de grootscheepse nationalistische bombardementen op het Chinese vasteland een spoedbijeenkomst be legd van zijn hoofdofficieren. Strubbelingen in Cairo Over het verdrag inzake Suez-Kanaalzóne De Britse ambassadeur in Cairo, sir Ralph Stevenson, en de Egypti sche minister van buitenlandse za ken, dr Mahmoed Fawzy, hebben gis teren wederom gesproken over de moeilijkheden, die het tekenen van de overeenkomst inzake de Suezkanaal- zóne vertragen. Na een bijeenkomst Dinsdagavond van Stevenson en Fawzy werd ge meld, dat de onderhandelingen over bepaalde punt,en in een impasse ver keren. Een van de belangrijkste punten onder discussie' is de Egyptische eis tot het betalen van ongeveer 510 mil- lioen gulden aan douanerechten sinds Egypte het BritsEgyptische ver drag van 1936 heeft opgezegd, en vrachtkosten gedurende de evacuatie van Britse troepen uit de kanaal- zóne. OORLOGSMISDADIGERS UIT BREDA Nota een laatste poging De Nederlandse regering heeft in nota's aan de geallieerden de uitleve ring als oorlogsmisdadigers gevraagd van de zeven vluchtelingen uit Breda. Zij baseert zich daarbij op de geallieerde wetgeving en op de door de gealli eerden gestelde precedenten. In de naoorlogse jaren zijn namelijk talrijke Duitsers op grond dezer wetten aan geallieerde landen uitgeleverd, ook naar Oost-Europese landen. De Nederlandse regering heeft zich in deze nota's blijkbaar op een ander rechtsstandpunt geplaatst als tot dusverre in de verzoeken aan de Duitse regering om uitwijzing. Aan de Bondsregering heeft de Ne derlandse regering gevraagd, de ze ven mannen uit te wijzen als onge wenste vreemdelingen en wel omdat een uitlevering niet mogelijk was daar geen uitleveringsverdrag tussen beide landen bestaat. Die uitwijzing is niet meer te ver wachten, aangezien reeds in twee ge vallen de rechtbanken van Keulen en Düsseldorf de betrokkenen op grond van Hitiers decreten als Duitsers hebben aangemerkt, die daardoor recht op asyl kunnen doen gelden. Amerikaanse berisping voor Israël Amerika heeft Israël „ernstig be rispt" omdat het met wapengeweld wraak op Jordanië genomen heeft voor beweerde grensincidenten. Dit is gisteren door een woordvoerder van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken meegedeeld. Het betreft de Israëlische militai re operaties van 2 September in Jor daans gebied, nabij de steden Beit Si- ra, Beit Liqia en Kherbet Sikka. Zij vervullen Amerika „met grote zorg". Amerika is van mening, dat derge lijke wraaknemingen de spanning aan de bestandslijn alleen maar vergro ten. Aangenomen kan worden dat de Nederlandse regering haar nota's aan de geallieerden heeft gezonden ten einde nog een laatste poging te doen om de gevluchten terug te krijgen, vooraleer verlening van de souverei niteit aan de Bondsrepubliek ook deze kans zou wegnemen. De nieuwe Engelse ambassadeur in Nederland heeft gisteren in het ko ninklijk paleis op de Dam te Am sterdam zijn geloofsbrieven aange boden aan Koningin Juliana. Foto links: Na de aankomst inspecteert de heer Mason de voor het paleis opge stelde erewacht. Foto rechts: H.M. de Koningin tijdens de inspectie van de erewacht kort vóór de aankomst van de heer Mason. Koper verdween via ons land achter IJzeren Gordijn. In de jaren 1951 en 1952 is voor honderden tonnen roodkoper uit Bel gië in Nederland geïmporteerd en via Nederlandse havens doorgevoerd naar de landen achter het IJzeren Gordijn, zo vermeldt een rapport van een commies van het ministerie van economische zaken. Dit rapport is Woensdagochtend door de president van het gerechtshof te Amsterdam, mr. P. B. Dijksterhuis voorgelezen tijdens de behandeling van de zaak tegen twee kooplieden, die beiden door de economische kamer van de Amsterdamse rechtbank waren ver oordeeld tot zes maanden gevange nisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar wegens het opzettelijk doen van onjuiste opgaven op een aan vraagformulier voor een invoerver gunning ten behoeve van een partij roodkoper uit België, dat de kooplie den evenwel voor doorvoer wilden ge bruiken naar Oost-Europese landen. Tegen de beide verdachten, de 36- iarige J. L. uit Amsterdam en