Overkoepelende culturele taken? commissie voor J.STROEVE Bz. '„VÏSSERSBELANG" WIL ACTIE VOEREN TEGEN DELTAPLAN Zeeuwse Almanak VLISSINGEN COMPOST VAN GROOT BELANG VOOR LAND- EN TUINBOUW TOESTAND AAN HET DIJKWATER NU VRIJWEL GECONSOLIDEERD Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1954 RAAD VLISSINGEN Brief van Z.V.U. uitvoerig besproken DONTZKTTI S OPERA „DON PASQUALE" l> blijkbaar een werk met een lange nagalm: In Mei werd deze opera in Vlissingen opgevoerd en gister middag nog werd er over gesproken in de raad van deze stad. Aanleiding daartoe was een brier van de voorzitter van de Zeeuwse Volksuniversiteit, waarin een uiteenzetting werd gegeven over de voorbereidingen tot deze 1 lissingse opvoering. Zoals men zich zal herinneren werd er in de raads- vergadering van Vrydag 28 Mei door verscheidene sprekers critiek op de voorbereiding geleverd, omdat diverse suggesties uit de raad niet waren opgevolgd, o.a. inschakeling van de raad van overleg uit de vakcentralen en van de Arbeiderskunstkring. Hieraan werd het geringe aantal bezoe kers van deze met gemeentelijke garantie tot stand gekomen opvoering ge weten. De heer J. van Wagtendonk (P.v.d.A.) onderwierp de brief van de Z.V.U.-voorzitter aan een uitvoerige beschouwing, waarby hy tevens de suggestie deed om in Vlissingen een overkoepelend orgaan te stichten voor cultureel werk. Deze spreker had overigens de brief met gemengde gevoelens gelezen. Er werd daarin medegedeeld, dat overal in den lande het aantal bezoekers be neden de verwachting bleef. „Dat is onjuist" verklaarde de heer Van Wagtendonk en hij noemde als voor beeld o.a. Emmen, waar de opvoering voor een uitverkocht huis moest worden herhaald. Voorts was spreker onaangenaam getroffen door een be paalde zinsnede en was hy het niet eens met de in de brief gesuggereer de passiviteit van hemzelf: „Die pas siviteit was er niet", verklaarde de heer Van Wagtendonk nadrukkelijk. Hij wees er op. dat aan het slot van de brief van de Z.V.U.-voorzitter wordt toegegeven, dat de Z.V.U. to'-h ook verkeerd heeft gehandeld. „Harp muziek na onwelluidende dissonan ten" zo noemde spr. de slotelausule van de brief. De heer Van Wagten donk zeide verder, niet alleen als raadslid maar ook als voorzitter van de raad van overleg te hebben ge sproken. De heer J. Marys fA.R.): „wijlen de raad van overleg" De heer Van Wagtendonk: „Jam mer, dat het geluid van de zijde der Z.V.U. te laat komt, te laat voor de opvoering van „Don Pasquale", te laat ook voor contact met xde raad van overleg. Voor ons is samenwer king in deze raad onmogelijk als ge volg van grievende uitlatingen en on begrijpelijk commentaar, verstrekt van principieel protestants stand punt op het R.K.-mandement". De heer Van Wagtendonk wees tenslotte op vruchtbare initiatieven van overkoepelende lichamen in ande re gemeenten, zoals in Zaandam, Schiedam enz. en bepleitte instelling van een dergelijk orgaan voor Vlis singen. Wethouder W. Poppe sprak ver zoenende woorden: „Ik heb de brief nog eens goed gelezen, maar hij viel Advertentie. 1 VERMOGENSBEHEER g 1 BELEGGINGSADVIEZEN 1 |1 Ao. 1818 H H Commissionnairs in effecten M Prinsengracht 1005 Amsterdam Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii me nogal mee. Het scheelt misschien, dat ik de schrijver kenDe wet houder geloofde niet, dat de schuld in deze aangelegenheid uitsluitend by de Z.V.U. ligt, die ligt ook by hem zelf, maar ook by de vakcentralen. „Maar deze zaak Is te redden, wan neer we de volgende maal eens samen rond de tafel gaan zitten", zo zeide hy. De heer J. L. Verhagen (V.V.D.) kon in zekere zin de verontwaardi ging van dhr v. Wagtendonk begre pen, maar wees er op. dat uit 