Maatschappelijk werk verkeert er nog in een beginstadium Goedennacht ZINKER DOOR DE ZANDKREEK BINNEN HET UUR GELEGD KAMER VAN KOOPHANDEL OVER PLANNEN RIJKSWATERSTAAT Agenda 2 PROV 'NC 'ALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1954 OUD EN NIEUW OP THOLEN (1). Te weinig ontspanningsmogelijkheden voor de jeugd een probleem Op Tholen is er thans in deze milde nazomer een en al bedrijvigheid. Het scheen alsof ook de zon zich verheugde in de ijver en het doorzetten* van de landbouwers, die alom op het veld in de weer waren om nog te pro fiteren van deze mooie dagen. Maar niet alleen op de uitgestrekte lande rijen waren de mensen druk doende. Het begon a| onmiddellijk na het pas seren van de brug waar In Tholen gewerkt wordt aan het laatste deel van de rondweg. In het tehuis voor ouden van dagen, dat al voor een goed deel gereed is, werd hard gewerkt evenals trouwens in de haven, waar de houten be schoeiing vervangen wordt door een beton damwnnd. En ook elders in Sint Annaland, in Scherpenisse en andere plaatsen van het eiland weerklonk het lied van de arbeid. De schaapherder M. Guiljam uit Oud-"Vossemeer moest de activiteit van zijn rusteloze vriend en helper, Spit, een Hollandse herder intomen als hij weer achter de schapen aan joeg. Hij liet zjjn wakend oog gaan over een kudde van 190 schapen, die voor hem zijn broodwinning beteke nen. jaar in jaar uit. Het is een ei land van tradities, Tholen, met zyn herinneringen aan de dagen van wel eer, zoals in Sint Annaland met zijn „nonnetjeshuls" of in Oud-Vossemeer met ziin klokkespel. De tijd staat echter niet stil en ook op Tholen ondergaat men de invloed van het moderne leven; de nieuwe bedrijfsmethoden in de landbouw en het ambacht doen er hun invloed gelden. Maar hoe staat het met de andere wijzigingen in het dagelijkse leven, veranderingen niet direct van mate riële aard, die echter minstens zo be langrijk zyn en hun directe weerslag hebben in de sociale gemeenschap? Een zwerftocht op het eiland bracht veel nieuws en nog ongekende ge zichtspunten. Daarover wordt in vol gende impressies méér verteld. Ten aanzien van de maatschappe- lijke aspecten kon mej. A. Paling, so ciaal werkster, die aanvankelijk te Stavonisse werkte maar sinds 1 Aug. jl. haar woning heeft in Scherpenis se, ons het een en ander vertellen. Deze typische Amsterdamse heeft haar ervaring gedurende vijf jaar opgedaan in de hoofdstad van het land, waar zy in allerlei wijken heeft gewerkt. Thans woont zij in een Oostenrijkse houten woning, een ideaal tehuis, waar zy haar eigen sfeer schept en Advertentie. Slaapt U slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen =nel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert door de nieren en is onscha delijk voor hart en maag. Bij apo theek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88 waar zij na een dag van vermoeiende arbeid een aangenaam verbiyf vindt. „Erg prettig" Haar ervaringen op Tholen? „Erg prettig", zegt mej. Paling en men ziet aan naar, dat zij dit werke lijk meent. Sedert de ramp is de belangstel ling voor het maatschappelijk werk toegenomen. Vooral het werk van de gezinsverzorging trekt de aandacht maar ook de talryke andere proble men, die met deze maatschappelijke taak in het algemeen samen hangen, beginnen te leven voor de bewoners van Tholen. Scherpenisse koos deze maatschap pelijke werkster omdat zij van uit een centraal punt op het eiland wil wer ken Haai- taak is in dit stadium nog in de allereerste plaats die van voor lichting en inlichting. Hier toch wordt een terrein betreden, dat alles omvat wat met het leven van de mens in de maatschappij te maken heeft. Men denke slechts aan reclas sering, kinderbescherming, culturele lezingen, volksontwikkeling en mil- lieu-moeilijkheden. Vergeleken bij haar ervaringen in de grote stad, kan mej. Paling zon der enig voorbehoud zeggen, dat de sociale spanningen op een eiland als Tholen veel minder groot zijn. Hier liggen de problemen weer