de 56- jarige C. C. B. uit Den Haag, vroeg de procureur-generaal mr. B. Kist bevestiging van het rechtbank-von nis. 9 De Aga Khan heeft bronchitis; hij heeft hoge koorts. De 77-jarige Aga Khan is de geestelijke leider van millioenen Ismaili's, een Islamietische geloofsrich ting. Hij zal wegens zij-n ziekte niet zijn jubileumreis naar West-Afrika kun nen maken. NA DE RAMP MET DE „TRITON" Viruly terug in ons land Woensdagmiddag zijn met een speciale Skymaster van de K.L.M. 18 slachtoffers, die bij de ramp met de „Triton" het leven hebben verloren, op Schiphol aangekomen. Hierbij bevonden zich de stoffelijke resten van alle Nederlandse slachtoffers, uitgezonderd die van de heer en mevrouw Bak ker, die naar Amerika zullen worden gezonden. De baren zijn naar vcr- scliillende rouwkamers in Amsterdam overgebracht. precies zoals een week geleden. Hel is het prettigste leven, dat ik me voor een man kan voorstellen", aldus com modore A. Viruly, toen hij Woensdag uit Shannon op Schiphol aankwam, samen met eerste vlieger Parfitt en boordwerktuigkundige Rademakers. Over de ramp zelf en speciaal over de omstandigheden, waaronder deze geschied is, mocht Viruly weinig zeg gen. Hij is voor de onderzoekings commissie op Shannon een van de hoofdgetuigen en hij achtte het on juist daarover nu al te veel te vertel len. Over de redding sprak hij des te meer. RAVAGE. Viruly zei zeer positief, dat hij van mening was, dat de mensen, die nog in de stoelen lagen, toen hij voor de laatste maal in de cabine van het toestel kwam, reeds door benzine dampen waren omgekomen. Het was een ravage in het toestel. Over de gebeurtenissen achter in het toestel, zei hg, dat hij daar onmo gelijk kon komen, aangezien het wa ter daar te hoog stond. „Ik weet alleen, dat daar niemand uitgekomen is. Van de rest weet ik, dat de passagiers geprobeerd hebben GROOTSE PAARDENSHOW TROK DUIZENDEN „Mirza van Mina" nationaal kampioene De grot', paardenshow waarmee Woensdag in Den Bosch de 22ste na tionale tentoonstelling van de Kon. Vereniging „Het Nederlandsche Trek paard" werd besloten, is weer een grootse manifestatie geworden. Niet alleen omdat hier het bewys geleverd werd, dat de paardenfokkerij nog kerngezond is, doch ook dat de liefde en de belangstelling voor het trek paard nog leeft bij duizenden boeren. Ondanks het feit, dat het stralend Septemberweer wellicht velen nog aan het bedrijf had gebonden om de oogst binnen te halen, trokken op deze laatste dag toch duizenden en nog eens duizenden naar Den Bosch om dit telkenjare weer imponerende schouwspel gade te slaan. En al ging ditmaal ook de Limburgse vlag in de eremast, omdat de reserve-kampioen hengst van vorig jaar, Nico van de Kapelhof van de Kinderen Mart. Simons uit Grubbenvorst thans beslag legde op de hoogste titel, ook de duizenden Zeeuwen hadden voldoende re den om te juichen. Want niet alleen werd de Zeeuwsch-Vlaamse hengst Quarré, zoon van Nico van Annie en Julia, eigendom van de Stallen de Dobbelaere te Yzendijke en A. J. Catseman te Biervliet, reserve-kampioen, doch bovendien ging bij de merries zowel het nationaal kampioenschap als het reserve-kampioenschap naar Zeeland! De 8-jarige Mirza van Mina, dochter van Urbain van Certain en Mina, eigendom van J. van Hal Bnzeijn te BiezenEede, vorig jaar reserve-kampioene, werd kampioen, terwijl Ninette van de Stallen de Dobbelaere te Yzendijke, reserve-kam pioene werd. Aan spanning heeft het weer niet ontbroken. Na de keuringen van de hengsten met afstammelingen, waar bij de Zeeuw Nico van Annie een 1 b prijs behaalde en daarmee de hege monie van Nico van Beek ernstig be gint te bedreigen en na de keuringen van de loten van één en twee eigena ren, kwam rond tien uur het hoogte punt: de kampioenskeuringen. Eerst kwamen de hengsten aan de beurt. Dertien candidaten verschenen in de baan, waarvan zeven uit Zee land! Als Zeeuwse paarden werden hier bij gepresenteerd: Wilfried. Nico H van Caroline, Nico van de Klef, Quar ré, Certain van Hersa, Victor van Eversdam en Nico van Stegeshof. Na de eerste ronde nam de span ning voelbaar toe. De juryleden D. J. den Hartog Jager en A. L. Stallaert- Leijs