C Geheim Duits- Amerikaans overleg over de herbewapening Een brandend hete siësta in het Spaanse Cartagena PARTIEEL ONDERWIJS VOOR WERKENDE MEISJES VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1954 PROVINCIALE ZEEUW8E COURANT 3 PER EOS NAAR DE ZUIDERZON (III) Eerste schreden in Spanje Schoenen poetsen in de Calle Major Het broze trammetje en de sproeiers De droeve ezeltjes en de waaierende donna's De avond brengt leven Tijdsbeeld. Cartagena, aan boord ms. Eos, Vrydag 20 Augustus Blauw vlamt de hitte boven Cartagena. Zo juist is de Eos deze oorlogshaven, twaalfde stad van Spanje, binnengelopen. De kanonnen der forten, die de woes te, kale bergtoppen rondom de stad bekronen, hebben het middaguur en ons met een daverend salvo begroet. Bruin gebrande havenarbeiders maakten de Eos vast aan de wal en daar zyn wij nu in Cartagena, waar onze eerste kennismaking zal zyn met dat roemruchte Spanje, waaraan wy merkwaardige speling van het lot het grootste deel van onze va derlandse geschiedenis danken. Zonder Spanje geen bloeddorstige Alva om met kinderverbeelding te haten, geen sombere Philips de Tweede, bleek en mager, insecten kwellend, apen martelend, op gewelddaden zinnend in zijn kille Escuriaal. Maar ook geen heldhaftige Vader des Vaderlands, geen dappere Maurits, geen Stedendwinger, zelfs geen Watergeuzen voor den Briel met. Koppelstock de veerman. Waarlyk wij hebben reden om Spanje dankbaar te zijn. Wat is een land zonder vaderlandse geschiedenis? Daar zijn wij dus in Cartagena. Om even voor elven spleet de ruige bergkam, die de Zuid Oostkust van Spanje vormt geen grassprietje wil er op groeien eensklaps open. Wie door de spleet keek, zag een he melsblauwe baai en aan het eind daarvan, gebouwd tegen de bergen, getooid met groene palmen, Carta gena. Waar wij voor het eerst met bevende lippen aan Spanje zouden mogen nippen als aan een edel glas bloedrode wijn. Voorlopig echter zaten wij nog op- fesloten achter het zwaar bewaakte ek van het havenemplacement en van aan wal gaan was geen sprake. door G. BALLINTIJN Eerst diende don Antonio te komen van de gezondheidsdienst en daarna don Fredericio van de politie en don Pedro, de machtige, de agent van de K.N.S.M. Zij kwamen. Met onver wachte helderheid van geest reali seerde de pieterige Antonio zich, dat het met de gezondheid aan boord van een Nederlands schip, regelrecht uit Rotterdam, wel los zou lopen. Met vreugde stak hij een Lucky van de kapitein op, vroeg in één adem ge makshalve maar om een heel doosje, zette met een beminnelijke glimlach een paar handtekeningen en ging heen. Toen hijgde, welgedaan en breed uit, don Fredericio aan boord. Naast hem was Antonio een nietige aard- j wurm. Zich van zyn waardigheid vol komen bewust, nestelde hij zich in de hut van de kapitein en liet zich het Hollandse bier goed smaken. Met een zorgvuldigheid, waarmede hij zelfs de ijverigste Nederlandse douane ambtenaar met straatlengte klopte, inspecteerde hij ons paspoort. Toen haalde hij uit zijn ene zak een doosje en daaruit een blanco visitekaartje en daarna uit zijn andere zak een doosje met stempel en stempelkus- sen. Op het visitekaartje toverde hij vervolgens de formule te voorschijn, die ons veroorloofde de gastvrije Eos te verlaten, op voorwaarde echter, dat wij niet buiten boord zouden overnachten en deze stad niet zouden verlaten. Onder dit stempel krulde hij zijn sierlijke handtekening. Niets belette ons langer Spaanse grond te betreden. Gering is het aantal wonderen in deze stad Cartagena, met haar veelkleurige gevels. Amechtig zuchtte alles onder de loden middag hitte. Wie zich niet buitenshuis hoef de te wagen, bleef binnen. In de hoofdstraat, Calle Major, bewoog zich geen sterveling. MEDISCH ADVIES. Ergens in de staat New York werd mevrouw Ma ry Clark geverbaliseerd wegens dronkenschap. Haar verklaring voor de rechter: „Op advies van de tand arts gorgelde ik met whiskey om de pijn te verminderenEr moeten een paar druppels door mijn keel geraakt zijn." VERZEKERING. Heel Michigan heeft gelachen om de verzekerings agent Rhan. Hy was juist bezig het huishoudboeltje van de familie Kos- loski te verzekeren en de stukken waren niet getekendtoen de Kosloski's ontdekten, dat Rahn door het achteloos laten vallen van zijn sigaret de divan in brand had ge zet!! In KENYA. Dr. Van der Sleen uit Nederland is in Kenya geweest. Daar lopen in verband met de Mau- Mau alle dames en heren met revol vers. 