f mmom) Zomer-Zondag in Barcelona met zijn brede boulevards Geloofsovereenstemming in de Wereldraad van Kerken A ANDER SYSTEEM VAN OPBOUW DUITSE VERDEDIGING BEPLEIT H WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 PER EOSNAAR DE ZUIDERZON (IV) Wij betreden de Rambla's en verdromen de ochtend. La sagrada Familia en het geld. Oude kerken en paleizen in moderne industriestad. Uitstapje naar Tibidabo. Wat meegaat uit Spanje "fot in het hart dezer metropolis varen alle schepen, die Barcelona aan- t doen: tot aan het eind van de Rambla's, de ongeëvenaarde boulevards, f die oud-Barcelona in twee helften snyden. De kade wordt gevormd door een majestueus plein, in het midden daarvan ryst een torenhoge zuil ten hemel en op de globe, die deze zuil kroont, staat Christophoro Colombo en wyst naar het Westen. Aan zijn voeten, in de haven, schommelt een model van de Sancta Maria, waarmee hy Amerika ontdekte, een huikje, vergeleken waarbü zelfs de Eos een oceaanreus is. Maar achter Columbus, daar liggen de onvolprezen Rambla's. Terecht genieten de boulevards van Parys een wereldfaam en de Champs Elyssees zijn het neusje van de zalm. Maar z(j missen de intimiteit van de Rambla's, die eigenlijk één groot, onafzienbaar, langgerekt plein zyn, geflankeerd door smalle verkeersbanen met daarnaast pas de huizen, hotels, winkels, koffiehuizen en wat dies meer zy. In Parys flaneert men LANGS de boulevards, i n Barcelona EROP, namelyk op het brede middenpad met zijn lange rysn schaduwrijke bomen en zyn eindeloze ryen stoeltjes, waarop men voor vyf cent de Zondagochtend, of middag kan verdromen en zyn schoenen laten poetsen. Voelt men zich :c chique voor een nederig stoeltje, de talryke koffiehuizen lokken met hun warme of ys- koude dranken en het uitzicht is in beide gevallen fascinerend. Van het krieken van de ochtend tot het krieken van een nieuwe dag stro men er mensen naar de Rambla's. Vele tienduizenden zijn er dikwijls bijeen, men kan er letterlijk lopen over de hoofden. Uitdagend paraderen de vrouwen, begeleid door hun veelal wat oudere mannen. Hard en fel zyn de kleuren van hun modieuze gewaden. Gitzwart zijn hun glanzende haren, donkerrood is de teint van hun lippen. Altijddurend is de parade der scho nen van Barcelona en laat het gezegd zijn: de schoonheid der Spaansen is geen verzinsel! Zij kleden zich met een smaak en een durf, die West-Europa niet kent en zij weten wat paraderen is... Meen niet, dat Barcelona geen an dere fraaie straten heeft. Daar is de Via Layetana, de hoofdstraat, brui send van leven en verkeer, daar zijn de Paralelo, een aaneenschakeling van theaters, music-halls en nightclubs, en. de Paseo de Gracia, met zijn luxe win kel? en moderne huizen. Vergeet ook de Plaza de Cataluna niet, een der schoonste pleinen ter wereld! Maar de vyf Rambla's, met htm bloemen- en vogelmarkt en hun bonte bewogen menigte spannen de kroon. Dit is Spanje Wij hebben op de Rambla's de Zon dagmorgen verdroomd en onder de bomen m de schaduw zeer diep de sentatie ondergaan; dit is Spanje. Als wij voortaan aan Barcelona zullen denken, zal het altijd aan de Ram bla's zyn... Ga als ge in Barcelona komt en van de Rambla's genoten hebt, naar de kerk van la Sagrada Familia, de kerk van de Heilige Familie. Hui veringwekkender contrast is nauwe lijks denkbaar. Spanje heeft in de negeötiende eeuw een groot architect gehad, een man die zijn tijd een halve eeuw vooruit was. Zijn naam was Gaudi. Hij ontwierp voor het nieuwe, indu striële Barcelona, dat zich tot aan de horizon uitstrekt rondom de oude stad, 'n hypermoderne kathedraal met 'n verbazingwekkende voorgevel, voortvloeiend in vier onbeschrijflijk ranke, heel even ellipsvormige torens Alles wat hy aan schoonheid in zich droeg, concentreerde hij in dit won derbaarlijke ontwerp en hoe merk