PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De uitlekkende geheimen van de Zuidoostazië conferentie Sluis immens inkoopcentrum voor onze Zuiderburen DIT JAAR 17.000 EMIGRANTEN VOOR CANADA FRANSE DIPLOMATE WAS SPIONNE VOOR RUSLAND VERWACHT... Zaterdag 4 Sept. 1954 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintljn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p, f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 197e Jaargang-No. 208 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels l 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 350300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g.,2861 of 2160; Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr C 160, telef. 26. MINISTER FOSTER DULLES TE MANILLA Communistische spionnagegroep blijkbaar zeer actief Deskundigen van acht landen (de Verenigde Staten, Engeland, Frank- ryk, Australië, de Philippijnen, Siam, Nieuw Zeeland en Pakistan) hebben principiële overeenstemming bereikt over bijna alle aspecten van het' voor gestelde verdedigingsverdrag voor Zuid-Oost-Azië, zo wordt van gezagheb bende zijde te Manilla vernomen. Op enkele punten bestaat nog verse hil van mening, aldus de zegsman, maar naar verwachting zullen de meningsverschillen worden overwonnen door de ministers van buitenlandse zaken der acht landen zelf op de vol ledige ZOAVO-conferentie, die Maandag a.s. begint Alle dan nog hangende kwesties zouden worden geregeld door de Raad van acht landen, die zal worden ingesteld om liet verdrag uit te voeren. Dulles heeft de Maandag aanvangende conferentie van acht „een van de belangrijkste van onze tyd" genoemd. Hij is infniddels te Manilla aauge- De deskundigen bestudeerden Vrij dag het Philippynse handvest. Ook wijdden de deskundigen aandacht aan de economische aspecten van een ont werpverdrag voor de voorgestelde ZOAVO. De Franse afvaardiging zou een voorstel hebben ingediend, waar in het economische karakter van het ontwerpverdrag wordt onderstreept. In verband met de communistische activiteit rond de ZOAVO-conferentie werd reeds een Zuidkoreaan gearres teerd. Sommigen zagen in hem het hoofd van een communistisch spion- nage-netwerk. In departementale kringen te Manilla zegt men echter, dat de arrestlint slechts een simpele van geest bleek te zijn, die met een fiaar perscommuniqué's in de hand iep. De Philippynse veiligheidsdienst zet het onderzoek naar het „uitlekken" voort. Men verwacht, dat tijdens de conferentie nog meer geheimen zullen uitlekken. Zoals bekend publiceerde enkele da- fen geleden een blad te Manilla het merikaanse ontwerp-verdrag, dat door de deskundigen besproken zou worden. Men schreef deze ontijdige publica tie toe aan de actie van een commu nistische spionnagegroep. Thans hebben bladen te Manilla een „handvest voor de Stille Oceaan" ge publiceerd, dat Dènderdag door de Philippijnse afvaardiging m de verga dering van de deskundigen werd inge diend. In diplomatieke kringen te Ma nilla vraagt men zich af, of dit weer een geval is van ontijdige publicatie door een communistische spionnage groep. Het Franse kabinet werd gewijzigd. Na aftreden zes ministers. Premier Mendès-France heeft Vrij dag zijn regering gewijzigd, na een kabinetsvergadering van vier uur, waarin drie ministers aftraden. De drie afgetreden ministers de links-radicaal Claudius Petit (Arbeid), de radicaal Emile Hughes (justitie) en diens partijgenoot Maurice Bourges- Mannoury (industrie) waren allen aanhangers van de E.V.G. en zij maak ten het in een gemeenschappelijke verklaring duidelijk, dat zij naar aan leiding van deze kwestie ontslag na men. Aangezien vorige maand drie Gaul listische ministers, die tegen de E.V. G. waren gekant, aftraden, had de kabinetswijziging betrekking op zes portefeuilles. De