Leden landelijke rijverenigingen streden om provinciale titels Reg Harris legde van Vliet zijn wil op in sprintfinale Möóie Vrouwen- GOED NIEUWS JIMMY BROWN bij de Recherche Dl MOEILIJKE WEG Een kleintje kost een gulden IMANSE, Vlissingen Van SABBENGoes 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 30 AUGUSTUS 1954 STIJLVOL PAARDENSPORTFESTIJN IN VROUWENPOLDER Zeeuwse ruiters leverden goed werk; „Dubbeldam" gaf demonstraties Een terrein aan de voet van de Vrouwenpolderse duinen was Zaterdag het toneel van een stijlvol paardensportevenement. De Gewestelijke Bond voor Zeeland van Landelijke Rijveren igingen en de Landelijke Rijvcreni- ging „Walcheren" organiseerden daar de kampioenschappen 1954 voor lan delijke ruiters. Amazones en ruiters uit alle delen van Zeeland en van buiten de provincie waren gekomen om aan dit festijn deel te nemen. De publieke belangstelling was eveneens groot. Men is in Vrouwenpolder ge tuige geweest van goede paardensport. Er werd een omvangrijk program ma afgewerkt, 's Morgens werd reeds met de kampioenschappen begon nen. In de middaguren werden verschillende springconcoursen en tuignum- mers gehouden, terwijl leden van de Landelijke Ryvereniging uit Dubbel dam kundige demonstraties gaven. Het geheel vond zijn hoogtepunt in de altijd imponerende parade van alle deelnemenden, met daarna de prijsuit reiking. De deelnemenden waren stuk voor stuk amazones en ruiters, die een kranige indruk maakten, met grote accuratesse de voorgeschreven opga ven vervulden en uitstekend met de paarden overweg konden. De jury had dan ook over het algemeen geen gemakkelijke taak uit dit uitgelezen veld de winnaars aan te wijzen. De on derlinge verschillen waren meestal slechts gering. De Zeeuwse titel in de dressuurproef voor achttallen ging naar het team van de „De Schouwse Ruiters", dat een kleine puntenvoorsprong behaal de op de „Oranjeruiters". Bij de lichte achttallen waren de „Julianaruiters" de besten, terwijl de dressuurproef voor viertallen een zege opleverde voor „Noord-Beveland". J. Munters van „Oranjeruiters" mag zich de veel- zjjdigste ruiter van Zeeland noemen. Op Boy won hy de veelzijdigheids- proef met één punt voorsprong op L. Nieuw-Zeelandse meisjes veroordeeld Ter beschikking van de regering gesteld Twee Nieuw-Zeelandse meisjes, de 16-jarige Pauline Parker en de 15-ja- rige Juliet Hulme, zijn te Christchurch schuldig bevonden aan moord op de moeder van Pauline en voor onbe paalde tijd ter beschikking van de re gering gesteld. Een dergelijk vonnis wordt alleen geveld in zaken tegen krankzinnigen en minderjarigen. Bij het proces, dat zes dagen heeft geduurd, was gebleken, dat de meisjes in een fantastische droomwereld leef den, waarin zij „haar eigen paradijs, haar eigen God en haar eigen moraal" hadden. Pauline had in haar dagboek geschreven, dat zij „de sleutel tot de vièrde wereld" hadden gevonden en de dag van de moord op haar moeder noemde zij „de dag van de gelukkige gebeurtenis". Niet eenmaal gedurende het proces heeft een van de meisjes tekenen van berouw getoond. Nieuwe schepen voor Nederlandse marine. Als tiende van een serie kustmy- nenvegers. die Nederland overeen komstig het programma voor weder zijdse militaire bijstand van de V.S. zal ontvangen, zal hr. mr. „Beilen" naar men verwacht, op Woensdag 1 September, de haven van Den Helder binnenlopen. Deze nieuwe mijnenve ger heeft op zijn reis naar Nederland gezelschap van hr. ms. „Panter", het vierde fragat van de roofdierserie, die