Arndt Kayser onweerstaanbaar in Scheldebekerzwemwedstrijd KNVR-parlement stemde vóór: in voer in semi-profstelsel ZAT0PEK OP 5000 METER DOOR KUC EN CHATAWAY VERSLAGEN GESLAAGD HANDBALT0URN00I VAN „HELLAS" IN GOES MAANDAG 30 AUGUSTUS 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 GOEDE WEDSTRIJD WERD EEN VOLLEDIG SUCCES Mej. Meinsma uit Hilversum verdiend winnares bij de dames De dertiende internationale Scheldebeker/.wemwedstryd, welke Zater dagmiddag onder gunstige weersomstandigheden werd gezwommen, is weer een groot succes geworden. Een succes in de eerste plaats voor de organisatoren en voor al de andere medewerkers, die een grotere of klei nere taak op zich hadden genomen. Een succes ook voor de 20 deelnemers en deelneemsters, die een sportieve strijd streden en die allen de tocht vol brachten. En vooral een succes voor de Hilversummer Arndt Kayser, die bij de heren won en dus beslag legde op de wisselbeker, en voor mej. A. Meinsma van H.Z.C., eveneens uit Hil versum, die als vierde de finish pas seerde en daardoor eerste dame werd. Mevrouw A. de Vries-Veldhuyzen, die reeds tweemaal de Zilveren wisse lschaal won, legde nu beslag op de derde plaats bij de dames. Op de boulevards in Vlissingen sloegen duizenden belangstellenden deze wedstrijd gade. Om 13 minuten over half twee precies gaf loods Spuy te Nieuwe- sluis nabij Breskens het startsein. Met spanning hadden de zwemsters en zwemmers in de volgbootjes op het teken gewacht, maar aanvanke lijk was de vloedstroom nog te sterk. Elke minuut, die te vroeg of te laat wordt gestart, kan de zwem mers op het driedubbele of meer mi nuten komen te staan. Eindelijk klonk dan het verlossende signaal en de 20 deelnemers doken in het 17 graden Celsius warme water van de Schelde. De zee was op dat moment betrekkelijk rustig, doch wel stond er een vrij sterke stroom. Het waren de Hilversummer Kay ser en De Bruyn van Neptunus uit Amersfoort, die van het begin af de toon aangaven. Met soepele, lan ge crawlslagen, zonder zich schijn baar veel in te spannen, doorklief den zij het water. De overige deel nemers hadden spoedig een achter stand opgelopen, welke groter werd naarmate de wedstrijd vorderde. Op de boulevards in Vlissingen hadden inmiddels vele toeschou wers een plaatsje ingenomen. Zij konden de wedstrijd nog wel niet met het oog volgen, maar van de Belgische Loodsboot 7, op welk schip honderden belangstellenden de wedstrijd van nabij volgden, werd een radio-telefonisch ver- •slag gegeven, dat via een ge luidsinstallatie op de Boulevard werd doorgegeven. Op deze wijze kon men et verloop van de wed strijd uitstekend volgen. Langzamerhand begon er enige te kening in de strijd te komen. Kayser De winnares bij de dames van de in ternationale Sclieldebeker-zwemwed- strijd, mej. A. Meinsmaby haar aan komst te Vlissingen. (Foto P.Z.C.) en De Bruyn hadden op ongeveer de helft van 'de wedstrijd nog steeds de leiding en hun voorsprong be droeg 400 meter op een groepje van zes, bij wie mej. Meinsma, mevr. De VriesVeldhuyzen, de Engelsman Gue en Bouwmeester. Daarachter kwamen met onderling geringe ver schillen de andere deelnemers, behal ve de Souburger Wagenaar, die ver Westelijk aanhield. Gemakkelijk zwemmend vergroot te het duo De BruynKayser de voorsprong. Ruim een kilometer voor de finish zette de Hilversumse zwem mer nog eens extra