WENNEKER „Het Vierde Prinsenkind"-jeugd had prettige dag op Walcheren SLUITING DIJKWATER TWEE WEKEN UITGESTELD MINISTER J. G. SUURHOFF KWAM NAAR MINIATUUR WALCHEREN Agenda 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 27 AUGUSTU6 1954 KINDEREN VAN ONS VOLK Ontvangst in Middelburgs stadhuis; bezoek aan miniatuur en Vlissingen Een groep van 56 minder valide kinderen voor het merendeel oorlogs slachtoffers bracht Donderdag onder auspiciën van de Stichting „Het Vierde Prinsenkind" een bezoek aan Walcheren. Deze jongelui, zy varieren in leeftijd van ongeveer 14 tot ongeveer 21 jaar, hadden dank/.y veler me dewerking een prettige dag. 's Morgens werden zyn officiëel in het Middel burgse stadhuis ontvangen, 's middags bezichtigden zy „Miniatuur Wal cheren". Na een rondrit over het eiland kwamen zy in vlissingen aan, waar velen van hen t yd ens een rit over de boulevard voor het eerst met de zee kennismaakten! De kinderen verblijven thans in het kamp Lage Mierde in Noord-Brabant een van do D.U.W.-kampen, die 's zomers door de regering ter beschikking van de Stichting worden gesteld. Dit kamp van „Het Vierde Prinsenkind" is bedoeld als vacantie-oord voor lichamelijk getroffen jeugd uit het gehele land. Want ook zy, die vaak veel missen, dat hun valide leeftijdgenootjes wel ten deel valt, zyn „Kinderen van ons volk". Aldus een leuze van de stichting, welke door wethouder J. W. Kögeler tijdens zijn treffend wel komstwoord in het Middelburgse stadhuis werd aangehaald. De heer Kögeler, die sprak namens het gemeentebestuur van de Zeeuw se hoofdstad, zei dankbaar te zjjn, dat Middelburg voor deze excursie was uitgekozen. Hij meende, dat zijn jeugdig gehoor het wel prettig zou vinden eens een dag uit het kamp weg te trekken. „Het gehele Neder landse volk", zo zei spr. „staat ach ter de moeilijkheden, die jullie op je ZELFS IN DE OUDSTE GSCHIEDENISBRONNEN treft men voortdurend aanwijzingen, dat wijn ter versterking aan zieken en herstellenden werd aangeboden. De faam van de wyn is zo oud als de wereld. Meer dan veertig ja ren brengen wij de be kende PLEEGZUSTER BLOEDWLJN in de han del, waaruit tienduizen den kracht en energie putten. Waardevolle opbouw stoffen 2ijn aan een heerlijke wijn toegevoegd. Voor zieken en herstellenden een be langrijke factor in het genezingspro ces. Voor ouden van dagen net dat opkik kert je dat ze nodig hebben. PLEEGZUSTER BLOEDWIJN werkt sterk bloedvormend en zenuwversterkend. In het jachtige tempo van van daag ook voor U een bron van extra energie. Vraagt vandaag nog aan uw apotheek of drogist zo'n fles vol levenskracht. levensweg ondervinden. Het moet voor jullig aangenaam zün om dit te weten. En het gemeentebestuur van Middelburg wil daarbjj zeker niet achterblijven". Wethouder Kögeler bracht ver-vol gens een woord van hulde aan de 25 leidsters en leiders, die meegekomen waren, voor de wijze waarop zij hun moeilijke, maar schone taak vervul len. „Kampbewoners staan er om kend", aldus spr. tenslotte, „dat zrj een goede eetlust hebben. Daarom bieden wfi jullie straks iets aan om de inwendige mens goed te verster ken". De heer A. Schout uit Vlissingen, hoofdbestuurslid van de stichting, sprak een woord van dank tot het femeentebestuur. Hij verzekerde, dat e jongelui een en ander op hoge prijs stellen, „Het leven in een kamp is voor hen reeds iets bijzonders", zo zei hij „maar deze dag en vooral deze ontvangst is zeker een belevenis, die zij nog nooit meemaakten". Daarop werden lunchpakketten