's Avonds op danspartijtjes hebben de dames dat schiettuig in haar tasje. Niet omdat ze bang zijn voor Mau-Mau-aanvallen, maar om dat ze ingevolge de Politieverorde ning het vuurwapen ieder ogenblik moeten kunnen tonen. Laat men het thuis liggen dan is het vrij spoedig gestolen!! BIJ DE DENEN: Een Kopenliaags blad gaf het volgende antwoord op de vraag waarom maar twee Denen naar de Europese uthletiekkumpioenschap- pen werden afgevaardigd: „Wij leven er te goed van om in de lichte athletiek iets te kunnen berei ken." VOOR SPIONNEN. Fabrikanten van electronische artikelen in Chi cago waren verbaasd over de snel stijgende vraag naar kleine draadlo ze microfoons, die gebruikt worden om gesprekken uit te zenden naar een ontvangapparaat dat enkele hui zenblokken verder opgesteld wordt... De apparaten, die 1000 dollar per stuk kosten, bleken in de smaak te vallen bijde mannen van de spionnage- en veiligheidsdiensten. Die kunnen nu meeluisteren zon der dat ze verborgen leidingen be hoeven te leggen! elkander af in deze zeven meter bre de, met tegels geplaveide hoofdstraat, waar alle rijverkeer verboden is. De winkels zijn gesloten, pas om vier uur. als de eerste middagkoelte uit de zee komt, gaan zij open. Voor de koffiehuizen, die him stoeltjes en tafeltjes op straat hebben, blaast dat deel van mannelijk Cartagena, dat het betalen kan, uit van de arbeid en ver praat en verpeinst er de middag. Be wegingloos. Ook wy zegen er neer, want wat heeft het voor nut zich nodeloos te vermoeien? Nauwelijks was onze koffie met ijswater ge bracht, of een somber heer kwam schuchter naderby, in het zwart gehuld van kruin tot schoenzool. Hij droeg een zwart kistje en keek misprijzend naar onze schoenen. Wij begrepen en knik ten. De sombere knielde neer en opende zijn kistje, hij plaatste een voet op een kleine stellage. Rood bruine vloeistof bedekte weldra het leder en uit het kistje kwa men vele borstels, mitsgaders flanellen en fluwelen lappen. Eindeloos wreef en borstelde de sombere en naarmate de drup pels hem menigvuldiger langs 't aanschijn dropen, begonnen on ze schoenen weelderiger te glan zen, tot zy blonken als spiegels. Nooit droegen wy schoenen, stra lender dan in de Calle Major van Cartagena. De sombere stak twee vingers om hoog. Twee peseta's, twintig cent. Hij ging weer verder, naar mijn buur man. En knielde. Want iedereen laat zyn schoenen poetsen in de hoofd straat van Cartagena en er zijn vele, in het zwart geklede schoenpoetsers. Verkeersagenten Hoewel er practisch geen verkeer is, staan aan beide einden van de hoofdstraat -erkeersagen- ten. Volkomen nutteloos. Maar zy staan er. De hitte torent ook boven hen, doch zij hebben zich gewapend: boven him hoofden prijken vlammend rode parasols De reiniging gaat d- >r de straten en sproeit. Niet met een sproeiwagen. Wij zijn immers in Spanje. W»^" -">n brandkraan is met debrandspuit Wa... geen bran,. iaan is. nuan man met een gieter. Hij opent een putje in het plaveisel, pompt en giet Zo gaat het ook. Cartagena heeft een voorwereldlijk electrisch trammetje. De rails ligt naar het uitkomt onder of boven het middeleeuws plaveisel en de zielto gende tramwagens hobbelen daar over knarsend en kreunend in al hun geledingen. Ieder ogenblik vreest men, dat de broze vehikels in elkaar zullen storten. Ruiten hebben zij al leen bij hun geboorte