drie Gaullisten wa ren generaal Pierre Koenig (defen sie), Jacques Chaban Delmas (ver voer) en Maurice Lemaire (wederop bouw). Nieuwe figuren in het kabinet zijn Markies Roland, een conservatief, die staatssecretaris van buitenlandse za ken wordt en Gilbert Jules (radicaal), die staatssecretaris van financiën wordt. De afgetreden Gaullist Delmas keert terug in het kabinet. Voor het overige heeft Mendès-France volstaan met enkele portefeuille-wisselingen en het combineren van functies. De Franse premier heeft medege deeld, dat hij het plan heeft deze maand de algemene vergadering van de Verenigde Naties bij te wonen, maar het was niet zeker of hij reeds bij de openingszitting aanwezig zou zijn. Wrak van „Willem Bontekoe" gelocaliseerd. Het centrale gedeelte van het wrak van het K.L.M.-toestel „Willem Bonte koe" is thans gelocaliseerd. Het is gis teren aangetroffen door Hr. Ms. „Paets van Troostwijk" met de asdic in een omgeving, waar vele schepen hun ein de hebben gevonden. Tal van zware stukken werden naar boven gehaald, een zwaar beschadigde motor, stuk ken van de stuurhut enz. Onder grote belangstelling is giste ren in het crematorium te Driehuis- Westerveld het stoffelijk overschot verast van de derde bestuurder van de „Willem Bontekoe". Commodore Viruly sprak een kort woord, waarin hij de levensloop van Rudy Meyers schetste. Bij spoorwegongeluk op Philippijnen 82 doden. Twee-en-tachtig mensen zijn Don derdag om het leven gekomen en 47 gewond, toen een houttrein te Fabri- ca, een stad in het centrale gebied van de Philippijnen, ontspoorde. De trein vervoerde boomstammen uit de bergen naar een zaagmolen. Volgens de betrokken houtfirma, de grootste op de Philippijnen, zijn de slachtoffers mensen, die zonder toe stemming op de trein meereden. Zij raakten tussen de versohuivende boomstammen. Communistische spionnage in Griekenland. Veertig arrestanten. De Griekse premier, maarschalk Papagos, heeft medegedeeld, dat in Griekenland een uitgebreid spionnage- complot is ontdekt. Communisten poogden inlichtingen te verkrijgen over Griekenlands aandeel in de N. A.V.O. en over de door Griekenland met Turkije en Joego-Slavië gesloten (militaire) bondgenootschappen Papagos zeiae, dat de spionnen „fan tastische bedragen" uitgaven en dat zij op politieke en militaire scholen in de Sowjet-Unie waren opgeleid. Zij waren uit een communistisch land naar Griekenland gekomen De leider der communistische spionnen was een zekere generaal-majoor Charilaos Florkis, alias kapitein Yiottis. Hij is géarresteerd. In Athene, Saloniki en Larissa wer den totaal veertig spionnen gearres teerd. De arrestanten onderhielden rechtstreeks verbindingen met com- munistisihe landen. Uitbreiding werk A.E.C. Voor dit jaar had men voor Cana da een sreefgetal voor emigranten van ongeveer 20 tot 22.000. Naar dr. ir. A. S. Tuinman, emi gratie-attaché, verwachtte, zal zal het aantal Nederlandse emigran ten naar Canada dit jaar ongeveer 17.000 bedragen. Nu is het zo, dat het aantal, ondanks de mindere plaatsingsmogelijkheden, toch groter had kunnen zijn. Er is in ons land echter een reactie gevolgd, die geleid heeft tot een geringer aantal aan meldingen. De heer Tuinman noemde het te kort aan plaatsingsmogelijkheden in een aantal beroepen van tijdelijke aard. De economie van Canada is in wezen gezond. Naast de reeds bestaande Christe- ARRESTATIE IN AUSTRALIË Verklaring van de Petrow,s De tweede secretaresse van de Franse ambassade te Canberra (Austra lië), mevrouw R. M. Oilier, is te Noumea op het eiland Nieuw-Caledonië (een Franse bezitting) gearresteerd op beschuldiging van ernstige inbreuk op veiligheidsbepalingen. Zy zal in Frankrijk worden berecht. De arrestatie geschiedde op grond van een getuigenis, dat de gedeser teerde Russische