Franse ministers zullen een verenigd front vormen JfTl Vrijheid en centraaal gezag in de Protestantse Kerken KLANKBORD NIEUWE BANKBILJETTEN m ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vandaag debat over E.V.G.-verdrag Polen stelt Frankrijk verdrag van wederzijdse bijstand voor Na een speciale Kabinetsvergadering, die vier uren duurde, heeft pre mier Mendès-France Vrijdag medegedeeld, dat zijn regering vandaag (Za terdag) bij de debatten over de E.V.G. een verenigd front zal vormen we gens de ernstige verantwoordelijkheid en de problemen, waartegenover zij rich geplaatst ziet. Alle ministers zullen bij elke motie, die tijdens het debat Wordt ingediend, op dezelfde wyze hun stem uitbrengen. Het Kabinet zal «ich in zijn geheel van stemming onthouden, indien het rapport van de commissie van buitenlandse zaken, waarin de E.V.G. wordt afgekeurd, in stemming wordt gebracht. De Assemblee van de Franse Unie, een raadgevend lichaam, heeft zich Vrijdagochtend met 100 tegen 65 stemmen uitgesproken tegen be krachtiging van het Europese leger- verdrag. De uitspraak van de Assemblee is een nieuwe aanwijzing voor de oppo sitie in het Franse parlement tegen het legerplan in zijn huidige vorm. Het beslissende debat in de Nationale Vergadéring, dat volgens parlemen taire waarnemers vrijwel zeker met een verwerping van het verdrag zal eindigen, begint vandaag. Vier Franse oud-premiers, de con servatief Pinay, de gematigde Rey- naud, de radicaal Mayer en de R.K. Bidault, hebben een comité gevormd tot „redding van de E.V.G.". Zij ho pen een uitstel van de stemming over het verdrag te kunnen bewerkstelli gen en ook .nieuwe onderhandelingen met de vijf andere E.V.G.-lanaen over concessies aan Frankrijk. Beroep op Coty Volgens „Le Monde", dat tegen de E.V.G. is, heeft minister Beyen een beroep op president Coty gedaan om zijn invloed te gebruiken ter redding van de E.V.G. Minister Beyen zou te vens verklaard hebben, dat de vijf andere E.V.G.-landen bereid zijn ver der te gaan dan op de conferentie te Brussel om ratificatie van de E.V.G. door het Franse parlement te verge makkelijken. De Canadese minister van buiten landse zaken, Lester Pearson heeft een beroep op Mendès-France gedaan om tot een oplossing van de Europe se kwestie te komen. Het Britse Kabinet heeft Vrijdag de crisis in de Westeuropese defen sieplannen besproken, welke zal ont staan, indien de Franse Nationale Vergadering het E.V.G.-verdrag van daag afwijst. Volgens welingelichte functiona rissen te Washington worden op het ogenblik in de Amerikaanse hoofd stad voorstellen overwogen voor een BAD. Op de Bürgenstoek boven 't Vierwoudstedenmeer (Zwitserland) is een zwembad geopend De grote "attractie is eenonder waterbar. Uit die bar kan men door grote patrijspoorten onder water in het zwembad kijken!! VASTGEPLAKT. „Zeg, help me even", verzuchtte een dame uit Zwee- loo (Drente) toen zij op de straatweg, die men bezig was te teren, uitgleed en voorover viel op een juist geteerd, gedeelte. Ze had al geprobeerd zelf overeind te komen, maar haar handen en.jurk zaten zo vast, dat arbeiders te hulp moesten komen om haar uit haar netelige positie te bevrijden. BOERDERIJ. Het blad New York Daily Mirror geeft het volgende ant woord op de vraag wat een boerde rij is: „Een stuk land, waar men 's morgens vroeg opstaat en tot 's avonds laat werkt en waar men een vermogen kan verdienenals men er aardolie ontdekt." BAD. Elk jaar doen duizenden uit vinders volkomen nutteloze uitvin dingen, die geen succes hebben. Tot deze groep wil niet een zekere Zweed gerekend worden, die een nieuwe Dadkuip uitvond. Het is een badkuip met een deurtje. Men be hoeft dan niet meer over de rand van de badkuip te stappen met alle kansen op ongevallen. Het deurtje sluit waterdicht! DICHTERS EN DENKERS. Het volk der dichters en denkers (U raadt toch welk volk?) dreigt over vleugeld te raken. In Frankrijk zijn vorig jaar 570 boeken met een wijs