PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Poging om E.V.G. voor Fransen toch nog aanvaardbaar te maken Klei en zand spoelden weg uit sluiting van Dijkwater BILT MEERDERHEID VOOR DE NIEUWE BRAZILIAANSE REGERING MYXOMATOSE VERSPREIDT ZICH SNEL OVER NEDERLAND de verwacht 197e Jaargang-No. 201 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 27 Aug. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 13.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 ib g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerljstr 2; Zieriktce. N Bogerd?:r C :Q.. teief. 28 NIEUWE VOORSTELLEN VAN SPAAK Parijs vindt dat de toestand feitelijk hetzelfde blijft De Belgische minister van buitenlandse zaken Spaak heeft nieuwe voor stellen gezonden aan de Franse premier om het Frankrijk gemakkelijker te maken de E.V.G. te bekrachtigen. De voorstellen zijn Woensdag te Pa- rys overhandigd en. gisteren door het Belgische kabinet besproken tijdens een geheime zitting. Te Parijs werd bevestigd, dat het plan-Spaak uit naam van de vijf an dere E.V.G.-landen, die de wijzigingsvoorstellen van Mendès-France ver wierpen, is gedaan. Uit de omgeving van de Franse premier wordt verno men, dat de voorstellen van Spaak, die gisteren eveneens door het Franse kabinet werden besproken, de toestand feitelijk onveranderd laten. Het zou gaan om voorstellen, die Spaak en Mendès-France gedurende de conferentie van Brussel bespraken en waarover de Franse premier reeds verantwoording heeft afgelegd voor het kabinet en de commissies van buitenlandse zaken, nationale defen sie en overzeese gebiedsdelen van de Franse nationale vergadering. Ofschoon de voorstellen geheim ge houden worden, verluidt uit rege ringskringen te Brussel, dat de nieu we voorstellen „het schema Spaak" Frankrijk en de ledensta- ten vait de E.V.G. een zeker recht van beroep zouden geven tegen be slissingen van bovennationale licha men, indien vitale belangen van het betrokken land op het spel staan. Dit was een van de grootste struikel blokken voor het bereiken van een overeenkomst op de conferentie te Brussel. Socialisten verdeeld De bestuurscommissie van de Fran se socialistische party heeft gisteren speciaal op de 59 socialistische afge vaardigden in de nationale vergade ring, die verklaard hebben de E.V.G. niet te zullen steunen, een beroep gedaan hun stem alsnog ten gunste van het verdrag uit te brengen. Weer opstijgverbod voor Britse „Swifts" Voor de „Swifts", de modernste straaljagers waarover de Britse luchtmacht beschikt, is weer een op stijgverbod afgekondigd naar aanlei ding van een ongeluk, dat Woensdag met een toestel van dit type is ge beurd. Dit toestel stortte in zee, nadat de piloot nog kans had gezien om zich met zijn valscherm in veiligheid te brengen. De autoriteiten onderzoeken thans het rapport van de piloot. Piloot vliegende schotel was ....Amerikaan Het blad „Aftenposten" meldt, dat de Amerikaanse piloot Baily Faurot Woensdag te Oslo heeft bevestigd, in het gebied van Mosjoen twee vrou wen te hebben ontmoet, die zijn hef- schroefvliegtuig voor een vliegende schotel en hemzelf voor een bewoner van mars hebben aangezien. Spelling Op Dinsdag 25 Augustus j.l. is zo maar ineens een nieuwe spelling van de Nederlandse taal inge voerd. Dat gebeurde zonder dat voor lichting was verstrekt in de pers en zonder dat de onderwijsmensen ge legenheid hadden gekregen zich in de komende spellingsnieuwigheden te verdiepen. Met verontschuldiging aan onze le zers moeten we mededelen, dat deze krant nog even in de oude spelling zal blijven verschijnen. Men kan nu eenmaal biet overgaan op een nieuwe spelling zonder de nieuwe spellingsregels korte tijd be studeerd