„Hal der Wetenschappen" wordt door prinses Margriet geopend Britse Labourleider zag in China opmerkelijke dingen MATHEMATISCH CONGRES IN AMSTERDAM GEOPEND VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 HET COMMUNISME KUIPT IN ANDERE LANDEN Chinese regering onkreukbaar, maar de vrijheid is gering De Britse oud-premier en leider van de arbeidersparty, Clement Attlee, heeft de Russische eerste minister, M alenkow, in een boodschap medege deeld, dat zo een algemene beperking van de bewapening gewenst was, het goed zou zyn, dat Rusland een voorbeeld gaf. Op een persconferentie te Hongkong zeide Attlee, dat hij de Chinese leider Mao Tse Toeng in Peking had medegedeeld, dat hij deze bood schap aan Malenkow kon geven als de mening van de Britse arbeiders party, daar de Sowjet-Unie de zwaars t bewapende macht ter wereld was. handelaren, van wie er in elke stad een groot aantal is, zeer gering. In antwoord op een vraag, of de Chinese regering onder Russische in vloed staat, zeide hij: „Zij steunen voor een belangrijk deel op Rusland wat betreft goederen enz. Ik zag ner- ens Russen, die de leiding hadden. Wat vryheid van gedachte en me ningsuiting betreft is China een land, dat door ae communistische partij wordt bestuurd en er is geen verschil met andere communistische landen", aldus Attlee. „De vakbeweging daar is niet wat er onder een vakbeweging verstaan wordt. Deze is eenvoudig een instru ment van de regering om te zorgen voor grotere productie." Tenslotte verklaarde Attlee, dat men bij een kort bezoek niet tot een definitief oordeel kan komen. Attlee zeide, dat communistisch China bestuurd wordt volgens begin selen, waarmee hij zich niet kan ver enigen. De Labourdelegatie was ech ter onder de indruk gekomen van de ingevoerde hervormingen in China. Hij had de indruk, dat de Chinese re gering onkreukbaar is en volgens een beginsel te werk gaat waarin zij' ge looft. Zij had zeer opmerkelijke ar beid verricht, aldus Attlee. Mao Tse Toeng had te kennen ge geven, dat het nuttig zou zijn, als een aantal gezichtspunten ter kennis zou worden gebracht van Engeland's Amerikaanse vrienden. Attlee had op zijn beurt gezegd, dat het zijn nut zou kunnen hebben als sommige ge zichtspunten aan China's Russische vrienden kenbaar gemaakt zouden worden. „Ik liet ook weten, dat wij geloven in de vrijheid van het volk om zijn eigen zaken te regelenWij zei den ook, het niet nuttig te achten, dat de communistische partij voort durend in andere landen kuipte. De regering van Peking is bezig met een taak van geweldige omvang, maar men wendt niet voor, dat alles al goed is dit in aangenaam con trast tot de Sowjet-Unie. Op een vraag, of hij ideologische verschillen tussen de Russische en Chinese communisten had waargeno men, antwoordde de Labourleider: ,,Ik kon een zeker verschil in prac- tische toepassing opmerken." Hij noemde de behandeling der boeren in China. Voorts is ae bemoeienis der Chinese autoriteitén met de klein- WVVWv'AVA'VWAV/AW Augustus was een natte maand Van onze weerkundige medewerker. Augustus gaf in Vlissingen 87 mm regen, tegen normaal 66 mm. In De Bilt werd één, tegen normaal zes zomerse da gen waargenomen. Vooral de maximum temperatuur bleef veel te laag en lag in de Bilt twee tot drie graden Celsius onder normaal. In De Bilt scheen de zon slechts op 135 uren, tegen normaal op 190 uren. Op verschillende plaat sen viel nog meer regen dan in Zeeland. In De Bilt 116 mm, in Leeuwarden 138 en op het vliegveld Iepenburg, bij Den