't slot, van de brief blijkt de bereidheid en de behoefte van de Z.V.U. om in de toekomst nauwkeurig overleg te ple gen. De heer Verhagen was het met de suggestie van de heer Van Wagten donk voor een overkoepelend lichaam eens. Hij zou daarbij echter in het overleg de Z.V.U. willen inschakelen en memoreerde de grote verdiensten van deze instelling. De heer Van Wagtendonk verklaarde daarop 't met inschakeling van de Z.V.U. ge heel eens te zijn. Wethouder Van Popering, die de raad voorzat in verband met vacan- tie van burgemeester mr Kolff. her innerde aan het werk, door diverse organisaties op cultureel terrein ver richt en herinnerde er aan. dat de Z. V.U. destijds niet had willen mede werken aan de stichting van een overkoepelend orgaan. Overigens zou ook hij een dergelijk lichaam toejui chen'. Bij de over te leggen stukken be vond zich een vernietiging door Ged. Staten van een raadsbesluit, waarbij ?;een tegemoetkoming werd verleend n vervoerskosten aan een ingezete ne, wiens zoon de R.K. Ulo-school te Goes bezoekt. De heer J. P. Ventevo- gel (C.H.U.) vond een dergelijke gang van zaken onaangenaam, omdat al leen diegenen profiteren, die in be roep gaan. Hy vroeg of de gemeente Vlissingen haar richtlijnen niet in overeenstemming kon brengen met die van Ged. Staten, een opvatting, waarbij de heer J. L. Verhagen zich volkomen aansloot. Wethouder Pop pe zegde toe. deze zaak met Ged. Sta ten or zo nodig met de onderwijsraad te behandelen. LEGES Voorts werd door B. en W. mede gedeeld dat zij vooralsnog geen voor stel zouden doen om de leges voor paspoorten te wijzigen. De neren W. J. Andriessen en M. J. Van Poelje (P.v.d.A.) verklaarden diö te betreu ren en wezen er op dat in Middelburg de leges .75 bedroeg, de helft dus van Vlissingen. Wethouder Poppe zeide in dit verband, dat een verge- leiking niet altijd opging, want een bewijs van Nederlanderschap bijvoor beeld kost in Middelburg 2.50, in Vlissingen 1.50. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft boven dien uitgerekend, dat een paspoort de gemeente aan administratiekosten enz. 2.kost, zodat een gemeente lijke leges van 1.50 zeker niet hoog is. Besloten werd Ged. Staten te be richten, dat er geen bezwaren zijn te gen een presentiegeld van 10. voor raadsvergaderingen en 50% daarvan voor commissievergaderin gen. Tot bezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand werd benoemd de heer S. Klap, met algemene stem men. In de vacature-Buys werd toe gelaten tot. lid van de raad de heer F. G. Smit. Voorts werd een aantal tij delijke onderwijskrachten benoemd en herbenoemd: mevrouw J. M. Polder man-Vijverberg aan de gemeentelijke huishoud- en industrieschool, de da mes G. Bakker, W. H. Groeneweg. en Y. de Leeuw en M. L. Prummer en de heer C. Damen aan dezelfde school. De heren H. O. Hisken en A. Riddersma werden benoemd aan de gemeentelijke dagschool voor de nij verheid. Aan de Vlissingse Oratori umvereniging werd een garantie ver leend voor een „Johannes-Passion"- uitvoering in 1955 tot een bedrag van 750.—. VERGADERING IN BRU1NISSE Met medewerking van „Zevibel" In een te Bruinisse gehouden verga dering van de visserijverenig-ing „Al gemeen Vissersbelang" werd besloten om de rente van het Risicofonds voor de mosselvisserij aan te wenden om een actie te voeren tegen het Delta plan. Deze actie zou gevoerd moeten worden door de „Zevibel", als zijn de de vereniging, welke de belangen van de Zeeuwse visserij behartigt. De heer A. de Koning Azn.. voorzitter, deelde naar aanleiding van de notulen mede dat „Zevibel" zal trachten veran dering te brengen in de pachtvoor- VAN £.u)in rjjjj TOT Een aantal enthousiaste zwem mers, die In Vlissingen het