te hebben en de woorden lijsten ingezien te hebben, die bij het nieuwe systeem behoren. Het was uiteraard wel bekend, dat er op 't gebied van de spelling iets in de lucht hing. Twee jaar geleden kwam de Nederlands-Belgi sche spellingscommissie gereed met voorstellen, die een vrij ingrijpende verandering inhielden van de schrijf wijze der Nederlandse taal. Daarna hoorde men niets meer van die voor stellen, totdat ze deze week plotse ling als koninklijk besluit opdoken in Staatsblad 688 en nu verplicht worden zijn. De voorzitter van de spellingscom missie heeft in Den Haag een dag voor de invoering het heugelijke nieuws medegedeeld aan de pers. Deze gang van zaken lijkt wat zon derling. Had men die nieuwe spel ling nu niet een maand tevoren kun nen aankondigen, zodat iedereen, die met de spelling moet „werken" zich rustig op de hoogte had kunnen stel len? Of was men beducht voor critiek en koos men daarom de weg van de „verrassing" Het is eigenlijk 'n beetje zonderling en een beetje verwarrend, precies zo als de nieuwe spelling zelve 'n beetje; zonderling en verwarrend is. Het is een spelling, waarbij men zelf in vele gevallen mag kiezen aan welke schrijfwijze men de voorkeur geeft. Een enigszins speelse spelling dus. Die ook door speelse mannen gemaakt zijn gezien de wijze, waarop ze dit werkstuk op 25 'Augustus met een plof op de Nederlandse schrijftafels en schoolbanken wierpen! Als vacantie- verrassing! Zij wees er met nadruk op, dat de Westelijke solidariteit gevaar zou lo pen en de oprichting van een onaf hankelijk Duits leger mogelgk zou worden, wanneer de E.V.G. niet be krachtigd werd. Het rapport van Ju les Mocn tegen het verdrag, werd als een „opstandige daad" bestempeld. Moch loopt gevaar uit de partij te worden gestoten, als hij zich niet van het rapport distancieert. Mening in Den Haag Voor zover het Nederland betreft, aldus een Haagse woordvoerder, be staat er niet de minste neiging Frankrijk uit te sluiten van toekom stige besprekingen over de herbewa pening van West-Duitsland. Minister Beyen heeft in Brussel volkomen duidelijk gemaakt, dat hij de Franse Sositie begreep en apprecieerde. De 'ederlanase regering meent, dat deelneming van Frankrijk aan welke Westeuropese politiek of militaire or ganisatie dan ook, noodzakelijk is. De critiek op de politiek van Ade nauer in Duitsland neemt toe. Vorig jaar waren de Duitsers bereid de E. V.G. te accepteren in ruil voor verle ning van de souvereiniteit. Toen de E.V.G. uitbleef en Adenauer de Euro- peïzering van de Saar accepteerde, werd de eerste critiek op de al te grote bereidheid van de Bondskanse lier vernomen. Hereniging van de bei de delen van Duitsland is thans de sterkste emotionele factor in de Duitse politiek. De voormalige rijks kanselier dr. Brüning sprak uit, wat vele Duitsers denken, dat Adenauer zich in zijn buitenlandse politiek te eenzijdig gebonden heeft Bij de ge weldige stakingsbeweging gaat het niet alleen om de lonen maar zoals de leider van de Vrije Democraten, Dehler, zei de: „De stakers zeggen: lonen. Zij bedoelen Adenauer". Chinese landing Op nationalistisch eiland Newyorkse radiostations citeren een uitzending van radio-Peking, volgens welke „bevrydingsstry'dkrachten" met succes zjjn geland op het natio nalistische eiland Koeningtou. De landing was geschied in de nacht van 23 Augustus. Koeningtou ligt ten N.W. van Tsjinmentao, in de buurt van Amoy, ook een basis van de Chinese natio nalisten. STEUN VAN ARBEIDERSPARTIJ Minister van marine en chef van generale staf nemen ontslag De nieuwe Braziliaanse regering onder leiding van president Joao Cafe Jr. beschikt in beide huizen van het parlement over een meerderheid, nadat