C Met de Eos naar de Zuiderzon Officiële woordenlijst van onze taal gereed gekomen VOORLOPIG SLECHTS RAPPORT VAN COMMISSIE S.E.R. VACANTIESPREIDING FAALDE DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 EEN JOURNALISTIEK JOURNAAL (II) Namen als edelstenen Kleine wereld De Zuilen van Hercules Achter de horizon wenken de havens van bestemming. Hun namen klinken als muziek: Cartagena, Barcelona, Malta, Alexandrië, Bei roet, Latakia en Famagusta. Namen als edelstenen, waar je eindeloos mee kunt spelen. Als kleine jongen lieten wy onze vinger rei zen over de kaarten onzer wereldatlas. Namen, namen als edelstenen. Onbereikbaar ver, al die landen, al die kapen, al die steden. Hoeveel hebben wij er al niet gezien! Nu komen er weer nieuwe by, nieuwe lan den, nieuwe havens, nie«we mensen vooral. Maar wat gebeurt er al niet, vóór de Eos alleen al die eerste haven,; Cartagena, bereikt! In het Nauw van Calais hebben wy in een schrale vleug zon de witte rotsen van Dover aanschouwd. In het Kanaal, bij het onherbergzame eilandje Ouessant, is de wind opgestoken. Hoog rezen de golven, diep wa ren de dalen daartussen. Op en neer, op en neer werd de Eos geslingerd: het water bruiste over voor- en middendek. In de Golf van Biscaye kwam 's nachts de nevel aangeslopen. De motoren, die op „Vol" stonden, vie len terug tot half, tot langzaam en zeer langzaam. Toen er geen hand voor ogen meer te zien was, vielen zij stil. De Eos dreef. Alleen de mist hoorn loeide. Maar toen Kaap Finisterre aan de horizon verdwenen was, scheurde plotseling de grauwe hemel open. Weg regen, weg wolken. De Eos voer in een klatering van zonlicht, plotseling was er de warmte van door G. BALLINTJJN het Zuiden. De Noordkapers kwa men, een klein soort walvissen. Zij dartelden rondom het schip. Speels lieten zij hun ruggen boven water glijden, plotseling fonteinen van glinsterend water omhoog spuitend, dat tot fijne nevel verwoei boven de blauwe zee. De zon koesterde, de zon brand de. Onder zo'n zon voelt een mens zich mateloos gelukkig, even geluk kig als op een volle zomerdag aan het strand van Zoutelande, Oost- voorne, Zandvoort of de Wadden eilanden. Het leven is eensklaps probleem loos. Er is alleen de zaligheid der goden. De brand der zonHoe weinig heeft een mens van node om gelukkig te zijn Nietige stip. Kleine wereld, die Eos. Een nietige stip in de eindeloosheid van de oceaan. Maar hoe barstend vol leven. Daar varen ze kapitein Van der Leest, eerste machinist Van K.L.M. moet beslissen over aanschaf straalvliegtuigen Binnen een jaar zal de K.LJM. moe ten beslissen over een eventuele uit breiding van haar luchtvloot met straalvliegtuigen. Aldus verklaarde de president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler. na zijn terugkomst uit de Verenigde Staten, waar hy zich heeft laten voorlichten over de resultaten van de Amerikaanse vlieg tuig. en motorindustrie. De heer Aler had tien fabrieken bezocht en vele kilometers gevlogen met verschillende typen vliegtuigen en helicopters, en verklaarde over tuigd te zijn van de uiteindelijke be trouwbaarheid van de straalvliegtui gen voor de burgerluchtvaart. Deze machines, aldus de heer Aler, heb ben een grote toekomst. De plannen om deze toestellen op de markt te brengen zijn in een vergevorderd sta dium. Ook de Lockheed- en de Dou- glasfabrieken zijn bezig 'n transport vliegtuig met straalaandryving te ontwikkelen. De K.LM., die alleen Amerikaanse vliegtuigen in haar diensten heeft, is een zeer