waardig het ook klinkt: men begon te bouwen! Men bouwde in gehakte rode steen. Men bouwde het is onbegrijpelijk eerst de voorgevel alleen en liet de torens wit uitvloeien naar de hemel en in hun transen fonkelen van goud en zilver. Men bouwde nog een zijmuur. Toen raakte het geld op. En men staakte de bouw. Zo is Spanje. Gaudi stierf van verbittering. Nu staat daar die kerk van Ia Sa- SNELLE WINST. M'neer Herman L. Cox uit Miami handelde in zulke za ken als schrijftafels en brandkasten. De zaak ging goed en m'neer Cox reed tot voor kort in een grote auto. Tot voort kort, want de politie hield een man aan, die op mysterieuze wijze tal van brandkasten had geledigd in Mi amiHet bleek, dat mr. Cox het met van twee kanten liet snijden. Aan zijn klanten verkocht hij brandkasten en een poosje later verkocht hij voor nog veel meer geld de lettercombina tie van het slot aan eeninbrekers bende. RECORD. De pianiste Mary Ashton in Londen heeft in een variété-thea ter honderd en tien uur achter elkaar piano gespeeld. Daarbij vielen H toe hoorders en toehoorderessen flauw. Een van de flauwvallers, Peter Ever sharp, heeft nu de directie van het Variété-theater aangeklaagd. Hij liep bij het vallen een hersenschud ding op en hij meent dat de directie voor de dokterskosten aansprakelijk ZOMER. Het is in deze barre zomer en om precies te zijn op de 24ste Au gustus voorgekomen, dat in de geza menlijke Utrechtse bad- en zwemin richtingen de gehele dag slechts een enkel entaée-kaartje van vijftien centen werd verkocht. OEFENINGEN. Op aandrang van de boeren in Nedersaksen (Duitsland) heeft het Britse Rynleger in Augus tus geen manoeuvres gehouden. De boeren wezen er op, dat in de laatste jaren de staatskas van Nedersaksen gemiddeld vijf millioen mark per jaar heeft moeten uitbetalen voor schade aan de oogst door militaire oefenin gen. grada Familia; een schrijnend wonder. Men denkt aan eeh toren van Babel, begonnen, maar men wierp de troffels weg en de bakken met mortel ver droogden. Dof rood rijzen de twee mu ren omhoog, desolaat grijpen de vier torens naar de hemel, waar Gaudi's illusies als schimmen vervlogen. Soms komt een eenzame toerist naai- het verlaten voorstadplein. dat la Sagrada Familia omringt. Hy wan delt door het rode stof en tuurt door de gapende ramen. Duizend details treffen zijn oog en hun beklemmende schoonheid laat hem niet los. Hij leest het jaartal van het begin van de bouw: 1882... Zelfs in Spanje, met zijn militant en naijverig Katholicisme, geen geld voor de hemel, denkt hij. En keert zwijgend terug naar de Rambla's, waar geld is voor alles, waar het vloeit in eindeloze stromen... Oude stad Oeroud is Barcelona, waar de Eos aankwam in de nacht van Zater dag op Zondag. Sommigen zeg- fen, dat de Grieken het stichtten, an- eren, dat Hannibal's vader, Hamilcar Barcas, haar grondlegster was. De Romeinen kwamen en maakten Bar celona tot een wereldstad en Rome viel in puin en de Gothen verschenen. Barcelona werd de hoofdstad van hun rijk en de bloei duurde voort, tot de Moren zich op het Iberische schier eiland wierpen. Nu ging ook Barce lona te gronde. Pas na eeuwen kwam er nieuwe glorie, toen de Moren ver dreven waren en de Koningen van Ar- ragon Barcelona als woonplaats ver kozen. Duizend monumenten herinneren aan dit bewogen verleden. Een der schoonste voorbeelden van Levantijns Gothische bouwkunst is de trotse ka thedraal, waar meesterwerken van beeldende kunst in het halfdonker verscholen staan. De Heilige Eulalia slaapt er onder een indrukwekkende tombe. Rondom de kerk ligt een mid deleeuws klooster, jonger dan de kerk zelf. die uit de dertiende eeuw stamt. In de brede bekkens der fon teinen in de kloostertuinen zwemmen snaterende ganzen. Oude breedult- waaierende palmen werpen er hun koele schaduw. Er heerst een