de leiders van de arbeiderspartij van wijlen president Vargas steun hadden toegezegd. De minister van marine, admiraal Renato Guillobèl en de chefstaf van de strijdkrachten, maarschalk Mascarenhas de Morais, hebben gisteren ontslag genomen uit het nieuwe kabinet. De spanning in Rio de Janeiro is vrijwel verdwenen. Het enige uiter lijke teken van de politieke crisis vormt de aanwezigheid van militai ren op de belangrijkste punten van de stad. De Amerikaanse ambassa de wordt zwaar bewaakt. Maarschalk Mascarenhas zei, dat een gevoel van loyaliteit tegenover wijlen president Vargas hem tot zgn besluit had gebracht. Hij sprak be richten tegen als zou hij de minister van oorlog, generaal Zenobio da Cos ta, die Woensdagavond ontslag nam, hebben begeleid naar het paleis van de president om een ultimatum van legergeneraals te bezorgen, waarin aftreding van president vargas werd geëist. De maarschalk zei geen aandeel te hebben gehad in de dwang, die op Vargas is uitgeoefend om af te tre den. Admiraal Guillobèl, die ook minis- Tijdens de werkzaamheden aan het Dijkwater werden gisteren grote hoe veelheden klei tussen de bekisting ge deponeerd. Helaas de sluiting bleek niet te houden.... (Foto P.Z.C.J ter van marine was tijdens het be wind-Vargas, gaf geen reden voor zijn aftreden. Hij sloot zijn bureau zonder de benoeming van zjjn opvol ger af te wachten. Het hoofdbureau van de geheime politie maakte bekend, dat 89 beken de communisten en personen, die verdacht werden van communisme, sinds het uitbreken der wanordelijk heden zijn vastgehouden om te wor den verhoord. Ook het hoofd van de politie, Paulo Torres, diende zijn ontslag in. Carlos Lucas is benoemd tot minis ter van openbare werken. Het Griekse schip Agamemnondat met een groot gezelschap vorstelijke personen uit geheel West-Europa een kruistocht maakt in de Middellandse Zee, heeft het anker laten vallen in de baai van Katakolo om de passagiers in de gelegenheid te stellen een kijkje te nemen in het oude stadion van Olympia. Rechts op de foto ziet men Koningin Frederika van Griekenland bezig met haar camera, waarmee zij zojuist een opname van Koningin Juliana (linksheeft gemaakt. Visa thans definitief geweigerd Concertgebouworkest moet vier mensen vervangen. Aas drie vaste musici van het Concertgebouw-orkest alsmede aan één orkestbode heeft het Amerikaan se consulaat-generaal te Amsterdam thans schriftelijk laten weten. dat. af wijzend is beschikt op hun verzoek om een visum voor de Verenigde Sta ten. Naar bekend was een verzoek daartoe ingediend, omdat het orkest in October a.s. een tournee door de V.S. en Canada zal maken. De drie betrokken musici zijn: de solo hoboist Haakon Stotijn. de plaatsvervangend eerste hoboist Kees van der Kraan en de violist Lou Bt- loen. De orkestbode. die de tournee niet zal kunnen meemaken, is J. v. d. Berg. Volgens Haakon Stotijn is voor zijn opengevallen plaats reeds een ver vanger gevonden. Toen hfj gisteren naar de repetitie van het orkest ging, kwam hfj tot de ontdekking, d-t deze ingenomen was door ue Wcstduitse hoboist H. W ienschermann. hoofdle raar aan het muziekconservatorium in Detmold. De heer Stotijn liet daarop zijn ont stemming blijken door een mondeling protest, waarin hij er zich tegen kantte, dat hem zijn „rechtmatige plaats als solo-hoboist van het Con certgebouw-orkest" tijdplijk ls ontno men. Daarna verliet hij de repetitie. Van de Nederlandse orkeststich ting tot beheer van het Concertge bouw-orkest wordt voorts vernomen, dat de twee plaatsvervangers voor de eerste hoboist en de violist gezocht worden bij het Weense philharmoni- sche orkest. De onderhandelingen hierover zijn nog niet geëindigd. Premier