gerige inhoud verschenenin Duitsland maar 284. Een spotvo heeft gevraagd of dit misschien tekent, dat de Duitsers zich m interesseren voor geldverdienen dan voor dichten en denken. VALLEN. Een levensverzekerings maatschappij in New York heeft me degedeeld, dat in de Verenigde Sta ten jaarlijks 21.000 mensen sterven door vallen. De val-sterfte komt direct na de sterfte door verkeersongelukken. WIJ VROUWENMevr. Ivy Ba ker-Priest is schatkistbewaarster in de Verenigde Staten, hetgeen bete kent, dat zij alle duiten van de Ame rikaanse staat beheerd. Nu zal op de dollarbiljetten haar portret komen te staan. Gevraagd of zij dat prettig vond, antwoordde ze: Zolang wij, vrouwen, het bankpapier nog in de vingers krijgen, kan het ons weinig schelen of er een vrouwenportret op staat". DE NIEUWE APPEL. De hoop van de Engelse appelkwekers is m de concurrentiestrijd met de Nederland se en andere befaamde appelkwekers, gevestigd op een nieuwe appelsoort, die Winston Desert heet. De appel heeft de volgende eigen schappen: zeer dikke schil of huid, zoet met een zwak-bitter bijsmaak je, stevig tot het einde van het sei zoen, weinig kwetsbaarblijft aan de boom hangen totdat het loof afgevallen is. Zij groeit het best op kerkheuvels. conferentie van acht landen over Duitse herbewapening, indien Frank rijk de E.V.G. niet ratificeert. Uitstel van beslissing Volgens welingelichte kringen te Parys heeft de Franse regering Vrij dagavond besloten een beslissing over ratificatie van het E.V.G.-verdrag, indien nodig, uit te stellen om verdere onderhandelingen over Frankryks verzoek om wijzigingen van het ver drag mogelijk te maken. Poolse nota De Poolse regering heeft aan de Franse regering een nota laten over handigen, waarin wordt voorgesteld tussen beide landen een verdrag van bondgenootschap en wederzijdse bij stand te sluiten. De eerste reactie bij Franse hoge functionarissen was, dat men het Poolse voorstel „nauwelijks realis tisch" noemde. In politieke kringen ziet men in het voorstel een typische Sowjet-inspiratie, ingegeven aan de vooravond van het Franse debat over het E.V.G.-verdrag. Russisch eskader waargenomen Voor de Noorse kust is een Rus sisch eskader, bestaande uit drie kruisers en twaalf torpedobootjagers, waargenomen. Men neemt te Londen aan, dat de schepen voeren van de Barentzee een van de normale oefengebieden naar de Oostzee om te oefenen met de Russische Oostzee- vloot of om in een van de havens gekalefaterd te worden. Tweede ontsnapte uit Haagse huis van bewaring gepakt De 24-jarige opperman C. H. S. uit Rotterdam, die op Dinsdag 17 Au gustus jl. in gezelschap van de 24-ja- rige opperman J. D. uit 's Gravenha- ge uit het huis van bewaring te Den Haag was uitgebroken, is in Duits land gearresteerd. D. was op 21 Au gustus al door de politie te Geleen gepakt, maar S. wist toen te ont snappen. Het tweetal bevond zich, zoals men weet, in voorlopige hechtenis in het huis van bewaring te Den Haag. Zij hebben op 21 Augustus de bewaker bewusteloos geslagen en daarna de benen genomen. Zij waren enige da gen buiten de gezichtskring van de justitie, maar hepen in Geleen tegen de lamp. Het bleek dat de beide vluchtelingen in Limburg getracht hadden door het plegen van inbraken „de kost te verdienen". D. is in Ge leen aangehouden, S. wist op een motorrijwiel te ontkomen. Het is nog niet bekend in welke plaats in Duitsland S. thans is gear resteerd en ook is niet bekend of hij zich daar ook aan inbraken heeft schuldig gemaakt. S. zal in Duits land eerst worden berecht en daarna aan de Nederlandse politie kunnen worden uitgeleverd. De geheimzinnige Ameri kaan in Enschede Naar aanleiding van de berichten in de kranten over de Amerikaan, die in het ziekenhuis te Enschede is opgenomen en aan geheugenverlies lijdt, waardoor zijn identiteit tot nu toe niet kon worden vastgesteld, heeft een dame uit Haarlem zich tot de Amsterdamse politie gewend. Zij deel de de centrale recherche