PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Chinese nationalisten wierpen bommen op Amoy Zeeuwen slaan een goed figuur BILT INTERPARLEMENTAIRE RAAD VOOR BENELUX-LANDEN AMSTERDAMSE HAVENARBEIDERS EISEN LOONSVERHOGING Vandaag.. 197e Jaargang-No. 211 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 8 Sept. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regel») van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2 Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lapge Vorststr, 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zicrikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. ZWARE SCHADE AANGERICHT" Aanval met schepen, geschut en vele vliegtuigen De Chinese nationalisten hebben officieel bekend gemaakt, dat zy de Chinese haven op het vasteland Amoy en andere doelen in rood China met schepen, geschut en vliegtuigen hebben aangevallen. Er werd volgens de nationalisten zeer zware schade aangericht. Aan de aanval werd o.m. deel genomen door twee torpedojagers, die de V.S. kort geleden aan de nationa listische marine overdroegen. Amoy werd ook beschoten door geschut van het eiland Quemoy. Radio Peking meldde o.a., dat 42 nationalistisch Chinese vliegtuigen gistermid dag in twee golven 5000 bommen hebben laten vallen op het eiland Koe- langsoe nabij Amoy. Zestien andere vliegtuigen bombardeerden burgers en woonhuizen te Sji Tsjoen en Woe Sji ten Zuiden van Tsinkiang. Vier personen werden gedood, twee ernstig gewond en meer dan tien huizen verwoest. Te Taipeh is voorts officieel mede gedeeld, dat lucht- en zeemacht der Chinese nationalisten nabij Amoy en andere Chinese kustplaatsen ruim 100 jonken der communisten tot zin ken hebben gebracht. In totaal wer den door de luchtmacht 150 vluchten gemaakt. De vliegers meldden dat zij vele branden rond Amoy en andere aan gevallen doelen hadden waargenomen. Een communistische kanonneerboot werd tot zinken gebracht, geschut in de omgeving van Amoy en tien ge bouwen vernield, bestemd voor ka zernes der communistische troepen. Peking-radio meldde nog, dat com munistisch luchtdoelgeschut een na tionalistisch vliegtuig heeft neerge schoten en 19 toestellen heeft be schadigd uit een groep van 92 vlieg tuigen, die Amoy aanvielen. Voor Veiligheidsraad De Verenigde Staten hebben ver zocht om een spoedige bijeenkomst van de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties ter bespreking van het incident van Zaterdag jl., waarbij een vliegtuig van de Amerikaanse marine bij de Siberische kust door Sowjet- jagers werd neergeschoten. Twaalf jaar geëist tegen man die typiste vermoordde „Deze man zal voortdurend een ge vaar voor de maatschappij beteke nen. Hij zal er dan ook blijvend uit verwijderd moeten worden". Dit wa ren de woorden, welke de officier van justitie bij de rechtbank te 's-Graven- hage Dinsdagmiddag in zijn requisi toir uitsprak in de zaak tegen de 37- jarige broodbezorger E. K., die in Den Haag in de nacht van 6 op 7 Maart jl. de 31-jarige typiste Y. v. d. P. door wurging van het leven be roofde. Tegen K. werd 12 jaar ge vangenisstraf geëist. K. vertelde ter zitting, dat het niet zijn bedoeling was geweest het meisje van het le ven te beroven. Na zijn daad heeft hij de hele kamer overhoop gehaald en is met 960.verdwenen. Het geld heeft K. verbrast. Uitspraak over 14 dagen. 