gekend, maar jaloezieën hebben zy nog. De zon! De snelheid overtreft nauwelijks die van een voetganger. Maar is rijden niet gemakkelijker dan lopen? In Cartagena groeien de palmen en in de parken bloeien exotische bloe men. Felkleurig. Maar alles zit dui men dik onder het stof, grijs, taai, korrelig stof. Het heeft in geen maanden gereger Zo gaat het in Spanje En in dat stof, van de wegen en de straten, sjokken droefgeestig de ezel tjes. Spanje heeft twintig millioen schapen, want het is een wolprodu cent, die meetelt en meer dan twee millioen ezeltjes en muilezels Er wo nen ruim vier en twintig millioen mensen. Bijna een schaap per Span jaard, per tien een ezeltje. Ach. die ezeltjes van Cartagena! Zij sjokken daar maar door dc stra ten, door de zwartste schaduw, door de laaiendste zon, hun karretjes op wielen met yzeren banden rat -len achter zich aan. Hun droeve, lijdza me koppen zyn bedekt met strooien hoedjes: twee gaten in de rand voor de oren. Voor hun ogen hebben zy kleppen met koperbeslag. En zy sjokken daar maar. sjokken daar maar, die ezeltjes van Cartagena, eindeloos. Wie er naar kijkt wordt triest in zyn hart, redeloos, maar on miskenbaar. Wie zal zeggen waar om? Blank Om vier uur gaan de winkels open in Cartagena en komen de dames op straat. Zij dragen veel zwart als zij ouder zijn en uitdagend rood als zij jong zijn. Zij hebben al len een waaier en wuiven zich daar gracelijk koelte mee toe. Veerkrach tig is de gang der jonge vrouwen, hun lichaam is lenig. Zorgvuldig mij den zij de zon. Niets vrezen zij meer, dan bruin worden. Een Spaanse is blank! De winkels zijn klein, ouderwets, onaanzienlijk. Het is er koe! en don ker binnen. Zij hebben niet veel om het lijf in Cartagena. Geen is er ge specialiseerd, ieder vei-koopt van al les wat. Wat men er kopen kan, is goedkoop, goedkoper soms dan in Nederland. Zacht murmelen de vrouwenstem men in de straten. Het is het enige geluid. Hoe rustig is het in het oude, ietwat vervallen, haveloze, uitge droogde Cartagena. Om vijf uur komen de kindermeis- Van 1417 jaar Verschenen is het rapport van de subcommissie voor het partiële on der-wijs bestemd voor werkende meis jes, van de commissie ter bestudering van goede onderwijsmethoden voor het algemeen vormend nijverheids onderwijs voor meisjes. De subcommissie heeft zich bij haar arbeid bepaald tot de meisjes, die leerplichtvrij geworden zijn, daarna geen enkele vorm van onderwijs ont vangen en de leeftijd van 17 jaar nog niet hebben bereikt. De subcommissie meent dat, in af wachting van een totale leerplicht verlenging, partiële leerplicht voor het 14- tot 17-"arige meisje een voor lopige oplossing is. De uitdrukkelijke wens blijft ech ter: a. volledig onderwijs tot 16 jaar; b. partieel onderwijs tot 18 jaar. Voor het door de commissie bedoel de partiële onderwijs komen in aan merking de meisjes die na het be ëindigen van de leerplicht, zoals deze momenteel is, geen onderwijs meer krijgen. Dit betreft: 14-jarigen 20.000 meisjes, lo-jarigen 50.000 meisjes, 16- jarigen 78.000 meisjes. Loonsverhoging of nieuwe loonronde De vakorganisaties zullen bij de on derhandelingen over de nieuwe loons verhoging aandringen op een loon ronde van tenminste 5 procent. Dit zal volgens „De Tel." worden voorgelegd aan de werkgeversbonden in de vergadering van de Stichting van de Arbeid, die de volgende week zal worden gehouden. In kringen van vakorganisaties spreekt men nadrukkelijk van een loonronde. Dit in tegenstelling, aldus het blad, met de formulering door de werkgevers, die de voorkeur geven aan de omschrijving loonsverhoging. Hieruit valt te concluderen, dat de werkgeversbonden meer het ac cent willen leggen op een vrijwillig karakter van de loonsverhogingen en de deur voor een zekere differentia tie tussen bedrijfstakken en onderne mingen willen openhouden. Men wijst daarbij met nadrulc op de circulaire van de werkgevers van een jaar geleden, waarin wordt ge steld dat de Verbonden behoudens in byzondere omstandigheden niet meer hun medewerking zullen verlenen aan algemene loonronden. Deze ver klaring is nog steeds van kracht, zo verklaart men. In vakverenigingskringen daaren tegen stuurt men aan op een loon ronde volgens het gebruikelijke re cept. Buiten beschouwing vallen die meis jes, die of de U.L.O.