PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De conferentie te Manilla over Zuidoost-Aziatisch verdrag Belangrijk deel van Middelburgse Abdij komt volgend jaar gereed BILT HULP AAN VLUCHTELINGEN IN EUROPESE KAMPEN ONDERZOEK NAAR RAMP MET „TRITON" IN VOLLE GANG 197e Jaargang-No. 210 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 7 Sept. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 2.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 2S cent meer. Giro Nc 353300 P.Z.C, Middelburg. Bur. Vllssingen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 Hjnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g g. 2228); Oostburg. Flnlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr 2: Zierikzee. N Bogcrris'.r C IC), '-cicf HET LAM IN DE MAAG VAN DE LEEUW Men wil het communisme niet in in verdragtekst noemen De conferentie over Zuid-Oost-Azië te Manilla is Maandag geopend met een toespraak van president Magsaysay van de Philippijnen. Deze zeide, dat men zonder agressieve bedoelingen bijeenkomt en dat het de taak der conferentie is een defensiesysteem voor de vrije wereld uit te werken, als antivoord op eventuele agressie. Het vreedzaam samenleven der stoten dat de communisten aanbieden, aldus de president, is dat van de leeuw en het lam „het lam in de maag van de leeuw". Als wij zwak wor den verkrijgen wij een dergelijke samenleving, aldus de president, die be sloot: „Wij willen de vrede, want wij hebben onder de verschrikkingen van de oorlog geleden. Maar sterker nog dan onze angst voor de Oorlog is onze liefde voor de vrijheid". Na hem sprak lord Reading, de leider der Britse delegatie, over het defensieve karakter der besprekin gen. Op deze conferentie zou moeten worden verzekerd, dat er niet meer zulke offers behoeven te worden ge bracht als in de Indochinese oorlog. De Australische minister van bui tenlandse zaken, Richard Casey, en zijn Nieuw-Zeelandse ambtgenoot, Clifton Webb, verklaarden, dat het noodzakelijk is een defensie-apparaat in het leven te roepen, maar dat men naast de militaire ook economische maatregelen moet nemen. De Amerikaanse minister Dulles zeide, dat de deelnemers aan de con ferentie verenigd waren door „het ge meenschappelijk gevaar van het in ternationaal communisme". Het communisme maakt geen halt bij gemaakte winsten, zoals in Indo- China. Deze worden niet als defini tieve oplossingen beschouwd doch als springplanken voor het boeken van nieuwe winsten. De staten Laos en Cambodja ho pen wij op de een of andere wijze in bescherming te kunnen nemen, aldus Dulles. Ook hij wenste het voorge stelde verdrag open te zien voor nieu we leden. Aan de conferentie nemen de vol gende landen deel: de Verenigde Sta ten, Australië, Nieuw-Zeeland, Frankrijk, Groot Brittannië, Pakis tan, Thailand (Siam) en de Philip pijnen. Naar uit welingelichte bron te Manilla vernomen wordt, kan de vol gende balans worden opgemaakt van de eerste voltallige vergadering te Manilla: 1 Er zal in het verdrag geen mel- ding worden gemaakt van Laos, Cambodja en Vietnam. In de pream bule van het verdrag zal slechts wor den verklaard, dat goede nota geno men is van de te Genève gesloten overeenkomsten. Aziatisch-Afrikaans overleg in Djakarta Uit Djakarta wordt gemeld, dat de Indonesische minister-president, mr. Ali Sastroamidjojo, zich binnenkort naar India zal begeven voor een be spreking met Nehroe. Ook zou het in de bedoeling van mr. Ali Sastroamid jojo liggen Birma en andere Zuid- Oost-Aziatische landen te bezoeken. Deze reis wordt gezien als een voor bereiding voor een in Djakarta te houden Aziatisch-Afrikaanse confe rentie, waaraan reeds twaalf landen zich bereid zouden hebben verklaard deel te nemen. Een overzichtsfoto van het restaura- tieioerk aan de Abdijgebouwen in Middelburg. Rechts de steigers rond een vleugel, waarin vroeger een deel van de