PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Franse Nationale Vergadering nam nog geen beslissing over E.V.G. Middelburg heeft een sluitende ontwerp-begroting voor 1955 BILT J_.,J„ ge_ DEBAT IN FRANSE KAMER WORDT VANDAAG VOORTGEZET Vandaag NOG VRIJ GUNSTIG RESULTAAT IN DIT VACANTIE-SEIZOEN 197e Jaargang-No. 203 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; £r. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 30 Aug 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3/—- Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» imax. 8 rcgela» van 1—5 regel» f i.— Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adre» Bureau v. d. Blad' 25 cent meer. Giro No 359300 P Z.C Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 22281; Oostburg. Finlandstr, 2, telef. 16; lerneuzen. Brouwerijïtr 2; Zlerikzee. N Bogerdati C i&O. teiel NA TWEE DAGEN DEBATTEREN Rede Mendès-France over Brusselse conferentie De Franse Nationale Vergadering ving Zaterdagmiddag aan met het debat over de Europese Verdedigingsgemeenschap. De eerste spreker, de socialist Jules Moch, zette uiteen, waarom hij te gen het verdrag was. Hij oefende critiek uit op de vijf andere E.V.G.-lan- den en constateerde dat Mendès-France te Brussel tegenover een keiharde coalitie stond, hetgeen „een voorproefje is van wat ons te wachten staat als we tot de E.V.G. toetreden". Daarna spraken de socialistische voorzitter van de militaire commissie, Max le Jeune, de Gaullistische rapporteur van de juridische commissie, Palewski en de Gaullistische rapporteur van de financiële commissie zich tegen de E.V.G. uit. Tijdens de debatten poogden vertegenwoordigers van het comité tot redding van de E.V.G. een motie op te stellen, welke voor Mendès-France aanvaardbaar zou zijn en die tot verdaging der besprekingen zou moeten leiden. Voorlopig slaagden zij daarin niet. Zondagmorgen werden de debatten hervat. De socialist Lapie, die voor de industriële commissie rapporteer de, betoogde, dat door de E.V.G. de Europese economie niet zou worden samengesmolten, maar uiteenvallen ten gunste van het Roergebied! De premier Mendès-France ver klaarde, dat hij op de Brusselse con ferentie in geen enkele kwestie ooit de steun heeft gehad van een of meer der andere E.V.G.-landen. „Tijdens alle vijf dagen, die soms pijnlijk en zelfs vernederend voor Frankrijk wa ren, stonden wij tegenover een ver enigd blok van vyf landen", aldus de premier. Hy had als enige oplossing gezien een compromis, maar dit compromis is geen werkelijkheid geworden. ,,Het feit, dat Frankrijk geen be sluit kon nemen over een plan, dat volgens de vyf ministers van Franse oorsprong was, was voor hen ontoe laatbaar zo zei Mendès-France. De vijf ministers hadden hem in beleefde diplomatieke taal gezegd „jullie vragen altijd om iets nieuws. Over zes maanden zal een andere Franse premier waarschijnlijk weer om nieuwe veranderingen verzoe ken". Zij hadden gezegd geen ver trouwen meer te hebben in Frank- rrjks toezeggingen. Zij wilden van Frankrijk een duidelijk „ja" of „neen" horen op de vraag of Frank rijk het verdrag aanneemt. Deze opmerking werd zowel door voor- als tegenstanders van de E.V. G. met gejuich begroet. Vervolgens besprak Mendès-France de bijzonderheden van het overleg te Brussel. Nederlandse hulp aan Zuid-Afrika? Bij opbouw van de marine De Zuid-Afrikaanse minister van de fensie, de heer Erasmus, heeft bij zijn bezoek aan ons land, besprekingen gevoerd over een eventuele hulp van Nederland bij de opleiding voor de Zuid-Afrikaanse marine. De Nederlandse