goede klant van de Ver enigde Staten. Na de oorlog heeft on ze luchtvaartmaatschappij voor 120 millioen gulden orders aan Ameri kaans vliegtuigmaterieel geplaatst. Ten aanzien van de helicopters deelde de heer Aler mede, dat de ty pes die thans geleverd worden, niet rendabel kunnen worden geëxploi teerd. STAAKSTERS. In de Omi-zjjdefa- brieken in Japan sta,ken al twee maanden lang de meisjes. Ze willen verandering in het strenge régime, dat in en buiten de fabrieken heerst. De meisjes mogen niet: op straat wandelen met mannen, haar snuitjes poederen of lippenstift gebruiken en evenmin andere schoonheidsmiddelen aanwenden. Zij zijn daarentegen ver- •plicht elke morgen deel te nemen aan net zingen van Boeddhistische liede ren en ze moeten al haar correspon dentie laten controleren! HOND. De hond van mevrouw Miller te Primrose by Johannesburg kwam Dinsdag thuis met een pasgeboren ne gerbaby in de bek. Het dier legde het kindje aan de voeten van zyn mees teres. De politie vermoedt, dat de moe der het op een nabygelegen vuilnisbelt heeft achtergelaten, waar de hond het heeft gevonden. De zuigeling maakt het thans goed. Mee-betalen. Woedend heeft de bevol king van Groenland bij de Deense re gering geprotesteerd, omdat zy is vrij gesteld van inkomstenbelasting. De Groenlanders wensen mee te betalen met alle andere staatsburgers. „Dan pas", zo zeggen ze, „zullen we ons echt onafhankelijk gevoelen". Pensioen. Toen Amerika met Duits land in oorlog raakte stonden op de Amerikaanse pensioenlyst 153 Duit sers, die een uitkering kregen, omdat ze in 1898 voor de Amerikanen hadden gevochten op Cuba. De uitkering werd gestopt. Nu heeft de Amerikaanse re gering laten wetenvoor het geval er van deze 153 oud-strijders in Duits land nog in leven zyn, die overleven den met ingang van 1 Juli 1954 hun j pensioentje weer kunnen beuren. Dijk, eerste stuurman Lange, de tweede en derde machinist, de twee de en derde stuurman, de stuur mansleerling en de marconist. Daar varen ze de hofmeester en Freek, zijn maat, de vyftien matrozen, stokers en oliemannen. Zeven en twintig man in een notedop. Zij praten graag, omdat er niet veel anders te doen is. En als zij praten is het altijd maar over twee din gen, hun leven op zee en hun leven aan wal. Over „thuis" raken zij nooit uitgepraat. Twee levens leven zij: één lang, dat op zee, één kort, op de wal. Waar hun vrouw is, waar hun kinderen zijn, waar hun vele zorgen liggen. Lang op zee, kort aan wal. Maar juist daarom is dat korte zo kostbaar. En juist daarom ver wensen zij hun beroep. Ga nooit naar zee, roepen zy en zy waar schuwen hun zonen. De zonen gaan toch naar zee Vreemde landen zien? zeggen zy. Praat me er niet van. Het is werken in de havens en zodra de la ding er uit is weer verder. Van al die landen zien we practisch niets. Ga nooit naar zee En wy liggen daar maar, op het bo vendek van de Eos, tussen Lissabon en Cabo Sao Vincente. De Zuiderzon brandt. Rondom is het stil. Geen ra zende auto's, geen jagende motoren, geen loeiende claxons, geen knarsen de trams, geen daverende treinen. Nergens slaat zelfs een klok Wonderbaarlijk, denken wy. Die stilte. Waar vind je die ooit? Romantici. De oude Grieken waren romantici. Zij droomden een complete my thologie by elkaar, geloofden er in en waren gelukkig. Goden als mensen kozen zy zich, machtig als goden, maar barstend vol fouten. Eén van die goden zette aan het eind van de Middellandse Zee, aan weerskan ten van de Straat van Gibraltar, twee zuilen