Provinciale Griffie was geves tigd. Het werk is hier in volle gang. Links daarvan de z.g. „Witte Toren" en de gevel van de v.m. Abtswoning. Deze beide bouwwerken zijn in ver gevorderd stadium van herstel. Geheel links het Abdijplein. De foto is geno men van de plaats, waar in de toe komst de nieuwe Commissariswoning zal verrijzen. (Foto P.Z.C.) n Het woord „communistisch" zal uit de verdragstekst worden ver wijderd. Men zoekt nog naar een sy noniem. De Britse delegatie heeft „to talitair" voorgesteld. O Een lid kan uittreden een jaar nadat het de Philippijnse rege ring van dat voornemen in kennis heeft gesteld. Met algemene stemmen kan een nieuw lid worden aangeno- ln De lidstaten verbinden zich elk internationaal geschil, waarin zy verwikkeld raken, langs vreedzame weg op te lossen. By de economische aspecten van het verdrag is men op moeilijkheden gestuit. Foster Dulles zou de hoop hebben uitgesproken, dat de lidstaten niet alleen maatregelen nemen om hun eigen welvaart te verzekeren, maar ook rekening houden met het economisch welzijn van Japan, dat in de ogen der Amerikanen een sterk bolwerk tegen een eventuele commu nistische aanval kan vormen. Ver-, schillende delegaties zouden hiertegen bezwaar gemaakt hebben. Conferentie van Negen op 14 Sept. a.s. te Londen Over Duitse defensiebijdrage Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat Engeland voor gesteld heeft de conferentie van ne gen over een Westduitse bijdrage tot de Westerse defensie op 14 Sep tember te doen beginnen. Er zijn nog geen officiële uitnodigingen verzon den, doch de Britse regering peilt in de regeringsstedén der acht andere landen de „landen van de E.V.G.", Canada en Amerika de mening over de voorgestelde conferentie. Sowjet-Unie en de Europese veiligheid Twee Westerse eisen Het Westelijke antwoord op de Sowjet-Russische nota's van 24 Juli en 4 Augustus over de „Europese veiligheid" en een viermogendheden- conferentie zal in de loop van deze week te Moskou overhandigd wor den, aldus werd te Londen medege deeld. In het Westelijke antwoord zal ver klaard worden, dat de drie regerin gen niet kunnen instemmen met nieu we besprekingen tussen Oost en West over Europa als de Sowjet-Unie niet eerst belooft, dat zij vrije verkiezin gen in Duitsland zal toestaan en de kwestie van het Oostenrijkse vredes verdrag zal regelen. H.M. de Koningin heeft Maandag morgen ten paleize Soestdrjk ontvan gen de president van de Rorary In ternational, de heer en mevrouw Tay lor uit Chicago, alsmede de gouver neurs van Noord- en Zuid Nederland, de heren mr. A. J. Sauer en mr. E. E. Menten. IN OCTOBER GROTE ACTIE Een paar millioen gulden nodig De organisatie van werkgevers en werknemers die samenwerken in de Stichting van de Arbeid hebben het initiatief genomen voor een actie tot hulpverlening aan de vluchtelingen in Oostenrijk en Griekenland. De vakbonden zullen hun leden vragen, volgende maand een uur over te wer ken of een uur loon af te staan ten behoeve van de mensen, die onder zeer slechte omstandigheden sinds jaren leven in de vluchtelingenkam pen. De werkgevers hebben toege zegd, het aldus bijeengebrachte be drag te zullen verdubbelen. Als leidingsgevend orgaan voor de ze actie is opgericht het „Comité vluchtelingenhulp 1954", onder voor zitterschap van de oud-commissaris der Koningin in Utrecht, de heer M. A. Reinalda. Dit comité hoopt, dat de actie niet beperkt zal blijven tot werkgevers en werknemers, maar dat ook de middenstand, de beoefenaars van de vrije beroepen, de jeugd, kort om het hele Nederlandse volk er aan zullen gaan medewerken, zodat spra ke zal zijn van een nationale actie. De opbrengst daarvan hoopt men te kun nen becijferen op enige millioenen guldens. De hoge commissaris voor de vluch telingen, onze landgenoot mr. G. J. van Heuven Goedhart, heeft zijn war me instemming met de plannen