0 Bij een botsing tussen twee autobus sen, welke met grote snelheid reden, zijn Zondag in Mexico dertig personen om het leven gekomen. Er zijn 27 gewonden. Het ongeluk gebeurde in de nabijheid van Lagos. Blijde gebeurtenis g De mannen van de Stallen de jÉ Dobbelaere uit IJzendijke heb- ben Maandagnacht in de Bosse Veemarkthallen weinig nacht- rust genoten. De Nationale kampioen 1951, Jenny, schonk des nachts om half drie in haar box het leven aan een flink n hengstveulen. Moeder en zoon maken het goed, doch of Jenny hedenmor- gen in de kamp van de vier- spannen kan uitkomen, zal de veearts moeten uitmaken. De Amerikaanse afgevaardigde Henry Cabot Lodge zeide, dat hij de Raad had verzocht de toestand te be studeren, die is ontstaan door de on uitgelokte aanval op een Amerikaans marinevliegtuig door vliegtuigen van de Sow jet-Unie, op 4 Sept. boven de internationale wateren uitgevoerd. V ietnam Generaal Paul Ely, de Franse hoge commissaris en opperbevelhebber in Indo-China, heeft verklaard, dat Frankrijk aan Vietnam nog vóór 31 December zelfbestuur zal verlenen. Hij zeide dit ter gelegenheid van het neerhalen van de Franse vlag op het historisch Norodom-paleis en het hij sen van de Vietnamese vlag, waar mede dit paleis, dat steeds was be schouwd als een „symbool van Frans imperialisme" aan de Vietnamese autoriteiten werd overgedragen. La ter werd ten teken van vriendschap de Franse vlag naast de Vietnamese gehesen. ïijnlijkheid igenwoordigd door de minister buitenlandse zaken, mr. J. W. Nederland naar de Londense conferentie De Nederlandse regering is bereid, een uitnodiging om een eventuele conferentie in Londen naar aanlei ding van het mislukken van de Europese Verdedigingsgemeenschap bij te wonen, te aanvaarden. Het initiatief voor deze conferentie is uitgegaan van de Britse premier sir Winston Cchurchill. Als deze con ferentie van Negen, de zes vroegere E.V.G.-landen, Amerika, Engeland en Canada doorgaat, zal zjj Dinsdag 14 September beginnen. Nederland zal naar alle waarschf- vertej van Beyen. Prinses Margriet opende nieuwe Jaarbeurshal De nieuwe Jaarbeurshal te Utrecht is Dinsdagmiddag geopend door H-K. H. prinses Margriet. Om half vijf kwamen H.M. de Koningin en prinses Margriet aan op het Jaarbeursterrein, Vrijwel alle aanwezigen waren geT tooid met margrieten in het knoops gat, die 's morgens in duizendtallen aan de jaarbeursbezoekers waren uit gereikt. Prinses Margriet verrichtte de ope ning door het vullen van een grote glazen buis met een chemische vloei stof. waarbij door electronische wer king de afscherming van de naams- aanduiding „Margriethal" boven de hoofdingang van het gebouw wegvieL Tegelijkertijd steeg een aantal balon- nen op. Mr. Milius overhandigde de prinses als herinneringsgeschenk een reisnecessaire. De koninklijke gasten maakten ten slotte een rondgang door de nieuwe hal, waarin de wetenschappelijke af deling is ondergebracht. OOK ONGEVRAAGD ADVIES Landbouw-problemen weldra aan de orde Het comité van ministers der Benelux heeft gisteren op de vergadering te Brussel besloten zich in principe accoord te verklaren met het nieuwe ontwerp-protocol tot instelling van een interparlementaire Bcnelux-raad. Deze interparlementaire raad zou de bevoegdheid krijgen ook ongevraagd adviezen te geven. Het werd nodig geacht de liberalisaties in het kader der O.E.E.S. te ver groten. Men wil het percentage brengen van 87>/2 op 90 procent. De raad van ministers der O.E.E.S. komt in November bijeen. Binnen drie maanden komt het co mité opnieuw bijeen om de landbouw problemen te bespreken. De voorzit ters der raden hebben opdracht ge kregen een voorafgaande studie aan dit onderwerp te wijden. De ministers hebben voorts een be- van kracht worden der unificatie van de accijnsrechten op tabak, mine raalwater en bier. Naar in dit ver band vernomen wordt zouden de ac cijnsrechten voor bier en mineraal water vanaf 1 Januari 1956 worden gelijkgemaakt. Voor