regering heeft de volle belangstelling voor dit verzoek. Het overleg en de bestudering van met deze aangelegenheid samenhan gende problemen worden voortgezet. Noorse, Nederlandse en Zuid-Afri kaanse oorlogsschepen 'zullen deelne men aan een trainingscursus, die deze week door de Koninklijke Engelse onderzeebootbestrijdingsschool te Lon donderry wordt georganiseerd. Deze vaar oefening duurt 14 dagen. Van Ne derlandse zijde nemen deel het fregat „Marnix" en de onderzeeboot „Tijger- haai". Tijdens de Bondsvergadering van de E.N.V.B. werd besloten tot het invoe ren van het semi-beroepsspel. Vergoe dingen zullen alleen worden gegeven aan eerste klasse spelers, aldus werd eveneens besloten. Foto: voorzitter M. Koolhaas van Ajax in levendig debat met het be stuur van de K.N.V.B. Het Franse voorstel om te bepa len, dat de E.V.G. ondergeschikt aan de Navo is, ondervond hevige tegen stand. Het Franse voorstel om in geval van Duitse hereniging alle Navo-lan- den het recht te geven uittreding te overwegen, werd afgewezen. Ook een verbod tot uittreding voor alle landen, werd verworpen. De Na tionale Vergadering reageerde hier op met uitingen van verbazing^ Een derde oplossing van de Belgi sche minister van buitenlandse za ken, Spaak, had Frankrijk verwor pen, omdat Frankrijk pas zou mogen uittreden, als Duitsland een besluit genomen had. Hij had te Brussel een aantal, door Frankrijk als essentieel beschouwde, waarborgen gevraagd betreffende toepassing van bovennationale func ties. Hiertegen hadden de vyf minis ters ernstige tegenwerpingen ge maakt, daar zij meenden voor enkele van de voorstellen de toestemming van het parlement in hun land te moeten vragen. Duitsland had zich „zeer krachtig" verzet tegen de eis, dat alleen de E.V.G.-strijdkrachten in de „dek kingszone geïntegreerd zouden zijn, aldus Mendès-France. Omvangrijke diefstallen in warenhuis In een groot warenhuis te Am sterdam is de recherche een serie omvangrijke diefstallen door perso neelsleden op het spoor gekomen. Uit het eerste onderzoek is reeds geble ken, dat de diefstallen zich over een periode van ongeveer drie jaar heb ben uitgestrekt. De omvang en de waarde van de gestolen goederen is zelfs by benadering niet op te geven. Vijf personeelsleden, chauffeurs en magazijnbedienden, zijn gearresteerd. Zij hebben een bekentenis afgelegd. Tijdens huiszoekingen bij de arres tanten zijn goederen voor een waar- de van ongeveer 1000 gulden vonden. De Franse premier verklaarde Zon. I tegenzeggelijk" toezicht over Duitse dagmiddag, toen hij na een pauze zijn i herbewapening inhoudt. EnPCni*tlflt ïrt fid 'l t nnVaprrnIV A 1. "XT ph. pplp "T'p, toespraak in de Nationale Vergade. ring hervatte, dat er geen geheime militaire overeenkomsten in verband met de E.V.G. bestaan, uitgezonderd twee strikt technische afspraken, die geen politieke betekenis hebben. De afspraken betreffen de verde ling der strijdkrachten en uitwisse ling van militaire gegevens, aldus Mendès-France. In de eerste periode van de E.V.G. zou Frankryk veertien divisies en Duitsland twaajf divisies leveren. De ze verhouding is niet blijvend vast. gelegd. In de loop van zyn toespraak ver klaarde de Franse premier, dat in. dien de E.V.G. werd verworpen, zijn regering van plan was de Nationale Vergadering voor een korte zitting in de parlementaire vacantie terug te roepen om de verdragen van Bonn te bekrachtigen, die de West-Duitse souvereiniteit herstellen. Beslissing moet vallen Hij verwierp het idee van een neu traal Duitsland. „Voor dat wordt welke ■HPMi Duitsland