neer. Sedert dien heten zij de Zuilen van Hercules: kaap Gi braltar en Punta Marrogui. En al weer in die tijd, toen allpen onze vingers nog maar reisden, op de kaarten van de wereldatlas, droom den wij ons die Zuilen van Hercules als loodrecht ten hemel rijzende rot sen Dreigend torenden zy boven de notedoppen, die hier hun weg zoch ten in een vaarwater, smal, vol ge varen. De realiteit smaakte bitter. Het vaarwater is eindeloos breed. En op de afstand, waarop de Eos er voorby vaart, lijken de Zuilen van Hercules niet hoger, dan de duinen van Zoutelande. Weer een illusie vervlogen. Eén troost: de Middellandse Zee opent zich wyds. Diep blauw is haar water. En aan haar kusten, daar lig gen ze, de havens van bestemming, met hun namen 'ls diamanten! GEEN ONGEVRAAGD ADVIES Besprekingen over de loonsituatie Naar aanleiding van de berichten, welke in de laatste tijd zijn versche nen omtrent een ongevraagd advies over een eventuele loonsverhoging, dat de Sociaal-Economische Raad voornemens zou zijn aan de regering uit te brengen, wordt van bevoegde zijde het volgende medegedeeld: Op verzoek van een aantal leden van de Raad heeft de voorzitter van dat college aan de vaste commissie voor lonen en pryzen verzocht een analyse te maken van de algemene economische situatie van dit ogenblik en daarin o.m. te betrekken de gevol gen van een eventuele verhoging van de lonen. De genoemde commissie is met een rapport gereed gekomen en de inhoud daarvan zal in de vergade ring van de Sociaal-Economische Raad op 27 Augustus worden bespro ken. Over de vraag, of door de Raad aan de regering ten aanzien van dit onderwerp een ongevraagd advies zal worden uitgebracht, is dus op dit ogenblik geen enkele beslissing geno men. Tevens kan worden opgemerkt, dat het rapport van de commissie gener lei uitspAak doet ten aanzien van de wenselijkheid van een loonsverho ging, noch over de vorm waarin een dergeiyke eventuele loonsverhoging zou moeten worden tot stand ge bracht. Het rapport bepaalt zich tot be schouwingen over de mogelijkheid en de gevolgen van een eventuele loons verhoging in de huidige economische omstandigheden. De vraag of er een loonsverhoging moet komen en zo ja. in welke mate en in welke vorm, is daarin niet beantwoord. De beoor deling daarvan wordt in eerste in stantie aan het geëigende overleg van het georganiseerde bedrijfsleven overgelaten. BRIEF AAN MINISTERRAAD. Scholen werken niet mee. Het centraal werkcomité vacan- tie heeft zich met een brief tot de raad van ministers gewend over de belemmering, die de vacantiesprei- ding in ons dichtbevolkte land on dervindt door de bestaande onder- wijsregelingen. Het centraal werkcomité herinnert Nieuwe inspecteur muziekonderwijs. Bij koninklyk besluit is benoemd met ingang van 1 September a.s., als inspecteur voor het muziekonderwys de heer dr. John Daniskas. thans di recteur van het Rotterdams Toon kunst-Conservatorium. De heer Da niskas is voorts by ministeriële be schikking benoemd tot adviseur "be last met net toezicht op de van rijks wege gesubsidieerde symphonie-or- kesten. Deze benoemingen voorzien in de vacatures ontstaan door het eervol ontslag uit die functies enige tyd geleden gegeven aan dr. Walther Boer. Op de Scheveningseweg te 's-Graven- hage is Dinsdagmorgen de 87-jarige me- iw J. C. K.