be tuigd, omdat het voor het eerst in de geschiedenis zal zyn, dat niet de re geringen doch de volkeren van de Verenigde Naties zelf „zich door hun daad solidair verklaren met die ontel- baren, die zich nergens meer speciaal thuisvoelen, voor wie aardrijkskunde een pijnlijke herinnering is geworden en geschiedenis een nutteloos vak schijnt". Op een persconferentie werden me dedelingen gedaan over de sombere toestand van de vluchtelingen in Oos tenrijk en Griekenland. Begin van dit jaar waren er in Oostenrijk 216.004 en in Griekenland 15.841 vluchtelin gen, die vallen onder het mandaat van de hoge commissaris. Men wil de vluchtelingen herscholen enz. Parlementair industriebezoek Byna honderd leden van de Eerste en Tweede kamer gaan in de komen de dagen, tot cn met Vrijdag 10 Sep tember 28 industriële bedrijven in de Zaanstreek Groningen en Friesland. Zuid-Limburg cn West-Nederland bezoeken. Tijdens deze parlementaire industriereis zullen zfj met de leden van de contactcommissie der vier werkgeversverbonden op deze be drijven en tijdens des avonds te hou den werkbijeenkomsten 800 1000 mensen uit de industrie ontmoeten. Coöperatief verbond niet-communistisch Te Parijs wordt thans een congres van liet internationale coöperatieve verbond gehouden. Een Russisch voorstel tot toelating van Oost-Dults- land. Polen, Hongarije en Albanië als leden is met 671 tegen 366 stemmen verworpen. De president van het verbond zeide vóór de stemming, dat de communis tische ideologie net verbond zou be heersen indien het voorstel werd aan genomen. In de „Hostess" van vliegveld Shan non gaf een diep bewogen president directeur van de K.L.M., de heer Aler, aan de aldaar verzamelde journalis ten een persconferentie. Gevechten bij Quemoy duren voort Bommen op Amoy Het eerste vliegtuig met ernstig gewonden van het eiland Quemoy (by Amoy) is Maandag in Taipeh op For mosa aangekomen. Een honderdtal minder ernstig gewonden zou per schip op weg zijn naar Formosa. In welingelichte kringen is verklaard, dat de Verenigde Staten de Chinese Nationalisten ernstig gewaarschuwd hebben tegen het bombarderen van communistische militaire installaties op het vaste land van China, tenzy een grote actie tegen het eiland Que moy door de communisten zou wor den ondernomen. De Amerikanen zijn van mening, dat de-operaties by Que moy beperkt van aard zijn en dat de nationalisten slechts verdedigings maatregelen moeten treffen. Chinese nationalistische vliegtui gen hebben Maandag communistische artilleriestellingen rondom de stad Amoy in de provincie Foekien gebom bardeerd en met raketten beschoten, aldus is officieel bekend gemaakt. Bommenwerpers van communistisch China zijn Maandagochtend vroeg voor de eerste maal sedert de natio nalistische regering van het vaste land naar Formosa ging, boven dit eiland verschenen. Er werden projec tielen afgeworpen. Oranje mol, biologische merkwaardigheid. De landbouwer J. D. Langelaar te Ede. die last had van mollen, kwam, toen hij het afgelopen weekend op zyn erf één der ondergrondse wroe- ters te pakken kreeg, tot de ontdek king dat het slachtoffer er wel zeer bijzonder uitzag. In plaats van flu welig zwart was deze mol geel-wit met tal van oranje vlekken aan de buikzijde. Deze oranje mol, die door des kundigen als een grote zeldzaamheid wordt betiteld, zal een plaats krij gen in de verzameling van het It- bon (Instituut voor toegepast biolo gisch onderzoek in de natuur) te Oosterbeek. TWINTIG ZAKKEN POST GEBORGEN Vertraging van redding gedeeltelijk verklaard Het onderzoek in Shannon naar de oorzaak van de ramp met de „Triton" is in volle gang. Alle papieren die betrekking hebben op het ongeval zyn door de autoriteiten in beslag genomen. In het raadsel der ernstige vertraging van de reddingspogingen is enig zwak licht gekomen. Aanhoudend heeft het personeel van de verkeerstoren op Shannon ge tracht de „Triton" op te roepen. Toen er op al die oproepen taal nog teken werd gehoord, trok het personeel de conclusie, dat de radio-installatie van het K.L.M.