Haag, zelfs 200 mm tegen 75 mm normaal. Zeer slecht was Augustus voor de landbouw, waar het natte weer veel schade heeft aange richt. Het geringe aantal uren zonneschijn heeft een nadelige invloed op het suikergehalte van de suikerbieten. W\A*V^WW\*W*'VW\'V*W Kleuter in put gestikt. In een onbewaakt ogenblik is het 2-jarig zoontje van de familie P. aan de Prins Bernhardlaan te Bergen op Zoom Donderdagavond in een riool achter de woning gevallen en door verstikking om het leven gekomen. Toen het ventje lang wegbleef, stel de de grootvader een onderzoek in. Hij ontdekte het jongetje in de put, waarna hij een arts ontbood, die kunstmatige ademhaling toepaste. Het mocht echter niet baten; de le vensgeesten waren reeds geweken. CHURCHILL. Men schat, dat Sir Winston Churchill met zijn geschie denis van de oorlog 6 millioen gulden heeft verdiend. Er zijn van die histo rie meer dan 4 millioen exemplaren verkocht. Churchill kon het geld best gebrui ken, want naar verluidt legt een En gelse premier altijd op zijn baantje dik geld toe!! Windvlaag. De Franse premier Mendès-France bijgenaamd de windvlaag gaat stormachtig snel door het leven. Vorige week rende hij ergens in Parijs een groot gebouw binnen, waar hij zou deelnemen aan een diner Men keek hem verbaasd aan er was helemaal geen diner. Mendès- France was een week te vroeg GELIJKE SLEUTELS. De Noord- Limburgse gemeente Grubbenvorst heeft haar woningbouw zodanig ge standaardiseerd, dat van een aantal gemeentewoningen zelfs de huissleu tels van het zelfde type zijn. Tot nog toe is er niets ernstigs ge beurd. Niettemin achtte de gemeente raad bij nader inzien het toch beter mogelijke vergissingen van late thuis komers e.d. te voorkomen door de voordeuren van andere sloten te laten voorzien. GEKAKEL. Een kippenboer in Frankston, 40 km van Melbourne (Australië) beweert zijn eierproductie te hebben vergroot door de kippen te laten luisteren naar radio-uitzendin gen van parlementaire debatten. Hij betreurt het alleen, dat het parlement niet voortdurend vergadert Staking bij Rotterdams bedrijf. Ongeveer 650 man van het grootste classificeerbedrijf te Rotterdam, n.L de N.V. Junius en Zoon, zijn in staking gegaan. Er wordt 10 procent loonsver hoging gevraagd en uitbetaling van twee uur per dag, die nodig worden geacht om van en naar het karwei te gaan. De vroegere Uniebonden menen hier van een wilde staking te moeten spreken. Er zouden nl. besprekingen aan de gang zijn over een nieuwe C.A.O. Belgische concurrentie voor onze badplaatsen. In de Belgische badplaats Oostende is door enige belanghebbenden een in teressant plan voor het aantrekken van Engelse toeristen in de winter maanden uitgewerkt. Het is de be doeling, de Engelsen tussen medio October en eind Maart voor 'n prijs, die, voor wat betreft de derde klasse, slechts B.frs. 161 boven die van een retourtje per boot van Londen naar Oostende ligt, een reis heen en terug naar België's eerste badplaats plus een driedaags verblijf met volledig pension aan te bieden. In de prijs zijn de reis per trein van Londen naar Dover vice versa, de maaltijden aan boord van de boot en vrij entrée tot de Kurzaal begrepen. Een dertigtal hoteliers (1200 bedden) plus enige andere instanties hebben reeds mede werking toegezegd, zo meldt „Vreem delingenverkeer. Maand gevangenisstraf geëist tegen tandarts Belasting ontdoken Een gevangenisstraf van een maand eiste de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank gisteren te gen de 43-jarige tandarts