Defect aan instrumenten zou oorzaak van ramp kunnen zijn Nederlandse troepen naar de manoeuvres in Duitsland boeken KLANKBORD KAPITEIN PETER TOWNSEND IS DIEP BELEDIGD OVEREENKOMSTEN INZAKE VREEDZAAM ATOOMGEBRUIK DINSDAG 7 SEPTEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUW8E COURANT 3 PRESIDENT-DIRECTEUR VAN K.L.M. MEENT Amerikaanse vrouw voorkwam dat „Triton" in vlammen opging De oorzaak van de ramp met de „Triton" zou kunnen zijn, dat de instru menten bij het opstijgen een andere aanwijzing hebben gegeven dan met de werkelijkheid overeenstemde. Na het vertrek is het toestel in een enigszins overtrokken toestand geweest. Op betrekkelijk geringe hoogte is de „Triton" over het water doorgevlogen. Was liet toestel twee km verder in het water terechtgekomen, dan was het in vlammen opgegaan Aldus een mededeling van de president-directeur van de K.L.M., de heer Aler, tij dens een persconferentie, welke Maandag op Schiphol werd gehouden. vibreerde, deed mij de schrik om het hart slaan. Ik dacht: nu ko'mt het einde. Tot myn enorme opluchting gebeur de echter niets van dat al. Het toe stel kreeg een flinke schok en kwam plotseling tot stilstand. Maar niet plotselinger, daft bv. een tram of een auto, die heel hard remt". „Meteen na het begin van het tril len gleed het toestel naar beneden. Ik voelde dit heel duidelijk. Het neer storten gebeurde voor mij in het ge heel niet onverwacht. Integendeel, ik had liet me nog veel erger voorge steld". Niet alleen Viruly heeft het nade rende onheil zien aankomen, zo voeg de hij er aan toe. In de cockpit heb ben alle mannen nog voor de machi ne het water raakte benauwde ogen blikken doorgemaakt. „Indien de veronderstelling van een fout op de instrumenten inderdaad de oorzaak zal blijken te zijn, dan is het de techniek, die de bemanning een verkeerd beeld heeft gegeven van de ware situatie". De heer Aler voegde daaraan toe: „Vast staat, dat de „Triton" na de start niet steeg. De instrumenten ga ven evenwel toch een stijging aan". Voorts vertelde de heer Aler, dat hij zich zeer wel kan indenken, dat de verklaringen over de hoogte van het vliegtuig van de eerste en tweede piloot van elkaar afwijken. Immers, de eerste vlieger kijkt niet alleen naar de instrumenten maar heeft veel meer te doen. De tweede vlieger let onafgebroken op de instrumenten. Voor hen beiden was alles volko men normaal. Zij realiseerden zich totaal niet, dat ze in het water vlo gen. Ook voor hen was die ontdek king een verrassing. Hevig trillen Een geredde passagier van de „Tri ton" heeft aan een verslaggever van het ANP het volgende verklaard: „Toen we nog in de lucht waren begon het toestel op een volkomen abnormale wyze hevig te trillen en kreeg een hevige klap. Ik ken de lucht. Ik heb zeer veel gevlogen. De wijze, waarop de „Triton" trilde en Sigaret Doordat een Amerikaanse vrouw een medepassagier verhinderde een sigaret aan te steken nadat de „Tri ton" was neergestort, zijn de levens van hen die ziel» nog in het wrak be vonden, gered, zo is Maandag bekend geworden. Commodore Viruly zei dat mejuf frouw Elizabeth Snyder „ons van een zekere dood heeft gered". Het vlieg tuig zou zeker ontploft zijn als een lucifer was aangestoken. Mej. Snyder zegt zelf: ,,Ik voelde mij duizelig als gevolg van die ver schrikkelijke gassen, toen ik bemerk te dat de man naast mij op het punt stond een sigaret aan te steken. On middellijk greep ik de sigaret uit zfön mond en op dat moment zag hij zelf ook zijn dwaasheid in". Het ongeluk van de „Triton" was voorpaginanieuws in de Engelse bla den. Vele kranten legden de nadruk op de verklaring van K.L.M.