PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Herstel van Duitse souvereiniteit ondanks uitslag E.V.G. Vlasnijverheid wordt bedreigd door Frans protectionisme BILT WEST-DUITSE METAALBEWERKERS ZEGGEN OVEREENKOMST OP MEER VAARTUIGEN BIJ ZOEKEN NAAR „WILLEM BONTEKOE" 197e Jaargang-No. 200 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 26 Aug. '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels tl.- Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorstatr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zierlkzee. N. Bogerdstr C 160. telef. MENDÈS-FRANCE MEENT: Verbittering te Washington over Franse bezwaren De Franse premier heeft aan. de commissies van de Nationale Vergade ring mede gedeeld, dat naar zijn mening de overeenkomsten van Bonn, waarby de Duitse burgerlijke souvereiniteit wordt hersteld, geratificeerd moeten worden. Dit dient te geschieden ongeacht de uitslag over de stemming over de E.V.G. Voorts meent Mendès-France dat de ratificatie van deze overeen komsten desnoods lean geschieden door de regering zonder inschakeling van het parlement. Sedert de geschillen tussen president Roosevelt en generaal De Gaulle tydens de oorlog heeft er, naar Reuter uit Washington weet te melden, niet zulk een verbitterde stemming jegens Frankryk geheerst, nu de Fran se premier zich niet volledig achter de E.V.G. heeft willen plaatsen. De commissie voor de industriële productie van de Franse Nationale Vergadering sprak zich gisteravond met 18 tegen 4 stemmen bij 4 onthou dingen tegen goedkeuring van de E. V.G. uit. Dit is de achtste commissie van de Nationale Vergadering, die een ongunstig oordeel uitspreekt. Mendès-France heeft gisteren ver slag uitgebracht over de Brusselse conferentie aan drie commissies van de Nationale Vergadering, nl. die voor defensie, buitenlandse zaken en overzeese gebiedsdelen. De hoofdbezwaren in Frankrijk te gen de E.V.G. waren volgens de pre mier: 1. De belangrijkheid van de be voegdheden van de bovennationale uitvoerende raad; 2. de herintegra tie van de Franse troepen; 3. de de- nationalisatie van het Franse leger; 4. enkele economische clausules en 5 .de duur van het verdrag (vijf jaar). Onheus bejegend Volgens Reuter hebben de Frans- Amerikaanse betrekkingen haar dieptepunt sedert de oorlog bereikt. Onder grote koppen, zoals „V.S. door Frankrijk onheus bejegend" berieh- Rebellenleider in Tunis neergeschoten. Dè Tunesische opstandelingenlei der AJi Fersjisji is Dinsdag door politiemannen in het gebied van Fer- ryvi'lle doodgeschoten. Ali Fersjisji, die aan het hoofd stond van het rebellenleger (Fellag- has) in Noord-Tunesië, is. de eerste belangrijke leider die door veilig heidsstrijdkrachten is gedood. Volgens de politie gelooft men, dat zijn groep ondermeer verantwoorde lijk is voor de beschieting van een café in Ferryville in Juli, waarbij 8 personen zijn gedood. Verder zou hy in 1952 een aanval op radio-Tunis hebben ondernomen. Loonsverhoging Vrijdag morgen komt in de Sociaaleconomische Raad de nieuwe loonsverhoging aan de orde. Dat zal een zeer bijzondere loons verhoging zijn, want als ze wordt aanvaard dan zal ze onder ande ren worden gegeven „om de arbeiders te doen delen in de stijging van het nationale inkomen". De commissie van Tinbergen, die over deze loonsverhoging adviseerde aan de Sociaaleconomische Raad heeft dat zo geformuleerd ende formule klinkt erg hoopvol. Ze gaat uit van de erkenning der toegenomen welvaart in Nederland. Die welvaart maakt het niet lan- f er nodig de uiterste soberheid te be- rachten. Men kan het wat ruimer doen en het is billijk, dat ook de loon- trekkenden hun deel van die verrui ming krijgen. Men mag dus wel