de Koninklgke Nederlandse Ma rine eveneens volgens de voorwaar den van het „mutal defense assistan ce program" van de ,.U.S. Navy" zal overnemen. M. Moermond van „De Schouwse Rui ters". Mevrouw M. Bomv. d. Hill met Joy behaalde een overtuigende zege in de individuele dressuur. Zy werd daardoor tevens dameskampi oen. Eén ruiter op twee paarden Het terrein, dat reeds veel van de vorige regenval te lijden kreeg, werd er na een onweersbui niet beter op. Dit'beïnvloedde uiteraard de presta ties enigszins. Het middagprogramma werd geo pend door burgemeester A. de Kam van Vrouwenpolder, die een kort wel komstwoord uitsprak. Hierna werden de springconcoursen en tuignummers afgewerkt. Tussen deze rubrieken door was het optreden van de leden der Landelijke Ryvereniging „Dubbel dam en omstreken" te aanschouwen. Deze ruiters kwamen o.a. in de ring met een voltige-nummer, de Hongaar, se Post en Pyramide-rijden. Deze de monstraties toonden, dat het kunnen van deze Zuid-Hollanders op een zeer hoog peil staat. Hun ryden was keu rig en de uitvoering van de nummers liet niets te wensen over. Vermakelylc was voorts het clowneske voltigenum mer van de Dubbeldammers, waarbij een geheel „gezin" baby inbegre pen quasi-onnandig met een paard omging. Maar de grootste waardering en aandacht ging uit naar de heer J. van Ballegooien uit Dubbeldam, die een byzondere prestatie leverde door staande op twee paarden verschillen de malen heen aantal hindernissen te nemen! Hij is de enige in de Neder landse landelijke ruitersport, die dit nummer brengt. Het publiek was bij dit alles niet karig met zijn applaus. Ongeval In het concours naar eigen keuze deed zich helaas een ongeluk voor. Het paard van L. B. H. v. d. Slikke struikelde bij het nemen van een hin dernis. De ruiter maakte een salto en kwam op de grond terecht. Hoewel het ongeval zich aanvankelijk niet ern stig liet aanzien, is hij later ter obser vatie naar het Gasthuis in Middelburg vervoerd. De parade werd gecommandeerd door J. Munters. Hy voerde de ruiters in een „slang" het veld op, liet enkele ruiters keurige spiralen uitvoeren, waarna front werd gemaakt voor de ere-tribune, waar inmiddels de com missaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot vergezeld van zijn echtgenote had plaatsgenomen. Hier op volgde een inspectie van de ruiter stoet door jhr. en mevrouw De Ca sembroot. burgemeester De Kam, de heer P. Kistemaker, voorzitter van de Koninklyke Nederlandse Federatie van Landelijke Rijverenigingen en ir. J. D. Dorst, voorzitter van de gewes telijke Bond, welke tevens de algehele leiding in handen had. In een korte rede sprak jhr. De Ca sembroot zijn bewondering uit voor hetgeen de ruiters hadden getoond. Bijzondere hulde bracht hg aan de in structeurs. Daarna reikte spr. de door hem aangeboden beker voor de dressuur achttallen uit aan de instruc. teur L. M. Moermond van de nieuwe kampioenen „De Schouwse Ruiters". De Commissaris zei daarbg respect te hebben voor de ruiters van Schouwen- Duiveland, die ondanks de ramp op zulke wijze in dit milieu de hoogste plaats innamen. Vervolgens werden de overige prijzen, vele bekers, medail les en lauwertakken, aan de winnaars overhandigd. De middag werd beslo ten met het nummer carrousselrijden, dat onder leiding van de instructrice mevrouw Van den Bosch een alleszins fraaie uitvoering verkreeg. 