zilte nat ingingen, hebben het bad duur moe ten betalen. Na een verkoelende duik in de golven kregen zij wel een heel koude douche, toen zy merkten dat hun fiets, die zij rustig ergens tegen een hekje hadden geplaatst, plotse ling verdwenen was. De stalen ros sen bleken in handen te zyn geval len van een paar bars uitziende agenten, die de vehikels bij een lantaarnpaal „aan de ketting" had den gelegd. De karretjes liadden, ondanks alle verkeersborden en waarschuwingen, niet in de daarvoor bestemde rekken gestaanBad gasten, let op Uw saeck! BIJZONDERE HOND Met een variant op de bekende uit spraak van de vader van Dik Trom C. Johan Kievifs geesteskind - zou men van de hondtoebehorende aan de familie Versluis in Nieuicyliet kunnen zeggen: Het is een bijzon dere hond, en dat is iel Want deze hond heeft een alleszins opmerkelijke voorliefde voorpoe sen, kippen en duiven.' Néégeen op jachtinstincten, maar een zuiver op genegenheid berustende voorliefde! De kat heeftzo meldde men ons, zelfs drie jonge poesen in het hondenhok gedeponeerd, de kippen leggen bij voorkeur hun eieren in het honden hok en als de duiven maar even kans ziendan gaan zy op bezoek bij de bond! Zelfs heetf de hond dit voorjaar 'n moederloos lammetje vertroeteld en uit dit alles blijkt toch wel zonne klaar, dat het hier om een bijzon dere hond gaat. „Het is een lief dier", zo schreef men ons, een uitspraak die ivij gaarne onmiddellijk aanvaarden, gezien de voorkeur van de poesen, .kippen en duiven voor het hondenverblijf Een arke Noachs in het klein! HALVE EEUW. Een halve eeuw getrouwd was dezer dagen het echtpaar M. Quist- Koppenhol in Poortvliet. Beide oud jes genieten nog een goede gezond heid en de grote dag werd door vele vrienden en bekenden opgeluisterd. BLOEMEN. De Vereniging van Oud-Leerlingen van Land- en Tuinbouwwintercur- sussen te Kloetinge gaat zichzelf in de bloemetjes zetten, en wel op 10 en 11 September a.s. Dit ter ge legenheid van een tentoonstelling van deze gewassen, die in de garage van de heer W. v. d. Endt aldaar zal worden gehouden. Ook de school jeugd zal op de tentoonstelling ver tegenwoordigd zyn met diverse plan ten, die in het voorjaar reeds wer den uitgereikt. MYSTERIE. Enkele ongenode gasten probeer den dezer dagen in te breken bij een bewoner van de Scheldekade te Breskens. Deze poging ging echter met zoveel gerinkel van brekend glas gepaard, dat de bewoner uit zijn slaap werd opgeschrikt en een kijk je ging nemen. De boeven waren echter al op de loop. Ook de politie heeft nog geen spoor kunnen vin- HOOGSEIZOEN. In de Axelse haven is het momen teel hoogseizoen. Er liggen niet min der dan 25 schepen gemeerd, die voornamelijk met vlas zijn geladen. Dit cijfer werd dit jaar nog niet bereikt. Het vlas wordt met trucks naar de grensstreek vervoerd, waar het verder verwerkt wordt. MUZIEK. Het muziekleven in onze provin cie laat weer geducht van zich ho ren. Gaf Donderdag de mondorgel club „Ons Genoegen" te Vrouwen polder een openluchtconcert voor de badgasten, Zaterdagavond staat Tho- len in het teken van de Muzen. Dan komt daar het harmoniegezelschap „Concordia" uit Bergen op Zoom, dat met zijn naamgenoot uit Tliolen een muzikale ommegang zal maken en vervolgens de Thoolse burgery een concert op de Markt zal aanbie den. Dit allemaal door de gulle bij dragen van de Thoolse bevolking. waarden voor de Zeeuwse visserij per celen. Men betreurde het, dat de act?e tot dusver buiten de „Zevibel" om werd gevoerd. De vergadering was bijeengeroepen om richtlijnen vast te stellen voor de mosselzaadvisserij op* de Waddenzee in het aanstaande voorjaar. Deze richtlijnen worden gevraagd door de adviescommissie voor de