-scholen, scholen voor V.H.M.O. e.d. bezoeken, of scho len waarop zij een verdere vakoplei ding kunnen volgen, zoals N.O.-scho- len. Dit part-time onderwijs zou in 8 uur per week kunnen worden gege ven. Er zouden maatregelen moeten worden genomen om in de kortst mo gelijke tijd een kader van leerkrach ten te vormen, dat bekwaam en ge schikt zou zijn het onderwys aan de 14- tot 17-jarigen op zich te nemen. Hoe de verdeling van deze 8 uren zou worden geregeld, kan van plaatselij ke omstandigheden afhangen. Gisterenmiddag is de sluiting van het Dijkwater tussen Dreischor en Sir- jansland mislukt. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat alles uitstekend verliep, doch in de loop van de middag werd dè sluiting plotseling onderloops. Bovenstaande foto werd genomenna dat de dijk was gedicht, dus vóór het gat weer openbrak. Men ziet duidelijk, dat het waterpeil buitendijks hoger ligt dan binnendijks. (Foto P.Z.C.j ies naar buiten, onberispelijk in het blauw, met keurige witte schortjes. Zy i-yden Jong Spanje door de scha duw en drentelen met kleine stapjes. Maar eerst als de avond valt, komt Cartagena tot leven. De Calle Major, 's middags verlaten, levenloos, ziet zwart van de men sen. De matrozen van de oor logsschepen passagieren en iedereen is op straat. Er wordt geschertst en gelachen, er klinkt muziek. Nu de hitte de stad niet meer teistert, zyn de pleinen eensklaps bevolkt en ieder loopt naar de haven om de schepen te zien en de baai en in de verte de lood- en zinkmijnen, in de hellin gen der bergen. In de parken, onder de palmen, waar de be dwelmende geur hangt der bloe men, wandelen de jonge meisjes. De matrozen flaneren en lachen. Wat jong is zoekt jong. En Car men wil léven. I n de haven ligt de Eos te wachten. Aan de ene kant geflankeerd door wat bejaarde, roestige torpedo- bootjagers (Varen kunnen ze vast niet meer, zegt kapitein van der Leest), aan de andere kant door Amerikaanse schepen. Die lossen kanonnen en tanks, jeeps en vracht auto's. Beeld van deze tijd! In een berg aan de haveningang, is een duikboothaven uitgegraven. Practisch onzichtbaar. Veilig als Abrahams schoot. In 1941 begon nen door de Spanjaarden. Nooit af- femaakt. Nu zijn de Amerikanen ge- omen. En voltooien wat Spanje on afgemaakt liet liggen. Om acht uur .strijken de oorlogs bodems de vlaggen, begeleid door kanongebulder. Om tien uur licht de Eos het an ker. Adieu, Cartagena! Henriëtte Davids verlaat het toneel Henriëtte Davids gaat afscheid nemen van het toneel. De actrice is thans 67 jaar en heeft 52 jaar op de ?lanken gestaan. Zij begon in haar carrière als figurante in een operette in „Tivoli" in Rotterdam haar geboortestad. Gedurende de win termaanden zal „Heintje" in onge veer 60 plaatsen in ons land optre den in afscheids-voorstellingen. Nieuw verkeersvliegtuig Nederlands-Amerikaanse samenwerking Een Amerikaanse en een Nederland se vliegtuigfabriek, Fairchild en de N.V. Koninklijke Nederlandse Vlieg tuigfabriek Fokker, hebben plannen bekend gemaakt voor gezamenlijke productie van een verkeersvliegtuig, uitgerust met twee turbo-prop moto ren. Het vliegtuig, de F-27 „Friendship", is bestemd de DC-3 „Dakota" te ver vangen. De directeur van de Fair- child-fabrieken, Boutelle, zeide, dat de F-27 „Friendship" in het bijzonder ge schikt zal zijn voor de kortere lucht lijnen. Het aanvankelijke plan om de F-27 uit te rusten met zuigermotoren werd opgegeven. Een turbo-prop motor is een straalmotor, die een propeller aandrijft. De