Nederland kampt met een tijdelijk tekort aan onderwijzers Twee en twintig Sudetenduitsers stichtten nieuw dorp in Beieren Exploitatieresultaat R.T.M. over 1953 446.846.-. DEEL VAN MIDDELBURGSE ABDIJ VOLGEND JAAR GEREED KOLEN ZIJN NIET SCHAARS MAAR WORDEN DUURDER nette winkeljuffrouw 524ste STAATSLOTERIJ DINSDAG 7 SEPTEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 HET KRITIEKE JAAR 19S6 Minister Cals stelt een ganse reeks maatregelen voor (Van onze parlementaire redacteur) Iedereen heeft het zien aankomen: direct na de oorlog nam het aantal geboorten in ons land sterk toe- De babies, die toen het levenslicht aan schouwden, zouden in 1951, 1952 en 1953 de leerplichtige leeftijd bereiken en van dat ogenblik af zouden er dus voldoende onderwijzers en ondenvij- zeresen en voldoende schoollokalen moeten zijn om de jonge kinderen de beginselen van alle kennis en alle wijsheid by te brengen. Ook de regering is natuurlijk niet blind gebleven voor deze ontwikkeling. Maar hoewel in de Tweede Kamer bij herhaling vooral door de liberale mevrouw Fortanier-De Wit en de socialist Van Sleen op het vroegtydig treffen van maatregelen bij de elkaar opvolgende ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is aangedrongen, heeft de landsoverheid met een onbegrijpelijke luchthartigheid verzuimd op een drastische wyze te zorgen, dat het lager onderwys in deze jaren over genoeg bevoegde leer krachten beschikt. Er zijn wel maatregelen getroffen, doch zij blijken thans niet het effect gesorteerd te hebben, dat men er van verwacht had. Met het gevolg, dat de tegenwoordige minister van onderwijs, mr. Cals, nu eindelijk een nota aan de Tweede Kamer aangeboden heeft, waarin hij een analyse geeft van het tekort aan onderwijzers, de oorzaken daarvan, de te verwachten groei van het aantal leerlingen, dat de lagere school zal gaan bezoeken en van de ge raamde toevloed van onderwijzers en waarin hij middelen opsomt om tot een juist evenwicht te geraken. Het is een degelijk stuk werk, dat een vruchtbare grondslag kan vormen voor een parlementair debat over de ze belangrijke kwestie. Het bezwaar, dat wij ertegen hebben, is dat het rap port te laat komt. De bewindsman had de Kamer een nota toegezegd over de toekomstige behoefte aan onderwijskrachten bij het lager onderwijs, het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs en het nijverheidsonderwijs. Deze toe zegging heeft hij niet geheel gestand gedaan. De nota beperkt zich tot het gewoon lager onderwys en het voort gezet gewoon lager onderwys. Aan een prognose betreffende het voortgezet onderwijs wordt op het ogenblik ten departemente nog ge werkt. Een nota hierover zo heeft minister Cals ons verzekerd kan binnen niet al te lange tijd en in elk geval in het komende parlementaire zittingsjaar tegemoet gezien worden. Gehuwde vrouwen. In de jaren 1945 tot 1953 nam het aantal onderwijzers bij het gehele la ger onderwijs met inbegrip dus van het buitengewoon lager onder wys en het u.l.o. met ruim 20 toe. Het aantal onvervulde vacatures in het verplichte personeel maakte in de laatste jaren minder dan een half percent van het totale corps uit. Dit halve percent is evenwel geflat teerd want het lager onderwijs nam een aantal krachten op, die normaal de school niet binnengetreden zouden zijn: op 16 September 1947 bedroeg het aantal gehuwde vrouwen by het lager onderwijs 597 en het aantal ge- pensionneerden 137. Op 16 Mei 1954 waren deze aantallen respectievelijk 2263 en 309. Mede met het oog op de ze cijfers moet in feite van een te kort aan leerkrachten gesproken wor den. Dit tekort is nog in de hand ge werkt, doordat de achtjarige leer plicht die in 19471949 tot een ze venjarige was teruggebracht, in 1950 hersteld werd. Doch daar staat tegen over, dat