44. Jimmy Brown was onverrichter zake uit de ka mer van Kitty Kifterink weggegaan. Hij had haar het vuur na aan de schenen gelegd, maar zij was blijven ontkennen. In alle toonaarden had zij gezegd niets met de vergiftigde taartjes uitstaande te hebben. „Ze zullen wel bedorven zijn geweest", had zij gezegd, „want toen ik ze uit de bakkerij kreeg, zat er zo'n vreemd luchtje aan. Ik dacht nog: wat ruiken die taar tjes raar. Maar verder ben ik daar niet bij stil blijven staan. Meneer Petit Four is de beste banketbakker van heel Wilgenwolde en ik kon toch niet vermoeden, dat hij bedorven taartjes in zijn winkel neerzette...." Jim my was weggegaan, maar hij was er zelf geenszins van overtuigd, dat deze Kitty Kifterink zo onschuldig was als zij zich voor deed. Integendeel hij was er van overtuigd dat zij en niemand anders dan zij het vergif in de taartjes had gedaan. „Een doortrapte leugenares", bromde Jimmy, terwijl hij naar het politiebureau te rugwandelde. Hij ging commissaris Pakaan meedelen, dat hij er niet in geslaagd was dit meisje een bekentenis te ontlokken en daar zag hij toch wat tegen op.... Commissaris Pakaan luisterde echter met een glimlach naar Jimmy's uiteenzetting. „Deze juffrouw kent het klappen van de zweep", zei hij. „Wij zullen proberen wat meer van haar te weten te komen. Bovendien zal ik haar door een mijner andere rechercheurs laten schaduwen. Ik ben namelijk nieuwsgierig met wat voor soort lieden zij omgaat". GEEN WIELERTITEL VOOR NEDERLAND Faggin, Messina en Peacock andere titelhouders (Van een speciale verslaggever) Nederland zal het dit jaar zonder een wereldkampioen wielrennen moe ten stellen. Een goede gewoonte van de laatste jaren is onderbroken door de Engelse sprinter Reg Harris, die in twee ritten van de sprintfinale de Nederlander Arie van Vliet zyn wil oplegde, de oud-wereldkampioen daar mede de regenboogtrui het vorig jaar in Zïirich behaald ontnam en zelf voor de vijfde maal in zijn loopbaan de titel veroverde. Bij het wereld kampioenschap achtervolging amateurs schakelde de Engelsman Brother- ton onze landgenoot Van Heusden uit. In de finale kwam de Brit uit tegen de Italiaan Faggin, die in de halve finale de grootste moeite had met de Engelsman Sheil. In een enerverende race bleef Faggin Brotherton met ruim verschil de baas. Harris had ditmaal zgn zinnen erop gezet om de titel te veroveren en hg is daar op prachtige wgze in geslaagd. In de eerste rit tegen Van Vliet moest de Nederlander de kop nemen. In de voorlaatste bocht dook Harris onder Van Vliet door en nam l"a lengte voorsprong. Arie was ech ter meegegaan en er volgde een fan tastische krachtmeting tussen twee grootmeesters, van wie Harris de snelste was en met slechts 10 cm voorsprong over de finish flitste. In de tweede rit beging Van Vliet een onbegrijpeiyke fout. Harris moest nu van kop vertrekken en na één ronde was de situatie nog ongewg- zigd. Bij het ingaan van de voorlaat ste bocht zette de Nederlander aan, maar ging over Harris heen, die nu geen aanval had op te vangen. Op het moment, dat de twee renners naast elkaar de laatste bocht ingin gen, was Van Vliet reeds geslagen.. De Italiaan Sacchi bezette de derde plaas door in twee ritten over de Fransman Bellenger te zegevieren. Van Vliet was door een zege op Bellinger in de finale gekomen en Harris bleek in de halve eindstrgd te sterk voor Sacchi. In een enerverende rit heeft de Ita liaan Messina het wereldkampioen schap achtervolging voor profs ge wonnen door in de finale de Zwitser Hugo Koblet met minimaal verschil te verslaan. Koblet startte in een moordend tem po. Na twee ronden lag hij 20 meter voor