motoren zullen van Brit se makelij zijn, namelijk van het type Rolls-Royce dart. Ook de viermotori ge Britse „Viscount" is met dit type motoren uitgerust. Er zijn onderhandelingen gaande over aanmaak in licentie van onder delen van de motoren in de Verenig de Staten. De Fokkerfabriek is bezig de twee eerste prototypen van de F-27 te bou wen. De eerste vluchten zullen in het voorjaar van het volgend jaar wor den gemaakt. Met de levering van toestellen van dit type in de Verenig de Staten zou. naai- men verwachtte, in 1956 een begin kunnen worden ge maakt. België neemt een jaar overgangstijd De nieuwe spelling Volgens „Het Parool" heeft men in België het voornemen de regeling inzake de schrijfwijze volgens dé vastgestelde Woordenlijst niet on middellijk als verplicht in te voeren, maar om een overgangsperiode van een jaar in acht te nemen. Dit is op een te Brussel belegde persconferentie over het spellings- onderwerp door de heer Kuipers, kabinetchef van de Belgische minis ter van Openbaar Onderwys bepaald. Het blad verklaarde dat men in Den Haag hiervan onkundig was. In elk geval staat onomstotelijk vast. dat in Nederland de regeling, gelijk ook uit het desbetreffend K.B. blijkt is ingegaan. Prinses Wilhelmina in Noorwegen Prinses Wilhelmina heeft Woensdag een bezoek gebracht aan Lom in de Vallei van Gudbrandsdalen in Cen- tx-aal-Noorwegen. Gisteren vertrok de Prinses naar Olden Stryn in Nord- fjord aan de Westkust. VOLGENS SCHMIDT-W ITT MACK: Geen vrije meningsuiting in partij van Adenauer De naar Oost-Du it sland uitgeweken parlementaire afgevaardigde van de C.D.Ü., Karl Franz Schmidt-Wittmack, heeft ook in O.-Berlyn een perscon ferentie gehouden. Hy beweerde ambtshalve op de hoogte te zyn van ge heime Duits-Amerikaanse onderhandelingen te Bad Godesberg in Juni en Juli over de herbewapening van West-Duitsland. De besprekingen werden niet bijgewoond door Britse of Franse afge vaardigden. Het doel was volgens Schmidt-Wittmack voorbereidingen voor de oprichting van een Westduits leger van 24 actieve en 24 reserve-divisies. Bij deze besprekingen zouden te- genwoordig geweest zijn generaal ruenther, geallieerd opperbevelheb ber in Europa en ex-generaal Adolf Heusinger van het bureau van de Westduitse commissaris voor defen sie-aangelegenheden. Volgens deze onthullingen werd een speciale com missie gevormd, die deze plannen en de plannen voor 'n Westduitse lucht macht en eenheden valschermtroepen tegen 1 Nov. gereed zou moeten heb ben. De onderhandelingen zouden ge heim moeten blijven tot na de be krachtiging van het E.V.G.-verdrag door Italië en Frankrijk. Schmidt- Wittmack achtte het een vraag of Adenauer de Bondsdag over deze ge heime besprekingen zou inlichten. Het bureau van Blank, de defensie-com- pUssaris, zou geheel onttrokken zijn aan het parlementaire toezicht. Schmidt-Wittmack meende, dat de internationale spanningen niet dooi de E.V.G. maar door onderhandelin gen verlicht kunnen worden. West- Duitsland eenzijdig aan de Ameri kaanse politiek binden was onverstan dig, zo zeide hij en dit had hem er toe gebracht zich van de E.V.G. af te wenden. Voorts klaagde hij er over. dat in de C.D.U. geen vrije menings uiting was. Een „gewetensopstand" tegen Adenauer, zelfs in kwesties van minder belang, zou tot isolatie leiden. Hij ontkende dat er betrekkingen wa ren tussen hem en de naar Oost- Duitsland gevluchte dr. John. Schmidt-Wittmack geloofde niet, dat er verband bestond tussen de ge heime plannen, waarover hij sprak en geheime E.V.G.