door het mogelijk maken van het volgen van een éénjarige op leidingscursus in 1948 een extra aan tal van ruim 1400 onderwijzers slaag de. Sinds 1950 is- bovendien jaarlijks een voortdurend toenemend aantal onderwijzers geslaagd: 1751 in 1950 en 3561 in 1954. De toekomst. Wil men voor de toekomst maatre gelen treffen, dan dient men te we ten, waaraan men dan waarschijnlijk toe zal zijn. Vandaar, dat de minister over de periode 19541970 ramingen opgesteld heeft, Waarbij rekening is gehouden met de meest uiteenlopende factoren, voor zover deze thans be kend zijn, ramingen over de opleiding van onderwijzers en van de* aantallen, die ook werkelijk voor de klas zullen komen te staan en van de toevoer van leerlingen. Er is daarbij van uitge gaan, dat het opleidingsapparaat geen permanente uitbreiding onder gaat en dat in de duur van de leer plicht en in de leerlingenschaal geen wijzigingen worden aangebracht. De invloed van verlenging der leerplicht en verkleining van de leerlingen- schaal is afzonderlijk onderzocht. Op grond van deze ramingen komt de minister tot de conclusie, dat de aantallen niet te bezetten plaatsen in de periode 19541962 zullen zijn 1954 570; 1955 1250 1956: 3160; 1957 2880; 1958 2990; 1959 2780; 1960 2455; 1961 1385 en 1962 90. Overschotten. Daarna komen er overschotten aan onderwijzers. Zij bedragen in 1963: 975; 1964 2110; 1965 2935; 1966 3920; 1967 4970; 1968 6075; 1969 7090 en 1970 8065. Die overschotten zijn even onge wenst als de tekorten. Aangenomen mag worden, dat mettertijd dus even eens maatregelen getroffen zullen worden om die overschotten te verla gen. Verkleining van de klassen en verlenging van de leerplichtige leef- De Australische oppositieleider, dr. Herbert Evatt, heeft Zaterdag ver klaard, dat liet „heel wel mogelijk en naar ik geloof, waarschijnlijk' is, dat de Franse diplomate, die er van wordt beschuldigd voor Rusland te hebben gespionneerd, volkomen on schuldig is. Evatt noemde het echt paar Petrow, „twee betaalde aan brengers", die zowel ten opzichte van de Sowjet-Unie als van Australië ver raad hebben gepleegd. tijd, waarover thans reeds interdepar tementaal overleg wordt gepleegd naar mr. Cals ons mededeelde zou den daartoe kunnen bijdragen. De naaste oorzaak van het te ver wachten tekort is gelegen in het feit, dat in 1956 door de verlenging van de onderwijzers-opleiding met één jaar als gevolg van de nieuwe Kweek- schoolwet, slechts een betrekkelijk klein aantal onderwijzers beschikbaar zal komen, namelijk circa 1225 tegen ongeveer 3100 in de volgende laren, dat is dus 1900 minder dan zonder de nieuwe opleiding. Vergelijkt men dit laatste getal met de bovengenoemde tekorten, dan blijkt, dat dit aantal onderwijzers het thans te verwachten tekort voor een groot gedeelte te niet zou hebben gedaan. Daarbij moet bovendien in aanmerking genomen worden, dat 1600 oudere aktebezitters hebben gereageerd op de oproep van de minister, waarin hij bezitters van de onderwijsakte, die niet bij het onderwijs werkzaam waren, toeken ning van fictieve diensttijd toezegde, als zij alsnog bereid waren een be trekking bij het lager onderwys te aanvaarden. Een deel van hen zo mag men aannemen zal inderdaad zijn plaats voor de klas weer bezetten. Geen permanente uitbreiding. Van een werkelijk tekort zou dus geen sprake geweest zijn, als de invoe ring van een derde leerkring aan de kweekscholen in 1956 geen spaak in het wiel gestoken had. De bewindsman grondt daarop zijn opvatting, dat niet tot een permanente uitbreiding van het huidige opleidings apparaat overgegaan behoort te wor den. De maatregelen, die hij voorstelt zijn er derhalve op gericht het voor 1956 geraamde tekort zo veel moge lijk op te vangen. Hij wil de bezit sters van een B-diploma van een op leiding