aan de geipeenschappelyke verdediging moet aannemen, heb ik een duidelijk antwoord van de As- semblée nodig aangaande de E.V.G." De bondgenoten van Frankrijk wil. den niet over andere mogelijkheden spreken, zolang er nog een geringe kans was, dat de Franse Nationale Vergadering het verdrag zou aanne. men". De vergadering werd daarna ge schorst tot Zondagavond tien uur. De eerste spreker na hervatting van het debat was de voormalige pre mier René Mayer. Deze beschuldig de Mendès-France ervan in zijn toe. spraak tot de Assemblée niet te heb ben gezegd, welk alternatief beleid hij zou voorstellen indien de E.V.G. werd verworpen. Hij zei, dat maarschalk Juin van mening is, dat geen alternatief voor de E.V.G. in korte tijd verwezenlijkt kan worden en dat het verdrag „on. overgegaan tot het probleem, wé vorm het noodzakelijk deelnemen Als de Nationale Vergadering de E.V.G. verwierp en zich ook uitsprak tegen Duitse herbewapening, zou Frankrijk de wereld het beeld bieden van een land, dat niet langer zich zelf wil verdedigen, omdat het zich niet langer alleen kan verdedigen. Mayer heeft indertijd gezegd, dat de Saar-kwestie eerst moest worden opgelost voor Frankrijk de E.V.G. zou kunnen aanvaarden. Voor het debat, dat om tien uur begon, hadden zich zeventig afge vaardigden als sprekers laten In. schrijven. Om twaalf uur ging de Nationale Vergadering uiteen om het debat he. denmorgen half tien te hervatten. 6 De vereniging van leraren aan Rijks Hogere Burgerscholen zal op Woensdag 1 en Donderdag 2 September haar algemene vergadering houden in het Zendingscen trum te Baarn. M is het 75 jaar geleden, dat M H Thomas A. Edison in het ge- M meentehuis van Saratoga (Ver. ij Staten) het eerste foutloze te- s lefoongesprek demonstreerde. iii(iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii7iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ De zwemsters en zwemmers, die Zaterdag deelnamen aan de dertiende internationale Scheldebekerzwem wed- strijd van Breskens naar Vlissingen. Op de voorgrond geknield het mid- heren, Arnü den de winnaar bij de Kayser van De Robben uit Hilversum. Eerste rij staande derde van rechts) mej. A. Meinsma van H.Z.C., Hilver sum. die zegevierde bij de dames. (Foto P.Z.C.) Nog geen resultaat bij zoeken naar K.L.M.-toestel Ook Zondag hebben twee mijnenve gers van de Koninklijke Marine met sleepkabels en een dreg het zoeken naar overblijfselen van de „Willem Bontekoe" voort^zet „De Orkaan" een sleepboot van de Koninklijke Ma rine, voer eveneens uit. doch moest haar pogingen al vrij snel staken ten- gevolgen van het ruwe weer. De bergingsvaartuigen „Bruinvis" en „Dolfijn" van de firma Van der Tak te Maassluis en het bergings vaartuig „Hulp in Nood" van de rede rij Goedkoop te Amsterdam, gingen Zaterdag naar de thuishaven. Koos Vorrink neemt ontslag als Kamerlid Dr Vermooten opvolger De heer K. Vorrink heeft aan de voorzitter van de Tweede Kamer me degedeeld, dat hij ontslag neemt als lid van dé Kamer. Bij het nemen van dit besluit heeft de heer Vorrink zich laten leiden door de overweging dat verwacht moet worden, dat zijn ziek te hem voor geruime tijd zal beletten zijn functie als Kamerlid uit te oefe nen. Het bestuur van de P.v.d.A. heeft van dit besluit met leedwezen kennis genomen. Nu de ziekte van de heer Vorrink zeer langdurig is gebleken, ziet ook het partijbestuur zijn besluit als helaas onvermijdelijk Opvolger van de heer Vorrink is dr W. H. Ver mooten te Afhsterdam. voorzitter van de Amsterdamse federatie van de Prot. Christelijke werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid. Rijksgoedkeuring voor ziekenhuizen De bouwactiviteit in de sector van gebouwen voor gezondheidszorg en hygiëne wordt onder een scher pere contróle gebracht. Daarom zal van 1 Sept. 1954 af weer rijksgoed keuring nodig zyn voor de uitvoering van nieuwbouw, herbouw, verbouw, onderhoud en uitbreiding van ge bouwen voor gezondheidszorg en hygiëne, waarvan de bouwsom meer dan 50.000 bedraagt. De urgentie van alle werken in deze sector, waarvoor rijksgoedkeu ring vereist is, zal in overleg met de minister voor sociale zaken en volksgezondheid worden beoordeeld. Staking bii Van Gelder geëindigd De directie van de papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V. te Velsen deelde Zondagmiddag mede: „De wilde actie in enkele afdelin gen van de fabrieken van Van Gel der Zonen te Velsen is hedenmorgen geëindigd. Als gevolg daarvan kon een reeds eerder vastgestelde be spreking van de 3 erkende werkne mersorganisaties met de directie doorgang vinden. Deze organisaties zullen op korte termijn met de leden vergaderen, waarna de directie spoedig op nor male wijze met deze organisaties het overleg zal voortzetten." „EEN ZEKERE DUURZAME VERBETERING" Aanzienlijke stijging van middelen dankzij grotere fonds-uitkeringen NIET MINDER VREEMDELINGEN Kampeerders vooral gedupeerd Blijkens een onderzoek bij dc verschillende V.V.V.'s in ons land en de hoteliers en anderen in het toeristenbedrijf zal dit seizoen, ondanks het slechte weer, een niet eens zo veel ongunstiger beeld geven dan in vorige jaren. Nauwkeurige cijfers ontbreken nog, maar een vergelijking met 1953 leert, dat het aantal overnachtingen van buitenlanders vermoedelijk dat van het vorige jaar zal overschryden. Het gunstige weer in het voor-seizoen heeft een groot aantal dagbezoe- ken uitgelokt. Weliswaar werd dit minder in de loop van de zomer, maar ook hier is het resultaat niet eens veel minder. uitspanningen, speeltuinen, café's en restaurants met voornamelijk terras- accomodatie, strandtenten en sport en vermaakgelegenheden in de openlucht veelal schade tot ernstige stroppen geleden. Hieruit moet men niet concluderen, dat de bezoeken aan bezienswaardigheden en café restaurants aanzienlijk zouden zijn toegenomen. De omvang der entree s en verteringen is, over het geheel genomen, niet groter geworden. De algemene indruk is, dat Augustus dank zij. het iets betere weer als va- cantiemaand beter is geslaagd dan Juli. Van September wordt nog veel verwacht, omdat zeer velen hun va cantie tot die maand hebben uitge steld. Uit de „traditionele"' vacantie-oor- den worden over de bezetting van hotels, pensions en bungalow-kam pen doorgaans geen klachten verno men. De bezetting was er redelijk tot goed. De kampeerders hebben echter onder het slechte weer te lij den gehad, omdat vele kampeerter reinen niet bewoonbaar waren. Na tuurlijk hebben vele exploitanten van De ontwerp-begroting voor 1955 van de gemeente Middelburg is ver schenen. Vóór het eerst sinds 1950 is zij sluitend verkregen. De totaaltel ling van inkomsten en uitgaven luiden 8.128.781,35. B. en W. merken in hun begeleidend schryven op, dat dit hun grote voldoening geeft, evenals het feit, dat het ontwerp vóór de wettelijke datum van 1 September kon worden aangeboden. Het college hoopt, dat G. S. in staat zijn vóór 1 Janu ari 1955 een beslissing omtrent de begroting te nemen. Uitvoering van noodzakelijke kapitaalswerken moest de laatste jaren vaak achterwege blijven of uitgesteld worden. De begroting bood geen ruimte voor het aan