-H., die zonder op het ver keer te letten, de trambaan overstak, door een tramstel van lijn 8 aangereden en op slag gedood De Nede-landse Christelijke Bond van Overheidspersoneel heeft Dinsdag zijn we bondsgebouw Bankaplein 3 te 's- Gravenhage in gebruik genomen. aan zyn adres, dat in het najaar van 1953 aan de ministerraad werd ge zonden en waarin de aandacht werd gevestigd op de impasse, waarin de actie vacantiespreiding ver keerde. Als oorzaak van deze im passe werd aangewezen de te ge ringe medewerking van de scholen voor lager onderwys. Doordat deze scholen, ondanks onze jarenlange, inspannende activi teit een activiteit, ondersteund door tal van vooraanstaande figu ren uit de onderwijswereld ook ons advies tot een zeer beperkte spreiding binnen het kader der top- weken, steeds minder opvolgden, was het uitzicht op de toepassing ener noodzakelyke vervroeging der aan vangsdata volkomen illusoir ge worden, aldus het comité. Het staat vast, dat slechts door deze vervroeging een redelyke sprei- 4ing van de vacantie ook voor vol- wkssen bevolking te bereiken is. De minister van onderwijs heeft in een brief van 24 Maart 1953 aan het comité enige schema's voorgelegd tot mogelyke vervroeging en het co mité heeft op 9 Mei 1953 zyn me ning daarover gegeven. Nadien is echter mets meer vernomen. Het comité schrij.' nu o.m.: „Wy zyn ervan overtuigd dat uw raad unaniem de recreatieve, economische en sociale waarden die door vacan- tie-spreiding worden gediend, erkent. Er is een dwingende noodzakelijk heid om in de bestaande, volstrekt onbevredigende situatie te voorzien en om de uit bestendiging daarvan toenemende onbehagelykheid tydig te keren". RHEUMATIEK VOORTAAN ZONDER H Regeling van aardrijkskundige en historische namen volgt nog Op het ministerie van O. K. en W. Is gisteren een persconferentie gehou den door prof. dr. O. B. van Haeringen, voorzitter der Nederlandse dele gatie van de commissie van Nederlandse en Belgische deskundigen tot samenstelling van een woordenlijst der Nederlandse taal. Deze commissie is in 1947 ingesteld. De woordeniyst is een lyst waarin men kan naslaan de sehryfwijze van de Nederlandse woorden volgens de Nederlandse spellingwet van 1947 en het Belgische spellingbesluit van 1946. Behalve over de spelling in eigen lijke zin geeft het boek ook voor lichting over het z.g. woordgeslacht. En hierin verschilt de nieuwe lyst aanzienlijk van wat men tot nog toe in woordenlysten of handwoorden boeken aantrof. Dit raakt een zeer belangryk onderdeel van de taak der commissie, namelyk de regeling van de „voornaamwoordelijke aan duiding". Die voornaamwoordelijke aanduiding hangt samen met het „mannelyk" of „vrouwelyk" woord geslacht. Benoorden de grote rivie ren is het „vrouwelyk" in de gewo ne gesproken taal vrywel geheel verdwenen, behalve met betrekking tot persoonsnamen. Bezuiden de grote rivieren en in het hele Nederlands-sprekende Bel gië is het onderscheid tussen „vrou welijk" en „mannelyk" in het ge bruik van de voornaamwoorden evenwel nog springlevend. De taak van de commissie was nu, onder de vanouds „vrouweiyke" zelfstandige naamwoorden een ver deling te maken tussen die waarby het gebruik van de voornaamwoor den hy, hem, zyn in geschrifte is toegelaten, waarbij dus de „Hollan der zich naar zyn levende gespro ken taal mag richten, en die waar by ook voortaan zy of ze en haar verplicht blyven. In Zwitserland hebben overstromin- I gen veel schade veroorzaakt. Foto: het kolkende water in de straten van Truns. Tot de eerste groep behoren voor werpsnamen in ae ruimste zin. dus ook klok en lamp. Ook het woord lijst mag (niet: moet) voortaan als „hy-woord" worden behandeld. Wie