-diree- teur Aler, dat na de start de machine slechts twee minuten contact had ge had met de verkeerstoren* op Shan non in plaats van de normale vijf. De „Daily Herald" vroeg in een grote kop: „Waarom waren de red ders zo laat?" De stoffelijke overschotten van de slachtoffers van de ramp met de „Triton" zullen, in overleg met de na bestaanden, naar de diverse landen van herkomst worden overgebracht. Een groot aantal slachtoffers is ech ter nog niet geïndentificeerd. Baantje van attaché slechts pro forma? Kapitein Peter Townsend, momen teel Engels luchtvaartattaché in Bel gië, heeft bij de rechter een aanklacht ingediend tegen een Engels Zondags blad, dat hem een „mannelijke Greta Garbo" had genoemd en had laten doorschemeren, dat hij zyn ambt van attaché slechts pro forma zou uit oefenen en zou leven van het gerucht, de heimelijke geliefde van Prinses Margaret te zijn. Een verslaggever van het blad had dagenlang geprobeerd Townsend over een militaire aangelegenheid te spre ken tek rijgen. De attaché was ech ter nergens en nooit te vinden. Als „plaatsvervanger" bood men de boze journalist tenslotte de gezant per- Pro/. dr. Willem Kouwen aar, buiten gewoon hoogleraar in de tropische hygiëne aan de Universiteit van Am sterdam, die, evenals zijn echtgenote, b\j de ramp met de „Triton" om het leven is gekomen. WANHOOP. In de „New York Tribu ne" kwam de volgende advertentie voor van een wanhopig man: „Ik zoek een woning, die zo groot moet zijn, dat mijn vrouw niet verlangt naar haar moeder terug te gaan en zo klein, dat haar moeder niet verlangt bij haar dochter te komen logeren". LITERATOR. De bekende Amerikaan se literator William Faulkner (The Fable) wil helemaal niet voor een let terkundige doorgaan. Toen hij kort ge leden in een hotel te Parüs arriveerde liet hij zich inschrijven als „landbou wer". AMERIKA. De beroemde Engelse di rigent sir Adrian Boult kwam uit de Verenigde Staten terug. Zijn vrienden vroegen: „Wat beviel je het best in de Verenigde Staten?" Sir Adrian: „Het malse vlees, dat de slagers leveren daaraan moeten de Engelse slagers 'n voorbeeld nemen". Vrienden: „En wat beviel je het minst?" Sir Adrian: „De vele vliegtuigen, die met hun gesnor de concerten verstoren". PIANO. Een klein meisje op 't eiland 8t. Maurice moest opschrijven wat een piano was. Ziehier het resultaat: ,JIet is een dier met een erg harde huid en vier poten. Het heeft een gro te bek met zwarte en witte tanden. Wanneer het zyn bek opent en men slaat op de tanden, dan schreeuwt het". KINDEREN. Het viel op in het stadje Bois-le-Roi (Frankrijk) dat op de mu ren zoveel aanmaningen verschenen aan de Amerikaanse militairen om naar de Verenigde Staten terug te ke ren. Amerikaanse officieren beklaag den zich over dit tekort aan vriende- lijkneid. De burgemeester onderzocht de zaak. Toen bleek, dat de kindertjes van de Amerikaanse officieren zich met deze schrijverij onledig hielden. Ze waren liever in de Verenigde Sta ten dan in Frankrijk!! TUSSEN V. S. EN ANDERE LANDEN Uitnodiging tot deelname aan Sow jet-Unie. Bij de opening te Denver, in de Amerikaanse staat Colorado, an de eerste fabriek in de Verenigde Sta ten, die haar energie ontleent aan bij kernsplijting vrijkomende kracht, heeft president Eisenhower meege deeld dat tussen de Verenigde Sta ten en een aantal andere landen een overeenkomst is gesloten, waarbij een internationale organisatie wordt in gesteld, wier taak het zal zijn de aamvending van atoomsplijtings- kracht voor vreedzame doeleinden te bevorderen en technisch mogelijk te maken. De „andere landen" werden