welhaast bovenaardse stilte. Rijk aan paleizen en patriciërswo ningen zyn de smalle schilderachtige straatjes die altijd weer naar de Ram bla's leiden. En milde oases zijn met hun juichende fonteinen de parken. Hun bloemenpracht, hun wuivende palmen, hun statige cypressen zyn een weldaad in de Zondagmiddag. Welk een contrast met het uitge droogde, levenloze Carthagena, waar alleen de haven wat leven brengt en wat bedrijf. In plaats van de vlam mende hitte een frisse Noordenwind. Er zyn geen ezeltjes in Barcelona... Op een heuvel De laatste uren van de Zondagmid dag hebben wy, moe van het be wonderen der schoonheden van Barcelona, gebruikt om naar de Tibi dabo te gaan. Dat is een vijfhonderd meter hoge berg, die loodrecht om hoog rijst achter de stad. Op de spits bouwt men een kerk, die voorbestemd is om eenmaal Barcelona te bekronen als de Sacré Coeur het Parijs doet. Men heeft er een onvergetelijk uitzicht over de stad. Men ziet de industriële voorsteden Sans, Hostafranchs, San Martin de Provensals, San Anders de Palomar. Men ziet de blauwe baai, die de haven is, men ziet Columbus op zyn hoge zuil, men ziet la Sagrada Fami lia. de kathedraal en de Rambla's, die zich als een groene ader naar de Plaza de Cataluna buigen. Byna niemand heeft tyd voor het prachtige panorama. Men haast zich in drommen naar de restaurants, of naar de Spaanse imitatie van Kopen- hagens Tivoli, speeltuin voor kleine en grote mensen. Men kan er dwalen in een groene doolhof, die als een puzzle in elkaar zit, men kan er vlie gen in een vliegtuig aan een ijzeren kraan. Men kan zich in een mlniatuur- zweefbaan rond de berg laten zeulen en de lucht in suizen in een veertig meter hoge zweefstoel. Er zijn draai molens en autobanen, er zijn kramen vol Spaanse lekkernijen en er is een enorme zaal, waarin men de onmoge lijkste apparaten in werking kan bren gen. Daarin rijden eskimo's met hun sleden rond in een besneeuwd pool landschap, electrische treinen snellen door miniatuursteden, wagentjes glij den langs fantastische achtbanen, dichters schrijven gedichten en acro baten verrichten de halsbrekendste toeren. Alles k raison van enkele pese tas. De Spanjaarden en hun kroost zyn er zoet. Zij hebben een kostelijke mid dag. En wat geeft het, dat niemand naar het vergezicht kijkt. Daar was men tenslotte toch ook niet voor ge komen. Is de avond valt, vertrekt de Eos naar Malta. Wat meegaat uit Spanje Twee Spaanse poppen, een paar mandflessen kostelijkste Spaanse wijn en een paar donkerbruine castagnet ten. In onze hut. die klein is als alles op de Eos en die trilt, zoals alles op de Eos trilt, spelen wij met die cas tagnetten in de schemering. Wij klep peren Een Spaanse wals. Waarom niet... ei.eleolsie zedie ^mokey Aan de Koepoort te Goes is thans de i A.M.Z ingericht alsmede 'n verkoop- wachtgelegenheid voor buspassagiers gelegenheid voor klein- e-twaren, in aanbouw. Zoals bekend wordt in dit (Foto P.Z.C gebouwtje tevens een kantoor voor de I VRAGEN VAN EERSTE KAMERLID Dit hondje is Smokey uit Glasgow. Er was vorige week in Engeland een televisie-programma over loslopende dieren, waarin Smokey werd getoond en waarin werd verteld, dat Smokey zou moeten worden afgemaakt als niet spoedig een huis voor het diertje zou worden gevonden. Het resultaat was, dat duizenden zich lieten verte deren door de smekende blikken van het hondje en evenzovele brieven en telefoontjes afvuurden op de leiding ian het asyl om te laten weten, dat :ij best plaats hadden voor Smokey. Een zakenman uit Glasgow kreeg het hondje toegewezen. Jhr. mr. G. A. M. J. Ruijs de Bee- renbrouck, lid van de Eerste Kamer, heeft aan de regering vragen gesteld over de Nederlandse defensie. Hy informeert o.a. of de regering nog steeds op het standpunt staat, dat een inschakeling van Duitse strijdkrachten onmisbaar is voor een dediging van het N.