anders. Er is geen sprake van een massificatie en de gevolgen van de mechanisatie, zoals ait zich in een wereldstad voor doen, kent men gelukkig niet. „De samenwerking met de autori teiten is buitengewoon goed", zo constateert de maatschappelyk werkster dankbaar. In haar causerieën vertelt zjj over de betekenis van haar werk en daar bij wordt niet zelden ook de nadruk gelegd op het sociaal-paedagogiechc Het blijkt, dat de mensen op Tholen elkaar materieel niet zonder hulp la ten, als er zich moeilijkheden voor doen. Maar het begrip voor de sa menhang en de betekenis van de an dere problemen moet nog groeien. Daarmede is dus thans een begin gemaakt en het laat zich aanzien, dat dit een goed begin is. Het welzijn van de jeugd gaat mej. VAN TOT olijfje Zes ton kruidenierswaren belandde Maandagmorgen bjj Rilland-Bath in de sloot, toen een chauffeur van de firma Duvekot uit Goes het rechte spoor kwijt raakte. Hy- reed op de Derde Weg in de richting van de knipperlichten en moest uitweken voor een andere auto, waarby de rechterwielen van zijn wagen in de zachte berm terecht kwamen. De chauffeur hield het niet en zjjn krui deniersauto kapseisde. Slechts lichte schade was het gevolg van deze ont sporing; de wagen was voor een groot deel nog intact en ook de la ding had niet veel geleden. Nadat de wagen gelost was, werd hij met een kraanwagen uit de sloot getakeld. Een tweede wagen, die in Rilland het natte element opzocht, was een zandauto, die grond aanvoerde ter versterking van de zeedijk brj Bath. Dit geschiedde vermoedelijk doordat een voorwiel van het vehikel afliep. Ook deze wagen werd in de loop van de dag weer op het droge gebracht; beide chauffeurs kwamen met de schrik vrij. RONDRIT. De ouden van dagen uit Noord- gouwe zijn weer eens op stap ge- NIET UITGEWIST De „Vlissingse Amerikanen", die na tientallen jaren naar de Scheldestaa terugkeerden om hun broer in de Vla mingstraat te bezoeken, zijn weer iiaar de Verenigde Staten terugge- Chris, de 68-jarige en Jo, de 58-ja rige Jillebu hadden in Vlisslngen hun broer en in Amsterdam hun 95-jarige moeder bezocht, maar zo deelde men ons mede daar is het met btj gebleven, Beiden stonden er namelijk op om ook een bezoek te brengen aan de woning in Vlisslngen, waar s\j een groot deel van hun jeugd hebben door gebracht, Dat was in de Glacisstraat no. 1,5 en zo kregen de tegenwoordige bewoners van dit pand Maandagmid dag bezoek van de gebroeders Jilleba, die geruime tijd verzonken in her inneringen in de woning hebben rondgedwaald. Ze wisten alles nog precies te vinden en de jongste Jo voelde er veel voor om h~' huts terug te kopen. Hij verloor enkele ja ren geleden zijn gezichtsvermogen en„In dit huis 't ik de weg", zo sprak hij! Tientallen Amerikaanse jaren had den de luttele Vlissingse jaren niet uitgewist. Integendeel! weest. Zaterdag ging het over Zijpe naar Zierikzee, waar de thee werd gebruikt. Vervolgens werd de reis voortgezet naar Schelphoek en Haamstede. Hier was een waar feest maal aangericht in hotel Bom. Ook werden hier de kleurendia's van de heer Van den Berge bewonderd. Na een kort bezoek aan Westenschouwen ging het weer naar huis, waar de muziekvereniging „Con Amore" met vliegende vaandels en slaande trom de oude garde stond op te wachten. HARDLEERS. De heer W. K. uit Axel blijkt wel een zeer hardleers man te zijn. Reeds verschillende malen had hij verkeers overtredingen begaan, waarvoor hem diverse processen-verbaal waren be zorgd en hem uiteindelijk de bevoegd heid tot het besturen van een motor rijtuig werd ontnomen. Desondanks ging hij toch in een auto van zijn pa een eindje uit rijdenen werd ge snapt. Er zal wat zwaaien! OP STAP. Een minder wilde rijtoer maakte een aantal leerlingen van de Chr. la gere landbouwschool uit Oostkapelle, dat een tweedaagse trip door Neder land maakte. Dit ging onder leiding van het hoofd, de heer Haandrikman. Men overnachtte in de jeugdherberg van Putten en verder werd een be zoek gebracht aan de Amsterdamse