-protocollen. Hij wist wel van het bestaan af van deze ge heime protocollen doch weigerde zich daarover uit te laten. Alle door Schmidt-Wittmack ge noemde functionarissen hebben zijn verklaringen ten krachtigste tegen gesproken. Functionarissen van het bureau- Blank noemden de gevluchte parle- mentsafgevaardigde „stapelgek". Men zou in West-Duitsland niet eens 48 divisies kunnen vormen, omdat de bevolking te klein is. Ook Von Eren- tano heeft de verklaringen onwaar genoemd. Hij ontkende, dat Schmidt- Wittmack met hem gesproken had over zijn „gewetenswroeging", be treffende brjv. onopgeloste sociale vraagstukken in zijn vaderstad Ham burg. Het Wereldgebeuren Geen gezag Op 26 Augustus zouden de laatste krijgsgevangenen in^ndo China uitgewisseld worden. Zo stond het althans in de wapenstilstands overeenkomst. Welnu er is van die krijgsgevangenen-uitwisseling voorlo pig heel weinig terecht gekomen. De Viétminh heeft van de ongeveer 26 000 gevangenen, die zy volgens een Franse schatting in kampen opgeslo ten houdt, niet meer dan ongeveer 600 naar Hanoi laten vertrekken. Er wor den allerlei verontschuldigingen voor deze traagheid aangevoerd zoals de slechte toestand van de wegen in Noord Indo China, het moeilijke transport over de gezwollen Rode Ri vier enz. De hoofdoorzaak echter is de on willigheid van Vietminh-leiders, die menen, dat de Fransen te weinig Vietminh-krijgsgevangenen in vry- heid stellen. Van Franse militaire zijde bewaart men daarover het stilzwijgen, want de Franse militairen staan tegenover de Viétminh in een uiterst moeilijke positie. De Fransen hebben namelijk in Indo China heel weinig meer te vertéllen. De invloed van de Vietminh-opstan- delingen is na de wapenstilstand geweldig toegenomen Ook in de gebieden, die nog dooi de Franse Unietroepen zijn bezet ziet men overal de rode vlag met de gou den ster van de Viétminh opduiken. De regering van Laos en die van Cambodja heeft nog wel iets te ver tellen in deze staten, maar het ge zag van de regering in de staat Viet nam is vrijwel verdwenen. Buiten de stad Saigon beperkt de macht van Vietnam's premier Diem en zijn meester, keizer Bao Dai zich tot enkele hoofdwegen. In de dorpen regeert de Viétminh zeer ten onge noegen van de Vietnamezen, die op het Franse paard gewed hadden en die nu de gevolgen te dragen krijgen van wat de Viétminh ziet als verraad aan de nationale zaak. r oor de verwarring in Zuid Viet nam is ook de evacuatie van de niet-communisten uit de delta van de Rode Rivier geheel op losse schroeven komen^te staan. Deze men sen waren aanvankelijk naar de stad Hanoi gevlucht en ze zouden met schepen en vliegtuigen naar Zuid Vietnam overgebracht worden. Nu ze weten, dat ze in Zuid Viet nam evenmin veilig zijn voor de com munisten geven vele duizenden van hen er de voorkeur aan naar hun woonplaatsen in Noord Indo China te rug te keren en dan maar onder com munistisch bewind te leven. Uiteraard wordt daarbij nogal felle critiek geoefend op de Fransen, die zo menen deze vluchtelingen hen in de steek gelaten hebben. Eenzelfde critisch geluid hoort men ook in de kringen van Vietnamese in tellectuelen, die zich thans in grote groepen aansluiten bjj de Viétminh niet omdat ze communisten zijn, maar omdat ze deze partij toch zien als de groep, die in de nabije toekomst de maent zal hebben over geheel Indo China. Dat ziet er dus somber uit in Indo China. De verwarring wordt nog ver groot door 't feit, dat de Viétminh weliswaar als verzetsbeweging succes had, maar niet op het uitvoeren van een bestuurstaak berekend was. Er is nu in de partij een algemene jacht naar baantjes gaande en er vor men zich groepen, die de grootste „be- stuursbuit" voor zich opeisen. Deze verwarring zal stellig nog ge ruime tijd duren! Japanse herbewapening Vrijdag heden zullen twee groepen van het nieuwe Japanse le ger „de landweer", naar Hokkaido, het Noordelijkste eiland van Japan, vertrekken om de daar gelegerde Amerikaanse troepen te vervangen, aldus is door de Japanse verdedi- gingsraad medegedeeld. Japan hoopt tegen het einde van het jaar onge veer 50.000 man troepen op Hok kaido te hebben, evenveel als Voor de oorlog Premier Diem van Vietnam.... geen gezag meer buiten de stad Saigon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5