-Oostelijk deel Nederland en voorts dat het be nutten in geallieerd verband van de mankracht en militaire capaciteiten der Duitsers voor de veiligstelling van geheel Nederland en van West- Europa eveneens van vitaal belang is. Met uit de verwerping door het ranse parlement van de E.V.G. niet de conclusie worden getrokken, dat een betrekken van Frankrijk in on derhandelingen over de Duitse stryd- krachten in dé Westerse verdediging, uitzichtloos moet worden geacht? Stemmen de ministers dan ook in met de opvatting, dat weliswaar ener zijds een oplossing buiten de Navo om zal moeten worden gekozen, om dat Frankrijk opname van West- Duitsland in deze organisatie door zyn veto-recht kan tegenhouden, maar anderzijds een oplossing nood zakelijk is. die Frankrijk niet van de Westelijke mogendheden vervreemdt? Is de regering bereid thans serieus andere mogelijkheden te bestuderen en eventueel te propageren? Is het niet voor de hand liggend, dat men teneinde Frankrijk niet onnodig voor het hoofd te stoten een op lossing zoekt, waarbij een bewape ning van individuele Duitsers op soortgelijke wyze wordt tot stand febracht als in het verleden zelf door e Franse regering werd toegepast, o.a. in Indo-Cnina? Is het waar, dat in een of meer der drie westelijke bezettingszones van Duitsland reeds thans individuele Duitsers van verschillende rang be trokken zijn in de werkzaamheden der aldaar vertoevende Geallieerde strijdkrachten Hebben de ministers niet name kennis genomen van het bestaan van de G.S.O. (German Service Organi sation) in een der betreffende zones en is liet waar, dat een deel van daar in ondergebrachte Duitsers bewapend is, zij het dan ook slechts met lichte wapenen Moet uit de verwerping door het tigende zin worden beantwoord, is het dan niet aanbevelenswaardig de betreffende bezettende mogendheden van de wenselijkheid te overtuigen, dit beginsel in t belang van alle lan den van West-Europa, West-Duits- land eri Frankrijk inbegrepen, op zeer grote schaal in toepassing te brengen en te vervolmaken? Heeft aldus dit Kamerlid, een oplossing in deze geest niet tevens het voordeel, dat een nationale Duitse herbewape ning. die ook volgens de herhaalde verklaringen der Nederlandse rege ring ongewenst wordt geacht, wordt voorkomen en de Amerikaanse en Britse troepen nauwer aan het Euro pese continent- worden gebonden Tenslotte stelt het Kamerlid vragen over de militaire en politieke inte gratie, De veiligstelling van West- Europa behoort volgens de heer Ruijs de Beerenbrouck voorop te staan. Door het aan elkaar koppelen der bei de kwesties zal men de politieke in tegratie moeten uitstellen. Gelderlandvoor marine van Zuid-Afrika Het Britse oorlogsschip „Brayford" is te Portsmouth aan de Zuidafri- kaanse marine overgedragen. Het heeft thans de naam „Gelderland" gekregen. De Zuidafrikaanse minis ter van defensie, Erasmus, aan vaardde het schip met de verklaring, dat zijn regering de anti-duikboot schepen en mijnenvegers naar de laatste eisen ingericht wil hebben. EVANSTON I9S4 (II) Getuigenis tot de wereld Een derde indruk die de conferentie van de Wereldraad van Kerken te Evanston tot op heden opleverde was die van een verrassende overeen stemming der kerken in de fundamentele waarheden van het Christelijke Geloof. Er werd op de conferentie veel gesproken over onze „oneness in Christ", onze eenheid in Christus. Dat een zijn in Christus was er ook en werd bijv. sterk ervaren in de gezinsdienst in de First Methodist hurch in Evanston. In de processie der afgevaardigden liepen genoeg mensen mee die straks op de conferentie met elkaar hard zouden botsen, door verschil van in zicht op verscheidene punten: de rassenvraag, de houding tegenover het communisme, en Amerika; interventie in het Oosten