hard aan en De Bruyn, die overigens een prachtige wedstrijd zwom, moest zijn rivaal la ten gaan. Vijf, tien, twintig meter bedroeg de voorsprong van Kayser om tenslotte tot een verschil van een dikke 200 meter te groeien. De finish Evanals dat het vorig jaar het ge val was, werd ook nu de reportage van de radiowagen overgenomen door een ooggetuige-verslag op 't strand Mede daardoor konden de talrijke toeschouwers de finish van de wed strijd op de voet volgen. Luide toe gejuicht stapte een gelukkige Kayser om vijf minuten' voor drie het strand op. Zijn tijd bedroeg 1 uur 12 minu ten en 59,3 seconden. Weliswaar ruim 11 minuten boven de record-tijd van de Engelsman Deane, maar niet temin een tijd, die er mag zijn. Ruim 3% minuut na de winnaar kwam De Bruyn binnen als tweede. Met onder- ling geringe verschillen volgde op een kwartier van de winnaar een groep van zes zwemmers, nl. J. van Rijk, mej. Meinsma, de Engelsman L. Gue, mej. Willemsen, Bouwmees ter en mevrouw De VriesVeldhuy zen. Zij allen bleven onder de 1.30. Piet v. d. Heuvel uit Breskens, die enige tijd geleden de Havenwedstrijd van Breskens op zijn naam bracht, klasseerde zich als tiende. Hij was tevens de eerste binnenkomende Zeeuw. Mej. J. van Eenennaam uit Souburg, die op de dertiende plaats beslag legde, was de enige Zeeuwse deelnemende dame. Mej. B. Schrauwen, K. Wagenaar van Souburg en mej. R. Aarts had den op het laatste gedeelte van de wedstrijd veel moeite met de steeds sterker wordende ebstroom. Maar zij haalden het nog, zij het, dat mej. Aarts de enige deelneemster was, die meer dan 2 uur over de afstand deed. Prijsuitreiking In de sociëteit van het Nederlands Loodswezen reikte de voorzitter van het organisatiecomité, de heer J. W. Hupkes, de prijzen uit. In een kor te toespraak zeide de heer Hupkes, dat de wedstrijd, dank zij de uitste kende organisatie, een buitengewoon sportief en vlot verloop had. „De Zeehond", aldus spreker, mag trots zijn voor het uitschrijven van deze wedstrijd. Alle medewerkenden, de doktoren, het Rode Kruis, het Belgi sche en het Nederlandse Loodswezen, de Koninklijke Marine, de Zeevaart school, de Zeeverkenners enz. bracht spr. hartelyk dank. De heer Hupkes wees er tenslotte nog op, dat de datum voor het hou den van de Scheldebekerzwemwed strijd niet erg gelukkig was gevallèn, omdat de Europese kampioenschap pen in Turijn kort daarop volgen. Was dit niet het geval geweest, dan zouden er waarschijnlijk enkele pro minente zwemmers meer zijn geko men. Desondanks was de wedstrijd uitstekend geslaagd. Hierna werd het woord gevoerd door de oud-voorzitter van de afde ling Zeeland der K.N.Z.B., de heer M. L. Remery uit Sas van Gent, die het comité lof toezwaaide voor de prima organisatie. Namens de zwem mers en zwemsters sprak tenslotte de heer Wagenaar uit Souburg een hartelijk woord van dank. Des avonds was er voor de deel- De winnaar van de internationale Scheldebekerzwemwedstrijd, Arndt Kayser. bij zyn aankomst te Vlissin gen. (Foto P.Z.C.) nemers en medewerkenden een gezel lig samenzijn in „Het Scheldekwar- tier." De uitslag De uitslag luidde: 1 A. Kayser, Robben (Hilversum), 1 uur 12 min. 59,3 seconde (zilveren wisselbeker); 2 G. de Bruyn, Neptunus (Amers foort), 1 uur 16 min. 31,7 sec.; 3 J. van Rijk, D. J. K. .