mm PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT D£ BILT Churchill wil spoedconferentie van acht landen bijeenroepen Herverkavelings commissie wil emigratie bevorderen missie ie wil DUUR EERSTE OEFENING DIENSTPLICHTIGEN ÜRAREN WAARSCHUWEN TEGEN HUIDIGE NOODTOESTAND ORKAAN TEISTERDE OOSTKUST VAN N00RD-AMERIKA den Boer. Adjunct: W. de Pagter. mS Bfsik BUi hF H ■LJ9 II HlfliBB J&BM BH na W \f BH W ^H^ W^P |ml Ml H Kleine advertenties (max. 3 regels) Hoofdred.: G. Balüntijn; Pl.-verv.: w m h 1 aa sa bkmbm van i_5 regei8 f l Iedere regel W. Leertouwer. meer 20 cent. „Brieven of adres Tf'ÏS WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bu„,u v d Bi.d" 25 cc„, me„ S cent!Giro No- 35.300 P.Z.C-. Mild.,».»,. Bur. Vlissingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zlerikzee, N. Bogerdstr C 160. telef. 26. NA DE VERWERPING DER E.V.G. Waarschijnlijk over 3 weken eerste zitting te Londen Het Britse kabinet heeft Woensdag; besloten spoedig: een conferentie van acht landen de zes landen van de E.V.G., Amerika en Engeland bij een te roepen ter bespreking van een andere manier om West-Duitsland te bewapenen. Als er overeenstemming bereikt wordt over het houden van de bijeen komst, zal deze waarschijnlijk binnen drie weken te Londen worden ge houden. De conferentie zou er een zijn van ministers van buitenlandse zaken. Zij zou worden gehouden vóór de reeds door Forster Dulles voorgestelde spe ciale ministersbijeenkomst van de Raad van het Atlantisch pact, waarin veertien landen zijn vertegenwoordigd. Engeland zal voorstellen, dat West- Duitsland nu wordt bewapend, onder waarborgen tegen het ontstaan van een nationaal militarisme, en dat het rechtstreeks in het Atlantische pact wordt betrokken. Deze besluiten zijn genotnen op een bijzondere vergadering van het kabi net, sir Winston Churchill heeft er zijn vacantie voor onderbroken. In West-Duitsland verwacht men, dat than3 op korte termijn souverei- niteit aan de bondsrepubliek zal wor den verleend. Het Westduitse kabinet is Woensdag voor de tweede maal binnen 24 uur bijeen geweest. De mi- TWEE MAANDEN KLEIN VERLOF Oost-Duitsland viel toch niet mee 0 Deserteurs terug gekomen Ongeveer een jaar geleden, op 7 September 1953, waren twee Neder landse militairen: de sergeant tit. R. L. en de dienstplichtig korporaal R. W. van week-end verlof te Am sterdam niet teruggekeerd naar hun onderdeel te Steenwijkerwolk. Ze gin gen de grens over bij Glanerbrug en passeerden op 8 September de grens van West- naar Oost-Duitsland bij Heimstedt. In Enschedé had het tweetal ster ren gekocht en voordat ze de grens naar Oost-Duitsland overstaken had de sergeant zich tot eerste luitenant en de korporaal zich tot tweede lui tenant bevorderd. Aan de autoriteiten te Heimstedt vertelden ze, dat ze uit Nederland waren gevlucht, omdat ze niet onder de druk van Amerika wensten te le ven. L. keerde veertien dagen geleden naar Nederland terug. Hij werd ge arresteerd en wacht thans op zijn be rechting. W. keerde reeds op 30 De cember 1953 terug en werd op Schip hol gearresteerd. Op 26 Aug. j.l. stond hij terecht voor de krijgsraad te velde te Ede. Hy werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, door te brengen in de strafgevangenis voor jongelieden, met ontslag uit de mili taire dienst en met voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de rege ring. Hij kreeg daarvoor een proef tijd van drie jaar, op de bijzondere voorwaarde dat hy zich onder toe zicht moet stellen van een zenuw arts. Blijkens de verklaringen van korporaal W. tijdens de rechtzitting werden beide militairen als Neder landse „officieren" in Oost-Duits land met onderscheiding behandeld. Men wilde hen voor propaganda- oogmerken gebruiken, maar dat be gon hen te vervelen. Het tweetal had volgens W. be sloten te deserteren omdat ze bezwa ren hadden tegen de