grachten, Schiphol en de omroepstu- dio's te Hilversum. OUDE VONDST. Bij het aanleggen van een zuive ringsinstallatie te Retranchement werd dezer dagen een skelet opge graven, dat wellicht eeuwen oud is. Het is wel opmerkelijk dat in het dorp op verscheidene plaatsen van tijd tot tijd geraamten in de bodem worden gevonden, daar, waar ook in oude tijden nooit een begraafplaats is geweest. Advertentie. Stram en stijl nti? Oud en krom straks! Doer die slopende Rbeumatietc. Begin toch bijtijds met Kruschen Salts. Daarmee zuivert ge Uw bloed en neemt zo de oorzaken weg van Uw kwellende plaag. Jaar-in, jaar-uit, al tientallen jaren lang, bracht Kru schen baat en verlichting voor tien. duizenden Rheumatiekltjders. Waar om zoudt gi) dan achterblijven? Be gin morgen met de kleine dagelijkse dosis; en dan steevast iedere morgen weer! t In liet Nederlandse Openluchtmuseum vindt men de oude Molentypen in tal van variaties, maar Tholen en in het bijzonder Sint Annaland kan er zich op beroemen dat er nog een ter plaat se aanwezig is. Hier ziet men de oude standaardmolen, daterend uit om streeks 1600 en sinds 1882 bezit van de familie Kodde Paling uiteraard ook zeer ter harte. Van het rampgebied op Tholen heb ben 40 kinderen een goede vacantie gehad, o.a. in Groningen, Delfzijl, Zutphen en Zwolle. Een van de problemen voor de jeugd op Tholen is het gebrek aan goede ontspanningsgelegenheid. Het verenigingsleven is niet groot en ook wel wat te eenzijdig gericht. Het werk van de gezinsverzorg- i algei dering. Het za! overigens moeilijk zijn hiervoor voldoende Krachten aan te trekken. Op het eiland zelf voelen de jonge meisjes, die hiervoor in aanmerking komen, er meer voor in de landbouw te gaan. Maar toch hoopt men te zij ner tijd ook in dit opzicht gunstige resultaten te bereiken. Het ïs wellicht'nuttig er nog" eens op te wijzen, dat een gezinsverzorg ster niet vergeleken mag worden met een maatschappelijk werkster. Haar taak vindt zy in de directe hulp in het gezin, waar dit nodig is omdat de huisvrouw ziek is of door andere bijzondere omstandigheden. Uit ons gesprek is wel gebleken, dat mej. Paling ten volle begrip heeft voor het leven en werken van de bevolking op Tholen, die haar met oprechte vriendelijkheid en waarde ring is tegemoet getreden. feld kunnen van haar arbeid resultaten verwacht worden. voorzitter dijkraad Waterschap Oud- en Jong Breskens De dijkraad van het waterschap Oud en Jong Breskens heeft besloten bij H.M. de Koningin een adres in te dienen, in verband met de benoeming van een nieuwe voorzutter van ge noemde waterkering. In Augustus werd namelijk bij Kon. Besluit be noemd tot voorzitter van het water schap Oud en Jong Breskens de heer M. A. Manneke Barendrecht uit Bres kens. Op de aanbevelingslijst kwamen de namen voor van de heren A. J. Cam- bier, H. Flikweert beiden te Bres kens, en J. Risseeuw-de Bruyne te Cadzand, allen leden van de dijkraad. De dijkraad zal nu in het adres aan H.M. de Koningin mededelen niet ac- coord te gaan met de benoeming van de heer Manneke, omdat de naam van de heer Manneke niet op de aanbeve lingslijst voorkwam. Been gebroken Het zoontje van de heer S. G. te Westkapelle kwam by het oversteken van een straat in aanraking met een iuist passerende auto, waardoor het knaapje kwam te vallen. Dokter M. Huygens, die spoedig ter plaatse was, achtte overbrenging naar het zieken huis noodzakelijk. Daar bleek, dat het knaapje een been had gebroken. SCHAKEL IN DRINKWATERVOORZIENING Volgend jaar leidingwater voor geheel Noord-Beveland Binnen het uur is Dinsdagmiddag de ongeveer 250 meter lange bulslei ding door de Zandkreek gelegd, welke straks de voornaamste schakel zal vormen in de drinkwatervoorziening van Noord-Beveland, waar thans nog slechts Kortgene en Wissekerke op beperkte schaal leidingwater ontvan gen. „Het was de snelste zinkerlegging per strekkende meter, die ik ooit gezien heb", zo kon de hoofdingenieur C. W. Hulsbergen van het Rijks instituut voor de