en na 6 ronden bedroeg het ver schil 50 meter. Koblet zat als het wa re op rozen. Niemand gaf nog een cent voor de kans van de kleine Italiaan, behalve hijzelf. Een tussensprint le- FEUILLETON door BARBARA STANTON 44 Jill voelde zich ruimschoots beloond, toen mevrouw Angell op zekere avond na hevig protest „omdat ik als een stout kmd naar bed word gestuurd", uitdrukkelijk verzekerde, dat ze nog wel tweemaal zoveel zou willen ver dragen, ter wille van Peter. „De laat ste maanden is hg een heel ander mens en dat is grotendeels aan jou te danken, kindlief. Ik zou je wel op slag gegeven hebben, als ik niet bang was, dat dit je nog onuitstaanbaarder in je bazigheid zou maken dan je al bent", besloot ze grinnikend. Maar niet alleen met Peter stond Jill nu op zoveel prettiger voet, ook haai* verhouding tot Shirley was vrij wat verbeterd. Sinds ze op Meadow- lake in betrekking was, had ze er een gewoonte van gemaakt, eens per week naar huis te gaan. Eerst was dit gebeurd uit plichts gevoel en waarom het te ontken nen? ook uit nieuwsgierigheid, om te zien, wat Shirley van het huishou den had terechtgebracht. Ook natuur- lgk uit genegenheid, voor haar vader en broertjes. Om hunnentwil had ze besloten, geen afkeuring te laten blij ken, hoezeer het haar weldra bleek, dat er sinds haar vertrek heel wat in de war was gelopen. Sinds geruime tgd echter had deze stemming plaats gemaakt voor een ander gevoel, een gevoel van vreug de wanneer ze haar wekelgks bezoek bracht. Zeker, het huis werd niet be stuurd zoals zg of haar moeder het zouden gedaan hebben, maarhet had erger kunnen zijn. Mevrouw Ingram, de huishoudster, was luidruchtig, slordig en hopeloos verkwistend. Daartegenover stond, dat ze goed kookte, altijd een vrolijk humeur had en, volgens Shirley, strikt eerlijk was. Bovendien en dat leek wel het belangrgkste verstonden zij en Shirley elkaar uitstekend. Ook het binnenmeisje, dat met haar smerige boezelaar en de achteloze manier van opdienen om maar niet te spreken van haar luid geschreeuw als er iemand aan de telefoon moest komen Jill vaak een rilling bezorg de, was goedhartig en gewillig, al kon ze geen koffiekopje neerzetten zonder de helft op 't schoteltje te mor sen. Haar kookkunst ging niet ver der dan een hard ei, maar gelukkig belastte Peggy zich met de keuken als mevrouw Ingram vrij-af had en ze volbracht die taak uitstekend, zoals Jill, speciaal door haar zuster uitge nodigd, zelf had geconstateerd. Jack Morgan, die natuurlgk eveneens een invitatie had ontvangen, had zgn meisje bewonderend en trots aange keken. De brave jongen scheen over tuigd, dat nog nooit te voren een vrouw zo heerlijk had gekookt en er daarbij zo lief had uitgezien als zgn uitverkorene. De andere tafelgenoten hadden zich evenmin onbetuigd gelaten in het uiten van hun bewondering. Tom en Michael, die van plan waren geweest, hun jongste zuster eens duchtig te bespotten, vroegen van alles een tweede portie en Shirley verklaarde, dat mevrouw Ingram haar nu ook in de keukengeheimen zou inwgden. Op herhaald verzoek van meneer Lock- wood had ze haar betrekking eraan gegeven, maar eenmaal thuis kreeg ze vrg wat te stellen met de tweelin gen, die haar op het voorbeeld van hun vader, doch natuurlijk in diens afwezigheid met allerlei onnodige zorgen omringden. Het was alles slechts grappenmakery, maar Jill be merkte, dat Shirley er niet tegenop kon en las de twee deugnieten eens flink de les. Bij haar volgende bezoek dankte Shirlev haar dan ook harte