(Amsterdam) 1.27.05; 4 mej. A. Meinsma, TI. Z. C. (Hilversum) 1.27.28 (eerste dame, de zilveren wisselschaal)5 L. Gue, East Ham Swimming Club (East Ham, Engeland) 1.28.03; 6 mej. W. Willemsen, H. D. Z. (Amsterdam) 1.28.12; 7 A. Bouwmeester, D. J. K. (Amsterdam) 1.28.45; 8 mevrouw A. de Vries—Veldhuyzen, H. Z. C. (Hil versum) 1.29.49; 9 mej. C. van Ree- nen, De Robben (Hilversum) 1.31.19; 10 P. v. d. Heuvel, Scheldestroom (Breskens) 1.38.15; 11 mej. A. van Gerven, Surea (Breda) 1.38.16; 12 G. Ramael, La Nage (Sint Gilles, Bel gië) 1.40.52; 13 mej. J. van Eenen naam, S. Z. V. (Souburg) 1.42.13; 14 mej. R. Symons, H. D. Z. (Amster dam) 1.43.10; 15 H. Malfait, De Ijsberen (Antwerpen) 1.44.07; 16 D. Vink, De Robben (Hilversum) 1.44.08; 17 M. Caljouw. S. Z. V. (Sou burg) 1.45.40; 18. mej. B. Schrau wen. Surea (Breda) 1.50.16; 19 K. Wagenaar, S. Z. V. (Souburg) 1.51.31; 20 mej. R. Aarts, Merwede (Dordrecht) 2.01.49. E.B.O.H. won Arolbeker Het elftal van E.B.O.H. (Dordrecht) heeft op het terrein van A.F.C. te Amsterdam voor een jaar beslag ge legd op de Arolbeker, door in de fina le Ajax te verslaan met 20. De vol ledige uitslagen zijnDemi-finale: AjaxA.F.C. 32; Enschedese Boys —E.B.O.H. 3—3 (E.B.O.H. wint na strafschoppen). Finale: AjaxE.B.O. H. 0—2. Zilveren Bal voor V.V.V. Het tournooi om de Zilveren Bal, dat te Rotterdam werd gehouden, is gewonnen door de Venlose club V.V. V., welke club in de finale met 31 van Xerxes (Rotterdam) won. Schulte tweede in Leuven Te Leuven is een wielerwedstrijd voor profs gehouden over 100 km, waaraan de Nederlandse tour-ploeg deelnam. Winnaar werd de Belg Sterkcx in 2 uur 24 min. Onze land genoot Schulte eindigde op de twee de plaats op één lengte. De Belg Oc- kers werd derde op vier lengten. De overige Nederlanders bezetten de vol gende plaatsen 12 Maenen, 13. Smits, 14. Faanhof, 17 Nolten, 18 Wim van Est, 20. Roks, 21. Gerrit Voorting, 22. Wagtmans en 23. Adri Voorting. PECH VOOR NEDERLANDSE ATHLETIEKPLOEC, Puck van Duyne raakte geblesseerd; Saat bereikte finale niet Ook de laatste twee dagen van de Europese athletiekkampioenschappen in Bern leverden geen titels voor Nederland op. Puck van Duyne won haar serie op de 200 m. maar zij kreeg daarna last van een blessure, zodat zij van verdere deelname moest afzien. Dit had ook ten gevolge, dat de Nederlandse estafette-ploeg van deelname moest afzien. Tot overmaat van ramp kampte ook Theo Saat met een blessure. In de halve eindstrijd liep hij verkrampt naar 22.1, hetgeen uiteraard te veel was. De sensatie van de laatste dag was de nederlaag van Zatopek op de 5000 m. Het was in dit nummer de Rus Kuc, die van begin af de leiding had en deze niet meer afstond. Toen Kuc de finishlijn verbrak had hij de 5 km in 13.56.6 af gelegd, hetgeen een nieuw wereldrecord betekende. Zatopek werd derde achter de Engelsman Chataway. En passant verbeterde de Rus het wereldrecord over de 3 Engelse mg- len. Dit luidt nu 13.27.4. Kuc was daarmee de eerste, die Zatopek se dert jaren de hielen laat zien. Hij nam de Tsjech bovendien zijn wereld record op de 5000 m af. Zatopek ge droeg zich enigszins vreemd tijdens deze race, dat wil zeggen hij bleef rustig bij de andere lopers, hetgeen over het algemeen niet tot zgn ge woonten behoort. Men zag geen en kele maal een van zjjn befaamde tus- sensprints en hij deed geen pogingen zich los te maken. Chataway, die de Tsjech steeds gevolgd had, passeerde