R. J. P. H. van D. uit Rotterdam, die er van ver dacht werd over de jaren 1948 tot en met 1952 zijn inkomen onjuist aan de belastingen te hebben aangegeven. Volgens de president had hij 16.600 te weinig aan inkomen aangegeven over de genoemde jaren, waardoor hij 5.413.te weinig belasting zou hebben betaald. Verdachte, die verklaarde in 1945 zijn praktijk weer te hebben moeten opbouwen, was in 1946 opgeroepen voor de militaire dienst en had geen plaatsvervanger kunnen krijgen. In 1948 werd hij gedemobiliseerd en toen hij opnieuw moest beginnen kwam hy in moeilijkheden. Hii zei administra tief erg slordig te zijn. Zijn raadsman voegde in zijn plei dooi hieraan nog toe, dat zijn cliënt door §en permanent ziektegeval in zijn gezin voor zeer hoge uitgaven staat. Er is een navordering van twaalf mille mogelijk. Linguïstische krachttoer van prof. Schouten In het Amsterdams Concertge bouw is gisteren het tiende interna tionale mathematisch congres, dat tot en met 9 September a.s. zal du ren, officieel geopend. De president van het Nederlandse wiskundig genootschap (tevens voor zitter van het organisatie-comité), prof. ir J. A. Schouten uit Delft, sprak in niet minder dan 7 talen (Ne derlands, Engels, Frans. Duits, Ita liaans, Zweeds en Russisch) de circa 1500 mathematici, die aan het gon- gres deelnemen, een woord van wel kom toe. In het Engels voegde hij daarna aan deze linguistische kracht toer tot grote hilariteit van de con gressisten laconiek toe: „Het is dui delijk, dat ik op deze wyze niet voort kan gaan". Het overige deel van deze openings zitting werd dan ook voor verreweg het grootste deel uitsluitend in het Engels afgewerkt. Niet zonder enige uiterlyke schroom voldeden twee jeugdige mathematici tijdens de openingszitting aan het verzoek van prof. H. Wevl (Prince ton en Zürich) om op hfet met tien tallen vlaggen en bloemstukken ver sierde podium te verschijnen, waar zij onder daverend applaus uit handen van deze voorzitter van het Fields Medal Committee 1954 een gouden medaille en 1500 dollar in ontvangst namen. Zij waren de twee jonge ma thematici, die als winnaars van de Fields medailles waren uitgekozen door dit comité, dat tot taak heeft om de vier jaren deze prijs uit te rei ken: prof. K. Kodaira uit Japan en dr J. P. Serré uit Frankrijk. De circa 1500 mathematici uit een vyftigtal landen luisterden vervol gens naar de inleidende voordracht van prof. Schouten, die betoogde, dat de plaats van de wiskunde in de maatschappij na de tweede wereld oorlog een geheel andere is geworden Belangrijk achtte prof. Schouter de noodzakelijkheid er op toe te zien dat in ieder der 7 secties van het con gres de beide aspecten van het wis kundig denken, de deductieve en de meer intuïtieve, duidelijk reeds door Poincaré omschreven, tot hun recht komen. Als voorbeeld meende spreker te mogen wyzen op de behandeling van de meetkunde op scholen, die dit vak veelal reduceert tot een stelsel van axioma's en bewijsvoeringen en daar mede juist alleen dat ene aspect be licht waarvoor de gemiddelde leer lingen van 12 tot 18 jaar niet d& minste belangstelling hebben. „Organisatoren van toekomstige congressen zullen voor evenwicht van beide aspecten in iedere sectie moe ten zorgen". Nieuw Amerikaans wapen? De Washingtonse correspondent van de „New York Post", Robert Allen, schrijft dat „fabelachtig nieuwe mid delen" zijn ontwikkeld voor de op sporing en vernietiging van duikbo ten, ook die' met atoomaandrijving en atoombewapening. Het herstel