uitgereikt, die als om de woorden van de heer Kögeler waar te maken binnen weinige minuten tegen de Oud-gemeentesecretaris van Zierikzee overleden Te Rotterdam is op 69-jarige leef tijd overleden de heer F. Naerebout, die van 1941 tot 1949 gemeente-secre taris van Zierikzee was. In 1914 werd de heer Naerebout commies ter secre tarie, in 1921 commies-griffier en ambtendar van de Burg. Stand. Met ingang van 1 September 1949 werd hij gemeente-secretaris, welke func tie hij tot zijn pensionnering per 3 November 1949 heeft vervuld. De heer Naerebout was tijdens zijn verblijf in Zierikzee voorts o.a. gedurende enige tijd lid van het college van notabelen en ouderling van de Ned. Hervormde Kerk, bestuurslid van de Vereniging tot Bestrijding der tuberculose en van „Het Groene Kruis". VAN uitvin TOT De dames van Sluis kunnen vanaf Maandag hun gymnastische toeren gaan uitvoeren aan de ringen! De sportvereniging ,,'t Vrye" is namelyk overgegaan tot aanschaf van een stel ringen, waarmee een lang gekoester de wens in vervulling is gegaan. De belangstelling voor de lessen is zo groot, dat er drie groepen gevormd kunnen worden. Ook krijgt men bin nenkort de beschikking over matten. TE VELDE De Sirjanslanders zijn te velde ge trokken tegen, het onkruid, dat we lig langs de wegen groeit. Met een tankauto vol gif is men het gewas te lijf gegaan. De wagen reed lang zaam over de weg en aan beide kan- IÜ BRIEVENBUS Het vreemdelingenverkeer vierde gisterende eerste zonnige dag sinds dagen, weer eens hoogt\) en zo kon men nabij liet Vlissings station tan tijd tot tijd kleine menigten toeristen gadeslaan, die in afwachting verkeer den van boot, bus of trein. Het tvaren merendeels internatio nale menigten; het sappige Vlaams was er te beluisteren naast het iet wat knauwende Engels en het rappe Frans ontbrak evenmin. Eén ding hadden al die vreemde lingen echter gemeen: ze waren dol op prentbriefkaarten en er heerste soms een ware schrijfivoede. Het be schreven van die kaarten ging uiter aard vlot, het posten kostte echter nogal eens ivat moeite. De buitenlan ders konden de brievenbus niet best vinden Met name was zulks het geval met een zeer slanke, haast dunne Engel se dame. Eerst liep ze wat aarzelend rond de postzegelautomaten, wierp vervolgens een geringschattende blik op het rode brievenbusje en richtte toen haar schreden naar het station: Klaarblijkelijk voorzien van inlichtin gen keerde ze even later terug, koers te regelrecht naar de brievenbus en wilde haar prentbriefkaart in de daar toe bestemde opening deponeren. Maar wederom schrok ze terug. Het rammelende traliewerk, aangebracht achter de gleuf, wekte haar wantrou wen Eerst toen een welwillende voorbij- gangeihaar had verzekerd, dat het toch heus de brievenbus was, ver dween de prentbriefkaart achter het traliewerk Maar nog lang, totdat haar bus ver trok, heeft ze wat onrustig rond die P.T.T.-installatie gedrenteld. Want hélemaal vertrouwde ze het toch niet... ten werd de berm besproeid. Reeds enkele dagen daarna was het resul taat zichtbaar. OUD Bruinisse, zo vernemen wij, is een stad van vele zeer oude lieden. Er zijn momenteel niet minder dan vijf tig personen, die de acht kruisjes al achter de rug hebben. Hiervan zijn er drie ouder dan negentig jaar. Twee bekende Waardenaars bereiken de zer dagen ook de leeftijd der zéér sterken. Het zijn de heren M. de Leeuw, die vandaag het grote feest viert en de heer Math. Weststrate, die 4 September het negende kroon jaar