PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Europees Verdedigingsverdrag door Frankrijk verworpen Vooruitzichten suikerbietoogst veel ongunstiger geworden BILT Beslissing Naiionale Vergadering mei 319 iegen 264 siemmen ERNSTIGE TELEURSTELLING OVER AFWIJZING VAN E.V.G. Vandaag CONTROLEREND ARTS DOOR EEN HAVENARBEIDER MISHANDELD 197e Jaargang- No. 204 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 31 Aug. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regel») van 1—5 regel» f 1.-- Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 23 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zierikzee. N. Bogcrdstr C 160, telcf. 26. De Franse Nationale Vergadering heeft Maandag avond met 319 tegen 264 stemmen het verdrag in zake het Europese Leger afgewezen. De beslissende motie om over te gaan tot „het volgende punt van de agenda" kwam aan de orde, nadat de verga dering drie dagen had gedebatteerd over de vraag, of zij het verdrag, dat reeds door vier van de zes be trokken landen is geratificeerd, zou bekrachtigen. Vóór de stemming had de bejaarde radicale staats man Edouard Herriot in een bewogen beroep om het legerplan te verwerpen verklaard, dat „de E.V.G. het einde van Frankrijk zou betekenen". In een sfeer van stygende spanning aarzelden sommige afgevaardigden nog steeds over de wijze, waarop zij hun stem zouden uitbrengen, toen zij zich naar de stembussen begaven. De stemming, die beschouwd kan worden als een der belangrijkste beslissingen van het na-oorlogse Frank rijk, nam ruim een half uur in beslag. De motie om over te gaan tot „het volgende punt van de agenda", inge diend door de uiterst rechtsgeoriën teerde generaal Adolphe Aumeran en krachtig gesteund door Herriot, maakte een einde aan het debat, dat in feite nog nauwelijks begonnen was. Op dat ogenblik hadden bij de discussies, die aanvankelijk vier da gen zouden duren, slechts drie voor standers van de E.V.G. het woord gevoerd. Hiertegenover stonden o.m. Rusland lacht Een bijzonder heterogene meerder heid van de Franse Nationale Vergadering en notabene een meerderheid, waarvan de kern werd gevormd door honderd communisten, heeft het plan voor het Europese le ger verworpen. Met deze bitter-teleurstellende be slissing heeft Maandagavond het Franse volk zijn bondgenoten opge knapt. Het ontwerp voor het Europese le ger was van Frans origine en afkom stig van minister-president René Ple ven. Het werd ingediend om te voor komen dat West-Duitsland zou wor den herbewapend volgens een Ameri kaans plan. West Duitsland, Italië en de Benelux-landen namen het Franse voorstel in overweging, maar Engeland zorgde voor de eerste te leurstelling door zich afzijdig te hou den. Daarna kwam een Engelse toe zegging van militaire en politieke steun, die het mogelijk maakte toch met het E.V.G.-plan voort te de Franse ministershun handte keningen onder het E.V.G-verdrag en toen had het zo moeten zijn, da een Franse Nationale Vergade ring had verdedigd en tenminste aan dat verdrag de kabinetskwestie had verbonden. Dat laatste waren de Franse ministers niet alleen aan zichzelf verplicht, maar ook aan him bondgenoten Men kende de misère met de Franse kabinettenzij kwa men en gingen als vlinders op een zomerdag en uiteindelijk moest thans het kabinet Mendès-France het E.V.G.-verdrag in de Franse Na tionale Vergadering brengen. Daar is het behandeld op een wijze, die alleen maar afschrikwekkend kan genoemd worden voor de bondgeno ten. Het verdrag werd niet verdedigd door ministers. De pleitbezorgers voor het verdrag liet men nauwelijks aan het woord. Alleen de tegenstan ders kregen vry baan. Mendès-France voelde zich niet geroepen de kabinets-kwestie te stel len en hy moedigde daardoor de ver werping van het verdrag aan. Daarna werd liet verdrag verwor pen. Men kan zeggen, dat de honderd communisten het verwierpen met behulp van de oppositie groepen uit de niet-communistische partijen. Men