door de president niet met name genoemd, doch volgens een zijner medewerkers betreft het hier Groot-Brittannië, Canada, Australië, Zuid-Afrika, Frankrijk en België. In zijn toespraak zei Eisenhower onder meer: „Ik hoop, dat geen en kel land zich afzijdig zal houden van het werk dezer organisatie." Hij deelde voorts mee dat de Ver enigde Staten met België onderhan delen over het aldaar bouwen van een atoomreactor. De Verenigde Staten zullen een school voor kernsplitsingsweten schappen openen, „om vertegenwoor digers van bevriende landen te hel pen zich de nodige bekwaamheid op dit gebied te verwerven. De president besloot met: „Ik ver trouw, dat de atoomsplijtingskracht niet slechts voor vernietigingsdoel einden zal worden aangewend, doch dat zij de machtige dienaar en on- Prof. George Otto Emïle Lignac, die bij de ramp met de „Triton" in de Shannon-rivier is omgekomen. Ook zijn echtgenote was een der slacht offers van de ramp. vermoeide weldoener van de mens heid zal worden." Men verwacht, dat de fabriek te Denver genoeg energie zal opleveren om in de behoeften van honderddui zend mensen te voorzien. Eisenhower's rede wordt onder meer gezien als een hernieuwde uit nodiging aan de Sowjet-Unie, om aan internationaal werk ter bevordering van de aanwending van atoomsplij tingskracht voor vreedzame doelein den, deel te nemen. V.r.n.l.: stewardess H. Loewenstcin, steward W. van Buren en steward B. Westergaard, allen omgekomen bij de ramp met de „Triton". soonlyk aan! Dat deze makkelijker te bereiken was dan zijn beroemde atta ché, kwam in de niet in erg malse bewoordingen opgestelde reporta ge vrij drastisch tot uitdrukking: Townsend was overal, echter niet aan het werk, zo schreef de journalist. Hij vierde feest op de rijclub ,.L' Etner", waar hij de hengst „Tourbillon", die hem door zijn vriendin gravin Aline van Limburg geschonken was, train de, Daarbij zat hij meer in restau rants dan op het gezantschap en be zocht op grond van zijn liefdesge schiedenissen met prinses Margaret de hoogste kringen van Brussel. Hij zelf zou verlegen worden, wanneer men dit onderwerp ter sprake bracht, maar speelde echter als Garbo de rol van een beroemdheid, die zich moet verbergen om rust te hebben. Wan neer zou blijken, dat de liefdesaffaire met Margaret een gerucht was, zou mr Townsend al heel spoedig weer een kleine „niemand" zijn. Op deze gronden becritiseerde de journalist het spel van verstoppertje, dat het gezantschap speelt, waar het Townsend betreft. Reeds de portier deed zeer verbaasd, toen de verslag gever naar de attaché vroeg en ver klaarde dat het zo goed als onmoge lijk was, hem te spreken te krijgen. „Men weet nooit, wanneer mr. Town send aanwezig is, en wij weten ook niet, waar hij is. Hij vertelt het nie mand. Maar waarom ook, zijn per soonlek leven hoort alleen hem toe. „Toen de journalist tegenwierp, dat hij niet de privé-persoon, maar de at taché wilde spreken, verklaarde de beambte: „Wij hebben er geen ver moeden van wanneer hij komt, maar het kan wel twee of drie dagen duren. Gelooft U by voorbeeld, Winston Churchill zo makkelijk te spreken te krijgen, wanneer U naar Downing- street 10 gaat?" „Sinds wanneer ver gelijkt men ieder pedant mannetje met onze premier?,, was de vraag van de journalist, die zich nu voor de rechter moet verantwoorden. Tenzij attaché Townsend nog op het laatste ogenblik de voorkeur er aan zou ge ven, zijn aanklacht in te trekken De Noorse woningen aan de Gracht- weg te Zierikzee zijn dezer dagen on der de kap gekomen. (Foto P.Z.C.J Neerschieten van een Amerikaans vliegtuig Het Wereldgebeuren