mede, dat haar dochter omgang heeft gehad met een Amerikaans militair, die in Juni met verlof naar Nederland zou zijn gekomen, doch niet verscheen. Deze gegevens zijn naar Enschede gezonden. NED. BANK KONDIGT AAN Van 100.en van 10. De Nederlandsclie Bank zal binnen kort naast de thans circulerende bankbiljetten van 100 en 10, bil jetten van dezelfde coupures maar van een nieuw model in het verkeer brengen. De nieuwe biljetten zijn gedrukt naar een ontwerp van J. F. Doeve. De voornaamste kenmerken der biljetten van 100 zijn: geelachtig papier, watermerk Mercuriuskop, formaat 97 x 169 mm. Voorzijde: Koning Boudewijn wii het zélf zien Plan voor reis naar Bellgische Congo Volgens de Belgische pers heeft Koning Boudewijn een reisplan voor de Belgische Congo, hetwelk hij zelf geheel en al heeft voorbereid. Hij wil niet dat men alles vooruit vastlegt en beschouwt een en ander als een stu diereis, zonder officiële ontvangsten en festiviteiten. In het socialistische blad „Le Peu- ple" wordt hiertegen bezwaar ge maakt. Men kan een reis door de Con go niet improviseren en dit geldt nog meer voor een vorst dan voor een particulier. Ook het katholieke blad „La Petropole" verwacht, dat thans op korte termijn officieel bekend ge maakt zal worden, hoe het staat met deze reis. Shirley le Fpuvre, een 58-jarige rei zende evangelist in Engeland en de 25-jarige papegaai „Polly" zijn al heel lang kameradenZe zijn zó aan elkaar gehecht, dat ze elkaar geen ogenblik kunnen missen, en daarom heeft evangelist Shirley er iets op gevonden om Polly ook tij dens zijn evangelisatie-arbeid dicht bij zich te hebben. Per fiets legt de heer Le Feuvre zijn bezoeken af en Polly rijdt mee, met kooi en al. Bekijks heb ben Shirley en Polly genoeg, maar daar trekken ze zich niets van aan. hoofdkleuren groen en bruin. Rechts het naar het schilderij van Holbein gegrafeerde portret van Erasmus, op de achtergrond een afbeelding van Oud-Rotterdam. Achterzijde: hoofd kleur roodbruin, links een gestyleer- de Phoenix. De kenmerken van het 10-guldens- biljet zijn: Grijsachtig papier, watermerk druiventros met bladeren en vertica le rij van getallen 10. Formaat: 83 x 147 mm. Voorzijde: hoofdkleuren bruin, blauw en groen, rechts het naar het schilderij van Van Miere- velt gegraveerde portret van Hugo de Groot, links onderaan een drui ventros met bladeren. Achterzyde: hoofdkleuren rood, groen en bruin, links een weegschaal en een zwaard, in het midden een wereldbol. Links en rechts onderaan een scheepje. Ontwerp-nota van S.E.R. (Slot van pag. 1). wordt aangeraden in het leggen van additionele lasten op de Nederland se export. De S.E.R. constateert voor 1954 een geringe achterstand in het inko men van de handarbeiders en meent voorts, dat een eventuele loonsver hoging op korte duur geen ongunsti- ge-consequenties met zich zal bren gen voor de betalingsbalans. Of en in welke mate een loonsverhoging op het prijsniveau zal worden afgewen teld valt niet met zekerheid te voor spellen. Omvang en vorm De S.E.R. heeft geen definitieve uit spraak willen doen of de loonsverho ging in de vorm van een „vergun ning" dan wel van een „verplichting" zal moeten worden gegeven. Econo misch gezien pleit er veel voor een vergunning van, dg verandering van de normen van de huidige loonpoli tiek. Overwegingen zowel van econo mische als van sociaal-politieke aard arbeidsvrede kunnen tot een an dere conclusie nopen. Ook de omvang van een eventueel toe te passen loonsverhoging zou by het te kiezen systeem een rol kunnen spelen. Kunstmatig huurpeil Het kunstmatig huurpeil wordt dooi de ondernemers gevoeld als een voortdurende bedreiging van hun kostprrjsverhoudingen, omdat zij steeds rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat een verhoging van het huurpeil mede een verhoging van het loonpeil met zich zal bren- Dit pl.m. 35 cm hoge bronzen beeldje is door het Provinciaal Bestuur be schikbaar cjesteld als prijs voor de in