Nehroe wees Aziatisch pact af Noemde Scato-bespreking „ontijdig" Premier Nehroe van India heeft Donderdag in het Indiase parlement drie redenen genoemd, waarom India geweigerd heeft de aanstaande be sprekingen op de Philippynen bij te wonen over de vorming van een Zuidoostaziatische verdragsorganisa tie. In de eerste plaats acht India de conferentie in het huidige tijdsge wricht „ongelukkig." Zij zou waar schijnlijk vrees, achterdocht en een gevoel van onveiligheid verwekken in plaats van het tegendeel. Ten tweede zou deelneming van India aan de conferentie betekenen, dat India zijn grondbeginsel prijs geeft van zich niet aan te sluiten bij een of ander blok. Tenslotte zou, nu India voorzit ter is van de commissie van toe zicht op het bestand in Indo-China, aan de onpartijdigheid van India afbreuk gedaan kunnen worden als het aan een dergelijke conferentie zou deelnemen. Nehroe noemde het „volkomen verkeerd en uit de tijd", dat vraag stukken besproken werden door Eu ropese of Amerikaanse mogendhe den zonder dat Azië aan de bespre king deelnam, juist als het Aziati sche vraagstukken betrof. VERSPREIDING NIET TE STUITEN Warm, vochtig weer ongunstig De konijnenziekte myxomatose verspreidt zich thans zeer snel over Nederland. In vrijwel alle streken, waar wilde konijnen voorkomen, vindt men zieke en dode dieren. De verspreiding onder de in vrijheid levende konijnen blijkt niet te stuiten te zyn. Na de slachtingen, die de myxoma tose in vorige jaren in Frankryk en België aanrichtte, in ons land thans aan de beurt. C In het vorige najaar is. gepoogd de ziekte buiten de grenzen te houden door het zoveel mogelijk wegschieten van konynen in de grensstreken. Daarnaast werd op grote schaal se rum aangemaakt om de dieren van pluimveehouders- te beschermen. Deze laatste maatregel is thans ook nog volledig van kracht. Verstandige ko nijnenhouders nebben hun dieren la ten enten en zorgen er voorts voor, dat de hygiënische omstandigheden in hokken en rennen zo goed mogelijk zijn, terwijl ze er ook voor zorgen, dat hun konijnen geen voeder krijgen, waarvan verwacht kan worden, dat 't door wilde, wellicht zieke, konijnen besmet is. Tot dusver is bij tamme ko nijnen vrijwel alleen myxomatose aan getroffen bij pluimveehouders, die niet tijdig hebben laten enten of geen an dere behoorlijke voorzorgsmaatrege len ten behoeve van hun dieren heb ben getroffen. De aanzienlijke explosie van myxo matose in de laatste weker wordt verklaard uit het feit, dat fn het dro ge voorjaar zeer veel jonge konijnen geboren zijn. Daardoor werd de ko nijnenstand in ons land aanzienlijk groter, dan normaal. De natte, koude zomer heeft de ver spreiding van de konijnenziekte ken nelijk vertraagd. Nu het geleidelijk aan vat warmer geworden is, grijpt de groei en dus de verspreiding van het virus snel om zich heen. Warm, wat vochtig weer begunstigt de spreiding van de infectie, waarvan honderden wilde konijnen dagelijks 't slachtoffer worden. Gezwellen en blindheid veroorzaken by de zieke die ren veel pijn en volkomen stuurloos heid. Na enige dagen sterven ze. Met behulp van een dierenarts kan men voor een luttel bedrag tamme konijnen tegen de ellende van myxo matose laten enten. Waarnemingen hebben het vermoeden doen rijzen, dat vliegen en andere insecten de besmet ting kunnen overbrengen. De veeartsenrjkundige dienst heeft niet de indruk, dat de konijnenziekte, zoals in Engeland herhaaldelijk ge beurt, opzettelijk wordt verspreid door zieke of dode konijnen naar niet- aangetaste gebieden te brengen. DRAMATISCHE OGENBLIKKEN Snelstromende watermassa's vernielde nieuwe dijk Het zal gistermiddag rond twaalf uur zijn geweest, dat de mannen op