militaire dienst. L. tegen de dienst als zodanig en W. omdat zijn commandant zijn bevor dering tot sergeant zou verhinderen. Dr. Josef Hromadkaeen vooraan staand theoloog uit het communisti sche Tsjecho Slowakije, geraakte so in vervoering tijdens zijn toespraak tot de deelnemers aan de conferentie van de Wereldraad van Kerken in Evanston (V.S.J, dat hij de hierboven uitgebeelde suggestieve houding aan nam. nister zonder portefeuille Strauss, zeide na de tweede vergadering, dat het nog geen tijd was om over de de finitieve vorm van de Westduitse souvereiniteit te spreken. Aan de tweede kabinetsvergade ring te Büler Höhe bij Baden namen ook de voorzitters der Duitse coali tiepartijen deel. In een later gepubliceerde verkla ring werden de volgende oogmerken van de Westduitse regeringspolitiek opgesomd; Voortzetting van de eenwordings- politiek in Europa tezamen met alle landen die er mee in stemmen, en op alle gebieden die daarvoor geschikt zijn. Raadpleging van de landen, die de E.V.G. hebben bekrachtigd of op het punt stonden zulks te doen, over militaire eenwording. Herstel van de souvereiniteit voor W est-Duitsland. Deelneming van West-Duitsland aan de verdediging van het Westen zonder enige discriminatie. Een juridische regeling voor het probleem van de legering der buiten landse strijdkrachten op Westduits grondgebied. Onmiddellijke besprekingen met de Verenigde Staten en Groot-Brittan- Gunstige Franse reactie. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft Woensdagavond verklaard, dat zijn regering het Britse voorstel in zake een acfct-mogendhedenconferen- tie ter bespreking van de vraagstuk ken, die zijn gerezen na het misluk ken van het Europese-legerplan, van harte begroet. 400 raillioen dollar schade. Een orkaan, die Dinsdag de Oost kust teisterde van Noord-Amerika, van Florida tot Quebec, heeft minstens 48 mensenlevens geëist. Vijfling m Columbia? Volgens het Columbiaanse blad „El Pueblo" zou in een dorp nabij Mone- teria- (Columbia) een boerin het le ven geschonken hebben aan vijf doch ters. De kinderen, die bij hun geboor te elk vijf pond wogen, bevinden zich in goede welstand, aldus het blad, dat voorts weet te melden, dat de ou ders van de vijfling eenvoudige boe ren zijn, die reeds tien dochters en een zoon hadden. Zomerse dag in geheel Nederland In het hele land heeft men op de eerste September kunnen genieten van echt zomerweer. Overal werden temperaturen gemeten van 27 a 28 graden Celsius. In Engeland werd gisteren de warmste Septemberdag sinds vijf jaar geregistreerd. Bouw van kerk met gemeente-subsidie Nijmegen door Kroon in gelijk gesteld Bij K.B. is beslist op het beroep van de raad der gemeente Nijmegen tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Gelderland, waarbij mach tiging voor het doen van een uitgaaf van f 64.580.wegens subsidie aan het kerkbestuur van Onze Lieve Vrouw van Fatima ten behoeve van de stichting van een nieuw kerkge bouw is geweigerd. Gedeputeerden oordeelden, dat het hier geen belang betreft, dat in de bemoeiïngssfeer van de gemeente is gelegen. Het raadsbesluit maakt naar het oordeel van laatstgenoemd college inbreuk op het beginsel van kerk en staat. De kroon heeft echter het besluit van Gedeputeerden vernietigd en het raadsbesluit goedgekeurd uit over weging, dat het verlenen van subsidie door een gemeente voor de bouw van een kerk niet in strijd is met enige wettelijke bepaling. Niet ontkend kan bovendien worden, dat het belang der gemeente Nijmegen betrokken is bij de bouw van een in de stadsuitbrei ding passend kerkgebouw, waaraan dringend behoefte bestaat. Jongen bij zwemmen verdronken, zusje vermist. Aan het Bloemendaalse strand is Woensdagavond het lichaam aange spoeld van de 12-jarige Gerard Reus uit Haarlem, die met zyn zusje was gaan zwemmen. Het zusje, de 15-jarige Aafje R., wordt nog vermist. Aangenomen moet worden, dat ook zij is verdron ken. NOG EEN SLACHTOFFER. Bij het baden nabij het Noorder- bad te Wijk aan Zee is het 21-jarig meisje G. Oldenburg uit Wijk aan Zee verdronken. 