tabak zou nog in de loop van dit jaar hiertoe wor den overgegaan. Over de definitieve data zal echter nog overleg worden gepleegd met de Belgische regering, 0 Tijdens een voetbaltournooi kwam het tot een vechtpartij tussen een Surinaams en een Curaeaos elftal. De Antillianen zouden hiermede begonnen zijn. De ont moeting moest worden gestaakt. Het elf tal van Curasao keerde vervolgens per chartervliegtuig terug. De Surinaamse pers en de Voetbalbond van Suriname zijn zeer ontstemd over het gebeurde. den met de bijzondere toestand die in de kleine en grote bierbrouwerijen heerst. De ministers hebben tevens beslo ten hun gemeenschappelijke actie op politiek-commercieel gebied te ver sterken en in het bijzonder wat be treft de belangen der drie landen ten aanzien van bepaalde handelspractij- ken. Dinsdag werd te Famborough in En geland de grote luchtvaartshow geopend. Poging om wrak van „Triton" te bergen Het wrak van de „Triton" is Dins dag door golven, opgezweept door een krachtige wind, gebeukt en aan verdere vernielingen blootgesteld. Een groep van 17 man van het R.A.F.-station te Derry is in Shan non aangekomen, om tê proberen het wrak te bergen. Het ligt in de bedoe ling ballonnen in de romp te plaatsen en deze met samengeperste lucht te vullen. Op deze manier moet het wrak bij vloed drijvend gemaakt kun nen worden. Commodore Viruly zal vandaag in Nederland terugkeren. Hij wordt in de ochtenduren op Schiphol ver wacht. Zes weken geëist wegens zware mishandeling. Zes weken gevangenisstraf wegens zware mishandeling heeft de officier van justitie by de Amsterdamse rechtbank, mr. W. B. J. Aberson, gisteren geist tegen de 60-jarige timmerman B. K. uit Amsterdam. Op 24 Maart van' dit jaar heeft de timmerman de classificeerder L. Y. met een mes in de borst gestoken, waardoor deze negen weken in een ziekenhuis moest verblijven. De timmerman beroept zich op noodweer, omdat, naar hij vertelde, hij die avond door de classificeerder en diens vrouw zou zijn opgewacht. A.R. partij conferentie. De Antirevolutionaire Partij houdt op Woensdag 13 en op Donderdag 14 October a.s. in hotel Wittebrug te Den Haag een partrjeonferentie. Op deze partijconferentie zal het woord worden gevoerd door de heren A. W. Biewenga Wzn., lid van de Twee de Kamer en prof, dr. R. Schippers, hoogleraar aan de Vrije Universi teit. De heer Biewenga zal spreken over het advies van de sociaal-econo mische raad inzake de wettelijke ou- derdomsverzekering. Prof. Schippers zal spreken over „de doorbraak haar betekenis en ach tergronden", dit in verband met het mandement der R.K. bisschoppen. STAKING VAN 24 UUR Actie van E.V.G.-bond Gisteren zijn ongeveer 3000 havenarbeiders in Amsterdam voor 24 nur in staking gegaan. Het grootste aantal hiervan, 2500, is in dienst bij de S.H.B. samenwerkende havenbedrijven). De arbeiders menen, dat zij tc lang in de dagdienst en te weinig in de avond- en nachtdienst worden ingedeeld. Voor de arbeid in de avond- en nachturen wordt resp. een toeslag van 33 en 50 proeent uitgekeerd. De moeilijkheden begonnen Maandagmiddag toen bootwerkers bij de Kon. Hol. Lloyd bereid waren aan het werk te gaan mits de anderhalf uur die zij niet gewerkt hadden door de scheepvaartvereniging „Noord" zou worden uit betaald. Toen dit geweigerd werd, belegde de algemene bedrijfsbond trans port (aangesloten bij de E.V.C.) een vergadering. Vier jaar lang is er, behoudens klei ne arbeidsconflicten, geen staking geweest in de Amsterdamse haven. De secretaris van de bedrijfsbond transport, de heer F. Meis, formuleer de de eisen als volgt: 1. langere rusttijd. 