zou ook kunnen zeggen, dat de oppositiegroepen er niet voor terug gedeinsd zyn de hulp van de commu nisten te aanvaarden om haar wil op te leggen aan het Franse volk en daardoor aan de bondgenoten. Beide zienswijzen zijn even pijn lijk en zij zijn een waarschuwing voor de bondgenoten, die nu weten welke behandeling een Frans parle ment aan Frankryk's bondgenoten doet ondergaan. De vraag wat na een verwerping dient te geschieden is reeds vele malen gesteld. Er bestaan drie mogelijkheden. De eerste daarvan is toelating van West Duitsland tot de Navo, waar tegen het Franse parlement zich on getwijfeld zal verzetten. De tweede is het organiseren van een losser bondgenootschap, dat bij gebrek aan Franse medewerking vrijwel waardeloos zal zijn. De derde is het opzetten van een f eheel nieuw plan, dat ogenschijnlijk egemoet komt aan de wensen van zekere Fransen, die nu in de Natio nale Vergadering met de communis ten meeliepen, maar dat in wezen dezelfde veiligheidswaarborgen biedt als het thans verworpen plan. Tot dit laaste zal het moeten komen, maar men zal moeten wach ten op de vorming van een nieuw Frans kabinet, (lat tenminste de moed beeft om te staan en te vallen met handtekeningen, die Franse minis ters hebben geplaatst onder een ver drag! alle rapporteurs van de diverse com missies uit de Nationale Vergade ring, die alle tevoren zich tegen het verdrag hadden uitgesproken. Premier Mendès-France gaf Zon dag in een rede van vier uur een uit gebreid overzicht over het verdrag en de moeizame onderhandelingen om een vergelijk te vinden. Hij sprak zich evenwel niet vóór of tegen de E.V.G. uit. De voorstanders van het legerplan deden een wanhopige poging om nog iets van het verdrag te redden door te verzoeken het debat op te schor ten en de mislukte besprekingen te Brussel op grond van de door Men dès-France gestelde voorwaarden te hei-vatten. De premier had laten we ten, dat hij, indien de vergadering dat wenste, bereid was naar Brussel terug te keren met zijn protocol, dat een verzwakking van het bovennati onale toezicht op het voorgestelde Europese leger beoogde en dat dooi de overige vijf E.V.G.-landen vier kant van de hand was gewezen. Te zelfdertijd deed Mendès-France ech ter een beroep op de vergadering om snel een beslissing te nemen en een einde te maken aan de „vreselijke on zekerheid", die het Franse openbare leven verlamde. Het E.V.G.-verdrag, dat reeds be krachtigd is door West-Duitsland, België, Nederland en Luxemburg, maar tot dusver nog niet door Italië, beoogde de oprichting van een Euro pees leger, met deelneming van Westduitse divisies, als een bolwerk tegen de Sowjet-Unie. De Ver. Staten en Engeland kon digden onlangs aan, dat de souverei- nifeit van West-Duitsland spoedig zou worden hersteld, ongeacht het lot van de E.V.G. De stemming. Na de stemming verklaarde pre mier Mendès-France in de wandel gangen tegenover verslaggevers, dat het moeilijk zal zijn de toestand „te verbeteren", doch hij was van oor deel, dat dit toch mogelijk zal zijn. „Er zal nu zeker in Frankryk, de overige vijf. E.V.G.-landen, Engeland en in de Ver. Staten de wens zijn een Dinsdagavond bood het Groningse kustvaartuig „Canada", dat Vlissin- gen passeerde op weg naar Antwer pen, een ietwat wankele aanblik De uit hout bestaande deklading was nat geworden, waardoor het vaartuig flink slagzij maakte. Het schip heeft niettemin zijn weg vervolgt, hoewel de lading wel verstouwd moest wor den. (Foto P.Z.C Nederlander gedood te Garmisch-Partenkirchen By een verkeersongeval te Garmisch- Partenkirchen (Duitsland) zyn Zon dagavond twee personen gedood en tien gewond, onder wie een' levens gevaarlijk. Een van de twee gedoden is de vijf-en-vijftig-jarige Nederland se procuratiehouder H. A. W. uit Los ser bij Enschedézijn vrouw werd ge wond. Een Amerikaanse hospitaalauto reed, bij het nemen van een bocht met het rechtervoorwiel tegen de trottoirrand. De bestuurder gooide