0 Generaal de Castries, destijds com mandant van het Franse fort Dien Bien Phoe en thans krijgsgevangene, zal Don derdag heden aan de Franse auto riteiten worden uitgeleverd. Gelijk met hem zullen vele Franse hoge officieren worden overgedragen, aldus het bericht. Het zwaarst geteisterd zyn naar het schijnt de staten Rhode Island, Massachusetts en Connecticut. In New York werd het verkeer lam gelegd en werden electriciteitsmas- ten geveld. Stortregens en rukwinden hebben voor millioenen dollars schade aan gericht. Duizenden mensen met va cantie moesten hun zomerhuisjes verlaten, die vernield werden. Hon derden losgeslagen jachten werden versplinterd. De storm heeft ook de toren van Bostons historische Oude Noorder- kerk geveld. In Montreal liepen de straten on der. De schade wordt voorlopig op 400 millioen dollar geschat. Nieuwe wrakstukken van „Willem Bontekoe" aan de wal. Wrak nog steeds niet gelocaiiseerd. De IJmuidense sleepboot „Cycloop" is Woensdagavond met een verzameling wrakstukken van de „Willem Bonte koe" in IJmuiden binnengekomen. Het belangrijkste onderdeel, dat Woensdag van het verongelukte vlieg tuig is gevonden was wel een deel van een der hoofdwielen. Bovendien 'heeft men resten van de cockpit opgevist, stukken van de buitenbekleding, kle dingstukken en stoffelijke resten. Ook is een cylinderkop in het net terecht gekomen met een koppeling van een der motoren en een zuiger. De heer J. J. van Balkom, onderdi recteur van de afdeling „General Ope rations" van de K.L.M., deelde mede, dat het wrak nog steeds niet is gelo caiiseerd. Men gaat door met zoeken omdat de omstandigheden op dit mo ment uitermate gunstig zijn: goed weer en voor de duikers helder zicht on der water. Vervroegd huiswaarts. De duur van de eerste oefening van dienstplichtigen van de konink lijke landmacht is zoals men weet on langs als volgt vastgesteld: a) 23 maanden voor dienstplichtigen, die worden opgeleid tot officier, tot on derofficier of tot het vervullen van een specialistische functie; b) 20 maanden voor de overige dienstplich tigen. Aan de dienstplichtigen wordt, in dien zij het wensen, gedurende de laatste twee maanden van hun eerste oefening klein verlof in afwachting van groot verlof verleend. (Dit komt er op neer, dat de dienstplichtigen, behorende tot de groep a, na 21 maan den en de dienstplichtigen, behorende tot de groep b, na 18 maanden huis waarts zullen worden gezonden). Deze maatregel zal voor de eerste maal worden toegepast op de dienst plichtigen, die sedert 10 en 11 Juni 1953 onder de wapenen zijn. Bij wijze van overgang wordt voor de dienstplichtigen, die sedert 8 en 9 April 1953 onder de wapenen zijn, de huiswaartszending met enige tyd vervroegd en wel als volgt: De dienstplichtigen, die 24 maan den onder de wapenen zouden moe ten blijven, kunnen na een werkelijke dienst van 23 maanden met klein verlof vertrekken. De dienstplichtigen, die 20 maan den onder de wapenen zouden moeten Z.O.-Aziatisch Verdrag. Inleidende besprekingen. Afgevaardigden van acht landen zijn Woensdag te Manilla begonnen met de voorbereidende besprekingen over een ontwerpverdrag voor Zuid- Oost-Azië, dat moet worden inge diend op de eerste voltallige verga dering der Zuid-Oost-Aziatische con ferentie op Maandag a.s. Aan de conferentie wordt deelgenomen door de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië, Frankrijk, Australië, Nieuw-Zee- land, Pakistan, de Philippijnen en Thailand. Vele afgevaardigden zeiden na de vergadering, die anderhalf uur duur de, dat de besprekingen een bevredi gend verloop hadden. Zij wilden dit niet nader toelichten. blijven, kunnen na een werkelijke dienst van 19 maanden