Drinkwatervoorziening na afloop zeggen tot ir, M, J. Stoel Feuerstein, directeur van de waterleidingmaatschapptf „Zuid-Beve land". Via de gisteren gelegde buis zal te zijner tijd 30 m3 water per uur naar Noord-Beveland geperst kunnen wor den; thans moet men daar volstaan met 4 m3 water per uur, dat via de na de ramp gelegde provisorische plasticzinker stroomt. De voorbereidingen voor het leg gen van de definitieve (eterniet) buisleiding, welke bestaat uit 4 en 2 toeter lange buizen met een diameter van 10 cm, waren zorgvuldig getrof fen en mede dank zij de gunstige weersomstandigheden had de „ope ratie" een uitermate vlot en gunstig verloop. Tegen kwart over drie wa ren de „posten" aan beide zijden van de Zandkreek op de Noord- en op de Zuid-Bevelandse wal betrok ken. De buisleiding, lag op de Noord- Bevelandse wal gereed op een soort scheepshelling, een glijstelling, en aan de Zuidbevelandse wal stond een zwa re vrachtauto opgesteld, die de zin ker door middel van een staaldraad „te water moest laten". VEERHAVEN BRESKENS Postale verkeer steeg gedurende 1953. Uit het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen over 1953, waarvan wij reeds eerder enige bijzon derheden meldden, biykt onder meer nog het volgende. De Kamer heeft In verhand met het voornemen van de Rijkswaterstaat om te Breskens een nieuwe veerhaven aan te leggen, nagegaan, welke de plannen zijn. Daarbü bleek, dat er sprake is van twee plannen, n.l. één om de nieuwe veerhaven te projecteren enkele kilometers ten Westen van de bestaande haven, terwijl het andere plan beoogde, dit te doen iets ten Oosten van de thans in gebruik zijnde haven. Voor de middenstands- en horeca bedrijven, die voor een belangrijk deel langs de weg door het dorp waren herbouwd, zou aanleg van een Wes telijke haven een ramp betekenen, omdat dan alle verkeer buiten de ge meente om zou geleid worden. Boven dien was de weg door het dorp juist aangepast aan ae eisen van het mo derne snelverkeer, in welke nieuwe weg belangrijke bedragen waren ge- investeerd. Unaniem sprak de Kamer zich dan ook uit voor de aanleg van een nieuwe haven ten Oosten van de be staande en verzocht de directeur-ge neraal voor de middenstand van het Ministerie van Economische Zaken bij het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat aan te dringen op het aan leggen van deze havën. Aan het eind van het verslagjaar was nog geen beslissing genomen. Verder blijkt uit het jaarverslag, dat aan de Commissaris der Konin gin in de provincie Zeeland medewer king wera gevraagd, teneinde in Zeeuwsch-Vlaanderen weer een Frans consulair-agent te krijgen, evenals dit vóór de tweede wereld oorlog het geval was. SCHEEPVAAKTBEWEGING. Behalve de cijfers van de scheep vaartbeweging te Terneuzen, Sluis kil en Sas van Gent die reeds eer der werden gepubliceerd -bevat het jaarverslag eveneens de cijfers van de seheepvaartbeweging in de haven van Breskens. Het aantal inko mende schepen bedroeg daar in 1953 in totaal 1530, metende 375.670 ton, het aantal uitgaande schepen 1524, metende 373.693 ton. In totaal losten te Breskens 811 schepen 137.021 ton goederen, 763 schepen hebben er 196.4X2 ton goederen geladen. 5574 vaartuigen hebben in 1953 te Bres kens 396.357 kg garnalen en 7.458.393 kg vis gelost. In de haven van Walsoorden kwa men voor laden of lossen in totaal binnen 366 schepen met een gezamen lijke tonnenmaat van 89.386 ton. Ge laden werden 45.906 ton goederen, 809 stuks huiden en 29 wagens dek materiaal, gelost 41.524 ton goede ren, 120.000 stuks metselsteen en 351.000 stuks klinkerkeien. Het aantal geabonneerde schepen te Walsoorden bedroeg 78, gezamen lijk metende 1066 ton. voor vluchtha- ven werd de haven in 1953 gebruikt door X01 schepen, metende 9.468 ton. POSTALE VERKEER. Het postale verkeer in het gebied der Kamer vertoonde wederom een stijging. Het aantal posthandelingen, resp. telegrammen bedroeg te Axel (met ressort) 189.750 en 6434, te Hulst (met ressort) 782.298 en 