dus van de woordeniyst wil schrij ven, dat hy in veel opzichten verbe tering brengt, of dat hy niet radi caal genoeg is, -die begaat geen „fout" meer. Verder was de taak van de woor denlijstcommissie, de sehryfwijze te regelen van de z.g. „tussenletters in samenstellingen", de kwestie dus van handelsschool met een of met twee s'en, en van hondebrood of honden brood. Bastaard woord en Het derde onderdeel van de taak der commissie, was de regeling van de schrijfwijze van bastaardwoorden zo als exercitie, concilie, grammofoon enz. Het radicaalst is misschien de al gehele afschaffing van de ph, zodat woorden als filosofie en geografie voortaan uitsluitend met f worden geschreven. Vervallen is ook de achter de r, zodat reumatiek het voortaan zonder h doet. Verder heeft de commissie niet alle knopen door gehakt, maar meermalen de „recht se" kool en de „linkse" geit gespaard door twee vormen toe te laten, met voorkeur voor een van de twee, dat is b.v. in ruime mate gebeurd met woorden waarin c voorkomt die als k wordt gesproken, compliment, con ducteur e.d. De nieuwe schrijfwijze gaat offi cieel met de dag van heden in. De sehryfwijze van Nederlandse aard- rijkskundige en historische namen zal nader geregeld worden bij algemene maatregel van bestuur. De officiële sehrijfwyze van de Ne derlandse taal wordt gevolgd in alle van de ministeriële departementen, autoriteiten, colleges en ambtenaren uitgaande, in het Nederlands gestel de stukken. De instellingen van openbaar, zo wel als van gesubsidieerd by zonder onderwys volgen de officiële schryf- wyze van de Nederlandse taal. Het Wereldgebeuren Verjaardag Parijs vierde deze week de tiende verjaardag van zijn bevrijding. Daarover is in de Franse bladen nogal wat geschreven, ook al omdat men het niet helemaal met elkaar eens was. Er is namelyk een streven in Frank rijk om de rol van de geallieerden by de bevryding van Parijs als zo mini- maal-mogelyk" voor te stellen. „Parys zo zeggen honderdduizen den Fransen „is door onze eigen Franse troepen bevryd. Het was de pantserdivisie van eeneraal Leclerc, die dat deed op de 2oste Augustus. Deze Fransen hebben daarmee een gróót oogmerk: aan Frankrijk iets van de nationale trots terug te geven, die door Duitse bezetting zo ernstig werd geknakt. Misschien is er op het ogenblik geen volk in Europa, dat op het stuk van de nationale trots zo gevoelig is als het Franse. Wanneer we de Franse buiten landse politiek der laatste ja ren in vogelvlucht bezien dan is er in die politiek te midden van de wisselvalligheden slechts een lyn te ontdekken! de Franse nationale glo rie moet herleven. Eerst kwam Frankrijk in het verwarde na-oorlog- se Europa met het Schuman-plan voor het scheppen van een West-Eu ropees politiek-economisch blok, waarin Frankrijk het werd van zelfsprekend niet duidelyk gezegd de eerste viool zou spelen. Naast dat pojitiek-economisch Schuman-plan ontwierp Frankryk de Europese De fensiegemeenschap, die aan Frank ryk zou moeten toestaan op defensie gebied eveneens de hoofdrol te gaan spelen. De Franse regeerders wisten de Verenigde Staten te winnen voor de ze plannen en daardoor ook de Ame rikaanse belangstelling te wekken voor de oorlog in Indo China, die zy zelfs voor 75c/o door de Amerikanen lieten financieren. Terwyl in Frankryk hevig gemop perd werd op de bemoeizuchtige Amerikanen, die aan dat land de wet wilden voorschryven. waren het in werkelykheid de Fransen, die steeds hun zin doordreven. Toen het echter op het