In Manilla Na 1945 pompten de Verenigde Sta ten twee milliard dollar in de Philippijnen om het volk van deze eilanden wat welvarender te ma ken cn, zo het kon, ook iets afkeri ger van het communisme. Het succes van deze geldinjectie was niet groot. De toenmalige presi dent Quirino was omgeven door lie den. die meer bedacht waren op eigen voordeel dan op het landsbelang. In plaats van vooruit te gaan door de Amerikaanse hulp. naderden de Phi- lippino's het stadium van het bank roet. De ontevredenheid onder de kleine landbouwers en arbeiders was groot. Algemeen werd geklaagd over corruptie. Als exponent van deze ontevreden: heid brachten de kiezers Ramon Mag- saysay aan de macht, een man. die van autobusmonteur was opgeklommen tot manager van een groot busbedrijf daarna een rol van betekenis had ge speeld in de verzetsbeweging tegen de Japanners en die in 1950 minister van oorlog was geworden. President Magsaysay is thans bezig aan een groot vijfjaren-plan, dat aan de kleine man de welvaart moet ge ven. waarnaar hij onder vroegere be stuurders tevergeefs heeft gesmacht. Deze Magsaysay opende Maandag die moet beslissen over het slui- morgen in Manilla de conferentie, ten van een Zuid-Oost Aziatisch ver drag tegen het communisme. Het is een genereus gebaar van de Amerikanen geweest om de conferen tie in Manilla te doen houden. De stad leent er zich uitstekend voor, want er zijn fraaie hotels, goede ver gadergebouwen enz. Maar er is tegen Manilla één bezwaar: het is een Oos- Amerikaans protest te Moskou terse stad. waar men moeilijk gehei- De Amerikaanse regering heeft in men bewaart. Alles lekt er uit en zo een nota te Moskou geprotesteerd te gen het neerschieten van e«*n Ame rikaans vliegtuig ten Oosten van Wladiwostok door Russische straal jagers. Wy maakten gisteren reeds melding van dit incident. Negen overlevenden van het Ame rikaanse Neptune-patrouille-vlicgtuig kwamen aan op de Japanse luchtba sis Atsugi. Zij verklaarden, dat het Amerikaanse vliegtuig zich 44 mijl uit de kust bevond toen het werd aan gevallen door twee Mig's. De Neptune werd door het tweede en het derde salvo getroffen, waarna het toestel \lamvatte en in zee viel. Het wrak zonk na een halve minuut. De navi gator het enige slachtoffer ver dween mee in de diepte. De bemanning van net Amerikaan se toestel zou medegedeeld hebben, dat het geschut op het ogenblik van de aanval niet geladen was, zodat terugschieten een technische onmo gelijkheid was. Volgens de Russische lezing van het incident zouden daarentegen de Amerikanen het eerst hebben gescho ten. Een Reuter-bericht zegt intussen weer; dat de commandant Wayne van het Amerikaanse toestel bij de twee de Russische aanval opdracht gaf om te vuren en dat ook inderdaad ge schoten werd. De Amerikanen, die op een rubber- vlot dreven, durfden des nachts geen lichtsignalen te geven uit vrees door de Russen te worden opgemerkt. Er was die nacht levendige Russische luchtactiviteit. Nadat de Neptune-bemanning 12 uur op het vlot had rondgedreven ar riveerden toestellen van de derde Amerikaanse luchtmacht voor de red ding. In de Amerikaanse nota, die te Moskou werd overhandigd, proteste ren de Amerikanen tegen een „moed willige en niet-uitgelokte aanval". Het Amerikaanse toestel, zo zeggen zij, heeft in het geheel niet gescho ten en het bevond zich met in het Russische luchtruim. De Russische lezing van het geval werd afgeweeen. Het koffietekort is ten einde. Het Amerikaanse departement van landbouw heeft voorspeld, dat er aan het einde van het tot Juli 1955 lopen de marktjaar geen koffietekort meer zal bestaan. Het