-toestel defect moest zyn geraakt. Onderzocht moet nu nog worden, waarom het alarm zo lang is uitge bleven. Ook nadat het alarm was ge geven, was niet terstond een red dingboot beschikbaar. Deze voer pas ruim een half uur later uit naar het vliegtuigwrak en haalde er om streeks 7 uur de Amerikaan af. die zich aan de staart had vastgeklemd sedert het moment, dat hij uit de machine was gekomen. De reddingboot bleef nog bij de „Triton" om te pogen eventuele in zittenden te redden. Die waren toen Bij spoorwegongeluk in Zweden zes doden Trein in moeras In Zuid-Zweden, bij Roervick, is Maandag een sneltrein ontspoord en gedeeltelijk in een moeras terecht gekomen. Zes personen kwamen om het leven en ongeveer 50 personen werden gewond. De verongelukte trein was een electrische trein op weg van Malmö naar Stockholm. De ongeveer 400 passagiers waren voor een groot deel vacantiegangers. De locomotief en de veertien vol gende wagens liepen door tot nog toe onbekende oorzaak van de rails. Vier wagons werden volkomen vernield. Volgens ooggetuigen heerste er na de ontsporing enige ogenblikken doodse stilte. Toen echter klonken er wanhopige kreten om hulp. Van alle kanten snelde hulp toe. GROEIEND CENTRUM VAN OVERHEIDSDIENSTEN Restauratie van v.m. Abtswoning en v.m. Statenzaal vorderen gestadig Met de restauratie van de Middelburgse Abdy wordt gestadig voortgang gemaakt. Evenals vóór de oorlog worden in de gebouwen rond het oude plein na voltooiing overheidsdiensten ondergebracht. Thans wordt gewerkt aan de gebouwen langs de Zuidzyde van het plein. De voormalige Abts woning komt vermoedelijk dit jaar gereed. Het gebouw met zijn „witte" gevel en zyn galery is bestemd voor Rijkswaters taatsdiensten. Het gebouw daarnaast en de voormalige Statenzaal, die zyn voorgevel op de Groenmarkt heeft, zyn thans in het opbouwstadium. Het plan bestaat in deze vleugels o.a. enkele diensten van het ministerie van financiën onder te brengen. Of ficieel is hiervan nog niets bekend. Verwacht wordt, dat. deze complexen in de loop van 1955 gereed zullen komen. Daarmee zal de ring voor een be langrijk deel zyn gesloten. De ontbrekende schakels worden gevormd door de terreinen waar de provinciale griffie en de commissariswoning moeten verrijzen. Voor het eerste gebouw, dat aan de oostzyde wordt opgetrokken, wordt het oorspronkelijke plan thans door de architecten prof, J. F. Berg. hoef en ir H. de Lussanet de la Sablonière herzien. Een beslissing hierover is binnenkort te verwachten. De totstandkoming van de commissariswo- ning zal nog wel enige jaren op zich laten wachten. De brand van 1940 liet van het jrote Abdijcomplex weinig meer over dan een deel van de gebouwen, waarin het Rijksarchief zetelde. In de 14 ja ren, die sindsdien verstreken, is reeds veel hersteld. Men begon met de Ba lanspoort én de vleugel ten oosten daarvan waarin weer een deel van het Rijksarchief werd ondergebracht. Daarna kwam het z.g. „Brandspuit huis" aan de beurt. De Ryksgebou- wendienst is er nu gevestigd voor de tijd van de restauratie. Maar de be doeling is, dat het een restaurant wordt. Toen bouwde men de zyvleugel weer op, waarin de Commissaris der Koningin verblijft. De huidige Staten zaal voorheen gymnastiekzaal, nog vroeger eetzaal volgde. Aan Koor- kerkhof en Eerste Abdijplein verre zen de vleugels voor de Rijkswater staat en het fraaie onderkomen voor de Provinciale Bibliotheek. In dit laat ste treft men ook het centrale ketel huis aan. Vervolgens werd het poort gebouw aan de zijde van het Koor kerkhof weer opgetrokken. Daarnaast kwam in dezelfde vorm nog een ge bouw met een spitse gevel. Dit is ech ter moderner van aanblik om te laten uitkomen, dat