uitwerken en toepassen van de politiek-econo- mische en militaire plannen aan kwam ontdekten de Fransen, dat ze niet alleen waren in West Europa. Andere Westerse landen streefden de Fransen ver voorbij wat politieke sa menwerking en economische vooruit gang betreft. En Franse deskundigen ontdekten, dat ook op militair gebied de Fransen wel een belangrijke rol konden spe len, maar zeker niet op gemakkelijke wyze de hegemonie zouden hebben. Daarna begon voor wat de E. V.G. betreft Het getraineer en gezeur in de Franse Nationale Vergadering, in de politieke partijen, in de com missies enz. Men wilde van het plan afmaar men kon er eigenlijk niet met goed fatsoen af. want men had het zelf voorgesteld. Men besefte ook dat er iets anders voor de plaats zou moeten komen, maar voor dat andere had men geen uitgewerkte denkbeel den gereed. Het ontbrak de kortston dig levende Franse regering aan tyd om zich te bezinnen op enig nieuw plan. Nu is dan Pierre Mendès-France in Brussel gekomen met alleen maar 't voorstel tot uithollen van de Fran se E.V.G. Hy vroeg alleen maar een offer van de andere E.V.G.-landen op het altaar van Frankriik's nationale glorie. Hij eiste, dat Frankryk al thans voor de eerste acht jaar alle nationale rechten over zyn defensie aan zich zou houden en geen enkele bevoegdheid aan supra-nationale or ganen zou afstaan. Ziedaar de overgevoeligheid van de Fransen op het stuk van de nationale trots. Zaterdag zal de Franse Nationale Vergadering beginnen met de bespreking van de Europese Ver dedigmgsgemeenschap. Men kan er zeker van zyn. dat er heel wat ora torisch vuurwerk afgestoken zal wor den en dat er verwijten gericht zul len worden aan de andere E.V.G.-lan den, die zich unaniem tegen Mendès- France hebben gekeerd. Ook verwij ten aan de Benelux-landen en dus aan Nederland die boven de Fran se dorst naar hegemonie het Westeu- ropese streven naar gemeenschappe- lyke veiligheid hebben gesteld. Men zal er zich in Nederland niet al te veel van moeten aantrekken. Uiteindelijk zijn de Fransen tóch verplicht met de andere Westeurope- se landen samen te werken, daaraan kan al het gedebatteer in de Franse nationale vergadering niets toe of af doen. Voor het ogenblik echter heeft de E.V.G. ook al door de wijze waarop Mendès-France haar in het parle ment brengt geen schyn van kans. Dat is teleurstellend, maar niet on overkomelijk. De vyf V G. landen kunnen nog wel even wachtenin elk geval nog wel op het aftreden van het ka binet Mendès-France, dat thans zo wanhopig zijn leven poogt te rekken door de E.V.G. op te offeren. Onbekende vliegtuigen boven Denemarken Boven het Westelyk deel van het Deense eiland Seeland hebben Dins dagmiddag twee maal vliegtuigen van onbekende nationaliteit gevlogen. De toestellen konden niet worden waargenomen, doch men hoorde zwak het geronk van motoren. Later werd een klein geschrift in een vreemde taal gevonden, dat op de vier hoeken het teken van een drie tand vertoont. De plaatselyke militaire autoriteiten van Korsoer konden het stuk niet ver talen. Het zal nu door deskundigen in Kopenhagen worden onderzocht. Mevrouw Lorentzen, prinses Ragnhild van Noorwegen, heeft gis teren het leven geschonken aan een zoon. Moeder en dochter maken het goed. Prinses Ragnhild, een kleindochter van Koning Haakon, is 24 jaar. Na haar huwelijk in Mei van het vorige jaar met Erling Lorentzen, de zoon van een reder ujt Oslo. behield zü haar titel. J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3