1311114 V 15 DE MOEILIJKE WE6 if 9 I»V li Helpers uit V.S. in rampgebied enthousiast over Nederland KAPPIë IN WILDWEST UITSLAG PAARDENKEURINGEN TE 'S-HERTOGENBOSCH Amsterdamse Beurs 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1954 1 MlffiWÏG i rpW SEPTEMBER A. J SEPTEMBll A W SEPTEMBER j MET SCHOPPENA7£T MET GEWEREN Taalmoeilijkheden snel opgelost In een met talloze kleurenfoto's verlucht artikel van 48 pagina's publi ceert liet Amerikaanse tijdschrift „The National Geographic Magazine" m zijn editie voor September van dit jaar de ervaringen van twee Amerikaan se studenten der l'ale universiteit, die door bemiddeling van het Nederland se bureau in New York van de Foreign Student Relations met een groep van 40 andere studenten nit diverse landen practische hulp aan Nederland verleenden, door in het rampgebied de handen uit de mouwen te steken toen de zee z\jn vernietigend werk had gedaan. „Woedende zee verwoest 7 eeuwen arbeid" lazen deze twee jongens daags na de overstroming in hun krant en prompt gaven zij zich op om in Nederland zo goed te helpen als zij konden. „Meer dan een half millioen men sen", zo schrijven zij thans in het re laas van him wederwaardigheden, „dus meer dan een twintigste deel der gehele bevolking, was direct bij de overstroming betrokken. 1800 vonden er de dood bij. De schade wordt ge schat op 5 procent van Nederlands nationale inkomen". Ze betaalden ieder 300 dollar voor de overtocht per „Grote Beer" en na men aan boord lessen om zich enigs zins van Nederlands historie, taal en gewoonten op de hoogte te stellen. „Zo leerden wjj het bijna ongeloof lijke verhaal van Nederlands over winning op de zee. De Nederlanders hebben sinds de 13e eeuw 2700 vier kante mijlen, dus circa 17 procent van de totale oppervlakte van hun land, in hun bezit genomen, niet van hun buurstaten, doch van de zee. Overstromingen betekenen slechts, dat een enkele slag verloren wordt. Bijna steeds herwonnen zij de verlo ren grond en sloegen toe om meer te veroveren". Vóór zij aan de slag gingen brach ten de jongens een eendaags bezoek aan Amsterdam. Verbaasd over de talloze wielrijders merkten zij op. dat alle fietsen voorzien zijn van lampen met dynamo's. „Die hebben echter één bezwaar: het licht (en dus ook het achterlicht) gaat uit, wanneer de fiets stopt, 's Avonds reden we in een auto over een vrij donkere straat. Voor ons uit zagen we een dozijn ach terlichtjes stralen, die plotseling ver dwenen. Geschrokken remden wij hard. De achterlichtjes blonken met- Waar zijn onze schepen Abbekerk 8 te Brisbane. Algenib p. 7 Ouessant n. Antwerpen. Aludra 7 te Santos. Bataviej- I, 615 m. Z. v. Belle lie, n. Ca sablanca. Congostroom 8 te Havre. Esso Amsterdam t 7 v. Sidon n. Antw. Grootekerk 7 v. Suez n. Aden. Indrapoera 7 180 m. W. Mintkol n. Aden. Jagersfontein 7 v. Port Elisabeth n. Kaap stad. Kota Agoeng 7. v. Surabaja n. TJ. Priok. Overijsel 7 v. Djeddah n. Aden. Marcella 6 v. Gothenburg te R'dam. Willem Ruys 7 150 m. W.Z.W. Minikoi n. Port Said. Willemstad 7 220 m. N.O. Fayal n. Tri nidad. Zonnewijk 8 v. Tocopilla te New Orleans. Almkerk 8 te R'dam. Barendrecht (t) 8 Suez verw. n. Engeland. Kota Gedeh 8 6.30 u te Genuea. Leuvekerk 8, Chittagong n. Calcutta. Nestor 8 te Aden. Papendrecht (t) verm. 9 v. Montevideo n. Europa. Prins Willem 5. 