het stuur om, de auto slingerde naai links, nam in zijn vaart twaalf voor bijgangers mee en kwam tot stilstand in een winkel-etalage. nieuwe oplossing te vinden", aldus de premier. Deze oplossing zal kunnen worden gevonden in de herfst, wan neer de verschillende parlementen op reces zijn. Volgens een onofficiële volgt: Tegen de E.V.G.100 communis ten, 53 socialisten, 68 Gaullisten, 43 radicalen en radicaal-gezinden en 55 anderen, onder wie gematigden en conservatieven. Vóór de E.V.G.80 volksrepublikei nen (katholiek), 50 socialisten en 134 gematigden, conservatieven, radica len en radicaal-gezinden. Onmiddellijk nadat de uitslag van de stemming was bekendgemaakt, stonden de communisten op en zon- fen de Marseillaise. Oud-premier :eynaud, een van de sterkste voor standers van de E.V.G., liep naar het spreekgestoelte en verklaarde: „Dit is de eerste maal in de geschiedenis van Frankrijk, dat een verdrag, ge tekend door Franse ministers, is ver worpen, zonder dat de onderteke naars een kans hebben gehad om hun standpunt toe te lichten." Daarop stonden de voorstanders van de E.V. G. op en zongen de Marseillaise. Kre ten voor en tegen het verdrag klon ken door elkaar en de socialistische voorstander van de E.V.G. Emile Dubois moest door zaalwachters er van weerhouden worden, dat hy de vooi-malige Gauillist Jean Nocher, een fel tegenstander van een Euro pees leger, te lijf ging. De zitting werd verdaagd tot hedenochtend half tien. WEST-DUITSLAND IN NAVO? Souvereiniteit voor Bonn In Nederlandse regeringskringen is met grote teleurstelling kennis ge nomen van de uitslag der stemming in de Franse Nationale Vergadering over de E.V.G. Men had nog de hoop, dat een oplossing kon worden ge vonden, waardoor de E.V.G. ook voor Frankryk aanvaardbaar zou zijn. Nederland vindt dit feit uiteraard ernstig en zal blyven ijveren voor de integratie van Europa. Men hoopt, dat op andere wijze een oplossing zal kunnen worden gevonden voor de gerezen moeilijkheden. De Nederlandse regering zal zich nader beraden op de weg, die verder gevolgd moet wor den. een reeks besprekingen, die, hangen de de uiteindelijke beslissing over de E.V.G., waren opgeschort. Regeringsgezinde Italiaanse avond bladen te Rome melden, dat Italië cnans voorstander is van het onver wijld uitschrijven van acht mogend heden besprekingen, om nog zoveel In Britse diplomatieke kringen te1 Londen was men Maandagavond van mening, dat Groot-Brittannië. nu Frankrijk het E.V.G.-verdrag heeft verworpen, zijn volledige steun zal geven aan een rechtstreeks toetreden van West-Duitsland tot de N.A.V.O. en herstel van de Westduitse souvereini teit. Men betreurt te Londen de Franse verwerping van het Europese leger plan zeer. Het onmiddellijk van kracht worden der overeenkomsten van Bonn, waar in aan Westduitsland de souvereini teit wordt toegekend, zal betekenen, dat een einde komt aan de Brits- FransAmerikaanse bezetting van Duitsland. Aanvankelijk was het eind der bezetting afhankelijk gesteld van een gelijktijdige totstandkoming der E.V.G. De Britse regering gevoelt niets voor een oplossing, waarbij een verwater de versie van het voorgestelde Euro pese leger tot stand zou komen en Groot-Brittannië mogelijk zou worden uitgenodigd hieraan ook deel te ne men. Uit Bonn wordt gemeld, dat een woordvoerder der Westduitse regering Maandag aldaar heeft verklaard, dat de Westduitse regering geen enkel voorstel tot wijziging van het E.V.G.