voor kleuterleidster na een te creëren opleiding in de geest van spoedcursussen 1947 in de gelegenheid stellen de. oude onderwijzersakte te behalen. De minister heeft reeds op dracht gegeven deze maatregel op korte termyn in de vereiste vorm uit te werken. Slechts in uiterste noodzaak zou hij willen overgaan tot het toekennen aan de bezitters van dit B-diploma van het tydelijke recht om zonder verdere opleiding of examen in de laagste twee klassen van lagere scho len werkzaam zijn. Wel wil by het verlenen van studie toelagen, het inrichten en subsidiëren van parallelklassen en het subsidië ren van avondkweekscholen handha ven en waar mogelyk uitbreiden. Ook zal hy in overleg treden met zyn ambtgenoot van Oorlog en Marine om na te gaan, of het mogelyk is de voor dienstplichtige onderwijzers getroffen vrijstellingsregeling voor 1954 ook in komende jaren in enigerlei vorm toe te passen. Vervolgens vestigt de bewindsman nog de aandacht op een noodoplos sing waarbij aan leerlingen van het eerste leerjaar der lagere school ge durende halve dagen door een onder wijzeres van het l.o. onderwijs wordt gegeven en de rest van de schooltijd met kleuteronderwijs zal worden aan gevuld. Tenslotte zinspeelt hij op het in ruimere mate dan thans het geval is verlenen van de mogelijkheid tot het verkrijgen van een vaste aanstelling door de gehuwde onderwijzeres, al gelooft hij niet, dat het aantal leer krachten daardoor aanmerkelijk zou toenemen. Minister Cals ziet de voorziening in de behoefte aan onderwijzers met een gematigd optimisme tegemoet, mitsde door hem bepleite maat regelen met kracht worden doorge zet. Aan de Middelburgse Groenmarkt heerst grote bouwbedrijvigheid. In het kader van de restauratie der Ab dijgebouwen is men thans bezig met het herstel van de vleugel, waarin voor de oorlog de Provinciale Staten vergaderden. De voorgevel van het gebouw moest worden afgebroken. Een nieuwe pui verrijst thans lang zaam uit de stellingen omhoog. Rechts Lange Jan en Nieuwe Kerk. (Foto P.Z.C.) Ondanks moeilijk jaar. Volgens het jaarverslag van de Rotterdamsche Tramweg Maatschap pij mag het jaar 1953 wel gerekend worden tot een der moeilijkste jaren in het bestaan der maatschappy, doch, ondanks alle moeilykheden en de grote verliezen in de eerste maan den na de watersnoodramp, wijkt het exploitatieresultaat over 1953 weinig af van dat over 1952. De ontvangsten bedragen ƒ3.984.974 (v.j. 4.039.830) en de uitgaven 3.538.128 (v.j. 3.560.667), het ex ploitatie resultaat 446.846 (v.j. 479.163). Tezamen met uitkering oorlogsschade ad 350.416 (v.j. 227.933), winst op verkoop bedrijfs activa ad 32.638 (ƒ58.829) en bui tengewone baten ad 31.283 (ƒ33.765) bedraagt het totale resul taat 861.183 (v.j. 799.690). Na afschrijvingen enz. bedraagt 't voor delig saldo 14.000 (onv.), waaruit wordt voorgesteld een dividend uit te keren van 14 per aandeel van 1000 en 3,50 per onderaandeel van 250. In het afgelopen jaar werden in gekocht en ingetrokken 74 obligaties van 600 en 103 inkomstenoDliga- ties van 400. (Slot van pag. 1) Bij de restauratie van de twee grote vleugels ten westen van de Abtswo ning valt iets merkwaardigs op te merken. Men bouwt hier namelijk „ge raamten". De muren worden opge trokken, het betonnen frame, dat het gehele gebouw draagt, wordt gestort, het dak komt er op en de vloeren wor den gelegd. Maar binnenmuren wor den niet gemetseld en aan de verdere afwerking van het interieur wordt niets gedaan... De oorzaak van deze vreemde en naar het lijkt ondoelmatige bouw methode is het feit, dat men nog niet officieel weet, welke diensten deze ge bouwen zullen betrekken. Derhalve kan geen indeling van de vertrekken worden vastgesteld. Verwacht wordt, dat dit werk in Mei 1955 gereed zal zijn. In die tussentijd is misschien be kend geworden aan welke eisen het interieur moet voldoen. Dan kan de aannemer het geheel voltooiien. In het andere geval zal hij moeten wachten op Den Haag. Men hoopt, dat de be trokken ambtelyke molens snel ma len HOOGSTE PRIJS IN Z.