8 v. Hamburg n. R'dam. Schiedijk 6 te Houston. Stad Maastricht 7 te Huelva. Woensdrecht (t) 11 Harburg, 15 R'dam verw. Alchiba 7 v. Antwerpen 8 te R'dam. Alnati 7 v. Bremen n. Hamburg. Arendsdijk 8 v. Antwerpen te Bremen. Bacchus 7 v. Curacao n. New Orleans. Hersilia 8 v. Georgetown te Trinidad. Macoma 9 v. Geelong te Adelaide verw. Merwede 7 v. Antwerpen n. Bremen. Rijnkerk p. 7 Barcelona n. Antwerpen. Saiawati 7 te Basrah. Zuiderkruis p. 7 Kp. Race n. R'dam. Eos, 6 v. Famagusta te Izmir. een weer op. De fietsers hadden slechts even stilgestaan voor een rood verkeerslicht". Eenmaal aan het werk temidden van studenten van allerlei nationali teiten (de jongens laadden kiepkar- retjes vol met zand en duwden ze naar de dijken, die hersteld werden), deden zich taalmoeilijkheden voor. Een Fransman kon niet wennen aan het zadel van een Nederlandse fiets. „Cette sacrée selle", zei hij. „Nein", riep de Duitse student Sven, „Das ist ein sattel". „Una sella" voegde Vittorio uit Ita lië er aan toe. „Saddle", deden wij een duit in het zakje. „Zadel", meende een Nederlander. En voordat deze discussie beëindigd was, wisten de jongens ook nog wat een zadel was in het Hongaars, het Deens en in de taal der inboorlingen van de Westafrikaanse Goudkust. De studenten waren met een groep van 40 ondergebracht in een oude oorlogsbunker van de Duitsers bij Den Briel. „Men heeft ons gevraagd of jon gens van zoveel naties, die kortgele den elkaar nog naar de keel gevlogen waren, wel met elkaar konden op schieten. Wij antwoordden dan waar heidsgetrouw: zelfs geweldi goed. Wij «'aren een groep kerels met schoppen, niet met geweren". Aardappel in bad Te Den Haag en Amsterdam g kan de huisvrouw kennis ma- ken met de aardappel, die in bad is geweest en haar thans vriendelijk geelglanzend te koop wordt aangeboden. De gewassen aardappel, die de huisvrouw bij het schillen feen vuile handen bezorgen en ie bovendien door hun sorte- ring minder afval geven, wor- den in dubbele papieren zakken verpakt. In iedere zak zit een venster, waardoor men het pro- duet kan zien en waardoor het n product zelve de noodzakelijke ademhaling kan krijgen. Ge- wassen aardappelen zijn nor- maal houdbaar. Ten gerieve van de huisvrouw |j staat op iedere zak gedrukt, n welke soort aardappel zrj be- vat, hetgeen ook door de han- del als een vooruitgang wordt p beschouwd. Nederland candidaat sociale raad V.N. Nederland heeft zich candidaat ge steld voor de vrijkomende Belgische zetel in de economische en sociale raad der Verenigde Naties. Deze 18 leden tellende raad is een der zes hoofdorganen van de V.N. Zjjn leden worden voor een termijn van drie jaar gekozen door de algemene ver gadering. Elk jaar zijn zes leden aan de beurt van aftreden. De vrijkomende Belgische zetel kan in zekere zin als een Beneluxzetel worden beschouwd. De heer J. A. Stols., voorzitter van de Koninklijke Vereniging „Het Ne- derlandsche Trekpaard"overhandigt aan de eigenaar van Mirza van Mi nade heer J. van Hal-Buzeijn, de kampioensprijs. Op de tweede dag der paardenkeu- ring, die in het kader van de Neder landse Trekpaardententoonstelling door de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" in Den Bosch werd gehouden, werden de vol gende paarden bekroond: lie categorie. Hengsten, die de beste paarden hebben voortgebracht: le pr. a Nico van Beek, eig. L. Crom- bag. Beek, J. M. Schols, Kelmond-Beek en Errnle Kallen, Wittem. Met: Maurits van Geneind, Nico van Echt, Nico van Huiskenshof, Nico II