Mosselteelt, die daarover volgende week zal ver gaderen. Tijdens die vergadering zal tevens een voorstel ter tafel komen van de mosselvisserij uit het Noorden (Wieringen c.a.) om de visserij op zeesterren te stimuleren. Hiervoor zou dan f 0.30 per kg. uit het Mosselkwe- kersfonds moeten worden bijgepast. Met algemene stemmen werd de af gevaardigde naar de vergadering van de Adviescommissie opgedragen tegen dit voorstel te stemmen. Men achtte de zeesterrenvisserij nog steeds een lucra tief bedrijf. Mocht het bedrijf noodlij-, dend worden, dan acht men het de taak van de regering deze visserij te steunen. Plannen van de regering om de zeesterrenvisserij op de Wadden zee te beperken of geheel te doen ver dwijnen zal men toejuichen. Het punt tot openstelling van de Waddenzee voor het vissen van mos selzaad gaf eveneens aanleiding tot uitgebreide discussies. Nadat diverse sprekers hierover het woord hadden gevoerd werd een voorstel van de heer De Koning aangenomen met 22 tegen 4 stemmen. Het voorstel houdt in ieder een vrij te laten vissen op de daarvoor vastgestelde dagen, maar door b.v. een week tussenruimte de handel de gele genheid te geven telkens de voorraden consumptiemosselen aan te vullen. Bij de rondvraag werd er op gewe zen, dat de mosselbanken dit jaar te vroeg waren opengesteld. Het mossel zaad was nog klein en men vreest, dat het geviste niet tot zijn recht zal ko men. Voorgesteld werd de openstel lingsdatum de volgende jaren weer te bepalen in September. Dit betreft de dc zaadbanken in de Zeeuwse stromen- De voorzitter zeide tenslotte over het voorkomen van mosselzaad in de Wad denzee nog weinig vernomen te heb ben. Hij was de mening toegedaan, dat er daar weinig zaadval is. N.V.vJh. GEBR. POLAK HET ADRES VOOR IJZERWAREN, GEREEDSCHAPPEN ENZ. Nieuwe modellen Tweka Yersey Deux Pieces Wij ontvingen zojuist de nieuwe modellen voor Herfst en Winter 1954, in de kleuren: R.A.F.; Petrol, Turqu oise, Anthraciet, Bordeaux, Zwart en Marine. Maten 38 t.e.m, 52. Prijzen: f 57.50, f 59.00, f 62.50, en f 67.50. Ook voor uw Tweka Yersey Deux Pièces eerst kijken bij: BOBBE üw modehuis in Vlissingen Oud-Vlissinger overleden na bedrijfsongeval. De 33-jarige J. K., vroeger te Vlissingen, is in een Amsterdams ziekenhuis overleden aan de verwon dingen, welke hij bekwam bij een bedrijfsongeval, dat vorige week ge beurde tydens het leggen van èen pijpleiding tussen Velsen en Amster dam. K. was gehuwd en had drie kinderen. K., die vroeger werkzaam was bn de Waterleidingmij. Midden-Zeeland te Vlissingen. ging later in dienst van de fa. Visser en Smit te Papen- drecht. voor welke firma hij in vér- schillende Zeeuwse plaatsen werk zaam was. In Maart van dit jaar vertrok K. naar Velsen, waar zijn firma werkzaam was in opdracht van de Hoogovens. Tydens het leg gen van een pijpleiding tussen Vel sen en Amsterdam ontstond vorige week Woensdag een explosie, waarbij verschillende arbeiders, onder wie K„ ernstig gewond werden. K. werd overgebracht naar een ziekenhuis in Amsterdam, waar hij Donderdag j.l. aan de bekomen verwondingen is overleden. Opening scholen op Schouwen Vrydag 3 Sejtember a.s. des mor- Vrydag 3 September a.s. des mor gens om 11 uur zullen de o.l. en bij officieel worden geopend. Een verte genwoordiging van de adoptie-ge meente Rijssen, die de nlannen heeft ontworpen, is uitgenodigd om deze plechtigheid by te wonen. Des middags om 2 uur wordt de o.l. school te Sirjansland geopend. Excursie Donderdag hielden de leden van de personeelsvereniging van de Ned. Heide mij., afdeling Zeeland, een ex cursie naar de „Eefteling" te Kaats heuvel. Zoals bekend werd deze sprookjes- tuin door de Ned. Heide mij. aange legd. Koninklijki