ingaat. TERUG De Oosterlandse jeugd is weer in het dorp terug. Arriveerde er vorige week een contingent uit Italië, thans is ook de groep uit Eemnes en Baam weer terug. Voor dit .alles een driè- werf hulde aan het Rode Kruis en de beide adoptiegemeenten! BRAAK Wat ongure elementen bewogen heeft, in te breken by de heer S. M. te Driewegen, is ons een raad sel. Het huisraad werd overhoop gehaald, kasten opengebroken, kortom, alles wat des inbrekers is, kwam er aan te pas, alleen is er niets ontvreemd. Geld en waarde volle voorwerpen werden alle onaangeroerd gelaten. De politie zoekt deze vreemde zaak uit. SIERAAD Het historische Gasthuis aan de Sint Joosdijk te Qosterland zal weer een sieraad voor net dorp gaan worden. Binnenkort zal met de restauratie een aanvang worden gemaakt. Het interieur zal geheel gemoderniseerd worden, terwtfl de buitenkant weer geheel in de oorspronkelijke staat zal worden teruggebracht. Een loffelijk streven! eetlust het onderspit dolven. Men schaarde zich rond de grote tafel en de statige sfeer van de Burgerzaal belette de jongelui niet om de Zeeuw se kadetjes met. smaak te verorberen! Tenslotte sprak ds. H. de Boer, de hoofdkampleider, nog een woord van dank. Op „Miniatuur Walcheren" heb ben de jongelui bijzonder geno ten. Bij de ingang werden zij door het stichtingsbestuurslid van „Nieuw Walcheren" de heer D. F. P. Hoegen verwelkomd. Daar na werd afe fraaie maquette ter dege bezichtigd. Allen waren er enthousiast over. Als blijk van erkentelijkheid voor dit bezoek ontving het bestuur van „Nieuw Walcheren" dan ook een aanden ken. Vervolgens maakte men op deze merkwaardig uit de toon vallende zo merdag een rondrit over het eiland, waarna de excursie met een rit door Vlissingen werd besloten. Laat op de middag voerden de bussen het gezel schap naar Lage Mierde terug. Causerie over inundatie en het Deltaplan. Vlissingers in Scarborough (Van een speciale medewerker). De eerste dag van het bezoek aan Scarborough van de sportlieden uit Vlissingen was niet erg gunstig, ten minste wat de weersomstandighe den betreft. De gehele dag regende liet, zodat de Scheldestedehngen wei nig van de mooie omgeving konden genieten. De beide comité-leden, de heren M. van Hijfte en J. J. Jongman, waren die dag uitgenodigd voor een lunch in de Rotary Club, tijdens welke bij eenkomst de heer Van Hijfte sprak over de onderwerpen „Inundatie in Februari 1953" en „Het Deltaplan". De aanwezigen luisterden met grote aandacht naar deze rede, temeer, omdat Scarborough ook door de stormramp veel heeft geleden. Over het algemeen had men er geen idee van. hoe de ramp, waarbij zoveel slachtoffers te betreuren waren, was geschied. Ook de causerie over het Deltaplan, welke aan de hand van een kaart van Zeeland aanschouwe lijk werd toegelicht, had ieders be langstelling. Des avonds zouden de Vlissings# sportlieden in het openlucht theatet een voorstelling bijwonen van ,,Chu- Chin-Choü". wélke echter in ver-! band met de weersomstandigheden werd uitgesteld. Van de vrije avond maakten de Vlissingers gebruik om een dansje te maken in „Corner Café" of in „Pa last." Geen fakkeloptocht In het voorprogramma van het Za- terdag a.s. in Vlissingen te houden vuurwerk zyn enige wijzigingen ge komen. Het concert van de Kon. Harmonie „Ons Genoegen" in het Bellamypark komt te vervallen. Dit zal thans ge geven worden op de Boulevard Evert- sen en wel van ongeveer half acht tot ongeveer negen uur in een muziek tent, welke opgesteld zal worden voor het in aanbouw zynde hotel Brittannia. Van 7 uur tot half acht wordt een muzikale wandeling door de stad gemaakt, vanaf Bellamypark naar Boulevard Evertsen. In ver band hiermede vervalt de aangekon digde fakkeloptocht. Omstreeks ne- uur vangt het vuurwerk aan. Advertentie. "HORSE GUARDS..