van Caroline, Sé- nateur d'Amice, Ninette, Victoria van Aldengoor, Nicolien van Kasteelhof en Nicoline van Terlindenle pr. b Nico van Annie, eig. C. A. Dekker Czn, Axeï. Met: Bento van Passluis, Quarré, Victor van Eversdam, Jan van Rondeputten en Nico van Eversdam: 2e pr. a Nico van Ella, eig. Fa D. A. Timmerman en Zn, Kat- tendijke. Met: Unicum van Monnikenhof, Nico van Vluchtenburg, Frank Van Dool- man, Herman van 't Hof Nieuwland, Tosca van Monnikenhof, Gonda van 't Hof Nieuwland en Ursula van Monniken- hof; 2e pr. b Moustic van Urbain, eig. C. N. den Hamer, Schoondijke en Gerrit Nederland 1951 (3%) 102% Nederland 1948 (3%) 100% Nederland 1947 (3%) 3 99% 9% Nederland 1937 3 97% 97% Dollarlening 1947 3 94% 94% Investeringscertificaten 3 100% 100% Nederland 1962-64 3 101* 100% Nederland N.W.S. 2% 78% Ned. Indië 1937 A 3 99% 99% Grootboek 1946 3 93% 98% Nat. Handelsbank 149% 148% Ned. Handelmij. 191% 191% A.K.U. 224% 225% Bergh's en Jurgens 298% Calvé-Delft 199 106 Kon. Ned. Hoogovens 244% 245% Unilever 375% 373% Advertentie. Ned. Kabelfabriek 224 Philips 277 275% Wiïton-Feijenoord 216% 215 Billiton 345 345 Kon. Petroleum Mij. 425% 429 Amsterdam Rubber 90% 87% Holland Amerika Lijn 160 159% Kon. Paketvaart 134 137% Rotterdamse Lioyd 139 136% Ned. Scheepvaart Unie 149% 147 Stv. Mij. Nederland 128% 128% H.V.A. 125% 123% Deli Mij. 112% lll3/4 Bank v. Ned. Gem. 4% B'ank v. Ned. Gem. 0-5-10 Centrale Suiker 191% Kon. Mjj. De Schelde N.B. 146% 145 Baltimore-Ohio 25% 26 Missouri K.T. New York Central 20% 20 Anaconda 39% Pennsylvania 16% 16 Bethlehem Steel 74% 75% General Motors 80% 80% Intern. Nickel 48% 48% Kennecott 83% 84% Republic Steel 59% 60% North American Cy. 24 24% Shell Oil Company 51 A.K.U. 4% 154 Premieleningen. A'dam Olympiade A'dam premielening 1951 137 136% 's-Gravenhage 1952 I 126% 126% 's-Gravenhage 1952 II 126% 126% Rotterdam 1952 I 129% 129% Rotterdam 1952 II 128% 129 Utrecht 1952 124% Breda 114 U3% Einhoven 1954 112% 112% Enschede 110% 110% 15. Kappie en de Maat wa ren met hun koffie aan een tafeltje gaan zitten en wachtten in spanning de komst van Billy de Beer af. De Maat was het liefst op gestaan en gillend naar bui ten gehold, maar de angst was hem in de benen gesla gen, zodat hij slapjes in zijn stoel zat en bange piepge luidjes door zijn baard maakte. Plotseling daalde er een onheilspellende stilte neer in het caféBilly de Beer was in de deuropening ach ter Kappie en de Maat ver verschenen! leder wachtte in spanning, of de „groen tjes" nog iets tegen de ge freesde revolverbandiet zou den uitrichten Bemerkend, dat er iets bij zonders aan de hand was, keerde Kappie zich om en toen hij Billy ontwaarde, sprong hij overeind. „Boef!" riep hij. „Paar- denrovert Ik ben gekomen, om Snuiver terug te halen! En zo is het maar net!" De toeschouwers hielden hun adem in. Nog nooit had iemand zoiets tegen de bandiet durven zeggen! Langzaam en onheilspellend kwam Bilïy naderbij.. Deze spanning werd haast teveel voor de Maat. Be vend pakte hij zijn pijp om in de tabak een zenuw- stillend middel, te zoeken. Hij greep zijn revolver- aansteker en toen.... toen knalde er een schot uit de pijp midden van Hal, Sint Kruis. Met: Urbain van Sassing, Frits van Sint Kruis, Peter van Moustic, Moustic van Potjes en Udine van Sint Kruis; 4e pr. Nico van Steges- hof, eig. Coöp. H.V. „Eiland Tholen" G.A. Sint Maartensdijk. Met: George van Klei- berg. Jan van Bleyendaal, Nico van de Akker, Elza van de Peukepoïder en Jet van Bleyendaal. 