aannemen, dat die loonsverhoging hetzij verplicht of op vergunning er zal komen en dat daarbij dan te gelijk enkele plooitjes rechtgestreken zullen worden. Zo bijvoorbeeld het plooitje van de prijsstijging, die de laatste loonronde voor een deel illu soir maakte en waarover toch nog wel een enkel woord gezegd moet worden. De herinnering aan die prijs stijging is niet al te prettig. Immers daarbi) bleek, dat ondanks de groei ende nationale welvaart de loonsver hoging prompt werd verdisconteerd in de prijzen en dat dus in feite geen „betere verdeling van het nationale inkomen" werd bereikt. Thans zeggen de adviseurs van de Sociaaleconomische Raad, dat ze geen vrees koesteren voor een soort gelijke prijsstijging na de thans aan hangige loonronde. Wij zijn echter zeer benieuwd met welke middelen die adviseurs zo'n prijsstijging denken tegen te gaan. Men zal dan toch voor bre de groepen van bedrijven tot de af spraak moeten komen, dat de loons verhoging niet afgewenteld wordt op de prijzen. Of men zal een groot deel van de loonsverhoging moeten compenseren door aanmerkelijke vermindering van de belastingen, welke de overheid van de bedrijven heft. Alleen dan zal het mogelijk zijn aan de arbeidende bevolking pro- centsgewijze iets meer te geven van het nationale inkomen. Volgt men die methode niet dan voert elke loonsverhoging tot prijs stijging en draait men alleen maar in een cirkel rond! Zonder dat het ar beidersinkomen wezenlijk verbetert. ten de kranten over de weigering van Mendès-France om zijn politieke toe komst op het spel te zetten bij de stemming over de ratificatie van het E.V.G.-verdrag. In deze bladen ver scheen een verklaring van minister Dulles, waarin Frankrijk de schuld wordt gegeven van het falen van de Brusselse conferentie. Dulles waar schuwt, dat Frankrijk gevaar loopt zich van de vrije wereld te isoleren. De Amerikaanse minister herin nerde er aan. dat het Congres te ken nen gaf, dat de hulp aan Frankrijk Januari a.s. zal eindigen, tenzij het land de E.V.G. ratificeert. Welke houding de regering ook aanneemt, het Congres zal, naar men meent, moeilijk kunnen terugkeren op zijn schreden, gezien het openlijk karakter van zijn dreigement. Slecht weer in Italië Het slechte weer, dat sedert ver scheidene dagen het Noorden van Italië teistert, heeft nu ook Rome be reikt. In Genua kwamen tengevolge van zware stormen gehele wijken onder water te staan. In Piemont is het peil van de Po drie meter gestegen. Ook in verscheidene andere streken was sen de rivieren. In de Dolomieten ligt boven de 2500 meter sneeuw. Een van drieling te Groningen overleden Gisteravond is in het R.K. Zieken huis te Groningen een van de Dins dag geboren drieling van het echt paar Bouman-ten Brink onverwacht overleden. VERSCHERPTE LOONSTRIJD Ook openbare bedrijven bedreigd In Noord-Rynland-Westfalen hebben 750.000 metaalbewerkers gisteren de tot nu toe geldende loonbepalingen tegen 31 Augustus opgezegd. De vakbond eist een loonsverhoging; van tien tot twaalf pfennig. De werk gevers wilden vyf pfennig geven, hetgeen geweigerd werd. Staking dreigt bij de spoorwegen, posterijen en alle openbare diensten in West-Duitsland, nu de Bondsregering de door de vakbond gestelde loon eisen onaanvaardbaar noemde. Uit de liberale partij kwam weder om de eis naar voren van een sta- kingswet, die het recht van staken in het belang der algemene wél- vaart zou beperken. Bijna een maand lang spoelen de stakingsgolven zich over West-Duitsland en het einde is nog lang niet in zicht. De strijd tussen de Beierse metaal bewerkers en him werkgevers heeft het karakter van een principiële krachtmeting aangenomen. De vak bond voelt zich financieel sterk. Reeds hebben de stakingskassen in Sterkte van Sowjetvloot Volgens Britse gegevens De Sowjet-Unie zal waarschijnlijk over twee of drie jaar over 500 duik boten en 4000 marinevliegtuigen be schikken. aldus een Woensdagavond fepublicéerde verhandeling van de rits.e admiraliteit over de Russi sche vloot. Tegen die tijd zal Rusland, naar men aanneemt, bovendien dertig kruisers. 