2. betere taak verdeling, 3. onmiddellijke loonsver hoging van zes en een halve gulden Moeder van zes kinderen vermoord Ambonees gearresteerd In Tuindorp-Wellerlboi in de ge meente Bergen (L.) is Maandag avond omstreeks elf uur de 33-jarige mevrouw L.-J. door een Ambonees uit het kamp Well vermoord. De da der bracht het slachtoffer een dolk steek in het hart toe. Omstreeks elf uur klopte de Am bonees. die 27 jaar oud is, bij de fa milie L. aan. Hij werkt reeds drie jaar als tuindersknecht on het be drijf van de heer L., zodat hij ter plaatse goed bekend is. Mevrouw L.- J. deed hem open, waarna de Ambo nees vrijwel direct zijn daad ten uit voer moet hebben gebracht- De Ambonees, die aanvankelijk ont kende iets met de zaak te maken te hebben, heeft na zijn arrestatie be kend. PAARDENFESTIJN IN DEN BOSCH Eén of beide nat. kampioenschappen naar Zeeland? De grote nationale tentoonstelling, het jaarlijkse hoogtepunt in het leven van de Nederlandse trekpaardenfokkers is weer aan de gang. Duizenden paardenliefhebbers zijn Dinsdag naar de Bosse Veemarkthalleii getrok ken om de keuringen van de honderden paarden bij te wonen. Vandaag zal de stroom van bezoekers nog veelvuldiger zyn, want dan zal het paarden- festijn zijn climax krijgen wanneer de jury voor de zware taak wordt ge steld om de kampioen voor dit jaar aan te wijzen. Het zal er om spannen! Vooral bij de hengsten. En hoewel het nog te vroeg is om te juichen, is de voorspelling niet al te gewaagd, dat Zeeland wellicht met één, en mogelijk met beide eretitels zal gaan strijken! In ieder geval heeft de eerste dag de Zeeuwse fokkers reeds 27 eerste prijzen, 32 tweede, 25 derde en 36 vierde prijzen opgeleverd. Een resultaat om trots op te zyn! De Veemarkthallen bieden weer het oude, gezellige en feestelijke beeld. De verzorgers, die reeds de gehele nacht in ae hallen by hun paarden verbleven, stellen er met hun baas een eer in, hun dieren zo goed moge lijk te presenteren. De gehele dag dromt een dichte mensenmassa rond de keuringsbanen, waar de honderden paarden een edele kamp leveren om de door hun eigena ren fel begeerde prijzen. Fraaie, sier lijk gelijnde dieren galopperen door de banen, zweepgeklap en aanmoe digingen klinken door de hal en me nig paar dat uitmunt heeft een harte lijk applausje te incasseren. DE KAMPIOENSKANSEN. Druk worden ook de kansen voor de kampioenschappen besproken. Eerst Woensdagmorgen tussen elf en twaalf uur zal de jury het beslis sende woord spreken, maar zoals ge zegd, Zeeland heeft goede troeven in handen, om op een of beide kampioen schappen beslag te leggen. Verrassingen blijven uiteraard niet uitgesloten, doch verwacht mag wor den, dat bij de hengsten de Zeeuwse •kampioen 1954 Quarré, zoon van de Nat. kampioen 1949, Nico van Annie en Julia, eigendom van de stallen de Dobbelaere uit IJzendijke en Adr. J. Catseman uit Biervliet, met de Lim burgse hengst Nico van Kapelhof, re serve kampioen 1953, de voornaamste pretendenten voor de eretitel zullen zyn. Bij de merries zal het mogelijk uit sluitend een Zeeuwse zaak worden. Hier zullen althans Mirza van Mina van J. van Hal-Buzeijn uit Biezen- Eede en Addy van Annie, van O. Kerkhaert en Zn. uit Westdorpe een serieuze kans maken. In feder geval kan Zeeland tot dus ver reeds tevreden zijn. En wanneer Woensdagmiddag bij de grote show mogelijk de Zeeuwse vlag in de ere- mast zal worden gehesen en het Zeeuwse volkslied zal weerklinken, zal dit het hart van onze provincie- fenoten nog sneller doen kloppen. De eeuwse fokkers blijven een vooraan staande plaats innemen! BENEL UXTENTOON STELLIN G Der traditie getrouw was er Dins dagavond een diner in „Casino", waaraan naast