departement ver wacht, dat de productie dit jaar zal stijgen met 287.000 zakken en dat als gevolg van de uitbreiding der koffie- cultures sedert de tweede wereldoor log het aanbod in de komende jaren beter in evenwicht zal zijn met de vraag. ATOOMARTILLERIE DOET MEE kon het dan ook gebeuren, dat het Amerikaanse ontwerp voor het Zuid- Oost Aziatisch verdrag prompt in een Philippijnse krant werd gepubliceerd op de dag nadat het in ontwerp in Manilla was ontvangen en lang voor dat de Amerikaanse minister Foster Dulles het aan de openbaarheid wilde prijsgeven. Dat moet voor Foster Dulles een bittere teleurstelling zijn geweest. Ongetwijfeld hebben zekere Philip pijnse instanties het ontwerp met op zet laten uitlekken. President Magsaysay en de zijnen waren namelijk nogal teleurgesteld door de vage bewoordingen waarin het ontwerp-verdrag was gesteld en door het ontbreken van garanties. De Amerikanen wilden niet verder gaan dan „elkander raadplegen" bij een daad van agressie. Er zou geen sprake van zijn, dat een communistische aanval op een der verdragsluitende landen auto matisch tot een oorlog met alle ver dragsluitende partijen zou leiden, zo als dat bij de NA.V.O. wel het geval Blijkbaar om de Philippino's tevre den te stellen heeft nu Foster Dulles mondeling de verzekering gegeven, dat elke aanval op de Philippijnen automatisch tot ingrijpen van de Ame rikaanse strijdkrachten zou leiden. Een soortgelijke verklaring heeft Foster Dulles ook afgelegd voor wat betreft Formosa, maar het merkwaar dige is, dat zowel Formosa als Japan buiten het Zuid-Oost Aziatisch ver drag worden gehouden. Dit kan alleen maar betekenen, dat Japan m dé toekomst een zelfstandige buitenlandse politiek wenst te voeren, waarbij het zich aan niemand wil bin den endat de toekomst van For mosa nog altijd onzeker is. Een ander moeilijk punt in Manilla is de ongeïnteresseerde houding van Engeland. Minister Eden is niet zelf naar Manilla gegaan, maar hij zond een plaatsvervanger. Het gerucht wil. dat India zich sterk tegen de Manilla-conferentie heeft uitgesproken en dat Eden de band, die India met het Britse Imperium ver bindt niet wil verzwakken door grote activiteit te ontplooien in Manilla. Ter sterkte van 40.000 man Veertigduizend man Nederlandse troepen zullen van 2228 September deelnemen aan de grote inter-gealli- eerde oefening „Battle Royal", (hand gemeen) die in West-Duitsland wordt gehouden. In totaal zullen 140.000 Britse. Belgische en Nederlandse en Amerikaanse militairen Ln he»t veld kómen, verdeeld over twee partijen van ongeveer gelijke sterkte, Noord- land en Zuidland. De aanvallende troepen van Noord- land zullen bestaan uit het eerste BritseNederlandse leger, dat onder bevel zal staan van de Britse luite nant-generaal Whistier. De Britse bij drage hieraan is een legercorps on der bevel van generaal-majoor Cassels, bstaande uit de tweede Britse infan teriedivisie en de zevende pantser divisie (woestijnratten). Het Neder landse legercorps, tvaarover luitenant- generaal Opzomer het commando voert, bestaat uit de vierde divisie van generaal-majoor Couzy en een groot aantal legercorpstroepen, waarbij voor het eerst een luchtdoelartilleriegroep is ingedeeld. Voorts wordt aan het Nederlandse legercorps de zesde Britse pantser divisie onder bevel van generaal-ma joor Mitchell toegevoegd. Miet Noordland werkt samen de tweede groep van de 2e geallieerde tactische luchtmacht, bestaande uit Engelse en Nederlandse eenheden. De Nederlandse luchtmacht zal voor deze gelegenheid een Thunderjet-verken- ningssquadron in de lucht brengen. De krijgsmacht