18.765, te Sas van Gent (met ressort) 106.3X9 en 6288, te Terneuzen (met ressort) 392,298 en 15,500, te Breskens (met ressort) 473.875 en 15.699 en te Oostburg 94,248 en 3067. Het aantal telefoonaansluitingen per 1 Januari 1954 bedroeg 5183. Het aantal uitgaande plus inkomende, door de telefonisten behandelde ge sprekken over 1953 bedroeg interlo- caal 2.933.135 en internationaal 162.115, het aantal uitgaande auto matische interlocaie gesprekken be droeg 387.643. De volgende plaatsen werden ln 1953 op het automatisch net aange sloten: Axel, Hoek, Philippine, Sas van Gent, Sluiskil, Zaamslag en Zuid- dorpe. Biet behulp van uitte, rode en groene seinvlaggen werd de ope ratie geleid en precies vijf minu ten na het signaal „klaar om te vieren", zwaaide men op de dijk by Wolphaartsdijk de groene vlag: „trekken" Wel, de vrachtauto trók en lang zaam maar zeker even slechts draaiden de achterwielen door het zand spande zich de staaldraad fot een snaarstrakke iyn en gleed aan de Noordbevelandse wal de met blinkend, zilverwitte blikken bussen „verluchte" zinker te water. Weini ge ogenblikken later om 15.30 uur zwaaide een rode vlag het stopte ken en om 15.35 lag de leiding aan een ketting verankerd en begon het volpompen van de buizen. Tegelij kertijd werden de blikken bussen, die de zinker mede „zwevend" hadden gehouden, verwyderd. Het aansluiten Het aansluiten van de zinker op het waterleidingnet zal te zijner tijd geschieden by laag water na spring tij; tie einden van de bulsleiding kun nen dan worden ingegraven. Naar ir. Stoel Feuerstein verklaar de zal het gehele eiland binnen een jaar op de waterleiding zijn aange sloten, terwijl Kortgene en Wisseker ke nog vóór 1 Januari 1955 profjit zullen trekken van de nieuwe buislel- ding. Het leggen van de zinker trok gis teren enige publieke belangstelling, terwijl „officieel" tegenwoordig wa ren de voorzitter van de Raad van Toezicht der waterleidingmy., burge meester A. A. Elenbaas van 's Heer- Arendskerke, het lid van deze raad, burgemeester A. C. Willemsen van Yerseke, de hoofdingenieur van het Ryksinstituut voor de Drinkwater voorziening, ir. C. W. Hulsbergen en ir. A. de Graaff van Rykswaterstaat. Binnen een uur is Dinsdag de zinker door de Zandkreek gelegd,, die een belangrijke schakel vormt in de drinkwatervoorziening voor Noord- Beveland. De 250 meter lange eter- niet-buisleiding werd aan de Zuid- Bevelandse wal „verankerd". (Foto P.Z.C,.) Het wrak van de Liège omhoog gesleept Het wrak van de „Llège", dat vo rige week is gelicht en op De Plaat nabij Hansweert is gezet, begon dezer dagen zodanig te verzakken, dat de bergers besloten het door sleepboten hogerop te doen slepen. Dit is inmid dels geschied met behulp van vier Advertentie. Weg DraaibrugDe Liter wordt tijdelijk afgesloten. Door de Rijkswaterstaat, directie Zeeland, werd medegedeeld, dat aan het gedeelte DraaibrugDe Liter van Ryksweg 58 in Zeeuwsch-Vlaan deren verbeteringswerken zullen wor den uitgevoerd. In verband hiermee zal dit weggedeelte voor alle verkeer in beide richtingen worden afgeslo ten van X5 September tot uiferiyk X November a.s. Het verkeer van Oostburg naar Sluis, Aardenburg of verder en het verkeer van Sluis naar Oostburg of verder zal worden omgeleid over da weg OostburgZuidzandeOude Tol Sluis. Het verkeer van Aardenburg naar Oostburg en verder zal van Draaibrug worden omgelegd over de Langeweg, do Bakkerspolaerdyk en de ersstraat. VANDAAG; Middelburg:. Molenwater: „Miniatuur Wal cheren", 9—23 uur. Electro: „City Lights" (a.l.) 19 en 21.15 uur. Vlisslngen: Alhambra: „City Lights" (a.l.), 19 en 21 uur; Luxor „Terugtocht der helden" (14 Jr.), 20 uur. Goes: Grand: „City Lights" (aJ.) 20 uur. Veere: „Het Lammetje": Schilderijenten toonstelling, J. Lodeizen, 10—12.30 en 13.30—17 uur. Brouwershaven,: Stadhuis: Schilderijen tentoonstelling (Haagse School). IJzendljke: Gemeentehuis: Schilderijen- expositie „Nederland—Waterland".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2