diplomaat Petrow en diens echtgenote aflegde voor de Australische koninklijke commissie van onderzoek naar communistische spionnage. Volgens Petrow heeft mevrouw Oilier aan de Russische geheime dienst in Australië inlichtingen ver strekt over wapenzendingen naar de Fransen in Indo-China. Petrow had deze gegevens doorgezonden naar Moskou. De 46-jarige Rose Matie Oilier werd tijdens ae jongste oorlog onder scheiden wegens betoonde moed in het ondergronds verzet. Haar man, ook een diplomaat, is enkele jaren geleden overleden. Zij werd door haar collega's beschouwd als een scherp zinnige diplomate. Mevrouw Petrow heeft medege deeld, dat Moskou aan de mannen van de Russische inlichtingendienst last had gegeven zoveel mogelijk in lichtingen over het codeerwerk van mevrouw Oilier in te winnen. Verder verklaarden de Petrows dat „Olga" (de codenaam van me vrouw Oilier) gezegd had in finan ciële moeilijkheden te verkeren, om dat zij niet voldoende geld van de ambassade kreeg. Het hoofd van de Russische inlichtingendienst in Aus- Een schilderachtig plekje, de Kaai in Sluismaar het wordt tevens dank baar gebruikt als parkeerplaats! Voor honderden Belgische auto's, die men gedurende de week-ends in Sluis kan aantreffenmoet tenslotte ergens een plaatsje gevonden worden. (Foto P.Z.G.) tralië had voorgesteld haar iets te geven om haar er toe te brengen ge gevens te verstrekken. Mevrouw Petrow zeide, dat zij een f ouden dameshorloge had gekocht, tj verklaarde niet te weten of me vrouw Oilier het horloge had ontvan gen. Het Franse departement van bui tenlandse zaken heeft Vrijdag be kend gemaakt, dat mevrouw Oilier reeds per schip op weg is naar Frankrijk. Volgens Franse ambtena ren te Parijs was zij slechts op de hoogte van gegevens van minder be lang. lijke emigratie centrale en de later gevormde Kaholieke' emigratie stich ting, heeft zich op 6 Februari 1953 als derde organisatie op dit terrein de algemene emigratie centrale voor gesteld. In tegenstelling tot de zusteror ganisaties belastte de A.E.C. zich tot voor enkele maanden niet met het gereedmaken van de benodigde pa pieren. Na ernstige bestudering van deze materie besloot het bestuur van de A.E.C. ook tot het zelf ter hand nemen van dit laatstgenoemde werk over te gaan. Men is daarmee nu al enkele maanden bezig en de aanmel dingen nemen van dag tot dag toe. Meegedeeld werd, dat de A.E.C. iedere godsdienstige instelling res pecteert en open staat voor iedere emigrant, onafhankelijk van zijn re- ligieuse of levensbeschouwelijke over tuiging. Naast de 75 plaatselijke commissies zijn er drie districtkantoren, respec tievelijk voor Noord Holland, voor Gelderland, Noord-Brabant en Lim burg, en voor Zuid Holland en Utrecht. Voorts zijn er vijf sub-dis trictskantoren en wel in de provin cies Groningen. Friesland, Drente. Overijsel en Zeeland. Door deze bu reaux kan regionale leiding worden gegeven aan het werk van de plaat selijke commissies. Vier Rotterdamse jongens als verstekeling. Vier Rotterdamse jongens, de 15- jarige Mohammed Nagl (een gebo ren Arabier), de 18-jarige Cornelis Langstraat, de 18-jarige Frans van Alphen en de 17-jarige Piet Edel, zijn, naar thans is gebleken, op 24 Aug. j.l. met de „Zuiderkruis" als verstekeling naar New-York vertrok ken. De moeder van Piet Edel had zich in haar wanhoop reeds tot een hel derziende gewend en deze zou het viertal „gezien" hebben in Parijs, maar binnenkort zouden zij naar Marseille vertrekken. Er werden al lerlei veronderstellingen gemaakt, o.a. dat zij voor het Vreemdelingen legioen geronseld zouden zijn. De kapitein van de „Zuiderkruis" heeft aan zijn rederij geseind, dat Nagi en zijn kornuiten het goed ma ken en wel weer terug zullen keren. Vandaag wordt in Aalsmeer het jaar lijkse bloemencorso gehouden. In