het, vroeger niet be stond. Tenslotte wérden aan de Kor te Giststraat, in de onmiddellijke na bijheid van de Abdij, twee conciërge woningen gebouwd. Abtswoning Thans wordt druk gewerkt aan de voormalige Abtswoning, de grote vleugel er naast en de voormalige Sta tenzaal. Al deze gebouwen en nog en kele andere herbergden ,*oor de oorlog de provinciale griffie, die toen al met ruimtegebrek kampte. Het eerste gebouw krijgt uiterlijk geheel zijn vorm van voor de brand. >e open galerij en de uitspringende middengevel met het hogere dak ken merken het geheel weer. Het interieur van de verdieping werd echter gewij zigd. Er zijn hier thans drie vertrek ken, die aan d» achterzijde op een gang uitkomen. Deze gang was er vroeger niet. De vierkante z.g. „witte" toren is ook onder dit werk begrepen. Op de eerste verd epïng heeft hij ver binding met de Abtswoning. In de toren is eveneens een bu- reauvertrek geprojecteerd. Daar toe wordt het grote raam aan de voorzijde iets omlaag gebracht. Boven dit raam zullen twee kleine raampjes worden gemaakt. Daar naast .krijgt de westgevel van de toren een venster, teneinde het vertrek zo veel mogelijk licht te schenken. Vermeldenswaard is nog dat men by de restauratie in deze toren op de eerste verdieping de resten van een gewelf vond. Dit zal wederom worden aangebracht. (Vervolg op pag. 5) echter reeds uren geleden in bewus teloze toestand verdronken. Intussen waren de dinghies zo dicht de wal genaderd, dat de red dingboot, die dieper ligt, ze niet meer kon bereiken. TERUG NAAR ONS LAND. Met het K.L.M.-toestel, waarmede Zondagmorgen de groep K.L.M.- en rijksluchtvaartdeskundigen naar Shannon vertrok, zijn Maandagmid dag vier bemanningsleden van de neergestorte „Triton" naar ons land teruggekeerd. Het waren de 2e vlie ger ebbink, de derde piloot Tieman, ae radio-telegrafist Oudshoorn en de 2e boordwerktuigkundige Kievits. Commodore Viruly, de eerste vlie ger Parfitt en de le boordwerktuig kundige Rademaker, zQn nog op Shannon gebleven en zullen later naar Nederland terugkeren. ZAKKEN POST GEBORGEN. Van de 26 zakken post, die de ver ongelukte „Triton" vervoerde, zyn er 20 geborgen. De post was afkomstig uit Neder land en Indonesië. De geborgen post stukken zullen worden gedroogd en daarna naar New York worden ver zonden. Poging tot diefstal van een vliegtuig Voor een Molukkenreis? iemand, die gepoogd zou hebben in Darwin een Dakota te stelen. Hrj be vond zich reeds in de cockpit, toen een ingenieur van de Transaustrali- sche Airlines hem verraste. Hij liet echter papieren achter waaruit bleek, dat hij van plan was naar Ce ram (Molukken) te vliegen. Hy zou ver scheidene maanden in Darwin als scheepsreparateur gewerkt hebben. De politie bewaakt het havengebied. De poging tot het stelen van het vliegtuig zou geslaagd zijn. als niet was nagelaten de deur goed te slui ten. Nu veroorzaakte het niet goed sluiten een geluid, dat de aandacht op het vliegtuig vestigde. Lord Mountbatten legt functie neer Admiraal lord Mountbatten zal in December zijn functies van Britse op perbevelhebber over de zeestrijd- krachten in de Middellandse Zee en bevelhebber van de geallieerde zee strijdkrachten in de Middellandse Zee neerleggen, aldus heeft de Britse ad miraliteit Maandagavond meegedeeld. Hij zal in beide functies worden op gevolgd door de 54-jarige admiraal sir Guy Grantham, voormalig onder bevelhebber van de Middellandse Zee vloot. Er is niet bekend gemaakt, tot wel ke nieuwe functie lord Mountbatten is benoemd. DE VERWACHT... LATER NU EN DAN ZON. Veranderlijke bewolking met aan vankelijk enkele buien later ook op klaringen. Zwakke tot matige wind ruimend van Zuid-West naar West tot Noord-West. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. 8 September: Zon op 6.02 onder 19.13 Maan op 17.03 onder 0.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1