hem in de laatste bocht en ging vóór „De Locomotief" door de finish. BANNISTER WON. Roger Bannister behaalde op de 1500 m een fraaie zege, in de tijd van 3.43.8. Tweede werd de Deen Niel sen, de favoriete Hongaar Iharos speelde geen rol van betekenis. De 200 m dames was voor het Russische meisje Itkina, na spannende strijd met haar landgenote Turova. Itkina's tijd was 24.3. UITSLUITEND VOOR EERSTE KLASSERS le •klas-amateur-competitie in 1955; jaarvergadering eerst op 30 October Generaal pardon tot 15 September verlengd Met 75 stemmen vóór, 17 tegen en 3 blanco werd door de Zaterdagmid dag te Amsterdam gehouden buitengewone algemene vergadering van de K.N.V.B. besloten over te gaan tot invoering van het semi-beroepsspel. Met 52 stemmen voor, 34 tegen en 11 blanco werd daarna besloten dat ver goedingen uitsluitend zullen worden gegeven aan le klassers. De thans bestaande overschrijvingsbepalingen zullen voor de eerstkomende tijd wor den gehandhaafd, de leiding van Bond en aangesloten clubs zal uitsluitend in handen van amateurs zijn. Voor het seizoen 19551956 zal een afzon derlijke le klas-competitie in het leven worden geroepen voor die clubs, welke niet tot betaling van hun spelers wensen over te gaan. Na een kort inleidend woord van de voorzitter der K.N.V.B., ir. Hop- ster, stelde deze voor om tot stem ming over te gaan over het principe- voorstel of er al dan niet tot beta ling zal worden overgegaan. Dit ge schiedde echter niet, want eerst bleek een uitgebreide discussie noodzake lijk. De heer Bergvelt, sprekende na mens de tweede, derde en vierde klassers, wilde in dit principe-voor stel direct de beperking zien opgeno men, dat de betaling alleen voor eer ste klassers geldt. Daarop antwoord de de heer Hopster, dat men beter eerst over het voorstel kon stemmen en daarna over de detailpunten kon praten. Vervolgens werd tot stem ming overgegaan. Dit gaf het reeds in de aanhef genoemde resultaat, waardoor dus het semiberoepsvoetbal in ons land een feit werd. De heer Hopster deelde mede, dat het Bondsbestuur de verantwoording voor dit besluit geheel op zich neemt. Afgewacht dient te worden, aldus de voorzitter der K.N.V.B., of de be stuursleden zich bij een eerstvolgen de verkiezing herkiesbaar zullen stellen. Discussies Daarna kwamen de tongen duchtig in beweging ovèr de vraag of het be- talingsvoorstel alleen voor de eerste klassers of ook voor het lagere voet bal zal gelden. Besloten werd na am pele discussie dat alleen de spelers uit de eerste klasse zullen worden betaald. Het voorstel van het Bondsbestuur om de jaarlijkse bondsvergadering uit te stellen tot Zaterdag 30 Octo ber vond algemene instemming. Des gevraagd bevestigde de heer Hop ster, dat de voor het seizoen 1954 1955 bekend gemaakte indeling ge handhaafd zal blyven. De heer Martens deelde mede, dat de eerste klassers het aantal wed strijden bij de huidige indeling te ge ring achten. Hij verklaarde, dat de eerste klassers zullen blijven ijveren voor een zo spoedig mogelijke inde ling van 2 x 17 en 1 x 18. Voorts vroeg de heer Martens om het gene- raal-pardon voor spelers, die naar de beroepsvoetbalbond zijn overge gaan, te verlengen van 5 September tot 1 October. Het bestuur heeft la ter besloten dit generaal-pardon tot 15 September te verlengen. Op de vraag van de heer Koolhaas uit welk genre spelers het Neder