150 torpedobootjagers, 500 motortorpedoboten, 1000 mijnenve gers, 300 begeleidingsvaartuigen en talrijke patrouille- en landingsvaar tuigen bezitten. In de Britse verhandeling wordt het bedrag, dat de Sowjet-Unie se dert 1945 aan haar marine heeft be steed, op 120 milliard gulden ge schat. Opgemerkt wordt, dat óp alle Rus sische scheepswerven oorlogssche pen worden gebouwd. Keizer van Ethiopië naar Nederland De keizer van Ethiopië, Haile Se lassie zal van 3 tot 6 Nov. een offici eel bezoek aan Nederland brengen. Nadere bijzonderheden over het pro gramma van het bezoek zullen nog worden bekend gemaakt. De heer A. A. Aler, president-direc- teur van de K.L.M. is Woensdagoch tend per vliegtuig uit de V.S. op Schiphol aangekomen in verband met de ramp, wélke de K.L.M. heeft ge troffen door het verongelukken van de Willem Bontekoe"Na aankomst op Schiphol êtond de heer Aler de verzamelde journalisten een korte persconferentie toe. Achter de tafel in licht costuum de heer Aler. twee weken meer dan 10 millioen Mark uitbetaald en toch konden de leiders voor de derde week een huur- toeslag bij de normale uitkeringen aankondigen. De werkgevers, die overigens zelf standig nieuwe loontarieven invoer den, willen niet eerder met de vak bonden praten vóór de garantie, dat het niet meer tot ongeregeldheden zal komen. De regering tracht te bemiddelen. De lawine der loonbewegingen in West-Duitsland omvat thans een drie millioen arbeiders. Het gaat om een verhoging van gemiddeld 5 procent. De vakbonden eisen een groter aan deel voor de arbeiders in de bedrijfs winsten. die ook tot uiting komen in de hogere dividenden. De productie steeg volgens de vakbonden met 22 procent, doch de lonen slechts met 19 procent. Volgens andere berekenin gen door de werkgevers houden pro ductiviteit en loon ongeveer gelijke tred. Duitse economen achten be perkte loonsverhoging zonder gevaar voor de ontwikkeling der industriële conjunctuur. Över al deze problemen is thans een levendige discussie gaande. ptlllllllllllllllllllllllllllllllllllüllllllülllll Baby voor mama H Een „kinderroof" te Bristol. waardoor de betrokken moeder van 'n halfjarig jongetje in vreselijke ongerustheid was gre- 1 bracht, bleek 't werk te zijn van 2 kleuters, 'n broertje en 'n 1 zusje, die hun eigen moeder met deze baby hadden willen verrassen. Mama had hun ver- h teld, dat zjj binnenkort een s broertje of een zusje zouden krijgen. De kleuters gaven de voorkeur aan het laatste en '.oen zij ergens een kinderwa- gen zagen staan, met een ba- s by er in, die zij voor een „zus- je" hielden, konden zy hun on- geduld niet langer bedwingen en reden de wagen mee naar huis. „We dachten, dat dit wel een leuk ba bietje was en dat ma ma er wel blij mee zou zijn" zo vertelden zij de politie. Rouv Brazilië Na de dood van Vargas In Brazilië is wegens de dood van president Vargas een nationale rouxv van acht dagen afgekondigd. Giste ren werd het stoffelijk overschot per vliegtuig overgebracht naar Sao Bor- ja, waar Vargas geboren is. In de nacht van Dinsdag op Woens dag heeft een talrijke menigte gede fileerd langs het stoffelijk overschot, dat in een gedeeltelijk met glas af gedekte kist lag opgebaard, zodat het gelaat van de overledene, zeer kalm van uitdrukking, zichtbaar was. Er deden zich aangrijpende tonelen voor. Sommige door droefheid over weldigde vrouwen, die in onmacht vielen, moesten weggebracht worden. Buiten, in het park, werd door grote groepen mensen hardop gebeden. Betogers hebben gisteren het mi nisterie van luchtvaart aangevallen. De politie greep in. Er werden twee personen gewond. Nadat Woensdagochtend in alle vroegte de mijnenvegers „Volkerak" en „Hollands Diep" van de Kon. Ned. Marine uit Den Helder waren ver trokken om de Maandag begonnen speurtocht naar het wrak van de K.L.M.