de afsluitdijk door het Dijkwater elkaar figuurlijk gesproken een klopje op de schouder gaven: Het werk scheen geslaagd. De dijk was dicht en er bestond geen enkele aanwijzing, welke ook de vakman maar zou kunnen doen vermoeden, dat er nog iets mis kon lopen. Het Dijkwa ter leek voor goed van de zee afgesloten en de mensen in de polders rond de zwakke dijken die deze oude zeearm aan alle zijden afsluiten, konden zich veilig voelen. Maar ziet; het water is verraderlijk, en de krachten van eb en vloed zijn onberekenbaar. Het was omstreeks kw art voor twee, toen het eerste alarm werd geslagen; de dijk lekte, aan de kant van Dreischor een beetje aan de kant van Sir jansla nd iets erger. Het sluitstuk, dat in de morgen zo prachtig en veilig gelegd scheen, was zoals de technici zeggen onderloops geworden. Het w as tegen hoogtij en weldra zag men het water doorsijpelen. Eerst een beetje en allengs meer. Met man en macht werd nog getracht het lek te stoppen, maar aan het Oostelijk ein de van het sluitstuk, bij de aansluiting van de reeds aanwezige zanddijk, bleek dat vergeefs. Driekeer spoelden zand en klei weg, en toen het half drie was geworden, wist men op de dijk, dat de sluiting als mislukt moest worden beschouwd. Het reeds van het water afgeslo ten schor, liep weer onder en voor al toen later in de middag het bui tenwater flink ging vallen en de watermassa door het inmiddels weer gevormde gat met kracht naar baiten stroomde, was het spoedig ge beurd. Ongeveer twintig meter van de kop van de Oostelijke zanddijk was tegen zes uur geheel verdwenen en van het kleilichaam dat in de mor genuren met zoveel toewijding was opgebouwd, kon ook vrijwel niets meer zijn overgebleven. Triest hin gen de rails van. het werkspoortje zwaar doorgebogen over het nieuwe stroomgat, en alleen een enkele waaghals durfde het nog aan van dwarslegger op dwarslegger sprin gend, zich van de ene zijde naar de andere te begeven. Het was 's morgens na een kleine tegenslag heel in de vroegte, dat het Tijdelijk oogstverlof uit militaire dienst In noodgevallen kunnen boerenzoons en landarbeiders tijdelijk verlof uit militaire dienst krijgen om thuis bij het binnenhalen van de oogst te hel pen. Dit is door minister Staf op ver zoek van zijn ambtgenoot van land bouw bij ministeriële beschikking be paald. De toezgging daartoe was reeds ongeveer een maand oud en is thans, mede op verzoek van het bureau oogst- voorziening te Groningen, geeffee- tueera. In ae meeste landbouwstreken van Nederland is de arbeidsvoorziening voor de oogst niet zodanig, dat van noodgevallen gesproken kan worden. tussen de klei moest worden gestort, even tegenliep allemaal zo voorspoe dig gegaan. Men wés. ook al door dat op het kritieke moment nog een ka bel van een dragline brak. bn het be gin halfuurtje op het werkschema achter maar omstreeks 10 uur was dat royaal ingehaald. Reeds toen de treintjes de tachtigmeter lange door het sluitgat gebouwde steiger opre den, leek het „gesmeerd" te lopen. Om half negen begon men al te zien, dat de kleirug in de bekisting reeds hoger lag. dan het water aan weers zijden om achtuur was de laagste waterstand en toen was het nog slechts zaak om het ophogen van dit kleilichaam het nu ook weer steigen- de buitenwater voor te blijven. En dat gelukte wonderwel. Omstreeks half elf hoorden wij een van de inge nieurs zeggen: „Ik geloof dat wij er zyn". Maar het zou heel anders lo pen (Vervolg op pag 2) aanbrengen van de bekisting waar- Maan ZONNIG EN WARM. Droog, zonnig en warm weer. Over het algemeen weinig wind. ZON EN MAAN. 28 Augustus Zon Op: 5.44 Onder :19.37 Op: 5.49 Onder: 15.12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1