het veilingsgebouw wordt de laatste hand gelegd aan twee fraaie praalwagens. Koninklijk gezin teruggekeerd. Het Koninklijk gezin is gisteravond nstreeks half zeven per regerings- Dakota op het vliegveld Soesterberg aangekomen en vandaar direct auto doorgegaan naar het pafe Soestdïjk. Nazomer wordt minder bestendig. H (Van onze weerkundige medewerker) Het zomerweer van de eer- Ij ste Septemberdagen heeft geen reden tot klagen gegeven. Er kwamen zelfs temperaturen H boven de 25 graden Celsius voor, wat in de zomermaanden j| een zeldzaamheid is geweest. Gistermiddag werd nog 22 gra- den gemeten, zodat valt op te H merken dat de temperatuur langzaam iets lager gaat wor- den. Het hogedrukgebied bo- ven Middel-Europa, dat ons dit ee mooie droge weer heeft be- zorgd, begint steeds meer in betekenis af te nemen. Van- Ij daag kan plaatselijk een on- weersbui voorkomen en ook is m er kans op langzamerhand iets koeler weer. Een spoedige ver is slechtering verwachten wij nog niet, maar wel moet worden opgemerkt, dat de depressie- Ij activiteit boven de Oceaan zich snel in de richting van West- ij Europa gaat uitbreiden. Dit H houdt in, dat naar alle waar- schijnlijkheid na vandaag de regenkansen langzaam groter worden. NA MARS KWAM MERCURIUS Bij honderden verdringen Belgen zich in bescheiden stadscentrum In de loop der eeuwen is het geweld van oorlogen vele malen over Sluis gegaan en het stadje heeft oorlogsgod Mars meer binnen zijn wallen gezien, dan het lief was. Oorlogsgod Mars heeft voor de zoveelste maal echter ook weer de aftocht geblazen en sinds die laatste keer in 1944 is er een andere klassieke hoogwaardigheidsbekleder voor in de plaats gekomen: Mercurius, de god van de handel Mercurius heerst thans binnen de wallen van het aloude stedeke en voert er een grootse staat, profiterend van de valuta-verschillen tussen België en Nederland. Sluis groeide uit tot een immens inkoopcentrum voor onze Zuiderburen, die zich tydens de week-einden by honderden verdringen in het bescheiden stadscentrum, waar zich winkelpand naast winkelpand schaart! Honderden goedgeklede Belgen, die veelal per auto naar Sluis komen soms telt men er vier- tot vijfhonderd geparkeerde luxueuze personenauto's flaneren des Zaterdags en Zondags door de Sluisse straten; mannen in goedzittende costuums, vrouwen, veelal uiterst modieus gekleed. Zij dwalen dan langs de textielzaken, meubelzaken, banketbakkerijen en de souvenirwinkels, waar in de étalages alle goederen geprijsd zyn in Belgi sche francs. In Sluis zijn niet altijd zoveel win kels geweest. Nimmer tevoren al thans is er zulk een groot aanbod feweest van de meest uiteenlopen- e artikelen, maar tal van zaken lieden hebben by het keren van het tij haastig de huik naar de wind gehangen. Zo vindt men groente handelaren, waar de groenten bij en souvenirs hoofdzaak geworden zyn; kappers, die een koffiehuisje begonnen, kappers, waar de scheerstoel bij wijze van spreken schuil gaat achter de kisten siga ren, die te koop worden aangebo den en zelfs vindt men er étalages „in twee verdiepingen", boven banketbakkersspullen en beneden (wederom) sigaren Gewilde artikelen Want sigaren vormen, tezamen met alcoholhoudende dranken, roomboter, textiel, kachels-en-haarden en souve nirs de gewilde artikelen. Alleen op de „Kaai" vindt men over een korte afstand een vyftal souvenirwinkels, in de Kapellestraat en op de Beesten markt bieden propvolle étalages ech ter nog meer keus voor liefhebbers van koperen kannekes. blauwe bor den, bekertjes, klompjes en prent briefkaarten. Prentbriefkaarten met Volendammers, met gezichten op Sluis en met Walcherse boeren en boerinnen Vlaams en Frans vormen tijdens de week-einden de voertalen in Sluis; op Zaterdagen veelal het Vlaams, zoals het gesproken wordt