van de in de rampnacht zwaar beschadigde zeesluis bij Cad- zand is reeds ver gevorderd. Fischer wordt over de grens gezet. Een zegsman van de Amerikaanse ambassade in Den Haag heeft ver klaard. dat de onbekende te Enschede die zichzelf Rollins noemt, de Duitsei Günter Fischer is, die volgens mede delingen van de Amerikaanse politie te Frankfort, daar in September van het vorige jaar wegens landloperij ge arresteerd is Hij noemde zich toen Ernest F Williams. Van de politie te Enschede vernemen wij dat Fischer/Rollins over de Ne derlands-Duitse grens gezet zal wor den nadat de Nederlandse politie overtuigd gebleken is dat de betrok kene inderdaad Günther Fischer, af komstig uit Kasenow in Oost-Duits- land, is. Man met hakmes gedood De 22-jarige mijnwerker A. van V. die de benedenverdieping van een huis te Heerlerheide bewoont, heeft in de afgelopen nacht om kwart voor twaalf de 40-jarige P. J, T., die de bovenverdieping be oonde, bij een vechtpartij van het leven beroofd. T. kwam, volgens de politie, Woens dagavond laat, beschonken thuis. Hij heeft met de bij de benedenburen in de kost zijnde Van V., met wie hij eerder op de das* ook al onenigheid had gehad, ruzie gezocht. Er ont stond eén Vébht'partrj. Van V. heeft in de loop van het gevecht een hak mes gepakt en T. daarmede op rug en hoofd geslagen. T. Liep zulke ver wondingen op dat hij overleed. Van V. heeft zich later bij de po litie te Heerlerheide gemeld. Een Philippijnse kabinetsraad onder voorzitterschap van president Magsaysay heeft het besluit genomen, ongeveer 3000 Chinese nationalisten, wier verblijfsver gunningen zijn verlopen, het land uit te zetten. Het merendeel van deze Chine zen was kort voordat de communisten in China aan de macht kwamen naar de Philippijnen uitgeweken. Wrak van vergane trawler gevonden. Begin Februari 1953 verging op de Noordzee tijdens de thuisreis naar IJmuiden de trawler „Catherina Duy- vis" van de V.E.M. uit IJmuiden. Tijdens naspeuringen naar wrakstuk ken van het K.L.M.-vliegtuig „Wil- em Bontekoe" hebben de duikers van de Kon. Marine, die van de „Cy- •loop" en de „Orkaan" af werken een ■vrak aangetroffen, waarvan men ze kerheid heeft dat dit de overblijfselen zijn van de „Catherina Duyvis". Men heeft uit deze vondst kunnen aflei den, dat het schip ruim 16 km uit de kust dwars van Egmond aan Zee is vergaan. Bij deze scheepsramp kwa men 16 vissers om het leven. De kotter W. R. 67 uit Wieringen is Donderdagavond in IJmuiden aan gekomen met een aantal wrakstuk ken van de „Willem Bontekoe". Daarbij waren een cylinderkop, klei ne motoronderdelen, een fragment van de vliegtuighuid en een deel van de pantry. Nieuwe loonregeling in bioscoopbedrijf Na langdurig onderhandelen is door d? erkende vakbonden van werkne mers in het bioscoopbedrijf overeen stemming bereikt met de Nederland se bioscoopbond over verbeteringen van de sinds 1 Januari 1950 bestaan de bindende loonregeling voor dit be drijf. Op 1 September heeft de stichting van de arbeid na een hearing van de betrokken werkgevers- en werkne mersorganisaties besloten het college van rijksbemiddelaars te adviseren deze regeling, onder aanbrenging van enkele kleine wijzigingen, goed te keuren. Tot de belangrijkste verbeteringen behorey verhoging der lonen vari ërend van 1.tot 5.per week; invoering van een vacantietoeslag ter hoogte van een week loon, ingaande 1 Mei 1954: een gunstiger loonaftrek naar leeftijd voor operateurs en aan vulling van de uitkering by ziekte. AANWINST VOOR JAARBEURS