-VLAANDEREN Zeven rayons. (Van onze speciale verslaggever.) Nu de Federatie voor de Neder landse Brandstoffenhandel de win ter prijzen voor huisbrand heeft vastgesteld blykt eerst goed hoeveel hoger deze prijzen hoger liggen en in sommige delen van het land is het een vrij aanzienlijke verho ging dan in het vorige stooksei- zoen. Sinds per 1 Mei van dit jaar de egalisatie van de kolenpryzen is vervallen, zyn de pryzen over de ge hele linie gestegen. Ook de zomer- prijzen waren dit jaar reeds hoger dan verleden jaar. PIONIERSWERK VAN VLUCHTELINGEN In acht jaar ontstond bloeiende industrie (Van onze speciale verslaggever) Dit is de wonderlyke geschiedenis van een dorp, daar ergens in Zuld- Duitsiand, tussen de pijnboombossen en aan de voet van de Alpen. In 1946, dus nog nauwelyks acht jaar geleden, vestigde er zich een schamel groepje, mannen, vrouwen, alles inbegrepen met z'n twee-en-twintigen. Ze waren uitgeweken uit Tsjecho-Slowakye, waar het leven hun, Sudeten- Duitsers, te moeilyk en te benauwd was geworden. Licht was het af scheid hun zeker niet gevallen. Te Glablonz in het Sudetenland hadden ze gewoond van ouder op ouder, meer dan twee eeuwen, en ze hadden er het werk verricht, dat hun lief was; het vervaardigen van allerhande kleine siervoorwerpen met steeds weer nieuwe fantasie en in eindeloze variatie. Schamel was het groepje lieden, zo als het in het jaar 1946 daar -.i Zuid- Duitsland belandde. Veel hadden ze niet kunnen meenemen en wat ze er aantroffen was ook al niet veel: hier en daar in het bos wat munitiebun kers, ten dele opgeblazen door de Amerikaanse bezetting. Het moet wel een amechtig tafereeltje zijn geweest. Maar nu het vreemde. In de acht ja ren, die sedert dat poyere begin in 1946 verstreken zyn, ise op diezelfde plaats een heel dorp verrezen met we- §en en straten, met woningen en fa- riekjes, met kerken en scholen en zowaar ook al met een zaal voor fees telijke gelegenheden. En het gonst er van bedrijvigheid en activiteit. Pioniers Hoe dat mogelijk was? Wel, dat schamele groepje uit 1946 mocht dan niet veel aan bezittingen uit Sudeten land hebben meegebracht, het had iets anders by zich: het vakmanschap, de ervaring, de fantasie en bovenal de energie en de vaste wil om opnieuw te beginnen. In de volle zin van 't woord waren zij de pioniers, de eersten, de verkenners van het terrein en van de mogelijkheden, en hen zijn sindsdien velen gevolgd. In 1946 kwamen die twee en twintig met vier bedrijfjes. maar twee jaar later waren er in het dorp dat inmiddels, naar het vroe- fere dorp in Sudetenland, Neu-Gla- lonz was genoemd als 156 bedrijf jes, waarin niet minder dan 1170 man nen en vrouwen hun werk hadden ge vonden. En nog altijd zit de groei er in, moeten er nieuwe huizen worden gebouwd, nieuwe wegen aangelegd, nieuwe bedryven gesticht. Vakmensen Vakmensen zyn het daar in Neu- Glablonz: glasblazers, glasslypers, smeden; de ruwste materialen tove ren ze om tot de bekoorlijkste sieraden Ze verstaan hun beroep en ze weten iets af van de wereld. Ze kennen de behoefte, zoals deze in alle landen be staat, aan kleine voorwerpen, die aan trekkelijk zijn en op hun wijze het le ven veraangenamen: knopen, parels, sierstenen, klein glaswerk, broches, armbanden, ringen, schoengespen. Het is te veel om op te noemen en bin nen dit alles is dan nog een nimmer eindigende verscheidenheid mogelijk. Dit alles weten *1* mannen en vrou wen daar in Neu-Glablonz en ze zijn ook goed op de hoogte van de natio nale smaak. Het is er, sinds 1949 voor