onderscheiding •Bij K. B. is verleend de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver aan de heer T. Huis man te Rilland-Bath, boekhouder bij de N.V. Landbouwmaatschappij „De Bathpolders". Wandeltochten uitgesteld In verband met het op 4 Septem ber a.s. te Kruiningen te houden muziekfestival zijn de wandeltochten van de V.S.V. Kruiningen, welke aanvankelHk op die datum zouden worden gehouden, uitgesteld. Myxomatose De gevreesde konynenziekte myxo matose is thans ook in 's Heer Arendskerke geconstateerd, nl. bij de konijnen van de heer M. van D. Botsing Op het beruchte kruispunt Poelen- daelewegNieuwe Vlissingseweg in Middelburg ontstond Vrijdagmorgen door tot dusver onbekende oorzaak een botsing tussen een bestelauto van de P.T.T. en een personenauto. Het eerste voertuig werd bestuurd door C. v. d. B. uit Middelburg, het twee de door J. J. uit Souburg. De bestel auto werd licht beschadigd aan de achterzijde, de personenauto aan de voorzijde. VAN HUISVUIL TOT MESTSTOF belangwekkende lezing van de heer G. J. Koenders. geheel Zeeland werd Vrijdagmiddag een excursie georganiseerd naar <lè compostcringsihrichting te Vlissin gen. Het doel van deze excursie was, nog meer bekendheid te geven aan de mogelijkheden tot gebruik van com post ten behoeve wan land- en tuin bouw. Aan de excursie ging vooral een samenkomst in 't „Scheldekwar. tier", waar de heer G. J. Koenders, hoofd van de Cultuurtechnische Dienst, bureau Walcheren, een uit eenzetting gaf over het gebruik van compost voor de land- en tuinbouw in het algemeen. Een openingswoord werd gespro ken door de directeur van Gemeente werken, de heer J. Moll, die wees op het grote belang van een goede af voer van het huisvuil uit de steden. De mogelijkheid tot afvoer naar zee heeft Vlissingen van de hand gewe zen, aldus de heer Moll, daar het noodzakelijk is, dat de landerijen niet alleen met kunstmest, doch ook met organische meststoffen, zoals deze in het huisvuil voorkomen, vrucht baar worden gemaakt. De landelijke overheid is ook zeer voor dit procédé geïnteresseerd en wil komen tot een regionale verwerking van het huis vuil tot compost. De heer Koenders zeide, dat door een sterke opvoering van de oogst met kunstmest, zoals deze de laatste jaren geschiedt, een groot gevaar be- Baby en 3-jarig meisje om bei leven gekomen. Tragische ongelukken in De Klinge (B.) In het Belgische grensplaatsie De Klinge is de twee maanden oude ba- bie van de familie H. door verstik king om het leven gekomen. In een onbewaakt ogenblik heeft het kindje zich in het kussen omgedraaid, met het vermeldde noodlottige gevolg. In dezelfde gemeente is het 3-ja- rige meisje M. F. tijdens het spelen in een waterput geraakt en verdron ken. Toen men het meisje reeds ge ruime tijd miste, werden nasporingen gedaan. De waterput stond op het erf van de familie F. RAAD HULST Critiek over benoeming van schoolhoofd In de zitting van de gemeenteraad van Hulst, die Vrijdagavond werd ge houden, werd tot hoofd* van de Open bare Lagere School benoemd de ht D. Weema. De heer Weema Werd eveneens benoemd tot lid van 1 de Commissie tot Wering van School verzuim. Door de heer J. van Mierlo (KVP) werd critiek geuit op de wijze, waar op door een ambtelijke instantie po gingen waren aangewend om een schoolhoofd van een bepaalde confes sie benoemd te krijgen. De raad stemde hiermede in. Voor de aanschaffing van leermid delen ten behoeve van de meisjes scholen werd 'n bedrag van 3580.11 beschikbaar gesteld, en voor de ULO- school 4308.60. Een nieuwe monumentenverorde ning en verordeningen betreffende marktgelden en wegenbelasting wer den aangenomen. Er werd een voorschot van 30.000 beschikbaar