In record-tempo gereed gekomen (Van onze speciale verslaggever). Weer staan we aan de vooravond van een vervolmaking van het gigan- sche marktterrein in Utrecht, dat jaarbeurs heet. Prinses Margriet Fran- isca, de op één na jongste telg uit ons vorstenhuis, gaat komende Dinsdag aar de Domstad voor de officiële opening van de naar haar genoemde ieuvve expositiehal op het terrein Croeselaan, waarvoor twee houten nood- ebouwen het veld moesten ruimen. Acht houten gebouwen staan er nn og, waarvoor eerlang ook een permanente tentoonstellingsruimte in de >Iaats moet komen. De thans gereed gekomen Margriethal, die een opper vlakte van 7000 m2 heeft, is het tweede stenen gebouw, dat het terrein Croeselaan is komen sieren. In Maart '53 werd de dubbel zo grote Ber- nardhal in gebruik genomen. Reeds nu heeft de Margriethal een bijnaam gekregen; Hal der weten schappen. Het is namelijk de bedoe ling deze ruimte te gebruiken voor de expositie van medische en labora- toriumapparatuur. In een al te gro te ruimte komt dit verfijnde materi aal niet tot zijn recht. De Margriet- hal lijkt uitermate geschikt voor dit doel. Slechts één rij pilasters is in het midden van de zaal geplaatst. Een speciale dakconstructie zorgt voor een juiste lichtval. Overige snufjes aan dit nieuwe gebouw zijn de ver plaatsbare schakelkasten voor de aansluiting van electrische apparaten en een geperfectionneerd ventilatie systeem, waarbij frisse lucht wordt aangevoerd en afgewerkte lucht wordt weggezogen. Boven d' is een restaurant gebouwd, wanden 660 m2 blank glas ten een prachtig uitzicht zowel op de bedrijvigheid op het buitenterrein als op die in de hal. In het Concertgebouw te Vlissingen waren gisteravond de voorbereidingen voor de nationale philatelistische ten toonstelling, welke vanaf vandaag tot en met Zondag wordt gehouden, nog in volle gang. (Foto P.Z.C.) RECORD-TEMPO. In slechts enkele maanden tyds is dit gebouw uit de grond gekomen. Op 15 Februari werd de eerste paal ge slagen. Voor het skelet werd 745 ton staal gebruikt. De staalconstructie werd gevat in 470.000 metselstenen. Voor de bestrating van het inte rieur moesten 450.000 klinkers van groot formaat naast elkaar gevoegd worden. Tijdens de komende najaarsbeurs, die 25 September geopend wordt, zal de Margriethal zien in de volle glorie van zyn bestemming aan de bezoe kers vertonen. Temidden van medi sche en bedrijfstechnische installaties zal dan met medewerking van het ge meentebestuur van Rotterdam een frote maquette staan van het zieken- uis „Dijkzigt", dat in de Maasstad in aanbouw is en een inrichting be looft te worden, die z'n weerga in ons land niet en elders nauwelijks zal vinden. Het wordt een ziekenhuis complex, waarvan het hoofdgebouw dertien verdiepingen gaat tellen, en waartoe ook een verpleegstershuis van negen verdiepingen gaat beho ren, waar 250 verpleegsters elk haar eigen kamertje krijgen. Het Wereldgebeuren Op de achtergrond i n de dagen, dat F. D. Roosevelt president was %*an de Verenigde 1 Staten, logeerde maanden achter een in het Witte Huis een wat slor dige man, op wie mevrouw Roosevelt niet zo heel erg gesteld was. Met die man besprak Roosevelt al le belangrijke staatszaken. De advie zen van die slordige man wogen zwaarder dan welke adviezen van Amerikaanse ministers ook. Zelf ambieerde deze adviseur geen hoge staatsfunctie: hy nam er genoe gen mee een achtergrondsfiguur te zijn. Jets soortgelijks als destyds met Roosevelt speelt zich thans af in Frankrijk met premier