met klein verlof vertrekken. Gedurende het klein verlof bestaat feen recht op militaire inkomsten, ostwinnersvergoeding, geneeskundi ge hulp voor rekening van het mini sterie van oorlog, enz. Het klein verlof kan worden inge trokken, indien de minister van oor log daartoe machtiging heeft ver leend. In dit geval moet de dienst plichtige zich weder bij het daarvoor bestemde militaire oncjprdeel aanmel den. Intrekking van het klein verlof op verzoek van de dienstplichtige zal als regel niet worden toegestaan. De heer Clement R. Attlee (midden), de leider van de goodwill delegatie van de Engelse Labour-partij, welke op het ogenblik een bezoek brengt aan communistisch Chinaheeft de hierboven uitgebeelde ongedwongen ontmoeting gehad met Chinese kin dertjes van een bewaarschool bij de Anshan IJzer- en Staal-Maatschappij. Uiterst rechts ziet men dr. Edith Summerskill, een ander lid van de delegatie. Lijken in de Rijn Twee schooljongens hebben, vol gens mededelingen van de politie te Keulen, uit de Rijn een fles opgevist met een briefje er in, waarop zeke re Bernhard Schroer zichzelf beschul digt van moord op een vrouw van ongeveer 35 jaar en een jongen van 10 jaar, wier lijken, in zakken ge bonden, twee weken geleden uit de rivier zijn opgehaald. verwacht MINDER WARM. Geldig tot Donderdagavond: Veranderlijke bewolking met enke le verspreide buien en een kans op onweer. Matige wind tussen Zuid en Zuid-West .Minder warm dan giste ren. ZON EN MAAN 3 September: Zon 'op 5.53 onder 19.25 Maan op 12.51 onder 21.00 |pw JfL*- EMIGRATIE „OP PROEF" Aansluiting op waterleiding- en electriciteitsnetten wordt nagegaan De Herverkavelingscommissie Zeeland overweegt thans de mogelijkheid om per herverkavelingsgebied 2 tot 3 gezinnen in de gelegenheid te stellen „op proef" te emigreren. Dus met de mogelijkheid om terug te komen, in dien het niet doenlyk zou zyn in den vreemde een nieuw bestaan te vinden. De voor een goede toedeling na de herverkaveling zo noodzakelijke sane ring hangt voor een groot deel af van de mogelijkheden, die kunnen worden geboden voor vestiging van bedrijven elders. Tot dusverre gaat echter de be langstelling van het deel van de land bouwende bevolking, dat hun geboor tegrond wel wenst te verlaten, in de eerste plaats uit naar de nieuwe ge bieden in de Noord-Oostpolder en de Braakman. De neiging tot emigratie is tot nu toe zeer gering gebleken. Dit moet wellicht worden toege schreven aan de voorkeur voor een nieuw bedryf binnen onze landsgren zen. Het is echter niet uitgesloten, dat straks de kansen op een' vestiging in de Noord-Oostpolaer steeds gerin ger zullen worden. Wellicht zal dan voor velen de noodzakelijkheid duide lijk worden, dat een grotere stap moet worden gedaan en dat ook aan de andere zijde van de oceaan goede kansen liggen voor mensen met on dernemingslust en werkkracht. Vaststelling normen. In de laatstgehouden vergadering van de Herverkavelingscommissie kwam de vaststelling def normen ter sprake. Voor het geval grond braak moet blijven voor werkzaamheden van de herverkaveling, is het mo gelijk om in een bepaald jaar 2% maal de pachtwaarde te vergoeden. Deze pachtwaarde is thans vastge steld op 160 voor bouwland en 130 voor grasland. In bijzondere omstandigheden kan hierop een toe slag van ten hoogste 25 worden toegekend. Reeds eerder werd een norm vast gesteld voor het in gebruik nemen van grasland in de maand Juli. Thans is bepaald, dat later in het jaar de vergoeding lager zal zijn. Het Bureau van Uitvoering zal deze in overleg met de agrarische subcommissie ge val voor geval vaststellen. Licht en water. sprekingen worden geopend met de betrokken openbare nuts-be- drijven om tot een schema voor aansluiting van bedrijven in de herverkavelingsgebieden aan wa terleiding en electriciteitsnetten te komen. Voordat men met de werk zaamheden begint, dient men