13e categorie. Loten van 4 merrlën, ln de stamboekregisters op naam staande van één eigenaar: le pr. a Jenny, Hilda, Liliane en Ninet te, fokker en eig. Stallen de Dobbelaere, IJzendijke; le pr. b Marianne van den Melo, Bertha van de Melo. Hélène van de Melo en Belle van den Melo, fokker en eig. C. Steijaert-Plasschaert, Graauw; 2e pr. a Lucienne van de Melo, Mia van Annie, Hera van de Roskam en Mona van Melo, eig. Gebr. Leendertse H. Izns, Kamperland. 14e categorie. Loten van 4 meniën, in de stamboekregisters op naam staande van hoogstens 2 eigenaren: le pr. a Rita van Schoondijke en Jo- sephina van de Middelhorst, eig. A. J. Verhage-Hoste. Schoondijke, en Monna van Montain en Carla van Groede, eig. A. J. Salomé-Verhage, Groede; le pr, b Fiorina van Vijfhuizen, Henny van Zee duin en Zora van E.D.R., eig. Jan Mal- jaars Jzn, Oostkapelle, en Blanca van 't Hoogland, eig. Al Serrarens, Ossenisse; 2e pr. a Fannie van Cllnge, Manola van Koningslust en Charmante van Vrede- lust, eig. W. de Buck en Zn, Meliskerke, en Cora d'Ahea, eig. Gebr. Leendertse H. Izns. Kamperland; 2e pr. c Lia van Veerhoek en Clothilde, eig. A. J. E. Tem merman, Hoofdplaat, en Hermine en Cor- rie van den Hiersenhof, eig. L. Vrolijk Azn, Fijnaart; 3e pr. a Honda van Ouden polder. Udlne van Oostburg en Dirka van Hermien, eig. O. A. M. A. Blondeel, Aar denburg, en Excellente, eig. C. J. Alme- kinders, Retranchement; 3e pr. c Nellie van 't Leeker en Jet van Bleyendaal, eig. Jac. Fr. Brooijmans, Oud-Vossemeer, en Greta en Jenny van Sint Kruis, eig. Pr. Ed. de Backere, Sint Kruis; 4e pr. a Farida van Jaap en Bella-Donna van Al- zicht, eig. C. M. Romme, Terheijdcn, en Frida van Bleyendaal en Glorie van Bleyendaal, eig. Jac. Fr. Brooijmans, Oud-Vossemeer; 4e pr. b Francien van het Duighuis, Annie van het Duighuis en Nicolien van het Duighuis, eig. J. F. Gijs- bers Wzn, Overasselt, en Claironne van den Melo, eig. Jac. Fr. Brooijmans, Oud- Vossemeer. VWVW\W\WA\WWAWW Amsterdamse wisselmarkt. Amsterdam 8 Sept. Contante prijzen. Londen 10.61','v—10.62%, New York 3.79%3.80%, Montreal 3.90 5/16—3.91 7/16, Parijs 1.0845— 1.0865, Brussel 7.58%—7.69%, Frank- furt 90.48—90.58. Zürich 86.97—87.07, Zürich (vrije francs' 88.3588.45, j Stockholm 73.2373.33, Kopenhagen 54.63—54.73, Oslo 52.99—53.09, Braz. dollar 3.97 3.80%, Argentijnse verrekeningsdollar 3.82%—3.83%. Japanse evrrekeningsdollar 3.97% -3.80%. Driedaags debat over huwelijk De nationale vergadering van In dia heeft na een debat van drie da gen gestemd voor de verhoging van ae minimum-leeftijdsgrens voor het huwelijk van 14 en 18 voor respec tievelijk meisjes en jongens tot 18 en 21. De stemverhouding was 118 tegen 106. Verscheidene afgevaardigden wa ren van oordeel, dat een verhoging van de leeftijdsgrens een gevaar voor dc maatschappij zou betekenen. De afgevaardigden Kanavade Patil (Bombay) zei dat de beste leeftijd om te huwen 16 jaar voor het meis je en 24 voor de jonge man was. Meisjes boven 19 jaar, zo zei hij, be ginnen haar bekoorlijkheid te verlie zen en meisjes, die na 21 of 22 jaar huwen verliezen het vermogen om kinderen ter wereld te brengen. Uit de zaal klonken kreten van „neen, neen". FEUILLETON 53 „Neen, dat Is waar. Nu toen lk Jennifer's flat verlaten had, belde ik Meadowlake op, in de hoop, je mogelijk nog te bereiken, maar me vrouw Angell vertelde me, dat je enige minuten tevoren was uitge gaan. 