ternationale kampioenschappen hand. boogschieten, die vandaag te Ovezan- de gehouden zullen worden. Het is vervaardigd door de beeldhouwster L. ■Heijbroek te Vlissingen. (Foto P.Z.C gen. Bovendien ontstaan er ongemo tiveerde verschillen in vergelijking met de nieuwbouw. De nieuwe huurverhoging dient vol gens de S.E.R. een belangrijke stap te zijn op de weg naar een econo misch verantwoord huurpeil. Een deel van de raad is van oor deel, dat een dergelijke huurverho ging gepaard dient te gaan met de in stelling van een huuregalisatiefonds. In verband met de noodzakelijke voorbereidingen zal een dergelijke verhoging niet binnen enkele maan den kunnen plaats vinden. Een loons verhoging behoeft hierop niet te wachten. De gevolgen van een huurverho ging kunnen worden gecompenseerd door directe of indirecte belasting verlaging. Vervolgens bepleit de nota aandacht voor de positie van de z.g. „vergeten groepen Al het mogelijke moet worden gedaan om het reëele inkomen van deze groepen niet te doen dalen. Generaal D. C. Spry naar ons land. De directeur van het internationaal padvindersbureau te Londen, gene raal D C. Spry, zal van 6 tot en met 12 September 'op uitnodiging van de Nederlandse- padvindersraaa een of ficieel bezoek aan ons land brengen. STEMMEN UIT DE KERKEN Twee stromingen, die elkaar afwisselen „Kan men nu zeggen dat in het huidige kerkelijke bestel van onze Geref. Kerken deze organische eenheid in de kerkregering tot een duidelijke en genoegzame openbaring komt?" zo vraagt prof. Herman Ridderbos in een van de laatste nummers van het Geref. Weekblad en in het stellen van deze vraag ligt reeds dat hy er niet helemaal gerust op is. Het loopt niet in alle delen, zoals hy het zou wensen. Met name geldt dit voor het gezag van de Synode. Zij heeft een zelfstandig bestaan en moet zelfstan dig denken en beslissen. De afgevaardigden zijn niet gebonden door een bindend mandaat. Zulk een Synode heeft daarom „een eigen zelfstandige autoriteit, ja, een zeggenschap over de mindere vergaderingen", zoals de Kerkorde het zegt. Maar hier wringt nu juist de schoen. Kan een Synode haar gezag werkelijk laten gelden en op welke wijze moet zrj dat dan doen? Hier ligt een moeilijkheid, die een zeer teer punt is by alle Protestantse ker ken en wel in het bijzonder bij die genen die zich van de Ned. Herv. hebben losgemaakt of "die door on derlinge afsplitsing zijn tot stand ge komen. Daar legt men grote nadruk op de zelfstandigheid van de plaatse lijke gemeente: zo groot, dat men die gemeente ziet als een zelfstandige kerk. Daarom wordt er niet gespro ken van de Geref. Kerk in Nederland, maar steeds in het meervoud: de Geref. Kerken. In de tijd van de Do leantie, heeft Abr. Kuyper en ande ren met hem, de gedachte dat iedere gemeente een zelfstandige kerk is, zeer stelselmatig gepropageerd. Zij zou daarom, naar eigen believen het synodale juk kunnen afwerpen en zich kunnen losmaken van de Ned. Herv. Kerk. Wanneer een gemeente in meerder heid dit begeerde zo werd er ver kondigd dan zouden de kerkge bouwen en kerkelyke bezittingen moeten overgaan naar de afgeschei den gemeente en wanneer de kerke- raad in zyn geheel zich wilde losma ken van het synodale juk, ook dan zouden de gebouwen en bezittingen moeten overgaan, want de kerkeraad vertegenwoordigt de gemeente en die gemeente is een zelfstandig geheel. We hebben de laatste jaren kun nen lezen van verschillende proces sen die er in ons land en ook in onze provincie geweest zijn, na de split sing in de Geref. Kerken. Kerkge bouwen werden, soms nadat er een tijdlang gezamenlijk gebruik van was gemaakt, toegewezen aan de groep van artikel 31. De rechter heeft deze beslissing genomen volgens het kerk recht dat in de Geref. Kerken geldig is. Maar, er moet toch ergens een grens liggen voor die zelfstandigheid van de plaatselijke kerk. Zn behoort toch tot een groter geheel. Heeft de ze band betekenis of is ze zinledig? Ook vóórdien is