- verdrag zal doen. Zij meent dat het op de weg van de andere onderteke naren van het verdrag ligt om even tueel dergelijke voorstellen te doen. In Westerse diplomatieke kringen te Washington meent men, dat nu de weg gebaand is voor het houden van mogelyk van het oorspronkelijke ver drag te redden. Uit Brussel meldt Reuter, dat Bel gische autoriteiten Maandagavond nog geen commentaar op het Franse be sluit wilden geven. Senator Roger Motz, voorzitter van de liberale internationale, verklaarde onder meer: „Slechts de Russen win nen hierdoor'" Scheepsramp bij Mindanao. Een klein Philippijns zeilschip met zestig passagiers aan boord heeft ter hoogte van Mindanao (Philippijnen) schipbreuk geleden. Men vreest, dat 54 personen verdronken zijn. Zes schipbreukelingen werden gered. De passagiers werden in hun slaap ver rast. viert prinses Wilhelm in a haar 74ste verjaardag. „S.A.L." laat zusterschip van „Kunasholm" bouwen. De directie van de „Svenska-Ame- rika Linien" heeft thans definitief be sloten tot de bouw van een nieuw passagiersschip, aldus „Politiken" Het zal een zusterschip worden van de „Kungsholm" het vlaggeschlp van de ze Zweedse scheepvaartmaatschappij. Zoals bekend, werd de „Kungsholm" bij de N.V Kon. Mij. „De Schelde" in Vlissingen gebouwd. Voor de bouw van het nieuwe schip hebben zich scheepswerven uit zes West-Europese landen 3ls gegadigden gemeld. De bouw van een zusterschip van de „Kungsholm" is reeds geruime tijd aan de orde. Vijf maanden geleden vroeg de Zweedse maatschappij prijs opgave bij o.m. een Schotse werf, doch een beslissing werd uitgesteld. De directie van de „Svenska-Ameri ka Linien", die het verkeer tussen Scandinavië en Amerika onderhoudt, heeft medegedeeld, dat nog dit jaar de bouw van het nieuwe schip zal worden gegund. Wat uitvoering en in richting betreft zal het gelijk zijn aan de „Kungsholm". Uit Franse socialistische partij gezet •Jules Moch (oud-minister van landsverdediging), oud-premier Da niel Mayer en Max Lejeune, voor aanstaande leden der Franse socia listische partij, zijn als zodanig ge royeerd. Een delegatie van de Sowjet-academie van wetenschappen is uit Moskou naar Amsterdam vertrokken ter bijwoning van het aanstaande congres van mathe matici. Maandagmiddag is in een metaal- warenfabriek nabij Amsterdam een stook-olie-moffel machine ontploft. De ravage na de ontploffing was zeer aanzienlijk. Ernstige ontploffing in Amsterdam. Ravage in metaalwarenfabriek. Een schade van f 30.000 f 40.000 ontstond gistermiddag in het gebouw van een Amsterdamse metaalwaren- fabriek aan de Luchtvaartstraat ach ter het nationale luchtvaartlaborato rium. Twee leden van het personeel moesten met lichte verwondingen in het Wilhelmina-gasthuis worden opge nomen. In de fabriek worden meubel- veren en matrassen vervaardigd. Het eerste onderzoek leidde tot de conclusie, dat zich in de droogruimte boven de oven. een explosief mengsel van lakdampen en lucht heeft bevon den. Waardoor dit mengsel tot ontplof fing kwam, kon nog niet worden vast gesteld. Een begin van brand werd door het personeel met schuimblus- sers geblust. Vissers haalden resten van „Bontekoe" boven. De K.LM. heeft bij haar naspeu ringen naar de plaats waar de „Wil lem Bontekoe" verleden week neer stortte. een aantal kotters ingescha keld, die met een sleepnet het gebied afzoeken waar het wrak zich vermoe delijk bevindt. Gisteren hebben de vissers enige stoffelijke resten van inzittenden van de „Willem Bontekoe" gevonden, ter wijl bovendien aluminium delen van het vliegtuig boven kwamen. De stof felijke resten, die gevonden zijn, zijn overgebracht naar de sectiekamer van het Velsense politiebureau. MET PARAPLUIE ALS WAPEN Zes weken gevangenisstraf. pol ft L. de Blécourt, heeft gisteren de 32- jarige Amsterdamse "havenarbeider J. L. de J. wegens mishandeling van een controlerend geneesheer een ge vangenisstraf van zes weken opge legd. De officier van justitie, mr. W. RECORD BIETEN-AREAAL Gewicht en gehalte lager dan in laatste acht jaar Dit jaar heeft een record gebracht, wat betreft de met suikerbieten be- teelde oppervlakte. Liefst ruim 78.500 ha zijn met dit gewas bebouwd, bijna 11.000 ha meer dan vorig jaar. Wanneer men bedenkt, dat in 1948 de oppervlakte ruim 46.000 ha bedroeg, dan blijkt hieruit wel de zeer ster ke uitbreiding van 't areaal. Een deel van deze uitbreiding ligt op gron den en bedrijven, waar te voren niet of zelden