't Arme vrouwtje scheen een beetje overstuur, dus kalmeerde ik haar wat, zonder echter te zeggen, dat lk de situatie meester hoopte te worden. En inderdaad had ik op dat ogenblik ook geen flauw besef van wat me nu te aoen stond. „Alles wat ik wist, begrip je, was dat je ergens in Sea Gap moest zijn. Welnu, ik nam een taxi naar huls, pakte een koffer, belde je vader op en vertelde hem, dat Monica en ik voor het weekeinde naar Sea Gap zouden gaan, omdat zeelucht goed voor me was. Da goeierd stribbelde wat tegen, maar Ik zei dat Monica al in ae taxi wachtte en beloofde hem de volgende dag op te bellen. Zie je, ik dacht heus, dat ik die nacht misschien in Sea Gap zou moeten logeren. Nu zal ik hem wijs maken, dat we maar zijn terugge gaan omdat het hotel ons niet be viel. Hij zal wel denken, dat ik gek ben", grinnikte ze, „maar dat komt meer voor in mijn omstandigheden. Toen ik eindelijk in Sea Gap aan kwam, voelde ik me moe en honge rig, zodat ik begon met de inwendi ge mens te versterken, al klinkt je dat misschien wat harteloos in de oren! Daarna huurde ik een taxi en reed de hotels, die m.i. het meest in aanmerking kwamen, rond. Het Ma- rilyn-hotel was mijn zesde stopplaats en als je toen niet verschenen waart, had ik allicht geen raad meer ge weten. Nu ik erover nadenk, wist ik ei genlijk helemaal niet, wat ik zeggen zou als ik jullie beiden samen vond, maar gelukkig werd me die moeilijk heid bespaard. Ik geef toe, dat het dom van me was, naar meneer en mevrouw Crawlaye te vragen". Jill bloosde van schaamte. „Ga er niet verder op door? Shirley", ver zocht ze, ofschoon zich bewust, dat dit helemaal niet in de bedoeling van haar jonge stiefmoeder lag. „Ik weet, dat ik me hopeloos heb aange steld, om 't zacht uit te drukken en dat je alle reden hebt, om me te minachten, maar „Wat sla je door", viel Shirley door BARBARA STANTON haar met een tikje geforceerde vro lijkheid in de rede. „Je bent heus niet de enige vrouw ter wereld, die zich in een man heeft vergist. O, we zijn er, gelukkig!" riep ze enkele ogenblikken later uit, toen de trein het station binnenreed. En ze knikte Jill veelbetekenend toe. HOOFDSTUK XVII 's Maandagsmiddags tegen vieren keerde Jill op Meadowlalce terug, nadat ze tijdens het weekeinde ruim schoots tijd had gehad, om met zich zelf in het reine te komen. Ze wist nu. dat haar z.g. verliefdheid op Dick Crawlaye weinig meer dan een, zij het hevige en ongewoon duurza me, bevlieging was geweest. Een be vlieging, die misschien korter ge duurd zou hebben, indien ze hem niet een tijdlang uit het oog had verlo ren. Immers het leed geen twijfel ofschoon ze dit eerst nu besefte dat ze hem in die tussentijd allerlei eigenschappen had toegedicht, die hij nooit ofte nimmer nad bezeten. Wat was ze bedroefd geweest, om dat ze indertijd niet dadelijk op zijn huwelijksaanzoek had kunnen in- faan! En toch, wanneer ze inder- aad een paar jaar geleden getrouwd waren, hoe zou ze er nu .aan toe zijn? Waarschynlrjk was ze dan een verlaten, ontnuchterde vrouw, zoals Jennifer Mario. Jill was niet ijdel genoeg, om aan te nemen, dat zij geslaagd zou zijn waar Jennifer had gefaald. Wanneer Jennifer mooi, talent vol, beroemd en vol schittering en volgens Shirley alleen meer waard dan Dick's andere „vlammen" bij elkaar hem niet meer dan enkele weken had