al, een komen en gaan van importeurs uit schier alle landen ter wereld; de ze krijgen een veelheid aan modellen en voorwerpen voorgezet en kunnen nu hun keus maken. En mochten ze speciale wensen hebben, het vakman schap van de lieden te Neu-Glablonz is er borg voor, dat die wensen snel worden vervuld. Het kan zo gek niet zijn, of ze weten er wel een mouw aan te passen. Een dame uit Parijs wil nu eenmaal wat anders dan een dame uit Londen. In Amerika liggen de smaken weer anders en ze hebben te Neu-Gla blonz al lang ontdekt, dat souvernier- tjes met Volendamse motief •- en met molentjes of klompjes het in Neder land best „doen". En als er ergens in Centraal-Afrika een negerkoning is, wiens verlangen uitg- at naar een rijk opgesierde kroon, dan is men in het Beierse dorp knap en tegelijk verstan dig genoeg om aan zijn weelderige wensen milddadig tegem .et te komen. Export Enkele cijfers om een indruk te ge ven van de export. Jaarlijks gaat er nu voor enkele nil) "oenen dollars naar alle streken der aarde. Voor Neder land zijn de cijfers: in 1950 139.435 dollar, 1951 272.190 dollar, 1952 308.754 dollar, 19*3 35"-.697 dollar. Er zit dus wel muziek in Neu-Glablonz. Van muziek gesproken: onder de snuisterijen die gemaakt worden, ont breken de muziekdozen niet en wan neer de importeur over de laden met broches, armbanden en wat niet al ge bukt staat, kan zyn oor soms plotse ling door een licht tingelend melodie tje gestreeld worden. Nee, het zal die mensen In Zuid- Duitsland niet gemakkeiyk gevallen zijn, hun oude land en hun oude dorp te verlaten. Alles scheen afgebroken en wat wachtte was wildernis en een onzekere toekomst. Maar nu, acht jaar later, wil er nie mand meer terug. Trouwens, wie in het bedrijvige dorp heeft er nog tijd om aan het verleden te denken Ten zij dan misschien 's avonds, als het werk rust, als over de bergen en bos sen het duister valt en als uit een sim pel speeldoosje een veemoedig wijsje klinkt... Met de egalisatie van de kolen- prijzen is ook de egalisatie van de vrachtprijzen vervallen, zodat thans de kolen in de mijnstreken minder kosten dan in andere delen van het land. Het land is daartoe verdeeld in zeven rayons. In Zuid-Limburg het goedkoopste rayon is de pry's femiddeld 50 cent per mud lager an in het duurste rayon, namelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Mede hier door is het vrijwel ondoenlijk te zeg gen hoe groot de stijging van de ko- lenprijs is. Zeer globaal kan deze op gemiddeld ruim 30 cent per mud worden gesteld. In nauw verband met de berichten over de prijsverhoging staan geruch ten over te verwachten moeilijkhe den in de kolenvoorziening in het komende stookseizoen. Zo zouden de handelaren niet voldoende bevoor raad zyn en zou het publiek vrij wel geen gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid om gedurende de zomermaanden goedkoper kolen in te kopen. Van schaarste is evenwel geen spra ke. Volgens welingelichte kringen is een eventuele afwezigheid van voorraden echter veeleer te wijten aan de vrees van de handelaren om uit het buitenland kolen te betrek ken, die duurder zijn dan kolen uit Nederlandse mijnen. Zy zullen hier toe toch moeten overgaan, want de binnenlandse productie alleen is niet voldoende om aan de vraag op de Nederlandse markt te voldoen. In de totale behoefte aan huisbrand van rond 5 millioen ton per jaar, wordt namelijk voor slechts circa 60 procent door de Nederlandse mij nen voorzien. Overigens maakt het werk goede vorderingen. De vleugel aan de Abdij- zijde is voor de helft reeds omhoog ge trokken. Dat kon, omdat de zich er onder bevindende kelder intact was gebleven. Het keldergewelf daarnaast zal nog moeten worden opgebouwd. Dit gebouw krijgt weer zyn vroegere aanblik. De enige verandering