gesteld voor de verbete ring van 21 woningwetwoningen. De voormalige jongensschool werd verkocht aan de firma Cevar te Hulst. Bij de rondvraag bepleitte de heer A. J. Blommaert de betaling van overwerk aan het secretariepersoneel de heer Ch. Willemstein vroeg meer speelgelegenheid voor de kinderen en pleitte voor een beter verkeersrege ling op gevaarlijke punten. Door de heren J. Boel en J. van Mierlo werd dringend verzocht maat regelen te treffen tegen verder ver val van de molen en de eigenaar des noods te dwingen tot het doen ver richten van herstelwerkzaamheden. OVER VEERTIEN DAGEN DICHT Nieuw stroomgat is nu 85 meter breed De situatie aan het Dflkwater werd gisterenavond als vrijwel geconsoli deerd beschouwd. Wel was in de voorgaande nacht nog een stuk van pl.m. 20 meter van de zanddijk aan de Oostzijde van het gat weggesla. gen, zodat het gat tussen de stelling voor de kleidam en deze Oostelijke dijk nu pl.m. veertig meter breed was geworden, maar aan de andere zijde bleek toch nog ongeveer de helft van de Donderdagmorgen aan gebrachte kleidam te zijn blijven staan. Men heeft nu een stroomgat van pl.m. 85 meter en dat hoopt men, zo als in onze vorige editie reedfe werd gemeld, door „opzinken" te dichten, e volgende week zullen de zinkstuk. ken worden vervaardigd en daarna wil men in een dag of drie-vier op de ze zinkstukken een stenen dam door de volle breedte van het gat opbou wen, De gaten tussen de stenen, die zo'n dam natuurlijk voor het water volkomen doorlatend maken, worden vol zand gespoten, bij vloed van de zeezijde en bij eb van de landzijde, zodat het stromende water het zand in de steenmassa doet vloeien. Een eigenlijk moment van sluiting kan men bij deze methode niet verwach. ten. Maar zonder nieuwe tegenslag hoopt men het Dykwater toch over Êl.m. veertien dagen gesloten te heb- en. Vrijdagmiddag heeft men de kop van de Oostelijke dyk met kraag, stukken en stortsteen versterkt en men hoopte dit hoofd aldus te kun. nen behouden. Ook werden Vrijdag reeds metingen en peilingen verricht opdat men weer een nauwkeurig beeld kan krijgen van de situatie in het nieuwe stroomgat. Volgende week zullen er nog veertig rjjswerkers ko- het dan uit j.e Bouwgebrek aan Stadhuis in Middelburg B. en W. van Middelburg vragen de raad een crediet van f 15.000 te verle nen voor het met lood bekleden van de goten aan de lage vleugel van'het stad huis en langs de galerij. De muren van deze vleugel, waarin o.a. de dienst voor de Maatschappelijke 2t>rg is on dergebracht, vertonen namelijk vocht- p^ekken. Dit euvel wordt veroorzaakt door het feit. dat de kunststenen goten, die dit deel van het stadhuis bezit, niet met lood zijn bekleed, maar met bitumen werden dichtgesmeerd. Deze laatste afwerking voldoet in de practijk niet. Bekleding met lood vormt een afdoen de oplossing. staat voor uitputting van de bodem. Juist door een organische bemesting is het mogelijk, vruchtbaarheid van een door te veel kunstmest uitgeput te bodem te herstellen en te handha ven, daar hierdoor een goede bodem structuur ontstaat, waarin het zo noodzakelijke bacteriënleven slechts mogelijk is. Spr. wees er op, dat jaarlijks 3% millioen ton organische stof verbruikt werd, doch aat men nog ongeveer een millioen ton per jaar te kort komt, die uit de steden zal moeten worden aangevoerd. Aan de hand van enige cijfers toon de de heer Koenders aan, dat bij toe diening van organische meststoffen naast kunstmest de opbrengst van zand- en veengronden met twintig procent kan stijgen en van kleigrond met ca 14 procent. Ook voor het weer vruchtbaar maken van over stroomde kleigrond is compost van groot belang: Dij proeven is gebleken dat zonder compost