door de huis moeders uit Westkapelle, Lapscheure, Damme en Hoecke. Zij komen in het Nederlandse stadje hun inkopen doen, de vleesware» en het gebak voor de Zondag. Ijverig torsen ze hun valie zen bij het maken van het „rondje", dat voert over de Kaai via de Kapel lestraat over Beestenmarkt en door de Oude Kerkstraat weer naar de Kaai Rustpunten Op de Kaai immers liggen in hoofd zaak de rustpunten. De op de Vlaam se stamineetjes lijkende koffiehui zen en de hotels, met de plezierige terrasjes. In de café's vindt ge op Za terdagmiddag, en ook in de avond uren, de „gewone man"; de huisvader, met vrouw en kroost, gezeten achter een filter en etende de meegebrachte (Vervolg op pag. 4) KORTE PREDICATIE OOK VOOR U! want het is een kracht Gods tot behoud voor een ieder die ge looft (Rom. 1 16m). Ook voor U! Och neen, dat wordt niet speciaal van dit stukje gezegd, dat hier afgedrukt staat, en dat velen misschien helemaal ongelezen laten, omdat ze menen dat het hun toch niets zegt in de werkelijkheid van het leven-nü. En waaraan anderen wel licht achteloos voorbijgaan, omdat ze denken het al lang te weten en het nog veel beter en zuiverder te kunnen zeg gen. Toch vindt U iedere Zaterdag weer i» de kolommen van deze krant dus midden tussen als het nieuws uit de wereld een korte predikatie. Over het feit, dat déze kort moet worden gehouden, wilton v.e hier nu niet verder uitlegden. Het ligt echter voor de hand, dat dit juist OOK VOOR V wordt gedaanniet alleen voor Uw gemak om het zo te zeggen maar vooral in uw belang. Opdat ge namelijk toch even aandacht zou be steden aan deze predtcatie en haar tot U zou laten spreken. Want een predilcatie is een aanzeg ging, een verkondiging, en wel van de blijde boodschap Gods aan ons men sen in deze wereld, zoals die ons da gelijks door de krantenberichten voor ogen wordt gesteld, in deze wereld, zoals wij diezelf ook iedere dag weer met al haar strijd en donkere nood leren kennen. Middenin de voortgang van het le ven wordt U een ogenblik heengewe zen, neen, wordt heel even herin nerd aan wat God in Zijn Woord tot ons zegt. Ook tot U! Ja, want door mensenwoorden heen spreekt Godzelf U als het ware aan, komt Hij op dit moment met Zijn Evangelie tot U. En dat Evangelie is liet, waarvan de apostel Paulus spreekt, als hij het heeft over een kracht Gods tot behoud voor ieder, die gelooft. Want dat Evangelie predikt ons de liefde en de genade van God voor ons zondige mensen, zoals tcij zijn, welks liefde en genade ons wordt geopen baard in Jezus Christus, Die in de we reld gekomen is om te zoeken en te behouden wat verloren was. Daarom juist is Hij ook voor U gekomen. Ook voor U, om U op te zoeken, waar ge ook moogt zijn, en om U niet te laten ondergaan, waarin dan ookmaar U te behouden. Temidden van alle onheilstijdingen, waar de kranten vol van staan, is dit de enig ware goede tijding, die U in en door de korte predicatie \elkcns weer wordt gebracht, waaraan U wordt herinnerd, die ook wordt verkon digd. En dit ts een kracht van God tot behoud voor ieder, die gelooft, voor iederdie zijn heil daarvan verwacht, omdat Godzelf het heeft gezegd en het nog altijd laat verkondigen, ook voor Dwars door alle onbegrijpelijkheid en nood en leed en strijd in de wereld heen doet God een appèl op U om Hem te geloven op Zjjn Woord. Dan zult ge behoud, redding, uitkomst tyinden en waarlijk leven. God roept, ook U! Wat antwoordt gij Hem? Baarland. H. G. BENEDER WEINIG WIND. Veranderlijke bewolking en overwe gend droog weer. Plaatselijk ochtend mist. Weinig wind en weinig verande ring in temperatuur. ZON EN MAAN. 5 September: Zon op 5.56 onder 19.20 Maan op 14.56 onder 22.17 6 September: Zon op 5.58 onder 19.18 -Maan op 15.48 onder 23.12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1