is een poortje met bordes en trap, dat aan de westzijde, nabij de toekomstige com missariswoning is geprojecteerd. Voorheen was ter plaatse geen ingang. Deze wijziging is een uitvloeisel van het streven om alle afzonderiyke dien sten in de Abdij ook een eigen ingang te geven aan het Abdijplein. Een nog belangrijker wyziging bij deze restauratie betreft de plaats van het centrale trappenhuis voor beide vleugels. Was dit vroeger in het hoek- gebouw, waar de vleugels tezamen komen, thans bouwt men de trap meer oostelijk. Hierdoor werd aanzienlijk meer ruimte verkregen. Bij het herstel van de vleugel aan de Abdijzijde is het een voordeel, dat de muren hier in betrekkelijk goede staat bleven. Het gebouw aan de Groen- marktzyde had echter meer tc lijden. Men zag zich hier dan ook genood zaakt de muren bijna geheel ai te bre ken en opnieuw op te trekken. Met dit laatste is men thans bezig. Tegelijker tijd wordt echter het betonnen frame gee tort. Dit werk is niet afhankelyk van de opbouw der muren, daar deze geen dragende functie meer verrich ten. Ook de aanblik van de voormalige Statenzaal zal niet veel worden ge- wyzigd. De aanwezigheid van het mo nument op het perk er voor heeft hier echter een rol gespeeld. De achter grond van dit beeldhouwwerk mag niet „te druk" zijn. Hiermee is in het ontwerp rekening gehouden. Als deze beide vleugels gereed zijn rest bovendien nog de oekende Kloos tergang. Een deel daarvan is onder het huidige werk begrepen, omdat boven de westzyde van de gang vertrekken zijn gelegen die bij dc voormalige Statenzaal behoren. De zich daaron der bevindende gewelve van de Kloostergang dienen om die reden hersteld te worden. Omtrent de res tauratie van het overblijvende gedeel te bestaat geen zekerheid. Vermoedelijk zal de Kloostergang in de toekomst voor het publiek toe- gankelyk zyn. Men zal deze plaats be reiken door de „witte" toren. Het ligt in ieder geval wel in de bedoeling, dat de Provinciale Bibliotheek in de toe komst aan de Kloostergang zijn entree krijgt, in plaats van aan het Eerste Abdyplein. Tenslotte het befaamde Abdyplein. De fraaie beplanting van platanen ging deels bij de brand, deels in de oorlog verloren. Reeds een aantal ja ren werd een nieuwe beplanting, gro tendeels linden en enkele platanen, aangebracht, die reeds een behoorlijke hoogte heeft bereikt. Het effect van de bomen wordt echter volledig te niet gedaan door de stapels afgebikte stenen, die het plein vullen. Wanneer het Abdyplein ontruimd zal zyn en zyn oude luister weer heeft, weet thans niemand. Het tempo van de ontruiming is echter gelijk aan het tempo, waarin geld beschikbaar komt voor het bouwen van de nog niet ver rezen Abdygcdeelten. En dat laatste tempo is niet al te hoog Gevraagd een 18 jaar. Brood- en Banketbakkerij P. HERMAN Singel 32 - Vlissingen. 4e Klas 13e lijst HOGE PRIJZEN 3000 14461 ƒ1500 9463 11228 17495 1000 10113 21794 ƒ100 5279 6899 7331 15645 1B71R ƒ200 1829 3002 3850 3874 5253 7547 7625 7788 7910 8753 9531 9738^0086 1»§Ï11235 11576 13694 13897 17177 18199 18243 19014 19257 19794l£«09 20364 20513 20614 2096J PRIJZEN VAN 80 1 1104 167 333 341 376 410 511 523 544 588 676 685 925 2008 046 095 274 293 368 508 658 675 731 735 780 843 863 929 941 S009 026 125 209 220 314 379 383 386 605 685 751 778 913 4262 306 341 362 408 515 630 710 712 782 5020 075 115 154 270 301 319 336 351 451 498 541 565 739 787 6053 054 089 180 214 427 449 451 473 616 630 766 853 879 997 7025 116 129 188 329 480 484 666 855 944 8089 129 157 289 411 497 719 875 908 9003 341 357 528 713 851 10010 015 152 226 229 528 564 618 639 675 681 847 905 922 11080 239 265 157 638 703 888 12080 362 364 514 704 732 887 14007 035 254 263 313 330 428 448 533 546 556 594 615 791 837 861 878 15154 285 369 422 490 507 