inzake Korea. Formo sa enz. Dat nam niet weg dat ook deze allen zich één wisten in hun Zalig maker en Heer, waarvan een lied in die dienst gezongen zegt: „In Chris tus is noch Oost, noch West!" Ziuaar begroeid met pokken en mos selen en bedekt met een laag vctt zeeklei, werd dc ,,Liège" boven watr I gebracht. (Foto P.Z.C. j (Zie verslag op pag. 2) Die eenheid in het geloof werd verder nog gedemonstreerd in de grootse ontvangst, die alle kerke lijke gezindten van Groot-Chicago de afgevaardigden aanboden. Een souper voer die duizend, in een groot amphitheater, waarbij nog een ge lijk aantal gastvrouwen en gastheren kwam. Diezelfde avond werd afge sloten met het „spel van de Hoop", het „Festival of Faith", dat werd op gevoerd in dat zelfde theater „Sol- diers Field". 110.000 mensen uit al le delen van de U.S.A. waren met treinen, auto's en bussen gekomen, namen aan die massale manifestatie deel. Groepen van in toneel geschoolde jongeren gaven een dramatische ver tolking met uitgezochte kleurenbe- lichting van de grote thematen van het Chr. geloof en van de Hoop. Schepping, val en verlossing: de grote realiteit daarvan, gespeeld door massale groepen op het groen tapijt, rolden aan ons oog voorbij. Met als ipotheose: Christus die Zijn Kerk sticht en haar uitzendt naar alle windstreken. De verrassende geloofsovereen stemming waarvan iK sprak werd vooral geopenbaard in de rustige groepsdiscussies over het centrale thema: Christus, de Hoop. Velen had den gedacht d?t de meer pessimis- tisch-gerichte Europees-continentale theologie wel zou botsen met de meer optimistisch gestemde Amerikaanse, die vooral de Chr. ethiek in het raciale en politieke leven wil reali seren. Maar van die spanning was niet veel merkbaar. Door twee we reldoorlogen heen heeft de Christen heid over de hele wereld leren leven uit dezelfde realitei. van het Chr. geloof. De Amerikanen begrepen dat de hoop voor alle volken en kerken die in de vervolging verkeerden of ver keren allereerst „troost" betekent. N.l. de zekerheid dat God toch re geert en dat Zyn Rijk uiteindelijk toch komt. De Europeanen begre pen en stemden in met het Ameri kaanse accent, dat als wij voor de ze wereld recht, vrede en waarheid verwachten, in het Rijk Gods gege ven. we die realiteiten ook nü al zo veel mogelijk op aarde moeten zien te verwezenlijken. Daarom houdt de conferentie zich de tweede week na der met de sociale, politieke en ra ciale problemen bezig. Getuigenis De conferentie begreep, dat in on ze tijd een getuigenis aan de wereld moest worden gegeven over Christus de Hoop, waarin de hopelozen, de teleurgestelden, de wankelmoedigen en vreesachtigen zouden worden op gebeurd. Zoals bisschop Newligin uit Zuid-India terecht zeide: De 20e eeuw ziet de toekomst tegemoet en ziet slecht3 één groot vraagteken! Daarom zijn de Christenen geroe pen, om, nu iedereen onzeker wordt, een woord van moed en hoop te spreken, omdat deze wereld, wat de mensen er ook mee uit mogen halen, tóch Gods eigendom blijft, en Hij laat zijn plannen niet vallen. De Christelijke beleving van de Hoop betekent daarom niet een accent op het solidaire meeworstelen o.a. om een nieuwe internationale samen leving. In dat verband kan de voorzitter van de commissie voor de internatio nale vraagstukken wijzen op goed werk door de Wereldraad gedaan in zake de vraag naar de godsdienst vrijheid, inzake de politieke spanning Oost-West, inzake hulpverlening aan de achtergebleven gebieden en inzake i*ecente hulp gegeven aan de vluchte lingen in Triest en Hongkong, De conferentie gaat deze tweede week op deze vragen in. We willen in een volgend artikel, dat kort de resultaten van Evanston samenvat, daarop nog terugkomen. H. VAN DER LINDE. Het Wereldgebeuren Zwak bewind De Amerikaanse hulsvrouwen, die in de zelfbedieningswinkels