dr ir J. B. Groene- veld als vertegenwoordiger van de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening en de burgemees ter van Den Bosch, mr EL Loef?, o.m. verschillende vertegenwoordigers van binnen- en buitenlandse zusterorgani saties aanzaten. Over en weer werden talrijke har telijke tafelspeeches gehouden, waar uit hoe kan het anders de lief de voor het paard en de waardering voor het werk van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" sprak. De voorzitter, de heer J. A. Stols, maakte in zijn ope ningswoord gewag van de mogelijk heid, dat in de toekomst wel eens een Beneluxtentoonstelling in België gehouden zou kunnen worden, een plan dat zoals uit de woorden van an. dere sprekers en de reacties van de tafelgasten viel af te leiden, niet di rect met onverdeelde instemming werd begroet. Dr ir Groeneveld, die het hóuden van een internationale tentoonstel ling ook toejuichte en daarbij hoopte op een wederzijdse erkenning van net Nederlandse en het Belgische stam boek, wees op het belang te blijven strijden voor behoud van het paard. Voorts deelde hij mede dat minister Mansholt vanmiddag de grote show zal bijwonen. Na afloop van de welverzorgde dis stond, zoals ieder jaar, de Koninklij ke Bosse Harmonie gereed om be stuur en genodigden naar de Markt te begeleiden, waar dé dag besloten werd met een taptoe. per week voor alle havenarbeiders, zowel in Amsterdam als in Rotter dam. De voornaamste grief is het la ge nettoloon, dat varieert van 52 tot 55, dat in een week bij dagwerk verdiend kan worden. De erkende bonden doen niet mee aan de staking. De havenarbeiders, zo wijst men er op, hebben na de 6 pro cent van 1 Januari j l., op 1 Juli van dit jaar nog eens een loonsverhoging gehad van 6 tot 8.2 procent. Boven dien is de volgende loonronde aan staande. De vergadering van de arbei den ging accoord met de instelling van 'n commissie, die met de scheep vaartvereniging „Noord" contact zal opnemen over de gestelde eisen. Van de 6000 havenarbeiders nam dus de helft deel aan de staking. is het 10 jaar geleden, dat het Duitse schip „Westfalen" met vierhonderd gevangen (op weg naar net concentratiekamp Neuengamme) aan boord des nachts in het Kattegat door een hevige storm op een mijn liep en verging, waardoor op vijf na alle gevangenen, o.w. de Noorse verzetsstrijder Pet ter Moen, omkwamen. is het 10 jaar geleden, dat Den Haag voor het eerst ken nis maakte met de V 2, welke vanuit Wassenaar op Londen werd afgeschoten en daar op de voorstad Chiswick terecht kwam. Illlllllllllllllllll llllllllllllllll llllllllllll llllllllllll Prijsindexcijfers van het gezinsverbruik. Het C.B.S. heeft thans prijsindex cijfers van het gezinsverbruik op basis 1949 100 per 15 Augus tus 1954 samengesteld. Het totaal-indexcijfer daalde tus sen 15 Juli en 15 Augustus met 1 punt, nl. van 127 naar 126. De oorzaken van deze daling la gen geheel brj.de groen voedingsmid delen. Het indexcijfer voor deze groep liep opnieuw met 2 punten te rug, hetgeen werd teweeg gebracht door een sterke daling van de indi ces voor aardappelen en fruit. De pryzen voor melk en eieren liepen op. By de niet-voedingsmiddelengroe- pen, waarvoor de indexcijfers per 15 Aug. t.o.v. 15 Juli geen veranderin gen ondergingen, deden zich geen prijsveranderingen van betekenis voor. DE VERWACHT... KOUDE OCHTEND. Koude ochtend met plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Na het verdwijnen hiervan half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als gisteren. ZON EN MAAN. 9 September: Zon op 6.03 onder 19.11 Maan op 17.29 onder 1.32

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1