kunnen boeien, welke kans zou dan de heel gewone Jill Lockwood hebben gekregen? Neen, het stond wel vast, dat ze hem tot tweemaal toe gelukkig ont snapt was. En dit eenmaal vastge steld hebbende, trachtte ze ernstig, Dick zover megelyk uit haar ge dachten te bannen. Dit bleek zo waar veel gemakkelijker dan ze had gedacht. Tot kaar eigen verbazing had ze zich veel meer bezorgd gemaakt over de vraap hoe mevrouw Angell en Peter Grainger haar avontuur wel zouden opvatten dan omtrent Dick's gedachten toen hij de vogel gevlogen vond. Zou mevrouw Angell Peter Iets hebben verteld van dat telegram? Shirley meende van niet. Ze had de oude dame Zaterdagmorgen opge beld en, zonder in bijzonderheden te treden, verteld, dat alles in orde was. En Shirley achtte het onwaar schijnlijk, dat mevrouw Angell op Jill's oorspronkelijke weekeindeplan zou zinspelen. „En als ze het wel doet", had Shirley verder gezegd, „kun je haar altijd nog overbluffen". „Wat Dedoel je daarmee?" „Wel, voor zover me de inhoud van dat telegram heeft verteld, stond er niets bepaald compromitte- rends in. Er werd alleen in gevraagd, of je Diek Vrijdagmiddag tien minu ten voor halfvijf op het Victoria-sta tion wilde ontmoeten en dat kon wel voor een heel onschuldig, uitgangetje zijn geweest. O, zeker, in haar tijd kwam zoiets niet voor, maar we zijn niet meer in achttienhonderdtachtig! Ja, ze zou zelfs de borciïes kunnen verhangen en de oude dame onder handen nemen voor de schandelijke conclusies, die ze uit een frauduleus geopend telegram heeft getrokken! Als je 't zo aanpakte, zou ze geen grond meer onder de voeten hebben". Jill moest de juistheid van dit be toog toegeven, maar slechts een paar seconden kwam ze in verzoe king, er naar te handelen. Ze had al genoeg ellende ondervonden en wilde niet nog meer liegen. Neen, als mevrouw Angell Iets vroeg, zou ze precies vertellen wat er was ge beurd. Dat zou uiteraard niet gemakke lijk zijn, want ze waren gaandeweg erg gesteld op elkaar geworden en Jlfl zou de genegenheid van de ou de vrouw niet graag in minachting zien veranderen. Nog meer echter kwelde haar de gedachte, hoe Peter haar zou beoordelen. Ofschoon ze wist, dat hij eerst een paar uur later zou thuiskomen, was het met die gedachte, dat ze deze mooie Junimiddag het huis weer be trad. En dadelijk viel haar e°u ln de hall neergelegde aarop, in Dick's handschrift, haar adres geschreven stond. Toen Jill de enveloppe open scheurde, bleek ze alleen het regu voor haar koffertje te bevatten. Er was niets bijgeschre ven, gelukkig. Ze had veel liever, dat Dick woedend was en haar nooit meer wilde ontmoeten dan dat hij zou proberen, haar nog meer leu gens te vertellen. Mevrouw Angell's begroeting was normaal, maar tijdens het thee-uur tje viel Jill een zekere gedwongen heid in de houding van naar werk geefster wel degelijk op. Toen het meisje had afgeruimd, kon ze het dan ook niet langer uithouden en zei, vrij wat minder ootmoedig dan ze be sefte: „U zult zeker een nadere uit leg omtrent mijn weekeinde ver wachten. Welnu, u had gelijk, dat ik een afspraak had met Dick Craw laye, maar op het laatste ogenblik ben ik van mening veranderd". Voor het eerst sinds Jill haar ken de, scheen mevrouw Angell geen woorden te kunnen vinden. En toen ze eindelijk sprak, klonk haar stem minder beslist dan gewoonlijk. .(wordt vervolgd),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 10