een indruk te verkrijgen van de mo gelijkheden en de kosten, die dit met zich mee zullen brengen. Na ministeriële goedkeuring zullen de niet agrarische gedeelten van de dorpskernen op Tholen buiten het Herverkavelingsblok komen te val len. Deze gedeelten zullen nauwkeu rig worden bekend gemaakt. Deze maatregel betekent voor de betrokkenen, die geen enkel belang bij de herverkavelingsprocedure heb ben, een grote verbetering. Zij behoeven voortaan niet meer officieel in het herverkavelingswerk te worden gekend. Tevens vereenvou digt dit het werk van de administra tie en het kadaster. TEKORT AAN DOCENTEN Nieuwe wetgeving gewenst „De huidige noodtoestand in vrijwel elke sector van het Nederlandse on derwijs noopt thans tot het lniden van de noodklok. In 1953, acht jaar na de bevrijding, werden aan de scholen voor V.H.M.O. voor de vakken Ne derlands, Frans, Engels, Duits, wiskunde, natuurkunde, biologie, cosmo- grafie, staathuishoudkunde en rechtlijnig tekenen resp. de volgende per centages lessen door onbevoegden gegeven: 12, 23, 20, 12, 14, 14, 17, 22, 13 en 13. Voor de overige vakken lagen de percentages wat lager, terwijl slechts voor lichamelijke oefening alle lessen werden gegeven door bevoegde do centen. Voorts wordt in zeer veel gevallen door een docent meer les gege ven dan voor het onderwijs gewenst en verantwoord is". 5 werden bekend ge maakt door de voorzitter van de al- femene vereniging van leraren bij et middelbaar onderwijs, drs. P. van Houte, tijdens de algemene vergade ring in Driebergen. Naar schatting zijn ongeveer 1000 leraren overbelast. Ook voor de toe komst worden weinig opwekkende perspectieven geboden. De materiële positie is ontegenzeggelijk versterkt. Met belangstelling wacht men af, welke voorstellen van regeringswege gedaan zullen worden om aan de strj- fende vraag naar docenten te vol- oen. Tenslotte waarschuwde spreker te gen een te veel aan experimenten op Reeds eerder werd een norm vast gesteld voor het in gebruik nemen van grasland in de maand Juli. Thans is bepaald, dat later in het jaar de vergoeding lager zal zijn. Het Bureau van Uitvoering zal deze in overleg met de agrarische subcommissie ge val voor geval vaststellen. Licht en water. sprekingen worden geopend met de betrokken openbare nuts-be- drijven om tot een schema voor aansluiting van bedrijven in de herverkavelingsgebieden aan wa terleiding en electriciteitsnetten te komen. Voordat men met de werk- het gebied van de onderwrjsvernieu- wing. Te Baarn is gisteren de algemene vergadering begonnen van leraren aan de RijKs Hogere Burgerscholen. Ook de heer A. S. van Dam, voorzit ter van deze vereniging, wees op het enorme tekort aan docenten. De sa- larispolitiek van de vorige kabinetten is mede verantwoordelijk voor het thans bestaande tekort van 11 pro cent. Spreker betreurde het uitblij ven van een nieuwe onderwrjswetge- ving. Minister van oorlog wil vlugger betalen. Rekeningen met voorrang. De minister van oorlog heeft er in een beschikking de aandacht op ge vestigd, dat een v/ij ernstige vertra ging bestaat bij de betaling van aan het rijk geleverde goederen, diensten en prestaties. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat te late betaling in de rege! is te wijten aan het feit. dat de met de aanschaf fing enz. belaste functionarissen, als mede de voor het tekenen van de voorgeschreven verklaringen aange wezen commandanten er zich niet voldoende rekenschap van geven, dat een zo spoedig mogelijke betaling van zeer groot belang is. zowei voor de ie- verancier als voor het rijk Deze func tionarissen dienen nu maatregelen te nemen, opdat bij hen ingediende reke ningen met voorrang worden doorge zonden naar de met de betaling belas te administrateur en de betalingen zo snel mogelijk worden afgewikkeld. TENMINSTE 48 DODEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1