-, van oudsher de lijfgarde van het Engelse Hof. HORSE GUARDS... voortaan het lijfmerk van de virginia-rokers! Oosterschelde vaart weer op Zierikzee-Katse Veer Met het herstel van het veer Krui- ningen-Perkpolder kwam een einde aan de verdubbeling van het aantal vaarten op de dienst Terneuzen-Hoe dekenskerke. De toestand van het ha venkanaal van Zierikzee maakte te rugkeer van het m.s. „Oosterschelde" op de lijn Zierikzee-Katse Veer mo gelijk. Ged. Staten vonden daarin aanleiding om de terzake steeds aan Schouwen-Duiveland gedane toezeg ging werkelijkheid te doen worden. In de eerste helft van deze maand is de „Oosterschelde" dan ook weer op dit veer ingelegd. De „Koningin Emma" vaart thans als voorheen op Ter- neuzen-Hoedekenskerke. De verdubbeling van het aantal vaarten op liet veer Terneuzen-Hoe- dekenskerke was een van de maatre gelen, die het provinciaal bestuur in 1953 nam als gevolg van de ont wrichting Öer bootdiensten door de ramp. Daarnaast werden de dienst- schepen van Katse Veer-Zierikzee en Terneuzen-Hoedekenskerke omgewis seld. Het -kortere schip „Koningin Emma" kwam in de plaats van de „Oosterschelde", omdat de werk zaamheden in en aan het havenka naal van Zierikzee zulks* vorderden. Tentoonstelling te Groede sluit op 31 Augustus Van verschillende zijden, o.m uit België is aan het gemeente bestuur van Groedfe verzocht, de tentoonstelling van Japanse-, Chine se- en Koreaanse kunst nog enige weken langer open te stellen, zulks in verband met de toenemende be langstelling voor deze expositie. Op deze verzoeken heeft het ge meentebestuur tot zyn spyt afwij zend moeten beschikken, daar de lo- caliteiten van het gemeentehuis be gin September voor andere doelein den beschikbaar moeten zyn. Deze tentoonstelling sluit daarom op Dins dag 31 Augustus a.s. OFFICIEUS BEZOEK Bezoekcijfer nu 167.000 Onder de velen uit alle delen van het land en van over de grenzen, die Donderdagmiddag op het Middelburg se Molenwater genoten van „Minia tuur Walcheren", bevond zich ook een hoge gast. Het was de minister van sociale zaken, de heer J. G. Suur- hoff, die 's mórgens, vergezeld van zijn echtgenote naar de Zeeuwse hoofdstad was gereisd. Minister Suurhoff had zich speciaal voor een bezoek aan het miniatuur een dag vrijgemaakt. Dit bezoek was echter niet ambtshalve, maar het vloeide voort uit de persoonlijke be langstelling van de bewindsman. En vanzelfsprekend ook het feit dat het miniatuur ook in kringen der rege ring bekendheid geniet, niet in net minst om het sociale aspect. Tijdens hun rondwandeling over „Miniatuur Walcheren", werden me vrouw en minister Suurhoff begeleid door de heren J. C. F. van Kamer, directeur van de gemeentelijke in stelling voor Maatschappelijke Zorg i Middelburg en A. J. Berenpas, iddelburg NIEUWE BESEEN f 5.75 PER LITER 4- EEN GLAS CADEAU. wethouder van sociale zaken van de Zeeuwse hoofdstad. Zij dienden de be windsman, die voor alle onderdelen van de grote maquette een leven dige belangstelling aan de dag legde, van voorlichting. Naar men ons verzekerde, kwam de minister tijdens zijn bezichtiging van het miniatuur onder de indruk van de resultaten, die deze gezamen lijke krachtsinspanning afwierp. Hij