vaarden van nieuwe lasten of van hogerhand werden lasten opgelegd, voor rang hebbende op die, voortkomende uit de autonome taak van de gemeen te. Het begrotingsjaar verstreek meestal geheel of ten dele voordat maat regelen tot het sluitend maken der begroting konden worden genomen. Dit had ten gevolge, dat de uitvoering van werken, die enige omvang be zaten, in dat jaar niet verwezenlijkt kon worden. Het college meent ech ter thans een zekere duurzame verbetering te kunnen constateren. Een drietal voorbeelden worden hierbij genoemd. Zo konden de bud- getaire tekorten over de jaren 1940 tot en met 1947, die oorspronkelijk ongeveer f 1.000.000 beliepen, in de afgelopen jaren tot een bedrag van ongeveer f 200.000 worden afge. schreven. Het grondbedrijf werd zo. danig gesaneerd, dat voor de toe komst niet meer op uitgaven van gro te omvang gerekend moet worden. In 1951 en 1952 zag men zich ge noodzaakt ten laste van de reserve gen van verbetering in Middelburgs gemeentefonds 19481950 belang rijke extra-afschrijvingen op de ka_ pitaalsuitgaven te" doen. De begro. ting voor 1955 biedt echter ruimte om deze reserve in een aantal jaren te herstellen. Met dankbaarheid constateert het college, dat men van de zyde van het r\jk en van de provincie steeds een open oog had voor de financiële i moeilijkheden der gemeente. Zonder «elen krijgt een speciale bestemming, steun van die zyden was het bren- De jaarlijkse afschrijving voor ver- financiële positie niet mogelijk ge weest en zou geen sluitende ont werp-begroting zijn ontstaan. Over de subjectieve verhoging van de algemene uitkering van het ge. meentefonds is nog geen beslissing fenomen, daar de wijziging van de etrokken wet nog niet tot stand kwam. B. en W. merken echter op. dat in deze ontwerp.begroting met het resultaat van de onderhandelin gen tussen Ged. Staten en de minis ter van binnenlandse zaken rekening kan worden gehouden. Op het resultaat over 1954 zal der worden ingegaan per afzonder lijk voorstel tot net sluitend maken van de betrokken begroting. Verhoging der middelen De algemene uitkering per inwo ner wordt voor 1955 berekend op een basisbedrag van f 51. Zonder de sub jectieve verhoging zou dit bedrag f 44,37 luiden. Rekening houdend met een inwonertal van 21.805 per 1 Januari 1955, kan Middelburg een verhoging der middelen van 21.805 maal f 6,63, zijnde f 144.567,15, te. femoet zien. Doordat 20 procent ver- oging kan worden geraamd stijgt dit bedrag tot f 173.480,58. Een deel van deze gestegen mid- (Vervolg op pag. 2) Sowjet-ambassade in Djakarta te groot Men verwacht in Djakarta de Rus sische ambassadeur Zhukow met ver moedelijk een staf van 60 personen, exclusief de gezinnen. Officiële beves tiging werd in Moskou nog niet ver kregen. Het vertrek van de ambassa deur is in grote geheimzinnigheid ge huld. De vice-voorzitter van het Indone sische parlement, mr. Tambunan, noemde het een schending van de di plomatieke overeenkomst. De Indone sische staf telt slechts 8 leden in Mos kou. Er wordt op de regering te Dja karta aandrang uitgeoefend om even als indertijd geschiedde met de afvaar diging van de Chinese volksrepubliek, de overtollige stafleden terug te zen den. DE VERWACHT 'S MIDDAGS OPKLARINGEN. Aanvankelijk veel bewolking met voornamelijk in de Noordelijke helft van het land wat regen. In de mid dag opklaringen. Matige tot krach tige wind tussen Zuidwest en West. Gematigde temperaturen. ZON EN MAAN. 31 Augustus Zon Op: 5 Onder: 19.30 Maan Op: 9.24 Ondef: 19.56

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1