het gebeurd dat een gemeente, geheel of bijna geheel zich heeft losgemaakt uit het ver band van de kerken, maar toen het by de scheiding van de kerken, onder houdende artikel 31 van de Kerkorde in zo grote getale geschiedde, is men in de Geref. Kerken, die sindsdien als Synodalen bekend staan, toch meer gaan nadenken over de vraag of dit stuk van het Geref. Kerkrecht wel juist is. Belemmert het niet „een krachtige en doelbewuste opbouw en vormgeving van het kerkelijk leven?" Daarom meent prof Ridderbos te moeten schryven over ,.de verhou ding van de afzonderlijke plaatselij ke kerken en de kerken in het ge meen", welke zaak hij van „uiterma te practisch belang ziet in het kerke lijk leven". „De vraag is of in onze kerken de eenheid van besluiten en handelen te veel of te weinig ge wicht heeft". Er staan hier twee stromingen te- fenover elkaar. De een legt zo zeer e nadruk op de plaatselijke kerk, dat ze „met een zekere argwaan ver vuld is wanneer meerdere vergade ringen, speciaal de Generale Synode, bijeen zijn om besluiten te nemen". Die Synode moet zich bovendien stipt houden aan hetgeen haar door de kerken wordt voorgelegd. Voortdu rend wordt hier gewaarschuwd „te gen hetgeen men aan centraliseren de tendenzen meent waar te nemen". Een Synode moet de kerken niets kun nen opleggen. Besluiten moeten „in de vrijheid der kerken worden gela ten". Zij moeten beslissen wat zrj met die besluiten zullen doen. Daartegenover wordt een andere stroming openbaar, die het onjuist vindt dat een Synode maar ééns in de drie jaren vergadert en dan weer uitéén gaat. Wanneer er op korte termijn iets besloten moet worden, moet heel de kerkelyke „machine" in beweging komen om eerst de leden van de Synode te verkiezen. Een kerk moet toch een vaste vertegenwoordi ging hebben. Het gezag van de meer dere vergaderingen heeft de laatste jaren aan gewicht verloren. Er is toch een eenheid en zo ergens, moet deze tot uiting komen in het gezag van de Synode. We horen hier klanken, die we in iedere kerk kunnen tegenkomen. Vooral in de kerken der hervorming is men wel zeer bang voor alles wat zweemt naar bestuur van boven af. Ook in het kerkelijk leven komt men hier op voor de vrijheid. Men wil in geen geval dwingend gezag boven zich; ook niet van een Synode; zelfs niet al is deze door de gezamenlijke kerken of gemeente gekozen. In de Hervormde Kerk wegen zulke argu- Het Wereldgebeuren E.V.G.-koorls De Franse politici hebben sedert enkele dagen de E.V.G.-koorts Ze kunnen alleen nog maar denken en praten over de Europese verdedigingsgemeenschap, het lot van Mendès-France en de toekomst van Frankrijk. Een medewerker van Le Monde heeft deze moeilijke dagen bestem peld als „het uur van Thomas". Thomas, dat was de ongelovige dis cipel, die pas in de wederopstanding van Christus wilde geloven toen hy de vinger gelegd had in de wonden In het geval Frankryk zijn de on- felovige Thomassen de Amerikanen, e Nederlanders, de Duitsers, de Bel gen enz., die niet willen geloven, dat er in de Franse Nationale Vergade ring geen meerderheid zou te vinden zyn voor het Europees Verdedigings verdrag. Zij willen een tastbaar bewys van die onmogelijkheid en Mendès-Fran ce zal hun dat bewijs geven of al thans pogen te geven door een be handeling van het verdrag in de Franse Nationale Vergadering. Vandaag begint die vergadering aan de behandeling, nadat gis teren en eergisteren dc voor naamste politieke leiders ln besloten vergadering nog eens hadden beraad slaagd over het verdrag en ook over het „Verenigd Europa", dat toch wel met dit verdrag staat of valt. Robert Schuman en enkele andere leiders van de (katholieke) M.R.P. hebben verzekerd, dat het verdrag in zijn onbesnoeide vorm nog altijd een .redelijke kans maakt om in de Franse Nationale Vergadering aanvaard te worden. Daarop hoopt ook nog de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Foster Dulles van wie Mendès-France schamper zeide, dat Dulles