getuigde hiervoor van zijn grote bewondering. Onmiddellijk na afloop van dit be zoek verlieten mevrouw en minister Suurhoff Middelburg weer. GROTE DRUKTE Gedurende deze Donderdag met bij zonder fraai weer was het druk op het miniatuur. Het was voor Middel burg een drukke dag, maar „Minia tuur Walcheren" spande toch weer de kroon. Vooral 's middags waren de wandelpaden in de maquette geheel gevuld met belangstellenden. Voor de kassa's stond men in de ry. Ook 's avonds was het bezoek goed. Het Middelburgse „Excelsior" speel de en dit trok uiteraard velen naar het Molenwater. In totaal telde men Donderdag ruim 5.000 bezoekers. De stand kwam hiermede op ruim 167.000. De aanvaring te Vlissingen Het Nederlandse s.s. „Leopolds- kerk" dat Woensdagavond met het Panamese s-s. „Dominator" in aan varing kwam, zal te Vlissingen In re paratie gaan. De „Dominator" heeft na onderzoek het certificaat van deugdelijkheid gekregen. Het schip heeft zyn reis naar Londen voortge zet. „De „Leopoldskerk" zal vandaag bij de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" in het dok gaan. Nieuw plan de campagne opgemaakt (Slot van pag. 1). Karretje na karretje en treintje na treintje reed af en aan en terwijl het kieilichaam langzaam maar ze ker naar boven kwam, persten de zandzuigers die zowel binnen als bui ten op het dijkwater volop in actie waren .reeds het eerste zand door de wijde pijpleidingen tegen de buiten kant van de bekisting. Arbeiders in lange lieslaarzen ston den beneden in het water om met brede planken het zand tegen te hou den. dat anders ongetwijfeld weer zou wegspoelen. Zo werd boven op de steiger en beneden in het water om met brede planken, het zand tegen te houden, dat anders ongetwijfeld weer zou wegspoelen. Zo werd boven op dé steiger en beneden in het water ge zwoegd om het sluitstuk zijn eerste stevigte te geven. Langzaam zag men ook zich in het water een zand- rug vormen, en zodra de klei een maal voldoende op.hoogte was geko men, werd order gegeven kiepkarren te gebruiken om zand aan de buiten zijde ten. e van de nieuwe djjk bij te stor- DRA3IATISCHE OGENBLIKKEN Reeds hadden velen zich omstreeks het middaguur huiswaarts begeven, toen tegen twee uur, enkele dramati sche ogenblikken aanbraken. Wat niemand had kunnen voorzien en waarvoor men ook geen enkele teeh- nicus en geen enkele arbeider 'n ver wijt kan maken, gebeurde: het zand begon te lopen en de reeds gesloten dyk kon niet gehouden worden. Een uur later gaapte weer een dijkgat tussen Dreischor en Sirjansland. waarin de snel stromende water massa's hun vernielend werk nog steeds voort zetten. Omstreeks vijf uur hadden wij in de directiekeet te Sirjansland nog een kort onderhoud gehad met ir. H. A. C. Dibbits, hoofdingenieur van de Technische Dienst der Domeinen, die met zijn staf en met de aannemer juist zijn bespreking had gehouden over hetgeen er thans zal moeten ge beuren. „Wy zyn er helaas niet Inge- slaagd zo zcide Ir. Dibbits. d< sluiting van het Dijkwater van daag té voltooien, zoals wij ons dat hadden voorgesteld. Dat ig een ernstige tegenslag, die ons even heeft teneergeslagen. Maar mor gen zyn wy weer volop aan het werk om do slag tenslotte toch te winnen. Het nieuwe plan de campagne is voorlopig reeds op gemaakt, geheel aangepast aan de nu ontstane situatie uiteraard, en op het ogenblik is men reeds bezig in het nieuwe stroomgat peilingen te verrichten. Pas wan neer wij precies weten hoe breed en hoe diep het gat is, kunnen wy immers opnieuw