522 577 605 621 648 833 860 953 956 16243 304 539 590 713 761 815 17099 182 206 241 278 481 504 643 661 690 718 768 795 930 962 18061 074 083 113 308 329 500 609 681 735 837 969 19003 120 194 324 347 352 517 522 576 599 672 70S 803 888 20027 041 044 136 215 233 284 347 349 400 446 457 570 673 685 734 739 757 883 914 923 945 21056 304 305 306 339 459 501 580 684 692 743 831 867 868 925 9S5 997 NIETEN 1023 024 107 193 202 204 310 322 327 395 401 404 465 488 519 583 595 610 787 827 828 854 927 944 967 975 988 2067 116 125 139 151 176 192 207 306 309 333 344 358 359 376 406 411 412 429 450 516 534 567 574 591 599 612 636 650 663 672 700 727 754 755 762 783 801 825 857 870 886 900 953 981 3039 093 097 109 146 263 294 316 350 422 429 460 472 492 522 533 621 639 707 824 925 952 983 985 993 4039 127 131 142 158 196 204 222 234 240 344 401 402 414 447 462 467 513 569 571 577 5S1 669 678 725 729 736 744 756 780 804 847 874 897 900 920 5067 0S6 093 108 138 148 227 258 304 363 390 421 425 434 462 465 516 5S8 612 619 707 7S3 802 836 847 850 865 903 909 916 6007 029 068 148 158 202 254 257 261 270 279 318 360 363 377 386 412 416 511 534 599 618 643 668 669 677 736 737 750 793 846 942 962 978 995 7030 032 054 137 203 238 239 262 291 340 342 366 420 422 509 520 559 563 643 647 652 657 658 667 683 730 731 757 773 816 S70 903 911 938 949 968 970 997 8073 080 095 112 144 148 192 196 197 258 345 386 413 420 431 442 464 467 481 491 508 513 517 596 644 661 676 757 762 766 805 874 880 906 919 931 98S 9008 044 053 098 122 130 148 161 190 200 276 316 371 393 429 438 446 590 601 607 624 632 633 653 667 677 746 768 847 860 866 867 875 945 951 964 10005 032 047 065 123 199 210 262 288 326 333 368 383 402 429 442 449 483 522 525 582 583 595 616 672 678 712 727 740 758 S23 900 934 987 989 997 11013 032 061 064 093 108 175 179 272 281 293 355 374 390 395 503 594 598 641 653 656 662 664 715 792 798 800 816 829 832 860 887 931 932 944 959 970 972 12011 033 090 125 128 144 143 179 184 188 240 267 296 298 302 306 307 326 355 401 402 403 406 410 422 496 499 525 549 625 649 679 690 767 774 789 799 812 816 817 823 836 873 929 941 949 13003 010 012 081 133 215 222 249 254 264 278 305 346 354 367 431 440 524 533 594 596 597 656 661 681 700 727 753 766 768 770 775 776 780 874 883 916 9G4 974 999 14047 048 088 110 121 122 134 138 151 155 199 231 239 247 284 292 301 338 396 398 404 449 479 544 592 608 658 686 807 815 869 905 907 929 948 15029 060 062 071 073 160 171 187 197 204 208 214 220 250 266 271 296 311 339 346 392 413 421 434 437 459 430 540 547 563 576 578 589 602 609 610 630 716 745 804 829 839 84S 898 922 961 965 16026 030 034 068 100 159 171 183 187 194 241 250 262 265 270 307 312 335 352 379 548 617 652 653 740 829 840.853 946 947 958 972 985 17046 049 C65 139 148 175 201 204 220 251 259 282 301 312 318 336 365 404 407 410 450 484 573 605 621 631 665 672 686 722 733 757 794 798 818 827 867 872 905 917 18002 007 024 035 050072077084093097 100 120 147 155 211 233 246 266 309 318 330 340 366 420 470 496 5S4 620 702 726 739 783 827 924 19002 013 029 059 050 064 071 085 097 113 149 175 189 228 231 241 359 362 367 381 395 400 413 429 440 479 489 491 535 547 564 571 655 676 688 739 744 764 780 802 916 958 20055 056 059 067 086 156 177 219 222 224 225 227 257 278 307 308 335 340 390 401 438 443 4S4 511 516 526 549 606 619 725 742 748 753 759 771 810 843 847 900 903 915 916 937 940 21033 088 089 096 100 160 210 225 249 250 258 336 345 350 377 490 498 512 514 535 537 547 556 582 595 597 626 643 651 678 715 717 732 758 799 869 900 905 913 915 974 991 Categorie pryzen van 80. byvoegen 5448; vervalt 5498; 11157 moet zijn 11357. Categorie nieten; bijvoegen 9048; vervalt 9098.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7