-machine „Willem Bontekoe" voort te zettennu met behulp van het Asdic-apparaat en met een sleeptros, werd H.M. zeesleepboot „Orkaan" in allerlijl uitgerust met duikmaterieel om bij een eventuele vondst direct duikers-assistentie te kunnen verlenen Foto: Tijdens het laden van het düikersmaterieel aan boord van Hr. Ms. „Orkaan", in'de haven te Den Helder Staat Assam door hoge water afgesneden De overstromingen in India De Brahmapoetra is thans zo ver buiten haar oevers getreden, dat de staat Assam (Noora-Oost-India) van de rest van India is afgesneden. Ge vreesd wordt, dat er mensenlevens te betreuren zijn. De spoorweg- en tele graafverbindingen zijn verbroken en aan de oogst en de veestapel is grote schade aangericht. Volgens sommige berichten zijn de overstromingen de hevigste, welke de staat Assam, die een oppervlakte van 218.000 vierkante km beslaat en on geveer negen millioen inwoners telt ooit gekend heeft. VELE WRAKSTUKKEN GEZIEN Rijkspolitie verzamelt gegevens Woensdagavond hebben de bergingsvaartuigen „Dolfyn" en „Bruin vis" van de N.V. W. A. van den Tak's bergingsbedrijf te Rotterdam/Maas^ sluis de haven van Hoek van Holland verlaten om zich naar de plaats in de Noordzee ten Westen van Bergen aan Zee te begeven, waar het wrak van de „Willem Bontekoe" moet liggen. Des avonds om half acht zyn de sleepboot „Winston Churchill" en het bergingsvaartuig „Hulp in Nood" van de N.V. Rederij v.h. Gebroeders Goedkoop te Amsterdam/IJ- muiden de haven van IJmuiden uitgevaren om eveneens naar die plek =te gaan. De K.L.M.-gezagvoerder Schroder, die Dinsdag met een „Dakota" van de K.L.M. op de Noordzee veel wrak stukken ontdekte, heeft Woensdag middag, bij een nieuwe verkennings vlucht. op een meer Noordelijke plek op de zee weer vele wrakstukken zien drijven. De sleepboot „Noord Holland" van de N.V. Bureau Wijsmuller te IJmui den is Woensdagavond omstreeks kwart voor tien in IJmuiden binnen- E.T.I. VOOR ZEELAND STELDE RAPPORT SAMEN Maatregelen in Nederland en in België dringend noodzakelijk De Nederlandse Federatie van Vlassersverenigingen, waarby is aangeslo ten de R.K. Zeeuwsch-Vlaamse Vlassersbond, zal op korte termijn in de vlasserswereld gerezen moeilijkheden tengevolge van de Franse „vlaspoli- tiek" voorleggen aan de ministers van. landbouw en economsche zaken. Beschermende maatregelen van de Franse regering ten aanzien van de vlasincïustrie hebben de bestaansbasis van de Belgische en Nederlandse vlasnijverheid namelijk van twee zyden aangetast. Aan de ene kant is het strovlas in prys gestegen en aan de andere kant is de prijs van het vlaslint 't eindproduct, zo sterk gedaald, dat dekking van de productiekosten in vele gevallen zelfs niet meer mogelijk is. Over deze kwestie is door het Eco nomisch Technologisch Instituut voor Zeeland een rapport samengesteld, dat tydens een Woensdag in hotel „de Korenbeurs" te Goes gehouden persconferentie werd toegelicht door de directeur van het Instituut, drs M. C. Verburg, door de secretaris van de R.K. Zeeuwsch-Vlaamse Vlas sersbond, de heer H. M. Francken en door de directeur van het Algemeen Belgisch Vlasverbond, de heer Del- beke uit Kortrijk. Voorts werd deze conferentie bijgewoond