een productiecij fer werd bereikt van 7,16 en met een compostcijfer van 50 ton per ha een productiecijfer van 11. Na een dankwoord van de heer Moll, waarin hij de hoop uitsprak, dat spoedig 'n verbrandingsoven voor het grote huisvuil zou worden ge bouwd, werd een bezoek gebracht aan de vol in bedrijf zijnde installatie, waarvan de werking door de aanwe zigen met belangstelling werd ge volgd. B. en W. Middelburg tegen deelname garantie lening Ten behoeve van Stichting „Rusthuizen Walcheren" B. en W van Middelburg achten het in meerderheid niet gewenst, dat de Zeeuwse hoofdstad deelneemt aan de garantie v."-> rente en aflossing van een geldlen''1" 1 an f 200.000 aan te gaan door do Stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Walcheren". De Souburg- se gemeenteraad besloot in het begin van dit jaar deze garantie op zich te nemen. Souburg heeft thans de an dere Walchersc gemeenten ver zocht een deel van het bedrag, dat dientengevolge betaald moet worden> voor hun rekening te willen nemen, zulks in verhouding tot het aantal in woners. De betrokken lening wordt aange gaan ten behoeve van aflossing van een kasgeldlening, vervroegde aflos sing van geldleningen, aankoop en in richting van het zusterhuis „Alberti- ne" en uitbreiding van het verpleeg huis „Der Boede". B. en W. delen in hun schrijven aan de raad mede, dat de stichting inder tijd door een aantal kerkgenootschap pen op Walcheren en door alle Wal- cherse gemeenten behalve Middelburg en Vlissingen is opgericht, Deze bei de- gemeenten hebben dan ook geen zéggenschap in hét stichtingsbestuur. Hetcollege verklaart, dat het de werkzaamheden van de stichting ho gelijk waardeert. Desondanks kan men niet inzien, dat Middelburg, dat bui ten de stichting staat, aan een ten. be hoeve van de stichting te stellen ga rantie zou moeten deelnemen. Eén lid van het college wil wel tot deelname adviseren. B. en W. vragen thans ter zake een uitspraak van de raad. MIDDELBURG. Vandaag Molenwater: „Miniatuur Wal cheren". 9—24 uur, muzieklciosk: Con cert „Voorwaarts" (Koudckerke). 20 uur; Electro: „Zet 'm op, George", (a. 1.), 19 en 21,15 uur; Schouwburg: „Dwars door de vuurlinies". (14 j.), 20 uur. Morgen Molenwater: als vandaag; Electro- als vandaag, 15.30, 19 en 21.15 uur; Schouwburg: als vandaag. 14.30 en 20 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Abbott en Costel- lo en dr. Jekvll en mr. Hyde", (14 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Gevaarlij ke ontvoering", (14 jr.), 19 en 21 uur; Stedelijk Museum: Schilderijen ten toonstelling Constantin Guys, 1017 en 1921 uur; Badstrand Vlissingen, pïm. 3 uur aankomst deelnemers Scheldebekerzwemwedstrijd. Morgen Alhambra: als vandaag 15, 19 en 21 uur; Luxor: als vandaag, 15, 19 en 21 uur: Stedelijk Museum: als van daag, 13.30—17 uur. GOES. Vandaag Grand: „Gevangenen van het oerwoud", (14 jr.). 19 en 21 uur. Morgen Grand: als vandaag. 19 en 21 uur, „Vijf dagen schrikbewind", (14 jr.), 15 uur. VROUWENPOLDER. Vandaag Terrein Duvekot: Concours Hippique, Zeeuwse kamp.sch. Landel. Rijv., 13.30 uur. VEERE. Vandaag „Het Lammetje": Schilde- BROUWERSHAVEN. Vandaag Stadhuis: Schilderijententoon stelling (Haagse school). IJZENDIJKE. Vandaag Gemeentehuis: Schilderijen expositie ,N ederlandW aterland',. GROEDE. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstel ling Oostaziatische Kunst. SLUIS. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstel ling Delfts aardewerk. AARDENBURG. Vandaag St. Baafskerk: Schilderijen- expositie. KORTGENE Vandaag: Muziekfeest 2.30 uur ontvangst op het gemeentehuis. OVEZANDE Europese handboogkampioenschappen, 1 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2