lands elftal zal worden samengesteld, antwoordde de heer Hopster: „Uit leden van de Bond, dus uit amateurs en semi-profs". Het bondsbestuur is sterk gekant tegen een wijziging van de indeling en zou de eerste klassers liefst op andere wijze tegemoet komen. Over leg zal worden gepleegd. Op de 200 m heren behaalde de Duitser Fütterer zijn tweede titel. Met een tijd van 20.9 sec. evenaarde hjj het Europese record, dat zijn landgenoot Koernig in 1928 vestigde. De Russische Golubichnaja toonde zich op de 80 m horden een waardig opvolgster van Fanny. Zij demon streerde een fabelachtige techniek en ging in 11 sec. precies door de finish. De 800 m werd eveneens een race van bgzonder gehalte. Verrassend was daarbij, dat de favoriet Moens (B.) werd verslagen. Winnaar werd de Hongaar Szentgali in de uitsteken de tiid van 1.47.1 De Belg De Muvnck werd tweede, Moens vijlde. KORFBALCOMPETITIE Volharding schakelde Vopo voor de titel uit (8—2) Zeven wedstrijden afgelast Op de eerste dag van de hervatte competitie konden niet alle wedstrij den doorgang vinden. De onweersbui, die zich in de vroege middaguren bo ven Zeeland ontlastte, was daarvan de oorzaak. Zodoende moesten 7 ont moetingen worden afgelast. Het reste rende programma leverde slechts en kele verrassingen op. Daarnaast viel een beslissins voor de bezetting van de laatste plaats Animo B was het slachtoffer. Vopo werd door Volhar ding uitgeschakeld. Eerste klasse: Scampolo heeft blijk baar weinig moeite gehad met De Poel, het behaalde een ruime 60 overwinning. Tweede klasse. Hier zijn twee wed strijden doorgegaan. Eendracht ont ving Swift II en moest de eer en de punten aan de Middelburgers la ten (1—7). Volharding bleef hoge ogen gooien, door Vopo met 82 te kloppen en daarmede voor goed voor de titel uit te schakelen. Derde klasse A. Hier was het Ani mo, dat een' uitstekende prestatie le- twee paarden over een zijn er niet veel, die dit •esteren en er is er maar één in de spot de heer J. van Ballegooien uit Dubbel- landelijke ruitersport. Men ziet hier damdie de toeschouwers bij de ruïter- kampioenschappen, die Zaterdag in Vrouwenpolder werden gehouden, op dit unieke staaltje vergastte. (Foto P.Z.C.) ROEIEN Rusland won Coupe Glandax en Prijs Carbo Montu Om de Europese titels De Europese roeikampioenschappen, welke Zondag op de Bosbaan in Am sterdam werden beëindigd, zijn voor de Russen niet zo'n groot succes ge worden als dat bij de dames het geval was. Wel won Rusland de Coupe Glan dax en de Prijs Carbo Montu, maar van de zeven nummers werden er slechts twee gewonnen Nederland was Zaterdag op alle nummers uitge schakeld. zodat er Zondag zonder de Nederlandsë ploegen werd geroeid. De voornaamste uitslagen in de fi nale waren: Vier met stuurman: Europees kam pioen Rusland 6.25.4 (nieuw baanre cord). Vier zonder stuurman: Europees kampioen Italië 6.22.8 (nieuw baan record). Twee met stuurman: Europees kampioen Zwitserland 7.36.7 (nieuw baanrecord). Twee zonder stuurman' Europees kampioen Denemarken 6.59.2 (nieuw baanrecord). Skiff: Europees kampioen Zwit serland, Alain Colomb, 7.12.4 (nieuw baanrecord). Double scull: Europees kampioen Duitsland 6.37.2 (nieuw baanrecord). Acht: Europees kampioen Rusland, 5.53.3 (nieuw baanrecord). verde door het sterke Top een ge lijk spel te ontfutselen (3—3). Derde klasse B. Stormvogels heeft blijkbaar