suikerbieten werden geteeld. De vooruitzichten voor de bietenoogst zyn echter in de afgelopen maanden belangrijk ongunstiger geworden, zo meldt de Suikerbiet. Met een gunstige nazomer en mooi najaarsweer kunnen de bieten nog veel, maar daar staat tegenover, dat de grond nat en koud is. Voor een vlotte groei is nu eenmaal warme frond nodig en voldoende lucht in e grond, zodat de bietenwortel vlot kan werken. Juist die doorluchting is ook in de war. Op vele percelen zijn de bovenste centimeters door nat en dichtgeslagen. Heel wat bie ten krijgen daarom de bleekgroene kleur, welke op zuurstofgebrek in de grond wijst. De loofontwikkeling is over het algemeen zeer sterk, doch door het ongunstige weer wordt de groei van de wortel vertraagd en het gehalte ligt op een voor de tijd van het jaar bedenkelyk laag punt. Rooicijfers De wekelijkse rooiingen van het Instituut voor Rationele Suikerpro ductie hebben doen zien, dat in de periode van 19 Juli tot 9 Augustus het gewicht per biet met 145 gram toenam, tegen 238 gram in dezelfde Keriode in 1953. Op 9 Augustus was et gewicht van 1 biet 450 gram en het suikergehalte 12,5 De bieten groeien wel, maar te langzaam, waardoor de achterstand welke reeds bestond, nog met de dag toeneemt. Het gehalte steeg even veel als in de dezelfde periode van vorig jaar, maar ligt ruim 2 be neden dat van 1953. Ook hier werd dus eigenlijk verlies geboekt, want met het vele blad dat de planten op het ogenblik hebben, zou bij gunstig weer juist een deel van die achter stand moeten zijn ingehaald. De monstername over geheel Ne derland door de fabrieken liet op 26 Juli zien, dat voor het gehele land het gewicht van 1 biet 313 gram be droeg, tegen 425 gram op 27 Juli van vorig jaar en 345 gram als ge middelde over de jaren 19461953. Voor de Zeeuwse eilanden waren deze cijfers resp. 353, 438 en 368 en voor Zeeuwsch-Vl; 435 en 356. De gewichtscyfers liggen dus be duidend lager dan vorig jaar en ook beneden het gemiddelde van de laat ste acht jaar. Hetzelfde doet zich voor met het gehalte. Voor geheel Nederland be droeg het percentage op 26 Juli jj.: 10.6 tegen 13.1 op 27 Juli 1953 en 12.7 gemiddeld over de jaren 1946—1953. (Vervolg op pag. 2) Vlaanderen resp. 374, De 64-jarige controlerend genees heer bij de Rijksverzekeringsbank dr. W. H. uit Amsterdam had de ver dachte op 26 Mei jl. thuis bezocht en de diagnose gesteld, dat de ha venarbeider weer kon gaan werken. De verdachte was het daar niet mee eens en had de dokter daarop mis handeld. „Toen ik hem mijn diagnose had meegedeeld", aldus de betrokken arts, die als getuige werd gehoord, „laveerde hij achteruit, sloot de deur af en ging mij met een parapluiestok te lijf. Ik trachtte hem tot reden te brengen, maar hjj sloeg mijn bril in scherven. De parapluie brak op mijn schouder." „Eerst een briefje voor de ziekte wet, dat ik ongeschikt ben om te werken, anders kom je er niet uit", had de verdachte uitgeroepen. Ten slotte had hij de arts nog met een plank bewerkt. Het slachtoffer, dat een blauw oog en een kleine hoofd wonde had opgelopen, was tien mi nuten opgesloten geweest. „Als alle patiënten u zo te lijf gin- fen, zoudt u het niet lang meer ma- en", zei de officier van justitie. „Ik leed vreselijke pijnen in de rug", verweerde de verdachte zich, „en verkeerde in ontzettende finan ciële moeilijkheden. Ik had de indruk, dat de dokter mij wilde duperen. Mijn pijnen waren zo hevig, dat ik niet goed wist, wat ik deed." „Ik heb mij aan dit geval persoon lijk zeer geërgerd", verklaarde de politierechter, voordat hy twee we ken toevoegde aan de vier, die mr. Aberson had geëist. DE VERWACHT: IETS WARMER. Geldig tot Dinsdagavond: Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Overwegend matige wind tussen West en Zuidwest. Iets warmer, vooral in het binnenland. ZON EN MAAN. 1 September: Zon op 5.50 onder 19.29 Maan op 10.34 onder 20.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1