lijk, zei dat de jongens excuus hadden gevraagd en erkende, dat ze hen van het begin af aan schandelijk verwend had. „Je hebt zeker dikwijls er naar gehunkerd, me dat aan het verstand te brengen?" vroeg ze. Jill's ant woord; „Op zijn minst tien keer per week", maakten beiden aan 't lachen, waarmee opnieuw een der weinige slagbomen, die hen nog scheidden, was afgebroken. „Prachtig, schat!" riep Peggy vro lijk, toen Jack Morgan met een schit terende slag de strgd tegen Jill en Peter Grainger zegevierend besliste. De geweldige worsteling had hen al lemaal vermoeid, zodat ze zich met een zucht van verlichting in de lage stoelen naast het tennisveld lieten neerzinken. Het was de eerste Zaterdagmiddag in April, maar de zon scheen zo fel alsof het J"ni was- Peggy wuifde zich met haar racket koelte toe en vroeg, of mevrouw Angell het goed zou vin den, dat hun wat limonade werd ge bracht. „Wat zou ik graag een beetje ijs er in willen", voegde ze erbg. „Je kunt beter wachten tot je wat bent afgekoeld", ried Jill aan. „Wil je je wollen trui niet aan doen?" „Lieve help. neen!" Op dit ogenblik kwam, door de open deuren. Parsons met de thee aanwandelen. „Mevrouw dacht, dat u bij dit mooie weer liever de thee hier zou gebrui ken", zei ze. „Vooral ook omdat me vrouw Ottly op bezoek is". „Lieve hemel, ja!" riep Peter, maar al te bekend met de praatzucht van de naaste buurvrouw en vol waardering voor 't feit, dat de twee oude dames nu rustig samen kon den babbelen. (wordt vervolgd) verde hem 10 meter op en toen hij bemerkte, dat Koblet minder goed ging rijden, gooide hij er nog een schepje boven op. In de voorlaatste ronde lagen beide cracks gelijk. In de laatste twee honderd meter leverde een felle eindsprint de Italiaan de we reldtitel op. De Luxemburger Gillen werd derde en de Deen Nielsen vier de. Onze landgenoot Jan Plantaz werd uitgeschakeld in de halve finale door Koblet. Sprint amateurs Was de overwinning van Messina min of meer een verrassing voor de Italianen, evenzeer was dat het geval met de nederlaag van Pinarello bij de amateursprinters. Pinarello werd door de volkomen onbekende Australiër John Tresidder uitgeschakeld, een bit tere pil voor de Squadra Azzurri, die de laatste drie jaar onbetwist heerser op dit nummer was geweest. De finale werd dus een Britse aan gelegenheid, want Peacock had in twee ritten de Fransman Gaignard zijn wil opgelegd. In de eerste rit van de finale liet Trsidder de Engelsman in de laatste ronde twee lengten weg lopen en ontwikkelde daarna een enorme sprint. Het was echter te laat, want hij kwam een kwart wiel te kort. In de tweede rit liet Peacock zich verrassen. In de voorlaatste bocht sprong de Australiër plotseling weg, nam 20 meter en dat was te veel voor Peacock. Er was dus een „Belle" nodig voor de laatste rit van de we reld. KAMPIOENSCHALPPEN 1954 Peacock lootte de kop. Tergend langzaam gingen de renners door de eerste ronde en toen deed Tresidder weer een overmoedige stap, die hem de titel kostte. Peacock verhoogde het tempo op het voorlaatste rechte eind en Tresidder ging niet onmiddellijk mee. Er kwam een lengte Kcht tus sen Peacock en de Australiër en nu bedacht de Engelsman zich niet. Met 2, 3 trappen las hy op volle snelheid en bij het ingaan van de laatste 50 meter stond de overwinning van Peacock vast. In de strijd om de derde plaats ze gevierde Gaignard in twee ritten, zo dat de Italianen ditmaal zelfs niet in de prijzen vielen. Het meest opmerkelijke feit van de ze kampioenschappen