toch nog moeite gehad met Swift VI, gezien de betrekkelijke kleine nederlaag van Swift (31). K.V.L. en Zuidwesters deelden de punten eerlijk, hetgeen ons van K.V. L. even tegenvalt (22). Derde klasse C. Luctor bleek inder daad te sterk voor Tjoba II en de 5 2 overwinning is als normaal te be schouwen. Dios blijft in de kopgroep, zonder echter een grote rol te spelen, door met 52 van Kats te winnen. Derde klasse D. Vios II blijft op de weg van de overwinningen voortgaan, en zond Vitesse met 'n 8-0 overwin ning huiswaarts. Elto II blijft echter goedv oigen, hetgeen Vopo II (101) aan de lijve moest ondervinden. Adspiranten. Scampolo zorgde in A voor een verrassing, door met 11 ge lijk te spelen tegen De Poel. Swift Snel wist in B nog meer uit te lopen, door een kleine, doch belangrijke over winning op Animo A (12). In C behaalde SwiftRap een 21 over winning op Animo B;dat daardoor de finitief op de laatste plaats blijft staan. GROTE DEELNAME „Athene" uit Den Haag won in twee afdelingen De Goesse handbalvereniging „Hel las" hield Zondag in verband met haar tienjarig bestaan een jubileum handbaltournooi, waaraan door 28 elf. tallen van 10 verenigingen werd deel genomen. „Athene" uit Den Haag won in twee afdelingen de eerste prijs. De wedstrijden, die des morgens om 10 u. begonnen en des avonds om zes uur werden beëindigd, zijn goed geslaagd. De prijzen, vier bekers, zeven lau wertakken en zeven medailles, werden uitgereikt door de heer M. Haasdonk, de voorzitter van „Hellas". De uitslagen waren: district le klas se heren: Hellas ITonido I 46; Marathon I—H.E.W. I 7—6; Hellas I H.E.W. I 92; Marathon IToni- do I 6—4; Tonido I—H.E.W. 4—3; Marathon IHellas 1611. Prijswin naars in deze groep: 1. Hellas; 2. To nido; 3. Marathon; 4. HE.W. (Eind hoven). District 2e klasse neren: DiosH. E.W. II 5—1; Hellas II—H.E.W. H 4 4; DiosHellas II 44. Prijswin naars: 1. Dios; 2. Hellas H; 3. H.E.W. Een spelmoment uit een van de wed strijden, welke Zondagmiddag tijdens het handbal-tournooi te Goes werden (Foto P.Z.C.) H. Afdeling le klasse herenTonido H Hellas ifl 6—3; Marathon II—Toni. do II 43; Marathon IIVolharding 02; Hellas T IMarathon H 31; Tonido HVolharding 86; Volhar ding—Hellas Hl 4—5. Prijswinnaars: 1. Tonido II; 2. Hel las ni; 3. Volharding (Goes); 4. Ma rathon H. District le klasse dames. Hellas I H.E.W. I 2—1; Ada I—Athene I 2—7; Marathon I—Athene I 18: Ada I H.E.W. I 4—2; Hellas—Adia 1 6—2; H.E.W. I—Athene 1 2—9; Hellas I— Marathon I 33; Marathon IH.E. W. I 3—1; Athene I—Hellas I 12—3; Prijswinnaars: 1. Athene; 2. Marathon 3. Hellas; 4. Ada; 5. H.E.W. District 2e klasse dames: Hellas 11 De Zeeuwen 25: Hellas HAthe ne H 13; Dios de Zeeuwen 31; Hellas IIDios 09; DiosAthene n 41; Athene HDe Zeeuwen 5—1. Prijswinnaars: 1. Dios; 2. Athene H;3. De Zeeuwen; 4. Hellas II. Afdeling le klasse dames A: Tonido —Volharding 13; Marathon HRo- da 33; TonidoMarathon II 62; RodaVolharding 12; TonidoRo- da 23; Marathon IIVolharding 1 1. Prijswinnaars: 1. Volharding; 2. Marathon H; 3. Roda; 4. Tonido I. Alf. le klasse dames B: Athene Hl De Zeeuwen H 80; Luctor IAt hene IH 07; Luctor HDe Zeeu wen H 12; Luctor ILuctor H 1 0; Athene IHLuctor n 140; De Zeeuwen HLuctor I 00. Prijswin naars: 1. Athene III: 2. De Zeeuwen H; 3. Luctor I (Heinkenszand)4. Luctor n.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5