aan liet rekenen gaan. U moogt echter verwach ten dat de definitieve sluiting ten minste een of twee weiten is uit gesteld". Na wij voorts vernamen, zou het in de bedoeling liggen bij de nieuwe slui tingspoging, die over enkele weken zal volgen, een andere methode toe te passen. Niet meer door het stor ten van eert kieilichaam tussen een bekisting, waarvan de resten gister avond 'n vrij trieste indruk maakten, maar langs de weg van het zgn. op- zinken, dat in de nieuwe situatie waarschijnlijk grotere zekerheid, zal bieden. Vandaag zullen nog de eerste bezinkingen worden aangebracht, om verdere bodemuitschuring en afbraak van het Oosteiykedijkhoofd te voor komen. Materialen voor verdediging van de dijk. werden gistel-middag reeds telefonisch besteld. Vast staat wel, dat het gat, wanneer men het althans kan houden, ongeveer zoals het gisteravond was, voor een slui ting geschikte afmetingen heeft. Dat is tenminste een geluk bij een onge luk. Vertrouwd mag worden dat wat gisteren, ondanks byzondere gunstige weersomstandigheden op het onver wachtst toch nog is mislukt, over en kele weken toen tot een goed einde zal worden gebracht. En ook dan zul len de polders rond het dijkwater nog voor de komende winter veilig lig gen! Ir. toegekend Leerling van Bedrijfsschool N.V. Kon. Mij. „De Schelde" Aan de heer H. Heiliger, opgeleid aan de bedryfsschool Scheepsbouw ran de N.V. Koninklijke Maatschap- py „De Schelde" te Vlissingen, werd toegekend de ir. Maas Geesteranus- prijs. De heer Heiligers nam met goed gevolg deel aan het landelijk eind examen van de Stichting „Bemetel". Voor de ir. Maas Geesteranus-prijs, bestaande uit een diploma, een bron zen penning en een beloning ter waarde van 100.kwamen acht candidaten in aanmerking. Zij hadden in 1954 de beste resultaten (zowel theoretisch als practisch) bereikt by de examens, welke onder auspiciën van de Stichting „Bemetel" werden afgenomen. Aan deze examens namen in 1954 ongeveer 22 candidaten deel. Zaterdag 18 September a.s., des middags om drie uur, wordt in het Scheldekwartier een speciale bijeen komst belegd, tijdens welke een be stuurslid van de Stichting „Bemetel" de prijs zal uitreiken. Wrijf Kou en Piji» we9 DAM PO MIDDELBURG. Vandaag Molenwater „Miniatuur Wal cheren", 9—24 uur; Electro: „Zet hn op George", (a.l.), 20 uur; Schouw burg: „Dwars door de vuurlinies", (14 j-), 20 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Abbott en Costel- lo en dr. Jekyll en mr. Hyde", (14 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Gevaarlijke ont voering", (14 jr.), 20 uur; Stedelijk MuseumSchilderijententoonstelling Constantin Guys, 1017 en 1921 uur. GOES. Vandaag Grand: „Gevangenen van het oerwoud", (14 jr.), 20 uur. VEERE. Vandaag „Het Lammetje": Schilderijen tentoonstelling J. Lodeizen, 10—12.30 en 13.3017 uur. ZIERIKZEE. Bioscoop Concertzaal: Zaterdag, Zondag en Maandag, 8 uur: „De grote beslis sing", Dinsdag en Donderdag, 8 uur: Montane Belle". HAAMSTEDE. Bioscoop Hotel Bom: Zaterdag en Maan dag, 8 uur: „Maske in Blau". BROUWERSHAVEN. Vandaag Stadhuis: Schilderijententoon stelling (Haagse school) IJZENDIJKE Vandaag Gemeentehuis: Schilderijen- expositie „NederlandWaterland". GROEDE. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstel ling Oostaziatische Kunst. SLUIS. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstel ling Delfts aardewerk. AARDENBURG. Vandaag St. Baafskerk; Schilderijen- expositie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2