door de voor zitter en secretaris van de Ned. Fe deratie van Vlassersverenigingen, de heren C. Arkenbout en B. A. M. Fruytier en door de heer C. L. Marti net, voorzitter van de R. K. Z. Vlaamse Vlassersbond. In het door het E.T.I. samenge stelde rapport wordt er o.m. op ge wezen. dat de in Frankrijk na de tweede wereldoorlog getroffen maat regelen ter bescherming van de vlas industrie, beoogden een eigen vlas- verwerkende industrie op te bouwen, welke de gehele productie-cyclus van grondstof tot eindproduct omvat. De door de overheid gevoer de protectie-politiek ging evenwel verder dan alleen het opbouwen van een onafhankelijk productie-systeem. Er kwam een contigenterïng van strovlas-export, waardoor België niet voldoende strovlas meer in Frankryk kon betrekken en zich tot de Neder landse markt moest wenden, waar door de pryzen werden opgedreven. Vlasüntmarkt. Voorts verleent de Franse overheid naast subsidies in de vorm van teeltpremies e.d. een subsidie van 16 pet. op de export van vlaslint. Het doel hiervan is de Franse overpro ductie in het buitenland te spuien en geleidelijk dreigt de Nederlandse en Belgische afzet aan lint daar te wor den verdrongen. Daarnaast bestaat uiteraard de afzetvermindering van Belgisch en Nederlands vlaslint op de Franse markt, hetgeen eveneens een prijsdalend effect sorteert. (Vervolg op pag. 2) Weer sabotage aan Belgische straaljagers Op de Belgische basis voor straal jagers te Florennes heeft zich een nieuw geval van sabotage voorge daan. ïn de reactor van een „Thun- derjet" werd Dinsdag namelijk een 30 cm lange metalen buis ontdekt. Als gevolg van deze ontdekking zijn de straaljagers van deze basis, die naar Denemarken hadden moeten vertrekken om daar aan grote lucht- manoeuvres deel te nemen, op de grond gebleven. gekomen na een tweede dag te heb ben gezocht. Er is thans niets van be lang opgevist zo vernamen wij. De schepen van de Koninklyke Ma rine hebben ook gisteren de gehele dag gezocht, maar, tot Woensdag avond laat, zonder resultaat. De dienst luchtvaart van de rijks politie verzamelt thans, onder lei ding van kapitein jhr De Beaufort, alle gegevens die van belang kunnen zijn voor het voor-onderzoek. Perso nen die op enigerlei wijze iets van het ongeluk menen te hebben gehoord of gezien, worden verhoord. In tegenstelling tot hetgeen Maan dagavond werd gemeld, is thans ge bleken, dat het tot dusverre geborgen enige stoffelijke overschot van een jongetje van circa negen jaar nog niet met zekerheid kon worden ge ïdentificeerd. Gouverneur K.M.A Kolonel W. Kloppenburg benoemd. Bij K.B. is met ingang van 6 Octo ber a.s. eervol ontheven van zijn func tie van gouverneur van de Koninklij ke Militaire Academie, de als zodanig tijdelijk benoemde brigade-generaal K. F. Puffius, van het wapen der in fanterie. Benoemd is tot gouverneur van de K.M.A. luitenant-kolonel W. Kloppenburg, van de generale staf. Deze laatste is tijdelijk benoemd en aangesteld, voor de tijd, dat hij de functie vervult van gouverneur van de K.M.A. bij het wapen der cavalerie bij het regiment Huzaren van Boreel, tot kolonel. Bij K.B. is voorts gehandhaafd, in zijn rang en ouderdom van rang, voor de tijd, dat hij de functie vervult van Elv. commandant van de 3e divisie, ij het wapen der infanterie, de als zodanig tijdelijk benoemde brigade generaal K. F. Puffius. DE VERWACHT: ZONNIGE PERIODEN Wisselende bewolking met flinke opklaringen, maar in de middag hier en daar vorming van een bui. Zwakke tot matige wind tussen Noord- en Oost. Dezelfde of iets hogere tempe raturen. ZON EN MAAN. 2'i Augustus Zon Op: 5.43 Onder: 19.39 Maan Op: 4.34 Onder: 18.56

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1