riepen diie hengsten in de baan terug, twee Limburgers, Nico van Kapelhof en Maurits van Geneind en de Zeeuwse kampioen 1954. Quarré. Weer werd gewikt en gewogen, tot dat Maurits van Geneind de baan moest verlaten. Tegen half twaalf werd een eind aan de spanning gemaakt: Nico van Kapelhof, kampioen en Quarré, reserve. Unicum Het heeft de nationaal kam- pioene 1951 „Jenny" van de f§ Stallen de Dobbelaere uit IJzendrjke, die Maandagnacht in de Bossche veemarkthallen het leven schonk aan een hengstveulen, ook Woensdag in haar „kraamkamer" niet aan belangstelling ontbroken. Maar hoe zal deze nieuwe aanwinst nu heten? zo werd de heer De Dobbelaere de vraag gesteld. Volgens de stallijst moest de naam beginnen met een „U", even peinsde de gelukkige eigenaar en toen stond het voor hem vast. De jonggeborene zou §1 voortaan als „Unicum" door het leven gaan. Zou er een pas- sender naam bedacht kunnen worden iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil De merries Bij de merries dongen 24 paarden mee naar de eretitel. Elf uit Zee land, n.l. Mirza van Mina. Marianne van de Melo, Fannie van Clinge, Ad- dy van Annie, Ninette, Zora van E. D.R., Bertha van de Melo. Blanca van 't Hoogland, Mia van Nieuwen- hof, Monna van Montain en Excel lente. Vier werden er teruggeroepen: Mirza van Mina. Ninette. Zora van E.D.R en Addy van Annie. Zowel het kampioenschap als het reserve-kam pioenschap kon Zeeland dus niet meer ontgaan. De juryleden H. Boo- nen en M. d'Hoore maakten nog maals een rondgang, Zora van E.D.R. en Addy van Annie konden de baan verlaten en uiteindelijk viel dan de beslissing. (Vervolg op pag. 2) de achterste deur te bereiken. Er is daar een opeenhoping van mensen ontstaan. De steward heeft ook nog gepoogd de deur te openen, maar de machine was verwrongen. Daardoor lukte het hem niet". Viruly sprak zijn grote bewonde ring uit voor de verdiensten van de jongeren onder de bemanning. „In zulke ogenblikken, als het mensen slecht gaat, doen zij het goed. Dit was werkelijk Holland op zijn best", best". Een bericht als zou zich in de „Tri ton" diamanten bevinden ter waarde van mogelijk een millioen dollar, is door de K.L.M. tegengesproken. MOTORSTORING. De K.L.M.-superconstellation „Pho ton" heeft op weg naar Gander (New Foundland) een defect gekregen aan een der motoren, die daarom met verminderde kracht moest draaien. De reparatie op Gander zou vermoe delijk ruim een uur duren. Aan boord van de „Photon" bevonden zich negen overlevenden van de „Triton". In net toestel bevonden zich 55 Onder toezichtstelling van kinderen Bij de Tweede Kamer is aanhangig gemaakt een wetsontwerp tot wijzi ging van enige bepalingen in het B. W. betreffende de ondertoezichtstel ling van kinderen. Het wetsontwerp beoogt dat min derjarigen, die door de kinderrech ter onder toezicht van een gezins voogd gesteld zijn, in het vervolg slechts op bevel van de kinderrechter en niet meer op aanwijzing van de gezinsvoogd uit het ouderfijk gezin verwijderd kunnen worden. Die plaat sing buiten het ouderlijk gezin is bo vendien momenteel in de wet niet in tijdsduur beperkt. Het ontwerp stelt voor de duur tot twee jaar te Dej ken. De maatregel beoogt te voorkomen, dat de gezinsband verbroken moet worden, aldus de toelichting, en aan dit preventieve karakter doet een ja renlang verblijf van kinderen buiten hun ouderlijk huis afbreuk. beper- Weer in buitenland De weerrapporten van Woensdagavond 19 uur luiden: Temperatuur Oslo. regen 13 gr. Kopenhagen, licht bewolkt 18 Amsterdam, zwaar bewolkt 19 Londen, half bewolkt 19 Luxemburg, half bewolkt 18 Parijs, zwaar bewolkt 22 Bordeaux vrijwel onbewolkt 22 Grenoble, zwaar bewolkt 21 Nice, zwaar bewolkt 25 Genève, zwaar bewolkt 21 Zürich, nevel 21 Locarno, zwaar bewolkt 26 Berlijn, onweer 23 Frankfort, nevel 19 München, zwaar bewolkt 23 Wenen, nevel 27 Innsbruck, regen 21 VERANDERLIJKE BEWOLKING. Veranderlijke bewolking en over wegend droog weer. Zwakke tot ma tige Zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN. 10 September: Zon op 6.05 onder 19.08 Maan op 17.51 onder 2.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1