ko pen. komen .sedert enige tjjd met opgewekte gezichten thuis. Zij kun nen aan haar echtgenoten voorzo ver deze daarin belangstellen ver tellen, dat de prijzen van de levens middelen niet meer stijgen, maar in tegendeel dalen. Dat is een van de voornaamste troeven, die de republikeinen willen uitspelen in de komende verkiezings strijd, waarop alles wat politieke ac tie voert zien thans reeds in de Ver enigde Staten heeft gespitst. In de komende weker, zullen de grote politieke en militaire vraag stukken van Azië, Europa en Afrika minder de aandacht hebben van de gemiddelde Amerikaan. Hij zal zich in de eerste plaats af vragen of Eisenhower met een repu blikeinse meerderheid in Senaat en Huis van Afgevaardigden zal moeten regeren, dan wel dat een democrati sche meerderheid aan Eisenhower zal voorschrijven wat deze doen en laten moet. et gaat er voor deze gemiddelde Amerikaan minder om of men in Europa de China-politiek van Eisenhower onbegrijpelijk vindt en zijn Seato Zuidoost-Aziatisch ver drag) van weinig betekenis acht. Ook interesseert het deze man weinig of men in Europa het Ameri kaanse lawaai rondom het commu nisme wat overdreven vindt. Hij beoordeelt het béwind van Ei senhower en de republikeinse partij in hoofdzaak naar binnenlandse maatstaven. Hij luistert misschien wel naar de democraten, wanneer deze verkla ren, dat de Korea-affaire door Eisen hower maar bedroevend is behandeld, dat voorts Indo-China een teleurstel ling werd en de E.V.G. een akeli ge misslagmaar het uitbrengen van zijn stem zal hij niet van die overwegingen laten afhangen. Zijn stem hangt af van de mate, waarin het republikeinse bewind hem welvaart heeft bezorgd, belastingver laging heeft gegeven en waarborgen wu geven voor een rustige toekomst. In de Senaat zitten op het ogenblik 48 republikeinen en 47 democra ten, éen lid noemt zich onafhan kelijk. In het Huis van Afgevaardigden zitten 219 republikeinen tegen 215 democraten. Als straks deze colleges ten dele worden vernieuwd, zal net dus zeer wel mogelijk zyn de uiterst zwakke republikeinse meerderheid om te zetten in een democratische meerderheid. De kans daarop is niet gering. Er zijn in de Verenigde Staten drie gro te groepen kiezers: de huisvrouwen, de boeren en de industrie-arbeiders. De huisvrouwen hebben weinig be zwaar tegen het bewind van Eisenho wer en zijn republikeinen. De boeren daarentegen zrjn over de landbouw politiek van de president niet best te spreken. Zij vonden de vroegere prijs- ondersteunende tactiek van de de mocraten heel wat aantrekkelijker dan de prrjsdalingstactiek van de re publikeinen. De industrie-arbeiders zijn evenmin wild enthousiast voor de republikei nen. Met een grote overwinning van Ei senhower en de zijnen houdt dan ook niemand in de Verenigde Staten rekening. De pessimisten gronden zich daar bij ook op de statistieken. Het is in de laatste vijftig jaar maar enkele malen gebeurd, oat bij de tus sentijdse verkiezingen dat zyn de verkiezingen die op de helft van de vierjarige presidentstermijn vallen de regeringspartij won. Dat wonder bracht Roosevelt tot stand in 1934. Ziin democraten kregen er toen 9 ze tels bij in het Huis van Afgevaardig den. Een dergelijk wonder ligt nu geens zins in de verwachting. De republi keinen zullen vry zeker enige veren moeten laten en dat zullen veren zijn, die ze niet kunnen missen. De democraten schatten, dat ze in het Huis van Afgevaardigden 20 tot 40 zetels zullen winnen en in de Se naat enkele zetels. Zij zouden daardoor in de meerder heid komen en president Eisenhower zou het dan uitermate moeilijk krij gen bij het uitvoeren van zyn rege ringsprogram. Er zou wel eens een periode van „zwak" Amerikaans bewind kunnen aanbreken, zowel naar binnen als naar buiten!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5