blykbaar beter wist hoe de stemmenverhou ding in de Franse Nationale Verga dering lag dan de premier van Frank ryk. Daarop hoopt voorts de Britse eer ste minister Winston Churchill, die Maandag jl. in een gesprek met Men dès-France verre van toeschietelijk was voor de Franse premier. Integen deelChurchill gaf duidelijk te verstaan, dat Frankryk de E.D.G. had te aanvaarden en anders de ge volgen van een verwerping zou on dervinden. De grote politieke partijen van Frankryk met uitzondering van de tegenstemmende com munisten zijn verdeeld over de E. V.G. Het socialistische partijbestuur is vóór de E.V.G., maar de Kamerleden zelf zijn er voor bijna de helft tegen. De Gaullisten zijn grotendeels tegen en in de andere partijen zyn minder heden tegen het verdrag. Er zijn enkele weken geleden po gingen gedaan om de „neuzen" te tellen en daarbij kwam men tot een feringe meerderheid tegen het ver- rag. Gelukt het echter aan het socialis tisch partijbestuur om de ruim 50 socialistische Kamerleden, die tegen het verdrag zyn onder de partijaici- pline te houden dan moeten deze Ka merleden ingevolge een besluit van het partijcongres vóór stem men en dan kan het E.V.G.-verdrag aangenomen worden. Reeds heeft het partijbestuur aan gekondigd, dat „ernstige maatrege len" genomen zullen worden voor net geval er Indisciplinair wordt gestemd. De opposanten hebben die bedrei ging echter met een korrel zout ge nomen en verklaart, dat ze niet al te beducht zijn voor die maatregelen. Overigens zijn en dat geldt voor alle leden van de Nationale Vergade ring verrassingen niet uitgesloten. Het debat in de Nationale Verga dering zal klaarheid moeten schenken op twee punten. Het zal moeten leiden tot aannemen of verwerpen van het huidige E.V.G.- verdrag en het zal moeten culmineren in een duidelijke uitspraak over de eisen, die Mendès-France op de Brus selse conferentie heeft gesteld. Voor al dit laatste is nodig opdat de E.V. G.-Ianden weten waar ze met Frank rijk aan toe zijn. Wanneer de Nat. Vergadering het verdrag goedkeurt wil Men dès-France proberen aan te bly- ven als premier en ook als het verdrag wordt verworpen. Hij wil dus het initiatief niet uit handen ge ven. Op welke wijze hn dat wil klaar spelen is niet te voorspellen, maar hij zal het uiterst moeilyk krijgen. Bij aanvaarding van het verdrag doet hy er vermoedelijk beter aan, direct af te treden, want dan is zijn ministeriële leven toch een kwestie van dagen geworden omdat de oppo sitie groepen niet zullen rusten tot dat hij verdwenen is. Alleen bij ver werping heeft hij een kans op voort- regeren. waarbij bij echter zal moeten steunen op een zo heterogene parle- mentsrneerderheid, dat ook dan zijn ministeriële leven weinig rooskleurig menten reeds zwaar; hoeveel te meer moet dit dan 't geval zijn in de Geref. Kerken, die zich juist tegen het sy nodal e juk hebben gekeerd. Prof. Ridderbos meent nochtans dat het draagvlak van de synodale arbeid en beslissingen moet worden verstevigd., Hy wil niet de weg op van de mensen van artikel 31. die be geren dat de beslissingen van de meerdere vergaderingen pas geldig heid krijgen door de goedkeuring van de mindere vergaderingen. Daarte genover stelt hij nu voor dat de min dere vergaderingen consideraties over een bepaalde zaak kunnen geven, na dat de Synode zich reeds een bepaal de mening heeft gevormd, maar nog geen definitieve beslissing heeft ge nomen. Dat is dus zo iets als de eerste en tweede lezing van een voorstel, zoals we dat kennen in de Hervormde Kerk. Hoezeer prof. Ridderbos bij zijn overwegingen ook gelyk moge heb ben, toch betwyfclen wij. of het in de practyk zo zal worden, dat zowel aan de vrijheid van de afzonderlijke ker ken niets zal zyn te kort gedaan en tegelijk het gezag van le Synode zal zijn vermeerderd. Het zullen twee stromingen blijven, die elkaar als bo- venstroom en onderstroom zullen af wisselen. h.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 9