van Zuidland wordt gevormd door het Belgische leger corps onder bevel van luitenant-gene raal Tromme. Dit legercorps wordt ge vormd door de 16e Belgische pantser divisie, de eerste infanteriedivisie en de Canadese infanterie gevechtsgroep, die bij de manoeuvres van het vorige jaar aan de Nederlandse kant stond. Voorts zal een Britse parachutisten brigade uit Engeland ter beschikking staan van de commandant van Zuid land, terwijl de> BritsBelgische 53e groep van de 2e' geallieerde tactische luchtmacht luchtsteun zal geven. Leider van de gehele oefening is ge neraal sir Richard Gale. Voor het eerst zullen bij een oefe ning op deze schaal atoomkanonnen in het veld worden gebracht en wel de 280 mm artillerie van het Ameri kaanse leger. Zij zullen waarschijn lijk bij beide partijen worden inge deeld en voor een belangrijk deel hun stempel op deze oefening drukken. Een van de belangrijkste aspecten van „Battle Royal" zal dan ook zijn het optreden van normaal georgani seerde divisies in een atoomoorlog. Problemen die de „new look" met zich mee brengt hoopt men aan ook hier tot gelding te laten komen. In dit verband zullen aan versprei ding en camouflage zeer hoge eisen worden gesteld. Het terrein waarop de oefening zich afspeelt bestrijkt een gebied dat zich uitstrekt tussen Oldenburg en Keulen. Hogere vrachttarieven bij de N. S. Per 1 October a.s. zullen de tarie ven voor het vervoer van stukgoed per spoor, verzonden als vrachtgoed, snelgoed of expressgoed, worden ver hoogd. Voor stukgoed met een gewicht van 1 t/m 30 kg zal een tariefsver hoging van 7% procent gelden, de tarieven voor het vervoer van stuk goed van 31 t/m 100 kg zullen met 12 procent en die voor het vervoer van stukgoed van meer dan 100 kg met 20 procent worden verhoogd. Autobanden werden doorgesneden. In de afgelopen nacht heeft men van niet minder dan 19 ln Den Haag geparkeerde auto's de banden door kneden. In de Wagenstraat wer- len van een Engelse auto alle vier de banden vernield. Van drie andere in deze straat geparkeerde wagens werden vijf banden doorgesneden. Hoe grondig men daarbij te werk is gegaan, blykt wel uit het feit dat zelfs het canvas kapot is gesneden. In het Zuiderpark sneed men van 15 auto's de banden door. De politie verwacht nog meer aangiften. HET ONDERWIJS Bij de N.V. uitgeversmaatschappij J. B. Wolters te Groningen versche nen; „Onze S .eenkoolwinning" met werkboekje door W. F. Boerefijn en K. Norel, een lee -leesboek voor de hoogste klassen van het lager onder- wys, scholen voor V.G.L.O. en de laag ste klassen van het U.L.O. In de serie „Wij en de Wereld" be leefden de deeltjes HI en IV van „De Mens en de hem omringende Wereld" („Mens en Techniek" en „Mens en Kunst") een tweede druk. De samen stellers zijn A. Groen, J. Heringa en J. de Jonge. „De Pen op Papier" I en n van P. Vmk en P. C. J. Reyne bevatten een kleine 200 opdrachten en oefeningen in het stellen voor het V.H.M.O. „Door Arbeid, Geest en Kunst" II met werkboekje werd samengesteld door J. van Mourik en G. Stuvel. Het is bestemd voor leerlingen van het V.G.L.O, en het algemeen vormend onderwijs en behandelt de wording en gang van samenleving en cultuur in de Nederlanden. Van de hand van de heren J. H. Bö- se en D. M. van Willigen verscheen een leergang Nederlands vc het V. H.M.O., getiteld „Levende Taal". Een eenvoudig biologisch leerboekje bestemd voor het gebruik in de vierde klasse van de lagere school, werd sa mengesteld door J. P. van BI destijn. Het is getiteld „De wondere Wereld van Planten en Dieren", deel L

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5