is wel de snel heid waarmede de opmars van Enge land zich heeft voortgezet. Groot Brittannië gaat een ge ducht woordje meespreken in de in ternationale wielerwereld. Amerikaanse bommen werpers verongelukt Twee Amerikaanse bommenwer pers beiden van het type B-36, zesmotorig met propelleraandrijving zijn in de V. S. neergestort. Het eerste ongeval geschiedde kort voor de landing by Rapid City in de staat Zuid-Dakota. Van de 27 inzittenden kwamen er 24 om het leven, terwijl de 3 anderen zwaar gewond worden. Het tweede ongeval vond plaats bg El Paso in Texas. Een lid van de be manning werd gedood en 14 anderen gewond. Visserij coöperatie voor geheel Nederland? Tijdens een dezer dagen in Den Huag gehouden bijeenkomst van ver tegenwoordigers uit alle sectoren van Nederlandse visserij is in beginsel besloten tot het instellen van een in stituut voor visserg coöperatie. GOMMY DDES en CORRDE VAN DEN BERGE geven hiermede kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden op Donderdag 2 Sept. 1954, te 10.30 uur in de R.K. Kerk te Vlissingen Achter de Houttuinen 14 Middelburg. Scheldestraat 43 Vlissingen. Receptie: Concordia 16.30 18 uur. Toekomstig adres: Schel destraat 43, Vlissingen. Woensdag 1 Sept. a.s. hoopt onze geliefde Man, Vader, Behuwd. en Grootvader, de Heer -j. j G. V. d. GRIEK Hz. J zijn tachtigste verjaar- dag te gedenken. J J Dat hij nog lang ge- spaard moge blijven is de wens van zgn daqk. J bare Echtgenote, Kin- deren en Kleinkinderen. Rilland-Bath, Adriaan Buteynstr. 51. Wegens huwelijk Woensdag 1 September na 12 uur GESLOTEN. Bakkerij C. DE WOLF, Brakstraat 24, Middelburg. VLEK VERDWIJNT MET KT.VU» SU UW DROGIST MOSAPHARM-MAASTRICHT PENSION. Leraar van de „De Ruyter- school" vraagt pension met ingang van 7 Sept. a.s. Br. met opg. prgs en derg. te richten aan de Directeur van de „De Ruyterschool", Vlissingen. Fara ilie-pension „Marja", Zoutelande Voor direct gevraagd een net dagmeisje voor hulp in de huishouding. De Stichting Verpleeg, en Rusthuizen „Walcheren" vraagt: A. Voor liaar Techn. Dienst (onderhoud gebouwen) een SCHILDERSKNECHT. Gegadigde moet de no dige capaciteiten bezit ten om de timmerman ev. ter zijde te kunnen staan. Vaste aanstelling in de toekomst niet uitgeslo. ten. B. Voor haar Tehuizen op Walcheren HUISHOUDELIJK en VERPLEGEND PERSONEEL. Soil. a. d. Directie der Stichting, Molstraat 2, te Middelburg. Klaassen-Oord TANDARTS Heinkenszand. van 30 Aug. t/m 12 Sept. a.s. AFWEZIG Dr. J. J. OKKER Chirurg, Middelburg heeft praktijk hervat. Gevraagd: Leerling-kellner of Gommis de Rang df Demi Chef. Intern. REST. MONDRAGON (D) Zierikzee. „ZOUTLOZE" DIEETPATIËNTEN Als U geen zout mag gebruiken, gaan ook de heerlgke vleeswaren op het brood aan uw neus voorbg. Tenminstetot nog toe. Want thans zgn er na jarenlang experimenteren werkelijk 100 procent zoutloze vleeswaren In tegenstelling tot de vele reeds bestaande zoutarme producten zgn de KEOS.vleeswaren werkelijk 100 procent zoutvrij. Het procédé is gepatenteerd en wg brengen als enige slagers de ALLEENVERKOOP IN ZEELAND van KEOS ZOUTLOZE HAM KEOS ZOUTLOOS BACON KEOS ZOUTLOOS PROCUREUR KEOS ZOUTLOOS ROOKVLEES KEOS ZOUTLOZE SNIJWORST De KEOS-producten zgn weken en weken lang houdbaar. Neem dus gerust flink wat in huis het bljjft goed. Geniet weer volop mee haal smakelgke, 100 procent zoutloze KEOS-vlees. waren bij Kwaliteitsslagerij Kasteelstraat Bonedijkestraat Kwaliteitsslagerij Klokstraat

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 6