Mendès- France. De premier houdt er een po litieke „lijfarts" op na, die heel wat meer in de melk te brokkelen heeft dan welke minister ook. Het is daarom voor de Franse mi nisters geenszins een pretje met Mendès-France samen te werken. Zjj voelen zich regelmatig gepasseerd. De achtergrondsfiguur van Men dès-France is Georges Boris, die zijn loopbaan begon als secretaris van de bankier Löwenstein en die later chef van de kanselarij werd bij premier Léon Blum. Het was deze Boris, die destijds de jonge Mendès-France in troduceerde bij Blum, waarna Blum Mendès-France onderstaatssecretaris maakte. In de Parijse bladen wordt niet al- tijd even vriendelijk geschreven over Boris. Precies als de „grauwe emi nentie van Roosevelt, moet de heer Boris een nogal slordig man zijn. Dit belette hem niet bij ae onderhande lingen te Genève over de Indochinese kwestie een grote rol te spelen. Voor dat Mendès-France met zijn minis ters de Geneefse moeilijkheden be sprak, pleegde hy eerst overleg met Boris. Meestal had hij dan zijn standpunt al bepaald en volstond hij er mee de ministers handig tegen elkaar uit te spelen om zijn zin door te drijven. Hij kon dat doen. want hij had deze ministers niet nodig om een parle mentaire meerderheid bijeen te krij- fen. Die ministers hebben namelijk elemaal geen meerderheid achter zich en telkens weer moet Mendès- France in de Nationale Vergadering zelf. door politieke handigheid zo'n meerderheid bijeen goochelen. Waarom zou hy zich dan niet de weelde veroorloven de ministers zo nu en dan op zij te schuiven? Een medewerker van het Duitse blad „Der Spiegel" vertelt, dat de ergernis van de Franse minis ters een hoogtepunt bereikte op de vooravond van net grote debat in de Franse Nationale Vergadering over het nieuwe economisch-financiële program van het kabinet. Edgar Faure, de getrouwe minis ter van finnanciën. die ook al in vori ge Franse kabinetten zat, legde een keurig ontwerp-program over. Toen bleek, dat Mendès-France zich een paar dagen in het jachtslot Marly had afgezonderd en daar teza men met Boris een eigen ontwerp had uitgedokterd Hij schoof het ontwerp van Faure terzijde met de opmerking: „Met dat drankje hebben mijn voorgangers in de regering al acht jaar gegor geld Neen, het is geen pretle minister Mendès-France. te zijn in een kabinet I Weer in buitenland. De weerrapporten van Donderdagavond 19 uur luiden: Stockholm zwaar bewolkt 23 gr. Amsterdam zwaar bew. 22 gr. Londen zwaar bew. 21 gr. Luxemburg zwaar bew. 23 gr. Parijs half bew. 24 gr. Bordeaux onbewolkt 23 gr. Genève half bew. 23 gr. Locarno zwaar bew. 25 gr- Berlijn onbewolkt 31 gr. Mtinchen licht bew. 26 gr. Wenen onbewolkt 29 gr. Innsbruck zwaar bew. 29 gr. Rome onbewolkt 33 gr. Een Bikini-slachtoffer in Japan stervende. Radio-actieve besmetting De toestand van een der 22 Japan se vissers, die ziek werden tengevol ge van radio-actieve stof na de water stofbomontploffing bij Bikini op 1 Maart jL, „wordt langzamerhand slechter", aidlis een bulletin van het eerste nationale ziekenhuis te Tokio. Uit serumtesten van Woensdagavond bleek, dat zyn geelzucht verergert Al zijn medebemanningsleden toonden tekenen van geelzucht sinds het onge- vaL De visser. Aikitsji Koebojama, ligt sinds Maandag in een Coma. De Amerikaanse ambassadeur. John Allison, bezocht Donderdag de Japan se minister van buitenlandse zaken om uiting te geven aan zyn bezorgd heid. Het geval wekt grote beroering in Japan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5